اسماعیل موساکایف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اسماعیل موساکایف
اطلاعات شخصی
نام کاملاسماعیل موساکایف
ملیت روسیه
زاده۲۸ ژانویهٔ ۱۹۹۳ ‏(۳۰ سال)
نالچیک، روسیه
پیشهورزشکار
قد۱٫۶۳ متر (۵ فوت ۴ اینچ)
ورزشی
کشورروسیه
مجارستان
ورزشکشتی آزاد

اسماعیل موساکایف (به روسی: Исмаил Тимурович Мусукаев، آوانگاری: زادهٔ ۲۸ ژانویهٔ ۱۹۹۳) یک کشتی‌گیر آزادکار روس‌تبار کشور مجارستان است.[۱]

از افتخارات او می‌توان به کسب مدال طلا مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۳ و دو کسب مدال برنز مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۹ و مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۲ اشاره کرد. وی سابقه حضور در المپیک ۲۰۲۰ توکیو را دارد.

فعالیت حرفه‌ای[ویرایش]

مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۹[ویرایش]

موساکایف در وزن ۶۵ کیلوگرم کشتی آزاد مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۹ نورسلطان حاضر بود که در مسابقه های اول تا چهارم کریستین نیکولسکو از پالائو، ولادیمر خینچگاشویلی از گرجستان، مالیک امین از سان مارینو و صلاح‌الدین کلیجسالیان از ترکیه را شکست داد اما در نیمه نهایی به گادژیمراد رشیدوف از روسیه باخت و به دیدار رده‌بندی رفت. وی در دیدار رده‌بندی تاکوتو اوتوگورو از ژاپن را شکست داد و مدال برنز وزن ۶۵ کیلوگرم را بدست آورد.

المپیک ۲۰۲۰ توکیو[ویرایش]

موساکایف در وزن ۶۵ کیلوگرم کشتی آزاد المپیک ۲۰۲۰ توکیو حاضر بود که در دور اول آگوستین دستریباتس از آرژانتین را شکست داد اما در دور بعد به تاکوتو اوتوگورو از ژاپن باخت و با توجه به حضور این کشتی‌گیر در فینال، به دیدار شانس مجدد رفت. او در مرحله شانس مجدد تومور-اچیر تولگا از مغولستان را شکست داد اما در دیدار رده‌بندی به گادژیمراد رشیدوف از روسیه باخت و پنجم شد.

قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۲[ویرایش]

موساکایف در وزن ۶۵ کیلوگرم کشتی آزاد مسابقات قهرمانی کشتی جهان ٢٠٢۲ بلگراد شرکت کرد، او در مسابقه اول به رحمان عموزاد از ایران باخت و با توجه به حضور این کشتی‌گیر در فینال، به دیدار شانس مجدد رفت. او در مرحله شانس مجدد جونسیک یون از کره جنوبی و عادل اوسپانوف از قزاقستان را شکست داد و به دیدار رده‌بندی رسید. وی در این دیدار حاجی علیف از آذربایجان را شکست داد و مدال برنز را بدست آورد.

قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۳[ویرایش]

موساکایف در وزن ۶۵ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۳ بلگراد شرکت کرد، او در این مسابقات عادل اوسپانوف از قزاقستان، تاکوتو اوتوگورو از ژاپن، شامیل ممدوف از روسیه و رحمان عموزاد از ایران را شکست داد و به فینال رسید. وی در فینال سباستین ریورا از پورتوریکو را شکست داد و مدال طلا را بدست آورد.

منابع[ویرایش]

  1. «دیتا بانک».