اثربخشی دعا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک کودک در حال دعا قبل از ناهار، ۱۹۳۶

اثربخشی دعا یا نماز، موضوع انواع تحقیقات از زمان مطالعات فرانسیس گالتون در ۱۸۷۲ بوده‌است. آزمایش‌های دو سو کور Double-blind هیچ گونه اثری نشان نداده‌اند.

در تحقیقی که در ۲۰۰۶ توسط بنیاد جان تمپلتون با هزینه ۲.۴ میلیون اجرا شد، تاثیری از دعا کردن بر روی بهبودی بیماران به دست نیامد.[۱] در این تحقیق، اثرات درمانی دعا در بهبود بیماران قلبی که بای پس قلب کرده بودند، مطالعه شد: به این طریق که گروه‌های مختلف دعای شفاعت دریافت کرده، مورد دعا قرار نگرفته، به آنها گفته شده که برایشان دعا می‌کنند، و گروهی دیگر از دعا برایشان اطلاع نداشتند.[۲] در نتیجه مطالعه مشاهده شد که دعا کردن در بهبودی یا کمتر شدن مشکل در حین بهبودی تاثیری ندارد، ولی آن دسته که از دعا کردن برایشان مطلع بودند عوارض بیشتری پس از عمل داشتند (۵۹٪ مشکل بعد از عمل در کسانی که از دعا اطلاع داشتند، نسبت به ۵۲٪ مشکل بعد از عمل در کسانی که از دعا اطلاع نداشتند).[۲]

هرچند بعضی مطالعات تحقیقی اثربخشی دعا در کاهش تب و کاهش زمان بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه و بیمارستان را نشان داده و نیز بهبودی نسبی در بعضی بیماری های سرطانی را تایید کرده است،[۳][۴][۵] ولی مطالعه بنیاد همیاری کوکران، یافته های مؤثر بودن یا نبودن دعا در بیماری ها را دوپهلو دانسته و شواهد تایید کننده یا رد کننده را کافی نمی‌داند.[۶] پژوهشگران بر این باورند که دعا همانند هیپنوتیزم و مدیتیشن باعث پایین آمدن میزان اضطراب و استرس و درنتیجه بهبود وضعیت ایمنی بدن می شود . معمولا بیماری های سخت جسمانی باعث ایجاد نگرانی و اضطراب در بیمار میشود که در مواردی توانایی سیستم ایمنی بدن تا هشتاد درصد پایین می آورد که خود باعث پیشرفت بیماری و تاخیر در وضعیت بهبودی بیمار می شود. در این گونه موارد دعا باعث اطمینان قلبی و آرامش بیمار شده و توانایی سیستم دفاعی بدن را به وضعیت نرمال بر میگرداند. در حقیقت مکانیزم اثر دعا در کمک به بهبودی بیماری ها بر خلاف تصور عامه مبتنی بر قوانین علمی و این جهانی است و هر گونه تاثیر ماورایی و متافیزیکی از دیدگاه علمی مردود است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «Long-Awaited Medical Study Questions the Power of Prayer»(انگلیسی)‎. نیویورک تایمز. بازبینی‌شده در ۲۶ مارس ۲۰۱۳. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «Study of the Therapeutic Effects of Intercessory Prayer (STEP) in cardiac bypass patients». American Heart Journal، ۲۰۰۶. doi:10.1016/j.ahj.2005.05.028. بازبینی‌شده در ۲۶ مارس ۲۰۱۳.  خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «STEP» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  3. Leibovici L.. «Effects of remote, retroactive intercessory prayer on outcomes in patients with bloodstream infection: randomised controlled trial.». PubMed. بازبینی‌شده در ۲۶ مارس ۲۰۱۳. 
  4. Olver IN. «A randomized, blinded study of the impact of intercessory prayer on spiritual well-being in patients with cancer.». PubMed. بازبینی‌شده در ۲۶ مارس ۲۰۱۳. 
  5. Harris WS. «A randomized, controlled trial of the effects of remote, intercessory prayer on outcomes in patients admitted to the coronary care unit.». PubMed. بازبینی‌شده در ۲۶ مارس ۲۰۱۳. 
  6. «Intercessory prayer for the alleviation of ill health.». Cochrane Database. بازبینی‌شده در ۲۶ مارس ۲۰۱۳.