یعقوبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از احمدبن ابی یعقوب)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یعقوبی
نام اصلی أبو العباس أحمد بن إسحاق بن جعفر بن وهب بن واضح الیعقوبی
زمینهٔ کاری تاریخ اسلام، جغرافیا
مرگ ۲۸۴ هـ/۸۹۷–۸۹۸ م
پیشه مورخ، جغرافی‌دان
کتاب‌ها تاریخ یعقوبی، کتاب البلدان

احمد بن ابی یعقوب بن جعفر بن وهب بن واضح عباسی معروف به ابن واضح و الیعقوبی، (متولد بغداد)[۱] مورخ و جغرافی‌دان شیعی، تا ۸۷۳ میلادی در ارمنستان و خراسان زندگی کرد، و تا ۸۹۱ میلادی هنوز زنده بود.

جد وی (واضح) از طرف منصور عباسی به خلافت ارمنستان، آذربایجان و مصر را در اختیار داشته‌است که در سال ۱۶۹ ه‍.ق به دستور هادی یکی از خلافای عباسی به قتل می‌رسد.

آثار[ویرایش]

وی آثار گران‌بهایی از خود برجای گذاشته است. یکی از این آثار کتاب البلدان است. وی این کتاب را در سال ۲۵۸ ه‍.ق و در مراکش نوشت و این کتاب، مرجعی برای نویسندگان بعد از او قرار گرفت. وی برای نگارش این کتاب اقدام به مسافرات‌های زیادی کرد. وی مسافرت خود را از بغداد و سامرا شروع می‌کند و بعد به طرف ایران و شمال افغانستان و ترکستان و هند و چین می‌رود. سپس از جغرافیای امپراتوری بیزانس، سوریه، مصر و شمال آفریقا سخن می‌گوید؛ که البته بخش بیزانس و شمال آفریقای این اثر گم شده‌است.

از آثار وی می‌توان به دو اثر دیگر وی نیز اشاره نمود؛ یکی از آن‌ها کتاب تاریخ عمومی بزرگی است با نام تاریخ عالم که از خلقت آدم تا سال ۲۵۸ ه‍.ق را به تفصیل توضیح داده است. این تاریخ به دو قسمت تقسیم شده‌است: اولی مربوط به دورهٴ پیش از اسلام از آغاز خلقت است، و دومی که کوتاه‌تر است به تاریخ اسلام مربوط می‌شود.

و کتاب دیگرش نیز «المسالک و الممالک» نام دارد که در گذر زمان این کتاب نیز گم شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. مقدمه تاریخ یعقوبی جلد اول
  • جورج سارتون، مقدمه بر تاریخ علم، ترجمه غلامحسین صدری افشار، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی.
  • فرهنگ مکتشفین و جغرافی نویسان جهان، نصرالله نیک بین، انتشارات نبوی، چاپ وزیری، ۱۳۷۵.