اثر کواندا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک توپ پینگ‌پنگ که به کمک اثر کواندا (در کنار اثر مگنوس) در هوا معلق نگه داشته شده است.

اثر کوآندا (به انگلیسی: Coandă effect) عنوان پدیده‌ای در مکانیک شاره‌ها است که مطابق آن شاره‌های جتی که در راستای خط راست از نزدیکی یک سطح خمیدهٔ کوژ می‌گذرند، به سمت آن سطح متمایل می‌شوند. علت این پدیده آن است که بر اثر انتقال تکانهٔ تلاطمِ جت به هوایِ بین سطح و جت، این بخش از هوا شتاب می‌گیرد، اما به علت وجود سطح و مانع‌شدن آن از جایگزین‌شدن هوا، فشار در آن ناحیه کاهش می‌یابد که خود منجر به کشیده‌شدن شارهٔ جت به سمت این ناحیه می‌شود.[۱][۲]

این پدیده در سال ۱۹۱۰ میلادی توسط آنری ماری کواندا شناخته شد.[۳]

جستارهای وابسته

پانویس

منابع

  • Dillmann, A.; Heller, G.; Schrรถder, W.; Klaas, M.; Nitsche, W.; Kreplin, H.P. (2010). New Results in Numerical and Experimental Fluid Mechanics VII: Contributions to the 16th STAB/DGLR Symposium Aachen, Germany 2008. Notes on Numerical Fluid Mechanics and Multidisciplinary Design. Springer Berlin Heidelberg. ISBN 978-3-642-14243-7. Retrieved ۲۰۱۵-۰۴-۲۳.
  • Shaari, K.Z.K.; Awang, M. (2014). Engineering Applications of Computational Fluid Dynamics. Advanced Structured Materials. Springer International Publishing. ISBN 978-3-319-02836-1. Retrieved ۲۰۱۵-۰۴-۲۳.