ادیپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
اساطیر یونان باستان
Oedipus.jpg
اودیپ
یونانی: Oidípous
جنسیت: مذکر
پدر: لایوس
مادر: یوکاسته
همسر: یوکاسته
فرزندان: پولونیکس، اتئوکلس، آنتیگونه، ایسمنه
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

اودیپ یا ایدیپوس (به یونانی: Οιδίπους، به معنای متورم پای)، در اساطیر یونانی پادشاه افسانه‌ای تبای، تنها فرزند لایوس و یوکاسته است.

یکی از پیشگویان معبد دلفی به لایوس گفت در صورتی که از یوکاسته صاحب فرزندی شود، به دست آن فرزند کشته خواهد شد. پس لایوس او را به چوپانان سپرد تا در کوه رهایش کنند. اما چوپانان او را به مروپی، همسر پولیبس سپردند. روزی ایدیپ از کسی شنید که فرزند پولیبُس نیست. او برای یافتن حقیقیت نزد پیشگوی معبد دلفی رفت و او به جای پاسخ سوالش به ایدیپ گفت که روزی پدرش را خواهد کشت و با مادرش ازدواج خواهد کرد. ایدیپ برآشفت، نزد پولیبُس بازنگشت و راه تب در پیش گرفت. در راه به لائُس برخورد کرد و در نزاعی او را کشت و نادانسته با یوکاسته، مادرش، ازدواج کرد. زمانی که حقیقت را دریافت، خود را کور کرد. یوکاسته نیز خود را کشت. اودیپ از یوکاسته دو پسر به نام‌های پولونیکس، اتئوکلس و دو دختر به نام‌های آنتیگونه و ایسمنه داشت.[۱]

افسانه ایدیپ[ویرایش]

چون غیب گویان خبر داده بودند که ایدیپوس عاقبت شوهر مادرش خواهد شد و پدرش را خواهد کشت او را از تب طرد کرده روی کوهی گذاشتند و چوپانی او را به شاه کورینت سپرد. چون از گفته پیشگویان آگاه شد پیوسته از ملاقات پدر و مادر گریزان بود. تا اینکه روزی در تنگه فوسیس با پدر دچار آمد و ندانسته او را کشت. پس از آن به دروازه شهر تب رسید و آنجا با ابوالهول روبرو شد. ابوالهول از کسانی که عزم ورود به شهر داشتند معمائی می‌پرسید و هرکس را که از جواب عاجز می‌ماند می‌بلعید. از ایدیپوس پرسید کدام جانور است که بامدادان با چهارپا و در میانه روز با دوپا و شامگاهان با سه پا راه رود. ایدیپوس گفت: انسان است که در کودکی با چهارپا و در جوانی با دوپا و در پیری با سه پا حرکت می‌کند، ایدیپوس پاسخ گفت و سپس اسفینکس را کشت و وارد شهر تب شد و چون بر اسفینکس غالب شده بود به سلطنت رسید و باز ندانسته با مادر همسری کرد و از او چهار فرزند آورد. خدایان تب از جنایات او در خشم شدند و آن شهر را به طاعون مبتلا ساختند و سرانجام ایدیپوس از قتل پدر و همسری با مادر آگاه شد و چشمان خود را کور کرد و رو به بیابان نهاد.

تولد و تقدیر ایدیپ[ویرایش]

لایوس همسر یوکاسته و شاه تب که از نداشتن وارث در رنج بود، روزی با پیشگوی معبد دلفی در این خصوص مشورت می‌کند. پیشگو برای او توضیح می‌دهد که این مسئله به ظاهر مصیبت بار در واقع برکتی است از جانب خدایان، زیرا فرزند مقدر شده از پیوند او و همسرش نه تنها او را خواهد کشت که با مادرش نیز ازدواج خواهد نمود و پیشامدهای مصیبت باری را سبب می‌شود که خانه خرابی آخرین ارمغان آن خواهد بود. از آن پس لایوس به سبب حفظ جان، بدون کوچکترین توضیحی، از هم بستری با یوکاسته سرباز می‌زند.

بعد از ۹ ماه یوکاسته فرزندی به دنیا می‌آورد. لائُس برای جلوگیری از به حقیقت پیوستن پیشگویی نوزاد را از آغوش دایه‌اش بیرون کشیده و مچ پای او را برای عبور دادن بندی سوراخ می‌کند و سپس رهایش می‌کند. نوزاد توسط همسر شاه کورینت، مروپی پیدا می‌شود، (یا توسط چوپانی که او را نزد شاه کورینت می‌برد). کودک با گمان اینکه فرزند شاه کورینت (پولیبُس) است، در قلمرو پادشاهی کورینت بزرگ می‌شود. در کودکی نامش را اپدیپ می‌گذارند که در یونانی به معنی ” متورم پای “ است. سال‌ها بعد یکی از دشمنان ایدیپ به قصد آزارش، به او می‌گوید که او فرزند پولیبُس نیست و در واقع یک کودک سرراهی است. ایدیپ رنجیده خاطر از شاه، جویای حقیقت می‌شود و شاه در نهایت به او چیزی می‌گوید که بسیار دور از واقعیت است. ایدیپ که هنوز به آنچه شنیده اطمینانی ندارد، مصمم می‌شود که برای تحقیق و پرسش به سراغ پیشگوی معبد دلفی برود و از او نشان والدین واقعی اش را جویا شود. هنگامیکه به مقصد می‌رسد پیشگو، وحشت زده او را از محل زندگی‌اش بیرون می‌اندازد، ولی قبل از آن به او می‌گوید که پدرش را خواهد کشت و با مادرش ازدواج خواهد کرد.

ایدیپ هراسان از شنیدن این موضوع و برای جلوگیری از کشتن پولیبُس و ازدواج با مروپی تصمیم می‌گیرد که دیگر هرگز به کورینت بازنگردد و به تب برود. بر سرراه تب بر سر کوهی ابوالهول نشسته بود. او از کسانی که می‌گذشتند چیستانی می‌پرسید و اگر آن شخص نمی‌توانست به چیستان پاسخ صحیح دهد او را می‌بلعید. جارچی لائُس با دیدن جوانی بر سر راه عبور شاه، به او امر می‌کند که راه را برای عبور شاه باز کند اما وقتی می‌بیند. ایدیپ برای اطاعت از فرمان او شتابی از خود نشان نمی‌دهد، خشمگین یکی از اسب‌های او را می‌کشد و به سمت او هجوم می‌آورد و به پای قهرمان می‌کوبد. ایدیپ نیز در دفاع، به کالسکه حامل لائُس حمله می‌کند. لائُس خود را در محاصره اسبهایی می‌بیند که افسارشان به دست ایدیپ است. ایدیپ لائُس را روی زمین می‌کشد تا او می‌میرد.

بدین ترتیب اولین بخش از پیشگویی به حقیقت می‌پیوندد. به دنبال خبر کشته شدن پادشاه، مردم تب برادر یوکاسته یعنی کرِئون را به شاهی برمی‌گزینند. شاه جدید هم نمی‌داند که چطور باید با ابوالهول مقابله کند و زمانی که ابوالهول پسرش را می‌بلعد او اعلام می‌کند که تخت پادشاهی و همسری خواهرش از آن کسی است که معما را حل کند.

چیستان ابوالهول[ویرایش]

درست در همین شرایط ایدیپ به تِب می‌رسد و به ابوالهول برمی‌خورَد. او هیولایی است با سرِ زن و بدن شیر، دُم مار و بال‌های پرندگان وحشی. معمای او چنین بود: کدام مخلوق است که صبح با چهار پا، ظهر با دو پا و شب‌هنگام با سه پا راه می‌رود؟ معمای دیگری نیز وجود داشت با این شرح: کدام دو خواهرند که یکی دیگری را به دنیا می‌آورَد و سپس آن دیگری اولی را؟ هیچ‌کدام از اهالی تِب نمی‌توانستند به این چیستان‌ها پاسخ گویند؛ بنابراین، ابوالهول آن‌ها را یکی پس از دیگری می‌بلعید. در یک نسخهٔ قدیمی‌تر، گفته می‌شود که مردم تِب هر روز در میدان شهر گرد هم جمع می‌آمدند تا با کمک یکدیگر راه‌حلی برای سؤال‌ها بیابند، اما بدون آنکه موفق شوند، در پایان هر نشست، ابوالهول یکی از آن‌ها را می‌بلعید. ایدیپ بعد از شنیدن چیستان‌ها بلافاصله به آن‌ها پاسخ داد. جواب معمای اول انسان است؛ اوست که در دوران کودکی که صبحِ زندگانیِ اوست، بر چهار پا (دو دست و دو پا)، در میانهٔ زندگی با دو پا، و در نهایت با سه پا (منظور از پای سوم عصای دوران سالخوردگی است) راه می‌رود. پاسخ معمای دوم، شب و روز است. آن دو خواهر هستند، زیرا هر دو کلمه در زبان یونانی مؤنث‌اند.

ابوالهول خود را از بالای کوهی که بر آن قرار گرفته بود به زیر می‌افکنَد، یا به روایت دیگر، این ایدیپ است که او را از کوه به پایین پرتاب می‌کند. کرِئون، خرسند از شجاعت جوان قهرمان و بیش از هر چیز، به دلیل انتقام خون پسرش، تخت سلطنت و همسری خواهرش را به ایدیپ تقدیم می‌کند، و بدین‌سان پیشگویی تا به نهایت به حقیقت می‌پیوندد.

پادشاهی و تبعید ایدیپ[ویرایش]

از ازدواج آن دو، دو فرزند پسر به نام‌های پولونیکس و اتئوکلس و دو فرزند دختر به نام‌های آنتیگونه و ایسمنه بوجود می‌آیند. بعد از یک دوران طولانی و درخشان پادشاهی، شهر تب گرفتار طاعون می‌شود. ایدیپ از کرِئون می‌خواهد تا از پیشگوی معبد دلفی علت مصیبت را جویا شود و کرِئون با پاسخ از نزد پیشگو بازمی‌گردد.

تنها در صورتیکه انتقام خون لائُس گرفته شود، طاعون خاتمه می‌یابد. ایدیپ اعلام می‌کند که عامل جنایت را از کشور تبعید خواهد نمود و این همان عاقبتی است که برای خودش رقم می‌زند. او سپس از تریسیا نام و نشانی مقصر را جویا می‌شود و تریسیا که به واسطهٔ ارتباط با دنیای مردگان تمام داستان را می‌داند از دادن پاسخ به نحوی سرباز می‌زند و ایدیپ مظنون می‌شود که شاید عاملین جنایت خود تریسیا و کرِئون هستند و این آغازی است برای اختلاف میان ایدیپ و کرِئون. یوکاسته برای اثبات بی گناهی آنان، سخن پیشگویان راجع به اینکه فرزند لائُس و یوکاسته او را خواهد کشت، به ایدیپ می‌گوید و در حالیکه گمان می‌برد این موضوع به حقیقت نپیوسته‌است اضافه می‌کند که لائُس به دست راهزنان بر سر تقاطعی کشته شد.

از شنیدن لغت تقاطع ایدیپ وحشت زده می‌شود و از او می‌خواهد که لائُس و کالسکه‌اش را توصیف کند. در همین هنگام از کورینت پیکی می‌رسد و به او خبر مرگ مردی را می‌دهد که ایدیپ او را پدر خود می‌پنداشت، پولیبُس. یوکاسته و ایدیپ بدین ترتیب آسوده‌خاطر می‌شوند که پیشگویی پیشگو دربارهٔ ایدیپ به حقیقت نپیوسته‌است اما پیک به ایدیپ می‌گوید که پولیبُس پدر واقعی او نبوده‌است. یوکاسته خود را می‌کشد و ایدیپ با سنجاق سینهٔ مادر - همسرش خود را کور می‌کند. کرِئون برای مدتی مجدداً بر تخت پادشاهی می‌نشیند و حقیقت را از پسران ایدیپ مخفی می‌دارد. اما آن‌ها با آگاهی از موضوع می‌خواهند که ایدیپ را از تب تبعید کنند. ایدیپ رنجیده خاطر از فرزندانش، آن‌ها را نفرین می‌کند و می‌گوید که آن‌ها به دست یکدیگر کشته خواهند شد.

پایان زندگی ایدیپ[ویرایش]

بدین ترتیب قهرمان نابینا، که توسط دخترانش، آنتیگونه و ایسمنه همراهی می‌شود به گدایی و عبادت مشغول می‌شود. بعد از سال‌های طولانی، تسیوس او را می‌یابد و به او و دخترانش در قلمرو پادشاهی خود خوشامد می‌گوید. پیشگویی خبر می‌دهد کشوری که میزبان مقبرهٔ ایدیپ باشد از طرف خدایان متبرک خواهد شد، بنابراین کرِئون سعی می‌کند که ایدیپ در حال مرگ را راضی به بازگشت کند. اما ایدیپ که مورد مهمان نوازی تسیوس قرار گرفته، درخواست او را نمی‌پذیرد و می‌خواهد بعد از مرگ نیز خاکسترش در همان‌جا باقی بماند.

ایدیپ که می‌داند پایان این زندگی با صدای رعد و برق به او اعلام خواهد شد با شنیدن اولین صدای رعد تسیوس را خبر می‌کند. در زیر باران ایدیپ به نزدیکی یک خلیج می‌رسد که چند پلکان برنزی تا دنیای اموات فاصله دارد. آنجا می‌نشیند لباسهای کثیفش را از تن بیرون آورده و سپس دخترانش او را می‌شویند و به او لباس‌های نو می‌پوشانند و او همراه دخترانش مرثیهٔ مرگ می‌خوانند. به محض اینکه آواز مرگ تمام می‌شود، صدای خدایی شنیده می‌شود که ایدیپ را می‌خواند. بلافاصله صدای رعدی مهیب شنیده می‌شود، چنان مهیب که تسیوس صورتش را با ردا می‌پوشاند و هنگامیکه دست‌هایش را برمی‌دارد می‌بیند ایدیپ برای همیشه ناپدید شده‌است.

قسمتی از نمایشنامه[ویرایش]

.همسرایان: می‌خواهیم حقیقت هیاهویی را که تا به امروز بر سر زبان‌هاست بدانم

..ایدیپوس: وای بر من

.همسرایان: آرام باش تمنا می‌کنم

..ایدیپوس: بسیار ناهنجار است. باری می‌گویم. من نارواترین بیداد را بر خود هموار کردم. من ستمی ناسزاوار بر خود هموار کردم. خدا می‌داند که اختیاری در کار نبود

.همسرایان: در چه کاری؟

..ایدیپوس: در ازدواجی ننگین به خاطر شرم نادانسته به زناشویی رسوایی دست زدم

.همسرایان: می‌گویند مادرت در این پیوند ننگین همسر تو بود

..ایدیپوس: بیاد آوردن آن در حکم مرگ من است. تازه این دو نیز(آنتیگنه و ایسمنه) از آن منند

.همسرایان: نه

..ایدیپوس: فرزندان نفرین شده

.همسرایان: آه، خدایا

..ایدیپوس: و میوه‌های بطن همان مادر

.همسرایان: دختران تو و

..ایدیپوس: خواهرانم! آه خواهران پدر خود

.همسرایان: آیا پدرت را

..ایدیپوس: باز هم رنجی دیگر و شکنجه‌ای تازه؟

.همسرایان: تو او را کشتی؟

..ایدیپوس: آری اما به حق

.همسرایان: به حق؟

..ایدیپوس: آری (ناشناخته، در راه) کسی را کشتم که می‌خواست مرا بکشد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. * دورانت، ویل (۱۳۷۸تاریخ تمدن، یونان باستان (جلد دوم)، ترجمهٔ امیرحسین آریان‌پور و دیگران، به کوشش سرویراستار، محمود مصاحب.، تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، شابک ۹۶۴-۴۴۵-۰۰۱-۹
 2. (افسانه‌های تبای - موضوع: نمایشنامه یونانی - ۴۹۶؟ - ۴۰۶؟ ق. م - ایدیپ (اساطیر یونانی) - نمایشنامه - پدیدآورنده: سوفوکلس شاهرخ مسکوب - ناشر: خوارزمی - ۳۷۶ صفحه - رقعی (گالینگور) - چاپ ۴–۵۵۰۰ نسخه - کد کنگره:PA شابک:۸-۰۳۲-۴۸۷-۹۶۴ رده دیوئی:۸۸۲ تاریخ نشر:۳۱/۰۴/۸۶)

پیوند به بیرون[ویرایش]

Oedipus explains the riddle of the Sphinx, by Jean Auguste Dominique Ingres, c. 1805

Oedipus (UK: /ˈdɪpəs/, US: /ˈdəpəs, ˈɛdə-/; Greek: Οἰδίπους Oidípous meaning 'swollen foot') was a mythical Greek king of Thebes. A tragic hero in Greek mythology, Oedipus accidentally fulfilled a prophecy that he would end up killing his father and marrying his mother, thereby bringing disaster to his city and family.

The story of Oedipus is the subject of Sophocles' tragedy Oedipus Rex, which is followed in the narrative sequence by Oedipus at Colonus and then Antigone. Together, these plays make up Sophocles' three Theban plays. Oedipus represents two enduring themes of Greek myth and drama: the flawed nature of humanity and an individual's role in the course of destiny in a harsh universe.

In the best known version of the myth, Oedipus was born to King Laius and Queen Jocasta. Laius wished to thwart the prophecy, so he sent a shepherd-servant to leave Oedipus to die on a mountainside. However, the shepherd took pity on the baby and passed him to another shepherd who gave Oedipus to King Polybus and Queen Merope to raise as their own. Oedipus learned from the oracle at Delphi of the prophecy that he would end up killing his father and marrying his mother but, unaware of his true parentage, believed he was fated to murder Polybus and marry Merope, so left for Thebes. On his way he met an older man and killed him in a quarrel. Continuing on to Thebes, he found that the king of the city (Laius) had been recently killed, and that the city was at the mercy of the Sphinx. Oedipus answered the monster's riddle correctly, defeating it and winning the throne of the dead king – and the hand in marriage of the king's widow, who was also (unbeknownst to him) his mother Jocasta.

Years later, to end a plague on Thebes, Oedipus searched to find who had killed Laius, and discovered that he himself was responsible. Jocasta, upon realizing that she had married her own son, hanged herself. Oedipus then seized two pins from her dress and blinded himself with them.

The legend of Oedipus has been retold in many versions, and was used by Sigmund Freud to name and give mythic precedent to the Oedipus complex.

Basics of the myth

Variations on the legend of Oedipus are mentioned in fragments by several ancient Greek poets including Homer, Hesiod, Pindar, Aeschylus and Euripides. However, the most popular version of the legend comes from the set of Theban plays by Sophocles: Oedipus Rex, Oedipus at Colonus, and Antigone.

Oedipus was the son of Laius and Jocasta, king and queen of Thebes. Having been childless for some time, Laius consulted the Oracle of Apollo at Delphi. The Oracle prophesied that any son born to Laius would kill him. In an attempt to prevent this prophecy's fulfillment, when Jocasta indeed bore a son, Laius had his ankles pierced and tethered together so that he could not crawl; Jocasta then gave the boy to a servant to abandon ("expose") on the nearby mountain. However, rather than leave the child to die of exposure, as Laius intended, the servant passed the baby on to a shepherd from Corinth and who then gave the child to another shepherd.

The infant Oedipus eventually came to the house of Polybus, king of Corinth and his queen, Merope, who adopted him, as they were without children of their own. Little Oedipus was named after the swelling from the injuries to his feet and ankles ("swollen foot"). The word "oedema" (British English) or "edema" (American English) is from this same Greek word for swelling: οἴδημα, or oedēma.

After many years, Oedipus was told by a drunk that he was a "bastard", meaning at that time that he was not their biological son. Oedipus confronted his parents with the news, but they denied this. Oedipus went to the same oracle in Delphi that his birth parents had consulted. The oracle informed him that he was destined to murder his father and marry his mother. In an attempt to avoid such a fate, he decided not to return home to Corinth, but to travel to Thebes, which was closer to Delphi.

On the way, Oedipus came to Davlia, where three roads crossed each other. There he encountered a chariot driven by his birth-father, King Laius. They fought over who had the right to go first and Oedipus killed Laius when the charioteer tried to run him over. The only witness of the king's death was a slave who fled from a caravan of slaves also traveling on the road at the time.

Continuing his journey to Thebes, Oedipus encountered a Sphinx, who would stop all travelers to Thebes and ask them a riddle. If the travelers were unable to answer her correctly, they would be killed and eaten; if they were successful, they would be free to continue on their journey. The riddle was: "What walks on four feet in the morning, two in the afternoon and three at night?". Oedipus answered: "Man: as an infant, he crawls on all fours; as an adult, he walks on two legs and; in old age, he uses a 'walking' stick". Oedipus was the first to answer the riddle correctly and, having heard Oedipus' answer, the Sphinx allowed him to carry on forward.

Queen Jocasta's brother, Creon, had announced that any man who could rid the city of the Sphinx would be made king of Thebes, and given the recently widowed Queen Jocasta's hand in marriage. This marriage of Oedipus to Jocasta fulfilled the rest of the prophecy. Oedipus and Jocasta had four children: two sons, Eteocles and Polynices (see Seven Against Thebes), and two daughters, Antigone and Ismene.

Many years after the marriage of Oedipus and Jocasta, a plague of infertility struck the city of Thebes, affecting crops, livestock and the people. Oedipus asserted that he would end the pestilence. He sent his uncle, Creon, to the Oracle at Delphi, seeking guidance. When Creon returned, Oedipus learned that the murderer of the former King Laius must be brought to justice, and Oedipus himself cursed the killer of his wife's late husband, saying that he would be exiled. Creon also suggested that they try to find the blind prophet, Tiresias who was widely respected. Oedipus sent for Tiresias, who warned him not to seek Laius' killer. In a heated exchange, Tiresias was provoked into exposing Oedipus himself as the killer, and the fact that Oedipus was living in shame because he did not know who his true parents were. Oedipus angrily blamed Creon for the false accusations, and the two argued. Jocasta entered and tried to calm Oedipus by telling him the story of her first-born son and his supposed death. Oedipus became nervous as he realized that he may have murdered Laius and so brought about the plague. Suddenly, a messenger arrived from Corinth with the news that King Polybus had died. Oedipus was relieved for the prophecy could no longer be fulfilled if Polybus, whom he considered his birth father, was now dead.

Still, he knew that his mother was still alive and refused to attend the funeral at Corinth. To ease the tension, the messenger then said that Oedipus was, in fact, adopted. Jocasta, finally realizing that he was her son, begged him to stop his search for Laius' murderer. Oedipus misunderstood her motivation, thinking that she was ashamed of him because he might have been born of low birth. Jocasta in great distress went into the palace where she hanged herself. Oedipus sought verification of the messenger's story from the very same herdsman who was supposed to have left Oedipus to die as a baby. From the herdsman, Oedipus learned that the infant raised as the adopted son of Polybus and Merope was the son of Laius and Jocasta. Thus, Oedipus finally realized that the man he had killed so many years before, at the place where the three roads met, was his own father, King Laius, and that he had married his mother, Jocasta.

Events after the revelation depend on the source. In Sophocles' plays, Oedipus went in search of Jocasta and found she had killed herself. Using the pin from a brooch he took off Jocasta's gown, Oedipus blinded himself and was then exiled. His daughter Antigone acted as his guide as he wandered through the country, finally dying at Colonus where they had been welcomed by King Theseus of Athens. However, in Euripides' plays on the subject, Jocasta did not kill herself upon learning of Oedipus' birth, and Oedipus was blinded by a servant of Laius. The blinding of Oedipus does not appear in sources earlier than Aeschylus. Some older sources of the myth, including Homer, state that Oedipus continued to rule Thebes after the revelations and after Jocasta's death.[1]

Oedipus' two sons, Eteocles and Polynices, arranged to share the kingdom, each taking an alternating one-year reign. However, Eteocles refused to cede his throne after his year as king. Polynices brought in an army to oust Eteocles from his position and a battle ensued. At the end of the battle the brothers killed each other after which Jocasta's brother, Creon, took the throne. He decided that Polynices was a "traitor," and should not be given burial rites. Defying this edict, Antigone attempted to bury her brother. In Sophocles' Antigone, Creon had her buried in a rock cavern for defying him, whereupon she hanged herself. However, in Euripides' lost version of the story, it appears that Antigone survives.

5th century BC

Lekythos
Oedipus Sphinx BM Vase E696.jpg
Oedipus slaying the sphinx
MaterialPottery, gold
Created420–400 BC
Period/cultureAttic
PlacePolis-tis-Chrysokhou, tomb, Cyprus
Present locationRoom 72, British Museum
Identification1887,0801.46

Most writing on Oedipus comes from the 5th century BC, though the stories deal mostly with Oedipus' downfall. Various details appear on how Oedipus rose to power.

King Laius of Thebes hears of a prophecy that his infant son will one day kill him.[2] He pierces Oedipus' feet and leaves him out to die, but a shepherd finds him and carries him away.[3] Years later, Oedipus, not knowing he was adopted, leaves home in fear of the same prophecy that he will kill his father and marry his mother.[4] Laius journeys out to seek a solution to the Sphinx's mysterious riddle.[5] As prophesied, Oedipus and Laius cross paths, but they do not recognize each other. A fight ensues, and Oedipus kills Laius and most of his guards.[6] Oedipus goes on to defeat the Sphinx by solving a riddle to become king.[7] He marries the widowed Queen Jocasta, unaware that she is his mother. A plague falls on the people of Thebes. Upon discovering the truth, Oedipus blinds himself, and Jocasta hangs herself.[8] After Oedipus is no longer king, Oedipus' brother-sons kill each other.

Some differences with older stories emerge. The curse of the Oedipus' sons is expanded backward to include Oedipus and his father, Laius. Oedipus now steps down from the throne instead of dying in battle. Additionally, rather than his children being by a second wife, Oedipus' children are now by Jocasta.

Pindar's Second Olympian Ode

In the Second Olympians Ode Pindar wrote: Laius' tragic son, crossing his father's path, killed him and fulfilled the oracle spoken of old at Pytho. And sharp-eyed Erinys saw and slew his warlike children at each other's hands. Yet Thersandros survived fallen Polyneikes and won honor in youthful contests and the brunt of war, a scion of aid to the house of Adrastos..[9]

Aeschylus' Oedipus trilogy

In 467 BC the Athenian playwright, Aeschylus, is known to have presented an entire trilogy based upon the Oedipus myth, winning the first prize at the City Dionysia. The First play was Laius, the second was Oedipus, and the third was Seven against Thebes. Only the third play survives, in which Oedipus' sons Eteocles and Polynices kill each other warring over the throne. Much like his Oresteia, this trilogy would have detailed the tribulations of a House over three successive generations. The satyr play that followed the trilogy was called The Sphinx.

Sophocles' Theban plays

Oedipus Rex

As Sophocles' Oedipus Rex begins, the people of Thebes are begging the king for help, begging him to discover the cause of the plague. Oedipus stands before them and swears to find the root of their suffering and to end it. Just then, Creon returns to Thebes from a visit to the oracle. Apollo has made it known that Thebes is harbouring a terrible abomination and that the plague will only be lifted when the true murderer of old King Laius is discovered and punished for his crime. Oedipus swears to do this, not realizing that he is himself the culprit. The stark truth emerges slowly over the course of the play, as Oedipus clashes with the blind seer Tiresias, who senses the truth. Oedipus remains in strict denial, though, becoming convinced that Tiresias is somehow plotting with Creon to usurp the throne.

Realization begins to slowly dawn in Scene II of the play when Jocasta mentions out of hand that Laius was slain at a place where three roads meet. This stirs something in Oedipus' memory and he suddenly remembers the men that he fought and killed one day long ago at a place where three roads met. He realizes, horrified, that he might be the man he's seeking. One household servant survived the attack and now lives out his old age in a frontier district of Thebes. Oedipus sends immediately for the man to either confirm or deny his guilt. At the very worst, though, he expects to find himself to be the unsuspecting murderer of a man unknown to him. The truth has not yet been made clear.

The moment of epiphany comes late in the play. At the beginning of Scene III, Oedipus is still waiting for the servant to be brought into the city, when a messenger arrives from Corinth to declare that King Polybus of Corinth is dead. Oedipus, when he hears this news, feels much relieved, because he believed that Polybus was the father whom the oracle had destined him to murder, and he momentarily believes himself to have escaped fate. He tells this all to the present company, including the messenger, but the messenger knows that it is not true. He is the man who found Oedipus as a baby in the pass of Cithaeron and gave him to King Polybus to raise. He reveals, furthermore that the servant who is being brought to the city as they speak is the very same man who took Oedipus up into the mountains as a baby. Jocasta realizes now all that has happened. She begs Oedipus not to pursue the matter further. He refuses, and she withdraws into the palace as the servant is arriving. The old man arrives, and it is clear at once that he knows everything. At the behest of Oedipus, he tells it all.

Overwhelmed with the knowledge of all his crimes, Oedipus rushes into the palace where he finds his mother-wife, dead by her own hand. Ripping a brooch from her dress, Oedipus blinds himself with it. Bleeding from the eyes, he begs his uncle and brother-in-law Creon, who has just arrived on the scene, to exile him forever from Thebes. Creon agrees to this request. Oedipus begs to hold his two daughters Antigone and Ismene with his hands one more time to have their eyes fill of tears and Creon out of pity sends the girls in to see Oedipus one more time.

Oedipus at Colonus

Oedipus at Colonus

In Sophocles' Oedipus at Colonus, Oedipus becomes a wanderer, pursued by Creon and his men. He finally finds refuge at the holy wilderness right outside Athens, where it is said that Theseus took care of Oedipus and his daughter, Antigone. Creon eventually catches up to Oedipus. He asks Oedipus to come back from Colonus to bless his son, Eteocles. Angry that his son did not love him enough to take care of him, he curses both Eteocles and his brother, condemning them both to kill each other in battle. Oedipus dies a peaceful death; his grave is said to be sacred to the gods.

Antigone

The blind Oedipus led by his daughter Antigone

In Sophocles' Antigone, when Oedipus stepped down as king of Thebes, he gave the kingdom to his two sons, Eteocles and Polynices, both of whom agreed to alternate the throne every year. However, they showed no concern for their father, who cursed them for their negligence. After the first year, Eteocles refused to step down and Polynices attacked Thebes with his supporters (as portrayed in the Seven Against Thebes by Aeschylus and the Phoenician Women by Euripides). The two brothers killed each other in battle. King Creon, who ascended to the throne of Thebes, decreed that Polynices was not to be buried. Antigone, Polynices' sister, defied the order, but was caught. Creon decreed that she was to be put into a stone box in the ground, this in spite of her betrothal to his son Haemon. Antigone's sister, Ismene, then declared she had aided Antigone and wanted the same fate, but Creon eventually declined executing her. The gods, through the blind prophet Tiresias, expressed their disapproval of Creon's decision, which convinced him to rescind his order, and he went to bury Polynices himself. However, Antigone had already hanged herself in her tomb, rather than suffering the slow death of being buried alive. When Creon arrived at the tomb where she had been interred, his son Haemon attacked him upon seeing the body of his deceased fiancée, but failing to kill Creon he killed himself. When Creon's wife, Eurydice, was informed of the death of Haemon, she too took her own life.

Euripides' Phoenissae, Chrysippus and Oedipus

In the beginning of Euripides' Phoenissae, Jocasta recalls the story of Oedipus. Generally, the play weaves together the plots of the Seven Against Thebes and Antigone. The play differs from the other tales in two major respects. First, it describes in detail why Laius and Oedipus had a feud: Laius ordered Oedipus out of the road so his chariot could pass, but proud Oedipus refused to move. Second, in the play Jocasta has not killed herself at the discovery of her incest – otherwise she could not play the prologue, for fathomable reasons – nor has Oedipus fled into exile, but they have stayed in Thebes only to delay their doom until the fatal duel of their sons/brothers/nephews Eteocles and Polynices: Jocasta commits suicide over the two men's dead bodies, and Antigone follows Oedipus into exile.

In Chrysippus, Euripides develops backstory on the curse: Laius' sin was to have kidnapped Chrysippus, Pelops' son, in order to violate him, and this caused the gods' revenge on all his family. Laius was the tutor of Chrysippus, and raping his student was a severe violation of his position as both guest and tutor in the house of the royal family hosting him at the time. Extant vases show a fury hovering over the lecherous Laius as he abducts the rape victim.[10] Furies avenged violations of good order in households, as can be seen most clearly in such texts as The Libation Bearers by Aeschylus.

Euripides wrote also an Oedipus, of which only a few fragments survive.[11] The first line of the prologue recalled Laius' hubristic action of conceiving a son against Apollo's command. At some point in the action of the play, a character engaged in a lengthy and detailed description of the Sphinx and her riddle – preserved in five fragments from Oxyrhynchus, P.Oxy. 2459 (published by Eric Gardner Turner in 1962).[12] The tragedy featured also many moral maxims on the theme of marriage, preserved in the Anthologion of Stobaeus. The most striking lines, however, state that in this play Oedipus was blinded by Laius' attendants, and that this happened before his identity as Laius' son had been discovered, therefore marking important differences with the Sophoclean treatment of the myth, which is now regarded as the 'standard' version. Many attempts have been made to reconstruct the plot of the play, but none of them is more than hypothetical, because of the scanty remains that survive from its text and of the total absence of ancient descriptions or résumés – though it has been suggested that a part of Hyginus' narration of the Oedipus myth might in fact derive from Euripides' play. Some echoes of the Euripidean Oedipus have been traced also in a scene of Seneca's Oedipus (see below), in which Oedipus himself describes to Jocasta his adventure with the Sphinx.[13]

Other playwrights

At least three other 5th-century BC authors who were younger than Sophocles wrote plays about Oedipus. These include Achaeus of Eretria, Nichomachus and the elder Xenocles.[14]

Later additions

The Bibliotheca, a Roman-era mythological handbook, includes a riddle for the Sphinx, borrowing the poetry of Hesiod:

What is that which has one voice and yet becomes four-footed and two-footed and three-footed?[15]

Later addition to Aeschylus' Seven against Thebes

Due to the popularity of Sophocles's Antigone (c. 442 BC), the ending (lines 1005–78) of Seven against Thebes was added some fifty years after Aeschylus' death.[16] Whereas the play (and the trilogy of which it is the last play) was meant to end with somber mourning for the dead brothers, the spurious ending features a herald announcing the prohibition against burying Polynices, and Antigone's declaration that she will defy that edict.

Post-Classical literature

Oedipus was a figure who was also used in the Latin literature of ancient Rome. Julius Caesar wrote a play on Oedipus, but it has not survived into modern times.[17] Ovid included Oedipus in Metamorphoses, but only as the person who defeated the Sphinx. He makes no mention of Oedipus' troubled experiences with his father and mother. Seneca the Younger wrote his own play on the story of Oedipus in the first century AD. It differs in significant ways from the work of Sophocles.

Seneca's play on the myth was intended to be recited at private gatherings and not actually performed. It has however been successfully staged since the Renaissance. It was adapted by John Dryden in his very successful heroic drama Oedipus, licensed in 1678. The 1718 Oedipus was also the first play written by Voltaire. A version of Oedipus by Frank McGuinness was performed at the National Theatre in late 2008, starring Ralph Fiennes and Claire Higgins.

In 1960, Immanuel Velikovsky (1895–1979) published a book called Oedipus and Akhnaton which made a comparison between the stories of the legendary Greek figure, Oedipus, and the historic Egyptian King of Thebes, Akhnaton. The book is presented as a thesis that combines with Velikovsky's series Ages in Chaos, concluding through his revision of Egyptian history that the Greeks who wrote the tragedy of Oedipus may have penned it in likeness of the life and story of Akhnaton, because in the revision Akhnaton would have lived much closer to the time when the legend first surfaced in Greece, providing a historical basis for the story. Each of the major characters in the Greek story are identified with the people involved in Akhnaton's family and court, and some interesting parallels are drawn.

In the late 1960s Ola Rotimi published a novel and play, The Gods Are Not To Blame, which retell the Oedipus myth happening in the Yoruba kingdom.[18]

Oedipus complex

Sigmund Freud used the name "the Oedipus complex" to explain the origin of certain neuroses in childhood. It is defined as a male child's unconscious desire for the exclusive love of his mother. This desire includes jealousy towards the father and the unconscious wish for that parent's death, as well as the unconscious desire for sexual intercourse with the mother. Oedipus himself, as portrayed in the myth, did not suffer from this neurosis – at least, not towards Jocasta, whom he only met as an adult (if anything, such feelings would have been directed at Merope – but there is no hint of that). Freud reasoned that the ancient Greek audience, which heard the story told or saw the plays based on it, did know that Oedipus was actually killing his father and marrying his mother; the story being continually told and played therefore reflected a preoccupation with the theme.[19]

The term oedipism is used in medicine for serious self-inflicted eye injury, an extremely rare form of severe self-harm.

See also

Notes

 1. ^ Wilson, Christopher. "Oedipus: The message in the myth", The Open University
 2. ^ Euripides, Phoenissae
 3. ^ Sophocles, Oedipus Rex 1220–1226; Euripides, Phoenissae
 4. ^ Sophocles, Oedipus Rex 1026–1030; Euripides, Phoenissae
 5. ^ Sophocles, Oedipus Rex 132–137
 6. ^ Pindar, Second Olympian Ode; Sophocles, Oedipus Rex 473–488; Euripides, Phoenissae
 7. ^ Sophocles, Oedipus Rex 136, 1578; Euripides, Phoenissae
 8. ^ Sophocles, Oedipus Rex 1316
 9. ^ Pindar, Second Olympian Ode
 10. ^ The Reign of the Phallus: Sexual Politics in Ancient Athenas by Eva Keuls (Berkeley and Los Angeles, 1993) p. 292.
 11. ^ R. Kannicht, Tragicorum Graecorum Fragmenta (TrGF) vol. 5.1, Göttingen 2004; see also F. Jouan – H. Van Looy, "Euripide. tome 8.2 – Fragments", Paris 2000
 12. ^ Reviewed by Hugh Lloyd-Jones in "Gnomon" 35 (1963), pp. 446–447
 13. ^ Joachim Dingel, in "Museum Helveticum" 27 (1970), 90–96
 14. ^ Burian, P. (2009). "Inconclusive Conclusion: the Ending(s) of Oedipus Tyrannus". In Goldhill, S.; Hall, E. (eds.). Sophocles and the Greek Tragic Tradition. Cambridge University Press. p. 100. ISBN 978-0-521-88785-4.
 15. ^ Bibliotheca III.5.7
 16. ^ See (e.g.) Brown 1976, 206–19.
 17. ^ E.F. Watling's Introduction to Seneca: Four Tragedies and Octavia
 18. ^ Rotimi O., The Gods are Not to Blame, Three Crown Books, Nigeria 1974
 19. ^ Bruno Bettelheim (1983). Freud and Man's Soul. Knopf. ISBN 0-394-52481-0.

References

External links

Regnal titles
Preceded by
Laius
Mythical King of Thebes Succeeded by
Creon