مبارزه زیر لحاف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اسلکتیویزم)
پرش به: ناوبری، جستجو

مبارزه از زیر لحاف[۱] یا مبارزه از زیر پتو[۲] (به انگلیسی: Slacktivism) واژه ترکیبی مشتق از دو واژه انگلیسی Slacker و Activism، واژه‌ای تحقیر آمیز در وصف فعالیت‌های اجتماعی مجازی‌ای است که به فرد احساس رضایت کاذب انجام عملی مثبت را می‌دهند، در حالی که تأثیر واقعی آن کار هیچ و یا بسیار ناچیز است. چریک زیر پتو نیز از دیگر واژگانی‌ست که در همین رابطه در ادبیات و گفتار فارسی‌زبانان وجود دارد.[۳]

اغلب فعالیت‌هایی که به تلاش شخصی چندانی متکی نیستند را در گروه «مبارزه از زیر لحاف» قرار می‌دهند. نمونه‌هایی از چنین فعالیت‌هایی از این قرارند: امضاء عرض حال اینترنتی، پیوستن به گروه‌های مختلف و متعدد فیس بوک، رای‌دادن دسته‌جمعی در نظرسنجی‌های عوامگرا، رای دادن در انتخابات غیر سالم، استفاده از تصاویر مشخص با محتوای حمایت از گروه و یا جنبشی خاص به عنوان نمایه شخصی در شبکه‌های اجتماعی، حمله مجازی به صفحات گوگلی و فیس بوکی مختلف با مشغول‌کردن آنها، پوشیدن دستبند و کمربند با پیام سیاسی، مثبت و منفی دادن به صفحات و یا ویدئوهای اینترنتی.

منابع[ویرایش]

  1. «اسلکتیویست‌ها: آن‌ها که می‌خواهند با «کلیک» جهان را تغییر دهند». دویچه وله فارسی. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۲-۲۵. 
  2. «انسان‌شناسی، علمی‌ترین رشته علوم انسانی و انسانی‌ترین رشته در علوم است.». انسان‌شناسی و فرهنگ. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۹-۲۳. 
  3. PARHA-NP.V.5.1.1. «روزنامه شرق». روزنامه شرق. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۹-۲۳.