اریش مارکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اریش مارکس
زاده ۶ ژوئن ۱۸۹۱
برلین، امپراتوری آلمان
درگذشته ۱۲ ژوئن ۱۹۴۴ (۵۳ سال)
سن-لو، نرماندی، فرانسه
وفادار به/عضوِ  امپراطوری آلمان (تا ۱۹۱۸)
 جمهوری وایمار (تا ۱۹۳۳)
 آلمان نازی
سازمان/شاخه ارتش آلمان
سال خدمت ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۴
درجه ژنرال
جنگ‌ها جنگ جهانی اول
جنگ جهانی دوم

اریش مارکس (انگلیسی: Erich Marcks؛ ۶ ژوئن ۱۸۹۱ – ۱۲ ژوئن ۱۹۴۴(1944-06-12)) یک ژنرال آلمانی در دوره رایش سوم و از ۱۵ مارس ۱۹۴۲ تا ۵ اکتبر ۱۹۴۲ فرمانده لشکر ۳۳۷ پیاده نظام آلمان بود.

زندگی و فعالیت‌ها[ویرایش]

در ۱۸۹۱ زاده شد.در ۱۹۱۰ به ارتش پیوست و در جنگ جهانی اول جنگید.در این دوره موفق به دریافت صلیب آهنین درجه دو و درجه یک شد.پس از جنگ به فرای کورپس پیوست.پس از آن به رایشسوهر رفت و میان سال‌های ۱۹۲۱ تا ۱۹۳۳ سمت‌های متعددی را در آن‌جا عهده‌دار بود.وی هم‌چنین مدتی در وزارت دفاع کار می‌کرد.پس از دست‌یابی نازی‌ها به قدرت، به ارتش بازگشت و رئیس ستاد یکی از لشکرها شد.

جنگ جهانی دوم[ویرایش]

با شروع جنگ جهانی دوم وی در اشغال لهستان شرکت جست و در زمان نبرد فرانسه رئیس ستاد لشکر هجدهم بود.در تابستان ۱۹۴۰ فرانتس هالدر رئیس ستاد مشترک ورماخت به مارکس دستور داد که یک نقشه عملیاتی اولیه برای حمله به اتحاد جماهیر شوروی طراحی کند.مارکس این نقشه را بر اساس خطی موسوم به خط A-A طراحی کرد که از آرخانگلسک در کرانه دریای بالتیک تا آستراخان در دهانه رود ولگا در دریاچه خزر امتداد داشت.مارکس برآورد کرد که این حمله، شامل تسخیر مسکو و پس از آن، بین ۹ تا ۱۷ هفته زمان خواهد برد.

مرگ[ویرایش]

مارکس در جریان جنگ فرماندهی چندین لشکر و سپاه و واحد نظامی را بر عهده داشت.وی در جریان نبرد نرماندی در ۱۲ ژوئن ۱۹۴۴ و پس از یک حمله هوایی متفقین مجروح شد و همان روز درگذشت.

جایزه‌ها و نشان‌ها[ویرایش]

  • صلیب آهنین (۱۹۱۴) درجه دو (۲۵ سپتامبر ۱۹۱۴) و درجه یک (اوت ۱۹۱۵)
  • گیره صلیب آهنین (۱۹۳۹) درجه دو (۲۱ سپتامبر ۱۹۳۹) و درجه یک (۲۹ سپتامبر ۱۹۳۹)
  • صلیب شوالیه آهنین با برگ‌های بلوط
    • صلیب شوالیه (۲۶ ژوئن ۱۹۴۱)
    • برگ‌های بلوط (۲۴ ژوئن ۱۹۴۴) پس از مرگ

منابع[ویرایش]