استافیلوکوک زایلوسوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
استافیلوکوک زایلوسوس
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: باکتریها
شاخه: فیرمیکوت‌ها
رده: باسیل‌ها
راسته: باسیلالس
تیره: استافیلوکوکاسیه
سرده: استافیلوکوک
گونه: استافیلوکوک زایلوسوس
نام علمی
Staphylococcus xylosus
Schleifer & Kloos 1975

استافیلوکوک زایلوسوس، کوکسی گرم مثبت و کواگولاز منفی در جنس (سرده) استافیلوکوک است. این باکتری، فلور عادی پوست انسان، حیوانات و همچنین محیط است. استافیلوکوک زایلوسوس در حیوانات شایع‌تر از انسان است و به ندرت موجب عفونت در انسان می‌شود.[۱]

تشخیص[ویرایش]

این باکتری به فلروکساسین، متی‌سیلین، پنی‌سیلین، تیکوپلانین و تتراسایکیلین حساس است اما به نووبیوسین و اریترومایسین مقاوم است. باکتری از نظر بیوشیمیایی بسیار فعال است و از کربوهیدرات‌های مختلف، گاز تولید می‌کند. اسید و گاز از گالاکتوز، مانوز، مانیتول، مالتوز و لاکتوز تولید می‌کند. کازئین را تجزیه کرده و ژلاتیناز تولید می‌کند. باکتری، اسلایم (به انگلیسی: slime) تولید می‌کند اما کپسول ندارد.

اهمیت بالینی[ویرایش]

عفونت‌های زیر مرتبط با این باکتری هستند :

  • درماتیت بینی در ژربیل‌ها
  • پیلونفریت در انسان
  • استافیلوکوکوزیس در پرندگان
  • عفونت پستان در گاو

همچنین باکتری در فراورده‌های لبنی مانند شیر، پنیر و سس‌ها نیز یافت شده است.

منابع[ویرایش]

  1. Karl H. Schleifer and Wesley E. Kloos. Isolation and Characterization of Staphylococci from Human Skin I. Amended Descriptions of Staphylococcus epidermidis and Staphylococcus saprophyticus and Descriptions of Three New Species: Staphylococcus cohnii, Staphylococcus haemolyticus, and Staphylococcus xylosus. Int J Syst Bacteriol January 1975 25:50-61; doi:10.1099/00207713-25-1-50.