اورک (موجود خیالی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ارک (موجود خیالی))
مدل اُرک «آزوگ آلوده» در فیلم‌های هابیت به کارگردانی پیتر جکسون به تصویر کشیده شده.

اُرک یا اورک (انگلیسی: Orc) در حالی که مفهوم کلی تساوی در انواع موجودات در اسطوره‌شناسی است، مفهوم اصلی از موجودات از آثار فانتزی از جی. آر. آر تالکین، به ویژه ارباب حلقه‌ها سرچشمه می‌گیرد. در آثار تالکین، اورک‌ها یک گونه مخلوقات بی‌شعور، پرخاشگر، دافعه و به‌طور کلی بدخواه هستند، دقیقاً در تضاد کامل با نژاد الفی خیرخواه و به‌طور کلی به خدمت یک قدرت شیطانی گمارده شده‌اند

ریشه و منابع پیش از آن به موجودات مشابه اورک‌ها را می‌توان در منابع قدیمی انگلیسی و آنگلوساکسون پیدا کرد.

تصویر نقاشی قدیمی از یک اورک

در فرهنگ عامه (از جمله داستان فانتزی و بازی‌های ویدئویی فانتزی)، اورک‌ها به اشکال مختلف به تصویر کشیده اما نسبت به توصیف نوشته اصلی توسط تالکین به نزول تمایل دارند. آن‌ها از شکل حدود انسان (با پاهای کج و کمانی و بازوهای کشیده) و اندازه‌های مختلف می‌باشد. هر چند به‌طور کلی کوچکتر از انسان (و کاملاً متفاوت)، آن‌ها ممکن است به صورت فیزیکی قویتر یا ضعیفتر باشند. اورک‌ها به‌طور کلی زشت و کثیف، با دندان‌های نیش برجسته و ویژگی‌های صورت تمایل به چیز عجیب و غریب (به‌طور کلی مخلوطی از موجودات بوزینه مانند و بیابان‌نشین هستند). پوستشان به‌طور معمول یک سایه‌ای از سبز، خاکستری، سیاه و سفید، قهوه‌ای، یا گاهی اوقات قرمز است.

اورک‌ها رفتاری تهاجمی دارند و گوشتخوارانی فرصت طلب و علاقه‌مند به آدم‌خواری و گوشت انسان می‌باشد، در حالی که از سیاست و هوش بالایی برخوردار نیستند؛ و در مقابل قدرت‌های بیشتر از خودشان بزدلی از خود نشان می‌دهند و اغلب فرار می‌کنند. آن‌ها اغلب با استفاده از گراز وحشی نر، گرگ، و وارگ، و دیگر جانوران غیرمعمول برای حمل و نقل بهره می‌گیرند.

ریشه یابی

عبارت ارک از orcneas در زبان انگلیسی باستان گرفته شده که در شعر بیوولف آمده و در توصیف گرندل، اشاره به فرزندان قابیل دارد. در سال ۱۹۵۴ تالکین توضیح می‌دهد که اورک در داستان‌هایش به معنی روح پلید یا به زبان عامیانه لولو است اما واژهٔ ارک در انگلیسی باستان از ارکوس یا خدای دنیای مردگان گرفته شده.[۱]

استفاده مدرن از اورک‌ها در زبان انگلیسی به معنی رقابت شر است، به صورت موجودات انسان نما است و برگرفته از شخصیتهای هیولا و غول و موجودات شرور است.

زبان اورک‌ها

در ارباب حلقه‌ها، اورک‌ها سیاه گفتار هستند و به زبان موردور (شیطانی) صحبت می‌کنند. در یاران حلقه، گندالف (شخصیت جادوگر داستان) یک شعر در این مورد نیز خواند.

معنی برخی لغات مورد استفاده در زبان اورک‌ها در این مطلب آورده شده:
نازگول شبح حلقه
اَش یک
قَش آتش
اسناگا برده
شارکو پیر مرد
ایشی در
بارز تاریک
بارزوم تاریکی
باگبورز برج تاریک
نازگ حلقه
دارباتولوگ به حکومت همه آن‌ها را
گیمباتول برای یافتن آنها
تارکاتولوک به همه آن‌ها را
آش بارزوم ایشی

کریمپاتول

و در تاریکی به آن‌ها متصل شوند

اُرک‌ها در دنیای وارکرفت

اورک‌ها یکی از مهم‌ترین موجودات در سری بازی‌های رایانه‌ای وارکرفت می‌باشند. تصویر ارک‌ها در بازی وارکرفت در ابتدا موجوداتی را نشان می‌دهد که اسیر تصمیمات و دستور شیطان هستند اما پس از دو جنگ ویرانگر، با اتحاد انسان‌ها در نهایت اورک‌ها شکست را پذیرفتند و سپاهشان درهم کوبیده شد. آن‌ها در اردوگاه‌هایی گرد هم آمدند برای تجدید قبا. یکی از ارک‌های جوان که توسط انسان بزرگ شده بود به نام «ترال» آن‌ها را با هم بسیج کرد. «ترال» پس از تأسیس گروه جدید بر اساس اصول قدرت و افتخار، به امید بازیابی میراث گرانبهای اورک‌ها عازم فتح قدرت شد. در مجموع ارک‌ها در سری بازی‌های وارکرافت موجوداتی هستند منطقی، با شعور، و با قدرت ازخودگذشتگی، معرفت و در نهایت اصلاح و انتخاب مسیر خیر هستند. اما نباید نادیده گرفت که خوی درندگی و وحشیگری را هنوز در مقابل دشمنان‌شان دارند.

منابع

  1. Tolkien, J. R. R. (1994), Christopher Tolkien, ed. , The War of the Jewels, Boston: Houghton Mifflin, ISBN 0-395-71041-3

همچنین مشاهده کنید

لینک‌های بیرون