اصالت‌سنجی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از احراز هویت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

اصالت‌سنجی[۱] یا احراز هویت به تعیین صحت و سقم یک ویژگی، داده یا نهاد گفته می‌شود. این فرایند ممکن است شامل تأیید هویت یک شخص، دنبال کردن ریشه‌های یک سازهٔ بشری، مطمئن شدن از اینکه یک کالا همانی است که بسته‌بندی و شناس‌برگش ادعا می‌کنند، یا اطمینان از قابل اعتماد بودن یک نرم‌افزار رایانه‌ای باشد.[۲]

در شبکه رایانه‌ای اصالت سنجی بدین معناست که یک سرویس دهنده بتواند تشخیص دهد کسی که تقاضایی را روی آن سیستم دارد شخص حقیقی است یا یک شیاد است تا بدین ترتیب به گیرنده پیام اطمینان داده شود که پیام از همان مبدأیی است که ادعا شده‌است. هر مکانیزمی که بتواند هویت واقعی یک فرد را بدون هیچ ابهامی، تأیید یا رد کند سرویسی جهت اصالت‌سنجی است. این سرویس برخلاف باور عموم یکی از پیچیده‌ترین مباحث امنیت شبکه به‌شمار می‌رود.[۳] در سطح حداقل، احراز هویت تضمین می‌کند که پیام از منبع موثقی می‌رسد. علاوه بر این احراز هویت می‌تواند شامل حفاظت در مقابل تغییر، تأخیر، تکرار و ترتیب مجدد پیام باشد. عنصر مهم طرح احراز هویت، استفاده از احرازکننده لست که معمولاً کد احراز هویت پیام (MAC) یا تابع درهم سازی است.[۴]

تعریف[ویرایش]

شناسایی و احراز هویت دو هسته اصلی در بیشتر سیستم‌های کنترل دسترسی هستند. شناسایی عملی است که یک کاربر برای معرفی خود به یک سیستم اطلاعاتی استفاده می‌کند و که معمولاً در قالب یک نام کاربری و کلمه عبوراست.
احراز هویت اولین گام در فرایند اتصال است. هر سازمان یا شخصی نیاز به اتصال قابل اعتماد به سیستم و برنامه‌های کاربردیش دارد پس یک منبع تعیین هویت واحد و قابل اعتماد برای مدیریت دسترسی‌ها لازم است. بعد از فرایند احراز هویت اتصال برقرار می‌شود.
شناسایی در حقیقت برای پاسخگویی کاربر به اعمالی است که بر روی سیستم انجام می‌دهد. احراز هویت روشی است که براساس آن بررسی می‌شود که آیا طرف مقابل ارتباط همانی است که باید باشد یا یک نفوذگر است که خود را به جای طرف واقعی جازده است. بررسی هویت واقعی طرف مقابل ارتباط، عملی دشوار است.
در واقع احراز هویت یعنی تشخیص هویت فردی که می‌خواهد از امکانات یک سیستم یا شبکه استفاده کند و این اطمینان را می‌دهد که موجودیتی که در یک ارتباط شرکت کرده مجاز است یا نه. یکی بودن هویت کاربر با چیزی که ادعا کرده یعنی مجاز شناخته شدن آن کاربر. تنها از این طریق است که کاربر می‌تواند از سرویس‌ها و امکانات یک شبکه یا سیستم استفاده کند. احراز هویت، هویت فرد را به وسیلهٔ مقایسه یک یا چند عامل با پایگاه دادهایی از هویت‌های معتبر، بررسی می‌کند.

فاکتورها و هویت[ویرایش]

در کل از۳ متد برای احراز هویت استفاده می‌شود. امروزه این ۳ متد را ۳ فاکتور احراز هویت گویند البته یک روش چهارم هم به آن‌ها اضافه شده ولی می‌توان آن را در دسته‌های دیگر هم جای داد:

 • چیزی که شما می‌دانید. (رمز)
 • چیزی که شما دارید. (کارت شناسایی)
 • چیزی که شما هستید. (بیومتریک: اثرانگشت)
 • جایی که شما هستید. (محل شما را مشخص می‌کند)

چیزی که شما می‌دانید[ویرایش]

عامل احراز هویت اول چیزی است که شما می‌دانید که رایجترین آن یک رمز است و رشته‌ای از کاراکترهاست که در ذهن شماست و به خاطر سپرده‌اید. رمز ساده‌ترین مدل پیاده‌سازی شدهٔ احراز هویت است و همچنین می‌توان گفت ضعیف‌ترین، چون امکان حدس زدن رمز وجود دارد. کاربران معمولاً رمزهای ضعیف و ساده انتخاب می‌کنند حتی رمزهایی به طول یکی دو حرف، اما برای حل این مشکل می‌توان حداقل طول رمز را مشخص کردکه مثلاً کمتر از ۸ حرف نباشد و اینکه از ترکیب حروف و اعداد و علائم خاص استفاده شود؛ ولی در این حالت هم چون امکان فراموشی رمز وجود دارد مشکلاتی دیگر ممکن است به وجود آید مثلاً بسیاری رمز را در مکانی می‌نویسند تا فراموش نشود که در این حالت ممکن است شخصی آن را پیدا کرده و از آن سوءاستفاده کند. در کل این مدل احراز هویت به تنهایی مناسب نیست.

چیزی که شما دارید[ویرایش]

عامل احراز هویت نوع دوم چیزی است که شما دارید یعنی یک ابزار فیزیکی که باید در زمان احراز هویت همراه داشته باشید، مانند یک کارت شناسایی. بعضی از سیستم‌های احراز هویت از یک نشانه استفاده می‌کنند که مربوط به کاربر باشد یعنی وسیله یا شی که تعیین‌کننده هویت کاربر باشد که متداول‌ترین آن یک کارت اعتباری یا یک کلید فیزیکی است. این روش زیاد مناسب نیست مثل حالت قبل ساده و ضعیف است چون امکان دزدیده شدن شی فیزیکی وجود دارد. این روش هم زیاد به تنهایی استفاده نمی‌شود اما می‌تواند با یک رمز استفاده شود. مانند کارت عابر بانک که در صورتی که دزدیده شود باید رمز آن هم در دسترس باشد.

چیزی که شما هستید[ویرایش]

عامل احراز هویت نوع سوم چیزی است که شما هستید. این عامل بخشی از بدن شما یا خصیصه فیزیکی شماست مانند اثرانگشت. هر شخصی ویژگی‌های فیزیکی خاص خود را دارد که او را از سایر افراد متمایز می‌کند. در این روش افراد می‌توانند از این ویژگی‌های خاص برای احراز هویت استفاده کنند. این روش می‌تواند برای کامپیوترها اندکی دشوار باشد. مانند تشخیص صدای آنالوگ. اما در سال‌های اخیر تکنولوژی به اندازه کافی رشد کرده که کامپیوترها بتوانند این ویژگی هارا پردازش کنند. به عنوان یک مثال: کاربر در سیستم بیومتریک با ارائه یک نمونه مشخصهٔ فیزیکی ثبت نام می‌کند. سیستم این ویژگی آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کند و یک الگویی از آن تهیه می‌کند و در سرور احراز هویت مرکزی ذخیره می‌کند. اگر کاربر درخواست ورود داشته باشد یک نمونه از ویژگی فیزیکی او گرفته می‌شود و به نمونه دیجیتالی تبدیل می‌شود و نمونه دیجیتالی جدید با الگوی ذخیره شده در سرور مقایسه می‌شود اگر این دو نمونه شبیه بود کاربر پذیرفته می‌شود.
بعضی از انواع سیستم‌های بیومتریک:

 • شناسایی چهره (اندازه‌گیری فاصله بین نقاط خاصی روی صورت)
 • اثر انگشت (اندازه‌گیری فاصله بین خطوط روی انگشت)
 • صدا (اندازه‌گیری الگوی صوتی در گفتار انسانی برای عبارات از پیش تعیین شده) . . ..

جایی که شما هستید[ویرایش]

عامل احراز هویت چهارم یعنی جایی که شما آنجا هستید، مانند یک ترمینال کامپیوتری که از طریق آن وارد شده‌اید یا شماره تلفن شهر یا کشوری که از آنجا تماس گرفته‌اید که این عامل را می‌توان در دسته دوم احراز هویت هم جای داد.
ما می‌توانیم قدرت احراز هویت را با ترکیب دو یا چند عامل افزایش دهیم، زیرا استفاده از ۲ عامل با هم اطمینان بسیار بالاتری در احراز هویت فراهم می‌آورد.

اصالت سنجی محصول[ویرایش]

بسیاری از کالاهای تقلبی به صورت معتبر به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شوندو محصولات تقلبی به صورت مشروع به فروش می‌رسند. تلاش‌هایی برای کنترل کردن این مشکل صورت گرفته تا مصرف‌کنندگان مثلاً از طریق برچسب متوجه شوند وکلا را ارزیابی کنند و اطمینان حاصل کنند که محصول معتبر است. البته امروزه چاپ‌های امنیتی که روی کالاها هم وجود دارند می‌توانند جعل شوند.

محتوای اطلاعات[ویرایش]

احراز هویت اطلاعات مشکلات خاص خود را دارد که اغلب به احراز هویت پیچیده‌ای نیاز است.
جعل ادبی شامل تقلید از سبک یک نویسنده مشهور است. در این حالت اگر دست نوشته اصلی در دسترس باشد می‌تواند به قبول یا رد صحت سند کمک کند. البته متن، صوت، صوت، ویدئو می‌توانند به صورت دیگری کپی شوند، این محتوای اطلاعات است که نیاز به احراز هویت دارد.
روش معمول سرقت ادبی کشف یک کپی یکسان یا بسیار شبیه به متن است که در برخی شرایط کیفیت بیش از حد بالاست که سوءظن سرقت ادبی را بالا می‌برد.

تأیید واقعی[ویرایش]

تعیین حقیقت یا صحت و دقت اطلاعات موجود در یک پیام مشکلی است که جدا از احراز هویت در نظر گرفته شده‌است. طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها می‌تواند استفاده شود.

تأیید اعتبار ویدئو[ویرایش]

گاهی اوقات لازم است تا ویدئویی که ضبط شده‌است و به عنوان یکی از شواهد در روند قضایی استفاده می‌شود اعتبارش بررسی گردد.

تاریخچه[ویرایش]

از لحاظ تاریخی، اثر انگشت به عنوان معتبرترین روش احراز هویت استفاده می‌شود، اما پرونده‌هایی در دادگاه‌های اخیر در ایالات متحده و جاهای دیگر شک و تردید اساسی در مورد قابلیت اطمینان اثر انگشت را مطرح کرده‌اند. شواهد نشان می‌دهد که امکان جعل اثر انگشت هم وجود دارد.
می‌توان از دو فاکتور برای احراز هویت استفاده کرد مثلاً استفاده از یک کلید خصوصی. در زمینه کامپیوتر توسعه روش‌های رمزنگاری مشکلات را تا حدی حل کرده‌است. معلوم نیست که این روش‌های توسعه یافته کاملاً امن باشند در آینده مشخص خواهد شد.

مجوز دسترسی[ویرایش]

فرایند مجوز دسترسی جدا از احراز هویت است. احراز هویت فرایند مشخص کردن این است که «شما کسی هستید که باید باشید». اما مجوز دسترسی فرایندی است که تأیید می‌کند که «شما اجازه انجام کاری که سعی می‌کنید انجام دهید را دارید». برای مثال، یک مشتری مدارک شناسایی مناسب به یک کارمند بانک نشان داده و در صورت صحت، تصدیق می‌شود که او واقعاً کسی است که مدارک شناسایی اش را نشان داده‌است. وقتی مشتری احراز هویت شد او مجاز به دسترسی به حساب‌هایش است ونه هیچ‌کس دیگری. مشابه همین روش در سیستم‌های کامپیوتری هم وجود دارد وقتی شخصی درخواست ورود را دارد باید در ابتدا هویتش را ثابت کند یعنی نام کاربری و کلمه عبور را وارد کند. سپس این ترکیب بررسی می‌شود تا مشخص شود معتبر است یا نه.
در نهایت، مجموعه‌ای از مجوزها و محدودیت‌های از پیش تعریف شده‌ای به این کاربر اختصاص داده شده‌است.
تعیین مجوز دسترسی بدون احراز هویت صورت نمی‌گیرد.

کنترل دسترسی[ویرایش]

مفهومی آشنا در رابطه با احراز هویت و مجوز دسترسی، کنترل دسترسی است. برای استفاده و دسترسی به منابع احراز هویت لازم است و اعطای امتیازات تعیین شده برای یک شخص، باید کنترل شده باشد.

مقالات مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. اصالت‌سنجی واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای Authentication در انگلیسی است. «جستجوی واژه‌های مصوب فرهنگستان». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰.
 2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Authentication». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰.
 3. ملکیان، احسان. اصول مهندسی اینترنت. نص. شابک ۹۶۴-۴۱۰-۰۹۵-۶. پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
 4. استالینگز، ویلیام. مبانی امنیت شبکه. علوم رایانه. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۸۹۹۶-۳۸-۸. پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
 1. Ch. Mallow, “Authentication Methods and Techniques,” Giac, http://www.giac.org/cissp-papers/2.pdf%7B%7B
 2. J. Migga Kizza, “Authentication,” pp. 203–221
 3. http://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4471-4543-1_10
ATM user authenticating himself

Authentication (from Greek: αὐθεντικός authentikos, "real, genuine", from αὐθέντης authentes, "author") is the act of proving an assertion, such as the identity of a computer system user. In contrast with identification, the act of indicating a person or thing's identity, authentication is the process of verifying that identity. It might involve validating personal identity documents, verifying the authenticity of a website with a digital certificate,[1] determining the age of an artifact by carbon dating, or ensuring that a product or document is not counterfeit.

Methods

Authentication is relevant to multiple fields. In art, antiques and anthropology, a common problem is verifying that a given artifact was produced by a certain person or in a certain place or period of history. In computer science, verifying a user's identity is often required to allow access to confidential data or systems.[2]

Authentication can be considered to be of three types:

The first type of authentication is accepting proof of identity given by a credible person who has first-hand evidence that the identity is genuine. When authentication is required of art or physical objects, this proof could be a friend, family member or colleague attesting to the item's provenance, perhaps by having witnessed the item in its creator's possession. With autographed sports memorabilia, this could involve someone attesting that they witnessed the object being signed. A vendor selling branded items implies authenticity, while he or she may not have evidence that every step in the supply chain was authenticated. Centralized authority-based trust relationships back most secure internet communication through known public certificate authorities; decentralized peer-based trust, also known as a web of trust, is used for personal services such as email or files (pretty good privacy, GNU Privacy Guard) and trust is established by known individuals signing each other's cryptographic key at Key signing parties, for instance.

The second type of authentication is comparing the attributes of the object itself to what is known about objects of that origin. For example, an art expert might look for similarities in the style of painting, check the location and form of a signature, or compare the object to an old photograph. An archaeologist, on the other hand, might use carbon dating to verify the age of an artifact, do a chemical and spectroscopic analysis of the materials used, or compare the style of construction or decoration to other artifacts of similar origin. The physics of sound and light, and comparison with a known physical environment, can be used to examine the authenticity of audio recordings, photographs, or videos. Documents can be verified as being created on ink or paper readily available at the time of the item's implied creation.

Attribute comparison may be vulnerable to forgery. In general, it relies on the facts that creating a forgery indistinguishable from a genuine artifact requires expert knowledge, that mistakes are easily made, and that the amount of effort required to do so is considerably greater than the amount of profit that can be gained from the forgery.

In art and antiques, certificates are of great importance for authenticating an object of interest and value. Certificates can, however, also be forged, and the authentication of these poses a problem. For instance, the son of Han van Meegeren, the well-known art-forger, forged the work of his father and provided a certificate for its provenance as well; see the article Jacques van Meegeren.

Criminal and civil penalties for fraud, forgery, and counterfeiting can reduce the incentive for falsification, depending on the risk of getting caught.

Currency and other financial instruments commonly use this second type of authentication method. Bills, coins, and cheques incorporate hard-to-duplicate physical features, such as fine printing or engraving, distinctive feel, watermarks, and holographic imagery, which are easy for trained receivers to verify.

The third type of authentication relies on documentation or other external affirmations. In criminal courts, the rules of evidence often require establishing the chain of custody of evidence presented. This can be accomplished through a written evidence log, or by testimony from the police detectives and forensics staff that handled it. Some antiques are accompanied by certificates attesting to their authenticity. Signed sports memorabilia is usually accompanied by a certificate of authenticity. These external records have their own problems of forgery and perjury, and are also vulnerable to being separated from the artifact and lost.

In computer science, a user can be given access to secure systems based on user credentials that imply authenticity. A network administrator can give a user a password, or provide the user with a key card or other access device to allow system access. In this case, authenticity is implied but not guaranteed.

Consumer goods such as pharmaceuticals, perfume, fashion clothing can use all three forms of authentication to prevent counterfeit goods from taking advantage of a popular brand's reputation (damaging the brand owner's sales and reputation). As mentioned above, having an item for sale in a reputable store implicitly attests to it being genuine, the first type of authentication. The second type of authentication might involve comparing the quality and craftsmanship of an item, such as an expensive handbag, to genuine articles. The third type of authentication could be the presence of a trademark on the item, which is a legally protected marking, or any other identifying feature which aids consumers in the identification of genuine brand-name goods. With software, companies have taken great steps to protect from counterfeiters, including adding holograms, security rings, security threads and color shifting ink.[3]

Authentication factors

The ways in which someone may be authenticated fall into three categories, based on what are known as the factors of authentication: something the user knows, something the user has, and something the user is. Each authentication factor covers a range of elements used to authenticate or verify a person's identity prior to being granted access, approving a transaction request, signing a document or other work product, granting authority to others, and establishing a chain of authority.

Security research has determined that for a positive authentication, elements from at least two, and preferably all three, factors should be verified.[4] The three factors (classes) and some of elements of each factor are:

Single-factor authentication

As the weakest level of authentication, only a single component from one of the three categories of factors is used to authenticate an individual’s identity. The use of only one factor does not offer much protection from misuse or malicious intrusion. This type of authentication is not recommended for financial or personally relevant transactions that warrant a higher level of security.[1]

Multi-factor authentication

Multi-factor authentication involves two or more authentication factors (something you know, something you have, or something you are). Two-factor authentication is a special case of multi-factor authentication involving exactly two factors.[1]

For example, using a bankcard (something the user has) along with a PIN (something the user knows) provides two-factor authentication. Business networks may require users to provide a password (knowledge factor) and a pseudorandom number from a security token (ownership factor). Access to a very-high-security system might require a mantrap screening of height, weight, facial, and fingerprint checks (several inherence factor elements) plus a PIN and a day code (knowledge factor elements), but this is still a two-factor authentication.

Authentication types

The most frequent types of authentication available in use for authenticating online users differ in the level of security provided by combining factors from the one or more of the three categories of factors for authentication:

Strong authentication

The U.S. government's National Information Assurance Glossary defines strong authentication as

layered authentication approach relying on two or more authenticators to establish the identity of an originator or receiver of information.[5]

The European Central Bank (ECB) has defined strong authentication as "a procedure based on two or more of the three authentication factors". The factors that are used must be mutually independent and at least one factor must be "non-reusable and non-replicable", except in the case of an inherence factor and must also be incapable of being stolen off the Internet. In the European, as well as in the US-American understanding, strong authentication is very similar to multi-factor authentication or 2FA, but exceeding those with more rigorous requirements.[1][6]

The Fast IDentity Online (FIDO) Alliance has been striving to establish technical specifications for strong authentication.[7]

Continuous authentication

Conventional computer systems authenticate users only at the initial log-in session, which can be the cause of a critical security flaw. To resolve this problem, systems need continuous user authentication methods that continuously monitor and authenticate users based on some biometric trait(s). A study used behavioural biometrics based in writing styles as a continuous authentication method.[8]

Recent research has shown the possibility of using smartphones’ sensors and accessories to extract some behavioral attributes such as touch dynamics, keystroke dynamics and gait recognition. These attributes are known as behavioral biometrics and could be used to verify or identify users implicitly and continuously on smartphones. The authentication systems that have been built based on these behavioral biometric traits are known as active or continuous authentication systems.[9]

Digital authentication

The term digital authentication, also known as electronic authentication, refers to a group of processes where the confidence for user identities is established and presented via electronic methods to an information system. It is also referred to as e-authentication. The digital authentication process creates technical challenges because of the need to authenticate individuals or entities remotely over a network. The American National Institute of Standards and Technology (NIST) has created a generic model for digital authentication that describes the processes that are used to accomplish secure authentication:

 1. Enrollment – an individual applies to a credential service provider (CSP) to initiate the enrollment process. After successfully proving the applicant’s identity, the CSP allows the applicant to become a subscriber.
 2. Authentication – After becoming a subscriber, the user receives an authenticator e.g., a token and credentials, such as a user name. He or she is then permitted to perform online transactions within an authenticated session with a relying party, where they must provide proof that he or she possesses one or more authenticators.
 3. Life-cycle maintenance – the CSP is charged with the task of maintaining the user’s credential of the course of its lifetime, while the subscriber is responsible for maintaining his or her authenticator(s).[1][10]

The authentication of information can pose special problems with electronic communication, such as vulnerability to man-in-the-middle attacks, whereby a third party taps into the communication stream, and poses as each of the two other communicating parties, in order to intercept information from each. Extra identity factors can be required to authenticate each party's identity.

Product authentication

A security hologram label on an electronics box for authentication

Counterfeit products are often offered to consumers as being authentic. Counterfeit consumer goods such as electronics, music, apparel, and counterfeit medications have been sold as being legitimate. Efforts to control the supply chain and educate consumers help ensure that authentic products are sold and used. Even security printing on packages, labels, and nameplates, however, is subject to counterfeiting.[citation needed]

A secure key storage device can be used for authentication in consumer electronics, network authentication, license management, supply chain management, etc. Generally the device to be authenticated needs some sort of wireless or wired digital connection to either a host system or a network. Nonetheless, the component being authenticated need not be electronic in nature as an authentication chip can be mechanically attached and read through a connector to the host e.g. an authenticated ink tank for use with a printer. For products and services that these secure coprocessors can be applied to, they can offer a solution that can be much more difficult to counterfeit than most other options while at the same time being more easily verified.[citation needed]

Packaging

Packaging and labeling can be engineered to help reduce the risks of counterfeit consumer goods or the theft and resale of products.[11][12] Some package constructions are more difficult to copy and some have pilfer-indicating seals. Counterfeit goods, unauthorized sales (diversion), material substitution and tampering can all be reduced with these anti-counterfeiting technologies. Packages may include authentication seals and use security printing to help indicate that the package and contents are not counterfeit; these too are subject to counterfeiting. Packages also can include anti-theft devices, such as dye-packs, RFID tags, or electronic article surveillance[13] tags that can be activated or detected by devices at exit points and require specialized tools to deactivate. Anti-counterfeiting technologies that can be used with packaging include:

 • Taggant fingerprinting – uniquely coded microscopic materials that are verified from a database
 • Encrypted micro-particles – unpredictably placed markings (numbers, layers and colors) not visible to the human eye
 • Holograms – graphics printed on seals, patches, foils or labels and used at point of sale for visual verification
 • Micro-printing – second-line authentication often used on currencies
 • Serialized barcodes
 • UV printing – marks only visible under UV light
 • Track and trace systems – use codes to link products to database tracking system
 • Water indicators – become visible when contacted with water
 • DNA tracking – genes embedded onto labels that can be traced
 • Color-shifting ink or film – visible marks that switch colors or texture when tilted
 • Tamper evident seals and tapes – destructible or graphically verifiable at point of sale
 • 2d barcodes – data codes that can be tracked
 • RFID chips
 • NFC chips

Information content

Literary forgery can involve imitating the style of a famous author. If an original manuscript, typewritten text, or recording is available, then the medium itself (or its packaging – anything from a box to e-mail headers) can help prove or disprove the authenticity of the document. However, text, audio, and video can be copied into new media, possibly leaving only the informational content itself to use in authentication. Various systems have been invented to allow authors to provide a means for readers to reliably authenticate that a given message originated from or was relayed by them. These involve authentication factors like:

The opposite problem is detection of plagiarism, where information from a different author is passed off as a person's own work. A common technique for proving plagiarism is the discovery of another copy of the same or very similar text, which has different attribution. In some cases, excessively high quality or a style mismatch may raise suspicion of plagiarism.

Literacy and literature authentication

In literacy, authentication is a readers’ process of questioning the veracity of an aspect of literature and then verifying those questions via research. The fundamental question for authentication of literature is – Does one believe it? Related to that, an authentication project is therefore a reading and writing activity which students documents the relevant research process ([14]). It builds students' critical literacy. The documentation materials for literature go beyond narrative texts and likely include informational texts, primary sources, and multimedia. The process typically involves both internet and hands-on library research. When authenticating historical fiction in particular, readers consider the extent that the major historical events, as well as the culture portrayed (e.g., the language, clothing, food, gender roles), are believable for the period.[2]

History and state-of-the-art

NSA KAL-55B Tactical Authentication System used by the U.S. military during the Vietnam WarNational Cryptologic Museum

Historically, fingerprints have been used as the most authoritative method of authentication, but court cases in the US and elsewhere have raised fundamental doubts about fingerprint reliability.[citation needed] Outside of the legal system as well, fingerprints have been shown to be easily spoofable, with British Telecom's top computer-security official noting that "few" fingerprint readers have not already been tricked by one spoof or another.[15] Hybrid or two-tiered authentication methods offer a compelling[according to whom?] solution, such as private keys encrypted by fingerprint inside of a USB device.

In a computer data context, cryptographic methods have been developed (see digital signature and challenge-response authentication) which are currently[when?] not spoofable if and only if the originator's key has not been compromised. That the originator (or anyone other than an attacker) knows (or doesn't know) about a compromise is irrelevant. It is not known whether these cryptographically based authentication methods are provably secure, since unanticipated mathematical developments may make them vulnerable to attack in future. If that were to occur, it may call into question much of the authentication in the past. In particular, a digitally signed contract may be questioned when a new attack on the cryptography underlying the signature is discovered.[citation needed]

Authorization

A sailor checks a driver's identification card before allowing her to enter a military base.

The process of authorization is distinct from that of authentication. Whereas authentication is the process of verifying that "you are who you say you are", authorization is the process of verifying that "you are permitted to do what you are trying to do". This does not mean authorization presupposes authentication; an anonymous agent could be authorized to a limited action set.[16]

Access control

One familiar use of authentication and authorization is access control. A computer system that is supposed to be used only by those authorized must attempt to detect and exclude the unauthorized. Access to it is therefore usually controlled by insisting on an authentication procedure to establish with some degree of confidence the identity of the user, granting privileges established for that identity.

See also

References

 1. ^ a b c d e Turner, Dawn M. "Digital Authentication: The Basics". Cryptomathic. Archived from the original on 14 August 2016. Retrieved 9 August 2016.
 2. ^ a b McTigue, E.; Thornton, E.; Wiese, P. (2013). "Authentication Projects for Historical Fiction: Do you believe it?". The Reading Teacher. 66 (6): 495–505. doi:10.1002/trtr.1132. Archived from the original on 2015-07-07.
 3. ^ "How to Tell – Software". microsoft.com. Archived from the original on 20 December 2016. Retrieved 11 December 2016.
 4. ^ Federal Financial Institutions Examination Council (2008). "Authentication in an Internet Banking Environment" (PDF). Archived (PDF) from the original on 2010-05-05. Retrieved 2009-12-31.
 5. ^ Committee on National Security Systems. "National Information Assurance (IA) Glossary" (PDF). National Counterintelligence and Security Center. Archived (PDF) from the original on 21 November 2016. Retrieved 9 August 2016.
 6. ^ European Central Bank. "Recommendations for the Security of Internet Payments" (PDF). European Central Bank. Archived (PDF) from the original on 6 November 2016. Retrieved 9 August 2016.
 7. ^ "FIDO Alliance Passes 150 Post-Password Certified Products". InfoSecurity Magazine. 2016-04-05. Archived from the original on 2016-06-17. Retrieved 2016-06-13.
 8. ^ Brocardo ML, Traore I, Woungang I, Obaidat MS. "Authorship verification using deep belief network systems Archived 2017-03-22 at the Wayback Machine". Int J Commun Syst. 2017. doi:10.1002/dac.3259
 9. ^ Mahfouz, Ahmed; Mahmoud, Tarek M.; Eldin, Ahmed Sharaf (2017). "A survey on behavioral biometric authentication on smartphones". Journal of Information Security and Applications. 37: 28–37. arXiv:1801.09308. doi:10.1016/j.jisa.2017.10.002.
 10. ^ "Draft NIST Special Publication 800-63-3: Digital Authentication Guideline". National Institute of Standards and Technology, USA. Archived from the original on 13 September 2016. Retrieved 9 August 2016.
 11. ^ Eliasson, C; Matousek (2007). "Noninvasive Authentication of Pharmaceutical Products through Packaging Using Spatially Offset Raman Spectroscopy". Analytical Chemistry. 79 (4): 1696–1701. doi:10.1021/ac062223z. PMID 17297975.
 12. ^ Li, Ling (March 2013). "Technology designed to combat fakes in the global supply chain". Business Horizons. 56 (2): 167–177. doi:10.1016/j.bushor.2012.11.010.
 13. ^ How Anti-shoplifting Devices Work" Archived 2006-04-27 at the Wayback Machine, HowStuffWorks.com
 14. ^ Norton, D. E. (2004). The effective teaching of language arts. New York: Pearson/Merrill/Prentice Hall.
 15. ^ The Register, UK; Dan Goodin; 30 March 2008; Get your German Interior Minister's fingerprint, here. Compared to other solutions, "It's basically like leaving the password to your computer everywhere you go, without you being able to control it anymore", one of the hackers comments. Archived 10 August 2017 at the Wayback Machine
 16. ^ "Best Practices for Creating a Secure Guest Account". Archived from the original on 2017-11-07. Retrieved 2017-11-06.

External links