ازدواج در اسلام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
Bride signing marriage papers.jpg

ازدواج در اسلام عملی مستحب و در برخی موارد واجب شمرده می‌شود[۱]

طبق قوانین اسلامی ازدواج تنها با پیشنهاد مرد و تأیید توسط زن (یا برعکس) صحیح است. اهل سنت حضور دو شاهد را هم لازم می‌دانند ولی شیعیان حضور شاهد را لازم نمی‌دانند.[۲] البته می‌توان به شخص دیگری که لازم هم نیست که نماینده دینی باشد، وکالت داد تا آن‌ها را به عقد یکدیگر درآورد.[۳] چندزنی تا حداکثر ۴ همسر برای مردان جایز است ولی چندشوهری جایز نیست. در صورت طلاق یا مرگ شوهر، زن برای ازدواج مجدد باید مدتی را صبر کند که به عده معروف است و در این دوران همچنان برخی آثار رابطهٔ زوجیت بین او و همسر سابقش برقرار است. در هنگام ازدواج مرد باید مالی را به تملک زن درآورد که به مهریه معروف است. مقدار مهریه بسته به توافق زن و مرد است.

شیعیان نوع دیگری از ازدواج (معروف به ازدواج موقت، متعه، نکاح منقطع یا صیغه) هم دارند که در آن عقد ازدواج برای مدت معین و محدودی بین دو طرف بسته می‌شود. این نوع ازدواج فقط برای مدت محدودی که توسط دو طرف معین شده اعتبار دارد. روز ازدواج علی بن ابی‌طالب و فاطمه زهرا با یکدیگر که در روز ۱ ذیحجه است را «روز ازدواج» نام نهاده‌اند.[نیازمند منبع]

ریشه‌شناسی[ویرایش]

نکاح در عربی معادل ازدواج است. در قرآن نکاح برای ازدواج به کار می‌رود.[۴] نکاح در لغت بنابر مشهور به معنی وطی است و معنی وطی در لغت نامه دهخدا به معنی جماع کردن است.[۵]

خواستگاری[ویرایش]

در اسلام خواستگاری از اشخاصی که امکان ازدواج را به لحاظ شرعی ندارند، ممنوع است. برای مثال زن شوهردار، زنی که به دلیل رابطهٔ خویشاوندی نزدیک ازدواج با او حرام است و زنی را که در عدهٔ رجعیه است، یعنی شوهرش او را طلاق قابل رجوع گفته و او در عدهٔ پس از طلاق است، نمی‌توان خواستگاری کرد. در مورد امکان خواستگاری زن در عدهٔ طلاق بائن (غیرقابل رجوع) و وفات، نظرات مختلف است. بعضی گفته‌اند خواستگاری به کنایه (و نه با صراحت) جایز است. کودکان را هم می‌توان از ولی آن‌ها (پدر و جد پدری) خواستگاری کرد، چون حق به ازدواج درآوردنشان با ایشان است.[۶] با اینکه در عرف مسلمانان خواستگاری از سوی مردان انجام می‌گیرد. منعی برای خواستگاری زن از مرد وجود ندارد. همچنین در مرحلهٔ خواستگاری و برای تصمیم‌گیری ازدواج می‌توان برخی مقررات حجاب اسلامی را رعایت نکرد. برای مثال به صورت، دستان و موهای او نگریست.

ازدواج با مردم ادیان دیگر[ویرایش]

ازدواج زن مسلمان: ازدواج زن مسلمان با مرد کافر جایز نیست.

ازدواج مرد مسلمان: ازدواج مرد مسلمان با غیر اهل کتاب مطلقاً جایز نیست و در مورد ازدواج با اهل کتاب اختلاف هست. نظر مشهور تنها متعه را با اهل کتاب جایز می‌داند.

ازدواج باطل[ویرایش]

 • ازدواج بین دو همجنس: مزدوجین باید یکی مرد و یکی زن باشند. ازدواج همجنس‌گرایانه در اسلام پذیرفته نیست.
 • ازدواج بدون اراده: ازدواج شخصی که ارادهٔ ازدواج نداشته مثل شخصی که مجبور به آن شده، یا ازدواج در حالت مستی، یا شوخی یا ازدواج شخص دیوانه باطل است.
 • اشتباه در هویت جسمی: اگر شخصی در هویت جسمی شخصی که با او ازدواج کرده اشتباه کند. مثلاً دختری را خواستگاری کند ولی پدرِ دختر، دختر دیگرش را هنگام عقد به او بیندازد و او بدون اینکه متوجه این فریب شود سند ازدواج را امضا کند، این ازدواج باطل است. اما اگر اشتباه در اوصاف طرف مقابل باشد، ازدواج باطل نمی‌شود ولی در بعضی شرایط حق فسخ ازدواج را به اشتباه‌کننده می‌دهد. مثلاً مردی خود را صاحب شغل مهم و ثروت کلانی معرفی کرده و زن فقط به دلیل مال و مقام با او ازدواج کرده. در این شرایط ازدواج باطل نیست ولی برای زن حق فسخ وجود دارد. این‌گونه اشتباهات زمانی حق فسخ ایجاد می‌کنند که در هنگام عقد، به‌طور صریح یا به‌طور ضمنی، شرط شده و مورد توافق قرار گرفته باشند.
 • اکراه:اگر یکی از دو طرف عقد به ازدواج اکراه شود. مثلاً برای وادار کردن شخصی به ازدواج او را تهدید به اخراج از خانه یا شغل خود کنند، این ازدواج غیرنافذ است و پس از رفع اکراه شخص می‌تواند آن را تأیید یا رد کند. اگر تأیید کرد از روز اول ازدواج صحیح می‌شود و اگر رد کرد ازدواج از ابتدا باطل می‌شود. اما اگر اکراه به قدری شدید باشد که شخص ارادهٔ خود را از دست بدهد مثلاً زیر شکنجهٔ شدید به ازدواج رضایت دهد، ازدواج باطل است و بعداً قابل تأیید نیست.
 • ازدواج معلق: ازدواجی که به وقوع امر دیگری معلق شده باشد، باطل است. مثلاً زنی با مردی ازدواج کند به شرط اینکه او رئیس‌جمهور شود یا خانه بخرد.
 • نکاح معاطاتی: به نظر اکثر قریب به اتفاق فقها عقد نکاح بدون بیان صیغه ایجاب و قبول باطل است.

صاحب اختیاران ازدواج[ویرایش]

به‌طور کلی افرادی که ازدواج می‌کنند یا زن هستند یا مرد، یا کبیر هستند یا صغیر و در صورت زن بودن یا باکره هستند یا ثَیِبه.[۷] این سه مسئله برای تعیین این که چه کسی اختیار ازدواج را دارد مطرح است. در مورد ازدواج مردان رشید (بالغ و عاقل) اختلافی وجود ندارد و همه فقیهان تمام مذاهب معتقدند که فقط خود آن‌ها اختیار ازدواج خود را دارند. در مورد ازدواج مردان سفیه، دیوانه و پسران صغیر با توجه به احکام حجر در هر مذهب و مکتب فقهی تفاوت‌هایی وجود دارد اما به‌طور کلی می‌توان گفت که ازدواج مجنون اطباقی (دیوانه دائمی) و پسران خردسال تنها با اجازه ولی انجام می‌شود.

اما اختلافات اصلی در مورد گستره ولایت در ازدواج دختران و زنان است. این که آیا فقط خود آن‌ها به تنهایی حق ازدواج دارند یا باید از ولی خود اجازه بگیرند یا ولی آن‌ها می‌تواند بدون اجازه آن‌ها را به عقد دیگری در بیاورد. عامل اصلی در تعیین حکم این افراد صغیره یا کبیره، باکره یا ثیّب، و عاقل یا دیوانه بودن آنهاست.

اهل سنت[ویرایش]

از نظر فقهای پیرو مذهب حنفی اذن ولی شرط صحت ازدواج پسر و دختر صغیر و اشخاص بزرگ غیر مکلف (مجنون و مجنونه) است اما شرط صحت ازدواج مرد و زن آزاد عاقل بالغ نیست. یعنی ازدواج ایشان بدون اجازه ولی نافذ می‌باشد. به این ترتیب دختر کبیرهٔ بالغه چه باکره و چه ثیّب نیازی به اجازه ولی ندارد به شرطی‌که با مرد کفو (هم‌شان) خود و با مهر به اندازه یا بالاتر از مهرالمثل ازدواج نماید؛ ولی اگر زن به کمتر از مهر المثل ازدواج کرده باشد، عقد صحیح و غیرلازم است. یعنی می‌تواند اعتراض کند تا مهر را بالا ببرد اما اگر مرد غیر هم‌شان خود ازدواج نموده باشد، عقد از اصل باطل است.[۸]

در فقه شافعی آمده که زنان به هیچ وجه بدون اجازه ولی حق ازدواج یا حتی اجازه مباشرت در عقد را با اجازه ولی نیز ندارند. در واقع ولی آنهاست که باید صیغه عقد را اجرا کند.

نظر فقهای مالکی هم شبیه فقهای شافعی است. آن‌ها اجازه ولی را چه در مورد دختر باکره و چه ثیب، از ارکان ازدواج می‌دانند و بدون آن اصلاً نکاحی منعقد نشده‌است.

در فقه شیعه[ویرایش]

پدر و جد پدری (هر قدر بالا رود) بر فرزند صغیر و فرزند بالغ دیوانه یا سفیه (کم‌عقل) خود ولایت در ازدواج دارند و می‌توانند او را به ازدواج دیگری درآورند.[۹] و بنا به نظر مشهور در فقه آن پسر یا دختر پس از بلوغ نمی‌تواند ازدواج را برهم بزند.[۱۰] مگر آن‌که پدر بدون رعایت مصلحت و مفسده ایشان را مزدوج کرده باشد. اما پسر بالغ و رشید، و دختر بالغ و رشید و ثَیِبه در امر ازدواج استقلال دارند و هیچ‌کس بر آن‌ها ولایتی ندارد.

حدیثی از امام جواد مورد ازدواج

اما در مورد ولایت پدر (و جد پدری) بر نکاح دختر بالغ (بنا به نظر مشهور نه سالهٔ قمری) باکرهٔ رشیده (غیر سفیه) اختلاف نظر وجود دارد. به‌طور کلی پنج نظر در این مورد مطرح شده‌است:[۱۱]

 1. دختر هم چنان تحت ولایت پدر و جد پدری است و ولی می‌تواند مستقلاً دختر باکره رشیده خود را به عقد ازدواج دیگری درآورد.
 2. پدر و جد پدری، ولایتی بر باکره رشیده، ندارند و او خود می‌تواند مستقلاً اقدام به نکاح نماید.
 3. تشریک در ولایت یعنی لزوم اذن ولی و دختر در عقد نکاح، به تعبیر دیگر، دختر اگر بخواهد ازدواج کند، باید اجازه ولی را بگیرد.
 4. در عقد منقطع دختر مستقل است و نیازی به اجازه ولی دارد ولی در عقد نکاج دائم اجازه ولی لازم است.
 5. بر عکس نظر فوق، یعنی در عقد دائم، دختر مستقل است ولی در نکاح منقطع، اجازه ولی لازم است.

نظر اول را شیخ طوسی در کتاب النهایه و شیخ یوسف بحرانی صاحب حدایق و ابن براج در المهذب ترجیح داده‌اند. ایشان امر را مثل مورد ازدواج صغیر به‌طور کامل بر عهدهٔ پدر دانسته و حقی برای دختر قائل نیستند. هرچند شیخ طوسی در تبیان از نظر دوم حمایت کرده‌است.

نظر دوم قول مشهور در فقه شیعه است. شیخ طوسی در کتاب تبیان، سید مرتضی، ابن جنید، سلاز، ابن ادریس، علامه حلی در کتاب تذکره و قواعد، شهید اول، شهید ثانی، محقق کرکی و صاحب جواهر بر این نظرند. به نوشته فاضل لنکرانی؛ «آنچه بین قدما و متاخرین مشهور است این است که دختر در نکاح مستقل است و اجازه ولی لازم نیست، کما اینکه سید مرتضی در این باره ادعای اجماع کرده‌است».[۱۲] محمدجواد مغنیه نیز می‌نویسد که اکثریت فقهای امامیه در مورد بالغه رشیده اذن ولی را در نکاح لازم نمی‌دانند.[۱۳]

صاحب جواهر در این مورد می‌نویسد: «بارزترین روایاتی که در مورد ولایت پدر موجود است بر سقوط آن تصریح دارد و اینکه دختر باکره در ازدواج دائم و موقت بر خودش ولایت دارد و روایت مثبت ولایت دارای ضعف سند می‌باشند». محقق کرکی در جامع المقاصد نوشته که «مستحب است دختر بدون اجازه پدر و مادر اقدام به نکاح نکند»[۱۴] محقق حلی در کتاب شرائع‌الاسلام (قرن هفتم) هم نظر مشهور و دیدگاه خود را عدم ولایت پدر بر دختر رشیده باکره ذکر می‌کند.[۱۵] شمس‌الدین عاملی (شهید اول) در لمعه (قرن هشتم) و زین‌الدین عاملی (شهید ثانی) در شرح لمعه (قرن دهم) هم نظر صحیح‌تر را عدم ولایت پدر بر دوشیزهٔ بالغ و رشیده و عدم لزوم حضور ولی در هنگام ازدواج نوشته‌اند.[۱۶]

در بین فقهای معاصر محمدصادق روحانی،[۱۷] سید محمد حسینی شاهرودی،[۱۸] محمد صادقی تهرانی و عبدالکریم موسوی اردبیلی[۱۹] معتقدند که اجازهٔ پدر برای دختر بالغ (بر اساس نظر مشهور نه سالهٔ قمری) که خیر و صلاح خود را تشخیص می‌دهد، لازم نیست. محسن کدیور هم معتقد است در ازدواج دختر بالغه رشیده (در زمان ما ۱۸ ساله)، اذن پدر شرط نیست، اما اطلاع دادن به یکی از والدین را به ویژه در نخستین ازدواج بر دختر و پسر هر دو واجب می‌داند. این اطلاع شرط صحت ازدواج نیست. حکمی مستقل و احتیاطی است.[۲۰] همچنین در ازدواج موقت مادونِ روابط جنسی دختر و پسر رشید اطلاع والدین لازم نیست.[۲۱]

قول سوم یعنی تشریک در ولایت بین ولی و دختر را فقهایی چون شیخ مفید در مقنعه و ابوالصلاح حلبی در کتاب الکافی اختیار کرده و بسیاری از فقها و مراجع معاصر نیز غالباً به صورت احتیاط و برخی به عنوان فتوا بیان کرده‌اند. برای مثال روح‌الله خمینی در تحریرالوسیله احتیاط را در کسب اجازه هم از پدر و هم از جد پدری دانسته‌است.[۲۲] و در بین فقهای معاصر ابوالقاسم خویی[۲۳] ناصر مکارم شیرازی، آیت‌الله فاضل لنکرانی،[۲۴] سید صادق شیرازی،[۲۵] جواد تبریزی[۲۶] و سید علی خامنه‌ای[۲۷] فتوا به «احتیاط واجب» کسب اجازه از پدر داده‌اند. حکم احتیاطی به این معناست که فقیه به قطعیت در موضوع نرسیده و از باب احتیاط آن را ممنوع کرده پس مقلد او می‌تواند به فقیه اعلم بعدی مراجعه کند. اما سید علی سیستانی[۲۸] فتوا داده که باید اجازهٔ پدر اخذ شود.

قول چهارم را شیخ طوسی در کتاب تهذیب احتمال داده‌است و قول پنجم را هم محقق حلی در شرایع به آن اشاره کرده ولی مشخص نکرده که چه فقیهی بر این نظر است.

اما حتی فقهایی که ولایت پدر بر دختر را می‌پذیرند اتفاق نظر دارند که اگر پدر با وجود تمایل دختر وی را از ازدواج با همتای[۲۹] خود منع کند ولایت او بدون تردید ساقط می‌شود که در اصطلاح آن را «عضل» می‌نامند.[۳۰]

انواع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. مشکینی، علی، «ازدواج در اسلام»، احمد جنتی، الهادی، ۱۳۶۶ ص۱۰
 2. خمینی، روح‌الله، «رساله توضیح‌المسائل»، حوزه علمیه قم، ص ۳۷۸
 3. خمینی، روح‌الله، «رساله توضیح‌المسائل»، حوزه علمیه قم، ص ۳۸۰و۳۸۱
 4. "Nikāḥ". Encyclopaedia of Islam, Second Edition. E. J. Brill.
 5. مولوی. [https%3a%2f%2fdictionary.abadis.ir%2ffatofa%2f%25D9%2588%25D8%25B7%25DB%258C%2f «معنی وطی»] مقدار |پیوند= را بررسی کنید (کمک). Abadis Dictionary. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۱-۱۱.
 6. صفایی، ۳۳–۳۲
 7. ثَیِبه یا ثیب به معنی غیر باکره است و بنا به نظر مشهور دختری است که بکارت او با آمیزش جنسی از دست رفته
 8. بررسی مبانی اختلافات فقهی مذاهب اسلامی در ازدواج
 9. شرح لمعه ص ۳۲۳
 10. شرائع‌الاسلام ص ۵۰۲؛ تحریرالوسیله، اولیای عقد مسئلهٔ ۵
 11. اجازه ولی در عقد نکاح حسین مهرپور
 12. وضعیت احوال شخصیه…، ص ۸۰ به نقل از فاضل لنکرانی، تفصیل الشریعه فی شرح التحریر الوسیله، مرکز فقه ائمه اطهار، ۱۴۲۱ ق، ص ۹۴۰
 13. وضعیت احوال شخصیه…، ص ۸۰ به نقل از محمدجواد مغنیه، الفقه علی المذاهب الخمسه، دارالکتاب اسلامی، ۱۴۲۲ ق، ج۲، ص ۸–۵۷
 14. وضعیت احوال شخصیه…، ص ۸۰
 15. شرائع‌الاسلام ص ۵۰۲؛ المختصر النافع، ص ۲۷۶–۲۷۷
 16. شرح لمعه ص ۳۲۲–۳۲۳
 17. «پاسخ به استفتاءات». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ سپتامبر ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۳۱ مارس ۲۰۱۱.
 18. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ ژوئن ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۳۱ مارس ۲۰۱۱.
 19. «احکام و مسائل - رساله توضیح المسائل». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ ژانویه ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۳۱ مارس ۲۰۱۱.
 20. «ازدواج موقت بدون اطلاع والدین». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۹ آوریل ۲۰۱۳.
 21. «حکم رابطه جنسی با دوست دختر». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۹ آوریل ۲۰۱۳.
 22. تحریرالوسیله، اولیای عقد مسئلهٔ ۲
 23. حاج سید ابوالقاسم موسوی خوئی، رسالهٔ توضیح‌المسائل، کتابفروشی لطفی، چاپ یازدهم، ۱۳۹۵ ه‍. ق، ص ۴۴۷، مسئلهٔ ۲۳۸۵
 24. رساله توضیح المسائل
 25. مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه وآله
 26. «Www.Farsi.Tabrizi.Org». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۹.
 27. http://www.leader.ir/langs/FA/tree/5/index.php
 28. http://www.sistani.org/local.php?modules=nav&nid=3&bid=23&pid=1738
 29. همتا یا کفو بنا به نظر مشهور فقهای شیعه به معنی مسلمان بودن و شیعهٔ دوازده‌امامی بودن برای مرد است. گروهی گفته‌اند که فقط اسلام کافی‌ست و گروهی توانایی پرداخت نفقه (در مورد ازدواج دائم) را هم به آن اضافه کرده‌اند:
 30. شرح لمعه ص ۳۲۳؛ شرائع‌الاسلام ص ۵۰۲؛ تحریرالوسیله، اولیای عقد مسئلهٔ ۲

منابع[ویرایش]

A Pakistani bride signing a marriage certificate

In Islam, marriage (Arabic: نِكَاح‎, romanizedNikāḥ) is a legal contract between a man and a woman. Both the groom and the bride are to consent to the marriage of their own free wills. A formal, binding contract - verbal or on paper[1] - is considered integral to a religiously valid Islamic marriage, and outlines the rights and responsibilities of the groom and bride. There must be two Muslim witnesses of the marriage contract. Divorce in Islam can take a variety of forms, some executed by a husband personally and some executed by a religious court on behalf of a plaintiff wife who is successful in her legal divorce petition for valid cause.

In addition to the usual marriage until death or divorce, there is a different fixed-term marriage known as zawāj al-mutʻah ("pleasure marriage")[2](p1045) permitted only by the Twelver branch of Shi'ite Islam for a pre-fixed period.[3][4](p242)[5] There is also Nikah Misyar, a non-temporary marriage with the removal of some conditions such as living together, permitted by Sunni Muslims.[6][7][8] Sunnis also allow Nikah 'urfi and some sects[which?] of Sunni allow Nikah halala.

Terminology

In Islamic law, marriage — or more specifically, the marriage contract — is called the “nikah” which in the Quran is used exclusively to refer to the contract of marriage.[9][10][11] In the Wehr-Cowan Dictionary of Modern Written Arabic, nikah is defined as "marriage; marriage contract; matrimony, wedlock".[12]

In Arabic-speaking countries, marriage is commonly called zawāj (Arabic: زَوَا‎, from the Quranic term zawj (Arabic: زَوْج‎), referring to a member of a pair), and this term has recently gained currency among Muslim speakers of other languages as well. The marriage contract is known by different names: Literary Arabic: عَقْد ٱلْقرَان ʿaqd al-qirān, "matrimony contract"; Urdu: نکاح نامہ‎ / ALA-LC: Nikāḥ-nāmah; Persian: ازدواجezdevāj "marriage" and سند ازدواج or عقدنامه (sǎnǎde ezdevāj, aqd nāmeh) for the certificate. The marriage celebration may be called ʿurs (Arabic: عُرْس‎), ezdewaj/arusi (Persian), shaadi (Urdu), biye (Bengali) or dugun (Turkish).[11]

History

In Arabia before the advent of Islam in the 7th century CE, a variety of different marriage practices existed. The most common and recognized types of marriage at this time consisted of: marriage by agreement, marriage by capture, marriage by mahr, marriage by inheritance and "Mot'a" or temporary marriage.[13] In Mesopotamia, marriages were generally monogamous, except among royalty, who would have harems consisting of wives and concubines. The Sasanian society followed Zoroastrianism, which viewed women to be possessions in marriage, although consent was required in both marriage and divorce.[14]

According to Islamic sources, most women in pre-7th century Arabia had little control over their marriages. They were rarely bound by contract for marriage or custody of children and their consent was rarely sought. Women were seldom allowed to divorce their husbands and their view was not regarded for either a marriage or divorce.[15][additional citation(s) needed] However, in the transitional age from non-Islamic to Islamic society, elite women could divorce and remarry without stigma. They were given the power to negotiate the terms of their marriage contract, and could even initiate divorce.[14]

Reforms with Islam

Muhammad had reformed the laws and procedures of the common marriage practices that existed during his prophethood. The rules of "marriage by agreement (marriage through consent)" was reformed and a strict set of rules and regulations were put in place. The practices of "marriage by inheritance" was forbidden. Several chapters and verses from the Quran were revealed which banned such practices.[16]

Under the Arabian Jahiliyyah law, Islamic sources allege that no limitations were set on men's rights to marry or to obtain a divorce.[17][page needed] Islamic law limited to men to four wives at one time, not including concubines. ([Quran 4:3])[18] The institution of marriage was refined into one in which the woman was somewhat of an interested partner. 'For example, the dowry, previously regarded as a bride-price paid to the father, became a nuptial gift retained by the wife as part of her personal property'[17][18] Under Islamic law, marriage was no longer viewed as a "status" but rather as a "contract". The essential elements of the marriage contract were now an offer by the man, an acceptance by the woman, and the performance of such conditions as the payment of dowry. The woman's consent, given either actively or by silence, was required. Furthermore, the offer and acceptance had to be made in the presence of at least two witnesses.[17][18][19] A married woman had the right to be given food and clothes by her husband, though her husband had more rights over her: "I enjoin good treatment of women, for they are prisoners with you, and you have no right to treat them otherwise, unless they commit clear indecency. If they do that, then forsake them in their beds and hit them, but without causing injury or leaving a mark. If they obey you, then do not seek means of annoyance against them. You have rights over your women and your women have rights over you. Your rights over your women are that they are not to allow anyone whom you dislike to tread on your bedding (furniture), nor allow anyone whom you dislike to enter your houses. And their right over you are that you should treat them kindly with regard to their clothing and food."[20]

Conditions

Islamic marriages require acceptance, in Arabic: قُبُوْلqubūl, of the groom, the bride[21][22] and the consent of the custodian (wali) of the bride. The wali of the bride is normally a male relative of the bride, preferably her father. The wali can only be a free Muslim, unless the bride is of the Christian or Jewish faith; in such cases the bride should be given away by someone from her religious background.[23] The bride is normally present at the signing of the marriage contract.

The Walī mujbir (وَلِي مُجْبِر) is a technical term of Islamic law which denotes the guardian of a bride. In traditional Islam, the literal definition of "wali", which means "custodian" or "protector", is used. In this context, it is meant that the silence of the bride is considered consent. In most schools of Islamic law, only the father or the paternal grandfather of the bride can be wali mujbir.[23]

If the conditions are met and a mahr and contract are agreed upon, an Islamic marriage ceremony, or wedding, can take place. The marital contract is also often signed by the bride. The consent of the bride is mandatory. The Islamic marriage is then declared publicly, in iʿlān (Arabic: إِعْلَان‎), by a responsible person after delivering a sermon to counsel and guide the couple. It is not required, though customary, that the person marrying the couple should be religiously well-founded in knowledge. The bridegroom can deliver the sermon himself in the presence of representatives of both sides if he is religiously educated, as the story goes about Imam Muhammad bin Ali around 829 AD . It is typically followed by a celebratory reception in line with the couple's or local customs, which could either last a couple of hours or precede the wedding and conclude several days after the ceremony.

The Quran tells believers that even if they are poor they should marry to protect themselves from immorality[24][Quran 24:33]. The Quran asserts that marriage is a legitimate way to satisfy one's sexual desire.[25] Islam recognizes the value of sex and companionship and advocates marriage as the foundation for families and channeling the fulfillment of a base need. Marriage is highly valued and regarded as being half of one's faith, according to a saying of Muhammad. Whether marriage is obligatory or merely allowed has been explored by several scholars, and agreed that "If a person has the means to marry and has no fear of mistreating his wife or of committing the unlawful if he does marry, then marriage in his case is mustahabb (preferred)."[26]

Prerequisites

The Quran outlines some conditions for a marriage to take place:[Quran 4:24]

 • A marriage should be conducted through a contract and a mandatory sum of wealth provided to the bride, which here refers to the mahr. Once a mahr has been ascertained with the realization that it is an obligation of a Muslim husband, the groom is required to pay it to the bride at the time of marriage unless he and his bride can mutually agree to delay the time of some of its payment. In 2003, Rubya Mehdi published an article in which the culture of mahr among Muslims was thoroughly reviewed. There is no concept of dowry[27] as such in Islam. A dowry as such is a payment to the groom from the bride's family, and is not an Islamic custom. Bride prices are also expressly prohibited.
 • Another requisite of marriage is chastity. No fornicator has the right to marry a chaste partner except if the two purify themselves of this sin by sincere repentance.[28][29]
 • Marriage is permitted for a man with a chaste woman either Muslim or from the People of the Book (Arabic Ahl al Kitab, Jews, Sabians and Christians) but not to polytheists (or "idolaters": Yusuf Ali translation or "idolatresses": Pickthal translation). For women, marriage to Jews, Sabians and Christians and to polytheists (Idolatry) (or "idolaters": Yusufali translation or "disbelievers": Pickthall translation) is prohibited; they are only allowed to marry Muslims.[30][31] There is no express prohibition[according to whom?]in the Quran or elsewhere about a Muslim woman marrying a People of the Book. However, the vast majority of Muslim jurists argued that since express permission was given to men, by implication women must be prohibited from doing the same.[32] The movement of Islamic jurists and imams that do not agree on this interpretation is growing.[33]
 • Spoken consent of the woman is only required if she is not a virgin and her wali is neither her father nor her paternal grandfather. But a virgin may not be married off without her permission. If she is too shy to express her opinion her silence will be considered as implicit agreement [Al Bukhari:6968].[34][35] Binti Khudham says that when she became a widow her father solemnized her marriage. She did not like the decision so she went to Muhammad, who gave her permission to revoke her marriage.[36] Hence, forced marriages are against Islamic teachings if the woman is a virgin, and those forced into marriages before they have come of age have the right to contest them once they do.[37]
 • The importance of the wali is debated between the different schools of thought. To the Hanafi Sunnis, a male guardian is not required for the bride to become married, even if it is her first marriage. Therefore, the marriage contract is signed between the bride and the groom, not the groom and the wali. To the Hanbali, Shafi‘i, and Maliki Sunni schools, a wali is required in order for a virginal woman to marry. In these schools, if a woman has been divorced, she becomes her own guardian and does not need a wali to sign a marriage contract.[38]

Rights and obligations of spouses

According to Islam, both men and women have rights over each other when they enter into a marriage contract,[39] with the husband serving as protector and supporter of the family most of the time, from his means.[Quran 4:34] This guardianship has two aspects for both partners:

 • The husband is financially responsible for the welfare and maintenance of his wife or wives and any children they produce, to include at a minimum, providing a home, food and clothing. In return, it is the duty of the wife to safeguard the husband's possessions and protect how wealth is spent. If the wife has wealth in her own capacity she is not obliged to spend it upon the husband or children, as she can own property and assets in her own right, so the husband has no right for her property and assets except by her will. A pre-marital agreement of the financial expectation from the husband is in the mahr, given by him to the wife for her exclusive use, which is included as part of his financial responsibility.

Several commentators have stated that the superiority of a husband over his wife is relative, and the obedience of the wife is also restrictive.[40]

Women are also reminded that in case the husband is not fulfilling his responsibilities, there is no stigma on them in seeking divorce.[Quran 4:128] The Quran re-emphasizes that justice for the woman includes emotional support, and reminds men that there can be no taking back of the mahr or bridal gifts given to women, unless they are found guilty of sexual immorality [Quran 4:19]. In unfortunate cases where the agreement was to postpone payment of the mahr, some husbands will bully their wives and insist on the return of what he gave her in order to agree to the dissolution of the marriage, this is un-Islamic and cruel. "Where the husband has been abusive or neglectful of his responsibilities, he does not have the right to take his wife's property in exchange for her freedom from him. Unfortunately most couples refuse to go to the judge and binding arbitration for these issues even though the Quran says:

"And if you fear a breach between them, then appoint an arbiter from his folk and an arbiter from her folk. If they (the arbiters) desire reconciliation, Allah will affect it between them. Surely, Allah is All-Knowing, All-Aware." [Quran 4:35]

Mahr, dowry and gifts

Mahr (donatio propter nuptias)[41] differs from a marriage dowry or gift, in that it is mandatory for a Muslim marriage and is paid by the groom to the bride. The amount of money or possessions of the mahr is paid by the groom to the bride at the time of marriage for her exclusive use.[42] The mahr does not have to be money, but it must have monetary value. Therefore, "it cannot be love, honesty, being faithful, etc., which are anyway traits of righteous people."[43] If the marriage contract fails to contain an exact, specified mahr, the husband must still pay the wife a judicially determined sum.[44]

Mahr is mentioned several times in the Quran and Hadith, and there is no maximum limit to the amount the groom may pay as mahr,[45] but at a minimum it is an amount that would be sufficient for the woman to be able to survive independently if her husband dies or they divorce.

With prior mutual agreement, the mahr may also be paid in parts to the bride with an amount given by the groom to the bride at the signing of the marriage contract, also called a mu'qadamm (in Arabic: مقدم‎, lit. 'forepart presented'), and the later portion postponed to a date during the marriage, also called a mu'akhaar (in Arabic: مؤخر‎, lit. 'delayed'). Various Romanized transliterations of mu'qadamm and mu'akhaar are accepted. Such an agreement does not make the full amount of the mahr any less legally required, nor is the husband's obligation to fulfill the agreement waived or lessened while he fulfills his obligations to reasonably house, feed, or cloth the wife (and any children produced from the union) during the marriage.[46]

Quran [4:4] "You shall give the women their due dowries, equitably."[43]

Quran [5:5] "Today, all good food is made lawful for you. The food of the people of the scripture is lawful for you. Also, you may marry the chaste women among the believers, as well as the chaste women among the followers of previous scripture, provided you pay them their due dowries. You shall maintain chastity, not committing adultery, nor taking secret lovers. Anyone who rejects faith, all his work will be in vain, and in the Hereafter he will be with the losers."[43]

Quran [60:10] "O you who believe, when believing women (abandon the enemy and) ask for asylum with you, you shall test them. GOD is fully aware of their belief. Once you establish that they are believers, you shall not return them to the disbelievers. They are not lawful to remain married to them, nor shall the disbelievers be allowed to marry them. Give back the dowries that the disbelievers have paid. You commit no error by marrying them, so long as you pay them their due dowries. Do not keep disbelieving wives (if they wish to join the enemy). You may ask them for the dowry you had paid, and they may ask for what they paid. This is GOD's rule; He rules among you. GOD is Omniscient, Most Wise."[43]

Marriage contracts and forced / un-consented marriages

The marriage contract is concluded between the wali (guardian) of the bride and bridegroom, not between bridegroom and bride[citation needed] . The wali of the bride can only be a free Muslim. The wali of the bride is normally a male relative of the bride, preferably her father. If the bride is a virgin, the wali mujbir, that is her father or paternal grandfather, can not force the bride into the marriage against her proclaimed will; according to most scholars. According to Khomeini[47] and Ali al-Sistani,[48] both Shi'ite scholars (both having the degrees mujtahid and marja'), and also almost all contemporary scholars[citation needed], the marriage is invalid without bride's free consent and no obligation can make marriage official and legal.[49][50][51][52][53][54]

The notable example to this is the Hanafi school (the largest of the four classical schools of Islamic thought), which holds that a bride's permission is required if she has reached puberty. They also hold that if a bride was forced into marriage before reaching puberty, then upon attaining puberty she has the option to nullify the marriage if she wishes. A wali other than the father or the paternal grandfather of the bride, then called wali mukhtar, needs the consent of the bride according to the majority of scholars. If the bride is silent about the issue, i.e. her wali expressed his intention to marry her off to a certain man, and she did not object to it; then consent is assumed via her lack of objection.[55]

For all schools of Islamic jurisprudence[citation needed] the systematization of their school is the guideline for their decision, not single hadiths, that liberal Muslims often cite[citation needed]. Two of these hadiths are the following:

Abu Hurayrah reported that the Prophet said: "A non-virgin woman may not be married without her command, and a virgin may not be married without her permission; and it is permission enough for her is to remain silent (because of her natural shyness)." [Al-Bukhari:6455, Muslim & Others].[56][57]

It is reported in a hadith that A'ishah related that she asked the Prophet : "In the case of a young girl whose parents marry her off, should her permission be sought or not?" He replied: "Yes, she must give her permission." She then said: "But a virgin would be shy, O Messenger of Allaah!" He replied: "Her silence is [considered as] her permission." [Al-Bukhari, Muslim, & Others][full citation needed][58]^ Source: 'Al-Masaa’il Al-Maardeeniyyah' by: Imaam Ibn Taymiyyah.[full citation needed]

In practice, according to author Yasmine Mohammed, the definition of "consent" for a marriage is very loose. If a woman "just sits there and cries" when told by her guardian of the man she is going to marry, that is considered consent. (12:32 in interview)[59]

International human rights responses

Children in some[which?] Muslim sub-cultures who defy their parents' wishes may in practice, suffer penalties supported by the community. International awareness, campaigns and organizations such as the U.K.'s Forced Marriage Unit have recognized the severity of this human rights issue and their rescue and support services extend beyond the borders of U.K. territories. Some countries have instituted prison time for parents who try to coerce their children into such unions.[60]

Divorce

Divorce in Islam can take a variety of forms, some initiated by the husband and some initiated by the wife. The theory and practice of divorce in the Islamic world have varied according to time and place.[61] Historically, the rules of divorce were governed by the Sharia, as interpreted by traditional Islamic jurisprudence, and they differed depending on the legal school.[62] Historical practice sometimes diverged from legal theory.[62] In modern times, as personal status (family) laws were codified, they generally remained "within the orbit of Islamic law", but control over the norms of divorce shifted from traditional jurists to the state.[61]

Prohibited marriages

A bride signing the nikah nama (marriage certificate)

In certain sections of the Jahiliyyah Arab tradition, the son could inherit his deceased father's other wives (i.e. not his own mother) as a wife. The Quran prohibited this practice. Marriage between people related in some way is subject to prohibitions based on three kinds of relationship.[63] The following prohibitions are given from the male perspective for brevity; the analogous counterparts apply from the female perspective; e.g., for "aunt" read "uncle". The Quran states:

O ye who believe! It is not lawful for you to inherit women forcefully.

...

And do not marry women to whom you father has ever married except what has passed. Indeed it was lewdness, disbelief, and a bad way. Prohibited to you are your mothers, your daughters, your sisters, your paternal aunts, your maternal aunts, brother's daughters, sister's daughters, your mothers that are those who suckled you, your sisters from suckling, mothers of your women, your step-daughters in your guardianship from your women you have entered upon but if you have not entered upon them then there is no blame on you, women of your sons from your loins, and that addition of two sisters (in a wedlock) except what has passed. Surely God is Forgiving, Merciful.

— Al-Quran, 4:19–23[64]

Prohibitions based on consanguinity

Seven relations are prohibited because of consanguinity, i.e. kinship or relationship by blood, viz. mothers, daughters, sisters, paternal aunts, maternal aunts and nieces (whether sister's or brother's daughters). In this case, no distinction is made between full and half relations, both being equally prohibited. Distinction is however made with step relations i.e. where both the biological mother and father of a couple wishing to marry are separate individuals for both parties, in which case it is permitted. The word "mother" also connotes the "father's mother" and "mother's mother" all the way up. Likewise the word "daughter" also includes the "son's daughter" and "daughter's daughter" all the way down. The sister of the maternal grandfather and of the paternal grandmother (great aunts) are also included on equal basis in the application of the directive.[65]

Prohibitions based on suckling

Marriage to what are sometimes described as foster relations in English are not permitted, although the concept of "fosterage" is not the same as is implied by the English word. The relationship is that formed by suckling from the breast of a wet nurse. This is what is meant by "fosterage" in Islam in the quotation below. In Islam, the infant is regarded as having the same degree of affinity to the wet nurse as in consanguinity, so when the child grows up marriage is prohibited to those related to the wet nurse by the same degree as if to the child's own mother.

Ahadith (reports) confirm that fosterage does not happen by a chance suckling, it refers to the first two years of a child's life before it is weaned.[66][67][68][69] Islahi writes that "this relationship is established only with the full intent of those involved. It only comes into being after it is planned and is well thought of".[70]

Prohibitions based on marriage

The daughter-in-law is prohibited for the father, and the mother-in-law, the wife's daughter, the wife's sister and daughters of the wife's siblings (nieces), the maternal and paternal aunts of the wife are all prohibited for the husband. However, these are conditional prohibitions:

 1. Only the daughter of that wife is prohibited with whom one has had conjugal contact.
 2. Only the daughter-in-law of a real son is prohibited.
 3. The sister of a wife, her maternal and paternal aunts and her brother's or sister's daughters (nieces) are only prohibited if the wife is in wedlock with the husband.[71]

Prohibition based on religion

The Quran states:

Do not marry polytheist woman until she believes; a slave believing woman is better than polytheist women though she allures you; Do not marry (your girls) to polytheist man until he believes: A man slave who believes is better than an polytheist man, even though he allures you. They do (but) beckon you to the Fire. But God beckons by His Grace to the Garden (of bliss) and forgiveness, and makes His Signs clear to mankind: so that they may understand.

— Quran, 2:221[72]

O ye who believe! When there come to you believing women refugees, examine (and test) them: God knows best as to their Faith: if ye ascertain that they are Believers, then send them not back to the Unbelievers. They are not lawful wives for the Unbelievers, nor are the Unbelievers lawful husbands for them.

— Quran, 60:10[73]
 • It is lawful for Muslim men to marry Jewish or Christian women but not a polytheist woman (Quran 5:5).[74]

Prohibited marriage partners

Template:Unreferenced section section

 • Marriage between people of the same sex
 • Marriage between a man and his sister, half-sister, foster sister, mother, stepmother, foster mother, wife's mother, aunt, grandmother, great aunt, great-grandmother, etc.
 • Marriage between a woman and her father, stepfather, husband's biological father, uncle, grandfather, great uncle, great-grandfather, etc.
 • Marriage of a man with women who are sisters or stepsisters or foster sisters of each other (except if marrying one who was separated from her husband by divorce or death)
 • Marriage of a man with women who are sisters or stepsisters or even cousins of his mother or father.

Note: Marriage between cousins is not prohibited.

Polygamy

According to the Sharia (Law), Muslims are allowed to practice polygyny. According to the Quran, a man may have up to four legal wives only if there is a fear of being unjust to non-married orphan girls. Even then, the husband is required to treat all wives equally. If a man fears that he will not be able to meet these conditions then he is not allowed more than one wife.

If he fears that he shall not be able to deal justly with the orphans, marry women of your choice, two, or three, or four; but if he fear that he shall not be able to deal justly (with them), then only one, or that which your right hands possess. That will be more suitable, to prevent you from doing injustice.

— Qur'an 4:3,[75] Yusuf Ali's translation

A bride-to-be may include terms in her marriage contract that require monogamy for her husband or require her consent before he marries another wife. Polyandry is forbidden. A woman cannot have more than one husband at a time.[citation needed]

Sororal polygyny

Sororal polygyny is forbidden. A man cannot marry:

 • two sisters
 • a woman and a descendant of her sibling
 • a woman and sibling of her ancestor

Iddah

A woman cannot marry after divorce or death of her husband for a certain period. This period is known as iddah.

 • A divorcee cannot marry for three menstrual cycles after divorce
 • A divorcee who has no courses cannot marry for three months
 • A pregnant woman cannot marry until laying her burden
 • A widow cannot remarry for four months and ten days

Modern implementations

In today's world, Muslims practice Islamic marital laws in a multitude of ways all over the globe. In the United States, for example, 95% of Muslim American couples included in a 2012 study by the Institute for Social Policy and Understanding had completed both the Nikkah and had obtained a civil marriage license, which is required to have a marriage legally recognized in the United States.[76] The study also shares that “In some cases, the Islamic marriage contract is completed once the couple has decided to get married, but cohabitation occurs later after the wedding reception. In other cases, the Islamic marriage contract is completed simultaneously with the civil marriage and is followed immediately by the wedding reception.”[77]

There is ongoing debate about whether or not Sharia should be recognized in western countries like the United States and Australia that would allow for the Nikkah to be recognized as a legally valid marriage.[78][79] There are also other elements to the Islamic marriage rituals that have difficulty being acknowledged in courts, according to the study, including the Mahr, or the dowry. Women who are denied their dowry do not have a clear path to legal contestation in either the US or Canada.[76]

Studies have also shown that even young Muslim Americans who might describe themselves as "not very religious embrace the rituals of their faith at important moments of transition – birth, death and marriage. These occasions motivate reaffirmation of emotional and behavioral touchstones, even for those who do not practice their faith by attending mosque, praying or fasting regularly."[80]

When it comes to divorce, the 2014 study conducted by the Institute for Social Policy and Understanding states that, "Two divorce rates commonly cited for American Muslims include 32.33% and 21.3%, respectively."[81] Within the United States and Canada, many Muslim couples interviewed in the study mention that they value a religious divorce and its proceedings.[82] Some turn to religious figure to help them navigate the divorce process, while many still go through the courts to terminate the civil marriage.[82] Divorced Muslim women today also face the stigmas associated with being divorced within the North American Muslim community that can make it difficult for them seek remarriage.[83]

Gender roles and ideas about marriage have also shifted since the early onset of Islam when many of the rules around marriage were established. ISPU reports that "the most frequent source of marital conflict in this study was conflict over changing gender roles and expectations,"[84] citing a nation-wide increase in women in higher education and professional jobs over the past three decades, and, “In many cases are trying to integrate childrearing and family life with professional goals”.[84]

See also

References

 1. ^ "Archived copy". Archived from the original on 2018-10-04. Retrieved 2018-10-04.CS1 maint: archived copy as title (link)
 2. ^ [1] Archived 2017-06-19 at the Wayback Machine Wehr, Hans . Hans Wehr Dictionary of Modern Written Arabic: a compact version of the internationally recognized fourth edition. Ed. JM Cowan. New York: Spoken Language Services, Inc., 1994. Print.
 3. ^ Berg H. "Method and theory in the study of Islamic origins." Archived 2016-05-09 at the Wayback Machine Brill 2003 ISBN 9004126023, 9789004126022. Accessed at Google Books 15 March 2014.
 4. ^ Hughes T. "A Dictionary of Islam." Archived 2016-04-23 at the Wayback Machine Asian Educational Services 1 December 1995. Accessed 15 April 2014.
 5. ^ Pohl F. "Muslim world: modern Muslim societies." Archived 2016-06-24 at the Wayback Machine Marshall Cavendish, 2010. ISBN 0761479279, 1780761479277. pp.47–53.
 6. ^ "Misyar now a widespread reality". Arab News. Archived from the original on 2017. In a misyar marriage the woman waives some of the rights she would enjoy in a normal marriage. Most misyar brides don’t change their residences but pursue marriage on a visitation basis.
 7. ^ Elhadj, Elie (2006). The Islamic Shield: Arab Resistance to Democratic and Religious Reforms. Universal Publishers. p. 51. ISBN 978-1599424118.
 8. ^ "Misyar Marriage". Al-Raida, Issues 92-99. Beirut University College, Institute for Women's Studies in the Arab World. 2001. p. 58.
 9. ^ Schacht, J., Layish, A., Shaham, R., Ansari, Ghaus, Otto, J.M., Pompe, S., Knappert, J. and Boyd, Jean (2012). "Nikāḥ". In P. Bearman; Th. Bianquis; C.E. Bosworth; E. van Donzel; W.P. Heinrichs (eds.). Encyclopaedia of Islam (2nd ed.). Brill. doi:10.1163/1573-3912_islam_COM_0863.CS1 maint: uses authors parameter (link)
 10. ^ Azizah Y. al-Hibri, Hadia Mubarak (2009). "Marriage and Divorce". In John L. Esposito (ed.). The Oxford Encyclopedia of the Islamic World. Oxford: Oxford University Press. Archived from the original on 2016-03-26. Retrieved 2019-02-06.CS1 maint: uses authors parameter (link)
 11. ^ a b Vincent J. Cornell (2007), Voices of life: family, home, and society. p. 59-60 (Marriage in Islam by Nargis Virani).
 12. ^ Hans Wehr; J. Milton Cowan (1976). A Dictionary of Modern Written Arabic (3rd ed.). Spoken Language Services. p. 997.
 13. ^ Shah, N. (2006). Women, The Koran and International Human Rights Law. Martinus Nijhoff Publishers. p. 32. ISBN 90-04-15237-7.
 14. ^ a b Ahmed, Leila (1992). Women and Gender in Islam. New Haven & London: Yale University Press. pp. 76–77.
 15. ^ Esposito, John (2002). What Everyone Needs To Know About Islam. Oxford Press. p. 80.
 16. ^ "Islams Women - Introduction to Marriage in Islam". islamswomen.com. Archived from the original on 2015-11-25. Retrieved 22 September 2015.
 17. ^ a b c Khadduri (1978)
 18. ^ a b c Esposito (2005) p. 79
 19. ^ Esposito (2004), p. 339
 20. ^ Sunan Ibn Majah » The Chapters on Marriage Archived 2018-08-03 at the Wayback Machine accessed 22 May 2018
 21. ^ "Chapter: Seeking permission of a previously-married woman in words, and of a virgin by silence". Hadith - The Book of Marriage - Sahih Muslim. sunnah.com. Retrieved 22 September 2015.
 22. ^ "Chapter: The father or the guardian cannot give a virgin or matron in marriage without her consent". Hadith - Book of Wedlock, Marriage (Nikaah) - Sahih al-Bukhari. sunnah.com. Retrieved 22 September 2015.
 23. ^ a b The Encyclopaedia of Islam, New Edition, Vol. VIII, p. 27, Leiden 1995.
 24. ^ Amin Ahsan Islahi, Tadabbur-i Qur’an, vol. 5, 400.
 25. ^ Quran 24:32
 26. ^ "Same Sex Marriage and Marriage in Islam". irfi.org. Archived from the original on 2015-09-24. Retrieved 22 September 2015.
 27. ^ Introduction to Islam by Dr. Muhammed Hamidullah
 28. ^ Quran 24:3
 29. ^ Abu Da’ud, Sunan, vol. 2, 227, (nos. 2051 Archived 2014-07-09 at the Wayback Machine-2052 Archived 2014-07-09 at the Wayback Machine)
 30. ^ Quran 2:221
 31. ^ Quran 60:10
 32. ^ "Fatwa by Dr. Abou El Fadl: On Christian Men marrying Muslim Women". Scholar of the House. Archived from the original on 2015-09-23. Retrieved 22 September 2015.
 33. ^ "(PDF) Ethical Principles – Scottish Committee for Interreligious Dialogue" (PDF). Archived (PDF) from the original on 2013-10-29. Retrieved 2013-08-22.
 34. ^ "Hadith - Book of Tricks - Sahih al-Bukhari". sunnah.com. Archived from the original on 2015-07-30. Retrieved 22 September 2015.
 35. ^ Muslim, Al-Jami' al-sahih, 596, (no. 3476)[full citation needed]
 36. ^ Al-Bukhari, Al-Jami‘ al-sahih, 919, (no. 5138) Archived 2014-05-28 at the Wayback Machine
 37. ^ "Honour killings 'un-Islamic,' fatwa declares in wake of Shafia trial". The Globe and Mail. Archived from the original on 2016-03-04. Retrieved 22 September 2015.
 38. ^ Saifuddin, Ebrahim. "Marriage without Wali". People of Sunnah. People of Sunnah. Archived from the original on 2016-08-14. Retrieved 29 July 2016.
 39. ^ Quran 2:228
 40. ^ Amin Ahsan Islahi, Tadabbur-i Qur'an, vol. 2, 291–292
 41. ^ "Donatio Propter Nuptias". lawin.org. Archived from the original on 2015-09-23. Retrieved 22 September 2015.
 42. ^ Kecia Ali, "Marriage in Classical Islamic Jurisprudence: A Survey of Doctrines", in The Islamic Marriage Contract: Case Studies in Islamic Family Law 11, 19 (Asifa Quraishi & Frank E. Vogel eds., 2008).
 43. ^ a b c d "Dowry for Marriage in Quran / Submission (Islam)". masjidtucson.org. Archived from the original on 2016-03-05. Retrieved 22 September 2015.
 44. ^ PEARL & MENSKI, supra note 11, ¶ 7–16, at 180.
 45. ^ "Islams Women - Fiqh of Marriage - Dowry". islamswomen.com. Archived from the original on 2015-09-14. Retrieved 22 September 2015.
 46. ^ (PDF) The Islamic Institution of Mahr and American Law[permanent dead link] by Richard Freeland, Gonzaga University
 47. ^ Risalah-ye Towzihul Masaael-e Imam Khomeini. (Persian and Arabic). Title translation: Imam Khomeini's Islamic Laws Explanation Book . Niloofaraaneh Publications. With the cooperation of Mosol, Gorgan and Ebadorrahmaan Publications. 18th print. 2011. ISBN 964-7760-28-0. Bibliographical data Archived 2017-03-02 at the Wayback Machine."Pages 375 & 376. Marriage Contract Requirements and Conditions. Question No. 2370. Translation: "Marriage contract and marriage agreement have several requirements: First,.... Fifth, Woman and man [must] be content to the marriage and must be willing for it; but, if the woman, in appearance (apparently), gives permission reluctantly and it is obvious and known that she is content to the marriage inly (= in heart), the contract and agreement are valid"
 48. ^ http://www.sistani.org/english/book/48/ . See marriage links in the table of contents. Permanent version
 49. ^ Resaaleye Daneshjouyi; Porsesh-ha va Pasokh-ha. Motaabeghe Nazar-e 10 Tan az Maraaje'e Ezaam. رساله دانشجویی؛ پرسش ها و پاسخ ها. مطابق نظر ده تن از مراجع عظام. Ma'aaref Publication. Student's Risalah. Questions and Answers. Compatible with the Fatwa of Ten People of Marja's. ISBN 978-964-531-307-2.
 50. ^ http://www.islamawareness.net/Marriage/marriage_article001.html Permanent archived link
 51. ^ http://www.islamhelpline.net/node/7611 . Permalink
 52. ^ https://works.bepress.com/olanikeodewale/1/download/ Archived 2017-01-05 at the Wayback Machine Permalink
 53. ^ https://www.soundvision.com/article/an-nikah-the-marriage-covenant Permalink
 54. ^ Marriage (Part I of II) | Islamic Laws | Books on Islam and Muslims | Al-Islam.org. Permalink
 55. ^ Encyclopaedia of Islam New Edition, Leiden 1995, tome 8, page 27 b, article Nikāḥ: "The wali can only give the bride in marriage with her consent, but in the case of a virgin, silent consent is sufficient. The father or the grandfather, however, has the right to marry his daughter or granddaughter against her will, as long as she is a virgin (he is therefore called wali mudjbir, wali with power to coercion); the exercise of this power is, however, very strictly regulated in the interests of the bride."
 56. ^ "Sahih Muslim. 16.The Book of Marriage. Hadith 80. 1421 c In-book reference". Sunnah.com. Retrieved 13 November 2019.
 57. ^ Abu Amina Elias. "Hadith on Marriage: Wife must consent to her marriage". Abu Amina Elias. Retrieved 13 November 2019.
 58. ^ Sahih, Bukhari. "Marriage in Islam". sahih-bukhari.com. Archived from the original on 2015-02-06. Retrieved 20 February 2015.
 59. ^ Mohammed, Yasmine. "#175 - Leaving the Faith (interview with Yasmine Mohammed)". Making Sense with Sam Harris. Retrieved 13 November 2019.
 60. ^ "MP acts against forced marriage". Stuff. Archived from the original on 2015-09-24. Retrieved 22 September 2015.
 61. ^ a b Maaike Voorhoeve (2013). "Divorce. Modern Practice". The Oxford Encyclopedia of Islam and Women. Oxford: Oxford University Press. doi:10.1093/acref:oiso/9780199764464.001.0001. ISBN 9780199764464. Archived from the original on 2017-02-04. Retrieved 2017-02-16.CS1 maint: uses authors parameter (link)
 62. ^ a b Maaike Voorhoeve (2013). "Divorce. Historical Practice". The Oxford Encyclopedia of Islam and Women. Oxford: Oxford University Press. doi:10.1093/acref:oiso/9780199764464.001.0001. ISBN 9780199764464. Archived from the original on 2017-02-04. Retrieved 2017-02-16.CS1 maint: uses authors parameter (link)
 63. ^ Quran 4:22
 64. ^ Quran 48:22–29
 65. ^ Ghamidi, Javed Ahmad. Mizan: A Comprehensive Introduction to Islam. Lahore: Al-Mawrid.
 66. ^ Muslim, Al-Jami‘ al-sahih, 616, (no. 3590)
 67. ^ Al-Bukhari, Al-Jami‘ al-sahih, 912 (no. 5102)
 68. ^ Muslim, Al-Jami‘ al-sahih, 619, (no. 3606)
 69. ^ "Every relationship which is prohibited (for marriage) owing to consanguinity is also prohibited owing to fosterage" Malik ibn Anas, Al-Mu’atta, 395-396, (no. 1887)
 70. ^ Amin Ahsan Islahi, Tadabbur-i Qur’an, vol. 2, 275.
 71. ^ Malik ibn Anas, Al-Mu’atta’, 341, (no. 1600)
 72. ^ Quran 2:221 (Translated by Yusuf Ali)
 73. ^ Quran 60:10 (Translated by Yusuf Ali)
 74. ^ Quran 5:5 (Translated by Yusuf Ali)
 75. ^ Quran 4:3 (Translated by Yusuf Ali)
 76. ^ a b Macfarlane, Julie (January 2012). "Understanding trends in american mUslim divorce and marriage: A Discussion Guide for Families and Communities" (PDF). The Institute for Social Policy and Understanding. p. 11. Archived (PDF) from the original on 2018-03-14. Retrieved February 13, 2018.
 77. ^ Macfarelane, Julie (January 2012). "Understanding trends in American Muslim divorce and marriage: A Discussion Guide for Families and Communities" (PDF). The Institute for Social Policy and Understanding. p. 11. Archived (PDF) from the original on 2018-03-14. Retrieved February 13, 2018.
 78. ^ Smith, David (2018-03-03). "'Are you concerned by sharia law?': Trump canvasses supporters for 2020". the Guardian. Archived from the original on 2018-03-13. Retrieved 2018-03-14.
 79. ^ Macfarlane, Julie (January 2012). "Understanding trends in American Muslim divorce and marriage: A Discussion Guide for Families and Communities" (PDF). The Institute for Social Policy and Understanding. p. 6. Archived (PDF) from the original on 2018-03-14. Retrieved January 13, 2018.
 80. ^ Killawi, Amal; Daneshpour, Manijeh; Elmi, Arij; Dadras, Iman; Hamid, Hamada (June 2014). "Recommendations for Promoting Healthy Marriages & Preventing Divorce in the American Muslim Community" (PDF). The Institute for Social Policy and Understanding. The Institute for Social Policy and Understanding. p. 11. Archived (PDF) from the original on 2016-10-09. Retrieved February 13, 2018.
 81. ^ Killawi, Amal; Daneshpour, Manijeh; Elmi, Arij; Dadras, Iman; Hamid, Hamada (June 2014). "Recommendations for Promoting Healthy Marriages & Preventing Divorce in the American Muslim Community" (PDF). The Institute for Social Policy and Understanding. p. 7. Archived (PDF) from the original on 2016-10-09. Retrieved February 13, 2018.
 82. ^ a b Macfarlane, Julie (January 2012). "Understanding trends in American Muslim divorce and marriage: A Discussion Guide for Families and Communities" (PDF). The Institute for Social Policy and Understanding. p. 33. Archived (PDF) from the original on 2018-03-14. Retrieved February 13, 2018.
 83. ^ Killawi, Amal; Daneshpour, Manijeh; Elmi, Arij; Dadras, Iman; Hamid, Hamada (June 2014). "Recommendations for Promoting Healthy Marriages & Preventing Divorce in the American Muslim Community" (PDF). The Institute for Social Policy and Understanding. pp. 9–10. Archived (PDF) from the original on 2016-10-09. Retrieved February 13, 2018.
 84. ^ a b Macfarlane, Julie (January 2012). "Understanding trends in American Muslim divorce and marriage: A Discussion Guide for Families and Communities" (PDF). The Institute for Social Policy and Understanding. p. 40. Archived (PDF) from the original on 2018-03-14. Retrieved February 13, 2018.

External links