احمد آرامش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
احمد آرامش
وزیر مشاور و مدیر عامل سازمان برنامه ایران
در زمانِ محمدرضا شاه پهلوی
نخست‌وزیر جعفر شریف‌امامی
وزیر کار ایران
نخست‌وزیر احمد قوام
اطلاعات شخص
زاده ۱۲۸۷
یزد
درگذشت ۱۳۵۲
پارک لاله، تهران
ملیت  ایران
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام شیعه

احمد آرامش (۱۲۸۷ یزد - ۱۳۵۲ تهران) سیاست‌مدار دوره محمدرضا پهلوی بود. احمد آرامش وزیر کار دولت احمد قوام و وزیر مشاور و مدیر عامل سازمان برنامه در دولت جعفر شریف‌امامی بود.[۱]

«بدیهی است که عنایت پروردگار با در خانه نشستن و تسبیح انداختن به دست نمی‌آید. «عنایت» شامل حال کسانی است که در خدمت به خلق، در نوع‌پروری و انفاق، در رهانیدن دردمندان و دستگیری از مستمندان و مخصوصاً در مبارزه با ستم و برانداختن ریشه‌های خودکامگی و ظلم، فداکارتر و درجه ایثارشان فزون‌تر باشد.»

احمد آرامش، پیکار با اهریمن، صفحهٔ ۲۱۷

زندگی سیاسی[ویرایش]

آرامش از هواداران احمد قوام و شوهر خواهر جعفر شریف‌امامی بود و در دوران نخست وزیری دیگران، با انتشار اطلاعیه‌ها و تشکیل گروه‌ها و تشکل‌ها به مبارزه با حکومت شاهنشاهی می‌پرداخت و مسلک جمهوری خواهی داشت.

تاریخ ایرانی: عصر یک روز پاییزی، مرد بلند قد با عینکی گرد بر چشم و قامتی کشیده، مثل هر روز از میان شمشادها عبور کرد، راه همیشگی را در خیابان اصلی پارک پیمود و روی نیمکت خودش جا خوش کرد. سه، چهار ماه بود که این کار هر روزش بود. هر روز تنها یا با مردان دیگری هم‌سن و سال خودش به پارک می‌آمد، ساعت‌ها قدم می‌زد و باز به اقامتگاهش بازمی‌گشت. آن روز اما روز دیگری بود. چند لحظه یک بار صدای خنده دختران و پسرانی که از خیابان اصلی می‌گذشتند، سکوت پارک فرح [لاله] را که تا ساعتی پیش تنها صدای هر از گاهی آن قارقار کلاغ‌ها بود در هم می‌شکست. این سکوت به ظاهر عادی، آرامش قبل از طوفان بود. طوفانی که چند دقیقه بعد صدای آن تا چند فرسخ دورتر شنیده شد. با ورود سه لندرور با سرنشینانی ناشناس فضای آرام پارک دستخوش تغییر شد و دقایقی بعد سفیر گلوله و صدای رگبار مسلسل بود که همین‌طور که سکوت را می‌شکست و خشاب اسلحه مردان ناشناس را خالی می‌کرد، خون را از تن مرد قد بلند بیرون می‌کشید و رنگ نیمکت را دگرگون می‌کرد. فردای آن روز روزنامه‌ها از مرگ دو خرابکار در پارک فرح خبر دادند: «اخیراً به دنبال شناسایی و کشف یک گروه خرابکار کمونیست که به وسیله سید محسن سید باقری تشکیل شده بود، او پس از سه سال تعقیب و گریز بازداشت شد. محسن سید باقری به مأموران گفته بود که در ساعت ۱۸ روز ۲۸ مهر ۱۳۵۲ در پارک فرح با شخصی با اسم مستعار قرار ملاقات دارد که هنگام مراجعه مأموران به محل در حالیکه سید محسن سید باقری در محل قرار حاضر شده بود، شخص مورد تماس مراجعه و به دنبال حرکت مأموران برای دستگیری به طرف سید باقری تیراندازی و بعد به سوی مأموران شلیک کرد که در اثر تیراندازی متقابل مأموران، مجروح و در راه بیمارستان به علت خونریزی شدید جان سپرد. هویت این شخص در بیمارستان روشن و معلوم شد که احمد آرامش می‌باشد.»

سر انجام به دست عوامل ساواک در پارک لاله تهران ترور شد و در قطعه ۷، ردیف ۵۳، شماره ۳۰ بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.[۲][۳]

منابع[ویرایش]

  1. مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران
  2. بازیگران سیاسی عصر رضاشاهی و محمدرضا شاهی. ناصر نجمی. انتشارات انیشتین. 1373 تهران
  3. . http://beheshtezahra.tehran.ir/Default.aspx?tabid=92&ctl=SearchDetails&mid=653&srid=914072. بازبینی‌شده در ۱ دسامبر ۲۰۱۶. 
  4. . تصمیم قانونی دایر به‌ابراز رای‌اعتماد به دولت جناب آقای مهندس شریف‌امامی نخست‌وزیر. بازبینی‌شده در ۵ فوریه ۲۰۱۷. 

جستارهای وابسته[ویرایش]