اسدالله جعفری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حجت‌الاسلام اسدالله جعفری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران است[۱].

برخورد قاطع با بدحجابی در سواحل دریا و تفرجگاهها[ویرایش]

اسدالله جعفری در گفتگو با خبرنگار حقوقی و قضایی میزان ، گفت :«نیروهایی در قالب امر به معروف و نهی از منکر با کسانی که عفت عمومی را جریحه دار می‌کنند و طبق قانون عمل آن‌ها جرم محسوب می شود، برخورد و پرونده‌های قضایی برای تعدادی از آن‌ها تشکیل شده و به محاکم قضایی ارجاع و دادنامه دراین زمینه صادر شده است.» وی در ادامه تاکید کرد:«باید با صلابت در برابر مظاهر فسق، فحشا و تعرض به حقوق عامه ایستاد و کوتاهی در این زمینه از هیچ کس پذیرفته نیست [۲]

برخورد با بهاییان[ویرایش]

به گفته برخی منابع ،اسدالله جعفری ، به عنوان دادستان مازندران در تضییع و نقض حقوق بهائیان دستگیر شده این استان ، و همچنین در قبال عدم رعایت استانداردهای حقوقی منصفانه در مورد دستگیرشدگان و اقدامات فراقانونی در مورد این افراد مسئول است. به عنوان نمونه می توان به چند نمونه از نقض حقوق شهرواندان بهایی اشاره کرد:

- یکم آذرماه ۱۳۸۷، سهیلا مطلبی ، شهروند بهایی ، بدون ارائه احضاریه دستگیر شد و بدون حکم بازرسی منزل وی ، مورد تفتیش قرار گرفت[۳].

-یکم بهمن ۱۳۹۰ ، ماموران اطلاعات ساری با شکستن درب منزل عنایت الله سنایی شهروند بهایی وارد منزل وی شدند ، به حاضرین در منزل هتاکی و به اعتقادات بهایی توهین کردند[۴].

قطع چهار انگشت دست یک سارق[ویرایش]

اسدالله جعفری طی مصاحبه ای با خبرگزاری فارس در باره اجرای قطع چهار انگشت سارق سابقه دار ، اجرای این حکم را از تکالیف شرعی و قانونی دانست و گفت:«صدور و اجرای احکامی این گونه جز مطالبات به حق مردم است.[۵] »

تحریم اتحادیه اروپا[ویرایش]

اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۲۲ اسفند ۱۳۹۰ ، اسدالله جعفری را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد[۶][۷].

موارد نقض حقوق بشر[ویرایش]

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا [۸] ، اسدالله جعفری به دلیل «بازداشت غیرقانونی بهاییان » استان مازندران و «بدرفتاری با زندانیان» مورد تحریم قرار گرفته است[۹].

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]