ادوارد وستون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ادوارد وستون (به انگلیسی: Edward Weston) از عکاسان سرشناس آمریکایی بود.

ادوارد وستون در سال 1886 در شیکاگو زاده شد. او درسال 1906 در کالیفرنیا سکنی گزید و تا پایان عمر همانجا ماند، البته به استثنای دوره های طولانی که در سالهای 1920 در مکزیک به سر برد. . او در ابتدا عکاسی پیرو سبک نگاره نمایی بود که در سالهای 1900 بسیار رایج بود. او در اواخر سال 1922 مدتی در نیویورک اقامت گزید و در آنجا با آلفرد استیگلیتز و چارلز شیلر برخورد کرد. او پیرو سبک ((تصویر مستقیم)) به شیوه استیگلیتز شد. او ، هنر رد تصاویر را خود پدید آورد.وستون درسال 1958 به سبب ابتلا به بیماری پارکینسون در گذشت.

arshe2008

وستون از هنگامی که در اوایل دهه ۱۹۲۰ بینش منحصر به فردش شکل می‌گرفت، بیش از یک دهه، عکاسی ماهر و موفق بود. تا سال ۱۹۳۰ که ۴۵ سال داشت، مجموعه‌ای بوجود آورده بود که سرانجام او را به عنوان هنرمند و مرد بزرگی مشخص کرد که کارهایش ادراک ما را از جهان و زندگی تغییر داده‌است.

گویی برای وستون، اشیائی که در تجارب روزمره به کار می‌رفت به صورت پیکره‌هایی زنده و انداموار در آمده بود، یعنی فرم‌هایی که هم بیان و هم دلیل زندگی درونی اشیا بود. قدرت بصری وجدآور کار وستون، محصول دستاورد عمیق‌تری است: او چشمانش را از توقع و گمان قراردادی و مرسوم رها کرد و به آن‌ها آموخت تا بیان نیت و مفهومی را که در فرم طبیعی وجود دارد ببیند.

منابع[ویرایش]

  • نگاهی به عکس‌ها. جان سارکوفسکی. فرشید آذرنگ. نشر سمت. ۱۳۸۲