ادوارد اسمیت دربی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ادوارد اسمیت دربی
نخست‌وزیر بریتانیا
پادشاه/ملکه ملکه ویکتوریا
پس از جان راسل
پیش از بنجامین دیزرائیلی
نماینده پارلمان بریتانیا
اطلاعات شخصی
تولد ۲۹ مارس ۱۷۹۹(۱۷۹۹-03-۲۹)
لنکاشایر، انگلستان
مرگ ۲۳ اکتبر ۱۸۶۹ میلادی (۷۰ سال)
لنکاشایر، انگلستان
ملیت  بریتانیا
حزب سیاسی حزب محافظه کار بریتانیا
دانشگاه اکسفورد
پیشه ، سیاستمدار

ادوارد جرج جفری اسمیت استنلی (به انگلیسی: Edward George Geoffrey Smith-Stanley)‏ چهاردهیمن ارل دربی (به انگلیسی: Derby) دولتمرد اهل بریتانیا و نخست وزیر این کشور برای سه دوره بود. او تا امروز طولانی ترین دوره رهبری حزب محافظه کار بریتانیا را در اختیار دارد. او قبل از ۱۸۳۴ به نام ادوارد استنلی شناخته می شد. و از ۱۸۳۴ تا ۱۸۵۱ بنام لرد استنلی.

پدرش لرد استنلی و مادرش شارلوت هورن بای بودند. استنلی ها خاندانی دیرپا و ثروتمند و زمیندار در نوزلی هال در لنکاشایر بودند. اجداد او از مردان پادشاه (لردها) از سال ۱۴۰۵ بودند و توماس استنلی اولین ارل دربی جبهه خود را در جریان نبرد بوزورث عوض کرد و تاج شاه سقوط کرده ریچارد سوم را بر سر هنری تئودور گذاشت.

سوابق او نا معمول است. او یکی از چهار نخست وزیر بریتانیاست که در سه دوره با فاصله خدمت کرده با این حال تمام این دوره ها کمتر از دوسال بوده اند و در مجموع فقط سه سال و ۲۸۰ روز شده اند. وقتی او اولین کابینه خودش در ۱۸۵۲ تشکیل داد چون بیشتر وزرا از سیاستمداران ناشناخته تشکیل شده بودند زمانی که اسامی در مجلس لردها خوانده شد دوک ولینگتون سالخورده (فاتح نبرد واترلو در مقابل ناپلئون بناپارت) مدام سوال می کرد که ((کی؟ کی؟)) از ان به بعد کابینه او را دولت کی؟ کی؟ می گفتند که تا اخر همان سال هم در دسامبر سقوط کرد. با این حال او دستاوردهای زیادی هم به عنوان وزیر و هم نخست وزیر داشت. او پدر حزب محافظه کار امروزی توصیف شده است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]