احسان‌الله بیات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
احسان بیات
نام در زمان تولدجاغوری
زادهٔ١٩۶٣
ولایت غزنی, افغانستان
شهروندیآمریکایی, افغانی
محل تحصیلانستیتیوت تکنالوجی نیو جرسی
پیشهمدیر عامل اجرایی گروه بیات
وبگاه
www.ehsanbayat.com

احسان الله (احسان) بیات, متولد ١٥ جولای ١٩۶٣ یک کار آفرین, نیکوکار و تجارت پیشه اهل کابل است که مؤسس و رئیس گروه بیات, یکی از بزرگترین شرکت های خصوصی در افغانستان است.

اوایل زندگی و تحصیلات

بیات در غزنی تولد شده است; خوانوده او متعلق به قزلباش های افغانستان است. او در کارته سه کابل بزرگ شده است و فارغ التحصیل ١٩٧٩, از لیسه استقلال است.[۱] تهاجم شوروی به افغانستان, بیات و خوانواده او فورا مهاجرت کردند, و در نیو یورک ساکن شدند. از ١٩٨٢ تا ١٩٨۶ بیات فارغ التحصیل رشته مهندسی مؤسسه فناوری نیوجرسی(NJIT) شد. بعد از فارغ التحصیلی, او یک شغل کارآفرینی شروع کرد. مؤسس شرکت های واردات و صادرات توزیع مواد غذایی.

بعد از فارغ التحصیلی از کالج, بیات روابط مستحکمی را با دوستان و اقوام خود ساکن در افغانستان, پاکستان, ایالات متحده و سراسر جهان برقرار نمود. تعهد نمود تا افغانستان را دوباره بسازد. او در اوایل ٢۰۰٢, به افغانستان برگشت, نزدیک به بعد از سقوط دولت طالبان افغانستان در نوامبر ٢۰۰١.[۲][۳]

شغل

وقتی بیات در اوایل ٢۰۰٢, به افغانستان برگشت, سالها جنگ مردم افغانستان را تاراج, و اقتصاد کشور را ویران نموده بود. با استفاده از تجربه درخشان خود به عنوان یک کارآفرین آمریکایی-افغانی که شرکت های موفقی را در ایالات متحده براه انداخته بود; او برنامه تاسیس یک نسل جدید از شرکت های افغانی را که قادر به انجام اصول ذیل باشد, آغاز کرد:

 • هر شرکت باید یک تاثیر مثبت و دراز مدت بروی مردم افغانستان ایجاد نمایید
 • هر شرکت باید توسط یک افغان مدیریت شود, افغانان را استخدام کند, به ساختن دموکراسی در افغانستان کمک کند, و برای ایجاد روابط مثبت بین افغانستان و دیگر کشور ها تلاش نماید

او موسس و رئیس گروه بیات است.[۴] بزرگترین کارآفرین افغان[۵] و شرکتی با خدمات متنوع.

شرکت گروه بیات

در ٢۰۰٢, اولین شرکت بیسیم افغانستان, بیات شرکت ارتباطات افغان بیسیم, که زیر بنای ارتباطات پر سرعت مخابرات بیسیم تلفنی کشور است, را تاسیس نمود. ای دبلیو سی سی در هر ٣۴ ولایت افغانستان فعالیت میکند, که بیش از ٥۰۰۰۰۰۰ تجارت و مصرف کننده را با یک شبکه پر سرعت رده جهانی تدارک میدهد. در ٢۰۰٥, بیات شبکه تلویزیون آریانا (ATN) را تاسیس نمود, بزرگترین شبکه رسانه یی خصوصی افغانستان, که نشرات آن تقریبا به ٢٥۰۰۰۰۰۰ مخاطب در سراسر ٣۴ ولایت افغانستان میرسد. تلویزیون آریانا مخاطبان بسیاری نه تنها در افغانستان که در میان مهاجران افغانستانی مقیم پاکستان دارد.[۶]

ای دبلیو سی سی و تلویزیون آریانا بزرگترین تصمیم گیری های گروه بیات هستند.[۷] بیات انرژی یک شرکت جستجو تولید و توسعه نفت و گاز است که توسط گروه بیات در اکتبر ٢۰١۶, تاسیس شده است.[۸]

بیات پاور, تصمیمی از بیات انرژی, یک توافقنامه را با دولت افغانستان برای ساخت بیات-١, یک کارخانه تولید برق از گاز در شبرغان, بست. وقتی تمام سه فاز بیات-۱ تکمیل شود, بیات-١ قادر به تولید ٢۰۰ مگاوات برق خواهد بود, برق کافی برای تقریبا ٢۰۰۰۰۰ خوانواده و کسب و کار.

در ٢۰١٨, بیات پاور همچنان یک توافقنامه خرید برق را امضا کرد, فروش ۴۰ مگاوات برق به دولت افغانستان.[۹] در آپریل ٢۰۰٩, بیات پاور یک توربین متحرک سایمنز SGT-A45 را بدست خواهد آورد و اولین شرکتی خواهد بود که آنرا بکار می اندازد. گروه بیات مالک شرکت های است که در عرصه ساخت و ساز, امنیت, لجستیک, و بخش های مصرفی فعالیت میکند. همچنان:

گروه بیات موفق شده است توانایی های نیروی کار خود را بسازد و توسعه اقتصاد افغان را توسط منابع اختصاصی مهم برای پیشرفت توانایی های آموزشی, کارآفرینی, و مدیریتی خود,حمایت نمایند.[۱۱]

منابع

 1. Herold, Mark W. (2002-05-12). "Karzai & Associates' Trickle-Down Reconstruction". Cursor. Archived from the original on 2008-02-01. Retrieved 2008-01-20.
 2. "Ehsan Bayat: An Afghan Hero With the Heart Of A Humanitarian"; Telephone Systems International, 2016.
 3. "Afghan Biographies', 2010.
 4. "Official Website of Bayat Group". bayat-group.com. 2017-07-30.
 5. "Afghan Wireless Launches First 4G LTE Network in Afghanistan" by Amy Nordrum; IEEE Spectrum; June 1, 2017.
 6. "Ehsanollah Bayat Selected As Radio Azadi's Nowruz Man Of The Year; Recognizes Exceptional Individual Contributions To Peace, Democracy And Culture In Afghanistan". Prnewswire.com. March 26, 2014.
 7. "Official Website of Bayat Energy". bayat-energy.com. 2017-07-30.
 8. "Bayat Power Announces Three-Phase US$250M Investment Program To Accelerate Afghanistan's Gas-Fired Power Industry". Prnewswire.com. 2016-10-03.
 9. "Bayat Power to build power plant in Afghanistan". Power Technology. April 4, 2018.
 10. "Official Website of Ariana Network Services". ans.af. 2017-07-30.
 11. "Afghan Wireless Celebrates 14 Years Of Connecting Afghans To The World"; Afgahn Wireless, 2016.