ارتوپدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از استخوان‌پزشکی)
پرش به: ناوبری، جستجو
جراحی ارتوپدی، ارتاپزشکی، استخوان‌پزشکی
مداخله پزشکی
Andry tree.png
علامت رشته ارتوپدی (درخت آندری)
MeSH D019637
جا انداختن دررفتگی شانه با دستگاه بقراط در یونان باستان

جراحی ارتوپدی (به انگلیسی: Orthopedic surgery) یا استخوان‌پزشکی[۱] یا ارتاپزشکی[۲] به شاخه‌ای از علم پزشکی گفته می‌شود که شامل درمان بیماری‌ها و اصلاح ناهنجاری‌های مربوط به استخوان‌ها و مفاصل است.

انواع جراحی ارتوپدی[ویرایش]

ارتوپدی به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌گردد:

تاریخچه ارتوپدی در ایران[ویرایش]

در قدیم شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها و بیماری‌های استخوان و مفاصل اکثراً توسط جراحان عمومی درمان می‌شد. از اواخر دهه ۴۰ خورشیدی که متخصصان ارتوپدی تحصیل کرده به ایران آمدند به تدریج جراحی ارتوپدی برای مردم شناخته و بیماری‌های استخوان و مفاصل و نیز شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها توسط این متخصصان درمان شدند. متخصص ارتوپدی به مداوای بیماران دچار بیماری‌های استخوان، مفاصل و ستون فقرات می‌پردازد. این بیماری‌ها شامل شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها، فلج‌های مادرزادی و اکتسابی، ترمیم زردپی‌ها و اعصاب محیطی و درمان تومورهای استخوانی است.[۳]

واژه‌شناسی[ویرایش]

واژه «ارتوپدی» از دو واژه یونانی ارتوس (orthos) به معنای راست و مستقیم و پدی (paideion) یا پدیوس به معنای پرورش کودک تشکیل شده‌است. اصطلاح ارتوپدی در سال ۱۷۴۱ توسط ارتوپد نیکولاس آندری ساخته شد.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «استخوان‌پزشکی، شکسته‌بندی» [پزشکی] هم‌ارزِ «ارتوپدی» (orthopedics)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر حسن حبیبی، «فارسی»، در دفتر اول، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ استخوان‌پزشکی ۲) 
  2. «اَرتاپزشکی» [ارتاپزشکی] هم‌ارزِ «ارتوپدی» (orthopaedics/ orthopedics)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حداد عادل، «فارسی»، در دفتر یازدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۳-۴۵-۶۱۴۳-۶۰۰-۹۷۸ (ذیل سرواژهٔ اَرتاپزشکی) 
  3. ضیایی، مجید. نگاهی به تاریخ جراحی ارتوپدی ایران. انجمن جراحان ارتوپدی ایران، 1384 شابک: ‎۹۶۴-۰۶-۷۲۹۶-۳. 
  4. درسنامه ارتوپدی و شکستگی‌ها، نویسندگان: دکتر بهادر اعلمی هرندی و همکاران، سال انتشار: ۱۳۸۲ ص ۵ شابک: ‎۹۶۴-۷۴۴۵-۳۵-۰

منابع[ویرایش]

  • A Short History of Medicine - by Erwin H. Ackerknecht - Johns Hopkins University Press, 1982 - U.S.A