ابوذر غفاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

ابوذر غِفاری یا جُندب بن جُناده[۱] یکی از صحابیون محمد و از حامیان علی بن ابی طالب بود. عمدتاً با نام ابوذر شناخته می‌شود. البته نام‌های دیگری هم برایش ذکر شده‌است.[۲]

ابوذر پیش از اسلام آوردن[ویرایش]

گفته می‌شود که وی پیش از مسلمان شدن، یکتاپرست بوده‌است.[۲]

نوشته‌اند: روزی قدری شیر نزد بت قبیله اش که «مناه» بود برد و منتظر شد که ببیند بت چه می‌کند. ناگاه دید روباهی آمد و شیر را خورد و بر سر و روی بت، بول کرد و رفت.

دیدن این منظره ابوذر را به فکر فرو برد و با خود گفت: «بتی که این قدر مفلوک است که روباهی را نمی‌تواند از خود دور کند، چگونه می‌تواند معبود من باشد و دفع زیان من و دیگران بنماید؟» همین اتفاق سبب شد که دست از بت‌پرستی بردارد و به دنبای حنفای خود برود. او سالها پیش از بعثت پیامبر اسلام دست از بت‌پرستی برداشت و در زمره حنفای زمان خود درآمد.

طبق برخی از روایات، او قبل از بعثت نماز می‌خواند و هنگامی که از او پرسیدند: «به کدام جهت نماز می‌خواندی؟» پاسخ داد: «حیث وَجَّهَنی الله» بدان سو که خداوند مرا متوجه می‌کرد.[۳]

اسلام آوردن ابوذر[ویرایش]

وقتی اخبار محمد به گوشش رسید، برادرش اُنیس را به مکه فرستاد تا در مورد دین محمد تحقیق کند. اما اطلاعاتی که برادرش برایش آورد، وی را راضی نکرد و شخصاً به مکه رفت. یک روایت می‌گوید که وی در کعبه با محمد و ابوبکر دیدار کرد و دیگر روایت می‌گوید که علی وی را پنهانی سوی محمد برد. او بلافاصله اسلام آورد. دانشنامه اسلام بر این باور است که به‌طور شگفت‌انگیزی ادعا شده که ابوذر از پنجمین (یا حتی چهارمین) اسلام آورندگان است. او به منزلش رفت و بعد از غزوه خندق در سال ۵ هجری/۶۲۷ میلادی، به مدینه آمد.[۲]

ابوبصیر از جعفر بن محمد صادق امام ششم مسلمانان روایت می‌کند که ابوذر در دره مُرّ (دره ای در یک منزلی مکه) گوسفند می‌چرانید. گرگی از سمت راست حمله کرد، او را راند. از سمت چپ حمله کرد، او را با چوبدستی خود راند. سپس بدان گرگ گفت: «من گرگی پلیدتر و بدتر از تو ندیدم!»

گرگ به سخن آمد و گفت: «از من بدتر اهل مکه هستند که خدای عزوجل پیامبری به سوی آنها فرستاده‌است ولی او را تکذیب می‌کنند و دشنام می‌دهند.» این سخن در ابوذر اثر کرد و به جستجوی رسول خدا راهی مکه شد. چون در راه خسته شده بود، وقتی کنار چاه زمزم رسید دلو را در چاه کرد تا آب بنوشد؛ ولی جای آب، شیر بیرون آمد. ابوذر گفت: «به خدا سوگند این جریان مرا بدان چه گرگ گفته‌است راهنمایی می‌کند.» شیر را نوشید و به گوشه مسجد آمد دید قریش دور هم حلقه زده به پیامبر دشنام می‌دهند، تا اینکه نزدیک غروب ابوطالب وارد مسجد شد و آنان ساکت شدند.

تا آخر روز ابوطالب با آنان سخن گفت، آنگاه برخاست و رفت. ابوذر هم به دنبال او راه افتاد. ابوطالب از او پرسید: «حاجت تو چیست؟» ابوذر گفت: «پیامبری را که میان شما مبعوث شده می‌خواهم.» ابوطالب پرسید: «با او چه کار داری؟» گفت: «می‌خواهم به او ایمان بیاورم، او را تصدیق کنم، خود را در اختیار او بگذارم و هرکاری که دارد و هر چه دستور دهد انجام دهم.» ابوطالب گفت: «فردا همین موقع نزد من بیا.» روز بعد ابوذر آمد دید که قریش مانند روز قبل پیامبر را دشنام می‌دهند، ولی با آمدن ابوطالب ساکت شدند و همان گفتگوهای قبل بین ابوطالب و ابوذر تکرار شد سپس او را نزد حمزه برد و ابوذر همان سخنان قبلی خود را به حمزه گفت حمزه بدو گفت: «گواهی می‌دهی که معبودی جز خدای یگانه نیست و اینکه محمد رسول خداست؟» ابوذر شهادت داد و حمزه او را به خانه جعفر برد و بار دیگر از او شهادتین را اقرار گرفت. بعد جعفر او را نزد علی آورد و ابوذر نزد ایشان نیز شهادتین را بر زبان جاری ساخت و تقاضای ملاقات رسول خدا را کرد.

ابوذر می‌گوید: «علی مرا به خانه‌ای برد که رسول خدا در آنجا بود، سلام کرده نشستم. رسول خدا به من فرمود: «چه حاجتی داری؟» عرض کردم: «پیامبری را که بین شما مبعوث شده می‌خواهم» فرمود: «با او چه کار داری؟» گفتم: «می‌خواهم بدو ایمان بیاورم و تصدیقش کنم و هر دستوری به من دهد، انجام دهم.» پیامبر فرمود: «گواهی بده که معبودی جز خدای یکتا نیست و این که محمد رسول خداست.» من شهادت دادم. آنگاه رسول به من فرمود: «ای ابوذر به سوی بلاد خویش بازگرد که عموزاده ات از دنیا رفته و هیچ وارثی جز تو ندارد. پس اموال او را برگیر و نزد خانواده ات برگرد تا کار ما آشکار شود.» ابوذر برگشت و آن مال را گرفت و نزد خانواده اش ماند تا کار رسول خدا آشکار شد.[۳]

تبعیدها توسط عثمان[ویرایش]

بنابر نقل ابن ابی الحدید، در پی بخشش مبالغ بیت المال به مروان بن حکم، زید بن ثابت و دیگران توسط عثمان خلیفه سوم، ابوذر در کوچه و خیابان فریاد می‌زد و اعتراض می‌کرد تا اینکه عثمان، او را از مدینه اخراج و به شام تبعید کرد.[۴] اما اعتراض های او به کارهای معاویه در شام موجب شد که معاویه او را به مدینه بازگرداند.[۵] وی پس از آن در مدینه زندگی میکرد و بخاطر اعتراض به حکومت اشرافی، عثمان او را به صحرای بی آب و علف ربذه تبعید کرد و در غربت و در سال ۳۱ یا ۳۲ هجری/۳–۶۵۲ میلادی در آن جا درگذشت.[۲]

ویژگی‌های ابوذر[ویرایش]

در منابع به خضوع و ساده زیستی ابوذر اشاره شده و این مهم وی را به عیسی بن مریم همانند کرده‌است. او به دین اسلام پایبند بود و مشتاق به فراگیری علم و گفته می‌شود که در علوم دین با عبدالله بن مسعود برابری می‌کرد. و تا آخر عمر از ولایت علی ع دفاع کرد.ابوذر ۲۸۱ حدیث نقل کرده که صحیح بخاری و صحیح مسلم، ۳۱ عدد از آنان را روایت کرده‌اند همچنین در کتب اربعه شیعه احادیث زیادی از وی نقل شده>

علامه امینی در کتاب الغدیر به نقل از شهاب الدین ابشیهی آورده‌است که:[۶]

جبرئیل در صورت دحیه کلبی نزد پیامبر بود که ابوذر بر ایشان بگذشت و سلام نگفت. جبرئیل گفت: این ابوذر است، اگر سلامی می‌داد پاسخ او را می‌دادیم، گفت: جبرئیل! مگر می‌شناسی‌اش؟ گفت: سوگند به آن کس که تو را به راستی به پیغمبری برانگیخت که او در ملوک هفت آسمان معروف تر است تا در زمین. پرسید: چگونه خود را به این مقام رسانده؟ گفت: با پارسائی‌اش در برابر اموال نابود شوندهٔ جهان. این گزارش را زمخشری نیز در باب ۲۳ از ربیع الابرار یاد کرده‌است.

در کتاب فضائل و سیره چهارده معصوم در آثار استاد حسن‌زاده آملی آمده‌است:[۷][۸]

روزی ابوذر بر پیغمبر گذشت، جبرئیل به صورت دحیه کلبی در خدمت آن حضرت به خلوت نشسته و سخنی در میان داشت. بگذشت. جبرئیل گفت: یا رسول‌الله! ابوذر بر ما گذشت و سلام نکرد؛ اگر سلام می‌کرد، ما او را جواب سلام می‌گفتیم، به درستی که او را دعایی هست که در میان اهل آسمانها معروف است؛ و چون من عروج کنم، از وی سؤال کن. چون جبرئیل برفت، ابوذر بیامد. حضرت فرمود که: ای ابوذر! چرا بر ما سلام نکردی؟ ابوذر گفت، چنین یافتم که دحیه کلبی در حضورت بود و برای امری او را به خلوت طلبیده‌ای، نخواستم کلام شما را قطع کنم. حضرت فرمود که: جبرئیل بود و چنین گفت. ابوذر بسیار نادم شد. حضرت فرمود که: چه دعاست که خدا را به آن می‌خوانی که جبرئیل خبر داد که در آسمانها معروف است؟ گفت: این دعا را می‌خوانم: «اللهم انی اسالک الایمان بک و التصدیق بنبیک و العافیه من جمیع البلاء و الشکر علی العافیه و الغنی عن شرار الناس».

پانویس[ویرایش]

 1. تاریخ اسلام 83
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ Robson، «Abū Ḏh̲arr»، ۱:‎ ۱۱۴.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ رسولی محلاتی، سید هاشم (۱۳۷۹). تاریخ اسلام جلد اول از پیدایش عرب تا پایان خلافت عثمان. دفتر نشر فرهنگ اسلامی. صص. ۷۱. شابک ۹۶۴-۴۳۰-۲۰۰-۱.
 4. ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، دار إحیاء الکتب العربیة، ۱۳۷۸ق، ج۸، ص۲۵۶.
 5. امین عاملی، اعیان الشیعة، دار التعارف، ۱۴۰۶ق، ج۴، ص۲۳۷.
 6. ترجمه الغدیر جلد ۱۶، ۱۳۸۷، ص ۱۶۹
 7. فضائل و سیره چهارده معصوم در آثار استاد حسن‌زاده آملی، عباس عزیزی، ۱۳۸۱، ص ۳۴
 8. داستان‌های اصول کافی، محمد بن یعقوب شیخ کلینی، ص ۴۶

منابع[ویرایش]

 • Robson, J (1986). "Abū Ḏh̲arr". Encyclopaedia of Islam. ۱ (second ed.). Leiden: E. J. Brill. p. ۱۱۴. ISBN 90-04-08114-3.

جستارهای وابسته[ویرایش]

Abu Dharr
أَبُو ذَرّ
تخطيط اسم أبو ذر الغفاري.png
Born
Jundab ibn Junadah
(جُنْدَب ٱبْن جُنَادَة)

Died31 Hijri ,Dhul Qadah / 652 AD
Resting placeal-Rabadha, Hejaz
Known forBeing a loyal companion of Prophet Muhammad and Imam Ali[1][2]
Title
 • al-Ghifari
  (ٱلْغِفَارِيّ)
 • al-Kinani
  (ٱلْكِنَانِيّ)
ChildrenDharr (daughter)
Parents
 • Jundah (father)
 • Ramlah (mother)
RelativesUnais (Brother)

Abu Dharr al-Ghifari al-Kinani (أَبُو ذَرّ ٱلْغِفَارِيّ ٱلْكِنَانِيّ, ʾAbū Ḏarr al-Ghifārīy al-Kinānīy), also spelled Abu Zarr, born Jundab ibn Junādah (جُنْدَب ٱبْن جُنَادَة), was the fourth or fifth person converting to Islam, and from the Muhajirun.[3] He belonged to the Banu Ghifar, the Kinanah tribe. No date of birth is known. He died in 652 CE, at al-Rabadha, in the desert east of Medina.

Abu Dhar is remembered for his strict piety and also his opposition to Muawiyah I during the caliph Uthman ibn Affan era. He is venerated by Shia Muslims as one of The Four Companions, early Muslims who were followers (Shi'a) of Ali ibn Abi Talib.

He was regarded by many, including Ali Shariati, Muhammad Sharqawi and Sami Ayad Hanna, as a principal antecedent of Islamic socialism,[4][5][6][7][8] the first Islamic socialist, or the first socialist altogether. He protested against the accumulation of wealth by the ruling class during ‘Uthmān's caliphate and urged the equitable redistribution of wealth.

Early life[edit]

Little is known of his life before his conversion to Islam.[9] Abu Dhar is said to have been a serious young man, an ascetic and a monotheist even before he converted. He was born to the Ghifar clan, found to the western south of Medina.[10] Abu Dhar was apparently typical of the early converts to Islam, described by Ibn Shihab al-Zuhri as "young men and weak people".[11] They were a branch of the Banu Kinanah tribe. The Quraysh clan of Muhammad was also a branch of the Banu Kinanah tribe.

Popular accounts of Abu Dhar[12] say that his tribe lived by pillaging caravans, but that he preferred to live a poor but honest life as a shepherd. Having heard the contention that a new prophet had arisen in Mecca, Abu Dhar and his brother travelled to Mecca to find the prophet. The young seeker converted instantly and rushed out to declare his new faith in front of the Kaaba, which at that time was a pagan temple. He was beaten for his religious belief. He did this three days in a row, after which the Prophet Muhammad told him to return to his clan, where he taught his people about Islam. He and his tribe then joined Muhammad after the Hijra, or migration to Medina in 622 CE.

Muhammad once said that "the sky did not spread its canopy on any man who was more truthful than Abu Dharr."[13]

This seems to be a simplified account of stories reported in these hadiths, 31:6049, 31:6048 and 31:6046.

According to the early Islamic historian Muhammad ibn Jarir al-Tabari, Abu Dhar claimed to have been the fourth or fifth convert to Islam. However, Saad bin Abi Waqqas made the same claim. While the exact order of conversion may never be established, no one doubts that he was a very early convert.

Military campaigns during Muhammad's era[edit]

He participated in the Battle of Badr. Muhammad's forces included Abu Bakr, Umar, Ali, Hamza, Mus`ab ibn `Umair, Az-Zubair bin Al-'Awwam, Ammar ibn Yasir, and Abu Dharr al-Ghifari. The Muslims also brought seventy camels and two horses, meaning that they either had to walk or fit three to four men per camel.[14] However, many early Muslim sources indicate that no serious fighting was expected,[15] and the future Caliph Uthman stayed behind to care for his sick wife Ruqayyah, the daughter of Muhammad.[16] Salman the Persian also could not join the battle, as he was still not a free man.[17][18]

During the Expedition of Ka’b ibn 'Umair al-Ghifari his son Umair al-Ghifari was killed. In this expedition Muhammad ordered an attackon the Banu Quda‘a tribe because Muhammad received intelligence that they had gathered a large number of men to attack the Muslim positions[19]

In response Muhammad ordered the Third Expedition of Dhu Qarad to take revenge for the killing of the son of Abu Dhar Ghifari at al-Ghaba[20][21][22]

After Muhammad's death[edit]

Abu Dhar had begun his agitation in Medina after Uthman had given 500,000 dirhams to Marwan I, 300,000 to al-Harith b. al-Hakam, and 100,000 to the Medinan Zayd ibn Thabit from the khums of the booty seized in Ifriqiya in 27/647. He then quoted relevant Qur'anic passages threatening the hoarders of riches with hell-fire. Marwan complained to Uthman, who sent his servant Natil to warn Abu Dhar, but to no avail. Uthman displayed patience for some time until, in the presence of the caliph, Abu Dhar launched an angry verbal attack on Ka'ab al-Ahbar, who had backed Uthman's free use of public money. Uthman now chided Abu Dhar and sent him to Damascus.[23]

There is a tradition that Muhammad predicted this sad end, saying, "May Allah have mercy upon Abu Dharr! Lonely will he live, lonely will he die and lonely will he be resurrected[citation needed]".

Sunni view[edit]

Many hadith, oral traditions, are traced to Abu Dhar. He is respected as an early and observant Muslim, and a man who was honest and direct to a fault. He was, according to the Sunni tradition, a rough, unlettered Bedouin who held no high office, but who served the Muslim community, the Ummah, with everything he had to give.

During the caliphate of Uthman, he stayed in Damascus and witnessed Muslims deviating from Islam, going after worldly pleasures and desires.

He was saddened and repelled by this. So Uthman invited him to come to Madinah. where he was also hurt by people's pursuit of worldly goods and pleasures.

Al-Rabathah

Abu Dhar then asked Uthman for permission to live in al-Rabathah, a small village in eastern Madinah. Uthman approved his request. Abu Dhar stayed there away from people, holding on to the traditions (sunnah) of Muhammad and his companions.

A man visited him once and when he found his house almost bare, he asked Abu Dhar: "Where are your possessions?"

Abu Dhar said: "We have a house yonder (meaning the Hereafter), to which we send the best of our possessions."

The man understood what Abu Dhar meant and said: "But you must have some possessions so long as you are in this abode."

"The owner of this abode will not leave us in it," replied Abu Dharr.

Also, when the Prince (Amir) of Syria sent Abu Dhar three hundred dinars to meet his needs, he returned the money saying, "Does not the Amir find a servant more deserving of it than I?"

Abu Dhar continued in his simple life, and dedicated himself to Allah only until he died, in 32 A.H.

Shi'a view[edit]

Aba Dhar is considered one of the greatest and most loyal sahaba, along with Salman the Persian, Miqdad ibn Aswad, and Ammar ibn Yasir.

Imam Ali advanced to see him off. He said:

Abu Dhar, you've become very angry for Allah. The people are worried about their religion, and you are worried about your religion. So, leave what they are worried about in your hands and escape from them with what you're worried about. They're in need of what you've prevented them from. And you're in no need of what they've prevented you from. Tomorrow you'll know who will be the winner. Abu Dhar, nothing amuses you but the truth and nothing annoys you but the untruth.

Abu Dhar, his wife and his daughter went to al-Rabathah Desert. He was recalling our Master Muhammad's words: Abu Dhar, may Allah have mercy upon you. You'll live alone, die alone, rise from the dead alone and enter Paradise alone. Prophet Mohammad said about him "Aba Dhar is like Issa/Jesus of my nation in his "zohod" and "waraa"

There are two Shia shrines to Abu Dhar in Lebanon — in Sarepta and Meiss al-Jabal.

Hadiths mentioning his virtuous status[edit]

Muhammad is reported to have said, "Neither has the sky shaded one more truthful and honest than Abu Dhar nor has the earth had anyone walk over it like him. (In these matters) he is like Isa bin Maryam." (From Tirmidhi.)

Muhammad also said, "Abu Dhar walks on earth with the piety of Isa bin Maryam (Jesus, the son of Mary)." (From Tirmidhi.)

During the Battle of Tabouk, Abu Dhar was left behind because his camel was ill or too weak. So he alighted from it and, placing the pack on his back, walked to the rest of the army. Muhammad saw him and exclaimed, "May Allah have Mercy on Abu Dhar!" He then said, "He spends his life all alone. Death will single him out and on the Day of Resurrection, he will stand up all alone!"

See also[edit]

Books[edit]

 • Madelung, Wilferd -- Succession to Muhammad, Cambridge University Press, 1997
 • Watt, Montgomery -- Muhammad at Mecca, Oxford University Press, 1953
 • Watt, Montgomery -- Muhammad at Medina, Oxford University Press, 1956

References[edit]

 1. ^ The Islamic Law of Personal Status, edited by Jamal J. Nasir, Pg. 11-12
 2. ^ Early Shi'i Thought: The Teachings of Imam Muhammad Al-Baqir, By Arzina R. Lalani, pg. 26
 3. ^ The Mirror of all the Prophets as Shown by The Hadith of Similitude
 4. ^ Oxford Encyclopedia of the Modern Islamic World. New York: Oxford University Press. 1995. p. 19. ISBN 0-19-506613-8. OCLC 94030758.
 5. ^ "Abu Dharr al-Ghifari". Oxford Islamic Studies Online. Retrieved 23 January 2010.
 6. ^ And Once Again Abu Dharr. Retrieved 15 August 2011.
 7. ^ Hanna, Sami A.; George H. Gardner (1969). Arab Socialism: A Documentary Survey. Leiden: E.J. Brill. pp. 273–274. Retrieved 23 January 2010.
 8. ^ Hanna, Sami A. (1969). "al-Takaful al-Ijtimai and Islamic Socialism". The Muslim World. 59 (3–4): 275–286. doi:10.1111/j.1478-1913.1969.tb02639.x. Archived from the original on 2010-09-13.
 9. ^ [Michael Molloy][Molloy], Experiencing the World's Religions: Traditions, Challenge, and Change, Sixth Edition, 2009, p. 853
 10. ^ Watt, Muhammad at Medina, 1956, p. 81
 11. ^ cited in Watt, Muhammad at Mecca, 1953, p. 87
 12. ^ "Islam Online". Archived from the original on 2016-03-04. Retrieved 2005-12-23.
 13. ^ Razwy, Sayed Ali Asgher. A Restatement of the History of Islam & Muslims. p. 67.
 14. ^ Lings, pp. 138–139
 15. ^ "Sahih al-Bukhari: Volume 5, Book 59, Number 287". Usc.edu. Archived from the original on 16 August 2010. Retrieved 16 September 2010.
 16. ^ "Sahih al-Bukhari: Volume 4, Book 53, Number 359". Usc.edu. Archived from the original on 20 July 2010. Retrieved 16 September 2010.
 17. ^ "Witness-pioneer.org". Witness-pioneer.org. 16 September 2002. Archived from the original on 5 February 2010. Retrieved 19 March 2010.
 18. ^ "Sahih al-Bukhari: Volume 5, Book 59, Number 286". Usc.edu. Archived from the original on 16 August 2010. Retrieved 16 September 2010.
 19. ^ Mubarakpuri, Saifur Rahman Al (2005), The sealed nectar: biography of the Noble Prophet, Darussalam Publications, ISBN 978-9960-899-55-8
 20. ^ Sa'd, Ibn (1967). Kitab al-tabaqat al-kabir,By Ibn Sa'd,Volume 2. Pakistan Historical Society. p. 202. ASIN B0007JAWMK. THE SARIYYAH OF 'ALQAMAH IBN MUJAZZIZ AL-MUDLIJI AGAINST AL-HABASHAH
 21. ^ Muir, William (10 August 2003). Life of Mahomet. Kessinger Publishing Co. p. 451. ISBN 978-0766177413.
 22. ^ A. J. Cameron, A. J. Cameron (Ph.D.), Abû Dharr al-Ghifârî: an examination of his image in the hagiography of Islam, p. 33.
 23. ^ Madelung, Succession to Muhammad, 1997, p. 84

External links[edit]

Shi'a links
Sunni links