اتاق فرار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اتاق فرار یک مخمصه و بازی ماجراجویی فیزیکی است که در آن بازیکنان مجموعه‌ای از پازل‌ها و معماها را با استفاده از سرنخ‌ها، راهنمایی‌ها و استراتژی حل می‌کنند تا به اهداف دست یابند.

اتاق فرار چیست؟[ویرایش]

اتاق فرار یک مخمصه و بازی ماجراجویی فیزیکی است که در آن بازیکنان با استفاده از سرنخ‌ها، نکات و استراتژی‌ها برای حل مسائل و دستیابی به اهداف خود، یک سری از پازل‌ها و معماها را حل می‌کنند. بازیکنان در محدودیت زمانی مشخص برای یافتن پاسخ معماها و سرنخ‌هایی که داخل اتاق پنهان شده‌اند، با هم تلاش می‌کنند. اتاق‌های فرار از بازی‌های ویدئویی «فرار از اتاق» الهام گرفته شده‌است.[۱]

اتاق فرار چگونه فضایی دارد؟[ویرایش]

اتاق‌های فرار عموماً در قالب فضاهایی از قبیل سلول زندان، خانه‌های متروکه، فضاپیماها و هر مکان دیگری که سازگار با داستان بازی باشد، در دنیای واقعی شبیه‌سازی می‌شوند.


مزایای حضور در بازی های اتاق فرار نسبت به دیگر بازی های گروهی[ویرایش]

در اتاق فرار با یافتن هر سرنخ هیجانی غیر قابل وصف برای بازیکنان پدید می آید، باز شدن هر قفل شبیه به باز شدن دریچه ای به دنیای ناشناخته هاست، در پشت هر قفل اتفاقی است که پیش از آن بازیکنان هیچ اطلاعی از آن نداشته اند.
از جمله دیگر نکات مثبت بازی در این اتاق ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- هیجان ناشی از اکتشاف و حل معما
۲- هیجان ناشی از بازی گروهی در کنار عزیزان
۳- افزایش کیفیت و راندمان کار گروهی در بین گروه ها
۴- افزایش حس ازخودگذشتگی و عشق در بین همگروهیان
۵- افزایش کیفیت تمرکز و دقت در بازیکنان
۶- ایجاد مهارت برقراری ارتباط با دوستان
[۲]

تاریخچه اتاق فرار[ویرایش]

بعضی منابع به یک ورژن بازی زنده اشاره می‌کنند که در سال ۲۰۰۶ درکالیفرنیا به نام «تکه نارنجی» پدیدار شد. هر چند طراح آن یک دانشجوی ژاپنی به نام تاکائو کاتو بود که وقتی دید دوستش در حال انجام بازی ویدئویی فرار از اتاق است به فکر ساختن ورژن واقعی آن افتاد و اولین اتاق فرار شهر سیلیکون‌ولی را در سال ۲۰۰۷ طراحی کرد. این اتاق‌های فرار به صورت موقتی در مکان‌های تفریحی پدیدار می‌شدند و نوع بازی اینگونه بود که طراحان اشیا و راهنمایی‌های لازم را در گوشه و کنار پنهان می‌کردند و بازیکنان با پیدا کردن آنها باید از آن محیط خارج می‌شدند، که مخاطبان زیادی نیز داشت و بلیط‌های آنها به سرعت فروخته می‌شد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «اتاق فرار مناسب چه کسانی است | اتاق فرار تهرومز». tehrooms.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۲۶.
  2. «مزایای اتاق فرار نسبت به سایر تفریحات گروهی». تهرومز.
  3. «تاریخچه اتاق فرار | اتاق فرار تهرومز». www.tehrooms.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۲۶.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Escape room». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸.