ابوبکر زین‌العابدین عبدالکلام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ابوبکر زین‌العابدین عبدالکلام
A. P. J. Abdul Kalam in 2008.jpg
۱۱مین رئیس‌جمهور هند
مشغول به کار
۲۵ ژوئیه ۲۰۰۲ – ۲۵ ژوئیه ۲۰۰۷
نخست‌وزیر آتال بیهاری واجپایی
مانموهان سینگ
معاون رئیس‌جمهور بایرون سینگ شخاوات
پس از ک. ر. نارایان
پیش از پراتیبا پتیل
اطلاعات شخص
زاده ۱۵ اکتبر ۱۹۳۱
رامساوارام، تامیل نادو
درگذشت ۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۵ (۸۳ سال)
شیلونگ،
ملیت  هند
محل
تحصیل
کالج سن‌جوزف، تیروچیراپالی
مؤسسه فناوری مدرس
شغل ، سیاستمدار
تخصص استاد دانشگاه، نویسنده، دانشمند
مهندس هوافضا
وبگاه abdulkalam.com

ابوبکر زین‌العابدین عبدالکلام که بیشتر با نام دکتر عبدالکلام شناخته می‌شد، دانشمند و مدیر هندی بود که بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ در مقام ریاست جمهوری هند خدمت کرد.[۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

کلام در رامسوارام در ایالت تامیل نادو متولد و بزرگ شده او دانش‌آموخته فیزیک در کالج سن‌جوزف در تریچیپالی و مهندسی هوافضا در مؤسسه فناوری مدرس در چنای بود.

پیش از دوران ریاست جمهوری، به عنوان مهندس هوافضا با سازمان تحقیقات و توسعه دفاع و سازمان تحقیقات فضای هند همکاری می‌کرد. کلام به خاطر کارهایش در توسعه فناوری توسعه موشک بالستیک و سکوی پرتاب به عنوان مرد موشکی هند شناخته می‌شود. وی در زمینه‌های سازماندهی، فناوری و سیاسی آزمایش هسته‌ای پکران-۲ هند در سال ۱۹۹۸ نقشی اساسی ایفا کرد که اولین آزمایش هسته‌ای هند پس از آزمایش بوسه بودا در ۱۹۷۴ بود. اما برخی کارشناسان علمی کلام را مردی خوانده‌اند که هیچ تسلطی بر فیزیک هسته‌ای ندارد اما کارهای هومی جی. بابا و ویکرام سرابهای را به انجام رسانیده.

در سال ۲۰۰۲ کلام که توسط دو حزب سیاسی بزرگ هند یعنی حزب کنگره هند و حزب مردم هند حمایت می‌شد با شکست دادن لکشمی سگل به عنوان رئیس جمهور هند برگزیده شد.

منابع[ویرایش]