استئوسیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
استئوسیت
Transverse Section Of Bone.png
Transverse Section Of Bone
جزئیات
لاتین osteocytus
Code TH H2.00.03.7.00003
واژگان کالبدشناسی

به مهمترین وبیشترین گروه سلولهای استخوان، سلول های استخوانی یا استئوسیت Osteocyte میگویند هرچند دو نوع سلول دیگر (استئوبلاست و استئوکلاست) نیز در استخوان دیده میشوند.

استخوان[ویرایش]

استخوان یک بافت زنده است. رشد میکند، تغذیه میکند، تغییر شکل میدهد و میمیرد. در داخل استخوان استئوسیت ها با فاصله از یکدیگر قرار دارند. فاصله بین این سلول ها را ماده ای بنام ماده بین سلولی پر کرده است. این ماده را ماتریکس (Matrix) هم میگویند. این ماده یک داربست و شبکه سه بعدی از پروتئین و مواد قندی (گلیکوپروتئین) تشکیل شده که روی آن املاح کلسیم رسوب کرده است. املاح کلسیم عمدتاً از جنس هیدروکسی آپاتیت Hydroxyapatite هستند.

طرز قرار گرفتن و ساختمان ماده بین استخوانی نظم خاصی دارد ،بطوریکه املاح معدنی آن به شکل تیغه های مدور متحد المرکزی در کنار هم قرار دارند. به این تیغه ها لاملا Lamella میگویند. در مرکز این دوایر متحد المرکز تیغه ای شکل، کانال توخالی وجود دارد که حاوی عروق و اعصاب اسخوان است. به این کانال یا مجرا کانال هاورس Haversian canal میگویند. یک مجرای هاورس و 6-5 تیغه استخوانی دایره ای که دور آنرا گرفته‌اند یک ساختمان ظریف را درست میکند که به آن سیستم هاورس Haversian system میگویند.

بافت شناسی[ویرایش]

استئوسیتها سلولهایی ستاره‌ای شکل‌اند و دو هسته بیضی و پر از کروماتین دارند.این سلولها اغلب در استخوانهای بالغ یافت میشوند. هر استئوسیت در پیرامون خود لاکونا دارد. برای جلوگیری از مرگ سلولی ، استئوسیتها توسط زواید بسیار ظریف سیتوپلاسمی به یکدیگر مرتبط هستند.این زایده ها در نقل و انتقال یونها ، مواد غذایی و هورمونها نقش اساسی دارند . استئوسیتهایی که در نواحی عمیق یا پیر بافت استخوانی قرار دارند دارای شبکه آندوپلاسمی ناصاف و دستگاه گلژی کمتری هستند.

تا زمانی که صدمه‌ای به استخوان وارد نشود، استئوسیتها تقسیم نمی‌شوند. با ایجاد ضایعه ، تقسیمات سلولها آغاز می‌شود. تعدادی از آنها به صورت استئوبلاست ، ماده زمینه‌ای بی‌شکل را می‌سازند و خود به استئوسیت تبدیل می‌شوند برخی دیگر به صورت سلولهای اجدادی استخوان باقی می‌مانند.استئوسیت ها را می توان نوعی استئوبلاست بازنشسته شده نامید. طول عمر برخی استئوسیتها تا پایان حیات است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

استئوبلاست

منابع[ویرایش]

سایت ایران ارتوپد