موتور سه‌پاچه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اتوریکشا)
پرش به: ناوبری، جستجو
یک موتور سه پاچه در پرو.
نوشتار(های) وابسته: ریکشا

موتور سه پاچه یا اتوریکشا یا توک-توک (نامی که بیشتر در هند و تایلند کاربر دارد) خودرویی است سه چرخه که یکی از عمده‌ترین روش‌های حمل مسافرهای درون‌شهری در هند، پاکستان، نپال، بنگلادش، فیلیپین، سریلانکا، هنگ کنگ، سودان، تایلند و چند کشور دیگر به‌شمار می‌رود. اتوریکشا گونهٔ موتوردار شدهٔ ریکشای سنتی است. ریکشای سنتی یک گاری کوچک دو یا سه چرخه‌است که بدست کسی کشیده می‌شود و اگر مانند دوچرخه با رکاب زدن حرکت کند به آن ریکشای رکابی گویند.

شمار کمی از اتوریکشاها را می‌توان امروزه در خیابان‌های شهرک چینی‌های لندن دید، اگرچه بیش‌تر توسط گردشگران و نه مردم محلی استفاده می‌شود.

اغلب اتوریکشاهای هند ساخت کارخانه بجاج هستند. که در مدل‌های مختلف برای حمل تعداد متفاوتی از مسافر یا بار تولید شده‌اند. اتوریکشاهای معمولی برای حمل دو مسافر طراحی شده و حداکثر ظرفیت حمل سه نفر را دارند. این وسیله بسیار کم مصرف بوده و مکانیزم ساده‌ای دارد از این رو متناسب با اقتصاد کشورهای کم درآمد است. در بسیاری از شهرهای هند این وسیله به شکل دوگانه سوز برای استفاده از گاز مایع یا گازی در کنار بنزین تبدیل شده‌است. در برخی از شهرها مانند بمبئی به اختصار به آن اتو و در بعضی شهرها مثل پونا و بوپال به آن ریکشا می‌گویند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]