استاد بولت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

استاد بولت شامل یک پیچ تمام رزوه و دومهره می‌باشد که جهت بستن فلنج‌ها و قطعات فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. متریال این پیچ‌ها اغلب فولادی با پوشش‌های مختلف شامل تفلون و گالوانیزه، یا استنلس استیل تولید می‌گردد. اندازه طولی استاد بولت‌ها قابل انتخاب و تولید می‌باشد. استاد بولت یکی پر کاربردترین تجهیزات پیچ‌ها در صنایع نفت و گاز، صنایع سیمان، صنایع ساختمان سازی، صنایع خودرو سازی، صنایع معدن و خطوط تولید ماشین آلات می‌باشد؛ که در انواع مختلف در دسترس می‌باشد. انواع استاد بولت: استاد بولت گالوانیزه استاد بولت فولادی استاد بولت استیل استاد بولت از سایز ۳/۸ الی ۱/۲ ۴ اینچ قابل تولید می‌باشد که با استانداردهای NMG – DIN – ISO همراه با Certificate و شناسنامه قابل ارائه هستند و گریدهای استادبولت‌ها B16 – B8 – B7 می‌باشد.


کاربرد استاد بولت[ویرایش]

در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، مخازن سر چاهی، برای اتصال فلنج ها و … به بیان ساده تر هر جایی که لوله کشی های عظیم مورد نیاز است استاد بولت ها حضور خواهند داشت و همچنین صنایعی که با مواد اولیه قابل احتراق و گران قیمت سر و کار دارند.


استاندارد رزوه ها ی استاد بولت[ویرایش]

رزوه یا همون دنده های پیچ اینچی طبق استاندارد  ASME B1.1 بوده و رایج ترین نوع رزوه ی اینچی با شکل متقارن  Vو زاویه 60 درجه میباشد.

مزیت رزوه های متقارن در این است که ساده تر تولید می شوند و بازرسی شان راحت تر است و این نوع رزوه ها معمولا در اتصال دهنده های عمومی استفاده می شود.

رزوه ی درشت یا UNC   پرکاربردترین نوع رزوه میباشد. این نوع رزوه بیشتر برای متریال های کم مقاومت مثل آهن، آلومینیوم و مس کاربرد دارد و سرعت مونتاژ بالا از ویژگی های این رزوه میباشد.

رزوه ی ریز یا UNF  متداولترین رزوه برای قطعات دقیق و با مقاومت بیشتر میباشد.

پیچ و مهره ی استاد بولت از لحاظ رزوه به دو نوع تقسیم میشود:

  1. رزوه ی میلیمتری
  2. رزوه ی اینچی

شایان ذکر است که نوع دوم یعنی استاد بولت با رزوه ی اینچی کاربرد فراوانی در صنعت دارد.


انتخاب طول مناسب استاد بولت[ویرایش]

طول یک استاد بولت از ابتدای اولین دنده تا انتهای آخرین دنده است. طول پیچ باید به گونه ای محاسبه شود که پس از اتصال از طریق دو مهره در دو طرف به میزان 3/1 از قطر پیچ از هر طرف در قسمت بیرونی باقی بماند. باید توجه داشت عدم اتصال صحیح پیچ به صورتی که مهره ها به درستی مونتاژ نشوند باعث پایین آمدن مقدار قابل توجهی از راندمان کاری پیچ می شود

منابع[ویرایش]

https://mahorpich.com/product/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%af-%d8%a8%d9%88%d9%84%d8%aa/