اتحادیه تجارت آزاد آمریکای لاتین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


Latin American Free Trade Association[۱]

اتحادیه تجارت آزاد آمریکای لاتین به تشویق کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آمریکا لاتین و بر اساس معاهده ای که در فوریه ۱۹۶۰ در مونته ویدئو (اروگوئه) به امضا رسید، تشکیل شد. این اتحادیه در ابتدا هفت عضو داشت و بعدها با افزایش اعضا تعداد آن به ۱۱ کشور افزایش یافت، این اتحادیه متشکل از ۱۱ کشور اروگوئه، برزیل، آرژانتین، پاراگوئه، پرو، شیلی، مکزیک، کلمبیا، اکوادور، ونزوئلا و بولیوی می‌باشد.[۲] لازم است ذکر شود که در اواخر دهه ۱۹۶۰، منطقه اتحادیه تجارت آزاد آمریکای لاتین جمعیتی حدود ۲۲۰ میلیون نفر و حجم مبادلات سالانه حدود ۹۰ میلیارد دلار را در خود جای داده بود.

امضا کنندگان اتحادیه امیدوار بودند که در آمریکای لاتین یک بازار مشترک ایجاد کرده و کاهش تعرفه‌ها را در میان اعضا ترویج نمایند.[۳]

معاهده مونته ویدئو تفاوت‌های اقتصادی دولت‌های عضو را در نظر داشته و قیودی به نام قیود تأمین پیش‌بینی کرده‌است. قیود تأمین در واقع به این معنی است که چنانچه کشوری با مشکلات اقتصادی خصوصاً کسری موازنه پرداخت مواجه شد، بتواند با کسب موافقت سایر اعضا، مقررات مربوط به تجارت آزاد را بطور موقت به حالت تعلیق در بیاورد. همچنین بر اساس این معاهده کاهش تدریجی موانع تجاری میان کشورهای عضو را مورد توجه قرار گرفت، هدف این بود که تا سال ۱۹۷۳ موانع تجاری به‌طور کامل آزاد شود.[۴]

در کنفرانس ۱۹۶۹ کاراکاس اعضای اتحادیه بسیاری از مقررات معاهده مونته ویدئو را تغییر داده و ایجاد منطقه آزاد را که قرار بود در ۱۹۷۲ عملی شود به ۱۹۸۰ کشورهای بزرگ (برزیل، آرژانتین و مکزیک) از یک طرف و سایر کشورها که فاقد بازار گسترده هستند(کلمبیا، اکوادور، پاراگوئه و اروگوئه) از طرف دیگر، می‌باشد.

پس از این که تلاش کشورهای منطقه آمریکا لاتین برای ایجاد منطقه تجارت آزاد بدون ثمر ماند، کشورهای مزبور در اوت ۱۹۸۰ تصمیم به ایجاد اتحادیه اقتصادی گرفتند. هدف از ایجاد این اتحادیه بوجود آوردن معافیت‌های گمرکی دوجانبه یا چندجانبه محدود مانده‌است. این اتحادیه از ادغام سه اتحادیه کوچک‌تر تشکیل شده‌است:

 1. اتحادیه کشورهای کمتر توسعه یافته (اکوادور، پاراگوئه)
 2. اتحادیه کشورهای نسبتاً توسعه یافته (کلمبیا، شیلی، پرو، اروگوئه و ونزوئلا)
 3. و بالاخره کشورهای توسعه یافته (مکزیک، آرژانتین و برزیل)

در سال ۱۹۸۰، اتحادیه تجارت آزاد آمریکای لاتین به انجمن ادغام آمریکای لاتین تبدیل شد.[۵]

هدف اتحادیه تجارت آزاد آمریکای لاتین ایجاد یک منطقه آزاد تجاری در آمریکای لاتین است. این هدف باید تجارت منطقه ای متقابل بین کشورهای عضو و همچنین ایالات متحده و اتحادیه اروپا را تقویت کند. برای دستیابی به این اهداف، نهادهای زیر پیش‌بینی شده‌است:[۶]

 • شورای وزیران خارجه
 • کنفرانس شامل تمام کشورهای عضو
 • یک شورای دائمی

اتحادیه تجارت آزاد آمریکای لاتین بسیاری از تغییرات مثبت و نوآورانه را به کشورهای عضو و منطقه آمریکای لاتین به ارمغان آورد. با استفاده از اتحادیه تجارت آزاد آمریکای لاتین، ظرفیت‌های تولیدی موجود در اعضا، می‌تواند بصورت کامل نیازهای تجاری اعضا را برطرف نماید، همچنین صنایع گسترش یافته و سرمایه گذاریها در این منطقه افزایش یابد.[۷]

یکی از مهم‌ترین مشکلات اتحادیه وجود کشورهایی با قدرت اقتصادی نابرابر و نامتوازن در اتحادیه است (تقسیم‌بندی کشورهای کمتر توسعه یافته، نسبتاً توسعه یافته و توسعه یافته که در فوق بدان اشاره شد)

اتحادیه تجارت آزاد آمریکای لاتین
کشورهای عضو جمعیت مساحت پایتخت
آرژانتین ۴۰٬۱۱۷٬۰۹۶ ۱٬۰۸۴٬۳۸۶ km² بوئنوس آیرس
اروگوئه ۳٬۴۲۴٬۵۹۵ ۱۴۲٬۱۶۶ km² مونته‌ویدئو
پاراگوئه ۷٬۰۳۰٬۹۱۷ km²۱۵۷٬۰۴۸ آسونسیون
برزیل ۱۹۰٬۷۳۲٬۶۹۴ ۳٬۶۶۰٬۹۵۵ km² برازیلیا
شیلی ۱۷٬۰۹۴٬۲۷۵ ۳٬۶۸۱٬۹۸۹ km² سانتیاگو
مکزیک ۱۱۲٬۳۲۲٬۷۵۷ ۳٬۱۷۷٬۵۹۳ km² مکزیکوسیتی
کلمبیا ۴۵٬۶۵۶٬۹۳۷ ۸۱۷٬۸۱۶ km² بوگوتا
اکوادور ۱۴٬۳۰۶٬۸۷۶ ۱٬۰۷۲٬۵۳۳ km² کیتو
ونزوئلا ۳۰٬۱۰۲٬۳۸۲ ۸۶۰٬۰۰۰ km² کاراکاس
پرو ۲۹٬۸۸۵٬۳۴۰ ۹۰۶٬۴۵۴ km² لیما
بولیوی ۱۰٬۴۲۶٬۱۶۰ km۲۸٬۴۰٬۰۰۰ لاپاز

منابع[ویرایش]

 1. "Latin American Free Trade Association (LAFTA)". Encyclopedia of U.S. -Latin American Relations. 2300 N Street, NW, Suite 800, Washington DC 20037 United States: CQ Press. ISBN 978-0-87289-762-5.
 2. «Latin American Free Trade Association (LAFTA) | Encyclopedia.com». www.encyclopedia.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۲۲.
 3. "Latin American Free Trade Association (LAFTA)". Encyclopedia of U.S. -Latin American Relations. 2300 N Street, NW, Suite 800, Washington DC 20037 United States: CQ Press. ISBN 978-0-87289-762-5.
 4. «Latin American Free Trade Association (LAFTA) | Encyclopedia.com». www.encyclopedia.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۲۲.
 5. "Latin American Free Trade Association". Wikipedia. 2017-12-08.
 6. «UNITED STATES TARIFF COMMISSION» (PDF). ۱ تیر ۱۳۹۸.
 7. "Latin American Free Trade Association". Wikipedia. 2017-12-08.