ارندل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


ارندل
Arendelle logo.png
نویسنده (های) اصلی پویا کاری
میشا هانسلمن
توسعه‌دهنده(ها) پروژه ارندل
انتشار ابتدایی ۱٫۱۶
انتشار پایدار ۲٫۱۲
انتشار پیش‌نمایش ۲٫۱۴
وضعیت توسعه فعال
سیستم‌عامل چند سکویی
گونه زبان برنامه نویسی
پروانه پروانه عمومی همگانی گنو

ارندل (به انگلیسی Arendelle) یک زبان برنامه نویسی آموزشی متن‌باز با چندین محیط توسعه و مفسر است. هدف این زبان توسعه خلاقیت در کودکان است.[۱] و برای همین از روش‌هایی چون محدود کردن محیط زبان استفاده می‌کند.

این زبان از کتابی به اسم چگونه زبان برنامه‌نویسی بسیار فوق‌العاده خود را بسازید الهام گرفته است.

زبان[ویرایش]

ده پرینت: یک برنامه ساده الهام گرفته از کتاب 10 PRINT CHR$(205.5+RND(1)); : GOTO 10 با نوشته‌هایی تولید شده توسط گاثی

جهان[ویرایش]

ارندل به کاربرش اجزاه می‌دهد تا در محیطی جدولی شکل به اسم گرید (جدول) حرکت کند. هر خانه از گرید یک دات (نقطه) نام دارد. دات‌ها هویتی مشابه پیکسل دارند. سایز آن‌ها بسایر بزرگتر از یک پیکسی معمولی است (معمولاً حدود ۲۰ برابر) و می‌توانند ۵ رنگ مختلف شامل رنگ پس زمینه را به خود بگیرند. زبان به کاربر قابلیت حرکت در گرید و تغییر دادن رنگ دات هارا با استفاده از مفاهیم برنامه نویسی فراهم می‌کند.[۲]

نحو[ویرایش]

از آنجایی که زبان کودکان را هدف می‌گیرد. دستورهای زبان از حروف تشکیل می‌شود تا خطاهای تایپی کمتری در کد وجود داشته باشد. برای راحتی بیشتر برای کودکان ارندل با تفکر ساده‌گرایی ساخته شده و به این منظور تغییراتی اصلی در ساختار زبان دیده می‌شود. برای مثال می‌توان به حذف شدن تمام عناصر زبان که با عناصر دیگر قابل ساخته شدن هستند و ادغام چندین گرامر زبان با هم اشاره کرد. یکی از معروف‌ترین این ادغام‌ها را می‌توان ادغام دستورهای for و while در دستور loop شمرد:

-- A simple loop that moves the pointer to the right for 25 times
[ 25 , r ]
-- A conditional loop with the same function
( i , 0 )
[ @i <25 ,
   r
   ( i , +1 )
]

ساختارهای کوچک در ارندل باعث شده تا کد تایپ کمتری نسبت به زبان‌های دیگر نیاز داشته باشد. برای مثال یک برنامه که ۱۰۰ رقم اول اعداد فیبوناچی را تولید می‌کند را می‌توان در ۴۰ کرکتر نوشت:

(f,1;1)[98,(f[@f?],@f[@f?-1]+@f[@f?-2])]

محیط‌ها و سکوها[ویرایش]

ارندل مفسرهایی در جاوا،[۳] سوئیفت[۴] و سی شارپ[۵] دارد که باعث می‌شوند بتواند بر روی هر سکویی اجرا بشود. پروژه ارندل برای تلفن هوشمند محیط توسعه ای بر روی آی‌اواس[۶] و اندروید[۷] توسعه داده است. همچنین جعبه ابزاری شامل هایلایتر کد برای وب،[۸] شکل دهنده کد[۹] و مستندساز[۱۰] برای توسعه دهندگان ارندل دارد

پیوندهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]