اسطرلاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
اسطرلاب ایرانی متعلق به سده نهم میلادی که سازنده آن ابواسحاق ابراهیم (بن محمد) بن حبیب بن سمرة بن جندب بغدادی فزاری است. صفحه گرد کوچکتر دارای ۱۳ میخچه یا پیکانک کمانی شکل است. جهت و اشاره پیکانک‌ها، موقعیت درخشان‌ترین و روشن‌ترین ستاره‌ها را نشان می‌دهند. نام ستاره‌ها در پایین هر پیکانک حک شده‌است. صفحه گرد بزرگتر به وسیله خطوط هماهنگ ترسیم شده‌است.
این اسطرلاب در موزه تاریخ علم کمبریج نگهداری می‌شود.
اسطرلاب مسطح جدید. ساخته شده در تبریز. سال ۱۳۹۲.
اسطرلاب با طراحی رایانه‌ای و بسیار خوب برای کتاب دانش اموزان.

اُسطُرلاب، اِستاره یاب (به یونانی: اَسْترُلابُن (ἁστρολάβον)؛ اَسْترُن (ἄστρον)، ستاره + لامبانِئین (λαμβάνω)، گرفتن[۱] (به پارسی باستان:استاره‌یاب) ،(گونه‌های دیگر: اُسترلاب، اُصطرلاب، سُتُرلاب، سُطُرلاب، صُلاّب)، از ابزارهای قدیم نجوم و طالع‌بینی است. اسطرلاب وسیله‌ای در نجوم رصدی بوده و اکنون بیشتر برای کاربردهای آموزشی بکار می‌رود. اسطرلاب رایج و معمولی دستگاه و صفحه مدور فلزی است که از جنس برنز یا برنج یا از آهن و فولاد یا تخته به طرز بسیار دقیق و ظریف و مستحکمی ساخته شده و برای مطالعات و محاسبات کارهای نجومی از قبیل پیدا کردن ارتفاع و زاویه آفتاب، محل ستارگان و سیارات و منطقه البروج و به دست آوردن طول و عرض جغرافیایی محل در تمام مدت شبانه روز و فصول مختلف سال بکار برده می‌شود. همچنین برای بدست آوردن ارتفاع کوه‌ها و پهنای رودخانه‌ها و سایر عوارض طبیعی زمین و تعیین ساعات طلوع و غروب یکایک ستارگان ثابت و سیاراتی که نام آن‌ها بر شبکه اسطرلاب نقش بسته نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این دستگاه برای محاسبه ساعات طلوع و غروب آفتاب هر محل (علی‌الخصوص در دوره اسلام که تعیین ساعات نماز هم برآن اضافه شد) ساخته شده‌است. با توجه به این حقیقت که در هنگام استفاده از دستگاه مذکور هیچ احتیاجی جهت به کاربردن و دانستن فرمولهای ریاضی نیست. (مانند خط‌کش محاسبه‌ای که به وسیله مهندسین به کار برده می‌شود)

در کل از این ابزار برای سنجش ارتفاع، سمت، بعد و میل خورشید و ستارگان، تعیین وقت در ساعات روز و شب، قبله و زمان طلوع و غروب آفتاب استفاده می‌شده و ابزاری در مبحث تاریخ ابزارهای زمان بوده‌است که برای کاربردهای دیگر نیز به‌کار می‌رفته.

نام[ویرایش]

فرهنگ انگلیسی آکسفورد ترجمهٔ ریشهٔ واژهٔ انگلیسی astrolabe را «ستاره-گیر» عنوان می‌کند و ریشهٔ آن را در لاتین قرون وسطی و پیش‌تر از آن واژهٔ یونانی astrolabos می‌داند که ترکیبی از astron (ستاره) و lambanein (گرفتن) است.[۲]

بر طبق اسناد بدست آمده در ماوراءالنهر، این دستگاه را «استاره‌لاب» می‌گفتند. «استاره» یا «استره» که یونانیان «استاریوس» می‌نامند، همان ستاره و نام ایرانی است و «لابیدن» از مصدر پارتی به معنی «تابیدن» است.

بعضی از منابع عربی نام آن را مشتق از کلمه یونانی استرلابوس نوشته‌اند و برخی معنی آن را «ترازوی ستارگان» ذکر کرده‌اند. اما از آنجا که اسطرلاب در حوزه فرهنگ ایرانی و اسلامی بکار گرفته شده و در فرهنگ یونانی جایگاهی ندارد[نیازمند منبع] و اروپاییان در اندلس مسلمان قرن یازدهم با آن آشنا شدند بنابراین ارتباط این واژه با استرلابوس نیز بعید به نظر می‌رسد. حمزه اصفهانی واژه «اسطرلاب» را معرب ترکیب فارسی «استاره‌یاب» می‌داند. نظر حمزه اصفهانی قابل قبول‌تر بنظر می‌رسد زیرا Star یا استارا یا ستارا و ستره ریشه درسانسکریت و در زبانهای پارسی باستان دارد و واژه استار در فرهنگ ایرانی و بین‌النهرین و حتی زبان آرامی و سریانی معمول بوده‌است. استاره یاب هنوز هم در ادبیات خراسانی بکار می‌رود. مثلاً می‌گویند طرف جادو و جمبل بلد است مهره خر و استره یاب دارد.

ابوریحان بیرونی در رسالهٔ «إفراد المقال فی أمر الظلال» نظر حمزه اصفهانی را در کتاب «الموازنة» رد کرده و به فرض رواج این کلمه در زبان فارسی، آن را برگرفته از تعریب واژهٔ یونانی اسطرلابوس می‌داند که در آن اسطر (star) به معنی ستاره است، همانند واژه‌های astronomy و astrology (که در ریشهٔ یونانی آن‌ها تردیدی وارد نشده) و اشاره می‌کند که این وسیله در زمانی که هیچ جای دیگری وجود نداشته، در صنعت و کتب قدیمی آن‌ها یافت می‌شده‌است. وی اضافه می‌کند که مردم مشرق زمین اسطرلاب را نمی‌شناخته‌اند و از سایه برای این منظور استفاده می‌کرده‌اند.[۳]

اسطرلاب را ایرانیان مسلمان جام جم یا جام جهان‌نما یا آینه جم می‌خواندند. حافظ در غزلی از آینه جام نام می‌برد که منظورش همان اسطرلاب است که جهان را مانند جام آینه‌واری به آدمی نشان می‌دهد. قدیمی‌ترین کتاب جامع به زبان فارسی دری دربارهٔ اسطرلاب و ستاره‌شناسی، کتاب «روضه المنجمین» نام دارد که آن را «شهمردان» فرزند ابی‌الخیر رازی در سده پنجم هجری تألیف کرده‌است.

تاریخ[ویرایش]

بسیاری از منابع تاریخی اختراع اسطرلاب را به هیپارخوس نسبت می‌دهند اما به نظر می‌رسد ابزارهای مشابه با توانایی‌های مختلف در بین ستاره‌شناسان آشور و بابل رایج بوده و نمونه‌های یونانی نتیجه تکمیل این ابزارها بوده‌است. از اسطرلاب‌های یونانی نمونه‌ای در دست نیست. اما این ابزار در بخش حوزه ایرانی اسلام مورد استفاده بود زیرا ابزاری بر آن نصب بود که ساعت آفتابی محسوب می‌شد و زمان ظهر شرعی را تعیین می‌کرد.

از قرن نهم میلادی تا قرن نوزدهم اسطرلاب‌های بسیاری در ایران و دیگر کشورهای جهان اسلام ساخته شد. به گفته‌ای نخستین سازنده اسطرلاب در میان مسلمانان محمد فزاری پسر ابراهیم فزاری بوده‌است. اما شواهد نشان می‌دهد که اولین اسطرلاب ساخته ابواسحاق ابراهیم بن حبیب بن سلیمان معروف به ابراهیم بن حبیب از منجمان و ستاره شناسان ایرانی است که به سال ۷۷۷ هجری قمری اسطرلاب را ساخت تا چندی پیش احتمال می‌رفت که کهن‌ترین اسطرلابی که تاکنون باقی‌مانده، در ۳۷۴ق/۹۸۴م به دست دو برادر اصفهانی به نامهای احمد و محمد بن ابراهیم در اصفهان ساخته شده باشد. اما ظاهراً کهن‌ترین نمونه شناخته شده که نام سازنده و تاریخ ساخت برآن حک شده‌است اسطرلابی است که به گواهی کتیبه کوفی پشت کرسی آن به دست «بسطلس» در تاریخ ۳۱۵ هجری قمری ساخته شده‌است.[نیازمند منبع]

البته به گفتهٔ سرگئی تولستوف، باستان‌شناس روس و حفار بنا، رصدخانه در قوی قریلگان قلعه، در این رصدخانه قدیمی‌ترین ستاره‌یاب اسطرلاب جهان کشف شده‌است. کشف این ستاره‌یاب نشان داد که دست کم صدها سال پیش از بطلمیوس در سرزمین ایران اختراع اسطرلاب وجود داشته‌است.

نوشته‌های قدیمی در مورد اسطرلاب[ویرایش]

در ایران و جهان اسلام دانشمندان بسیاری رساله‌ها و کتاب‌هایی دربارهٔ مبانی نظری و نحوه کار با اسطرلاب نوشته‌اند از جمله:

همچنین در برخی کتاب‌های نجومی در فصل یا فصل‌هایی به اسطرلاب و چگونگی کار با آن پرداخته شده‌است. از این جمله‌اند:

دربارهٔ انواع ویژه اسطرلاب نیز رساله‌هایی نوشته شده‌است، از جمله:

اروپائیان در قرن ۱۱ میلادی از راه اندلس اسپانیا و آثار اسلامی اسطرلاب را شناختند.

اجزای اسطرلاب[ویرایش]

 • حلقه:این قطعه دایره‌ای است فلزی که به هنگام کار با اسطرلاب می‌توان آن را به عنوان دستگیره به کاربرد، یا به جایی آویخت. گاه حلقه دیگری نیز که ممکن است فلزی، نخی یا ابریشمی باشد و آن را علاقه می‌نامند، به آن میفزایند.
 • عروه:این اندام دایره‌ای فلزی است که میان حلقه و کرسی قرار می‌گیرد. این دو (یا سه) اندام امکان چرخش کامل اسطرلاب و قرار گرفتن آن در جهت صحیح به هنگام کار با آن را فراهم می آورد.
 • کرسی: زائده‌ای است بر قوس کوچکی از محیط اسطرلاب که عروه بدان متصل می‌شود.
 • اُم: ام صفحه اصلی و غیرقابل انتقال اسطرلاب است و دیواره‌ای آن را در برمیگیرد و صفحات دیگر که قابل انتقالند، روی آن قرار می‌گیرند. عرض دیواره به ۳۶۰ تقسیم شده‌است. بر کف این صفحه، چندین دایره که مرکز آن‌ها مرکز صفحه است، رسم شده‌اند، و در هر یک از این دوایر، نام چندین شهر نوشته شده‌است. این صفحه بیشتر برای یافتن جهت قبله به کار می‌رود.
 • حجره: فضای تهی که از ام اسطرلاب و دیواره آن تشکیل می‌شود و صفحه‌های قابل انتقال اسطرلاب و عنکبوت در آن جای می‌گیرند.
 • صفایح: صفایح صفحاتی دایره شکلند با سوراخی در مرکز دایره که محور اسطرلاب از آن می‌گذرد (شکل ۱، شم ۴) و یک فرو رفتگی در نقطه‌ای از پیرامون، برای آنکه به کمک یک برآمدگی در دیواره حجره، در جای خود قرار گیرد و از گردش آن جلوگیری گردد. بر روی هر صفحه، ۳ دایره که مرکز آن‌ها مرکز صفحه است، رسم شده، و هر کدام به ترتیب درازای شعاع نشان دهنده مدارهای رأس‌الجدی، رأس‌الحمل و رأس‌السرطانند. این ترتیب مربوط به اسطرلاب شمالی است؛ در اسطرلاب جنوبی دایره کوچک‌تر مدار رأس‌الجدی و دایره بزرگ‌تر مدار رأس‌السرطان خواهد بود. بر روی صفحات، همچنین دو قطر عمود برهم رسم شده‌است؛ قطر افقی را خط مشرق و مغرب خوانند (نیمه چپ خط مشرق، و نیمه راست خط مغرب است) و قطر عمودی، از کرسی تا مرکز، خط نصف‌النهار است و نیمه دیگر آن خط وتدالارض، یا خط نصف‌اللیل نامیده می‌شود (بیرونی، التفهیم، ۲۹۳؛ نصیرالدین، ۲–۳).
 • عنکبوتیه + شذیه
 • عِضاده + انبویه
 • محور (قطب)
 • فرس یا اسبک

محاسبات[ویرایش]

Astrolabe calculation.jpg

در شکل روبرو، زیر محاسبه صفحه مُقَنطَرات که در مقیاس سدسی است، نشان داده شده‌است.

مواد مورد استفاده در ساخت[ویرایش]

معمولاً اسطرلاب را از برنج می‌سازند ولی بعضاً هم از مس استفاده شده‌است.

کاربردهای اسطرلاب[ویرایش]

برای این ابزار بیش از ۳۰۰ کاربرد مطرح کرده‌اند.[نیازمند منبع] از کاربردهای زمان اسلامی آن می‌توان به قبله یابی و تعیین ساعات اذان‌ها اشاره کرد. کاربرد عملی این ابزار برای تعیین ظهر شرعی بوده‌است. در زیر به برخی از کاربردهای نجومی اسطرلاب اشاره شده‌است:

 • نمایش آسمان در لحظه دلخواه
 • محاسبه زمان طلوع و غروب اجرام آسمانی در زمان دلخواه
 • اندازی‌گیری فواصل و ارتفاعات با روش‌های هندسی و مثلثاتی
 • محاسبه مکان اجرام آسمانی در آسمان
 • تعیین زمان از طریق مشاهده اجرام آسمانی
 • تعیین طول روز و طول شب

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. لغتنامه دهخدا، سرواژهٔ "اسطرلاب"
 2. «astrolabe | Definition of astrolabe in English by Oxford Dictionaries». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۹-۱۲.
 3. «الاسطرلاب | الموسوعة العربیة» (به عربی). بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۹-۱۲.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

A modern astrolabe made in Tabriz, Iran in 2013.
A spherical astrolabe from medieval Islamic astronomy, c. 1480, most likely Syria or Egypt, in the Museum of the History of Science, Oxford[1]
An astrolabe made of gilded brass from about 1540–70.
The Canterbury Astrolabe Quadrant, England, 1388.
A 16th-century astrolabe showing a tulip rete and rule.

An astrolabe (Ancient Greek: ἀστρολάβος astrolabos; Arabic: ٱلأَسْطُرلابal-Asturlāb; Persian: اِستاره یابAstaara yab) is an elaborate inclinometer, historically used by astronomers and navigators to measure the altitude above the horizon of a celestial body, day or night. It can be used to identify stars or planets, to determine local latitude given local time (and vice versa), to survey, or to triangulate. It was used in classical antiquity, the Islamic Golden Age,[2] the European Middle Ages and the Age of Discovery for all these purposes.

The astrolabe's importance not only comes from the early development of astronomy,[3] but is also effective for determining latitude on land or calm seas. Although it is less reliable on the heaving deck of a ship in rough seas, the mariner's astrolabe was developed to solve that problem.

Etymology

OED gives the translation "star-taker" for the English word astrolabe and traces it through medieval Latin to the Greek word astrolabos,[4][5] from astron "star" and lambanein "to take".[6] In the medieval Islamic world the Arabic word al-Asturlāb (i.e. astrolabe) was given various etymologies. In Arabic texts, the word is translated as ākhidhu al-Nujūm (Arabic: آخِذُ ٱلنُّجُومْ‎, lit. "star-taker"), a direct translation of the Greek word.[7]

Al-Biruni quotes and criticizes medieval scientist Hamzah al-Isfahani who stated:[7] "asturlab is an arabization of this Persian phrase" (sitara yab, meaning "taker of the stars").[8] In medieval Islamic sources, there is also a folk etymology of the word as "lines of lab", where "Lab" refers to a certain son of Idris (Enoch). This etymology is mentioned by a 10th-century scientist named al-Qummi but rejected by al-Khwarizmi.[9]

History

Ancient world

An early astrolabe was invented in the Hellenistic civilization by Apollonius of Perga between 220 and 150 BC, often attributed to Hipparchus. The astrolabe was a marriage of the planisphere and dioptra, effectively an analog calculator capable of working out several different kinds of problems in astronomy. Theon of Alexandria (c. 335c. 405) wrote a detailed treatise on the astrolabe, and Lewis[10] argues that Ptolemy used an astrolabe to make the astronomical observations recorded in the Tetrabiblos. The invention of the plane astrolabe is sometimes wrongly attributed to Theon's daughter Hypatia (c. 350–370; died 415 AD),[11][12][13][14] but it is, in fact, known to have already been in use at least 500 years before Hypatia was born.[12][13][14] The misattribution comes from a misinterpretation of a statement in a letter written by Hypatia's pupil Synesius (c. 373c. 414),[12][13][14] which mentions that Hypatia had taught him how to construct a plane astrolabe, but does not state anything about her having invented it herself.[12][13][14]

Astrolabes continued in use in the Greek-speaking world throughout the Byzantine period. About 550 AD, Christian philosopher John Philoponus wrote a treatise on the astrolabe in Greek, which is the earliest extant treatise on the instrument.[a] Mesopotamian bishop Severus Sebokht also wrote a treatise on the astrolabe in the Syriac language in the mid-7th century.[b] Sebokht refers to the astrolabe as being made of brass in the introduction of his treatise, indicating that metal astrolabes were known in the Christian East well before they were developed in the Islamic world or in the Latin West.[15]

Medieval era

A treatise explaining the importance of the astrolabe by Nasir al-Din al-Tusi, Persian scientist
Astrolabe of Jean Fusoris [fr], made in Paris, 1400
An 18th-century Persian astrolabe
Disassembled 18th-century astrolabe
Exploded view of an astrolabe
diagram of an astrolabe's tympan
Animation showing how celestial and geographic coordinates are mapped on an astrolabe's tympan through a stereographic projection. Hypothetical tympan (40° north latitude) of a 16th-century European planispheric astrolabe.

Astrolabes were further developed in the medieval Islamic world, where Muslim astronomers introduced angular scales to the design,[16] adding circles indicating azimuths on the horizon.[17] It was widely used throughout the Muslim world, chiefly as an aid to navigation and as a way of finding the Qibla, the direction of Mecca. Eighth-century mathematician Muhammad al-Fazari is the first person credited with building the astrolabe in the Islamic world.[18]

The mathematical background was established by Muslim astronomer Albatenius in his treatise Kitab az-Zij (c. 920 AD), which was translated into Latin by Plato Tiburtinus (De Motu Stellarum). The earliest surviving astrolabe is dated AH 315 (927–28 AD).[19] In the Islamic world, astrolabes were used to find the times of sunrise and the rising of fixed stars, to help schedule morning prayers (salat). In the 10th century, al-Sufi first described over 1,000 different uses of an astrolabe, in areas as diverse as astronomy, astrology, navigation, surveying, timekeeping, prayer, Salat, Qibla, etc.[20][21]

Astrolabium Masha'Allah Public Library Bruges [nl] Ms. 522

The spherical astrolabe was a variation of both the astrolabe and the armillary sphere, invented during the Middle Ages by astronomers and inventors in the Islamic world.[c] The earliest description of the spherical astrolabe dates back to Al-Nayrizi (fl. 892–902). In the 12th century, Sharaf al-Dīn al-Tūsī invented the linear astrolabe, sometimes called the "staff of al-Tusi", which was "a simple wooden rod with graduated markings but without sights. It was furnished with a plumb line and a double chord for making angular measurements and bore a perforated pointer".[22] The geared mechanical astrolabe was invented by Abi Bakr of Isfahan in 1235.[23]

The first known metal astrolabe in Western Europe is the Destombes astrolabe made from brass in tenth-century Spain.[24][25] Metal astrolabes avoided the warping that large wooden ones were prone to, allowing the construction of larger and therefore more accurate instruments. Metal astrolabes were heavier than wooden instruments of the same size, making it difficult to use them in navigation.[26]

Herman Contractus, the abbot of Reichman Abbey, examined the use of the astrolabe in Mensura Astrolai during the 11th century.[27] Peter of Maricourt wrote a treatise on the construction and use of a universal astrolabe in the last half of the 13th century entitled Nova compositio astrolabii particularis. Universal astrolabes can be found at the History of Science Museum in Oxford.[citation needed] David A. King, historian of Islamic instrumentation, describes the universal astrolobe designed by Ibn al-Sarraj of Aleppo (aka Ahmad bin Abi Bakr; fl. 1328) as "the most sophisticated astronomical instrument from the entire Medieval and Renaissance periods".[28]

English author Geoffrey Chaucer (c. 1343–1400) compiled A Treatise on the Astrolabe for his son, mainly based on a work by Messahalla or Ibn al-Saffar.[29][30] The same source was translated by French astronomer and astrologer Pélerin de Prusse and others. The first printed book on the astrolabe was Composition and Use of Astrolabe by Christian of Prachatice, also using Messahalla, but relatively original.

In 1370, the first Indian treatise on the astrolabe was written by the Jain astronomer Mahendra Suri.[31]

A simplified astrolabe, known as a balesilha, was used by sailors to get an accurate reading of latitude while out to sea. The use of the balesilha was promoted by Prince Henry (1394–1460) while out navigating for Portugal.[32]

The astrolabe was almost certainly first brought north of the Pyrenees by Gerbert of Aurillac (future Pope Sylvester II), where it was integrated into the quadrivium at the school in Reims, France sometime before the turn of the 11th century.[33] In the 15th century, French instrument maker Jean Fusoris (c. 1365–1436) also started remaking and selling astrolabes in his shop in Paris, along with portable sundials and other popular scientific devices of the day. Thirteen of his astrolabes survive to this day.[34] One more special example of craftsmanship in early 15th-century Europe is the astrolabe designed by Antonius de Pacento and made by Dominicus de Lanzano, dated 1420.[35]

In the 16th century, Johannes Stöffler published Elucidatio fabricae ususque astrolabii, a manual of the construction and use of the astrolabe. Four identical 16th-century astrolabes made by Georg Hartmann provide some of the earliest evidence for batch production by division of labor.

Astrolabes and clocks

Amerigo Vespucci observing the Southern Cross with an Astrolabium, by Jan Collaert II. Museum Plantin-Moretus, Antwerp, Belgium.

Mechanical astronomical clocks were initially influenced by the astrolabe; they could be seen in many ways as clockwork astrolabes designed to produce a continual display of the current position of the sun, stars, and planets. For example, Richard of Wallingford's clock (c. 1330) consisted essentially of a star map rotating behind a fixed rete, similar to that of an astrolabe.[36]

Many astronomical clocks use an astrolabe-style display, such as the famous clock at Prague, adopting a stereographic projection (see below) of the ecliptic plane. In recent times, astrolabe watches have become popular. For example, Swiss watchmaker Dr. Ludwig Oechslin designed and built an astrolabe wristwatch in conjunction with Ulysse Nardin in 1985.[37] Dutch watchmaker Christaan van der Klauuw also manufactures astrolabe watches today.[38]

Construction

The Hartmann astrolabe in Yale collection. This instrument shows its rete and rule.
Celestial Globe, Isfahan (?), Iran 1144. Shown at the Louvre Museum, this globe is the third oldest surviving in the world.
Computer-generated planispheric astrolabe

An astrolabe consists of a disk, called the mater (mother), which is deep enough to hold one or more flat plates called tympans, or climates. A tympan is made for a specific latitude and is engraved with a stereographic projection of circles denoting azimuth and altitude and representing the portion of the celestial sphere above the local horizon. The rim of the mater is typically graduated into hours of time, degrees of arc, or both.[39]

Above the mater and tympan, the rete, a framework bearing a projection of the ecliptic plane and several pointers indicating the positions of the brightest stars, is free to rotate. These pointers are often just simple points, but depending on the skill of the craftsman can be very elaborate and artistic. There are examples of astrolabes with artistic pointers in the shape of balls, stars, snakes, hands, dogs' heads, and leaves, among others.[39] The names of the indicated stars were often engraved on the pointers in Arabic or Latin.[40] Some astrolabes have a narrow rule or label which rotates over the rete, and may be marked with a scale of declinations.

The rete, representing the sky, functions as a star chart. When it is rotated, the stars and the ecliptic move over the projection of the coordinates on the tympan. One complete rotation corresponds to the passage of a day. The astrolabe is, therefore, a predecessor of the modern planisphere.

On the back of the mater, there is often engraved a number of scales that are useful in the astrolabe's various applications. These vary from designer to designer, but might include curves for time conversions, a calendar for converting the day of the month to the sun's position on the ecliptic, trigonometric scales, and graduation of 360 degrees around the back edge. The alidade is attached to the back face. An alidade can be seen in the lower right illustration of the Persian astrolabe above. When the astrolabe is held vertically, the alidade can be rotated and the sun or a star sighted along its length, so that its altitude in degrees can be read ("taken") from the graduated edge of the astrolabe; hence the word's Greek roots: "astron" (ἄστρον) = star + "lab-" (λαβ-) = to take.

See also

References

Footnotes
 1. ^ Modern editions of John Philoponus' treatise on the astrolabe are De usu astrolabii eiusque constructione libellus (On the Use and Construction of the Astrolabe), ed. Heinrich Hase, Bonn: E. Weber, 1839, OCLC 165707441 (or id. Rheinisches Museum für Philologie 6 (1839): 127–71); repr. and translated into French by Alain Philippe Segonds, Jean Philopon, traité de l'astrolabe, Paris: Librairie Alain Brieux, 1981, OCLC 10467740; and translated into English by H.W. Green in R.T. Gunther, The Astrolabes of the World, Vol. 1/2, Oxford, 1932, OL 18840299M repr. London: Holland Press, 1976, OL 14132393M pp. 61–81.
 2. ^ O'Leary, De Lacy (1948). How Greek Science Passed to the Arabs. Routledge and Kegan Paul. "The most distinguished Syriac scholar of this later period was Severus Sebokht (d. 666–7), Bishop of Kennesrin. [...] In addition to these works [...] he also wrote on astronomical subjects (Brit. Mus. Add. 14538), and composed a treatise on the astronomical instrument known as the astrolabe, which has been edited and published by F. Nau (Paris, 1899)."
  Severus' treatise was translated by Jessie Payne Smith Margoliouth in R.T. Gunther, Astrolabes of the World, Oxford, 1932, pp. 82–103.
 3. ^ Savage-Smith, Emilie (1993). "Book Reviews". Journal of Islamic Studies. 4 (2): 296–299. doi:10.1093/jis/4.2.296. There is no evidence for the Hellenistic origin of the spherical astrolabe, but rather evidence so far available suggests that it may have been an early but distinctly Islamic development with no Greek antecedents.
Notes
 1. ^ Morrison, Robert G. (2013). "Islamic Astronomy". In Lindberg, David C.; Shank, Michael H. (eds.). The Cambridge History of Science. 2, Medieval Science. Cambridge: Cambridge University Press. p. 115. ISBN 978-0-521-59448-6. Retrieved 15 May 2018.
 2. ^ In the Islamic world, it was used to navigate deserts, then oceans, and to calculate the direction to Mecca.
 3. ^ Northrup, Cynthia Clark; Bentley, Jerry H.; Eckes Jr., Alfred E. (2015). Encyclopedia of World Trade: From Ancient Times to the Present. Taylor and Francis, 2015. p. 72. ISBN 9781317471530.
 4. ^ "Astrolabe". Oxford English Dictionary (2nd ed.). 1989.
 5. ^ "Astrolabe". Oxford Dictionaries.
 6. ^ "Online Etymology Dictionary". Etymonline.com. Retrieved 2013-11-07.
 7. ^ a b King 1981, p. 44.
 8. ^ King 1981, p. 51.
 9. ^ King 1981, p. 45.
 10. ^ Lewis 2001.
 11. ^ Michael Deakin (August 3, 1997). "Ockham's Razor: Hypatia of Alexandria". ABC Radio. Retrieved July 10, 2014.
 12. ^ a b c d Theodore, Jonathan (2016). The Modern Cultural Myth of the Decline and Fall of the Roman Empire. Manchester, England: Palgrave, Macmillan. p. 183. ISBN 978-1-137-56997-4.
 13. ^ a b c d Deakin, Michael A. B. (2007). Hypatia of Alexandria: Mathematician and Martyr. Amherst, New York: Prometheus Books. pp. 102–104. ISBN 978-1-59102-520-7.
 14. ^ a b c d Bradley, Michael John (2006). The Birth of Mathematics: Ancient Times to 1300. New York City, New York: Infobase Publishing. p. 63. ISBN 9780816054237.
 15. ^ Sebokht, Severus. "Description of the astrolabe". Tertullian.org.
 16. ^ See p. 289 of Martin, L. C. (1923), "Surveying and navigational instruments from the historical standpoint", Transactions of the Optical Society, 24 (5): 289–303, Bibcode:1923TrOS...24..289M, doi:10.1088/1475-4878/24/5/302, ISSN 1475-4878.
 17. ^ Berggren, J. Lennart (2007), "Mathematics in Medieval Islam", in Katz, Victor J. (ed.), The Mathematics of Egypt, Mesopotamia, China, India, and Islam: a Sourcebook, Princeton University Press, p. 519, ISBN 978-0-691-11485-9
 18. ^ Richard Nelson Frye: Golden Age of Persia. p. 163
 19. ^ "The Earliest Surviving Dated Astrolabe". HistoryOfInformation.com.
 20. ^ Dr. Emily Winterburn (National Maritime Museum), Using an Astrolabe, Foundation for Science Technology and Civilisation, 2005.
 21. ^ Lachièz-Rey, Marc; Luminet, Jean-Pierre (2001). Celestial Treasury: From the Music of Spheres to the Conquest of Space. Trans. Joe Laredo. Cambridge, UK: Cambridge University Press. p. 74. ISBN 978-0-521-80040-2.
 22. ^ O'Connor, John J.; Robertson, Edmund F., "Sharaf al-Din al-Muzaffar al-Tusi", MacTutor History of Mathematics archive, University of St Andrews.
 23. ^ Bedini, Silvio A.; Maddison, Francis R. (1966). "Mechanical Universe: The Astrarium of Giovanni de' Dondi". Transactions of the American Philosophical Society. 56 (5): 1–69. doi:10.2307/1006002. JSTOR 1006002.
 24. ^ "Qantara – 'Carolingian' astrolabe". Qantara-med.org. Retrieved 2013-11-07.
 25. ^ Nancy Marie Brown (2010), "The Abacus and the Cross". Page 140. Basic Books. ISBN 978-0-465-00950-3
 26. ^ Boyle, David (2011). Toward the Setting Sun: Columbus, Cabot, Vespucci, and the Race for America. Bloomsbury Publishing USA. p. 253. ISBN 9780802779786..
 27. ^ Encyclopedia of world trade : from ancient times to the present. Northrup, Cynthia Clark, 1959– ([Enhanced Credo edition] ed.). Armonk, New York: Routledge. 2015. p. 72. ISBN 978-0765680587. OCLC 889717964.CS1 maint: others (link)
 28. ^ Harley, J. B.; Woodward, David (1992). The history of cartography. Chicago: Univ. of Chicago Press. p. 31. ISBN 0-226-31635-1.
 29. ^ Kunitzsch, Paul (1981). "On the authenticity of the treatise on the composition and use of the astrolabe ascribed to Messahalla". Archives Internationales d'Histoire des Sciences Oxford. 31 (106): 42–62.
 30. ^ Selin, Helaine (2008-03-12). Encyclopaedia of the History of Science, Technology, and Medicine in Non-Western Cultures. Springer Science & Business Media. p. 1335. ISBN 978-1-4020-4559-2. Paul Kunitzsch has recently established that the Latin treatise on the astrolabe long ascribed to Ma'sh'allah and translated by John of Seville is in fact by Ibn al-Saffar, a disciple of Maslama al-Majriti.
 31. ^ Glick, Thomas; et al., eds. (2005), Medieval Science, Technology, and Medicine: An Encyclopedia, Routledge, p. 464, ISBN 0-415-96930-1
 32. ^ Encyclopedia of world trade : from ancient times to the present. Northrup, Cynthia Clark, 1959– ([Enhanced Credo edition] ed.). Armonk, New York: Routledge. 2015. p. 460. ISBN 978-0765680587. OCLC 889717964.CS1 maint: others (link)
 33. ^ Nancy Marie Brown (2010), "The Abacus and the Cross". Page 143. basic Books. ISBN 978-0-465-00950-3
 34. ^ Hockey, Thomas (2009). The Biographical Encyclopedia of Astronomers. Springer Publishing. ISBN 978-0-387-31022-0. Retrieved August 22, 2012.
 35. ^ Ralf Kern (2010), Wissenschaftliche Instrumente in ihrer Zeit. Band 1: Vom Astrolab zum mathematischen Besteck. Cologne, S. 204. ISBN 978-3-86560-865-9
 36. ^ North 2005.
 37. ^ "Astrolabium G. Galilei". Ulysse Nardin. Archived from the original on 2 January 2011.
 38. ^ "Christaan van der Klauuw".
 39. ^ a b Stephenson, Bruce; Bolt, Marvin; Friedman, Anna Felicity (2000). The Universe Unveiled: Instruments and Images through History. Cambridge, UK: Cambridge University Press. pp. 108–109. ISBN 0-521-79143-X.
 40. ^ "Star Names on Astrolabes". Ian Ridpath. Retrieved 2016-11-12.
Bibliography
 • Evans, James (1998), The History and Practice of Ancient Astronomy, Oxford University Press, ISBN 0-19-509539-1.
 • Gunella, Alessandro; Lamprey, John (2007), Stoeffler's Elucidatio (translation of Elucidatio fabricae ususque astrolabii into English), John Lamprey
 • King, D. A (1981), "The Origin of the Astrolabe According to the Medieval Islamic Sources", Journal for the History of Arabic Science, 5: 43–83
 • King, Henry (1978), Geared to the Stars: the Evolution of Planetariums, Orreries, and Astronomical Clocks, University of Toronto Press
 • Krebs, Robert E.; Krebs, Carolyn A. (2003), Groundbreaking Scientific Experiments, Inventions, and Discoveries of the Ancient World, Greenwood Press.
 • Laird, Edgar (1997), Carol Poster and Richard Utz (ed.), "Astrolabes and the Construction of Time in the Late Middle Ages.", Constructions of Time in the Late Middle Ages, Evanston, Illinois: Northwestern University Press: 51–69
 • Laird, Edgar; Fischer, Robert, eds. (1995), "Critical edition of Pélerin de Prusse on the Astrolabe (translation of Practique de Astralabe", Medieval & Renaissance Texts & Studies, Binghamton, New York, ISBN 0-86698-132-2
 • Lewis, M. J. T. (2001), Surveying Instruments of Greece and Rome, Cambridge University Press.
 • Morrison, James E (2007), The Astrolabe, Janus, ISBN 978-0-939320-30-1.
 • North, John David (2005), God's Clockmaker: Richard of Wallingford and the Invention of Time, Continuum International Publishing Group, ISBN 978-1-85285-451-5

External links