استانیسلاو پتروف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
استانیسلاو پتروف
Stanislaw Jewgrafowitsch Petrow, Dresden 2013.jpg
پتروف در حال دریافت Dresden Prize در ۲۰۱۳
زاده Stanislav Yevgrafovich Petrov
۹ سپتامبر ۱۹۳۹(1939-09-09) ‏(۷۷ سال)
ولادی‌وستوک، اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
(اکنون Vladivostok, روسیه)
شغل مشاغل نظامی
وفادار به/عضوِ  Soviet Union
سازمان/شاخه Soviet Air Defense Forces
درجه سرهنگ دوم
شناخته‌شده برای 1983 Soviet nuclear false alarm incident
استانیسلاو پتروف در سال ۲۰۱۳

استانیسلاو پتروف (به روسی: Петров, Станислав Евграфович) (زادهٔ ۱۹۳۹ میلادی) نام درجه‌دار روسی بازنشسته‌ای است که در ۲۶ سپتامبر ۱۹۸۳ با تسلط بر اعصاب خود از «پاتک» اتمی اتحاد جماهیر شوروی در برابر ایالات متحد آمریکا جلوگیری کرد. این پاتک می‌توانست با حجم بسیار کلان محاسبه و پیش بینی شده «برنامه ضد حمله موشکی» روس‌ها، به نابودی نسل بشر بینجامد.[۱]

شرح حادثه[ویرایش]

در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۱۹۸۳ او افسر ارشد (فرمانده؟) مقر کنترل سیستم‌های رادار ماهواره ای و فرماندهی منطقهٔ یکم تأسیسات موشکی روسیه در ۵۰ کیلومتری مسکو واقع در سرپوخوف بود. او به یکباره متوجه می‌شود که رایانه‌ها گزارش حمله یک موشک اتمی آمریکایی را روی صفحه آورده‌اند. استانیسلاو پتروف با تعجب فکر می‌کند، این امر ممکن نیست که آمریکا فقط با یک موشک به روسیه حمله کند. پس از چند دقیقه پرش موشک دوم، سوم، چهارم و پنجم گزارش می‌شود. افسر کارکشته باز هم با تسلط به اعصاب خود باور نمی‌کند که حمله‌ای در کار باشد و «دکمه قرمز» را نمی‌فشارد که در حقیقت عامل یک سلسله عملیات زنجیره‌ای ضد حمله در کاخ کرملین می‌شد. پتروف می‌گوید: در آن لحظات با یک چشم میهن خود را می‌دیدم که با خاک یکسان شده و با چشم دیگر دنیایی را که دیگر جانداری در آن زندگی نمی‌کند.

پس از ماجرا[ویرایش]

چندی بعد کشف شد که نرم‌افزار ماهواره‌های روسی اشتباه بزرگی می‌کنند و بازتاب یا شکست نور خورشید را پس از برخورد با ابر‌های سفید، برابر الگوی نور دریافتی پس از برخاستن موشک‌های مجهز به کلاهک اتمی تعبیر کرده و اشتباهاً آنرا حمله موشکی گزارش می‌کنند. عامل این پیش آمد، ماهواره‌های روسی، از رده «کاسموس ۱۳۸۲» شناخته شدند که پایگاه موشکی نیروی هوایی آمریکا، به نام «Malmstrom Air Force Base»، واقع در مونتانا را رصد کرده بودند.

سرنوشت استانیسلاو پتروف[ویرایش]

در رابطه با سرنوشت استانیسلاو پتروف گفته‌های متفاوت هست. برخی می‌گویند که او نه تشویق و نه تنبیه شد و برخی دیگر حکایت از این دارند که او سخت تنبیه شد چون طبق دستورهای نظامی عمل نکرده بود. او پس از یک سال بازنشست شد ولی پس از چندی به عنوان خدمه غیرنظامی به پایگاه خود بازگشت. او سالها بعد به بهانه «دلایل دیگری» بخاطر شجاعتش مورد تشویق قرارگرفت. عمل انسان دوستانه استانیسلاو پتروف تا سال ۱۹۹۸ مخفی نگهداشته شد. سازمان «Association of World Citizens» واقع در سانفرانسیسکو در سال ۲۰۰۴ نشان «World Citizen Award» را به همراه ۱۰۰۰ دلار در مسکو به پتروف اهداء کرد. در سال ۲۰۰۶ این مراسم در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک تکرار شد.

منابع[ویرایش]