پرش به محتوا

ازدواج همجنس در فرانسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
وضعیت حقوقی ازدواج همجنس
در بعضی مناطق انجام می‌شود
به رسمیت شناخته می‌شود، انجام نمی‌شود
درصد ازدواج همجنس در بخش های فرانسه

ازدواج همجنس‌ در فرانسه از ۱۸ مه ۲۰۱۳ قانونی شده‌است.[۱] اگرچه قبل از آن مطابق قانون PACS زوج‌های همجنس‌می‌توانستند اتحاد مدنی داشته‌باشند. فرانسه سیزدهمین کشور در جهان بود که به زوج‌های همجنس اجازه ازدواج داد. این قانون برای قلمروهای فرادریایی فرانسه نیز اعمال شد.[۲]

یک قانون برای قانونی‌سازی ازدواج همجنس به نام قانون ۳۴۴ توسط ژان مارک آیرو در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۲ به مجلس فرانسه فرستاده شد. رئیس‌جمهور وقت فرانسه فرانسوا اولاند در تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه قول داده بود که چنین کاری بکند. ماده یک این قانون در ۲ فوریه ۲۰۱۳ با ۲۴۹–۹۷ تصویب شد، این ماده ازدواج را یک توافق بین دو شخص تعریف می‌کرد. رای‌گیری برای کل قانون در مجلس این کشور در ۱۲ فوریه صورت گرفت و با ۳۲۹–۲۲۹ تصویب شد، مجلس سنا با تغییری در قانون آن را با ۱۷۱–۱۶۵ تصویب کرد و این ماده دوباره به مجلس فرانسه فرستاده شد و در ۲۳ آوریل ۲۰۱۳ با ۳۳۱–۲۲۵ تصویب شد. حزب محافظه‌کار با اعلام نمودن این که این قانون مخالف قانون اساسی است آن را به کنسول قانون اساسی فرستاد و در ۱۷ مه ۲۰۱۳ کنسول قانون اساسی اعلام کرد که این قانون منافاتی با قانون اساسی فرانسه ندارد. در همان روز فرانسوا اولاند آن را امضا کرد.

منابع[ویرایش]

  1. Erlanger, Steven (18 May 2013). "Hollande Signs French Gay Marriage Law". The New York Times. Archived from the original on 3 October 2015. Retrieved 23 July 2015.
  2. "LOI n° 2013-404 du 17 mai 2013 ouvrant le mariage aux couples de personnes de même sexe" (به فرانسوی). Légifrance. 18 May 2013. Archived from the original on 15 January 2016. Retrieved 19 June 2013.

Wikipedia contributors, "Same-sex marriage in France," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Same-sex_marriage_in_France&oldid=555855166 (accessed May 20, 2013).