اروپا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
Europe (orthographic projection).svg
مساحت ۱۰٬۱۸۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع
جمعیت ۷۳۱ میلیون نفر
ترکم جمعیت ۷۰ نفر در کیلومتر مربع
نام اهلیت European
کشورها ۵۰ (فهرست کشورها)
زبان‌ها فهرست زبان‌ها
منطقه زمانی گرینویچ تا گرینویچ+۵
اینترنت دامنه سطح‌بالا eu. (اتحادیه اروپا)
بزرگترین شهر فهرست کلان‌شهرهای اروپا

قاره اروپا در نیم‌کره شمالی قرار گرفته و پس از اقیانوسیه، دومین قاره کوچک جهان است. قاره اروپا با قاره آسیا در یک پهنه خشکی قرار گرفته‌اند و با یک‌دیگر اوراسیا را تشکیل می‌دهند. مرز میان اروپا و آسیا را کوه‌های آرال تشکیل می‌دهند.
مساحت اروپا حدود ۱۰ میلیون کیلومتر مربع است و بیش از ۷۳۰ میلیون نفر جمعیت دارد که یازده درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.[۱] با وجود مساحت نسبتاً کم خود، اروپا پس از آسیا دومین قاره جهان از نظر تراکم جمعیت است. اروپا در اصل شبه جزیره‌ای در شمال غرب اوراسیا و در شمال قاره آفریقا است. اروپا که به دلیل قرار گرفتن در منطقهٔ معتدل شمالی به قاره سبز معروف است بین آب‌های دریای خزر و دریای سیاه در جنوب شرقی، مدیترانه در جنوب، اقیانوس اطلس در غرب و دریای آدریاتیک در شمال قرار دارد. اروپا هم‌چنین جزایر بسیاری دارد که از جزایر بزرگ آن می‌توان به جزایر بریتانیا و ایسلند اشاره کرد. شماری از شهرهای مهم و تاریخی جهان ازجمله لندن، رم، مسکو، آتن، و برلین در اروپا قرار گرفته‌اند.

یک‌سوم از زمین‌های این قاره قابل کشاورزی است که این درصدی بسیار بالاتر از دیگر قاره‌های جهان است. آب‌وهوای آن نیز در کل معتدل است و انسان از ده‌ها هزار سال پیش از قاره اروپا سکونت یافته‌است. وجود جریان آب گرم موسوم به گلف استریم که از اقیانوس به آب‌های غربی اروپا جریان دارد باعث معتدل شدن آب‌وهوای آن شده‌است. بیشتر مردم قاره اروپا سفیدپوست هستند و درصد بالای آن‌ها به زبان‌های هندواروپایی سخن می‌گویند.

پهنه اروپا به طور کل کم‌ارتفاع است اما کوهستان‌های آلپ، پیرنه، کارپات و بالکان از این قاعده مستثنا است. رودهای اصلی اروپا عبارتند از ولگا، دانوب، راین، رون، و البه. بزرگ‌ترین رود اروپا ولگا است. این رودها در جابه‌جایی مردم و کالا کمک زیادی به اهالی این قاره می‌کند.

از دیدگاه سیاسی قاره اروپا را به طور معمول به اروپای غربی و اروپای شرقی تقسیم می‌کنند. بیشتر کشورهای اروپای شرقی ازجمله روسیه، در دوره‌ای در زمره کشورهای بلوک شرق به شمار می‌آمدند و بخشی از آن‌ها نیز در میان کشورهای اتحاد شوروی بودند. خاک روسیه که بزرگ‌ترین کشور جهان است در هر دو قاره آسیا و اروپا گسترده شده‌است. با وجودی‌که بیشتر خاک روسیه در قسمت آسیایی آن قرار دارد، بیشتر جمعیت این کشور در بخش اروپایی که در غرب کوه‌های آرال است زندگی می‌کنند.

واژه[ویرایش]

واژهٔ اروپا را برگرفته از واژهٔ سامی به‌معنی غروب دانسته‌اند که از ریشهٔ اکدی erebu وارد زبان‌های اروپایی شده‌است.[۲]

تاریخ اروپا[ویرایش]

یونانیان[ویرایش]

نوشتار اصلی: یونان باستان

یونان باستان از صدها دولت - شهر مستقل تشکیل می‌شد. از سده هشتم پیش از میلاد، یونانی‌ها ساخت شهرهای جدید در سراسر مدیترانه را آغاز کردند. این مستعمره‌های یونانی با شاهنشاهی نیرومند ایران در تماس بودند. در نتیجه تشنج بین یونان و ایران افزایش یافته و در سال ۵۰۰ (پیش از میلاد)، جنگی بین آن‌ها در گرفت. در سال ۴۷۹ (پیش از میلاد) ارتش متحد دولت - شهرهای یونان،از ارتش قدرتمند ایران شکست خورد.

آکروپولیس[ویرایش]

نوشتار اصلی: آکروپولیس

باقیمانده‌های اکروپولیس، آتن امروزی را در بر می‌گیرد. آتن ثروتمندترین و بزرگ‌ترین ناحیه شهری یونان بود. شهروندان این شهر از یک دموکراسی ابتدایی (دولت مردمی) برخوردار بودند. تا پیش از قرن پنجم قبل از میلاد، ناحیه شهری اسپارت بیشتر نواحی جنوب یونان را تحت کنترل داشت. این ناحیه را منطقه «پلویونی» می‌نامند. زندگی اسپارتی‌ها در جنگ می‌گذشت. همه شهروندان مذکر و بالغ، اعضاء تمام وقت ارتش محسوب می‌شدند. زن‌ها آموزش‌های فیزیکی می‌دیدند تا بتوانند فرزندانی قوی و نیرومند به دنیا بیاورند. هنگامی که شهروندان اسپارتی مشغول پرداختن به امور جنگی بودند، بردگان روی زمین‌ها کشاورزی می‌کردند. اولین مسابقات المپیک، در شهر المپیا، در جنوب یونان برگزار شد.

رومیان[ویرایش]

نوشتار اصلی: رومیان
امپراتوری روم در اوج اقتدار

حکومت اولین امپراتور روم، آگوستوس در سال ۲۷ (پیش از میلاد) آغاز شد. این حکومت شاهد آغاز پکس رومانا، یا دوران ثبات سیاسی و شکوه و جلال فراوان که حدود ۲۰۰ سال ادامه داشت، بود. در طول این دوره، امپراتور روم به مدیترانه و بخش اعظم اروپای غربی حکومت می‌کرد. امپراتوری به شکل کاملی سازماندهی شده بود و به خوبی اداره و کنترل می‌شد. یک شبکه از راه‌ها، سرزمین‌های امپراتوری را به پایتخت، رم، متصل می‌کرد. لژیون آموزش دیده روم از تمام نقاط بحرانی در طول مرزهایش دفاع می‌کرد. شهروندان رومی از یک قانون مشترک، فرهنگ مشترک و زبان مشترک لاتینی، بهره‌مند بودند.

تا سال ۴۵۰ رومیان باستان، انگلستان را ترک کرده بودند و به جای آن‌ها تعداد زیادی از مردم شمال اروپا در آن‌جا اقامت داشتند. اقوامی که در آن‌جا سکونت داشتند متعلق به چهار قبیله، آنگلها، یوتها، فرزینها و ساکسونها بودند. این ساکنان، «آنگلوساکسون» نامیده شدند. قبرهای منطقه ساتن هو با یادداشت‌های راهبانی مثل عالی‌جناب «بید»، اطلاعات مربوط به تاریخ آن‌ها را بیان می‌کند. قرن‌ها بعد، شاهان آنگلوساکسون مانند آلفردکبیر با مهاجمان وایکینگ جنگیدند. در دنیای رومی‌ها سایو بودن افراد (شهروند رومی)، اهمیت زیادی داشت. ابتدا، مقام شهروند فقط به افرادی که در درون شهرها زندگی می‌کردند، داده می‌شد. در سال ۸۹ (پیش از میلاد)، مقام شهروند به تمام ایتالیایی‌ها اعطا شد. تا پیش از ۲۱۲، مقام شهروند رومی به همه مردان آزادی که در محدوده امپراتوری روم زندگی می‌کردند، اعطا شد. مقام شهروندی به بردگان و زن‌ها داده نمی‌شد.

اروپای قرون وسطی[ویرایش]

نوشتار اصلی: قرون وسطی

تا سده ۱۳ (میلادی)، قلعه‌های متعلق به شوالیه ها بیش از هرچیز دیگری در پهنه اروپا خودنمایی می‌کرد. شوالیه‌ها از زندگی مرفهی برخوردار بودند که با زندگی دهقانانی که روی زمین‌های آن‌ها کار می‌کردند، تفاوت زیادی داشت. شهرهایی در اطراف قلعهها به وجود آمدند و توسعه یافتند. بازرگانان برای تجارت از راه‌های سخت‌گذر سفر می‌کردند. زائران سفرهایی طولانی را برای زیارت اماکن مقدس انجام می‌دادند. زندگی دشوار بود و جنگ، قحطی و طاعون همواره جان مردم را تهدید می‌کرد. در اواخر قرن پانزدهم میلادی، آخرین بخش از قلمرو مسلمانان اسپانیایی گرانادا یا همان شهر قرناطه در اندلس، به حکمرانان مسیحی آن دیار، فردیناند فرمانروای آراگون و ایزابلا فرمانروای کاستیل، تسلیم شد. در همان سال، با حمایت مالی فردیناند و ایزابلا، کریستف کلمب از اقیانوس اطلس گذشت و به جزایر هند غربی (در نزدیکی سواحل آمریکا) رسید. در اروپای قرون وسطی، کاری که مردم انجام می‌دادند، غذایی که می‌خوردند، لباسی که می‌پوشیدند و محلی که در آن زندگی می‌کردند، همگی بستگی به جایگاه اجتماعی آن‌ها داشت. حدوداً از تاریخ ۸۰۰ تا ۱۰۵۰ به مدت سه قرن، جنگجویان وایکینگ با کشتی‌های دراز و براق خود، اروپا را به وحشت می‌انداختند. آن‌ها از اسکاندیناوی برای جستجوی نقره، بردگان و زمین به دریا می‌رفتند. گروهی به بریتانیا و فرانسه حمله می‌کردند، در حالی‌که دیگران روسیه و رودخانه‌های دوردست آسیا را مورد تاخت و تاز قرار می‌دادند. واکینگها کاشفان دلیر و شجاعی بودند. آن‌ها با شجاعت از میان امواج خروشان اقیانوس اطلس عبور کرده، ایسلند و گروئنلند را کشف کردند و حتی به شمال آمریکا نیز قدم گذاشتند.

دوره جنگ‌های صلیبی[ویرایش]

اثر تذهیبی متعلق به قرن ۱۵ام که پاپ اوربان دوم را در حال موعظه جمعیت برای بازپس‌گیری سرزمین‌های مقدس نشان‌می‌دهد.
نوشتار اصلی: جنگ‌های صلیبی

در سال ۱۰۹۵ «پاپ اوربان دوم» همه مسیحیان اروپایی را مجبور کرد تا علیه ترکان مسلمان قیام کنند و شهر اورشلیم (بیت المقدس فعلی) واقع در فلسطین را بازپس گیرند. در همان سال، سپاه بزرگی مهیا و رهسپار نخستین جنگ صلیبی گردید. در سال ۱۰۹۶، بالغ بر ۱۵۰ هزار اروپایی به راستی تصمیم گرفتند که به صف اول جنگجویان صلیبی بپیوندند. جنگ‌های صلیبی یکی از پرشورترین وقایع قرون وسطی بوده‌است. در آن سال، بزرگ‌ترین سپاه‌هایی که اروپا تا آن زمان به چشم ندیده بود، به رهبری شوالیه‌های جوشن پوش، با بیرق‌های در اهتزازی که تقریباً نشان تمامی خانواده‌های اصیل اروپای غربی را بر خود داشت، سه هزار مایل راه را تا فلسطین پیمودند تا به نام کلیسای کاتولیک رومی، سرزمین مقدس را فتح کنند. آن‌ها تمامی خطرها را به جان خریدند تا شهر مقدس اورشلیم (بیت المقدّس) را فتح کنند. تعداد زیادی از جنگجویان صلیبی در طول سفر خطرناک از اروپا تا خاورمیانه جان خود را از دست دادند. آن‌ها که زنده ماندند در سال ۱۰۹۹ بیت المقدس را تسخیر کردند. در بین سال‌های ۱۰۹۹ تا ۱۲۵۰، شش جنگ صلیبی دیگر رخ داد اما در هیچ‌یک از آن‌ها صلیبیان موفقیتی به دست نیاورند. مسلمانان اسپانیا را به تصرف خود در آوردند

اروپای فئودالی[ویرایش]

از حدود سال ۸۰۰ تا ۱۳۰۰، بیشتر مناطق اروپای غربی توسط سیستم فئودالی سازماندهی شده بود. پادشاه، مالک تمام زمینی بود که به مناطقی به نام ملک اربابی تقسیم می‌شد و ارباب هر ملک، خراج‌گذار پادشاه محسوب می‌شد. او سوگند وفاداری یاد می‌کرد و متعهد می‌شد که برای حفاظت از اموال پادشاه، سربازانی (مردان جنگی) استخدام کند. رعیت‌ها در روستاها زندگی می‌کردند. آن‌ها سهمی از محصولات خود را به املاک شاه (خراج‌گذار شاه) می‌دادند. پاپ یکی از قدرتمندترین حاکمان اروپایی فئودالی محسوب می‌شد. او رئیس کلیسای کاتولیک رومی بود که مقدار زیادی زمین تحت مالکیت خود داشت. پاپ از همه پادشاهان انتظار داشت از او اطاعت کنند. اما هنگامی که قدرت پادشاهان و امپراتورها زیادتر شد، سعی کردند با کلیسا مبارزه کنند.

رنسانس[ویرایش]

با نوشته شدن کمدی الهی توسط دانته آلیگیری، رنسانس آغاز می‌شود.
نوشتار اصلی: رنسانس

دانش و هنر پیشرفت‌های عظیمی در ایتالیای سده ۱۵ (میلادی) و سده ۱۶ (میلادی) به وجود آورد. این احیای فرهنگی به رنسانس (یعنی «نوزایی») مشهور شده‌است. دانشمندان، شعرا و فیلسوفانی ظهور کردند که با الهام از میراث اصیل روم و یونان باستان، با دیدگاهی تازه‌تر به جهان می‌نگریستند. نقاش‌ها به مطالعه آناتومی (علم تشریح) پرداختند و اعضای بدن انسان را به شیوه‌ای واقعگرایانه نقاشی کردند. فرمانروایان ساختمان‌ها و آثار بزرگ هنری را سفارش دادند. این عقاید تازه به زودی در سراسر اروپا گسترش یافت. مطلوب «انسان عصر رنسانس»، فرد درخشان و همه فن حریفی بود که در موضوعات فراوانی کارآزموده باشد. لئوناردو داوینچی و میکل آنژ مشهورترین آنان هستند؛ دستاوردهای آنان احترام‌شان را در جامعه افزایش داد.

اروپا در سده‌های ۱۶ و ۱۷[ویرایش]

مردم اروپا در طول سده ۱۶ (میلادی) و سده ۱۷ (میلادی)، عقاید سنتی را زیر سوال بردند. دانشمندانی همچون گالیله و اسحاق نیوتن روش‌های جدید را توسعه داده و بر مبنای مشاهدات و تجارب خود به کشفیات فراوانی دست یافتند. در بسیاری از شاخه‌های دانش از جمله فیزیک، کالبدشناسی، نجوم، و ریاضیات، پیشرفت‌های بزرگی حاصل شد. نیکولاس کوپرنیک ستاره‌شناس لهستانی، کتاب «گردش افلاک آسمانی» را منتشر کرد. او دراین کتاب، عقاید جدید خود را مبنی بر گردش سیارات به دور خورشید، بر خلاف نظریه گردش سیارات به دور زمین، مطرح کرد. در سده ۱۷ (میلادی)، دانشمندان متوجه این مسئله شدند که سیارات به دور خورشید حرکت می‌کنند. مدل‌های مکانیکی منظومه شمسی برای نشان دادن این موضوع ساخته می‌شدند. این دستگاه‌های جهان‌نما به نام «ارری» مشهور شد زیرا اولین بار برای «ارل ارری» ساخته شد.

انقلاب فرانسه[ویرایش]

نوشتار اصلی: انقلاب فرانسه

در ۱۴ ژوئیه ۱۷۸۹، جماعتی از گرسنگان به زندان «باستیل» در پاریس، حمله کردند. فقرای پاریس که سان کولوت نامیده می‌شدند، از سیاست‌های لویی شانزدهم، پادشاه فرانسه، به خشم آمده بودند. لویی که با بحران مالی شدیدی دست به گریبان بود، از مجلس طبقات عمومی در خواست کرد تا مالیات‌ها را افزایش دهد. این امر، موجب بروز انقلاب فرانسه شد و به مدت ۱۰ سال این کشور را دچار هرج و مرج کرد. در ۱۷۹۱، دو سال پس از انقلاب فرانسه، حکومت دستگاه جدیدی را برای اعدام در ملاء عام به خدمت گرفت. این دستگاه که گیوتین نامیده می‌شد، برای قطع سر انسان با سرعت و بدون درد، طراحی شده بود. این ابزار اما به زودی تبدیل به سمبل خوف‌ناک دوره ترور شد. لویی شانزدهم در سال ۱۷۹۲ اعدام (با گیوتین) شد و سرانجام، در سال ۱۷۹۹، هنگامی که ژنرال ناپلئون بناپارت به قدرت رسید، انقلاب پایان پذیرفت.

نقشه اروپا در نقشه ساموئل دان

انقلاب صنعتی[ویرایش]

با اختراع ماشین بخار انقلاب صنعتی آغاز شد.
نوشتار اصلی: انقلاب صنعتی

تغییرات بزرگی که در سده ۱۸ (میلادی) در انگلستان رخ داد به نام انقلاب صنعتی شناخته می‌شود. اختراعات جدیدی مثل ماشین بخار، کالاها را سریع‌تر و ارزان‌تر از قبل تولید می‌کرد. در قرن نوزدهم، گسترش صنعت به بقیه اروپا و سرزمین آمریکا رسید. راه‌آهن سرعت مسافرت را زیاد کرد. مردم زیادی در کارخانه‌ها کار و در شهرها زندگی می‌کردند.

جنگ جهانی اول[ویرایش]

نوشتار اصلی: جنگ جهانی اول
Chateau Wood Ypres 1917.jpg

در ماه اوت ۱۹۱۴ جنگ عظیمی در اروپا بین آلمان، رهبر دول محور، و نیروهای متفقین به رهبری فرانسه و بریتانیا درگرفت. هیچ‌یک از دو طرف نتوانستند به پیروزی کامل دست یابند و جنگ تا چهار سال به طول انجامید. پیش از پیروزی متفقین در نوامبر ۱۹۲۸ حدود ۱۰ میلیون نفر کشته شدند. هنگامی که در ماه اوت ۱۹۱۴ جنگ اعلام شد، میلیون‌ها تن از مردم شادمان در خیابان‌های شهرهای مهم اروپا شروع به رقص و پایکوبی کردند. مردم تصمیم حاکمان خود برای رفتن به جنگ را مورد حمایت قرار دادند. مردان جوان داوطلب برای جنگیدن، هجوم می‌آورند. با این وجود، صحنه‌های وحشت‌انگیز جنگ جهانی اول، نگرش مردم به جنگ را تغییر داد؛ یک نسل کامل از مردان جوان به خاک و خون کشیده شدند. جنگ جهانی اول، چهار امپراتوری را نابود کرد؛ امپراتوری آلمان تاج و تخت را از دست داد و جمهوری وایمار جایگزین آن شد. امپراتوری‌های شکست خورده امپراتوری اتریش - مجارستان و عثمانی از هم گسیختند و امپراتوری روسیه نیز به دست انقلابی‌های بلشویک افتاد.

جنگ جهانی دوم[ویرایش]

سربازان آلمانی در نبرد استالینگراد
نوشتار اصلی: جنگ جهانی دوم

در قرن بیستم بین دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ بسیاری از کشورهای اروپایی از دموکراسی دست کشیدند. حزب نازی به رهبری آدولف هیتلر در آلمان به قدرت می‌رسد و فاشیست‌ها به رهبری موسولینی بر ایتالیا حکومت می‌کنند. ابتدا بریتانیا و فرانسه کوشیدند با این دیکتاتورهای جنگ‌طلب سازش کنند. اما عاقبت در سال ۱۹۳۹ در برابر تهاجم هیتلر ایستادند و اروپا به جنگ جهانی دوم کشیده شد. در سپتامبر ۱۹۳۹، جنگ جهانی دوم در اروپا آغاز شد. آدولف هیتلر، می‌خواست تا رایش سوم به یک قدرت مطلقه در اروپا تبدیل شود. در آغاز تاکتیک حملات برق‌آسا موفقیت‌آمیز می‌نمود. اما پس از سال ۱۹۴۳، قوای متفقین، متشکل از نیروهای آمریکا، شوروی و انگلستان، بر آلمان برتری یافتند. سرانجام، آلمان در ماه مه ۱۹۴۵، نه روز پس از خودکشی هیتلر، تسلیم شد. بیش از بیست میلیون اروپایی در این جنگ کشته شدند.

اتحادیه اروپا[ویرایش]

نوشتار اصلی: اتحادیه اروپا
نمودار مشارکت کشورهای اروپایی در توافق نامه‌های مهم اروپایی. رنگ سبز: حوزه پولی یورو، رنگ قرمز: کشورهای عضو پیمان شِنگِن، رنگ آبی: کشورهای عضو اتحادیه اروپا، رنگ بنفش: حوزه اقتصادی اروپا، رنگ زرد: انجمن تجارت آزاد اروپا.

اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی تشکیل شده‌است. منشا اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا که در سال ۱۹۵۷ با توافقنامه رم بین ۶ کشور اروپایی شکل گرفت، باز می‌گردد. از آن تاریخ با اضافه شدن اعضای جدید، اتحادیه اروپا بزرگ‌تر شده‌است. در سال ۱۹۹۳، توافق ماستریخت چارچوب قانونی کنونی اتحادیه را پایه‌گذاری کرد. اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۹ واحد پول مشترکی به نام یورو را معرفی کرد که تاکنون در ۱۷ کشور جایگزین پول‌های ملی شده‌است. اتحادیه اروپا با ۵۰۰ میلیون شهروند ۳۱٪ تولید ناخالص داخلی سال ۲۰۰۷ در جهان را تولید کرده‌است. (۱۵٫۸ تریلیون دلار)

آب و هوا[ویرایش]

نقشه توپوگرافیک قاره اروپا.

آب فراوان موجب پیدایش جنگل‌های سرسبز و رواج کشاورزی و دامداری در این قاره شده است. از این رو، این سرزمین پرآب و سرسبز از گذشته‌های دور، محل زندگی انسان و بسیاری از جانوران بوده است و به همین علت به این قاره، قاره سبز گفته می‌شود.[۳]

جغرافیا[ویرایش]

بعد از قارهٔ اقیانوسیه قاره اروپا با ۱۰ میلیون کیلومتر مربع کوچک‌ترین قاره زمین است. اروپا از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب به دریای مدیرانه و دریای سیاه و از طرف غرب به اقیانوس اطلس محدود شده‌است و مشخص کردن سمت شرقی به قارهٔ آسیا متصل است.

قارهٔ اروپا در میان مدارهای ۳۵ تا ۷۵ جغرافیایی قرار گرفته‌است.

در مناطق شمالی اروپا کوه‌ها از نظر زمین‌شناسی فرسوده و قدیمی اند، ارتفاع آن‌ها کم است و دارای قلّه‌های گنبدی شکل اند. در این مناطق، جلگه‌های پهناور و دریاچه‌های بسیاری وجود دارد. به این منطقه ار اروپا که فرسایش، طی یک دورهٔ بسیار طولانی، بلندی‌های آن را صاف کرده و ناهمواری‌های ملایم در آن به وجود آورده است،اروپای پیر می‌گویند.[۴]

جانوران[ویرایش]

در اروپا جانورانی مانند خرس، گوزن، گربه وحشی، خرگوش، روباه، گرگ، سنجاب، گراز و پرندگانی مانند عقاب، کرکس، لک‌لک، شانه به سر، مرغ سقا و بسیاری دیگر زندگی می‌کنند.[۳]

مردم[ویرایش]

                         زبان‌های ژرمنی شمالی                     زبان‌های ژرمنی غربی
                    زبان‌های سلتی
                         زبان‌های اسلاوی شرقی                     زبان‌های اسلاوی غربی
               زبان‌های اسلاوی جنوبی
          زبان‌های بالتیک
               فینو-پرمیک      زبان مجاری      زبان‌های اوگریایی

مردم ساکن اروپا، از اقوام گوناگون هستند و به زبان‌های مختلفی از جمله انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، هلندی، پرتغالی، یونانی، روسی، مجاری، فنلاندی و سوئدی حرف می‌زنند.[۳]

نرخ بی سوادی[ویرایش]

کشورهای اروپایی، بی سوادی را در خود از بین برده‌اند و کتاب خوانی و مطالعه روزنامه‌ها، جزء کارهای روزانه این مردم است.[۳]

ادبیات[ویرایش]

اروپایی‌ها مهم ترین نویسندگان کتاب‌های کودکان و نوجوانان را تربیت کرده‌اند، نویسندگانی مانند هانس کریستین آندرسن دانمارکی، چارلز دیکنز و خواهران برونته انگلیسی، لئو تولستوی روسی، سیمون دو بووار ، ویکتور هوگو فرانسوی، لیندگرن سوئدی و کستنر آلمانی.[۳]

صنعت[ویرایش]

اغلب دانشمندان و مخترعان و نویسندگان جهان اروپایی بوده و هستند. مردم اروپا زیاد کار می‌کنند و به این وسیله توانسته‌اند فقر و گرسنگی را در قاره خود تا حد زیادی نابود کنند. از این رو، اروپایی‌ها از ثروتمندترین مردم جهان هستند. خودروهای مشهوری مانند پژو، رنو، بی ام و، ولوو، بنز و فولکس نخستین بار در کشورهای اروپایی ساخته شده‌اند و همچنین نخستین کسانی که در آسمان پرواز کردند، اروپایی بودند.[۳]

منابع و پانویس[ویرایش]

 • Blanchard, Raoul, and Raymond E. Crist. 1935. A geography of Europe. New York: H. Holt and Co.
 • Gottmann, Jean. 1962. A geography of Europe. New York: Holt, Rinehart and Winston.
 1. "Global: UN Migrants, Population". Migration News. January 2010 Volume 17 Number 1.
 2. Online Etymology Dictionary, 2001-2010 Douglas Harper
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ ۳٫۴ ۳٫۵ روزنامه اطلاعات ۶ تیر ۱۳۹۳
 4. جغرافیا سال دوم دوره راهنمایی تحصیلی
This article is about the continent. For the politico-economic union, see European Union. For other uses, see Europe (disambiguation).
Europe
Europe orthographic Caucasus Urals boundary (with borders).svg
Area 10,180,000 km2 (3,930,000 sq mi)[n] (6th)
Population 742,452,000[n] (2013; 3rd)
Pop. density 72.9/km2 (188/sq mi) (2nd)
Demonym European
Countries ~50 countries (and ~5 with limited recognition)
Dependencies 4 dependencies
Languages ~225 languages[1]
Time zones UTC−1 to UTC+5
Largest cities

Europe is a continent that comprises the westernmost part of Eurasia. Europe is bordered by the Arctic Ocean to the north, the Atlantic Ocean to the west, and the Mediterranean Sea to the south. To the east and southeast, Europe is generally considered as separated from Asia by the watershed divides of the Ural and Caucasus Mountains, the Ural River, the Caspian and Black Seas, and the waterways of the Turkish Straits.[4] Yet the non-oceanic borders of Europe—a concept dating back to classical antiquity—are arbitrary; the primarily physiographic term "continent" as applied to Europe also incorporates cultural and political elements whose discontinuities are not always reflected by the continent's current boundaries.

Europe is the world's second-smallest continent by surface area, covering about 10,180,000 square kilometres (3,930,000 sq mi) or 2% of the Earth's surface and about 6.8% of its land area. Of Europe's approximately 50 countries, Russia is the largest and most populous, spanning 39% of the continent and comprising 15% of its population, while Vatican City is the smallest both in terms area and population. Europe is the third-most populous continent after Asia and Africa, with a population of 739–743 million or about 11% of the world's population.[5] Europe has a climate heavily affected by warm Atlantic currents that temper winters and summers on much of the continent, even at latitudes along which the climate in Asia and North America is severe. Further from the Atlantic, seasonal differences are mildly greater than close to the coast.

Europe, in particular ancient Greece, is the birthplace of Western civilization.[6][7][8] The fall of the Western Roman Empire, during the migration period, marked the end of ancient history and the beginning of an era known as the "Middle Ages". The Renaissance humanism, exploration, art, and science led the "old continent", and eventually the rest of the world, to the modern era. From this period onwards, Europe played a predominant role in global affairs. Between the 16th and 20th centuries, European nations controlled at various times the Americas, most of Africa, Oceania, and the majority of Asia.

The Industrial Revolution, which began in the United Kingdom at the end of the 18th century, gave rise to radical economic, cultural, and social change in Western Europe, and eventually the wider world. Both world wars were largely focused upon Europe, contributing to a decline in Western European dominance in world affairs by the mid-20th century as the United States and Soviet Union took prominence.[9] During the Cold War, Europe was divided along the Iron Curtain between NATO in the west and the Warsaw Pact in the east, until the revolutions of 1989 and fall of the Berlin Wall.

European integration led to the formation of the European Union, a political entity that lies between a confederation and a federation.[10] The EU originated in Western Europe but has been expanding eastward since the fall of the Soviet Union in 1991. The currency of most countries of the European Union, the Euro, is the most commonly used among Europeans and the EU's Schengen Area abolishes border and immigration controls among most of its member states.

Definition

Clickable map of Europe, showing one of the most commonly used continental boundaries[11]
Key: blue: states which straddle the border between Europe and Asia; green: states not geographically in Europe, but closely associated with the continent

Reconstruction of Herodotus' world map (450 BC)

The use of the term "Europe" has developed gradually throughout history.[12][13] In antiquity, the Greek historian Herodotus mentioned that the world had been divided by unknown persons into three parts, Europe, Asia, and Libya (Africa), with the Nile and the River Phasis forming their boundaries—though he also states that some considered the River Don, rather than the Phasis, as the boundary between Europe and Asia.[14] Europe's eastern frontier was defined in the 1st century by geographer Strabo at the River Don.[15] The Book of Jubilees described the continents as the lands given by Noah to his three sons; Europe was defined as stretching from the Pillars of Hercules at the Strait of Gibraltar, separating it from North Africa, to the Don, separating it from Asia.[16]

A medieval T and O map from 1472 showing the three continents as domains of the sons of Noah — Asia to Sem (Shem), Europe to Iafeth (Japheth), and Africa to Cham (Ham)

A cultural definition of Europe as the lands of Latin Christendom coalesced in the 8th century, signifying the new cultural condominium created through the confluence of Germanic traditions and Christian-Latin culture, defined partly in contrast with Byzantium and Islam, and limited to northern Iberia, the British Isles, France, Christianised western Germany, the Alpine regions and northern and central Italy.[17] The concept is one of the lasting legacies of the Carolingian Renaissance: "Europa" often figures in the letters of Charlemagne's court scholar, Alcuin.[18] This division—as much cultural as geographical—was used until the Late Middle Ages, when it was challenged by the Age of Discovery.[19][20][why?] The problem of redefining Europe was finally resolved in 1730 when, instead of waterways, the Swedish geographer and cartographer von Strahlenberg proposed the Ural Mountains as the most significant eastern boundary, a suggestion that found favour in Russia and throughout Europe.[21]

Europe is now generally defined by geographers as the western part of Eurasia, with its boundaries marked by large bodies of water to the north, west and south; Europe's limits to the far east are usually taken to be the Urals, the Ural River, and the Caspian Sea; to the southeast, including the Caucasus Mountains, the Black Sea and the waterways connecting the Black Sea to the Mediterranean Sea.[22]

Depiction of Europa regina ('Queen Europe') in 1582.

Islands are generally grouped with the nearest continental landmass, hence Iceland is generally considered to be part of Europe, while the nearby island of Greenland is usually assigned to North America. Nevertheless, there are some exceptions based on sociopolitical and cultural differences. Cyprus is closest to Anatolia (or Asia Minor), but is usually considered part of Europe both culturally and politically and currently is a member state of the EU. Malta was considered an island of North Africa for centuries.[23]

The geographic boundary drawn between Europe and Asia in 1730 follows no international boundaries. As a result, attempts to organise Europe along political or economic lines have resulted in uses of the name in a geopolitically limiting way[24] to refer only to the 28 member states of the European Union. Conversely, Europe has also been used in a very expansive way by the Council of Europe which has 47 member countries,[25] some of which territorially over-reach the Ural and Bosphorus lines to include all of Russia and Turkey. In addition, people in the British Isles may refer to "continental" or "mainland" Europe as Europe.[26]

Etymology

Europa and the bull on a Greek vase. Tarquinia Museum, c. 480 BC

In classical Greek mythology, Europa was a Phoenician princess whom Zeus abducted after assuming the form of a dazzling white bull. He took her to the island of Crete where she gave birth to Minos, Rhadamanthus, and Sarpedon. For Homer, Europe (Ancient Greek: Εὐρώπη, Eurṓpē; see also List of Greek place names) was a mythological queen of Crete, not a geographical designation.

The etymology of Europe is uncertain.[27] One theory suggests that it is derived from the Greek εὐρύς (eurus), meaning "wide, broad"[28] and ὤψ/ὠπ-/ὀπτ- (ōps/ōp-/opt-), meaning "eye, face, countenance",[29] hence Eurṓpē, "wide-gazing", "broad of aspect" (compare with glaukōpis (γλαυκῶπις 'grey-eyed') Athena or boōpis (βοὠπις 'ox-eyed') Hera). Broad has been an epithet of Earth herself in the reconstructed Proto-Indo-European religion.[30] Another theory suggests that it is based on a Semitic word such as the Akkadian erebu meaning "to go down, set"[31] (in reference to the sun), cognate to Phoenician 'ereb "evening; west" and Arabic Maghreb, Hebrew ma'arav (see also Erebus, PIE *h1regʷos, "darkness"). Martin Litchfield West states that "phonologically, the match between Europa's name and any form of the Semitic word is very poor".[32] However, Michael A. Barry, professor in Princeton University's Near Eastern Studies Department, finds the mention of the word Ereb on an Assyrian stele with the meaning of "night", "[the country of] sunset", in opposition to Asu "[the country of] sunrise", i.e. Asia (Anatolia coming equally from Ἀνατολή, "(sun)rise", "east").[33] In the Homeric Hymns written in the seventh century BC, Eurôpè still represents, the western shore of the Aegean Sea.

Whatever the origin of the name of the mythological figure, Εὐρώπη is first used as a geographical term in the 6th century BC, by Greek geographers such as Anaximander and Hecataeus. Anaximander placed the boundary between Asia and Europe along the Phasis River (the modern Rioni) in the Caucasus, a convention still followed by Herodotus in the 5th century BC.[34] But the convention received by the Middle Ages and surviving into modern usage is that of the Roman era used by Roman era authors such as Posidonius,[35] Strabo[36] and Ptolemy,[37] who took the Tanais (the modern Don River) as the boundary.

The term "Europe" is first used for a cultural sphere in the Carolingian Renaissance of the 9th century. From that time, the term designated the sphere of influence of the Western Church, as opposed to both the Eastern Orthodox churches and to the Islamic world. The modern convention, enlarging the area of "Europe" somewhat to the east and the southeast, develops in the 19th century.

Most major world languages use words derived from "Europa" to refer to the continent. Chinese, for example, uses the word Ōuzhōu (歐洲/欧洲); a similar Chinese-derived term Ōshū (欧州?) is also sometimes used in Japanese such as in the Japanese name of the European Union, Ōshū Rengō (欧州連合?), despite the katakana Yōroppa (ヨーロッパ?) being more commonly used. However, in some Turkic languages the originally Persian name Frangistan (land of the Franks) is used casually in referring to much of Europe, besides official names such as Avrupa or Evropa.[38]

History

Main article: History of Europe

Prehistory

Main article: Prehistoric Europe
Stonehenge monument, from United Kingdom (Late Neolithic from 3000 - 2000 BC).

Homo erectus georgicus, which lived roughly 1.8 million years ago in Georgia, is the earliest hominid to have been discovered in Europe.[39] Other hominid remains, dating back roughly 1 million years, have been discovered in Atapuerca, Spain.[40] Neanderthal man (named after the Neandertal valley in Germany) appeared in Europe 150,000 years ago and disappeared from the fossil record about 28,000 BC, with this extinction probably due to climate change, and their final refuge being present-day Portugal. The Neanderthals were supplanted by modern humans (Cro-Magnons), who appeared in Europe around 43 to 40 thousand years ago.[41]

The Nebra sky disk from Bronze Age (1600 BC ), Germany

The European Neolithic period—marked by the cultivation of crops and the raising of livestock, increased numbers of settlements and the widespread use of pottery—began around 7000 BC in Greece and the Balkans, probably influenced by earlier farming practices in Anatolia and the Near East.[42] It spread from the Balkans along the valleys of the Danube and the Rhine (Linear Pottery culture) and along the Mediterranean coast (Cardial culture). Between 4500 and 3000 BC, these central European neolithic cultures developed further to the west and the north, transmitting newly acquired skills in producing copper artefacts. In Western Europe the Neolithic period was characterised not by large agricultural settlements but by field monuments, such as causewayed enclosures, burial mounds and megalithic tombs.[43] The Corded Ware cultural horizon flourished at the transition from the Neolithic to the Chalcolithic. During this period giant megalithic monuments, such as the Megalithic Temples of Malta and Stonehenge, were constructed throughout Western and Southern Europe.[44][45]

The European Bronze Age began c. 3200 BC in Greece with the Minoan civilization on Crete, the first advanced civilization in Europe.[46] The Minoans were followed by the Myceneans, who collapsed suddenly around 1200 BC, ushering the European Iron Age.[47] Iron Age colonisation by the Greeks and Phoenicians gave rise to early Mediterranean cities. Early Iron Age Italy and Greece from around the 8th century BC gradually gave rise to historical Classical antiquity, whose beginning is sometimes dated to 776 BC, the year the first Olympic Games.[48]

Classical antiquity

Main article: Classical antiquity
The Parthenon in Athens (432 BC)

Ancient Greece was the founding culture of Western civilisation. Western democratic and individualistic culture are often attributed to Ancient Greece.[49] The Greeks city-state, the polis, was the fundamental political unit of classical Greece.[50] In 508 BC, Cleisthenes instituted the world's first democratic system of government in Athens.[51] The Greek political ideals were rediscovered in the late 18th century by European philosophers and idealists. Greece also generated many cultural contributions: in philosophy, humanism and rationalism under Aristotle, Socrates and Plato; in history with Herodotus and Thucydides; in dramatic and narrative verse, starting with the epic poems of Homer;[49] in drama with Sophocles and Euripides, in medicine with Hippocrates and Galen; and in science with Pythagoras, Euclid and Archimedes.[52][53][54] In the course of the 5th century BC, several of the Greek city states would ultimately check the Achaemenid Persian advance in Europe through the Greco-Persian Wars, considered a pivotal moment in world history,[55] as the 50 years of peace that followed are known as Golden Age of Athens, the seminal period of ancient Greece that laid many of the foundations of Western civilization.

The Roman Empire at its greatest extent in 117 AD.

Greece was followed by Rome, which left its mark on law, politics, language, engineering, architecture, government and many more key aspects in western civilisation.[56] Expanding from their base in Italy beginning in the 3rd century BC, the Romans gradually expanded to eventually rule the entire Mediterranean basin and western Europe by the turn of the millennium. The Roman Republic ended in 27 BC, when Augustus proclaimed the Roman Empire. The two centuries that followed are known as the pax romana, a period of unprecedented peace, prosperity, and political stability in most of Europe.[57]

The empire continued to expand under emperors such as Hadrian, Antoninus Pius, and Marcus Aurelius, who all spent time on the Empire's northern border fighting Germanic, Pictish and Scottish tribes.[58][59] The Empire began to decline in the 3rd century, particularly in the west. Christianity was legalised by Constantine I in 313 AD after three centuries of imperial persecution. Constantine also permanently moved the capital of the empire from Rome to the city of Byzantium, which was renamed Constantinople in his honour (modern-day Istanbul) in 330 AD. Christianity became the sole official religion of the empire in 380 AD, and in 391-392 AD, the emperor Theodosius outlawed pagan religions.[60] This is sometimes considered to mark the end of antiquity; alternatively antiquity is considered to end with the fall of the Western Roman Empire in 476 AD; the closure of the pagan Platonic Academy of Athens in 529 AD;[61] or the rise of Islam in the early 7th century AD.

Early Middle Ages

Europe c. 650
Charlemagne's empire in 814:      Francia,      Tributaries

During the decline of the Roman Empire, Europe entered a long period of change arising from what historians call the "Age of Migrations". There were numerous invasions and migrations amongst the Ostrogoths, Visigoths, Goths, Vandals, Huns, Franks, Angles, Saxons, Slavs, Avars, Bulgars and, later on, the Vikings, Pechenegs, Cumans and Magyars.[57] Renaissance thinkers such as Petrarch would later refer to this as the "Dark Ages".[62] Isolated monastic communities were the only places to safeguard and compile written knowledge accumulated previously; apart from this very few written records survive and much literature, philosophy, mathematics, and other thinking from the classical period disappeared from Western Europe though they were preserved in the east, in the Byzantine Empire.[63]

While the Roman empire in the west continued to decline, Roman traditions and the Roman state remained strong in the predominantly Greek-speaking Eastern Roman Empire, also known as the Byzantine Empire. During most of its existence, the Byzantine Empire was the most powerful economic, cultural, and military force in Europe. Emperor Justinian I presided over Constantinople's first golden age: he established a legal code that forms the basis of many modern legal systems, funded the construction of the Hagia Sophia, and brought the Christian church under state control.[64]

Delegations of Croats and Serbs at Byzantine court of Basil I

From the 7th century onwards, Muslim Arabs started to encroach on historically Roman territory. As the Byzantines and neighbouring Sasanid Persians were severely weakened by the time due the protracted, centuries-lasting and frequent Byzantine–Sasanian wars, the Muslims toppled the Sasanids, and made inroads into Byzantine Asia Minor. In the mid 7th century AD, following the Muslim conquest of Persia, Islam penetrated into the Caucasus region.[65] Over the next centuries Muslim forces took Cyprus, Malta, Crete, Sicily and parts of southern Italy.[66] In the East, Volga Bulgaria became an Islamic state in the 10th century.[67] Between 711 and 720, most of the Iberian Peninsula was brought under Muslim rule — save for small areas in the northwest (Asturias) and largely Basque regions in the Pyrenees. This territory, under the Arabic name Al-Andalus, became part of the expanding Umayyad Caliphate. The unsuccessful second siege of Constantinople (717) weakened the Umayyad dynasty and reduced their prestige. The Umayyads were then defeated by the Frankish leader Charles Martel at the Battle of Poitiers in 732, which ended their northward advance.

During the Dark Ages, the Western Roman Empire fell under the control of various tribes. The Germanic and Slav tribes established their domains over Western and Eastern Europe respectively.[68] Eventually the Frankish tribes were united under Clovis I.[69] Charlemagne, a Frankish king of the Carolingian dynasty who had conquered most of Western Europe, was anointed "Holy Roman Emperor" by the Pope in 800. This led in 962 to the founding of the Holy Roman Empire, which eventually became centred in the German principalities of central Europe.[70]

East Central Europe saw the creation of the first Slavic states and the adoption of Christianity (circa 1000 AD). The powerful West Slavic state of Great Moravia spread its territory all the way south to the Balkans, reaching its largest territorial extent under Svatopluk I and causing a series of armed conflicts with East Francia. Further south, the first South Slavic states emerged in the late 7th and 8th century and adopted Christianity: the First Bulgarian Empire, the Serbian Principality (later Kingdom and Empire), and the Duchy of Croatia (later Kingdom of Croatia). To the East, the Kievan Rus expanded from its capital in Kiev to become the largest state in Europe by the 10th century. In 988, Vladimir the Great adopted Orthodox Christianity as the religion of state.[71][72]

High and Late Middle Ages

The period between the year 1000 and 1300 is known as the High Middle Ages, during which the population of Europe experienced significant growth, culminating in the Renaissance of the 12th century. Economic growth, together with the lack of safety on the mainland trading routes, made possible the development of major commercial routes along the coast of the Mediterranean and Baltic Seas. The growing wealth and independence acquired by some coastal cities gave the Maritime Republics a leading role in the European scene.

Tancred of Sicily and Philip II of France, during the Third Crusade (1189–1192)

The Middle Ages on the mainland were dominated by the two upper echelons of the social structure: the nobility and the clergy. Feudalism developed in France in the Early Middle Ages and soon spread throughout Europe.[73] A struggle for influence between the nobility and the monarchy in England led to the writing of the Magna Carta and the establishment of a parliament.[74] The primary source of culture in this period came from the Roman Catholic Church. Through monasteries and cathedral schools, the Church was responsible for education in much of Europe.[73]

The Papacy reached the height of its power during the High Middle Ages. An East-West Schism in 1054 split the former Roman Empire religiously, with the Eastern Orthodox Church in the Byzantine Empire and the Roman Catholic Church in the former Western Roman Empire. In 1095 Pope Urban II called for a crusade against Muslims occupying Jerusalem and the Holy Land.[75] In Europe itself, the Church organised the Inquisition against heretics. In Spain, the Reconquista concluded with the fall of Granada in 1492, ending over seven centuries of Islamic rule in the Iberian Peninsula.[76]

In the east a resurgent Byzantine Empire recaptured Crete and Cyprus from the Muslims and reconquered the Balkans. Constantinople was the largest and wealthiest city in Europe from the 9th to the 12th centuries, with a population of approximately 400,000.[77] The Empire was weakened following the defeat at Manzikert and was weakened considerably by the sack of Constantinople in 1204, during the Fourth Crusade.[78][79][80][81][82][83][84][85][86] Although it would recover Constantinople in 1261, Byzantium fell in 1453 when Constantinople was taken by the Ottoman Empire.[87][88][89]

The sacking of Suzdal by Batu Khan in 1238, during the Mongol invasion of Europe.

In the 11th and 12th centuries, constant incursions by nomadic Turkic tribes, such as the Pechenegs and the Cuman-Kipchaks, caused a massive migration of Slavic populations to the safer, heavily forested regions of the north and temporarily halted the expansion of the Rus' state to the south and east.[90] Like many other parts of Eurasia, these territories were overrun by the Mongols.[91] The invaders, who became known as Tatars, were mostly Turkic-speaking peoples under Mongol suzerainty. They established the state of the Golden Horde with headquarters in Crimea, which later adopted Islam as a religion and ruled over modern-day southern and central Russia for more than three centuries.[92][93] After the collapse of Mongol dominions, the first Romanian states (principalities) emerged in the 14th century: Moldova and Walachia. Previously, these territories were under the successive control of Pechenegs and Cumans.[94] From the 12th to the 15th centuries, the Grand Duchy of Moscow grew from a small principality under Mongol rule to the largest state in Europe, overthrowing the Mongols in 1480 and eventually becoming the Tsardom of Russia. The state was consolidated under Ivan III the Great and Ivan the Terrible, steadily expanding to the east and south over the next centuries.

The Great Famine of 1315–1317 was the first crisis that would strike Europe in the late Middle Ages.[95] The period between 1348 and 1420 witnessed the heaviest loss. The population of France was reduced by half.[96][97] Medieval Britain was afflicted by 95 famines,[98] and France suffered the effects of 75 or more in the same period.[99] Europe was devastated in the mid-14th century by the Black Death, one of the most deadly pandemics in human history which killed an estimated 25 million people in Europe alone—a third of the European population at the time.[100]

The plague had a devastating effect on Europe's social structure; it induced people to live for the moment as illustrated by Giovanni Boccaccio in The Decameron (1353). It was a serious blow to the Roman Catholic Church and led to increased persecution of Jews, foreigners, beggars and lepers.[101] The plague is thought to have returned every generation with varying virulence and mortalities until the 18th century.[102] During this period, more than 100 plague epidemics swept across Europe.[103]

Early modern period

Main article: Early modern period
The School of Athens by Raphael (1511): Contemporaries such as Michelangelo and Leonardo da Vinci (centre) are portrayed as classical scholars

The Renaissance was a period of cultural change originating in Florence and later spreading to the rest of Europe. The rise of a new humanism was accompanied by the recovery of forgotten classical Greek and Arabic knowledge from monastic libraries, often translated from Arabic into Latin.[104][105][106] The Renaissance spread across Europe between the 14th and 16th centuries: it saw the flowering of art, philosophy, music, and the sciences, under the joint patronage of royalty, the nobility, the Roman Catholic Church, and an emerging merchant class.[107][108][109] Patrons in Italy, including the Medici family of Florentine bankers and the Popes in Rome, funded prolific quattrocento and cinquecento artists such as Raphael, Michelangelo, and Leonardo da Vinci.[110][111]

Political intrigue within the Church in the mid-14th century caused the Western Schism. During this forty-year period, two popes—one in Avignon and one in Rome—claimed rulership over the Church. Although the schism was eventually healed in 1417, the papacy's spiritual authority had suffered greatly.[112]

Martin Luther (1483–1546) initiated the Protestant Reformation

The Church's power was further weakened by the Protestant Reformation (1517–1648), initially sparked by the works of German theologian Martin Luther, an attempt to start a reform within the Church. The Reformation also damaged the Holy Roman Emperor's influence, as German princes became divided between Protestant and Roman Catholic faiths.[113] This eventually led to the Thirty Years War (1618–1648), which crippled the Holy Roman Empire and devastated much of Germany, killing between 25 and 40 percent of its population.[114] In the aftermath of the Peace of Westphalia, France rose to predominance within Europe.[115]

The 17th century in southern, central and eastern Europe was a period of general decline.[116] Central and Eastern Europe experienced more than 150 famines in a 200-year period between 1501 and 1700.[117] From the 15th to 18th centuries, when the disintegrating khanates of the Golden Horde were conquered by Russia, Tatars from the Crimean Khanate frequently raided Eastern Slavic lands to capture slaves.[118] Further east, the Nogai Horde and Kazakh Khanate frequently raided the Slavic-speaking areas of Russia, Ukraine and Poland for hundreds of years, until the Russian expansion and conquest of most of northern Eurasia (i.e. Eastern Europe, Central Asia and Siberia). Meanwhile, in the south, the Ottomans had conquered the Balkans by the 15th century, laying siege to Vienna in 1529. In the Battle of Lepanto in 1571, the Holy League checked Ottoman power in the Mediterranean. The Ottomans again laid siege to Vienna in 1683, but the Battle of Vienna permanently ended their advance into Europe, and marked the political hegemony of the Habsburg dynasty in central Europe.

The Renaissance and the New Monarchs marked the start of an Age of Discovery, a period of exploration, invention, and scientific development.[119] Among the great figures of the Western scientific revolution of the 16th and 17th centuries were Copernicus, Kepler, Galileo, and Isaac Newton.[120] According to Peter Barrett, "It is widely accepted that 'modern science' arose in the Europe of the 17th century (towards the end of the Renaissance), introducing a new understanding of the natural world."[104] In the 15th century, Portugal and Spain, two of the greatest naval powers of the time, took the lead in exploring the world.[121][122] Christopher Columbus reached the New World in 1492 and Vasco da Gama opened the ocean route to the East in 1498, and soon after the Spanish and Portuguese began establishing colonial empires in the Americas and Asia.[123] France, the Netherlands and England soon followed in building large colonial empires with vast holdings in Africa, the Americas, and Asia.

18th and 19th centuries

Main article: Modern history
Napoleon's retreat from Russia in 1812. Napoleon's Grande Armée had lost about half a million men.

The Age of Enlightenment was a powerful intellectual movement during the 18th century promoting scientific and reason-based thoughts.[124][125][126] Discontent with the aristocracy and clergy's monopoly on political power in France resulted in the French Revolution and the establishment of the First Republic as a result of which the monarchy and many of the nobility perished during the initial reign of terror.[127] Napoleon Bonaparte rose to power in the aftermath of the French Revolution and established the First French Empire that, during the Napoleonic Wars, grew to encompass large parts of Europe before collapsing in 1815 with the Battle of Waterloo.[128][129] Napoleonic rule resulted in the further dissemination of the ideals of the French Revolution, including that of the nation-state, as well as the widespread adoption of the French models of administration, law, and education.[130][131][132] The Congress of Vienna, convened after Napoleon's downfall, established a new balance of power in Europe centred on the five "Great Powers": the UK, France, Prussia, Austria, and Russia.[133] This balance would remain in place until the Revolutions of 1848, during which liberal uprisings affected all of Europe except for Russia and the UK. These revolutions were eventually put down by conservative elements and few reforms resulted.[134] The year 1859 saw the unification of Romania, as a nation-state, from smaller principalities. In 1867, the Austro-Hungarian empire was formed; and 1871 saw the unifications of both Italy and Germany as nation-states from smaller principalities.[135]

     Ottoman Europe in 1856

In parallel, the Eastern Question grew more complex ever since the Ottoman defeat in the Russo-Turkish War (1768–1774). As the dissolution of the Ottoman Empire seemed imminent, the Great Powers struggled to safeguard their strategic and commercial interests in the Ottoman domains. The Russian Empire stood to benefit from the decline, whereas the Habsburg Empire and Britain perceived the preservation of the Ottoman Empire to be in their best interests. Meanwhile, the Serbian revolution (1804) and Greek War of Independence (1821) marked the beginning of the end of Ottoman rule in the Balkans, which ended with the Balkan Wars in 1912-1913.[136] Formal recognition of the de facto independent principalities of Montenegro, Serbia and Romania ensued at the Congress of Berlin in 1878.

Marshall's Temple Works (1840), the Industrial Revolution started in Great Britain

The Industrial Revolution started in Great Britain in the last part of the 18th century and spread throughout Europe. The invention and implementation of new technologies resulted in rapid urban growth, mass employment, and the rise of a new working class.[137] Reforms in social and economic spheres followed, including the first laws on child labour, the legalisation of trade unions,[138] and the abolition of slavery.[139] In Britain, the Public Health Act of 1875 was passed, which significantly improved living conditions in many British cities.[140] Europe's population increased from about 100 million in 1700 to 400 million by 1900.[141] The last major famine recorded in Western Europe, the Irish Potato Famine, caused death and mass emigration of millions of Irish people.[142] In the 19th century, 70 million people left Europe in migrations to various European colonies abroad and to the United States.[143] Demographic growth meant that, by 1900, Europe's share of the world's population was 25%.[144]

20th century to the present

Main articles: Modern era and History of Europe

Two World Wars and an economic depression dominated the first half of the 20th century. World War I was fought between 1914 and 1918. It started when Archduke Franz Ferdinand of Austria was assassinated by the Yugoslav nationalist[145] Gavrilo Princip.[146] Most European nations were drawn into the war, which was fought between the Entente Powers (France, Belgium, Serbia, Portugal, Russia, the United Kingdom, and later Italy, Greece, Romania, and the United States) and the Central Powers (Austria-Hungary, Germany, Bulgaria, and the Ottoman Empire). The War left more than 16 million civilians and military dead.[147] Over 60 million European soldiers were mobilised from 1914 to 1918.[148]

Serbian war efforts (1914–1918) cost the country one quarter of its population.[149][150][151][152][153]

Russia was plunged into the Russian Revolution, which threw down the Tsarist monarchy and replaced it with the communist Soviet Union.[154] Austria-Hungary and the Ottoman Empire collapsed and broke up into separate nations, and many other nations had their borders redrawn. The Treaty of Versailles, which officially ended World War I in 1919, was harsh towards Germany, upon whom it placed full responsibility for the war and imposed heavy sanctions.[155]

Excess deaths in Russia over the course of World War I and the Russian Civil War (including the postwar famine) amounted to a combined total of 18 million.[156] In 1932–1933, under Stalin's leadership, confiscations of grain by the Soviet authorities contributed to the second Soviet famine which caused millions of deaths;[157] surviving kulaks were persecuted and many sent to Gulags to do forced labour. Stalin was also responsible for the Great Purge of 1937–38 in which the NKVD executed 681,692 people;[158] millions of people were deported and exiled to remote areas of the Soviet Union.[159]

Economic instability, caused in part by debts incurred in the First World War and 'loans' to Germany played havoc in Europe in the late 1920s and 1930s. This and the Wall Street Crash of 1929 brought about the worldwide Great Depression. Helped by the economic crisis, social instability and the threat of communism, fascist movements developed throughout Europe placing Adolf Hitler of Nazi Germany, Francisco Franco of Spain and Benito Mussolini of Italy in power.[160][161]

In 1933, Hitler became the leader of Germany and began to work towards his goal of building Greater Germany. Germany re-expanded and took back the Saarland and Rhineland in 1935 and 1936. In 1938, Austria became a part of Germany following the Anschluss. Later that year, following the Munich Agreement signed by Germany, France, the United Kingdom and Italy, Germany annexed the Sudetenland, which was a part of Czechoslovakia inhabited by ethnic Germans, and in early 1939, the remainder of Czechoslovakia was split into the Protectorate of Bohemia and Moravia, controlled by Germany, and the Slovak Republic. At the time, Britain and France preferred a policy of appeasement.

Bombed and burned-out buildings in Hamburg, 1944/45

With tensions mounting between Germany and Poland over the future of Danzig, the Germans turned to the Soviets, and signed the Molotov–Ribbentrop Pact, which allowed the Soviets to invade the Baltic states and parts of Poland and Romania. Germany invaded Poland on 1 September 1939, prompting France and the United Kingdom to declare war on Germany on 3 September, opening the European Theatre of World War II.[162][163] The Soviet invasion of Poland started on 17 September and Poland fell soon thereafter. On 24 September, the Soviet Union attacked the Baltic countries and later, Finland. The British hoped to land at Narvik and send troops to aid Finland, but their primary objective in the landing was to encircle Germany and cut the Germans off from Scandinavian resources. Around the same time, Germany moved troops into Denmark. The Phoney War continued.

In May 1940, Germany attacked France through the Low Countries. France capitulated in June 1940. By August Germany began a bombing offensive on Britain, but failed to convince the Britons to give up.[164] In 1941, Germany invaded the Soviet Union in the Operation Barbarossa.[165] On 7 December 1941 Japan's attack on Pearl Harbor drew the United States into the conflict as allies of the British Empire and other allied forces.[166][167]

The "Big Three" at the Yalta Conference in 1945; seated (from the left): Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt, and Joseph Stalin

After the staggering Battle of Stalingrad in 1943, the German offensive in the Soviet Union turned into a continual fallback. The Battle of Kursk, which involved the largest tank battle in history, was the last major German offensive on the Eastern Front. In 1944, British and American forces invaded France in the D-Day landings, opening a new front against Germany. Berlin finally fell in 1945, ending World War II in Europe. The war was the largest and most destructive in human history, with 60 million dead across the world.[168] More than 40 million people in Europe had died as a result of World War II,[169] including between 11 and 17 million people who perished during the Holocaust.[170] The Soviet Union lost around 27 million people (mostly civilians) during the war, about half of all World War II casualties.[171] By the end of World War II, Europe had more than 40 million refugees.[172] Several post-war expulsions in Central and Eastern Europe displaced a total of about 20 million people.[173]

World War I and especially World War II diminished the eminence of Western Europe in world affairs. After World War II the map of Europe was redrawn at the Yalta Conference and divided into two blocs, the Western countries and the communist Eastern bloc, separated by what was later called by Winston Churchill an "Iron Curtain". The United States and Western Europe established the NATO alliance and later the Soviet Union and Central Europe established the Warsaw Pact.[174]

The two new superpowers, the United States and the Soviet Union, became locked in a fifty-year-long Cold War, centred on nuclear proliferation. At the same time decolonisation, which had already started after World War I, gradually resulted in the independence of most of the European colonies in Asia and Africa.[9] In the 1980s the reforms of Mikhail Gorbachev and the Solidarity movement in Poland accelerated the collapse of the Eastern bloc and the end of the Cold War. Germany was reunited, after the symbolic fall of the Berlin Wall in 1989, and the maps of Central and Eastern Europe were redrawn once more.[160]

European integration also grew after World War II. The Treaty of Rome in 1957 established the European Economic Community between six Western European states with the goal of a unified economic policy and common market.[175] In 1967 the EEC, European Coal and Steel Community and Euratom formed the European Community, which in 1993 became the European Union. The EU established a parliament, court and central bank and introduced the euro as a unified currency.[176] In 2004 and 2007, more Central and Eastern European countries began joining, expanding the EU to its current size of 28 European countries, and once more making Europe a major economical and political centre of power.[177]

Geography

Main article: Geography of Europe
Relief map of Europe and surrounding regions

Europe makes up the western fifth of the Eurasian landmass.[22] It has a higher ratio of coast to landmass than any other continent or subcontinent.[178] Its maritime borders consist of the Arctic Ocean to the north, the Atlantic Ocean to the west, and the Mediterranean, Black, and Caspian Seas to the south.[179] Land relief in Europe shows great variation within relatively small areas. The southern regions are more mountainous, while moving north the terrain descends from the high Alps, Pyrenees, and Carpathians, through hilly uplands, into broad, low northern plains, which are vast in the east. This extended lowland is known as the Great European Plain, and at its heart lies the North German Plain. An arc of uplands also exists along the north-western seaboard, which begins in the western parts of the islands of Britain and Ireland, and then continues along the mountainous, fjord-cut spine of Norway.

This description is simplified. Sub-regions such as the Iberian Peninsula and the Italian Peninsula contain their own complex features, as does mainland Central Europe itself, where the relief contains many plateaus, river valleys and basins that complicate the general trend. Sub-regions like Iceland, Britain, and Ireland are special cases. The former is a land unto itself in the northern ocean which is counted as part of Europe, while the latter are upland areas that were once joined to the mainland until rising sea levels cut them off.

Climate

Main article: Climate of Europe
Biomes of Europe and surrounding regions:
     tundra      alpine tundra      taiga      montane forest
     temperate broadleaf forest      mediterranean forest      temperate steppe      dry steppe

Europe lies mainly in the temperate climate zones, being subjected to prevailing westerlies. The climate is milder in comparison to other areas of the same latitude around the globe due to the influence of the Gulf Stream.[180] The Gulf Stream is nicknamed "Europe's central heating", because it makes Europe's climate warmer and wetter than it would otherwise be. The Gulf Stream not only carries warm water to Europe's coast but also warms up the prevailing westerly winds that blow across the continent from the Atlantic Ocean.

Therefore, the average temperature throughout the year of Naples is 16 °C (60.8 °F), while it is only 12 °C (53.6 °F) in New York City which is almost on the same latitude. Berlin, Germany; Calgary, Canada; and Irkutsk, in the Asian part of Russia, lie on around the same latitude; January temperatures in Berlin average around 8 °C (15 °F) higher than those in Calgary, and they are almost 22 °C (40 °F) higher than average temperatures in Irkutsk.[180] Similarly, northern parts of Scotland have a tempertate marine climate. The yearly average temperature in city of Inverness is 9.05 degrees Celsius (48.3 degrees Fahrenheit). However, Churchill, Manitoba, Canada, is on roughly the same latitude and has an average temperature of -6.5 degrees Celsius (20.3 degrees Fahrenheit), giving it a nearly subarctic climate.

Geology

Mount Elbrus in Russia is the highest mountain in Europe.

The geological history of Europe traces back to the formation of the Baltic Shield (Fennoscandia) and the Sarmatian craton, both around 2.25 billion years ago, followed by the Volgo–Uralia shield, the three together leading to the East European craton (≈ Baltica) which became a part of the supercontinent Columbia. Around 1.1 billion years ago, Baltica and Arctica (as part of the Laurentia block) became joined to Rodinia, later resplitting around 550 million years ago to reform as Baltica. Around 440 million years ago Euramerica was formed from Baltica and Laurentia; a further joining with Gondwana then leading to the formation of Pangea. Around 190 million years ago, Gondwana and Laurasia split apart due to the widening of the Atlantic Ocean. Finally, and very soon afterwards, Laurasia itself split up again, into Laurentia (North America) and the Eurasian continent. The land connection between the two persisted for a considerable time, via Greenland, leading to interchange of animal species. From around 50 million years ago, rising and falling sea levels have determined the actual shape of Europe, and its connections with continents such as Asia. Europe's present shape dates to the late Tertiary period about five million years ago.[181]

Europa Point as seen from the Strait of Gibraltar.

The geology of Europe is hugely varied and complex, and gives rise to the wide variety of landscapes found across the continent, from the Scottish Highlands to the rolling plains of Hungary.[182] Europe's most significant feature is the dichotomy between highland and mountainous Southern Europe and a vast, partially underwater, northern plain ranging from Ireland in the west to the Ural Mountains in the east. These two halves are separated by the mountain chains of the Pyrenees and Alps/Carpathians. The northern plains are delimited in the west by the Scandinavian Mountains and the mountainous parts of the British Isles. Major shallow water bodies submerging parts of the northern plains are the Celtic Sea, the North Sea, the Baltic Sea complex and Barents Sea.

The northern plain contains the old geological continent of Baltica, and so may be regarded geologically as the "main continent", while peripheral highlands and mountainous regions in the south and west constitute fragments from various other geological continents. Most of the older geology of western Europe existed as part of the ancient microcontinent Avalonia.

Flora

Having lived side-by-side with agricultural peoples for millennia, Europe's animals and plants have been profoundly affected by the presence and activities of man. With the exception of Fennoscandia and northern Russia, few areas of untouched wilderness are currently found in Europe, except for various national parks.

Land use map of Europe with arable farmland (yellow), forest (dark green), pasture (light green), and tundra or bogs in the north (dark yellow)

The main natural vegetation cover in Europe is mixed forest. The conditions for growth are very favourable. In the north, the Gulf Stream and North Atlantic Drift warm the continent. Southern Europe could be described as having a warm, but mild climate. There are frequent summer droughts in this region. Mountain ridges also affect the conditions. Some of these (Alps, Pyrenees) are oriented east-west and allow the wind to carry large masses of water from the ocean in the interior. Others are oriented south-north (Scandinavian Mountains, Dinarides, Carpathians, Apennines) and because the rain falls primarily on the side of mountains that is oriented towards the sea, forests grow well on this side, while on the other side, the conditions are much less favourable. Few corners of mainland Europe have not been grazed by livestock at some point in time, and the cutting down of the pre-agricultural forest habitat caused disruption to the original plant and animal ecosystems.

Floristic regions of Europe and neighbouring areas, according to Wolfgang Frey and Rainer Lösch

Probably 80 to 90 percent of Europe was once covered by forest.[183] It stretched from the Mediterranean Sea to the Arctic Ocean. Though over half of Europe's original forests disappeared through the centuries of deforestation, Europe still has over one quarter of its land area as forest, such as the broadlef and mixed forests, taiga of Scandinavia and Russia, mixed rainforests of the Caucasus and the Cork oak forests in the western Mediterranean. During recent times, deforestation has been slowed and many trees have been planted. However, in many cases monoculture plantations of conifers have replaced the original mixed natural forest, because these grow quicker. The plantations now cover vast areas of land, but offer poorer habitats for many European forest dwelling species which require a mixture of tree species and diverse forest structure. The amount of natural forest in Western Europe is just 2–3% or less, in European Russia 5–10%. The country with the smallest percentage of forested area is Iceland (1%), while the most forested country is Finland (77%).[184]

In temperate Europe, mixed forest with both broadleaf and coniferous trees dominate. The most important species in central and western Europe are beech and oak. In the north, the taiga is a mixed sprucepinebirch forest; further north within Russia and extreme northern Scandinavia, the taiga gives way to tundra as the Arctic is approached. In the Mediterranean, many olive trees have been planted, which are very well adapted to its arid climate; Mediterranean Cypress is also widely planted in southern Europe. The semi-arid Mediterranean region hosts much scrub forest. A narrow east-west tongue of Eurasian grassland (the steppe) extends eastwards from Ukraine and southern Russia and ends in Hungary and traverses into taiga to the north.

Fauna

Main article: Fauna of Europe
Biogeographic regions of Europe and bordering regions

Glaciation during the most recent ice age and the presence of man affected the distribution of European fauna. As for the animals, in many parts of Europe most large animals and top predator species have been hunted to extinction. The woolly mammoth was extinct before the end of the Neolithic period. Today wolves (carnivores) and bears (omnivores) are endangered. Once they were found in most parts of Europe. However, deforestation and hunting caused these animals to withdraw further and further. By the Middle Ages the bears' habitats were limited to more or less inaccessible mountains with sufficient forest cover. Today, the brown bear lives primarily in the Balkan peninsula, Scandinavia, and Russia; a small number also persist in other countries across Europe (Austria, Pyrenees etc.), but in these areas brown bear populations are fragmented and marginalised because of the destruction of their habitat. In addition, polar bears may be found on Svalbard, a Norwegian archipelago far north of Scandinavia. The wolf, the second largest predator in Europe after the brown bear, can be found primarily in Central and Eastern Europe and in the Balkans, with a handful of packs in pockets of Western Europe (Scandinavia, Spain, etc.).

Once roaming the great temperate forests of Eurasia, European bison now live in nature preserves in Białowieża Forest, on the border between Poland and Belarus.[185][186]

European wild cat, foxes (especially the red fox), jackal and different species of martens, hedgehogs, different species of reptiles (like snakes such as vipers and grass snakes) and amphibians, different birds (owls, hawks and other birds of prey).

Important European herbivores are snails, larvae, fish, different birds, and mammals, like rodents, deer and roe deer, boars, and living in the mountains, marmots, steinbocks, chamois among others. A number of insects, such as the small tortoiseshell butterfly, add to the biodiversity.[187]

The extinction of the dwarf hippos and dwarf elephants has been linked to the earliest arrival of humans on the islands of the Mediterranean.[188]

Sea creatures are also an important part of European flora and fauna. The sea flora is mainly phytoplankton. Important animals that live in European seas are zooplankton, molluscs, echinoderms, different crustaceans, squids and octopuses, fish, dolphins, and whales.

Biodiversity is protected in Europe through the Council of Europe's Bern Convention, which has also been signed by the European Community as well as non-European states.

Politics

Main article: Politics of Europe

The list below includes all entities falling even partially under any of the various common definitions of Europe, geographic or political. The data displayed are per sources in cross-referenced articles.

Flag Arms Name Area
(km²)
Population
Population density
(per km²)
Capital Name(s) in official language(s)
Albania Insigne Albanicum.svg Albania 28,748 2,831,741 98.5 Tirana Shqipëria
Andorra Insigne Andorranum.svg Andorra 468 68,403 146.2 Andorra la Vella Andorra
Armenia Insigne Armenicum.svg Armenia [j] 29,800 3,229,900 101 Yerevan Hayastan
Austria Insigne Austricum.svg Austria 83,858 8,169,929 97.4 Vienna Österreich
Azerbaijan Insigne incognitum.svg Azerbaijan [k] 86,600 9,165,000 105.8 Baku Azǝrbaycan
Belarus Insigne incognitum.svg Belarus 207,560 9,458,000 45.6 Minsk Belarus
Belgium Insigne Belgicum.svg Belgium 30,528 11,007,000 360.6 Brussels België/Belgique/Belgien
Bosnia and Herzegovina Insigne Bosniae et Herzegovinae.svg Bosnia and Herzegovina 51,129 3,843,126 75.2 Sarajevo Bosna i Hercegovina
Bulgaria Insigne Bulgaricum.svg Bulgaria 110,910 7,621,337 68.7 Sofia Bălgarija
Croatia Insigne Croaticum.svg Croatia 56,542 4,437,460 77.7 Zagreb Hrvatska
Cyprus Insigne Cyprium.svg Cyprus [d] 9,251 788,457 85 Nicosia Kýpros/Kıbrıs
Czech Republic Insigne Cechicum.svg Czech Republic 78,866 10,256,760 130.1 Prague Česká republika
Denmark Insigne Danicum.svg Denmark 43,094 5,564,219 129 Copenhagen Danmark
Estonia Insigne Estonicum.svg Estonia 45,226 1,340,194 29 Tallinn Eesti
Finland Insigne Finnicum.svg Finland 336,593 5,157,537 15.3 Helsinki Suomi/Finland
France Insigne Francum.svg France [g] 547,030 66,104,000 115.5 Paris France
Georgia (country) Insigne Georgicum.svg Georgia [l] 69,700 4,661,473 64 Tbilisi Sakartvelo
Germany Insigne Germanicum.svg Germany 357,021 80,716,000 233.2 Berlin Deutschland
Greece Insigne Graecum.svg Greece 131,957 11,123,034 80.7 Athens Elláda
Hungary Insigne Hungaricum.svg Hungary 93,030 10,075,034 108.3 Budapest Magyarország
Iceland Insigne Islandicum.svg Iceland 103,000 307,261 2.7 Reykjavík Ísland
Republic of Ireland Insigne Hibernicum.svg Ireland 70,280 4,234,925 60.3 Dublin Éire/Ireland
Italy Insigne Italicum.svg Italy 301,230 59,530,464 197.7 Rome Italia
Kazakhstan Insigne incognitum.svg Kazakhstan [i] 2,724,900 15,217,711 5.6 Astana Kazakhstan
Latvia Insigne Lettonicum.svg Latvia 64,589 2,067,900 34.2 Riga Latvija
Liechtenstein Insigne Lichtenstenum.svg Liechtenstein 160 32,842 205.3 Vaduz Liechtenstein
Lithuania Insigne Lituanicum.svg Lithuania 65,200 2,988,400 45.8 Vilnius Lietuva
Luxembourg Insigne Luxemburgi.svg Luxembourg 2,586 448,569 173.5 Luxembourg Lëtzebuerg/Luxemburg/Luxembourg
Republic of Macedonia Insigne incognitum.svg (Former Yugoslav Republic of) Macedonia 25,713 2,054,800 81.1 Skopje Makedonija
Malta Insigne Meliticum.svg Malta 316 397,499 1,257.9 Valletta Malta
Moldova Insigne Moldovicum.svg Moldova [a] 33,843 4,434,547 131.0 Chișinău Moldova
Monaco Insigne Monoecum.svg Monaco 1.95 31,987 16,403.6 Monaco Monaco
Montenegro Insigne Montis Nigri.svg Montenegro 13,812 616,258 44.6 Podgorica Crna Gora
Netherlands Insigne Nederlandicum.svg Netherlands [h] 41,526 16,902,103 393.0 Amsterdam Nederland
Norway Insigne Norvegicum.svg Norway 385,178 5,018,836 15.5 Oslo Norge/Noreg
Poland Insigne Polonicum.svg Poland 312,685 38,625,478 123.5 Warsaw Polska
Portugal Insigne Portugallicum.svg Portugal [e] 91,568 10,409,995 110.1 Lisbon Portugal
Romania Insigne Romanicum.svg Romania 238,391 21,698,181 91.0 Bucharest România
Russia Insigne Russicum.svg Russia [b] 17,075,400 143,975,923 8.3 Moscow Rossiya
San Marino Insigne Sancti Marini.svg San Marino 61 27,730 454.6 San Marino San Marino
Serbia Insigne Serbicum.svg Serbia [f] 88,361 7,120,666 91.9 Belgrade Srbija
Slovakia Insigne Slovacicum.svg Slovakia 48,845 5,422,366 111.0 Bratislava Slovensko
Slovenia Insigne Slovenicum.svg Slovenia 20,273 2,050,189 101 Ljubljana Slovenija
Spain Insigne Hispanicum.svg Spain 504,851 47,059,533 93.2 Madrid España
Sweden Insigne Suecicum.svg Sweden 449,964 9,090,113 19.7 Stockholm Sverige
Switzerland Insigne Helveticum.svg Switzerland 41,290 7,507,000 176.8 Bern Schweiz/Suisse/Svizzera/Svizra
Turkey Insigne incognitum.svg Turkey [m] 783,562 77,695,904 101 Ankara Türkiye
Ukraine Insigne Ucrainum.svg Ukraine 603,700 45,360,000 75.1 Kiev Ukrajina
United Kingdom Insigne Britanniarum Regni.svg United Kingdom 244,820 64,105,654 244.2 London United Kingdom
Vatican City Insigne Vaticanum.svg Vatican City 0.44 900 2,045.5 Vatican City Città del Vaticano/Civitas Vaticana
Total 10,180,000[n] 742,000,000[n] 70

Within the above-mentioned states are several de facto independent countries with limited to no international recognition. None of them are members of the UN:

Flag Arms Name Area
(km²)
Population
(1 July 2002 est.)
Population density
(per km²)
Capital
Abkhazia Coat of arms of Abkhazia.svg Abkhazia [p] 8,432 216,000 29 Sukhumi
Kosovo Coat of arms of Kosovo.svg Kosovo [o] 10,887 1,804,838[189] 220 Pristina
Nagorno-Karabakh Republic Arms of Nagorno-Karabakh.svg Nagorno-Karabakh [q] 11,458 138,800 12 Stepanakert
Northern Cyprus Arms of the Turkish Republic of Northern Cyprus.svg Northern Cyprus [d] 3,355 265,100 78 Nicosia
South Ossetia N/A South Ossetia [p] 3,900 70,000 18 Tskhinvali
Transnistria N/A Transnistria [a] 4,163 537,000 133 Tiraspol

Several dependencies and similar territories with broad autonomy are also found in Europe. Note that the list does not include the constituent countries of the United Kingdom, federal states of Germany and Austria, and autonomous territories of Spain and the post-Soviet republics as well as the republic of Serbia.

Name of territory, with flag Area
(km²)
Population
(1 July 2002 est.)
Population density
(per km²)
Capital
 Åland (Finland) 13,517 26,008 16.8 Mariehamn
 Faroe Islands (Denmark) 1,399 46,011 32.9 Tórshavn
 Gibraltar (UK) 5.9 27,714 4,697.3 Gibraltar
 Guernsey [c] (UK) 78 64,587 828.0 St. Peter Port
 Isle of Man [c] (UK) 572 73,873 129.1 Douglas
 Jersey [c] (UK) 116 89,775 773.9 Saint Helier

Integration

Council of Europe Schengen Area European Free Trade Association European Economic Area Eurozone European Union European Union Customs Union Agreement with EU to mint euros GUAM Central European Free Trade Agreement Nordic Council Baltic Assembly Benelux Visegrád Group Common Travel Area Organization of the Black Sea Economic Cooperation Union State Switzerland Iceland Norway Liechtenstein Sweden Denmark Finland Poland Czech Republic Hungary Slovakia Greece Estonia Latvia Lithuania Belgium Netherlands Luxembourg Italy France Spain Austria Germany Portugal Slovenia Malta Cyprus Ireland United Kingdom Croatia Romania Bulgaria Turkey Monaco Andorra San Marino Vatican City Georgia Ukraine Azerbaijan Moldova Armenia Russia Belarus Serbia Albania Montenegro Macedonia Bosnia and Herzegovina Kosovo (UNMIK) Kazakhstan
A clickable Euler diagram showing the relationships between various multinational European organisations and agreements.
Main article: European integration

European integration is the process of political, legal, economic (and in some cases social and cultural) integration of states wholly or partially in Europe. While the Council of Europe—which includes almost all European states—has promoted pan-Europe cooperation, the European Union has been the focus of economic integration on the continent. More recently, the Eurasian Economic Union has been established as a counterpart comprising former Soviet states.

28 European states are members of the politico-economic European Union, 26 of the border-free Schengen Area and 19 of the monetary union Eurozone. Among the smaller European organizations are the Nordic Council, the Benelux, the Baltic Assembly and the Visegrád Group.

Economy

European and bordering nations by GDP (PPP) per capita in 2015
Main article: Economy of Europe

As a continent, the economy of Europe is currently the largest on Earth and it is the richest region as measured by assets under management with over $32.7 trillion compared to North America's $27.1 trillion in 2008.[190] In 2009 Europe remained the wealthiest region. Its $37.1 trillion in assets under management represented one-third of the world's wealth. It was one of several regions where wealth surpassed its precrisis year-end peak.[191] As with other continents, Europe has a large variation of wealth among its countries. The richer states tend to be in the West; some of the Central and Eastern European economies are still emerging from the collapse of the Soviet Union and Yugoslavia.

The European Union, a political entity composed of 28 European states, comprises the largest single economic area in the world. 18 EU countries share the euro as a common currency. Five European countries rank in the top ten of the world's largest national economies in GDP (PPP). This includes (ranks according to the CIA): Germany (5), the UK (6), Russia (7), France (8), and Italy (10).[192]

There is huge disparity between many European countries in terms of their income. The richest in terms of GDP per capita is Monaco with its US$172,676 per capita (2009) and the poorest is Moldova with its GDP per capita of US$1,631 (2010).[193] Monaco is the richest country in terms of GDP per capita in the world according to the World Bank report.

Rank Country GDP (nominal, 2014)
millions of USD
1  Germany 3,874,437
2  United Kingdom 2,950,039
3  France 2,833,687
4  Italy 2,147,744
5  Russia 1,860,598
6  Spain 1,406,538
7  Netherlands 880,716
8  Turkey 799,535
9   Switzerland 703,852
10  Sweden 570,591
Rank Country GDP (PPP, 2014)
millions of USD
1  Germany 3,748,094
2  Russia 3,745,157
3  France 2,591,170
4  United Kingdom 2,569,218
5  Italy 2,135,359
6  Spain 1,572,112
7  Turkey 1,514,859
8  Poland 959,845
9  Netherlands 808,796
10  Belgium 483,331
Rank Country GDP (PPP per capita, 2014)
in USD
1  Norway 64 893
2  Ireland 47 804
3  Netherlands 47 130
4  Austria 46 164
5  Germany 45 615
6  Sweden 45 143
7  Denmark 44 862
8  Iceland 43 392
9  Belgium 42 725
10  Finland 39 754

History

Industrial growth (1760–1945)

Capitalism has been dominant in the Western world since the end of feudalism.[194] From Britain, it gradually spread throughout Europe.[195] The Industrial Revolution started in Europe, specifically the United Kingdom in the late 18th century,[196] and the 19th century saw Western Europe industrialise. Economies were disrupted by World War I but by the beginning of World War II they had recovered and were having to compete with the growing economic strength of the United States. World War II, again, damaged much of Europe's industries.

Cold War (1945–1990)
Fall of the Berlin Wall in 1989.

After World War II the economy of the UK was in a state of ruin,[197] and continued to suffer relative economic decline in the following decades.[198] Italy was also in a poor economic condition but regained a high level of growth by the 1950s. West Germany recovered quickly and had doubled production from pre-war levels by the 1950s.[199] France also staged a remarkable comeback enjoying rapid growth and modernisation; later on Spain, under the leadership of Franco, also recovered, and the nation recorded huge unprecedented economic growth beginning in the 1960s in what is called the Spanish miracle.[200] The majority of Central and Eastern European states came under the control of the Soviet Union and thus were members of the Council for Mutual Economic Assistance (COMECON).[201]

The states which retained a free-market system were given a large amount of aid by the United States under the Marshall Plan. [202] The western states moved to link their economies together, providing the basis for the EU and increasing cross border trade. This helped them to enjoy rapidly improving economies, while those states in COMECON were struggling in a large part due to the cost of the Cold War. Until 1990, the European Community was expanded from 6 founding members to 12. The emphasis placed on resurrecting the West German economy led to it overtaking the UK as Europe's largest economy.

Reunification (1991–2016)
Eurozone (blue color)

With the fall of communism in Central and Eastern Europe in 1991, the post-socialist states began free market reforms: Poland, Hungary, and Slovenia adopted them reasonably quickly, while Ukraine and Russia are still in the process of doing so.

After East and West Germany were reunited in 1990, the economy of West Germany struggled as it had to support and largely rebuild the infrastructure of East Germany. By the millennium change, the EU dominated the economy of Europe comprising the five largest European economies of the time namely Germany, the United Kingdom, France, Italy, and Spain. In 1999, 12 of the 15 members of the EU joined the Eurozone replacing their former national currencies by the common euro. The three who chose to remain outside the Eurozone were: the United Kingdom, Denmark, and Sweden. The European Union is now the largest economy in the world.[203][better source needed]

Figures released by Eurostat in 2009 confirmed that the Eurozone had gone into recession in 2008.[204] It impacted much of the region.[205] In 2010, fears of a sovereign debt crisis[206] developed concerning some countries in Europe, especially Greece, Ireland, Spain, and Portugal.[207] As a result, measures were taken, especially for Greece, by the leading countries of the Eurozone.[208] The EU-27 unemployment rate was 10.3% in 2012.[209] For those aged 15–24 it was 22.4%.[209]

Demographics

Population growth in and around Europe in 2010[210]

Since the Renaissance, Europe has had a major influence in culture, economics and social movements in the world. The most significant inventions had their origins in the Western world, primarily Europe and the United States.[211][212] Approximately 70 million Europeans died through war, violence and famine between 1914 and 1945.[213] Some current and past issues in European demographics have included religious emigration, race relations, economic immigration, a declining birth rate and an ageing population.

In some countries, such as Ireland and Poland, access to abortion is limited. It remains illegal on the island of Malta. Furthermore, three European countries (the Netherlands, Belgium, and Switzerland) and the Autonomous Community of Andalusia (Spain)[214][215] have allowed a limited form of voluntary euthanasia for some terminally ill people.

In 2005, the population of Europe was estimated to be 731 million according to the United Nations,[216] which is slightly more than one-ninth of the world's population. A century ago, Europe had nearly a quarter of the world's population.[217] The population of Europe has grown in the past century, but in other areas of the world (in particular Africa and Asia) the population has grown far more quickly.[216] Among the continents, Europe has a relatively high population density, second only to Asia. The most densely populated country in Europe (and in the world) is Monaco. Pan and Pfeil (2004) count 87 distinct "peoples of Europe", of which 33 form the majority population in at least one sovereign state, while the remaining 54 constitute ethnic minorities.[218] According to UN population projection, Europe's population may fall to about 7% of world population by 2050, or 653 million people (medium variant, 556 to 777 million in low and high variants, respectively).[216] Within this context, significant disparities exist between regions in relation to fertility rates. The average number of children per female of child bearing age is 1.52.[219] According to some sources,[220] this rate is higher among Muslims in Europe. The UN predicts a steady population decline in Central and Eastern Europe as a result of emigration and low birth rates.[221]

Galician bagpipers or gaiteiros in Spain

Europe is home to the highest number of migrants of all global regions at 70.6 million people, the IOM's report said.[222] In 2005, the EU had an overall net gain from immigration of 1.8 million people. This accounted for almost 85% of Europe's total population growth.[223] The European Union plans to open the job centres for legal migrant workers from Africa.[224][225][dated info] In 2008, 696,000 persons were given citizenship of an EU27 member state, a decrease from 707,000 the previous year.[226]

Emigration from Europe began with Spanish and Portuguese settlers in the 16th century,[227][228] and French and English settlers in the 17th century.[229] But numbers remained relatively small until waves of mass emigration in the 19th century, when millions of poor families left Europe.[230]

Today, large populations of European descent are found on every continent. European ancestry predominates in North America, and to a lesser degree in South America (particularly in Uruguay, Argentina, Chile and Brazil, while most of the other Latin American countries also have a considerable population of European origins). Australia and New Zealand have large European derived populations. Africa has no countries with European-derived majorities (or with the exception of Cape Verde and probably São Tomé and Príncipe, depending on context), but there are significant minorities, such as the White South Africans. In Asia, European-derived populations predominate in Northern Asia (specifically Russians), some parts of Northern Kazakhstan and Israel.[231]

Languages

Main article: Languages of Europe
Overview map of the distribution of major European languages

European languages mostly fall within three Indo-European language groups: the Romance languages, derived from the Latin of the Roman Empire; the Germanic languages, whose ancestor language came from southern Scandinavia; and the Slavic languages.[181]

Slavic languages are most spoken by the number of native speakers in Europe, they are spoken in Central, Eastern, and Southeastern Europe. Romance languages are spoken primarily in south-western Europe as well as in Romania and Moldova, in Central or Eastern Europe. Germanic languages are spoken in Northern Europe, the British Isles and some parts of Central Europe.[181]

Many other languages outside the three main groups exist in Europe. Other Indo-European languages include the Baltic group (that is, Latvian and Lithuanian), the Celtic group (that is, Irish, Scottish Gaelic, Manx, Welsh, Cornish, and Breton[181]), Greek, Armenian, and Albanian. In addition, a distinct group of Uralic languages (Estonian, Finnish, and Hungarian) is spoken mainly in Estonia, Finland, and Hungary, while Kartvelian languages (Georgian, Mingrelian, and Svan), are spoken primarily in Georgia, and two other language families reside in the North Caucasus (termed Northeast Caucasian, most notably including Chechen, Avar and Lezgin and Northwest Caucasian, notably including Adyghe). Maltese is the only Semitic language that is official within the EU, while Basque is the only European language isolate. Turkic languages include Azerbaijani and Turkish, in addition to the languages of minority nations in Russia.

Multilingualism and the protection of regional and minority languages are recognised political goals in Europe today. The Council of Europe Framework Convention for the Protection of National Minorities and the Council of Europe's European Charter for Regional or Minority Languages set up a legal framework for language rights in Europe.

Religion

Main article: Religion in Europe
Religions in Europe.

Historically, religion in Europe has been a major influence on European art, culture, philosophy and law. The largest religion in Europe is Christianity, with 76.2% of Europeans considering themselves Christians,[232] including Catholic, Eastern Orthodox and various Protestant denominations (especially historically state-supported European ones such as Lutheranism, Anglicanism and the Reformed faith). The notion of "Europe" and the "Western World" has been intimately connected with the concept of "Christianity and Christendom" many even attribute Christianity for being the link that created a unified European identity.[233]

St. Peter's Basilica in Vatican City, the largest church in Europe

The second most popular religion is Islam (6%)[234] concentrated mainly in the Balkans and eastern Europe (Bosnia and Herzegovina, Albania, Kosovo, Kazakhstan, North Cyprus, Turkey, Azerbaijan, North Caucasus, and the Volga-Ural region). Other religions, including Judaism, Hinduism, and Buddhism are minority religions (though Tibetan Buddhism is the majority religion of Russia's Republic of Kalmykia). The 20th century saw the revival of Neopaganism through movements such as Wicca and Druidry.

Europe has become a relatively secular continent, with an increasing number and proportion of irreligious, atheist and agnostic people which make up about 18.2% of Europeans population,[235] actually the largest secular in the Western world. There are a particularly high number of self-described non-religious people in the Czech Republic, Estonia, Sweden, former East Germany, and France.[236]

Culture

Main articles: Culture of Europe and European art
Dance at Le Moulin de la Galette, 1876, by Pierre-Auguste Renoir

The culture of Europe can be described as a series of overlapping cultures; cultural mixes exist across the continent. Scholar Andreas Kaplan describes Europe as "embracing maximum cultural diversity at minimal geographical distances".[237] There are cultural innovations and movements, sometimes at odds with each other. Thus, the question of "common culture" or "common values" is complex.

According to historian Hilaire Belloc, for several centuries the peoples of Europe based their self-identification on the remaining traces of the Roman culture and on the concept of Christendom, because many European-wide military alliances were of religious nature: the Crusades (1095–1291), the Reconquista (711–1492), the Battle of Lepanto (1571).[238]

See also

Notes

 1. ^ a b Transnistria, internationally recognised as being a legal part of the Republic of Moldova, although de facto control is exercised by its internationally unrecognised government which declared independence from Moldova in 1990.
 2. ^ Russia is considered a transcontinental country in both Eastern Europe and Northern Asia. People in Russia tend to call the region Northern Eurasia. However only the population figure includes the entire state.
 3. ^ a b c Guernsey, the Isle of Man and Jersey are Crown Dependencies of the United Kingdom. Other Channel Islands legislated by the Bailiwick of Guernsey include Alderney and Sark.
 4. ^ a b Cyprus can be considered part of Europe or Southwest Asia; it has strong historical and sociopolitical connections with Europe. The population and area figures refer to the entire state, including the de facto independent part Northern Cyprus which is not recognised as a sovereign nation by the vast majority of sovereign nations, nor the UN.
 5. ^ Figures for Portugal include the Azores and Madeira archipelagos, both in Northern Atlantic.
 6. ^ Area figure for Serbia includes Kosovo, a province that unilaterally declared its independence from Serbia on 17 February 2008, and whose sovereign status is unclear. Population and density figures are from the first results of 2011 census and are given without the disputed territory of Kosovo.
 7. ^ Figures for France include only metropolitan France: some politically integral parts of France are geographically located outside Europe.
 8. ^ Netherlands population for November 2014. Population and area details include European portion only: Netherlands and three entities outside Europe (Aruba, Curaçao and Sint Maarten, in the Caribbean) constitute the Kingdom of the Netherlands. Amsterdam is the official capital, while The Hague is the administrative seat.
 9. ^ Kazakhstan is physiographically considered a transcontinental country, mostly in Central Asia (UN region), partly in Eastern Europe, with European territory west of the Ural Mountains and Ural River. However, only the population figure refers to the entire country.
 10. ^ Armenia can be considered part of Eastern Europe and/or Western Asia; it has strong historical and sociopolitical connections with Europe. The population and area figures include the entire state respectively.
 11. ^ Azerbaijan can be considered part of Europe and/or Western Asia.[239] However the population and area figures are for the entire state. This includes the exclave of the Nakhchivan Autonomous Republic and the region Nagorno-Karabakh that has declared, and de facto achieved, independence. Nevertheless, it is not recognised de jure by sovereign states.
 12. ^ Georgia can be considered part of Eastern Europe and/or West Asia; it has strong historical and sociopolitical connections with Europe.[240] The population and area figures include Georgian estimates for Abkhazia and South Ossetia, two regions that have declared and de facto achieved independence. International recognition, however, is limited.
 13. ^ Turkey is physiographically considered a transcontinental country, mostly in Western Asia, partly in Eastern Europe. However only the population figure includes the entire state.
 14. ^ a b c d The total figures for area and population include only European portions of transcontinental countries. The precision of these figures is compromised by the ambiguous geographical extent of Europe and the lack of references for European portions of transcontinental countries.
 15. ^ Kosovo unilaterally declared its independence from Serbia on 17 February 2008. Its sovereign status is unclear. Its population is July 2009 CIA estimate.
 16. ^ a b Abkhazia and South Ossetia, both of which can be considered part of Eastern Europe and/or West Asia[241] unilaterally declared their independence from Georgia on 25 August 1990 and 28 November 1991 respectively. Their status as sovereign nations is not recognised by a vast majority of sovereign nations, nor the UN. Population figures stated as of 2003 census and 2000 estimates respectively.
 17. ^ Nagorno-Karabakh, which can be considered part of Eastern Europe and/or West Asia, unilaterally declared its independence from Azerbaijan on 6 January 1992. Its status as a sovereign nation is not recognised by any sovereign nation, nor the UN. Population figures stated as of 2003 census and 2000 estimates respectively.

References

 1. ^ Language facts – European day of languages, Council of Europe. Retrieved 30 July 2015.
 2. ^ Annual Population of Urban Agglomerations with 300,000 Inhabitants or More in 2014, by Country, 1950-2030 (thousands), World Urbanization Prospects, the 2014 revision, Population Division of the United Nations Department of Economic and Social Affairs. Retrieved 21 August 2015. Note: List based on estimates for 2015, from 2014.
 3. ^ Istanbul is a transcontinental city in Eurasia, with its commercial and historical centre and about two-thirds of the population lying on the European side, and about one-third of its population living on the Asian side of Eurasia.
 4. ^ National Geographic Atlas of the World (7th ed.). Washington, DC: National Geographic. 1999. ISBN 0-7922-7528-4.  "Europe" (pp. 68–9); "Asia" (pp. 90–1): "A commonly accepted division between Asia and Europe ... is formed by the Ural Mountains, Ural River, Caspian Sea, Caucasus Mountains, and the Black Sea with its outlets, the Bosporus and Dardanelles."
 5. ^ "World Population Prospects: The 2012 Revision". UN Department of Economic and Social Affairs.
 6. ^ Lewis & Wigen 1997, p. 226
 7. ^ Kim Covert (1 July 2011). Ancient Greece: Birthplace of Democracy. Capstone. p. 5. ISBN 978-1-4296-6831-6. Ancient Greece is often called the cradle of western civilization. ... Ideas from literature and science also have their roots in ancient Greece. 
 8. ^ Ricardo Duchesne (7 February 2011). The Uniqueness of Western Civilization. BRILL. p. 297. ISBN 90-04-19248-4. The list of books which have celebrated Greece as the “cradle” of the West is endless; two more examples are Charles Freeman's The Greek Achievement: The Foundation of the Western World (1999) and Bruce Thornton's Greek Ways: How the Greeks Created Western Civilization (2000) 
 9. ^ a b National Geographic, 534.
 10. ^ The European union—a federation or a confederation?
 11. ^ The map shows one of the most commonly accepted delineations of the geographical boundaries of Europe, as used by National Geographic and Encyclopædia Britannica. Whether countries are considered in Europe or Asia can vary in sources, for example in the classification of the CIA World Factbook or that of the BBC. Note also that certain countries in Europe, such as France, have territories lying geographically outside Europe, but which are nevertheless considered integral parts of that country.
 12. ^ Lewis, Martin W.; Wigen, Kären (1997). "The myth of continents: a critique of metageography". University of California Press. ISBN 0-520-20743-2. 
 13. ^ Jordan-Bychkov, Terry G.; Jordan, Bella Bychkova (2001). The European culture area: a systematic geography. Rowman & Littlefield. ISBN 0-7425-1628-8. 
 14. ^ Herodotus, 4:45
 15. ^ Strabo Geography 11.1
 16. ^ Franxman, Thomas W. (1979). Genesis and the Jewish antiquities of Flavius Josephus. Pontificium Institutum Biblicum. pp. 101–102. ISBN 88-7653-335-4. 
 17. ^ Norman F. Cantor, The Civilization of the Middle Ages, 1993, ""Culture and Society in the First Europe", pp185ff.
 18. ^ Noted by Cantor, 1993:181.
 19. ^ Lewis & Wigen 1997, pp. 23–25
 20. ^ Davies, Norman (1996). Europe: A History, by Norman Davies, p. 8. ISBN 978-0-19-820171-7. Retrieved 23 August 2010. 
 21. ^ Lewis & Wigen 1997, pp. 27–28
 22. ^ a b Microsoft Encarta Online Encyclopaedia 2007. Europe. Archived from the original on 31 October 2009. Retrieved 27 December 2007. 
 23. ^ Falconer, William; Falconer, Thomas. Dissertation on St. Paul's Voyage, BiblioLife (BiblioBazaar), 1872. (1817.), p 50, ISBN 1-113-68809-2 These islands Pliny, as well as Strabo and Ptolemy, included in the African sea
 24. ^ See, e.g., Merje Kuus, 'Europe's eastern expansion and the re-inscription of otherness in East-Central Europe' Progress in Human Geography, Vol. 28, No. 4, 472–489 (2004), József Böröcz, 'Goodness Is Elsewhere: The Rule of European Difference', Comparative Studies in Society and History, 110–36, 2006, or Attila Melegh, On the East-West Slope: Globalisation, nationalism, racism and discourses on Central and Eastern Europe, Budapest: Central European University Press, 2006.
 25. ^ "About the Council of Europe". Council of Europe. Archived from the original on 16 May 2008. Retrieved 9 June 2008. [dead link]
 26. ^ "Europe — Noun". Princeton University. Retrieved 9 June 2008. 
 27. ^ Minor theories, such as the (probably folk-etymological) one deriving Europa from εὐρώς (gen.: εὐρῶτος) "mould" are not discussed in the section
 28. ^ εὐρύς, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
 29. ^ ὤψ, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
 30. ^ M. L. West (2007). Indo-European poetry and myth. Oxford: Oxford University Press. pp. 178–179. ISBN 0-19-928075-4. 
 31. ^ "Europe". Online Etymology Dictionary.
 32. ^ M. L. West (1997). The east face of Helicon: west Asiatic elements in Greek poetry and myth. Oxford: Clarendon Press. p. 451. ISBN 0-19-815221-3. 
 33. ^ M.A. Barry (1999): « L’Europe et son mythe : à la poursuite du couchant ». Revue des deux Mondes. p. 110. ISBN 978-2-7103-0937-6
 34. ^ Histories 4.38. C.f. James Rennell, The geographical system of Herodotus examined and explained, Volume 1, Rivington 1830, p. 244
 35. ^ W. Theiler, Posidonios. Die Fragmente, vol. 1. Berlin: De Gruyter, 1982, fragm. 47a.
 36. ^ I. G. Kidd (ed.), Posidonius: The commentary, Cambridge University Press, 2004, ISBN 978-0-521-60443-7, p. 738.
 37. ^ Geographia 7.5.6 (ed. Nobbe 1845, vol. 2, p. 178) Καὶ τῇ Εὐρώπῃ δὲ συνάπτει διὰ τοῦ μεταξὺ αὐχένος τῆς τε Μαιώτιδος λίμνης καὶ τοῦ Σαρματικοῦ Ὠκεανοῦ ἐπὶ τῆς διαβάσεως τοῦ Τανάϊδος ποταμοῦ. "And [Asia] is connected to Europe by the land-strait between Lake Maiotis and the Sarmatian Ocean where the river Tanais crosses through."
 38. ^ Davidson, Roderic H. (1960). "Where is the Middle East?". Foreign Affairs 38 (4): 665–675. doi:10.2307/20029452. JSTOR 20029452. 
 39. ^ A. Vekua, D. Lordkipanidze, G. P. Rightmire, J. Agusti, R. Ferring, G. Maisuradze; et al. (2002). "A new skull of early Homo from Dmanisi, Georgia". Science 297 (5578): 85–9. doi:10.1126/science.1072953. PMID 12098694. 
 40. ^ The million year old tooth from Atapuerca, Spain, found in June 2007
 41. ^ National Geographic, 21.
 42. ^ Borza, EN (1992), In the Shadow of Olympus: The Emergence of Macedon, Princeton University Press, p. 58 
 43. ^ Scarre, Chris (1996). Fagan, Brian M., ed. "The Oxford Companion to Archaeology". Oxford University Press: 215–216. ISBN 0-19-507618-4. 
 44. ^ Atkinson, R J C, Stonehenge (Penguin Books, 1956)
 45. ^ Peregrine, Peter Neal; Ember, Melvin, eds. (2001). "European Megalithic". Encyclopedia of Prehistory. 4 : Europe. Springer. pp. 157–184. ISBN 0-306-46258-3. 
 46. ^ "Ancient Greece". British Museum. Archived from the original on 15 June 2012. 
 47. ^ "Periods – School of Archaeology". University of Oxford. 
 48. ^ Short, John R (1987), An Introduction to Urban Geography, Routledge, p. 10 
 49. ^ a b National Geographic, 76.
 50. ^ National Geographic, 82.
 51. ^ Dunn, John (1994), Democracy: the unfinished journey 508 BC – 1993 AD, Oxford University Press, ISBN 0-19-827934-5 
 52. ^ Heath, Thomas Little (1981). A History of Greek Mathematics, Volume I. Dover Publications. ISBN 0-486-24073-8. 
 53. ^ Heath, Thomas Little (1981). A History of Greek Mathematics, Volume II. Dover publications. ISBN 0-486-24074-6. 
 54. ^ Pedersen, Olaf. Early Physics and Astronomy: A Historical Introduction. 2nd edition. Cambridge: Cambridge University Press, 1993.
 55. ^ Barry Strauss (16 August 2005). The Battle of Salamis: The Naval Encounter That Saved Greece -- and Western Civilization. Simon and Schuster. pp. 1–11. ISBN 978-0-7432-7453-1. 
 56. ^ National Geographic, 76–77.
 57. ^ a b McEvedy, Colin (1961). The Penguin Atlas of Medieval History. Penguin Books. 
 58. ^ National Geographic, 123.
 59. ^ Foster, Sally M., Picts, Gaels, and Scots: Early Historic Scotland. Batsford, London, 2004. ISBN 0-7134-8874-3
 60. ^ Gerard Friell; Peabody Professor of North American Archaeology and Ethnography Emeritus Stephen Williams; Stephen Williams (8 August 2005). Theodosius: The Empire at Bay. Routledge. p. 105. ISBN 978-1-135-78262-7. 
 61. ^ Hadas, Moses (1950). A History of Greek Literature. Columbia University Press. pp. 273, 327. ISBN 0-231-01767-7. 
 62. ^ Journal of the History of Ideas, Vol. 4, No. 1. (Jan. 1943), pp. 69–74.
 63. ^ Norman F. Cantor, The Medieval World 300 to 1300.
 64. ^ National Geographic, 135.
 65. ^ Hunter, Shireen; et al. (2004). Islam in Russia: The Politics of Identity and Security. M.E. Sharpe. p. 3. (..) It is difficult to establish exactly when Islam first appeared in Russia because the lands that Islam penetrated early in its expansion were not part of Russia at the time, but were later incorporated into the expanding Russian Empire. Islam reached the Caucasus region in the middle of the seventh century as part of the Arab conquest of the Iranian Sassanian Empire.  
 66. ^ Kennedy, Hugh (1995). "The Muslims in Europe". In McKitterick, Rosamund, The New Cambridge Medieval History: c.500-c.700, pp. 249–272. Cambridge University Press. 052136292X.
 67. ^ Gerald Mako, "The Islamization of the Volga Bulghars: A Question Reconsidered", Archivum Eurasiae Medii Aevi 18, 2011, 199–223.
 68. ^ National Geographic, 143–145.
 69. ^ National Geographic, 162.
 70. ^ National Geographic, 166.
 71. ^ Bulliet et al. 2011, p. 250.
 72. ^ Brown, Anatolios & Palmer 2009, p. 66.
 73. ^ a b National Geographic, 158.
 74. ^ National Geographic, 186.
 75. ^ National Geographic, 192.
 76. ^ National Geographic, 199.
 77. ^ Laiou & Morisson 2007, pp. 130–131; Pounds 1979, p. 124.
 78. ^ William J. Duiker; Jackson J. Spielvogel (1 February 2010). The Essential World History. Cengage Learning. p. 330. ISBN 978-0-495-90227-0. Retrieved 20 January 2013. The Byzantine Empire also interacted with the world of Islam to its east and the new European civilization of the west. Both interactions proved costly and ultimately fatal. 
 79. ^ Ronald Findlay (2006). Eli Heckscher, International Trade, And Economic History. MIT Press. pp. 178–179. ISBN 978-0-262-06251-0. Retrieved 20 January 2013. These Christian allies did not accept the authority of Byzantium, and the Fourth Crusade that sacked Constantinople and established the so-called Latin Empire that lasted until 1261 was a fatal wound from which the empire never recovered until its fall at the hands of the Ottoman Turks in 1453 (Queller and Madden 1997). 
 80. ^ Robert Browning (1 October 1992). The Byzantine Empire (Revised Edition). CUA Press. p. 253. ISBN 978-0-8132-0754-4. Retrieved 20 January 2013. And though the final blow was struck by the Ottoman Turks, it can plausibly be argued that the fatal injury was inflicted by the Latin crusaders in 1204. 
 81. ^ Ted Byfield (September 2008). A Glorious Disaster: A.D. 1100 to 1300: The Crusades: Blood, Valor, Iniquity, Reason, Faith. Christian History Project. p. 136. ISBN 978-0-9689873-7-7. Retrieved 20 January 2013. continue to stand for another 250 before ultimately falling to the Muslim Turks, but it had been irrevocably weakened by the Fourth Crusade. 
 82. ^ Cornelia Golna (2004). City of Man's Desire: A Novel of Constantinople. Go-Bos Press. p. 424. ISBN 978-90-804114-4-9. Retrieved 20 January 2013. 1204 The Fourth Crusade sacks Constantinople, destroying and pillaging many of its treasures, fatally weakening the empire both economically and militarily 
 83. ^ John Powell (2001). Magill's Guide to Military History: A-Cor. Salem Press. ISBN 978-0-89356-015-7. Retrieved 20 January 2013. However, the fifty-seven years of plunder that followed made the Byzantine Empire, even when it retook the capital in 1261, genuinely weak. Beginning in 1222, the empire was further weakened by a civil war that lasted until 1355. ... When the Ottomans overran their lands and besieged Constantinople in 1453, sheer poverty and weakness were the causes of the capital city's final fall. 
 84. ^ Dale T. Irvin (10 January 2002). History of the World Christian Movement: Volume 1: Earliest Christianity To 1453. Continuum International Publishing Group. p. 405. ISBN 978-0-567-08866-6. Retrieved 20 January 2013. Not only did the fourth crusade further harden the resentments Greek-speaking Christians felt toward the Latin West, but it further weakened the empire of Constantinople, many say fatally so. After the restoration of Greek imperial rule the city survived as the capital of Byzantium for another two centuries, but it never fully recovered. 
 85. ^ Richard C. Frucht (31 December 2004). Eastern Europe: An Introduction to the People, Lands, and Culture. ABC-CLIO. p. 856. ISBN 978-1-57607-800-6. Retrieved 20 January 2013. Although the empire was revived, the events of 1204 had so weakened Byzantium that it was no longer a great power. 
 86. ^ William J. Duiker; Jackson J. Spielvogel (1 February 2010). The Essential World History. Cengage Learning. p. 386. ISBN 978-0-495-90227-0. Retrieved 20 January 2013. Later they established themselves in the Anatolian peninsula at the expense of the Byzantine Empire. ... The Byzantines, however, had been severely weakened by the sack of Constantinople in the Fourth Crusade (in 1204) and the Western occupation of much of the empire for the next half century. 
 87. ^ National Geographic, 211.
 88. ^ Ralph Peters (29 August 2006). New Glory: Expanding America's Global Supremacy. Sentinel. ISBN 978-1-59523-030-0. Retrieved 20 January 2013. Western Christians, not Muslims, fatally crippled Byzantine power and opened Islam's path into the West. 
 89. ^ Chronicles. Rockford Institute. 2005. Retrieved 20 January 2013. ... two-and-a-half centuries to recover from the Fourth Crusade before the Ottomans finally took Constantinople in 1453, ... They fatally wounded Byzantium, which was the main cause of its weakened condition when the Muslim onslaught came. Even on the eve of its final collapse, the precondition for any Western help was submission in Florence. 
 90. ^ Klyuchevsky, Vasily (1987). The course of the Russian history. v.1: "Myslʹ. ISBN 5-244-00072-1. 
 91. ^ "The Destruction of Kiev". University of Toronto. Retrieved 10 June 2008. [dead link]
 92. ^ "Golden Horde", in Encyclopædia Britannica, 2007.
 93. ^ "Khanate of the Golden Horde (Kipchak)". Alamo Community Colleges. Retrieved 10 June 2008. 
 94. ^ Spinei, Victor. The Romanians and the Turkic Nomads North of the Danube Delta from the Tenth to the Mid-Thirteenth Century, Brill, 2009, ISBN 9789004175365
 95. ^ The Late Middle Ages. Oglethorpe University.
 96. ^ Baumgartner, Frederic J. France in the Sixteenth Century. London: MacMillan Publishers, 1995. ISBN 0-333-62088-7.
 97. ^ Don O'Reilly. "Hundred Years' War: Joan of Arc and the Siege of Orléans". TheHistoryNet.com. Archived 9 November 2006 at the Wayback Machine.
 98. ^ Poor studies will always be with us. By James Bartholomew. Telegraph. 7 August. 2004.
 99. ^ Famine. Encyclopædia Britannica.
 100. ^ "Plague: The Black Death". National Geographic. Retrieved 1 April 2012. 
 101. ^ National Geographic, 223.
 102. ^ "Epidemics of the Past: Bubonic Plague — Infoplease.com". Infoplease.com. Retrieved 3 November 2008. 
 103. ^ Jo Revill (16 May 2004). "Black Death blamed on man, not rats | UK news | The Observer". London: The Observer. Retrieved 3 November 2008. 
 104. ^ a b Peter Barrett (2004), Science and Theology Since Copernicus: The Search for Understanding, pp. 14–18, Continuum International Publishing Group, ISBN 0-567-08969-X
 105. ^ Weiss, Roberto (1969) The Renaissance Discovery of Classical Antiquity, ISBN 1-59740-150-1
 106. ^ Jacob Burckhardt (1990) [1878]. The Civilisation of the Renaissance in Italy (translation by S.G.C Middlemore ed.). London, England: Penguin Books. ISBN 0-14-044534-X. 
 107. ^ National Geographic, 254.
 108. ^ Jensen, De Lamar (1992), Renaissance Europe, ISBN 0-395-88947-2
 109. ^ Levey, Michael (1967). Early Renaissance. Penguin Books. 
 110. ^ National Geographic, 292.
 111. ^ Levey, Michael (1971). High Renaissance. Penguin Books. 
 112. ^ National Geographic, 193.
 113. ^ National Geographic, 256–257.
 114. ^ History of Europe – Demographics. Encyclopædia Britannica.
 115. ^ National Geographic, 269.
 116. ^ "The Seventeenth-Century Decline". The Library of Iberian resources online. Retrieved 13 August 2008. 
 117. ^ "Food, Famine And Fertilisers". Seshadri Kannan (2009). APH Publishing. p.51. ISBN 81-313-0356-X
 118. ^ W. G. Clarence-Smith (2006). "Islam And The Abolition Of Slavery". Oxford University Press. p.13. ISBN 0-19-522151-6 — "Lands to the north of the Black Sea probably yielded the most slaves to the Ottomans from 1450. A compilation of estimates indicates that Crimean Tartars seized about 1,750,000 Ukrainians, Poles, and Russians from 1468 to 1694."
 119. ^ Hunt, Shelby D. (2003). Controversy in marketing theory: for reason, realism, truth, and objectivity. M.E. Sharpe. p. 18. ISBN 0-7656-0932-0. 
 120. ^ "Scientific Revolution: Chronological Timeline: Copernicus to Newton". Retrieved 23 June 2012.
 121. ^ John Morris Roberts (1997). Penguin History of Europe. Penguin Books. ISBN 0-14-026561-9. 
 122. ^ National Geographic, 296.
 123. ^ National Geographic, 338.
 124. ^ Goldie, Mark; Wokler, Robert (2006). The Cambridge History of Eighteenth-Century Political Thought. Cambridge University Press. ISBN 0-521-37422-7. 
 125. ^ Cassirer, Ernst (1979). The Philosophy of the Enlightenment. Princeton University Press. ISBN 0-691-01963-0. 
 126. ^ National Geographic, 255.
 127. ^ Schama, Simon (1989). Citizens: A Chronicle of the French Revolution. Knopf. ISBN 0-394-55948-7. 
 128. ^ National Geographic, 360.
 129. ^ McEvedy, Colin (1972). The Penguin Atlas of Modern History. Penguin Books. ISBN 0-14-051153-9. 
 130. ^ Lyons, Martyn (1994). Napoleon Bonaparte and the legacy of the French Revolution. St. Martin's Press. ISBN 0-312-12123-7. 
 131. ^ Grab, Alexander (2003). Napoleon and the Transformation of Europe (European History in Perspective). Palgrave MacMillan. ISBN 978-0-333-68275-3. 
 132. ^ National Geographic, 350.
 133. ^ National Geographic, 367.
 134. ^ National Geographic, 371–373.
 135. ^ Davies, Norman (1996). Europe: A History. Oxford University Press. ISBN 0-19-820171-0. 
 136. ^ [1], Ottoman Empire – 19th century, Historyworld
 137. ^ Trevelyan, George Macaulay (1988). A shortened history of England. Penguin Books. ISBN 0-14-010241-8. 
 138. ^ Webb, Sidney (1976). History of Trade Unionism. AMS Press. ISBN 0-404-06885-5. 
 139. ^ Slavery, Historical survey – Ways of ending slavery, Encyclopædia Britannica
 140. ^ Trevelyan, George Macaulay (1942). English Social History. Longmans, Green. 
 141. ^ Modernisation – Population Change. Encyclopædia Britannica.
 142. ^ "The Irish Famine". BBC – History.
 143. ^ The Atlantic: Can the US afford immigration?. Migration News. December 1996.
 144. ^ PoPulation – Global Mapping International
 145. ^ "Assassin Gavrilo Princip gets a statue in Sarajevo". Prague Post. Retrieved 11 July 2014. 
 146. ^ National Geographic, 407.
 147. ^ National Geographic, 440.
 148. ^ "The Treaty of Versailles and its Consequences". James Atkinson. Archived from the original on 12 May 2008. Retrieved 10 June 2008. 
 149. ^ "Los Angeles Times: Archives - FOURTH OF SERBIA'S POPULATION DEAD.". pqarchiver.com. 
 150. ^ Asserts Serbians face extinction
 151. ^ Serbia restored
 152. ^ "Serbia and Austria" (PDF). New York Times. 28 July 1918. 
 153. ^ "Appeals to Americans to pray for Serbians" (PDF). New York Times. 27 July 1918. 
 154. ^ National Geographic, 480.
 155. ^ National Geographic, 443.
 156. ^ Mark Harrison (18 July 2002). Accounting for War: Soviet Production, Employment, and the Defence Burden, 1940–1945. Cambridge University Press. p. 167. ISBN 978-0-521-89424-1. 
 157. ^ "Legacy of famine divides Ukraine". BBC News. November 24, 2006.
 158. ^ Abbott Gleason (2009). A companion to Russian history. Wiley-Blackwell. p. 373. ISBN 978-1-4051-3560-3. 
 159. ^ Geoffrey A. Hosking (2001). Russia and the Russians: a history. Harvard University Press. p. 469. ISBN 978-0-674-00473-3. 
 160. ^ a b Hobsbawm, Eric (1995). The Age of Extremes: A history of the world, 1914–1991. Vintage. ISBN 978-0-679-73005-7. 
 161. ^ National Geographic, 438.
 162. ^ National Geographic, 465.
 163. ^ Taylor, A. J. P. (1996). The Origins of the Second World War. Simon & Schuster. ISBN 0-684-82947-9. 
 164. ^ National Geographic, 510.
 165. ^ National Geographic, 532.
 166. ^ National Geographic, 511.
 167. ^ National Geographic, 519.
 168. ^ National Geographic, 439.
 169. ^ "Europe honours war dead on VE Day". BBC News. 9 May 2005.
 170. ^ Niewyk, Donald L. and Nicosia, Francis R. The Columbia Guide to the Holocaust, Columbia University Press, 2000, pp. 45–52.
 171. ^ "Leaders mourn Soviet wartime dead". BBC News. 9 May 2005. Retrieved 4 January 2010. 
 172. ^ "Refugees: Save Us! Save Us!". Time. 9 July 1979.
 173. ^ Postwar Population Transfers in Europe: A Survey, by Joseph B. Schechtman
 174. ^ National Geographic, 530.
 175. ^ National Geographic, 536.
 176. ^ National Geographic, 537.
 177. ^ National Geographic, 535.
 178. ^ Cuper, Simon (23 May 2014). "Why Europe works". ft.com. Retrieved 28 May 2014. 
 179. ^ Europe. Encyclopædia Britannica.
 180. ^ a b "European Climate". World Book. World Book, Inc. Archived from the original on 9 November 2006. Retrieved 16 June 2008. 
 181. ^ a b c d "Europe". Encyclopædia Britannica. 2007. Archived from the original on 22 June 2008. Retrieved 10 June 2008. 
 182. ^ "Geology map of Europe". University of Southampton. 1967. Retrieved 9 June 2008. 
 183. ^ "History and geography". Save America's Forest Funds. Retrieved 9 June 2008. 
 184. ^ "State of Europe's Forests 2007: The MCPFE report on sustainable forest management in Europe" (PDF). EFI Euroforest Portal. p. 182. Archived from the original (PDF) on 24 June 2008. Retrieved 9 June 2008. 
 185. ^ European bison, Wisent
 186. ^ Walker, Matt (4 August 2009). "European bison on 'genetic brink'". BBC News. 
 187. ^ BRYANT, S., THOMAS, C. and BALE, J. (1997), Nettle-feeding nymphalid butterflies: temperature, development and distribution. Ecological Entomology, 22: 390–398. doi:10.1046/j.1365-2311.1997.00082.x
 188. ^ Savona-Ventura, C.; Mifsud, A. (9 April 1997). "Paleolithic Man and his Environment in Malta". Archived from the original on 25 October 2009. Retrieved 19 July 2014. 
 189. ^ "CIA – The World Factbook". Cia.gov. Retrieved 29 October 2011. 
 190. ^ Fineman, Josh (15 September 2009). "Bloomberg.com". Bloomberg.com. Retrieved 23 August 2010. [dead link]
 191. ^ "Global Wealth Stages a Strong Comeback". Pr-inside.com. 10 June 2010. Archived from the original on 20 May 2011. Retrieved 23 August 2010. 
 192. ^ "The CIA World Factbook – GDP (PPP)". CIA. 15 July 2008. Retrieved 19 July 2008. 
 193. ^ "The World Bank DataBank - Explore . Create . Share". worldbank.org. 
 194. ^ Capitalism. Encyclopædia Britannica.
 195. ^ Scott, John (2005). Industrialism: A Dictionary of Sociology. Oxford University Press. 
 196. ^ Steven Kreis (11 October 2006). "The Origins of the Industrial Revolution in England". The History Guide. Retrieved 1 January 2007. 
 197. ^ Dornbusch, Rudiger; Nölling, Wilhelm P.; Layard, Richard G. Postwar Economic Reconstruction and Lessons for the East Today, pg. 117
 198. ^ Emadi-Coffin, Barbara (2002). Rethinking International Organisation: Deregulation and Global Governance. Routledge. p. 64. ISBN 0-415-19540-3. 
 199. ^ Dornbusch, Rudiger; Nölling, Wilhelm P.; Layard, Richard G. Postwar Economic Reconstruction and Lessons for the East Today, pg. 29
 200. ^ Harrop, Martin. Power and Policy in Liberal Democracies, pg. 23
 201. ^ "Germany (East)", Library of Congress Country Study, Appendix B: The Council for Mutual Economic Assistance
 202. ^ "Marshall Plan". US DEPARTMENT OF STATE Office of the historian. 
 203. ^ [2]
 204. ^ "EU data confirms eurozone's first recession". EUbusiness.com. 8 January 2009. Archived from the original on 30 December 2010. 
 205. ^ Thanks to the Bank it's a crisis; in the eurozone it's a total catastrophe. Telegraph. 8 March 2009.
 206. ^ Stefan Schultz (11 February 2010). "Five Threats to the Common Currency". Spiegel Online. Retrieved 28 April 2010. 
 207. ^ Brian Blackstone, Tom Lauricella, and Neil Shah (5 February 2010). "Global Markets Shudder: Doubts About U.S. Economy and a Debt Crunch in Europe Jolt Hopes for a Recovery". The Wall Street Journal. Retrieved 10 May 2010. 
 208. ^ Lauren Frayer Contributor. "European Leaders Try to Calm Fears Over Greek Debt Crisis and Protect Euro". AOL News. Retrieved 2 June 2010. 
 209. ^ a b Unemployment statistics. Eurostat. April 2012.
 210. ^ CIA.gov CIA population growth rankings, CIA World Factbook
 211. ^ Encyclopædia Britannica's Great Inventions, Encyclopædia Britannica Archived 7 August 2008 at the Wayback Machine.
 212. ^ "101 gadgets that changed the world". The Independent. 3 November 2007. Archived 21 June 2012 at the Wayback Machine.
 213. ^ Gary Rodger Weaver (1998). Culture, Communication, and Conflict. Simon & Schuster. p.474. ISBN 0-536-00373-4.
 214. ^ "Andalucía permitirá por ley la eutanasia pasiva para enfermos incurables", 20 Minutos. 31 May 2008.
 215. ^ "Andalusia euthanasia law unnecessary, expert warns", Catholic News Agency. 26 June 2008.
 216. ^ a b c "World Population Prospects: The 2006 Revision Population Database". UN — Department of Economic and Social Affairs. Archived from the original on 7 January 2010. Retrieved 10 June 2008. 
 217. ^ World Population Growth, 1950–2050. Population Reference Bureau. Archived 6 January 2016 at the Wayback Machine.
 218. ^ |url=http://www.living-diversity.eu/Introduction.html |date=20150722015044 |df=y Christoph Pan, Beate Sibylle Pfeil, Minderheitenrechte in Europa. Handbuch der europäischen Volksgruppen (2002). Living-Diversity.eu Archive copy at the Wayback Machine, English translation 2004. Archived July 22, 2015, at the Wayback Machine.[dead link]
 219. ^ "White Europeans: An endangered species?". Yale Daily News. Archived from the original on 19 May 2008. Retrieved 10 June 2008. [dead link]
 220. ^ "Brookings Institute Report". Archived from the original on 31 December 2015.  See also: "Muslims in Europe: Country guide". BBC news. 23 December 2005. Retrieved 4 January 2010. 
 221. ^ UN predicts huge migration to rich countries. Telegraph. 15 March 2007.
 222. ^ "Rich world needs more foreign workers: report", FOXNews.com. 2 December 2008.
 223. ^ "Europe: Population and Migration in 2005". Migration Information Source. Archived from the original on 9 June 2008. Retrieved 10 June 2008. 
 224. ^ "EU job centres to target Africans". BBC News, 8 February 2007.
 225. ^ "50 million invited to Europe". Daily Express, 3 January 2009.
 226. ^ "EU27 Member States granted citizenship to 696 000 persons in 2008" (PDF). Eurostat. 6 July 2010.
 227. ^ "A pena do degredo nas Ordenações do Reino". Retrieved 18 August 2010. 
 228. ^ "Ensaio sobre a imigração portuguesa e os padrões de miscigenação no Brasil" (PDF). Retrieved 18 August 2010. 
 229. ^ Axtell, James (September–October 1991). "The Columbian Mosaic in Colonial America". Humanities 12 (5): 12–18. Archived from the original on 17 May 2008. Retrieved 8 October 2008. [dead link]
 230. ^ Evans, N. J. (2001). "Work in progress: Indirect passage from Europe Transmigration via the UK, 1836–1914". Journal for Maritime Research 3: 70–84. doi:10.1080/21533369.2001.9668313. 
 231. ^ Robert Greenall, Russians left behind in Central Asia, BBC News, 23 November 2005
 232. ^ "Regional Distribution of Christians: Christianity in Europe". Pew Research Center's Religion & Public Life Project. 18 December 2011. Retrieved 22 February 2015. 
 233. ^ Dawson, Christopher; Glenn Olsen (1961). Crisis in Western Education (reprint ed.). p. 108. ISBN 9780813216836. 
 234. ^ "THE GLOBAL RELIGIOUS LANDSCAPE: Muslims". pewforum. Retrieved 2012-12-18. 
 235. ^ "Religiously Unaffiliated". Pew Research Center's Religion & Public Life Project. 18 December 2012. Retrieved 22 February 2015. 
 236. ^ Dogan, Mattei (1998). "The Decline of Traditional Values in Western Europe". International Journal of Comparative Sociology (Sage) 39: 77–90. doi:10.1177/002071529803900106. 
 237. ^ "Andreas M. Kaplan: European Management and European Business Schools: Insights from the History of Business Schools, European Management Journal, 2014". 
 238. ^ Hilarie Belloc, Europe and the Faith, Chapter I
 239. ^ The UN Statistics Department [3] places Azerbaijan in Western Asia for statistical convenience [4]: "The assignment of countries or areas to specific groupings is for statistical convenience and does not imply any assumption regarding political or other affiliation of countries or territories." The CIA World Factbook [5] places Azerbaijan in South Western Asia, with a small portion north of the Caucasus range in Europe. National Geographic and Encyclopædia Britannica also place Georgia in Asia.
 240. ^ Council of Europe https://web.archive.org/web/20110108003938/http://www.coe.int/aboutCoe/index.asp?l=en&page=47pays1europe. Archived from the original on 8 January 2011. Retrieved 9 January 2011.  Missing or empty |title= (help), British Foreign and Commonwealth Office https://web.archive.org/web/20101231082215/http://www.fco.gov.uk/en/travel-and-living-abroad/travel-advice-by-country/country-profile/europe/georgia. Archived from the original on 31 December 2010. Retrieved 9 January 2011.  Missing or empty |title= (help), World Health Organization [6], World Tourism Organization [7], UNESCO [8], UNICEF [9], UNHCR [10], European Civil Aviation Conference https://web.archive.org/web/20130723024001/https://www.ecac-ceac.org//about_ecac/ecac_member_states. Archived from the original on 23 July 2013. Retrieved 9 January 2011.  Missing or empty |title= (help), Euronews [11], BBC [12], NATO [13], Russian Foreign Ministry [14], the World Bank [15].
 241. ^ {{The UN Statistics Department [16] places Georgia in Western Asia for statistical convenience [17]: "The assignment of countries or areas to specific groupings is for statistical convenience and does not imply any assumption regarding political or other affiliation of countries or territories." The CIA World Factbook [18],National Geographic, and Encyclopædia Britannica also place Georgia in Asia.}}

Sources

 • National Geographic Society (2005). National Geographic Visual History of the World. Washington, D.C.: National Geographic Society. ISBN 0-7922-3695-5.
 • Bulliet, Richard; Crossley, Pamela; Headrick, Daniel; Hirsch, Steven; Johnson, Lyman (2011). The Earth and Its Peoples, Brief Edition 1. Cengage Learning. ISBN 978-0495913115. 
 • Brown, Stephen F.; Anatolios, Khaled; Palmer, Martin (2009). O'Brien, Joanne, ed. Catholicism & Orthodox Christianity. Infobase Publishing. ISBN 978-1604131062. 

External links

Historical Maps