اتم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
اتم هلیوم
اتم گوشت
نمایشی از اتم هلیوم. هسته با رنگ صورتی و ابر توزیع الکترون‌ها با رنگ سیاه نشان داده شده‌است. هسته اتم هلیوم-۴ (نشان داده شده در راست-بالا) که از دو پروتون و دو نوترون تشکیل شده‌است، در حقیقت کروی شکل بوده و شباهت زیادی به ابر الکترونی آن دارد. هرچند در مورد اتم‌های پیچیده‌تر چنین نیست. طول مستطیل سیاه، یک آنگستروم است.(0/1 نانومتر)
رده
کوچکترین جز در شیمی عناصر
مشخصات
جرم: ≈ ۱٫۸۹۶×۱۰-۲۷ to 4.52×۱۰-۲۵ kg
بار الکتریکی: ۱۶۴
قطر: (قطر به عنصر و ایزتییبلپ اتم بستگی دارد)‎ ۳۱ pm (He) تا 520 pm (Cs)‎
انواع اتم‌های که تاکنون دیده شده‌است: ~۱۰۸۰>{{یادکرد وب

اَتُم (به انگلیسی: Atom) کوچکترین واحد تشکیل دهنده یک مادهٔ ساده است و خواصی مشابه آن ماده دارد که می‌تواند به کمک پیوند شیمیایی به اتمی دیگر متصل گردد.[۱] تئوری اتم گرایی که از عقیدهٔ تشکیل مواد از ریزدانه‌های نادیدنی (در برابر عقیده به تفکیک‌پذیر بودن مواد تا بی نهایت) دفاع می‌کرد از تاریخ باستان شناخته شده بود.
اتم ابتدا توسط دانشمند ایرانی هوشتانه (به یونانی اوستن یا اوستانوس) که در لشگرکشی خشایارشاه به یونان با او همراه بود و در آنجا به آموزش کیمیا می‌پرداخت طرح گردید.[۲] مکتب آموزشی او چنان مورد استقبال قرار گرفت که بنا به گفتهٔ پلینی(پلینیوس)، بسیاری از فیلسوفان یونان همچون فیثاغورث، امپدکلس، دموکریت، و افلاطون برای مطالعهٔ آن به خارج سفر کردند.[۳][۴] پس از او توسط شاگرد وی فلاسفهٔ یونان باستان از جمله لئوکیپوس و دموکریت، و همچنین بعدها در هند و در یکی از شش مدرسهٔ هندوئیسم یعنی وایشِشیکا که توسط کاناد بنیان نهاده شده بود، تدریس می‌شد.

اتم از یک هسته مرکزی با بار مثبت محاطه شده با ابر الکترونی با بار منفی تشکیل شده‌است. تعریف دیگری آن را به عنوان کوچکترین واحدی در نظر می‌گیرد که ماده را می‌توان به آن تقسیم کرد بدون اینکه اجزاء بارداری از آن خارج شود.[۵] اتم ابری الکترونی، تشکیل‌شده از الکترونها با بار الکتریکی منفی، که هستهٔ اتم را احاطه کرده‌است. هسته نیز خود از پروتون که دارای بار مثبت است و نوترون که از لحاظ الکتریکی خنثی است تشکیل شده‌است. زمانی که تعداد پروتون‌ها و الکترون‌های اتم با هم برابر هستند اتم از نظر الکتریکی در حالت خنثی یا متعادل قرار دارد در غیر این صورت آن را یون می‌نامند که می‌تواند دارای بار الکتریکی مثبت یا منفی باشد. اتم‌ها با توجه به تعداد پروتون‌ها و نوترون‌های آن‌ها طبقه‌بندی می‌شوند. تعداد پروتون‌های اتم مشخص‌کننده نوع عنصر شیمیایی و تعداد نوترون‌ها مشخص‌کننده ایزوتوپ عنصر است.[۶]

نظریه مکانیک کوانتومی تصویر پیچیده‌ای از اتم ارائه می‌دهد و این پیچیدگی دانشمندان را مجبور می‌کند که جهت توصیف خواص اتم بجای یک تصویر متوسل به تصاویر شهودی متفاوتی از اتم شوند. بعضی وقت‌ها مناسب است که به الکترون به عنوان یک ذره متحرک به دور هسته نگاه کرد و گاهی مناسب است به آن‌ها عنوان ذراتی که در امواجی با موقعیت ثابت در اطراف هسته (مدار: orbits) توزیع شده‌اند نگاه کرد. ساختار مدارها تا حد بسیار زیادی روی رفتار اتم تأثیرگذارده و خواص شیمیایی یک ماده توسط نحوه دسته‌بندی این مدارها معین می‌شود.[۵]

اجزا[ویرایش]

جهت بررسی اجزاء یک ماده، می‌توان به صورت پی در پی آن را تقسیم کرد. اکثر مواد موجود در طبیعت ترکیب شلوغی از مولکول‌های مختلف است. با تلاش نسبتاً کمی می‌توان این مولکول‌ها را از هم جدا کرد. مولکول‌ها خودشان متشکل از اتم‌ها هستند که توسط پیوندهای شیمیایی به هم پیوند خورده‌اند. با مصرف انرژی بیشتری می‌توان اتم‌ها را از مولکول‌ها جدا کرد. اتم‌ها خود از اجزاء ریزتری بنام هسته و الکترون تشکیل شده که توسط نیروهای الکتریکی به هم پیوند خورده‌اند و شکستن آن‌ها انرژی بسی بیشتری طلب می‌کند. اگر سعی در شکستن این اجرا زیر اتمی با صرف انرژی زیاد بکنیم، کار ما باعث تولید شدن ذرات جدیدی می‌شویم که خیلی از آن‌ها بار الکتریکی دارند.[۵] همان‌طور که اشاره شد اتم از هسته و الکترون تشکیل شده‌است. جرم اصلی اتم در هسته قرار دارد؛ فضای اطراف هسته عموماً فضای خالی می‌باشد. هسته خود از پروتون (که بار مثبت دارد)، و نوترون (که بار خنثی دارد) تشکیل شده. الکترون هم بار منفی دارد. این سه ذره عمری طولانی داشته و در تمامی اتم‌های معمولی که به صورت طبیعی تشکیل می‌شوند یافت می‌شود. بجز این سه ذره، ذرات دیگری نیز در ارتباط با آن‌ها ممکن است موجود باشد؛ می‌توان این ذرات دیگر را با صرف انرژی زیاد نیز تولید کرد ولی عموماً این ذرات زندگی کوتاهی داشته و از بین می‌روند.[۵]

اتم‌ها مستقل از اینکه چند الکترون داشته باشند (۳ تا ۹۰ تا)، همه تقریباً یک اندازه دارند. به صورت تقریبی اگر ۵۰ میلیون اتم را کنار هم روی یک خط بگذاریم، اندازه آن یک سانتیمتر می‌شود. به دلیل اندازه کوچک اتم‌ها، آن‌ها را با واحدی به نام آنگستروم که برابر ۱۰- ۱۰ متر است می‌سنجند.[۵]

ذرات زیراتمی[ویرایش]

با وجود اینکه منظور از اتم ذره‌ای تجزیه ناپذیر بود، امروز می‌دانیم که اتم از ذرات کوچکتری تشکیل شده‌است. الکترونها، پروتونها و نوترونها ذرات تشکیل دهندهٔ اتم هستند. البته یون هیدروژن بدون الکترون و نیز بدون نوترون؛ هیدروژن -۱ است.

در مدل استاندارد، الکترون‌ها ذرات بنیادی، هسته یعنی بدون ساختار داخلی، پنداشته می‌شوند؛ در حالی که پروتون‌ها و نوترون از ذرات دیگری به نام کوارک تشکیل شده‌اند.

هسته[ویرایش]

هسته دارای نوترون و پروتون است. پروتون دارای بار مثبت (+) و نوترون بدون بار است؛ و در خارج از هسته الکترون وجود دارد که بار آن منفی(-)است.

ابر الکترونی[ویرایش]

این مدل پیشنهاد شده توسط اروین شرودینگر و ایده چندین دانشمند و محقق در سال ۱۹۳۵ می‌باشد. در این مدل مانند مدل بور (منظومه شمسی) هسته عمده جرم اتم را تشکیل می‌دهد و در مرکز، الکترون با انرژی مختلف به دور هسته در گردش می‌باشد و الکترون‌ها در لایه‌ای با انرژی معینی وجود ندارند.

مدل‌های اتمی[ویرایش]

مدل اتمی دموکریت[ویرایش]

دموکریت در ۵۰۰سال قبل از میلاد اوّلین تحقیق‌ها را در رابطه با اتم انجام داد. البته نتایج آزمایش‌ها او امروزه هیچ‌کدام مورد قبول نیست اما اصلی‌ترین گام در راستای تحقیق در رابطه با اتم بود. نام اتم به معنای تجزیه ناپذیر را نیز او انتخاب کرد. نظریه‌های او بسیار ابتدایی بود اما باید توجه داشت که تا زمانی که نمی‌توان اتم را به چشم دید صحبت در رابطه با آن نیز تنها حدس است. او بر این عقیده بود که:

 • ماده ساختار ذرّه‌ای دارد یعنی از ذرّه‌ها بسیار کوچکی ساخته شده‌است که خود آن را می‌توان تجزیه ناپذیر نامید.
 • اتم مواد مختلف در شکل بایکدیگر متفاوت است. برای مثال مواد تیز و برنده یا ترش دارای اتمی با لبه‌های تیز به شکل‌هایی چون مثلث هستند یا مواد نرم و شیرین دارای شکلی دایره‌ای است. (البته این مورد در نظرات بعدی کاملاً رد شده)

مدل اتمی دالتون[ویرایش]

نظریهٔ اتمی دالتون: دالتون نظریه اتمی خود را با اجرای آزمایش در هفت بند بیان کرد.

 • ماده از ذره‌های تجزیه ناپذیری به نام اتم ساخته شده‌است.
 • همهٔ اتم‌های یک عنصر، مشابه یکدیگرند.
 • اتم‌ها نه به وجود می‌آیند و نه از بین می‌روند.
 • همهٔ اتم‌های یک عنصر جرم یکسان و خواص شیمیایی یکسان دارند.
 • اتم‌های عنصرهای مختلف به هم متصل می‌شوند و مولکولها را به وجود می‌آورند.
 • در هر مولکول از یک ماده مرکب معین، همواره نوع و تعداد نسبی اتم‌های سازنده ی آن یکسان است.
 • واکنش‌های شیمیایی شامل جابه جایی اتم‌ها یا تغییر در شیوهٔ اتصال آن‌ها است.

نظریه‌های دالتون نارساییها و ایرادهایی دارد و اما آغازی مهم بود. مواردی که نظریهٔ دالتون نمی‌توانست توجیه کند:

قسمت اول نظریهٔ دالتون تأیید فیلسوف یونانی (دموکریت) بود.

نظریهٔ دالتون از سه قسمت اصلی (قانون بقای جرم - قانون نسبت‌ها معین - قانون نسبت‌های چندگانه) می‌باشد.

مطالعهٔ اتم‌ها و ذرات ریزتر فقط به صورت غیرمستقیم و از روی رفتار (خواص) امکان‌پذیر است.

اولین ذرهٔ زیراتمی شناخته شده الکترون است. مواردی که به کشف و شناخت الکترون منجر شد:

مدل اتمی جوزف تامسون انگلیسی[ویرایش]

مدل اتمی تامسون (کیک کشمشی، مدل هندوانه ای )

 • الکترون با بار منفی، درون فضای ابرگونه با بار مثبت، پراکنده شده‌اند.
 • اتم در مجموع خنثی است. مقدار بار مثبت با بار منفی برابر است.
 • این ابر کروی مثبت، جرمی ندارد و جرم اتم به تعداد الکترون آن بستگی دارد.
 • جرم زیاد اتم از وجود تعداد بسیار زیادی الکترون در آن ناشی می‌شود.

مدل اتمی ارنست رادرفورد نیوزلندی[ویرایش]

 1. هر اتم دارای یک هسته کوچک است که بیشتر جرم اتم در آن واقع است.
 2. هسته اتم دارای بار الکتریکی مثبت است.
 3. حجم هسته در مقایسه با حجم اتم بسیار کوچک است زیرا بیشتر حجم اتم را فضای خالی تشکیل می‌دهد.
 4. هسته اتم به وسیلهٔ الکترون‌ها محاصره شده‌است.

مدل اتمی نیلز بور دانمارکی[ویرایش]

او یکی از محققان موفق در این راه بود که با وجود اشتباه بودن مدل او بازهم در خیلی مکان‌ها مانند انرژی اتمی از آن استفاده می‌شود.

 • اتم دارای هسته کوچک اما سنگین با بار مثبت است.
 • هسته در اتم در حجم کمی قرار دارد که اطراف آن الکترون‌ها بر روی مدارهایی مانند منظومه شمسی به دور آن می‌چرخند.

اطلاعات جدیدی اضافه شد:

همچنین ایشان بر این باور بودند که الکترون‌ها بر روی مدارهایی به دور هستهٔ اتم پیوسته در حال گردش اند و این نظریه علاوه بر نارسا بودن اطلاعات

سودمندی در رابطه با ساختار اتم می‌دهد، منظور از نارسا بودن این است که شکل‌های الکترون‌ها به صورت ناقص ترسیم شده می‌باشد در حالی که امروزه می‌دانیم

نظریه کامل تری با نام مد لایه‌ای عرضه شده‌است.

مدل اتمی جیمز چادویک[ویرایش]

قطعاً مدل اتمی بور با اشکال قابل توجهی روبرو بود و آن هم نبود نوترون یا ماده‌ای بود که دافعهٔ بین پروتون‌ها در مرکز هسته را از بین ببرد. از اینرو چادویک با تأکید بر درستی مدل منظومه شمسی نیلز بور، با توضیح وجود نوترون در هستهٔ اتم، ایراد آن را برطرف کرد. از آن به بعد اصلاحات دیگری بر روی توضیح هستهٔ اتم انجام نشده‌است. البته دانشمندان بزرگی همچون اروین شرودینگر، پس از او نظریات اتمی بسیاری ارائه کرده‌اند، ولی هنوز هم (در رابطه با هسته اتم)، کاملترین نظریه متعلق به جیمز چادویک است.

مدل اتمی لایه‌ای[ویرایش]

یک مدل اتمی است که امروزه پذیرفته شده‌است ولی هنوز از مدل اتمی بور برای نمایش اتم استفاده می‌شود. در این مدل مانند مدل بور هسته که عمدهٔ جرم اتم را تشکیل داده در مرکز اتم قرار دارد و الکترون‌ها با انرژی‌های مختلف به دور هسته در حال گردش هستند. با این تفاوت که در این مدل الکترون‌ها به شکل ابری که ابر الکترونی نامیده شده‌است در اطراف هسته اتم و در فضای بسیار بزرگی که قطر آن ۱۰۰۰۰ برابر قطر هستهٔ اتم است در حرکتند.

شنیده شدن صدای اتم[ویرایش]

محققان دانشگاه صنعتی چالمرز سوئد برای نخستین بار از صوت برای برقراری ارتباط با یک اتم مصنوعی استفاده کردند. تعامل بین اتم و نور پدیده‌ای شناخته شده‌است و به‌طور وسیعی در دانش کوانتومی به کار می‌رود، با این حال دستیابی به همان میزان تعامل با استفاده از امواج صوتی فرایندی چالش برانگیزتر است. هم‌اکنون، محققان دانشگاه چالمرز موفق به جفت کردن امواج صوتی با یک اتم مصنوعی شده‌اند و این موفقیت با همکاری فیزیک‌دانان نظری و تجربی حاصل شده‌است.

«پر دلسینگ»، رهبر تیم تحقیقاتی تجربی، در اینباره گفت: با صحبت کردن و گوش دادن به اتم‌ها دریچه جدیدی را به جهان کوانتومی گشوده‌ایم. هدف بلندمدت ما مهارکردن فیزیک کوانتومی‌است به طوری که بتوانیم از قوانین آن نهایت استفاده را بکنیم به‌طور مثال، در ساخت رایانه‌های بی‌نهایت پرسرعت به‌کار ببریم. ما این کار را با خلق مدارهای الکتریکی انجام می‌دهیم که از قوانین کوانتومی تبعیت می‌کند.

وی ادامه داد: یک اتم مصنوعی مثالی از چنین مدار الکتریکی کوانتومی است و درست مانند یک اتم طبیعی می‌توان آن را با انرژی شارژ کرد. این انرژی معمولاً در شکل یک ذره ساطع می‌شود که این ذره، معمولاً یک ذره نور است. با این حال، اتم موجود در آزمایش دانشمندان دانشگاه چالمرز برای ساطع‌کردن و جذب‌کردن انرژی در شکل صوت طراحی شده بود. جزئیات این موفقیت علمی در مجلهٔ ساینس منتشر شد.

ادعای دیده شدن اتم[ویرایش]

به نوشتهٔ مجلهٔ ساینتیفیک امریکن (Scientific American) در سال ۲۰۰۹ ایگور میخاییلفسکی و همکارانش در آزمایشگاه فیزیک و فناوری اوکراین توانستند از یک اتم تصویر تهیه کنند. آن‌ها از یک زنجیرهٔ اتم کربن در گرافیت کمک گرفتند و برای این کار از تکنیکی به نام میکروسکوپی تابش میدان بهره گرفتند.

پانویس[ویرایش]

 1. Définitions lexicographiques [archive] et étymologiques [archive] de "atome" du Trésor de la langue française informatisé, sur le site du Centre national de ressources textuelles et lexicales
 2. The works of Apuleius, page 247
 3. Livingstone, page 218
 4. Iranica, Smith 2003
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ ۵٫۳ ۵٫۴ مقاله اتم، دانشنامه بریتنیکا
 6. ویکی‌پدیای انگلیسی

منابع[ویرایش]

Helium atom
Helium atom ground state.
An illustration of the helium atom, depicting the nucleus (pink) and the electron cloud distribution (black). The nucleus (upper right) in helium-4 is in reality spherically symmetric and closely resembles the electron cloud, although for more complicated nuclei this is not always the case. The black bar is one angstrom (10−10 m or 100 pm).
Classification
Smallest recognized division of a chemical element
Properties
Mass range1.67×10−27 to 4.52×10−25 kg
Electric chargezero (neutral), or ion charge
Diameter range62 pm (He) to 520 pm (Cs) (data page)
ComponentsElectrons and a compact nucleus of protons and neutrons

An atom is the smallest constituent unit of ordinary matter that constitutes a chemical element. Every solid, liquid, gas, and plasma is composed of neutral or ionized atoms. Atoms are extremely small; typical sizes are around 100 picometers (1×10−10 m, a ten-millionth of a millimeter, or 1/254,000,000 of an inch). They are so small that accurately predicting their behavior using classical physics – as if they were billiard balls, for example – is not possible. This is due to quantum effects. Current atomic models now use quantum principles to better explain and predict this behavior.

Every atom is composed of a nucleus and one or more electrons bound to the nucleus. The nucleus is made of one or more protons and a number of neutrons. Only the most common variety of hydrogen has no neutrons. Protons and neutrons are called nucleons. More than 99.94% of an atom's mass is in the nucleus. The protons have a positive electric charge whereas the electrons have a negative electric charge. The neutrons have no electric charge. If the number of protons and electrons are equal, then the atom is electrically neutral. If an atom has more or fewer electrons than protons, then it has an overall negative or positive charge, respectively. These atoms are called ions.

The electrons of an atom are attracted to the protons in an atomic nucleus by the electromagnetic force. The protons and neutrons in the nucleus are attracted to each other by the nuclear force. This force is usually stronger than the electromagnetic force that repels the positively charged protons from one another. Under certain circumstances, the repelling electromagnetic force becomes stronger than the nuclear force. In this case, the nucleus shatters and leaves behind different elements. This is a kind of nuclear decay. All electrons, nucleons, and nuclei alike are subatomic particles. The behavior of electrons in atoms is closer to a wave than a particle.

The number of protons in the nucleus, called the atomic number, defines to which chemical element the atom belongs. For example, each copper atom contains 29 protons. The number of neutrons defines the isotope of the element. Atoms can attach to one or more other atoms by chemical bonds to form chemical compounds such as molecules or crystals. The ability of atoms to associate and dissociate is responsible for most of the physical changes observed in nature. Chemistry is the discipline that studies these changes.

History of atomic theory

Atoms in philosophy

The idea that matter is made up of discrete units is a very old idea, appearing in many ancient cultures such as Greece and India. The word atomos, meaning "uncuttable", was coined by the ancient Greek philosophers Leucippus and his pupil Democritus (c. 460 – c. 370 BC).[1][2][3][4] Democritus taught that atoms were infinite in number, uncreated, and eternal, and that the qualities of an object result from the kind of atoms that compose it.[2][3][4] Democritus's atomism was refined and elaborated by the later philosopher Epicurus (341–270 BC).[3][4] During the Early Middle Ages, atomism was mostly forgotten in western Europe, but survived among some groups of Islamic philosophers.[3] During the twelfth century, atomism became known again in western Europe through references to it in the newly-rediscovered writings of Aristotle.[3]

In the fourteenth century, the rediscovery of major works describing atomist teachings, including Lucretius's De rerum natura and Diogenes Laërtius's Lives and Opinions of Eminent Philosophers, led to increased scholarly attention on the subject.[3] Nonetheless, because atomism was associated with the philosophy of Epicureanism, which contradicted orthodox Christian teachings, belief in atoms was not considered acceptable.[3] The French Catholic priest Pierre Gassendi (1592–1655) revived Epicurean atomism with modifications, arguing that atoms were created by God and, though extremely numerous, are not infinite.[3][4] Gassendi's modified theory of atoms was popularized in France by the physician François Bernier (1620–1688) and in England by the natural philosopher Walter Charleton (1619–1707).[3] The chemist Robert Boyle (1627–1691) and the physicist Isaac Newton (1642–1727) both defended atomism and, by the end of the seventeenth century, it had become accepted by portions of the scientific community.[3]

First evidence-based theory

Various atoms and molecules as depicted in John Dalton's A New System of Chemical Philosophy (1808).

In the early 1800s, John Dalton used the concept of atoms to explain why elements always react in ratios of small whole numbers (the law of multiple proportions). For instance, there are two types of tin oxide: one is 88.1% tin and 11.9% oxygen and the other is 78.7% tin and 21.3% oxygen (tin(II) oxide and tin dioxide respectively). This means that 100g of tin will combine either with 13.5g or 27g of oxygen. 13.5 and 27 form a ratio of 1:2, a ratio of small whole numbers. This common pattern in chemistry suggested to Dalton that elements react in multiples of discrete units — in other words, atoms. In the case of tin oxides, one tin atom will combine with either one or two oxygen atoms.[5]

Dalton also believed atomic theory could explain why water absorbs different gases in different proportions. For example, he found that water absorbs carbon dioxide far better than it absorbs nitrogen.[6] Dalton hypothesized this was due to the differences between the masses and configurations of the gases' respective particles, and carbon dioxide molecules (CO2) are heavier and larger than nitrogen molecules (N2).

Brownian motion

In 1827, botanist Robert Brown used a microscope to look at dust grains floating in water and discovered that they moved about erratically, a phenomenon that became known as "Brownian motion". This was thought to be caused by water molecules knocking the grains about. In 1905, Albert Einstein proved the reality of these molecules and their motions by producing the first statistical physics analysis of Brownian motion.[7][8][9] French physicist Jean Perrin used Einstein's work to experimentally determine the mass and dimensions of atoms, thereby conclusively verifying Dalton's atomic theory.[10]

Discovery of the electron

The Geiger–Marsden experiment
Left: Expected results: alpha particles passing through the plum pudding model of the atom with negligible deflection.
Right: Observed results: a small portion of the particles were deflected by the concentrated positive charge of the nucleus.

The physicist J.J. Thomson measured the mass of cathode rays, showing they were made of particles, but were around 1800 times lighter than the lightest atom, hydrogen. Therefore, they were not atoms, but a new particle, the first subatomic particle to be discovered, which he originally called "corpuscle" but was later named electron, after particles postulated by George Johnstone Stoney in 1874. He also showed they were identical to particles given off by photoelectric and radioactive materials.[11] It was quickly recognized that they are the particles that carry electric currents in metal wires, and carry the negative electric charge within atoms. Thomson was given the 1906 Nobel Prize in Physics for this work. Thus he overturned the belief that atoms are the indivisible, ultimate particles of matter.[12] Thomson also incorrectly postulated that the low mass, negatively charged electrons were distributed throughout the atom in a uniform sea of positive charge. This became known as the plum pudding model.

Discovery of the nucleus

In 1909, Hans Geiger and Ernest Marsden, under the direction of Ernest Rutherford, bombarded a metal foil with alpha particles to observe how they scattered. They expected all the alpha particles to pass straight through with little deflection, because Thomson's model said that the charges in the atom are so diffuse that their electric fields could not affect the alpha particles much. However, Geiger and Marsden spotted alpha particles being deflected by angles greater than 90°, which was supposed to be impossible according to Thomson's model. To explain this, Rutherford proposed that the positive charge of the atom is concentrated in a tiny nucleus at the center of the atom.[13]

Discovery of isotopes

While experimenting with the products of radioactive decay, in 1913 radiochemist Frederick Soddy discovered that there appeared to be more than one type of atom at each position on the periodic table.[14] The term isotope was coined by Margaret Todd as a suitable name for different atoms that belong to the same element. J.J. Thomson created a technique for isotope separation through his work on ionized gases, which subsequently led to the discovery of stable isotopes.[15]

Bohr model

The Bohr model of the atom, with an electron making instantaneous "quantum leaps" from one orbit to another. This model is obsolete.

In 1913 the physicist Niels Bohr proposed a model in which the electrons of an atom were assumed to orbit the nucleus but could only do so in a finite set of orbits, and could jump between these orbits only in discrete changes of energy corresponding to absorption or radiation of a photon.[16] This quantization was used to explain why the electrons orbits are stable (given that normally, charges in acceleration, including circular motion, lose kinetic energy which is emitted as electromagnetic radiation, see synchrotron radiation) and why elements absorb and emit electromagnetic radiation in discrete spectra.[17]

Later in the same year Henry Moseley provided additional experimental evidence in favor of Niels Bohr's theory. These results refined Ernest Rutherford's and Antonius Van den Broek's model, which proposed that the atom contains in its nucleus a number of positive nuclear charges that is equal to its (atomic) number in the periodic table. Until these experiments, atomic number was not known to be a physical and experimental quantity. That it is equal to the atomic nuclear charge remains the accepted atomic model today.[18]

Chemical bonding explained

Chemical bonds between atoms were now explained, by Gilbert Newton Lewis in 1916, as the interactions between their constituent electrons.[19] As the chemical properties of the elements were known to largely repeat themselves according to the periodic law,[20] in 1919 the American chemist Irving Langmuir suggested that this could be explained if the electrons in an atom were connected or clustered in some manner. Groups of electrons were thought to occupy a set of electron shells about the nucleus.[21]

Further developments in quantum physics

The Stern–Gerlach experiment of 1922 provided further evidence of the quantum nature of atomic properties. When a beam of silver atoms was passed through a specially shaped magnetic field, the beam was split in a way correlated with the direction of an atom's angular momentum, or spin. As this spin direction is initially random, the beam would be expected to deflect in a random direction. Instead, the beam was split into two directional components, corresponding to the atomic spin being oriented up or down with respect to the magnetic field.[22]

In 1925 Werner Heisenberg published the first consistent mathematical formulation of quantum mechanics (Matrix Mechanics).[18] One year earlier, in 1924, Louis de Broglie had proposed that all particles behave to an extent like waves and, in 1926, Erwin Schrödinger used this idea to develop a mathematical model of the atom (Wave Mechanics) that described the electrons as three-dimensional waveforms rather than point particles.

A consequence of using waveforms to describe particles is that it is mathematically impossible to obtain precise values for both the position and momentum of a particle at a given point in time; this became known as the uncertainty principle, formulated by Werner Heisenberg in 1927.[18] In this concept, for a given accuracy in measuring a position one could only obtain a range of probable values for momentum, and vice versa.[23] This model was able to explain observations of atomic behavior that previous models could not, such as certain structural and spectral patterns of atoms larger than hydrogen. Thus, the planetary model of the atom was discarded in favor of one that described atomic orbital zones around the nucleus where a given electron is most likely to be observed.[24][25]

Discovery of the neutron

The development of the mass spectrometer allowed the mass of atoms to be measured with increased accuracy. The device uses a magnet to bend the trajectory of a beam of ions, and the amount of deflection is determined by the ratio of an atom's mass to its charge. The chemist Francis William Aston used this instrument to show that isotopes had different masses. The atomic mass of these isotopes varied by integer amounts, called the whole number rule.[26] The explanation for these different isotopes awaited the discovery of the neutron, an uncharged particle with a mass similar to the proton, by the physicist James Chadwick in 1932. Isotopes were then explained as elements with the same number of protons, but different numbers of neutrons within the nucleus.[27]

Fission, high-energy physics and condensed matter

In 1938, the German chemist Otto Hahn, a student of Rutherford, directed neutrons onto uranium atoms expecting to get transuranium elements. Instead, his chemical experiments showed barium as a product.[28][29] A year later, Lise Meitner and her nephew Otto Frisch verified that Hahn's result were the first experimental nuclear fission.[30][31] In 1944, Hahn received the Nobel prize in chemistry. Despite Hahn's efforts, the contributions of Meitner and Frisch were not recognized.[32]

In the 1950s, the development of improved particle accelerators and particle detectors allowed scientists to study the impacts of atoms moving at high energies.[33] Neutrons and protons were found to be hadrons, or composites of smaller particles called quarks. The standard model of particle physics was developed that so far has successfully explained the properties of the nucleus in terms of these sub-atomic particles and the forces that govern their interactions.[34]

Structure

Subatomic particles

Though the word atom originally denoted a particle that cannot be cut into smaller particles, in modern scientific usage the atom is composed of various subatomic particles. The constituent particles of an atom are the electron, the proton and the neutron; all three are fermions. However, the hydrogen-1 atom has no neutrons and the hydron ion has no electrons.

The electron is by far the least massive of these particles at 9.11×10−31 kg, with a negative electrical charge and a size that is too small to be measured using available techniques.[35] It was the lightest particle with a positive rest mass measured, until the discovery of neutrino mass. Under ordinary conditions, electrons are bound to the positively charged nucleus by the attraction created from opposite electric charges. If an atom has more or fewer electrons than its atomic number, then it becomes respectively negatively or positively charged as a whole; a charged atom is called an ion. Electrons have been known since the late 19th century, mostly thanks to J.J. Thomson; see history of subatomic physics for details.

Protons have a positive charge and a mass 1,836 times that of the electron, at 1.6726×10−27 kg. The number of protons in an atom is called its atomic number. Ernest Rutherford (1919) observed that nitrogen under alpha-particle bombardment ejects what appeared to be hydrogen nuclei. By 1920 he had accepted that the hydrogen nucleus is a distinct particle within the atom and named it proton.

Neutrons have no electrical charge and have a free mass of 1,839 times the mass of the electron, or 1.6749×10−27 kg.[36][37] Neutrons are the heaviest of the three constituent particles, but their mass can be reduced by the nuclear binding energy. Neutrons and protons (collectively known as nucleons) have comparable dimensions—on the order of 2.5×10−15 m—although the 'surface' of these particles is not sharply defined.[38] The neutron was discovered in 1932 by the English physicist James Chadwick.

In the Standard Model of physics, electrons are truly elementary particles with no internal structure. However, both protons and neutrons are composite particles composed of elementary particles called quarks. There are two types of quarks in atoms, each having a fractional electric charge. Protons are composed of two up quarks (each with charge +2/3) and one down quark (with a charge of −1/3). Neutrons consist of one up quark and two down quarks. This distinction accounts for the difference in mass and charge between the two particles.[39][40]

The quarks are held together by the strong interaction (or strong force), which is mediated by gluons. The protons and neutrons, in turn, are held to each other in the nucleus by the nuclear force, which is a residuum of the strong force that has somewhat different range-properties (see the article on the nuclear force for more). The gluon is a member of the family of gauge bosons, which are elementary particles that mediate physical forces.[39][40]

Nucleus

The binding energy needed for a nucleon to escape the nucleus, for various isotopes

All the bound protons and neutrons in an atom make up a tiny atomic nucleus, and are collectively called nucleons. The radius of a nucleus is approximately equal to 1.07 3A fm, where A is the total number of nucleons.[41] This is much smaller than the radius of the atom, which is on the order of 105 fm. The nucleons are bound together by a short-ranged attractive potential called the residual strong force. At distances smaller than 2.5 fm this force is much more powerful than the electrostatic force that causes positively charged protons to repel each other.[42]

Atoms of the same element have the same number of protons, called the atomic number. Within a single element, the number of neutrons may vary, determining the isotope of that element. The total number of protons and neutrons determine the nuclide. The number of neutrons relative to the protons determines the stability of the nucleus, with certain isotopes undergoing radioactive decay.[43]

The proton, the electron, and the neutron are classified as fermions. Fermions obey the Pauli exclusion principle which prohibits identical fermions, such as multiple protons, from occupying the same quantum state at the same time. Thus, every proton in the nucleus must occupy a quantum state different from all other protons, and the same applies to all neutrons of the nucleus and to all electrons of the electron cloud.[44]

A nucleus that has a different number of protons than neutrons can potentially drop to a lower energy state through a radioactive decay that causes the number of protons and neutrons to more closely match. As a result, atoms with matching numbers of protons and neutrons are more stable against decay. However, with increasing atomic number, the mutual repulsion of the protons requires an increasing proportion of neutrons to maintain the stability of the nucleus, which slightly modifies this trend of equal numbers of protons to neutrons.[44]

Illustration of a nuclear fusion process that forms a deuterium nucleus, consisting of a proton and a neutron, from two protons. A positron (e+)—an antimatter electron—is emitted along with an electron neutrino.

The number of protons and neutrons in the atomic nucleus can be modified, although this can require very high energies because of the strong force. Nuclear fusion occurs when multiple atomic particles join to form a heavier nucleus, such as through the energetic collision of two nuclei. For example, at the core of the Sun protons require energies of 3–10 keV to overcome their mutual repulsion—the coulomb barrier—and fuse together into a single nucleus.[45] Nuclear fission is the opposite process, causing a nucleus to split into two smaller nuclei—usually through radioactive decay. The nucleus can also be modified through bombardment by high energy subatomic particles or photons. If this modifies the number of protons in a nucleus, the atom changes to a different chemical element.[46][47]

If the mass of the nucleus following a fusion reaction is less than the sum of the masses of the separate particles, then the difference between these two values can be emitted as a type of usable energy (such as a gamma ray, or the kinetic energy of a beta particle), as described by Albert Einstein's mass–energy equivalence formula, , where is the mass loss and is the speed of light. This deficit is part of the binding energy of the new nucleus, and it is the non-recoverable loss of the energy that causes the fused particles to remain together in a state that requires this energy to separate.[48]

The fusion of two nuclei that create larger nuclei with lower atomic numbers than iron and nickel—a total nucleon number of about 60—is usually an exothermic process that releases more energy than is required to bring them together.[49] It is this energy-releasing process that makes nuclear fusion in stars a self-sustaining reaction. For heavier nuclei, the binding energy per nucleon in the nucleus begins to decrease. That means fusion processes producing nuclei that have atomic numbers higher than about 26, and atomic masses higher than about 60, is an endothermic process. These more massive nuclei can not undergo an energy-producing fusion reaction that can sustain the hydrostatic equilibrium of a star.[44]

Electron cloud

A potential well, showing, according to classical mechanics, the minimum energy V(x) needed to reach each position x. Classically, a particle with energy E is constrained to a range of positions between x1 and x2.

The electrons in an atom are attracted to the protons in the nucleus by the electromagnetic force. This force binds the electrons inside an electrostatic potential well surrounding the smaller nucleus, which means that an external source of energy is needed for the electron to escape. The closer an electron is to the nucleus, the greater the attractive force. Hence electrons bound near the center of the potential well require more energy to escape than those at greater separations.

Electrons, like other particles, have properties of both a particle and a wave. The electron cloud is a region inside the potential well where each electron forms a type of three-dimensional standing wave—a wave form that does not move relative to the nucleus. This behavior is defined by an atomic orbital, a mathematical function that characterises the probability that an electron appears to be at a particular location when its position is measured.[50] Only a discrete (or quantized) set of these orbitals exist around the nucleus, as other possible wave patterns rapidly decay into a more stable form.[51] Orbitals can have one or more ring or node structures, and differ from each other in size, shape and orientation.[52]

Oganesson. An illustration of all the Subshells/orbitals of the Oganesson atom. Blue is for the S-subshell, pink is for the P-subshell, red is for the D-subshell, and green is for the F-subshell.
Wave functions of the first five atomic orbitals. The three 2p orbitals each display a single angular node that has an orientation and a minimum at the center.
How atoms are constructed from electron orbitals and link to the periodic table.

Each atomic orbital corresponds to a particular energy level of the electron. The electron can change its state to a higher energy level by absorbing a photon with sufficient energy to boost it into the new quantum state. Likewise, through spontaneous emission, an electron in a higher energy state can drop to a lower energy state while radiating the excess energy as a photon. These characteristic energy values, defined by the differences in the energies of the quantum states, are responsible for atomic spectral lines.[51]

The amount of energy needed to remove or add an electron—the electron binding energy—is far less than the binding energy of nucleons. For example, it requires only 13.6 eV to strip a ground-state electron from a hydrogen atom,[53] compared to 2.23 million eV for splitting a deuterium nucleus.[54] Atoms are electrically neutral if they have an equal number of protons and electrons. Atoms that have either a deficit or a surplus of electrons are called ions. Electrons that are farthest from the nucleus may be transferred to other nearby atoms or shared between atoms. By this mechanism, atoms are able to bond into molecules and other types of chemical compounds like ionic and covalent network crystals.[55]

Properties

Nuclear properties

By definition, any two atoms with an identical number of protons in their nuclei belong to the same chemical element. Atoms with equal numbers of protons but a different number of neutrons are different isotopes of the same element. For example, all hydrogen atoms admit exactly one proton, but isotopes exist with no neutrons (hydrogen-1, by far the most common form,[56] also called protium), one neutron (deuterium), two neutrons (tritium) and more than two neutrons. The known elements form a set of atomic numbers, from the single proton element hydrogen up to the 118-proton element oganesson.[57] All known isotopes of elements with atomic numbers greater than 82 are radioactive, although the radioactivity of element 83 (bismuth) is so slight as to be practically negligible.[58][59]

About 339 nuclides occur naturally on Earth,[60] of which 254 (about 75%) have not been observed to decay, and are referred to as "stable isotopes". However, only 90 of these nuclides are stable to all decay, even in theory. Another 164 (bringing the total to 254) have not been observed to decay, even though in theory it is energetically possible. These are also formally classified as "stable". An additional 34 radioactive nuclides have half-lives longer than 80 million years, and are long-lived enough to be present from the birth of the solar system. This collection of 288 nuclides are known as primordial nuclides. Finally, an additional 51 short-lived nuclides are known to occur naturally, as daughter products of primordial nuclide decay (such as radium from uranium), or else as products of natural energetic processes on Earth, such as cosmic ray bombardment (for example, carbon-14).[61][note 1]

For 80 of the chemical elements, at least one stable isotope exists. As a rule, there is only a handful of stable isotopes for each of these elements, the average being 3.2 stable isotopes per element. Twenty-six elements have only a single stable isotope, while the largest number of stable isotopes observed for any element is ten, for the element tin. Elements 43, 61, and all elements numbered 83 or higher have no stable isotopes.[62][page needed]

Stability of isotopes is affected by the ratio of protons to neutrons, and also by the presence of certain "magic numbers" of neutrons or protons that represent closed and filled quantum shells. These quantum shells correspond to a set of energy levels within the shell model of the nucleus; filled shells, such as the filled shell of 50 protons for tin, confers unusual stability on the nuclide. Of the 254 known stable nuclides, only four have both an odd number of protons and odd number of neutrons: hydrogen-2 (deuterium), lithium-6, boron-10 and nitrogen-14. Also, only four naturally occurring, radioactive odd–odd nuclides have a half-life over a billion years: potassium-40, vanadium-50, lanthanum-138 and tantalum-180m. Most odd–odd nuclei are highly unstable with respect to beta decay, because the decay products are even–even, and are therefore more strongly bound, due to nuclear pairing effects.[62][page needed]

Mass

The large majority of an atom's mass comes from the protons and neutrons that make it up. The total number of these particles (called "nucleons") in a given atom is called the mass number. It is a positive integer and dimensionless (instead of having dimension of mass), because it expresses a count. An example of use of a mass number is "carbon-12," which has 12 nucleons (six protons and six neutrons).

The actual mass of an atom at rest is often expressed in daltons (Da), also called the unified atomic mass unit (u). This unit is defined as a twelfth of the mass of a free neutral atom of carbon-12, which is approximately 1.66×10−27 kg.[63] Hydrogen-1 (the lightest isotope of hydrogen which is also the nuclide with the lowest mass) has an atomic weight of 1.007825 Da.[64] The value of this number is called the atomic mass. A given atom has an atomic mass approximately equal (within 1%) to its mass number times the atomic mass unit (for example the mass of a nitrogen-14 is roughly 14 Da). However, this number will not be exactly an integer except in the case of carbon-12 (see below).[65] The heaviest stable atom is lead-208,[58] with a mass of 207.9766521 Da.[66]

As even the most massive atoms are far too light to work with directly, chemists instead use the unit of moles. One mole of atoms of any element always has the same number of atoms (about 6.022×1023). This number was chosen so that if an element has an atomic mass of 1 u, a mole of atoms of that element has a mass close to one gram. Because of the definition of the unified atomic mass unit, each carbon-12 atom has an atomic mass of exactly 12 Da, and so a mole of carbon-12 atoms weighs exactly 0.012 kg.[63]

Shape and size

Atoms lack a well-defined outer boundary, so their dimensions are usually described in terms of an atomic radius. This is a measure of the distance out to which the electron cloud extends from the nucleus.[67] However, this assumes the atom to exhibit a spherical shape, which is only obeyed for atoms in vacuum or free space. Atomic radii may be derived from the distances between two nuclei when the two atoms are joined in a chemical bond. The radius varies with the location of an atom on the atomic chart, the type of chemical bond, the number of neighboring atoms (coordination number) and a quantum mechanical property known as spin.[68] On the periodic table of the elements, atom size tends to increase when moving down columns, but decrease when moving across rows (left to right).[69] Consequently, the smallest atom is helium with a radius of 32 pm, while one of the largest is caesium at 225 pm.[70]

When subjected to external forces, like electrical fields, the shape of an atom may deviate from spherical symmetry. The deformation depends on the field magnitude and the orbital type of outer shell electrons, as shown by group-theoretical considerations. Aspherical deviations might be elicited for instance in crystals, where large crystal-electrical fields may occur at low-symmetry lattice sites.[71][72] Significant ellipsoidal deformations have been shown to occur for sulfur ions[73] and chalcogen ions[74] in pyrite-type compounds.

Atomic dimensions are thousands of times smaller than the wavelengths of light (400–700 nm) so they cannot be viewed using an optical microscope. However, individual atoms can be observed using a scanning tunneling microscope. To visualize the minuteness of the atom, consider that a typical human hair is about 1 million carbon atoms in width.[75] A single drop of water contains about 2 sextillion (2×1021) atoms of oxygen, and twice the number of hydrogen atoms.[76] A single carat diamond with a mass of 2×10−4 kg contains about 10 sextillion (1022) atoms of carbon.[note 2] If an apple were magnified to the size of the Earth, then the atoms in the apple would be approximately the size of the original apple.[77]

Radioactive decay

This diagram shows the half-life (T½) of various isotopes with Z protons and N neutrons.

Every element has one or more isotopes that have unstable nuclei that are subject to radioactive decay, causing the nucleus to emit particles or electromagnetic radiation. Radioactivity can occur when the radius of a nucleus is large compared with the radius of the strong force, which only acts over distances on the order of 1 fm.[78]

The most common forms of radioactive decay are:[79][80]

 • Alpha decay: this process is caused when the nucleus emits an alpha particle, which is a helium nucleus consisting of two protons and two neutrons. The result of the emission is a new element with a lower atomic number.
 • Beta decay (and electron capture): these processes are regulated by the weak force, and result from a transformation of a neutron into a proton, or a proton into a neutron. The neutron to proton transition is accompanied by the emission of an electron and an antineutrino, while proton to neutron transition (except in electron capture) causes the emission of a positron and a neutrino. The electron or positron emissions are called beta particles. Beta decay either increases or decreases the atomic number of the nucleus by one. Electron capture is more common than positron emission, because it requires less energy. In this type of decay, an electron is absorbed by the nucleus, rather than a positron emitted from the nucleus. A neutrino is still emitted in this process, and a proton changes to a neutron.
 • Gamma decay: this process results from a change in the energy level of the nucleus to a lower state, resulting in the emission of electromagnetic radiation. The excited state of a nucleus which results in gamma emission usually occurs following the emission of an alpha or a beta particle. Thus, gamma decay usually follows alpha or beta decay.

Other more rare types of radioactive decay include ejection of neutrons or protons or clusters of nucleons from a nucleus, or more than one beta particle. An analog of gamma emission which allows excited nuclei to lose energy in a different way, is internal conversion—a process that produces high-speed electrons that are not beta rays, followed by production of high-energy photons that are not gamma rays. A few large nuclei explode into two or more charged fragments of varying masses plus several neutrons, in a decay called spontaneous nuclear fission.

Each radioactive isotope has a characteristic decay time period—the half-life—that is determined by the amount of time needed for half of a sample to decay. This is an exponential decay process that steadily decreases the proportion of the remaining isotope by 50% every half-life. Hence after two half-lives have passed only 25% of the isotope is present, and so forth.[78]

Magnetic moment

Elementary particles possess an intrinsic quantum mechanical property known as spin. This is analogous to the angular momentum of an object that is spinning around its center of mass, although strictly speaking these particles are believed to be point-like and cannot be said to be rotating. Spin is measured in units of the reduced Planck constant (ħ), with electrons, protons and neutrons all having spin ½ ħ, or "spin-½". In an atom, electrons in motion around the nucleus possess orbital angular momentum in addition to their spin, while the nucleus itself possesses angular momentum due to its nuclear spin.[81]

The magnetic field produced by an atom—its magnetic moment—is determined by these various forms of angular momentum, just as a rotating charged object classically produces a magnetic field. However, the most dominant contribution comes from electron spin. Due to the nature of electrons to obey the Pauli exclusion principle, in which no two electrons may be found in the same quantum state, bound electrons pair up with each other, with one member of each pair in a spin up state and the other in the opposite, spin down state. Thus these spins cancel each other out, reducing the total magnetic dipole moment to zero in some atoms with even number of electrons.[82]

In ferromagnetic elements such as iron, cobalt and nickel, an odd number of electrons leads to an unpaired electron and a net overall magnetic moment. The orbitals of neighboring atoms overlap and a lower energy state is achieved when the spins of unpaired electrons are aligned with each other, a spontaneous process known as an exchange interaction. When the magnetic moments of ferromagnetic atoms are lined up, the material can produce a measurable macroscopic field. Paramagnetic materials have atoms with magnetic moments that line up in random directions when no magnetic field is present, but the magnetic moments of the individual atoms line up in the presence of a field.[82][83]

The nucleus of an atom will have no spin when it has even numbers of both neutrons and protons, but for other cases of odd numbers, the nucleus may have a spin. Normally nuclei with spin are aligned in random directions because of thermal equilibrium. However, for certain elements (such as xenon-129) it is possible to polarize a significant proportion of the nuclear spin states so that they are aligned in the same direction—a condition called hyperpolarization. This has important applications in magnetic resonance imaging.[84][85]

Energy levels

These electron's energy levels (not to scale) are sufficient for ground states of atoms up to cadmium (5s2 4d10) inclusively. Do not forget that even the top of the diagram is lower than an unbound electron state.

The potential energy of an electron in an atom is negative, its dependence of its position reaches the minimum (the most absolute value) inside the nucleus, and vanishes when the distance from the nucleus goes to infinity, roughly in an inverse proportion to the distance. In the quantum-mechanical model, a bound electron can only occupy a set of states centered on the nucleus, and each state corresponds to a specific energy level; see time-independent Schrödinger equation for theoretical explanation. An energy level can be measured by the amount of energy needed to unbind the electron from the atom, and is usually given in units of electronvolts (eV). The lowest energy state of a bound electron is called the ground state, i.e. stationary state, while an electron transition to a higher level results in an excited state.[86] The electron's energy raises when n increases because the (average) distance to the nucleus increases. Dependence of the energy on is caused not by electrostatic potential of the nucleus, but by interaction between electrons.

For an electron to transition between two different states, e.g. ground state to first excited state, it must absorb or emit a photon at an energy matching the difference in the potential energy of those levels, according to the Niels Bohr model, what can be precisely calculated by the Schrödinger equation. Electrons jump between orbitals in a particle-like fashion. For example, if a single photon strikes the electrons, only a single electron changes states in response to the photon; see Electron properties.

The energy of an emitted photon is proportional to its frequency, so these specific energy levels appear as distinct bands in the electromagnetic spectrum.[87] Each element has a characteristic spectrum that can depend on the nuclear charge, subshells filled by electrons, the electromagnetic interactions between the electrons and other factors.[88]

An example of absorption lines in a spectrum

When a continuous spectrum of energy is passed through a gas or plasma, some of the photons are absorbed by atoms, causing electrons to change their energy level. Those excited electrons that remain bound to their atom spontaneously emit this energy as a photon, traveling in a random direction, and so drop back to lower energy levels. Thus the atoms behave like a filter that forms a series of dark absorption bands in the energy output. (An observer viewing the atoms from a view that does not include the continuous spectrum in the background, instead sees a series of emission lines from the photons emitted by the atoms.) Spectroscopic measurements of the strength and width of atomic spectral lines allow the composition and physical properties of a substance to be determined.[89]

Close examination of the spectral lines reveals that some display a fine structure splitting. This occurs because of spin–orbit coupling, which is an interaction between the spin and motion of the outermost electron.[90] When an atom is in an external magnetic field, spectral lines become split into three or more components; a phenomenon called the Zeeman effect. This is caused by the interaction of the magnetic field with the magnetic moment of the atom and its electrons. Some atoms can have multiple electron configurations with the same energy level, which thus appear as a single spectral line. The interaction of the magnetic field with the atom shifts these electron configurations to slightly different energy levels, resulting in multiple spectral lines.[91] The presence of an external electric field can cause a comparable splitting and shifting of spectral lines by modifying the electron energy levels, a phenomenon called the Stark effect.[92]

If a bound electron is in an excited state, an interacting photon with the proper energy can cause stimulated emission of a photon with a matching energy level. For this to occur, the electron must drop to a lower energy state that has an energy difference matching the energy of the interacting photon. The emitted photon and the interacting photon then move off in parallel and with matching phases. That is, the wave patterns of the two photons are synchronized. This physical property is used to make lasers, which can emit a coherent beam of light energy in a narrow frequency band.[93]

Valence and bonding behavior

Valency is the combining power of an element. It is equal to number of hydrogen atoms that atom can combine or displace in forming compounds.[94] The outermost electron shell of an atom in its uncombined state is known as the valence shell, and the electrons in that shell are called valence electrons. The number of valence electrons determines the bonding behavior with other atoms. Atoms tend to chemically react with each other in a manner that fills (or empties) their outer valence shells.[95] For example, a transfer of a single electron between atoms is a useful approximation for bonds that form between atoms with one-electron more than a filled shell, and others that are one-electron short of a full shell, such as occurs in the compound sodium chloride and other chemical ionic salts. However, many elements display multiple valences, or tendencies to share differing numbers of electrons in different compounds. Thus, chemical bonding between these elements takes many forms of electron-sharing that are more than simple electron transfers. Examples include the element carbon and the organic compounds.[96]

The chemical elements are often displayed in a periodic table that is laid out to display recurring chemical properties, and elements with the same number of valence electrons form a group that is aligned in the same column of the table. (The horizontal rows correspond to the filling of a quantum shell of electrons.) The elements at the far right of the table have their outer shell completely filled with electrons, which results in chemically inert elements known as the noble gases.[97][98]

States

Graphic illustrating the formation of a Bose–Einstein condensate

Quantities of atoms are found in different states of matter that depend on the physical conditions, such as temperature and pressure. By varying the conditions, materials can transition between solids, liquids, gases and plasmas.[99] Within a state, a material can also exist in different allotropes. An example of this is solid carbon, which can exist as graphite or diamond.[100] Gaseous allotropes exist as well, such as dioxygen and ozone.

At temperatures close to absolute zero, atoms can form a Bose–Einstein condensate, at which point quantum mechanical effects, which are normally only observed at the atomic scale, become apparent on a macroscopic scale.[101][102] This super-cooled collection of atoms then behaves as a single super atom, which may allow fundamental checks of quantum mechanical behavior.[103]

Identification

Scanning tunneling microscope image showing the individual atoms making up this gold (100) surface. The surface atoms deviate from the bulk crystal structure and arrange in columns several atoms wide with pits between them (See surface reconstruction).

The scanning tunneling microscope is a device for viewing surfaces at the atomic level. It uses the quantum tunneling phenomenon, which allows particles to pass through a barrier that would normally be insurmountable. Electrons tunnel through the vacuum between two planar metal electrodes, on each of which is an adsorbed atom, providing a tunneling-current density that can be measured. Scanning one atom (taken as the tip) as it moves past the other (the sample) permits plotting of tip displacement versus lateral separation for a constant current. The calculation shows the extent to which scanning-tunneling-microscope images of an individual atom are visible. It confirms that for low bias, the microscope images the space-averaged dimensions of the electron orbitals across closely packed energy levels—the Fermi level local density of states.[104][105]

An atom can be ionized by removing one of its electrons. The electric charge causes the trajectory of an atom to bend when it passes through a magnetic field. The radius by which the trajectory of a moving ion is turned by the magnetic field is determined by the mass of the atom. The mass spectrometer uses this principle to measure the mass-to-charge ratio of ions. If a sample contains multiple isotopes, the mass spectrometer can determine the proportion of each isotope in the sample by measuring the intensity of the different beams of ions. Techniques to vaporize atoms include inductively coupled plasma atomic emission spectroscopy and inductively coupled plasma mass spectrometry, both of which use a plasma to vaporize samples for analysis.[106]

A more area-selective method is electron energy loss spectroscopy, which measures the energy loss of an electron beam within a transmission electron microscope when it interacts with a portion of a sample. The atom-probe tomograph has sub-nanometer resolution in 3-D and can chemically identify individual atoms using time-of-flight mass spectrometry.[107]

Spectra of excited states can be used to analyze the atomic composition of distant stars. Specific light wavelengths contained in the observed light from stars can be separated out and related to the quantized transitions in free gas atoms. These colors can be replicated using a gas-discharge lamp containing the same element.[108] Helium was discovered in this way in the spectrum of the Sun 23 years before it was found on Earth.[109]

Origin and current state

Baryonic matter forms about 4% of the total energy density of the observable Universe, with an average density of about 0.25 particles/m3 (mostly protons and electrons).[110] Within a galaxy such as the Milky Way, particles have a much higher concentration, with the density of matter in the interstellar medium (ISM) ranging from 105 to 109 atoms/m3.[111] The Sun is believed to be inside the Local Bubble, so the density in the solar neighborhood is only about 103 atoms/m3.[112] Stars form from dense clouds in the ISM, and the evolutionary processes of stars result in the steady enrichment of the ISM with elements more massive than hydrogen and helium.

Up to 95% of the Milky Way's baryonic matter are concentrated inside stars, where conditions are unfavorable for atomic matter. The total baryonic mass is about 10% of the mass of the galaxy;[113] the remainder of the mass is an unknown dark matter.[114] High temperature inside stars makes most "atoms" fully ionized, that is, separates all electrons from the nuclei. In stellar remnants—with exception of their surface layers—an immense pressure make electron shells impossible.

Formation

Electrons are thought to exist in the Universe since early stages of the Big Bang. Atomic nuclei forms in nucleosynthesis reactions. In about three minutes Big Bang nucleosynthesis produced most of the helium, lithium, and deuterium in the Universe, and perhaps some of the beryllium and boron.[115][116][117]

Ubiquitousness and stability of atoms relies on their binding energy, which means that an atom has a lower energy than an unbound system of the nucleus and electrons. Where the temperature is much higher than ionization potential, the matter exists in the form of plasma—a gas of positively charged ions (possibly, bare nuclei) and electrons. When the temperature drops below the ionization potential, atoms become statistically favorable. Atoms (complete with bound electrons) became to dominate over charged particles 380,000 years after the Big Bang—an epoch called recombination, when the expanding Universe cooled enough to allow electrons to become attached to nuclei.[118]

Since the Big Bang, which produced no carbon or heavier elements, atomic nuclei have been combined in stars through the process of nuclear fusion to produce more of the element helium, and (via the triple alpha process) the sequence of elements from carbon up to iron;[119] see stellar nucleosynthesis for details.

Isotopes such as lithium-6, as well as some beryllium and boron are generated in space through cosmic ray spallation.[120] This occurs when a high-energy proton strikes an atomic nucleus, causing large numbers of nucleons to be ejected.

Elements heavier than iron were produced in supernovae through the r-process and in AGB stars through the s-process, both of which involve the capture of neutrons by atomic nuclei.[121] Elements such as lead formed largely through the radioactive decay of heavier elements.[122]

Earth

Most of the atoms that make up the Earth and its inhabitants were present in their current form in the nebula that collapsed out of a molecular cloud to form the Solar System. The rest are the result of radioactive decay, and their relative proportion can be used to determine the age of the Earth through radiometric dating.[123][124] Most of the helium in the crust of the Earth (about 99% of the helium from gas wells, as shown by its lower abundance of helium-3) is a product of alpha decay.[125]

There are a few trace atoms on Earth that were not present at the beginning (i.e., not "primordial"), nor are results of radioactive decay. Carbon-14 is continuously generated by cosmic rays in the atmosphere.[126] Some atoms on Earth have been artificially generated either deliberately or as by-products of nuclear reactors or explosions.[127][128] Of the transuranic elements—those with atomic numbers greater than 92—only plutonium and neptunium occur naturally on Earth.[129][130] Transuranic elements have radioactive lifetimes shorter than the current age of the Earth[131] and thus identifiable quantities of these elements have long since decayed, with the exception of traces of plutonium-244 possibly deposited by cosmic dust.[123] Natural deposits of plutonium and neptunium are produced by neutron capture in uranium ore.[132]

The Earth contains approximately 1.33×1050 atoms.[133] Although small numbers of independent atoms of noble gases exist, such as argon, neon, and helium, 99% of the atmosphere is bound in the form of molecules, including carbon dioxide and diatomic oxygen and nitrogen. At the surface of the Earth, an overwhelming majority of atoms combine to form various compounds, including water, salt, silicates and oxides. Atoms can also combine to create materials that do not consist of discrete molecules, including crystals and liquid or solid metals.[134][135] This atomic matter forms networked arrangements that lack the particular type of small-scale interrupted order associated with molecular matter.[136]

Rare and theoretical forms

Superheavy elements

While isotopes with atomic numbers higher than lead (82) are known to be radioactive, an "island of stability" has been proposed for some elements with atomic numbers above 103. These superheavy elements may have a nucleus that is relatively stable against radioactive decay.[137] The most likely candidate for a stable superheavy atom, unbihexium, has 126 protons and 184 neutrons.[138]

Exotic matter

Each particle of matter has a corresponding antimatter particle with the opposite electrical charge. Thus, the positron is a positively charged antielectron and the antiproton is a negatively charged equivalent of a proton. When a matter and corresponding antimatter particle meet, they annihilate each other. Because of this, along with an imbalance between the number of matter and antimatter particles, the latter are rare in the universe. The first causes of this imbalance are not yet fully understood, although theories of baryogenesis may offer an explanation. As a result, no antimatter atoms have been discovered in nature.[139][140] However, in 1996 the antimatter counterpart of the hydrogen atom (antihydrogen) was synthesized at the CERN laboratory in Geneva.[141][142]

Other exotic atoms have been created by replacing one of the protons, neutrons or electrons with other particles that have the same charge. For example, an electron can be replaced by a more massive muon, forming a muonic atom. These types of atoms can be used to test the fundamental predictions of physics.[143][144][145]

See also

Notes

 1. ^ For more recent updates see Interactive Chart of Nuclides (Brookhaven National Laboratory) Archived 25 August 2009 at the Wayback Machine.
 2. ^ A carat is 200 milligrams. By definition, carbon-12 has 0.012 kg per mole. The Avogadro constant defines 6×1023 atoms per mole.

References

 1. ^ Pullman, Bernard (1998). The Atom in the History of Human Thought. Oxford, England: Oxford University Press. pp. 31–33. ISBN 978-0-19-515040-7.
 2. ^ a b Kenny, Anthony (2004). Ancient Philosophy. A New History of Western Philosophy. 1. Oxford, England: Oxford University Press. pp. 26–28. ISBN 978-0-19-875273-8.
 3. ^ a b c d e f g h i j Pyle, Andrew (2010). "Atoms and Atomism". In Grafton, Anthony; Most, Glenn W.; Settis, Salvatore (eds.). The Classical Tradition. Cambridge, Massachusetts and London: The Belknap Press of Harvard University Press. pp. 103–104. ISBN 978-0-674-03572-0.
 4. ^ a b c d Cohen, Henri; Lefebvre, Claire, eds. (2017). Handbook of Categorization in Cognitive Science (Second ed.). Amsterdam, The Netherlands: Elsevier. p. 427. ISBN 978-0-08-101107-2.
 5. ^ Andrew G. van Melsen (1952). From Atomos to Atom. Mineola, NY: Dover Publications. ISBN 978-0-486-49584-2.
 6. ^ Dalton, John. "On the Absorption of Gases by Water and Other Liquids Archived 11 June 2011 at the Wayback Machine", in Memoirs of the Literary and Philosophical Society of Manchester. 1803. Retrieved on August 29, 2007.
 7. ^ Einstein, Albert (1905). "Über die von der molekularkinetischen Theorie der Wärme geforderte Bewegung von in ruhenden Flüssigkeiten suspendierten Teilchen" (PDF). Annalen der Physik (in German). 322 (8): 549–560. Bibcode:1905AnP...322..549E. doi:10.1002/andp.19053220806. Archived (PDF) from the original on 18 July 2007. Retrieved 4 February 2007.
 8. ^ Mazo, Robert M. (2002). Brownian Motion: Fluctuations, Dynamics, and Applications. Oxford University Press. pp. 1–7. ISBN 978-0-19-851567-8. OCLC 48753074.
 9. ^ Lee, Y.K.; Hoon, K. (1995). "Brownian Motion". Imperial College. Archived from the original on 18 December 2007. Retrieved 18 December 2007.
 10. ^ Patterson, G. (2007). "Jean Perrin and the triumph of the atomic doctrine". Endeavour. 31 (2): 50–53. doi:10.1016/j.endeavour.2007.05.003. PMID 17602746.
 11. ^ Thomson, J.J. (August 1901). "On bodies smaller than atoms". The Popular Science Monthly: 323–335. Retrieved 21 June 2009.
 12. ^ "J.J. Thomson". Nobel Foundation. 1906. Archived from the original on 12 May 2013. Retrieved 20 December 2007.
 13. ^ Rutherford, E. (1911). "The Scattering of α and β Particles by Matter and the Structure of the Atom" (PDF). Philosophical Magazine. 21 (125): 669–688. doi:10.1080/14786440508637080. Archived (PDF) from the original on 31 May 2016. Retrieved 29 April 2016.
 14. ^ "Frederick Soddy, The Nobel Prize in Chemistry 1921". Nobel Foundation. Archived from the original on 9 April 2008. Retrieved 18 January 2008.
 15. ^ Thomson, Joseph John (1913). "Rays of positive electricity". Proceedings of the Royal Society. A. 89 (607): 1–20. Bibcode:1913RSPSA..89....1T. doi:10.1098/rspa.1913.0057. Archived from the original on 4 November 2016. Retrieved 12 February 2008.
 16. ^ Stern, David P. (16 May 2005). "The Atomic Nucleus and Bohr's Early Model of the Atom". NASA/Goddard Space Flight Center. Archived from the original on 20 August 2007. Retrieved 20 December 2007.
 17. ^ Bohr, Niels (11 December 1922). "Niels Bohr, The Nobel Prize in Physics 1922, Nobel Lecture". Nobel Foundation. Archived from the original on 15 April 2008. Retrieved 16 February 2008.
 18. ^ a b c Pais, Abraham (1986). Inward Bound: Of Matter and Forces in the Physical World. New York: Oxford University Press. pp. 228–230. ISBN 978-0-19-851971-3.
 19. ^ Lewis, Gilbert N. (1916). "The Atom and the Molecule" (PDF). Journal of the American Chemical Society. 38 (4): 762–786. doi:10.1021/ja02261a002. Archived (PDF) from the original on 25 August 2019. Retrieved 25 August 2019.
 20. ^ Scerri, Eric R. (2007). The periodic table: its story and its significance. Oxford University Press US. pp. 205–226. ISBN 978-0-19-530573-9.
 21. ^ Langmuir, Irving (1919). "The Arrangement of Electrons in Atoms and Molecules". Journal of the American Chemical Society. 41 (6): 868–934. doi:10.1021/ja02227a002. Archived from the original on 21 June 2019. Retrieved 27 June 2019.
 22. ^ Scully, Marlan O.; Lamb, Willis E.; Barut, Asim (1987). "On the theory of the Stern-Gerlach apparatus". Foundations of Physics. 17 (6): 575–583. Bibcode:1987FoPh...17..575S. doi:10.1007/BF01882788.
 23. ^ Chad Orzel (16 September 2014). "What is the Heisenberg Uncertainty Principle?". TED-Ed. Archived from the original on 13 September 2015. Retrieved 26 October 2015 – via YouTube.
 24. ^ Brown, Kevin (2007). "The Hydrogen Atom". MathPages. Archived from the original on 13 May 2008. Retrieved 21 December 2007.
 25. ^ Harrison, David M. (2000). "The Development of Quantum Mechanics". University of Toronto. Archived from the original on 25 December 2007. Retrieved 21 December 2007.
 26. ^ Aston, Francis W. (1920). "The constitution of atmospheric neon". Philosophical Magazine. 39 (6): 449–455. doi:10.1080/14786440408636058.
 27. ^ Chadwick, James (12 December 1935). "Nobel Lecture: The Neutron and Its Properties". Nobel Foundation. Archived from the original on 12 October 2007. Retrieved 21 December 2007.
 28. ^ Bowden, Mary Ellen (1997). "Otto Hahn, Lise Meitner, and Fritz Strassmann". Chemical achievers : the human face of the chemical sciences. Philadelphia, PA: Chemical Heritage Foundation. pp. 76–80, 125. ISBN 978-0-941901-12-3.
 29. ^ "Otto Hahn, Lise Meitner, and Fritz Strassmann". Science History Institute. June 2016. Archived from the original on 21 March 2018. Retrieved 20 March 2018.
 30. ^ Meitner, Lise; Frisch, Otto Robert (1939). "Disintegration of uranium by neutrons: a new type of nuclear reaction". Nature. 143 (3615): 239–240. Bibcode:1939Natur.143..239M. doi:10.1038/143239a0.
 31. ^ Schroeder, M. "Lise Meitner – Zur 125. Wiederkehr Ihres Geburtstages" (in German). Archived from the original on 19 July 2011. Retrieved 4 June 2009.
 32. ^ Crawford, E.; Sime, Ruth Lewin; Walker, Mark (1997). "A Nobel tale of postwar injustice". Physics Today. 50 (9): 26–32. Bibcode:1997PhT....50i..26C. doi:10.1063/1.881933.
 33. ^ Kullander, Sven (28 August 2001). "Accelerators and Nobel Laureates". Nobel Foundation. Archived from the original on 13 April 2008. Retrieved 31 January 2008.
 34. ^ "The Nobel Prize in Physics 1990". Nobel Foundation. 17 October 1990. Archived from the original on 14 May 2008. Retrieved 31 January 2008.
 35. ^ Demtröder, Wolfgang (2002). Atoms, Molecules and Photons: An Introduction to Atomic- Molecular- and Quantum Physics (1st ed.). Springer. pp. 39–42. ISBN 978-3-540-20631-6. OCLC 181435713.
 36. ^ Woan, Graham (2000). The Cambridge Handbook of Physics. Cambridge University Press. p. 8. ISBN 978-0-521-57507-2. OCLC 224032426.
 37. ^ Mohr, P.J.; Taylor, B.N. and Newell, D.B. (2014), "The 2014 CODATA Recommended Values of the Fundamental Physical Constants" Archived 21 February 2012 at WebCite (Web Version 7.0). The database was developed by J. Baker, M. Douma, and S. Kotochigova. (2014). National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, Maryland 20899.
 38. ^ MacGregor, Malcolm H. (1992). The Enigmatic Electron. Oxford University Press. pp. 33–37. ISBN 978-0-19-521833-6. OCLC 223372888.
 39. ^ a b Particle Data Group (2002). "The Particle Adventure". Lawrence Berkeley Laboratory. Archived from the original on 4 January 2007. Retrieved 3 January 2007.
 40. ^ a b Schombert, James (18 April 2006). "Elementary Particles". University of Oregon. Archived from the original on 21 August 2011. Retrieved 3 January 2007.
 41. ^ Jevremovic, Tatjana (2005). Nuclear Principles in Engineering. Springer. p. 63. ISBN 978-0-387-23284-3. OCLC 228384008.
 42. ^ Pfeffer, Jeremy I.; Nir, Shlomo (2000). Modern Physics: An Introductory Text. Imperial College Press. pp. 330–336. ISBN 978-1-86094-250-1. OCLC 45900880.
 43. ^ Wenner, Jennifer M. (10 October 2007). "How Does Radioactive Decay Work?". Carleton College. Archived from the original on 11 May 2008. Retrieved 9 January 2008.
 44. ^ a b c Raymond, David (7 April 2006). "Nuclear Binding Energies". New Mexico Tech. Archived from the original on 1 December 2002. Retrieved 3 January 2007.
 45. ^ Mihos, Chris (23 July 2002). "Overcoming the Coulomb Barrier". Case Western Reserve University. Archived from the original on 12 September 2006. Retrieved 13 February 2008.
 46. ^ Staff (30 March 2007). "ABC's of Nuclear Science". Lawrence Berkeley National Laboratory. Archived from the original on 5 December 2006. Retrieved 3 January 2007.
 47. ^ Makhijani, Arjun; Saleska, Scott (2 March 2001). "Basics of Nuclear Physics and Fission". Institute for Energy and Environmental Research. Archived from the original on 16 January 2007. Retrieved 3 January 2007.
 48. ^ Shultis, J. Kenneth; Faw, Richard E. (2002). Fundamentals of Nuclear Science and Engineering. CRC Press. pp. 10–17. ISBN 978-0-8247-0834-4. OCLC 123346507.
 49. ^ Fewell, M.P. (1995). "The atomic nuclide with the highest mean binding energy". American Journal of Physics. 63 (7): 653–658. Bibcode:1995AmJPh..63..653F. doi:10.1119/1.17828.
 50. ^ Mulliken, Robert S. (1967). "Spectroscopy, Molecular Orbitals, and Chemical Bonding". Science. 157 (3784): 13–24. Bibcode:1967Sci...157...13M. doi:10.1126/science.157.3784.13. PMID 5338306.
 51. ^ a b Brucat, Philip J. (2008). "The Quantum Atom". University of Florida. Archived from the original on 7 December 2006. Retrieved 4 January 2007.
 52. ^ Manthey, David (2001). "Atomic Orbitals". Orbital Central. Archived from the original on 10 January 2008. Retrieved 21 January 2008.
 53. ^ Herter, Terry (2006). "Lecture 8: The Hydrogen Atom". Cornell University. Archived from the original on 22 February 2012. Retrieved 14 February 2008.
 54. ^ Bell, R.E.; Elliott, L.G. (1950). "Gamma-Rays from the Reaction H1(n,γ)D2 and the Binding Energy of the Deuteron". Physical Review. 79 (2): 282–285. Bibcode:1950PhRv...79..282B. doi:10.1103/PhysRev.79.282.
 55. ^ Smirnov, Boris M. (2003). Physics of Atoms and Ions. Springer. pp. 249–272. ISBN 978-0-387-95550-6.
 56. ^ Matis, Howard S. (9 August 2000). "The Isotopes of Hydrogen". Guide to the Nuclear Wall Chart. Lawrence Berkeley National Lab. Archived from the original on 18 December 2007. Retrieved 21 December 2007.
 57. ^ Weiss, Rick (17 October 2006). "Scientists Announce Creation of Atomic Element, the Heaviest Yet". Washington Post. Archived from the original on 21 August 2011. Retrieved 21 December 2007.
 58. ^ a b Sills, Alan D. (2003). Earth Science the Easy Way. Barron's Educational Series. pp. 131–134. ISBN 978-0-7641-2146-3. OCLC 51543743.
 59. ^ Dumé, Belle (23 April 2003). "Bismuth breaks half-life record for alpha decay". Physics World. Archived from the original on 14 December 2007. Retrieved 21 December 2007.
 60. ^ Lindsay, Don (30 July 2000). "Radioactives Missing From The Earth". Don Lindsay Archive. Archived from the original on 28 April 2007. Retrieved 23 May 2007.
 61. ^ Tuli, Jagdish K. (April 2005). "Nuclear Wallet Cards". National Nuclear Data Center, Brookhaven National Laboratory. Archived from the original on 3 October 2011. Retrieved 16 April 2011.
 62. ^ a b CRC Handbook (2002).
 63. ^ a b Mills, Ian; Cvitaš, Tomislav; Homann, Klaus; Kallay, Nikola; Kuchitsu, Kozo (1993). Quantities, Units and Symbols in Physical Chemistry (PDF) (2nd ed.). Oxford: International Union of Pure and Applied Chemistry, Commission on Physiochemical Symbols Terminology and Units, Blackwell Scientific Publications. p. 70. ISBN 978-0-632-03583-0. OCLC 27011505. Archived (PDF) from the original on 10 November 2011. Retrieved 10 December 2011.
 64. ^ Chieh, Chung (22 January 2001). "Nuclide Stability". University of Waterloo. Archived from the original on 30 August 2007. Retrieved 4 January 2007.
 65. ^ "Atomic Weights and Isotopic Compositions for All Elements". National Institute of Standards and Technology. Archived from the original on 31 December 2006. Retrieved 4 January 2007.
 66. ^ Audi, G.; Wapstra, A.H.; Thibault, C. (2003). "The Ame2003 atomic mass evaluation (II)" (PDF). Nuclear Physics A. 729 (1): 337–676. Bibcode:2003NuPhA.729..337A. doi:10.1016/j.nuclphysa.2003.11.003. Archived (PDF) from the original on 16 October 2005. Retrieved 1 May 2015.
 67. ^ Ghosh, D.C.; Biswas, R. (2002). "Theoretical calculation of Absolute Radii of Atoms and Ions. Part 1. The Atomic Radii". Int. J. Mol. Sci. 3 (11): 87–113. doi:10.3390/i3020087.
 68. ^ Shannon, R.D. (1976). "Revised effective ionic radii and systematic studies of interatomic distances in halides and chalcogenides" (PDF). Acta Crystallographica A. 32 (5): 751–767. Bibcode:1976AcCrA..32..751S. doi:10.1107/S0567739476001551.
 69. ^ Dong, Judy (1998). "Diameter of an Atom". The Physics Factbook. Archived from the original on 4 November 2007. Retrieved 19 November 2007.
 70. ^ Zumdahl, Steven S. (2002). Introductory Chemistry: A Foundation (5th ed.). Houghton Mifflin. ISBN 978-0-618-34342-3. OCLC 173081482. Archived from the original on 4 March 2008. Retrieved 5 February 2008.
 71. ^ Bethe, Hans (1929). "Termaufspaltung in Kristallen". Annalen der Physik. 3 (2): 133–208. Bibcode:1929AnP...395..133B. doi:10.1002/andp.19293950202.
 72. ^ Birkholz, Mario (1995). "Crystal-field induced dipoles in heteropolar crystals – I. concept". Z. Phys. B. 96 (3): 325–332. Bibcode:1995ZPhyB..96..325B. CiteSeerX 10.1.1.424.5632. doi:10.1007/BF01313054.
 73. ^ Birkholz, M.; Rudert, R. (2008). "Interatomic distances in pyrite-structure disulfides – a case for ellipsoidal modeling of sulfur ions]". Physica Status Solidi B. 245 (9): 1858–1864. Bibcode:2008PSSBR.245.1858B. doi:10.1002/pssb.200879532.
 74. ^ Birkholz, M. (2014). "Modeling the Shape of Ions in Pyrite-Type Crystals". Crystals. 4 (3): 390–403. doi:10.3390/cryst4030390.
 75. ^ Staff (2007). "Small Miracles: Harnessing nanotechnology". Oregon State University. Archived from the original on 21 May 2011. Retrieved 7 January 2007. – describes the width of a human hair as 105 nm and 10 carbon atoms as spanning 1 nm.
 76. ^ Padilla, Michael J.; Miaoulis, Ioannis; Cyr, Martha (2002). Prentice Hall Science Explorer: Chemical Building Blocks. Upper Saddle River, New Jersey: Prentice-Hall, Inc. p. 32. ISBN 978-0-13-054091-1. OCLC 47925884. There are 2,000,000,000,000,000,000,000 (that's 2 sextillion) atoms of oxygen in one drop of water—and twice as many atoms of hydrogen.
 77. ^ Feynman, Richard (1995). Six Easy Pieces. The Penguin Group. p. 5. ISBN 978-0-14-027666-4. OCLC 40499574.
 78. ^ a b "Radioactivity". Splung.com. Archived from the original on 4 December 2007. Retrieved 19 December 2007.
 79. ^ L'Annunziata, Michael F. (2003). Handbook of Radioactivity Analysis. Academic Press. pp. 3–56. ISBN 978-0-12-436603-9. OCLC 16212955.
 80. ^ Firestone, Richard B. (22 May 2000). "Radioactive Decay Modes". Berkeley Laboratory. Archived from the original on 29 September 2006. Retrieved 7 January 2007.
 81. ^ Hornak, J.P. (2006). "Chapter 3: Spin Physics". The Basics of NMR. Rochester Institute of Technology. Archived from the original on 3 February 2007. Retrieved 7 January 2007.
 82. ^ a b Schroeder, Paul A. (25 February 2000). "Magnetic Properties". University of Georgia. Archived from the original on 29 April 2007. Retrieved 7 January 2007.
 83. ^ Goebel, Greg (1 September 2007). "[4.3] Magnetic Properties of the Atom". Elementary Quantum Physics. In The Public Domain website. Archived from the original on 29 June 2011. Retrieved 7 January 2007.
 84. ^ Yarris, Lynn (Spring 1997). "Talking Pictures". Berkeley Lab Research Review. Archived from the original on 13 January 2008. Retrieved 9 January 2008.
 85. ^ Liang, Z.-P.; Haacke, E.M. (1999). Webster, J.G. (ed.). Encyclopedia of Electrical and Electronics Engineering: Magnetic Resonance Imaging. vol. 2. John Wiley & Sons. pp. 412–426. ISBN 978-0-471-13946-1.
 86. ^ Zeghbroeck, Bart J. Van (1998). "Energy levels". Shippensburg University. Archived from the original on 15 January 2005. Retrieved 23 December 2007.
 87. ^ Fowles, Grant R. (1989). Introduction to Modern Optics. Courier Dover Publications. pp. 227–233. ISBN 978-0-486-65957-2. OCLC 18834711.
 88. ^ Martin, W.C.; Wiese, W.L. (May 2007). "Atomic Spectroscopy: A Compendium of Basic Ideas, Notation, Data, and Formulas". National Institute of Standards and Technology. Archived from the original on 8 February 2007. Retrieved 8 January 2007.
 89. ^ "Atomic Emission Spectra – Origin of Spectral Lines". Avogadro Web Site. Archived from the original on 28 February 2006. Retrieved 10 August 2006.
 90. ^ Fitzpatrick, Richard (16 February 2007). "Fine structure". University of Texas at Austin. Archived from the original on 21 August 2011. Retrieved 14 February 2008.
 91. ^ Weiss, Michael (2001). "The Zeeman Effect". University of California-Riverside. Archived from the original on 2 February 2008. Retrieved 6 February 2008.
 92. ^ Beyer, H.F.; Shevelko, V.P. (2003). Introduction to the Physics of Highly Charged Ions. CRC Press. pp. 232–236. ISBN 978-0-7503-0481-8. OCLC 47150433.
 93. ^ Watkins, Thayer. "Coherence in Stimulated Emission". San José State University. Archived from the original on 12 January 2008. Retrieved 23 December 2007.
 94. ^ oxford dictionary – valency
 95. ^ Reusch, William (16 July 2007). "Virtual Textbook of Organic Chemistry". Michigan State University. Archived from the original on 29 October 2007. Retrieved 11 January 2008.
 96. ^ "Covalent bonding – Single bonds". chemguide. 2000. Archived from the original on 1 November 2008. Retrieved 20 November 2008.
 97. ^ Husted, Robert; et al. (11 December 2003). "Periodic Table of the Elements". Los Alamos National Laboratory. Archived from the original on 10 January 2008. Retrieved 11 January 2008.
 98. ^ Baum, Rudy (2003). "It's Elemental: The Periodic Table". Chemical & Engineering News. Archived from the original on 21 August 2011. Retrieved 11 January 2008.
 99. ^ Goodstein, David L. (2002). States of Matter. Courier Dover Publications. pp. 436–438. ISBN 978-0-13-843557-8.
 100. ^ Brazhkin, Vadim V. (2006). "Metastable phases, phase transformations, and phase diagrams in physics and chemistry". Physics-Uspekhi. 49 (7): 719–724. Bibcode:2006PhyU...49..719B. doi:10.1070/PU2006v049n07ABEH006013.
 101. ^ Myers, Richard (2003). The Basics of Chemistry. Greenwood Press. p. 85. ISBN 978-0-313-31664-7. OCLC 50164580.
 102. ^ Staff (9 October 2001). "Bose-Einstein Condensate: A New Form of Matter". National Institute of Standards and Technology. Archived from the original on 3 January 2008. Retrieved 16 January 2008.
 103. ^ Colton, Imogen; Fyffe, Jeanette (3 February 1999). "Super Atoms from Bose-Einstein Condensation". The University of Melbourne. Archived from the original on 29 August 2007. Retrieved 6 February 2008.
 104. ^ Jacox, Marilyn; Gadzuk, J. William (November 1997). "Scanning Tunneling Microscope". National Institute of Standards and Technology. Archived from the original on 7 January 2008. Retrieved 11 January 2008.
 105. ^ "The Nobel Prize in Physics 1986". The Nobel Foundation. Archived from the original on 17 September 2008. Retrieved 11 January 2008. – in particular, see the Nobel lecture by G. Binnig and H. Rohrer.
 106. ^ Jakubowski, N.; Moens, Luc; Vanhaecke, Frank (1998). "Sector field mass spectrometers in ICP-MS". Spectrochimica Acta Part B: Atomic Spectroscopy. 53 (13): 1739–1763. Bibcode:1998AcSpe..53.1739J. doi:10.1016/S0584-8547(98)00222-5.
 107. ^ Müller, Erwin W.; Panitz, John A.; McLane, S. Brooks (1968). "The Atom-Probe Field Ion Microscope". Review of Scientific Instruments. 39 (1): 83–86. Bibcode:1968RScI...39...83M. doi:10.1063/1.1683116.
 108. ^ Lochner, Jim; Gibb, Meredith; Newman, Phil (30 April 2007). "What Do Spectra Tell Us?". NASA/Goddard Space Flight Center. Archived from the original on 16 January 2008. Retrieved 3 January 2008.
 109. ^ Winter, Mark (2007). "Helium". WebElements. Archived from the original on 30 December 2007. Retrieved 3 January 2008.
 110. ^ Hinshaw, Gary (10 February 2006). "What is the Universe Made Of?". NASA/WMAP. Archived from the original on 31 December 2007. Retrieved 7 January 2008.
 111. ^ Choppin, Gregory R.; Liljenzin, Jan-Olov; Rydberg, Jan (2001). Radiochemistry and Nuclear Chemistry. Elsevier. p. 441. ISBN 978-0-7506-7463-8. OCLC 162592180.
 112. ^ Davidsen, Arthur F. (1993). "Far-Ultraviolet Astronomy on the Astro-1 Space Shuttle Mission". Science. 259 (5093): 327–334. Bibcode:1993Sci...259..327D. doi:10.1126/science.259.5093.327. PMID 17832344.
 113. ^ Lequeux, James (2005). The Interstellar Medium. Springer. p. 4. ISBN 978-3-540-21326-0. OCLC 133157789.
 114. ^ Smith, Nigel (6 January 2000). "The search for dark matter". Physics World. Archived from the original on 16 February 2008. Retrieved 14 February 2008.
 115. ^ Croswell, Ken (1991). "Boron, bumps and the Big Bang: Was matter spread evenly when the Universe began? Perhaps not; the clues lie in the creation of the lighter elements such as boron and beryllium". New Scientist (1794): 42. Archived from the original on 7 February 2008. Retrieved 14 January 2008.
 116. ^ Copi, Craig J.; Schramm, DN; Turner, MS (1995). "Big-Bang Nucleosynthesis and the Baryon Density of the Universe". Science (Submitted manuscript). 267 (5195): 192–199. arXiv:astro-ph/9407006. Bibcode:1995Sci...267..192C. doi:10.1126/science.7809624. PMID 7809624. Archived from the original on 14 August 2019. Retrieved 27 July 2018.
 117. ^ Hinshaw, Gary (15 December 2005). "Tests of the Big Bang: The Light Elements". NASA/WMAP. Archived from the original on 17 January 2008. Retrieved 13 January 2008.
 118. ^ Abbott, Brian (30 May 2007). "Microwave (WMAP) All-Sky Survey". Hayden Planetarium. Archived from the original on 13 February 2013. Retrieved 13 January 2008.
 119. ^ Hoyle, F. (1946). "The synthesis of the elements from hydrogen". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 106 (5): 343–383. Bibcode:1946MNRAS.106..343H. doi:10.1093/mnras/106.5.343.
 120. ^ Knauth, D.C.; Knauth, D.C.; Lambert, David L.; Crane, P. (2000). "Newly synthesized lithium in the interstellar medium". Nature. 405 (6787): 656–658. Bibcode:2000Natur.405..656K. doi:10.1038/35015028. PMID 10864316.
 121. ^ Mashnik, Stepan G. (2000). "On Solar System and Cosmic Rays Nucleosynthesis and Spallation Processes". arXiv:astro-ph/0008382.
 122. ^ Kansas Geological Survey (4 May 2005). "Age of the Earth". University of Kansas. Archived from the original on 5 July 2008. Retrieved 14 January 2008.
 123. ^ a b Manuel 2001, pp. 407–430, 511–519.
 124. ^ Dalrymple, G. Brent (2001). "The age of the Earth in the twentieth century: a problem (mostly) solved". Geological Society, London, Special Publications. 190 (1): 205–221. Bibcode:2001GSLSP.190..205D. doi:10.1144/GSL.SP.2001.190.01.14. Archived from the original on 11 November 2007. Retrieved 14 January 2008.
 125. ^ Anderson, Don L.; Foulger, G.R.; Meibom, Anders (2 September 2006). "Helium: Fundamental models". MantlePlumes.org. Archived from the original on 8 February 2007. Retrieved 14 January 2007.
 126. ^ Pennicott, Katie (10 May 2001). "Carbon clock could show the wrong time". PhysicsWeb. Archived from the original on 15 December 2007. Retrieved 14 January 2008.
 127. ^ Yarris, Lynn (27 July 2001). "New Superheavy Elements 118 and 116 Discovered at Berkeley Lab". Berkeley Lab. Archived from the original on 9 January 2008. Retrieved 14 January 2008.
 128. ^ Diamond, H; et al. (1960). "Heavy Isotope Abundances in Mike Thermonuclear Device". Physical Review. 119 (6): 2000–2004. Bibcode:1960PhRv..119.2000D. doi:10.1103/PhysRev.119.2000.
 129. ^ Poston Sr.; John W. (23 March 1998). "Do transuranic elements such as plutonium ever occur naturally?". Scientific American. Archived from the original on 27 March 2015. Retrieved 1 May 2015.
 130. ^ Keller, C. (1973). "Natural occurrence of lanthanides, actinides, and superheavy elements". Chemiker Zeitung. 97 (10): 522–530. OSTI 4353086.
 131. ^ Zaider, Marco; Rossi, Harald H. (2001). Radiation Science for Physicians and Public Health Workers. Springer. p. 17. ISBN 978-0-306-46403-4. OCLC 44110319.
 132. ^ "Oklo Fossil Reactors". Curtin University of Technology. Archived from the original on 18 December 2007. Retrieved 15 January 2008.
 133. ^ Weisenberger, Drew. "How many atoms are there in the world?". Jefferson Lab. Archived from the original on 22 October 2007. Retrieved 16 January 2008.
 134. ^ Pidwirny, Michael. "Fundamentals of Physical Geography". University of British Columbia Okanagan. Archived from the original on 21 January 2008. Retrieved 16 January 2008.
 135. ^ Anderson, Don L. (2002). "The inner inner core of Earth". Proceedings of the National Academy of Sciences. 99 (22): 13966–13968. Bibcode:2002PNAS...9913966A. doi:10.1073/pnas.232565899. PMC 137819. PMID 12391308.
 136. ^ Pauling, Linus (1960). The Nature of the Chemical Bond. Cornell University Press. pp. 5–10. ISBN 978-0-8014-0333-0. OCLC 17518275.
 137. ^ Anonymous (2 October 2001). "Second postcard from the island of stability". CERN Courier. Archived from the original on 3 February 2008. Retrieved 14 January 2008.
 138. ^ Jacoby, Mitch (2006). "As-yet-unsynthesized superheavy atom should form a stable diatomic molecule with fluorine". Chemical & Engineering News. 84 (10): 19. doi:10.1021/cen-v084n010.p019a.
 139. ^ Koppes, Steve (1 March 1999). "Fermilab Physicists Find New Matter-Antimatter Asymmetry". University of Chicago. Archived from the original on 19 July 2008. Retrieved 14 January 2008.
 140. ^ Cromie, William J. (16 August 2001). "A lifetime of trillionths of a second: Scientists explore antimatter". Harvard University Gazette. Archived from the original on 3 September 2006. Retrieved 14 January 2008.
 141. ^ Hijmans, Tom W. (2002). "Particle physics: Cold antihydrogen". Nature. 419 (6906): 439–440. Bibcode:2002Natur.419..439H. doi:10.1038/419439a. PMID 12368837.
 142. ^ Staff (30 October 2002). "Researchers 'look inside' antimatter". BBC News. Archived from the original on 22 February 2007. Retrieved 14 January 2008.
 143. ^ Barrett, Roger (1990). "The Strange World of the Exotic Atom". New Scientist (1728): 77–115. Archived from the original on 21 December 2007. Retrieved 4 January 2008.
 144. ^ Indelicato, Paul (2004). "Exotic Atoms". Physica Scripta. T112 (1): 20–26. arXiv:physics/0409058. Bibcode:2004PhST..112...20I. doi:10.1238/Physica.Topical.112a00020. Archived from the original on 4 November 2018. Retrieved 4 November 2018.
 145. ^ Ripin, Barrett H. (July 1998). "Recent Experiments on Exotic Atoms". American Physical Society. Archived from the original on 23 July 2012. Retrieved 15 February 2008.

Sources

Further reading

External links