آزادراه ۲ (ایران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اتوبان تهران - کرج)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آزادراه تهران-تبریز
آزادراه تهران-کرج
اطلاعات مسیر
طول: ۶۰۰ کیلومتر
تقاطع‌های اصلی
از:
  Road32.png جاده ۳۲
Road59.png جاده ۵۹
Road1.png آزادراه ۱ (ایران)
Road49.png جاده ۴۹
Road35.png جاده ۳۵
Road24.png جاده ۲۴
موقعیت
استان‌ها: استان تهران، استان البرز، استان قزوین، استان زنجان، استان آذربایجان شرقی، استان آذربایجان غربی
شهرستان‌ها: تهران، استان تهران
کرج، استان البرز
قزوین، استان قزوین
زنجان، استان زنجان
تبریز، استان آذربایجان شرقی
ارومیه، استان آذربایجان غربی
سیستم بزرگ‌راه

بزرگ‌راه‌های ایران

آزادراه‌ها

آزادراه ۲ آزادراهی است در ایران که از تهران به سوی شمال غرب تا شهر تبریز می‌رود. این بزرگراه تقاطع بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری بابزرگراه آزادگان در غرب تهران را به جاده ۱۴ در غرب فرودگاه بین‌المللی تبریز متصل می‌کند. همچنین حدفاصل مشهد تا باغچه در شمال شرق ایران به طول ۴۰ کیلومتر در نقشه‌ها با شماره ۲ مشخص گردیده است. آزادراه ۲ از مهم‌ترین خطوط ترانزیت کشور ایران است[۱][۲] که در جهتی شرقی-غربی از پایتخت کشور، شهر تهران، به بزرگترین مرکز اقتصادی شمالغرب کشور، تبریز، وصل شده‌است. در برنامه توسعه این بزرگراه قرار است این بزرگراه تا مرز ایران با ترکیه امتداد یابد. این بزرگراه در مسیر خود از شهرهای زنجان، قزوین، و کرج عبور می‌کند. آزاد راه تبریز - ارومیه نیز در ۵ قطعه در حال ساخت است که به ادامه آزاد راه ۲ متصل خواهد شد. قطعه ۱ و ۲ این آزاد راه افتتاح شده و قطعه چهار در مراحل اتمام ساخت قرار دارد. به تازگی نیز قطعه ۶ این آزاد راه به تصویب رسیده است.

آزادراه تهران کرج[ویرایش]

خروجی آزادراه از تهران به سوی کرج

اتوبان تهران-کرج آزادراهی است که با پهنای ۳ باند در هر مسیر در زمان محمدرضا شاه پهلوی و با نظارت مستقیم نخست وزیر وقت امیرعباس هویدا ساخته شد. هدف از این راه ایجاد ارتباط آسان تهران و حومه غربی خود و سکونت جمعیت مازاد تهران در حومه غربی است.

این آزادراه در ۲۰ آذر ۱۳۴۵ تأسیس گردید، در آن سال کل هزینهٔ ساخت این آزادراه ۶۰ میلیون تومان شد. در این مسیر سه پمپ بنزین وجود دارد که دو تا از این پمپ بنزین‌ها در مسیر غرب به شرق و تقریباً در دو سر آن استقرار یافته و پمپ بنزین دیگر در میانه‌های مسیر در منطقه ورداورد قرار دارد. ادامه این اتوبان به قزوین می‌رسد که در ادامه مسیر دو شاخه می‌شود یک مسیر به سمت رشت رفته و دیگری از تاکستان و زنجان به سمت تبریز می‌رود.

آزادراه کرج قزوین[ویرایش]

آزادراهی است میان دو استان البرز و قزوین و بخشی از آزادراه ۲ است. این آزادراه پرتصادف‌ترین آزادراه کشور می‌باشد.[۳]

آزادراه قزوین زنجان[ویرایش]

آزادراه قزوین زنجان بخش سوم آزاد راه شماره ۲ کشور می‌باشد که با متصل کردن دو استان قزوین به زنجان از شهرهای قزوین - تاکستان - ابهر - خرمدره - زنجان رد شده و به اتوبان زنجان - متصل می‌شود.

آزادراه زنجان تبریز[ویرایش]

آزادراه زنجان-تبریز بخش چهارم این بزرگراه است که از شهر زنجان تا تبریز ادامه می‌یابد و در نزدیکی تبریز به کمربندی جنوبی این شهر، بزرگراه شهید کسایی، متصل شده و پس از عبور از منطقه صنعتی غرب تبریز به جاده ۱۴ ایران متصل می‌شود.

آزادراه تبریز ارومیه[ویرایش]

آزادراه تبریز ارومیه بخش پنجم این بزرگراه است که از تبریز تا ارومیه ادامه می‌یابد. این آزاد راه هم‌اکنون در حال ساخت مراحل پایانی آن می‌باشد که در ۵ قطعه برنامه‌ریزی شده و قطعه‌های ۱ و ۲ از سمت ارومیه تکمیل شده و قطعه ۴ نیز در مراحل پایانی می‌باشد . قطعه ۳ نیز شامل یک تونل به طول ۴.۵ کیلومتر است که در جزیره اسلامی در حال حفاری می‌باشد .

تقاطع با جاده ۳۵

طرح توسعه[ویرایش]

در طرح توسعه بزرگراه شماره دو مسیر توسعه پیش‌بینی شده‌است. در بخش شرقی بزرگراه پایتخت ایران، تهران، را به شهر مشهد، مرکز اقتصادی شمالشرق ایران، متصل خواهد نمود. در بخش غربی این بزرگراه تبریز را به مرز ایران و ترکیه متصل خواهد نمود.

منابع[ویرایش]