ابوالقاسم فیوضات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Fiyoozat.png
زادروز۱۲۶۷ خورشیدی
تبریز
درگذشت۱۳۴۹ (۸۲ سال)
تهران
ملیت ایران
پیشهنویسنده، روزنامه‌نگار
نقش‌های برجستهنماینده دورهٔ چهارم مجلس شورای ملی

میرزا ابوالقاسم فیوضات (زادهٔ ۱۲۶۷ در تبریز، درگذشته ۱۳۴۹ در تهران) روزنامه‌نگار، نویسنده و نماینده مجلس شورای ملی اهل تبریز بود.[۱][۲]

زندگی‌نامه[ویرایش]

او در سال ۱۲۶۷ خورشیدی (۱۳۰۵ قمری) در تبریز متولد شد و تحصیلات خود را در مکاتیب و مدرسه رشد و قدس شروع کرد و در مدرسه قدس به معلمی پرداخت. در ۱۳۲۶ قمری مدرسه فیوضات را تأسیس نمود و در سال ۱۳۲۷ قمری به مدیریت مدرسه حیات منصوب شد. در سال ۱۳۳۶ قمری به مدیریت مدرسهٔ متوسطه محمدیه تبریز انتخاب شد و پس از آن به شغل ریاست معارف برگزیده گردید. در این تاریخ فیوضات در نهضت‌های مردمی پیشرو و پیشقدم بوده، مدتی نیز مدیریت و نویسندگی روزنامه تجدد را به عهده داشت و همفکر شیخ محمد خیابانی بود. در دورهٔ چهارم مجلس شورای ملی از تبریز به نمایندگی مجلس انتخاب گردید. پس از یک سال ریاست معارف آذربایجان، به تهران عزیمت کرد و مدتی ریاست معارف تهران و ایالت فارس را داشت. مدتی نیز به عنوان رئیس کل اوقاف و ریاست معارف خراسان انجام وظیفه نمود. سپس به معاونت وزارت فرهنگ انتخاب شد و در جمعیت‌های خیریه مانند شیر و خورشید سرخ (هلال احمر امروزی) به خدمت پرداخت.

فیوضات چند کتاب نیز تألیف کرده که می‌توان از الفبای ذهنی، تنقیح داستان و نصاب الصبیان، شرح ارشادالحساب و چند کتاب علمی دیگر نام برد.

او در سال ۱۳۴۹ خورشیدی در تهران در گذشت.

منابع[ویرایش]

  1. «فیوضات، ابوالقاسم». دریافت‌شده در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۵.
  2. «فیوضات، ابوالقاسم». دریافت‌شده در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۵.