ابراهیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
ابراهیم
Patriarch Abraham.jpg
اطلاعات شخصی
تولدابرام
اور کلدیس
مرگحبرون، الخلیل امروزی
محل دفن
غار مخپلا
۳۱°۳۱′۲۹″شمالی ۳۵°۰۶′۳۹″شرقی / ۳۱٫۵۲۴۷۴۴°شمالی ۳۵٫۱۱۰۷۲۶°شرقی / 31.524744; 35.110726
خانواده
همسرساره
هاجر
قطوره
حجونی
فرزنداناسماعیل
اسحاق
زمران
یقشان
مدیان
یشباق
شوحا
مدان
براساس متن کتاب مقدس، فرشته‌ای مانع قربانی شدن یگانه فرزند ابراهیم می‌شود.
ابراهیم و هاجر، اثر پیتر لاستمن به سال ۱۶۱۲، واقع در هامبورگ.

اِبراهیم (‎/ˈbrəˌhæm, -həm/‎ ABE-raham; به پارسی: آوراهام به زبان عبری: אַבְרָהָם، دربارهٔ این پرونده listen ) نیای اصلی دین‌های یهودیت، مسیحیت و اسلام (که همه تک خدایی هستنند البته ادیان ابراهیمی شناخته می‌شوند) است.

این سه دین او را به طریق زیر نیا می‌شمرند: یهودیت و مسیحیت از طریق اسحاق (پسر دوم ابراهیم از سارا) و اسلام از طریق اسماعیل (پسر اول ابراهیم از هاجر). از روی این باور به این سه دین، دین‌های ابراهیمی هم گفته می‌شود. داستان ابراهیم در کتاب پیدایش از عهد عتیق و نیز در قرآن بازگو شده‌است.[۱]

دیدگاه مسیحی و یهودی[ویرایش]

بخش مهمی از کتاب پیدایش در عهد عتیق به ابراهیم اختصاص دارد. این بخش‌ها در پیدایش ۱۱:۲۶ تا ۲۵:۱۰ به شرح زیر وجود دارد. نام ابراهیم در کتاب مقدس ابرام (عبری: אַבְרָם) ذکر شده‌است. در ۹۵۵ سالگی ابراهیم نام او در کتاب مقدس از ابرام به ابراهام (عبری: אַבְרָהָם) تغییر میابد. از این رو در بخش اول داستان از ابرام و در بخش دوم از ابراهام نام برده می‌شود. نام همسر او نیز در بخش اول سارای و در بخش دوم سارا یا ساره است. ابرام به معنای پدر عالی بود و سپس به ابراهیم، یعنی پدر قوم تبدیل شد.[۲]

ریشه ابراهیم[ویرایش]

تارح دهمین نسل نوح اَبراهیم را به دنیا آورد. ابراهیم دارای دو برادر به نام‌های ناحور و هاران بود. هاران پدر لوط شد. هاران در شهر محل تولد خود اور کلدان از دنیا رفت. ابراهیم با سارا ازدواج کرد ولیکن سارا نازا بود. تارح با ابرام، سارا و لوط به سرزمین کنعان رفتند و در محلی به نام حران ساکن شدند و تارح (پدر ابراهیم) در ۴۲ سالگی از دنیا رفت (پیدایش ۱۱:۲۷ تا ۳۲).

خدا به ابراهیم ظاهر شد و به او گفت که از شهر خود خارج شود. بعد از اینکه او در حران که پدر او تارح در آنجا مرده بود ساکن شد خدا به او گفت که کشور خود و خانه پدر خود را ترک کرده و به سمت زمینی رود که خدا او را به قومی بزرگ تبدیل کند، او را بیامرزد، او را بزرگ کند، کسانی که او را بیامرزند بیامرزد و کسانی که او را لعن کنند نفرین کند (پیدایش ۱۲:۱ تا ۱۲:۳). بعد از دستور خدا، در سن ۷۵ سالگی ابرام به همراه همسر خود سارا، برادرزاده خود لوط و اموال و افرادی که به دست آورده بود به سمت سرزمین کنعان در شکیم (نابلوس امروزی) حرکت کرد.

ابراهیم و سارا[ویرایش]

در سرزمین کنعان قحطی شدیدی آمد. ابراهیم به همراه همسر خود و لوط و بقیه افرادش به سمت سرزمین مصر رفتند. در راه ابراهیم به سارا گفت که وانمود کند خواهر و نه همسر اوست تا مصریان او را برای رسیدن به همسرش نکشند (پیدایش ۱۲:۱۰ تا ۱۳). وقتی به مصر رسیدند شاهزادگان فرعون، زیبایی سارا را به فرعون خبر دادند و او را به قصر فرعون بردند. به ابراهیم نیز چیزهایی مانند «گاو، الاغ، خدمتکار مرد و زن، الاغ ماده و شتر» داده شد؛ ولیکن خدا به فرعون و افراد او بلاهای سختی فرستاد. (پیدایش ۱۲:۱۴ تا ۱۷). بعد از اینکه فرعون فهمید که سارا همسر ابراهیم و نه خواهر او است دیگر نخواست که سارا در قصر او باشد. او دستور داد که ابراهیم و افرادش مصر را ترک کنند و تمام چیزهای خود را نیز با خود ببرند (پیدایش ۱۲:۱۸ تا ۲۰).

جدا شدن ابراهیم و لوط[ویرایش]

بعد از اینکه ابراهیم و لوط به بیت‌ئیل و عای بازگشتند تعداد گله آن‌ها زیاد شده بود. این برای آن‌ها مشکلاتی ایجاد کرد و ابراهیم پیشنهاد کرد که لوط در مکانی جدا مستقر شود تا بین برادران اختلافی پیش نیاید. لوط تصمیم گرفت به شرق و اردن رود که زمین آب مناسبی داشت و او به سرزمین سُدوم وارد شد. ابراهیم به جنوب به سمت حبرون (الخلیل امروزی) رفت و در دره ممری ساکن شد و در آنجا مکانی برای عبادت خدا ساخت (پیدایش ۱۳:۱ تا ۱۸).

عهد با خدا[ویرایش]

پیام خدا در خوابی به ابراهیم ظاهر شد و در آن به او وعده داده شد که نسل او مانند ستارگان بی‌شمار می‌شود. ابراهیم جشنی گرفت و خدا دربارهٔ زندانی شدن فرزندان او در مصر وعده داد. خدا به ابرام «سرزمین‌های قینیان و قَنِّزیان و قَدْمونیان و حِتّیان و فَرِزیان و رَفائِیان و اَمُوریان و کنعانیان و جرجاشیان و یبوسیان» را وعده داد. (پیدایش ۱۵:۱۹ و ۱۵:۲۰)

ابراهیم و هاجر[ویرایش]

ابراهیم و سارا در فکر بودند که چگونه قرار است او پدر بسیاری ملت‌ها شود در صورتی که بعد از ۱۰ سال زندگی در کنعان هنوز هیچ فرزندی ندارد. سارا خدمتکار خود هاجر مصری را به ابراهیم داد تا با او بخوابد و از او بچه‌دار شود. این اتفاق بعدها در روابط سارا و هاجر تأثیر زیادی گذاشت (پیدایش ۱۶:۱ تا ۶).

هاجر با سارا دچار اختلاف شد و به سمت شور فرار کرد. در راه فرشته خدا بر او ظاهر شد و به او گفت که به سمت سارا بازگردد زیرا او فرزندی خواهد آورد «که مانند الاغی وحشی خواهد بود، دست او در جنگ با همه و دست همه در جنگ با او خواهد بود و او بر تمامی هم‌قبیله‌های خود برتری خواهد داشت». فرشته به او گفت که پسر خود را اسماعیل (ترکیب اسمع و یل به معنی خدا او را شنید یا خدا او را نام نهاد) نام دهد. هاجر بعد از این اتفاق خدا را «اَنْتَایل‌رُئی» خطاب کرد که به معنی این است که چشمان او باز شد بعد از اینکه خدا او را دید. بعد از این روز چاه آبی که این اتفاق در آنجا افتاد بِئَرلَحَیرُئی نام گرفت. او سپس دستور خدا را اجرا کرد و به ابراهیم بازگشت تا از او فرزندی به دنیا آورد. ابراهیم در این زمان ۸۶ سال داشت که اسماعیل به دنیا آمد. (پیدایش ۱۶:۷ تا ۱۶). و او

ابراهیم و ساره[ویرایش]

در سِفر پیدایش باب ۱۷ عهد خدا با ابرام که ۱۳ سال قبل آغاز شده بود تکمیل می‌شود. در این زمان ابرام ۹۹ سال دارد و خدا نام او را از «ابرام» (عبری: אַבְרָם) به «ابراهام» (عبری: אַבְרָהָם) به معنی پدر بسیاری از مردم تغییر می‌دهد «و نام تو بعد از این ابرام خوانده نشود بلکه نام تو ابراهام خواهد بود، زیرا که تو را پدر امت‌های بسیار گردانیدم.» پیدایش ۱۷:۵). در این زمان خدا به ابراهام دستور داد که دستور خدا را انجام دهد زیرا خدا به زودی فرزندی از همسر او سارا به وی خواهد داد. خدا به او گفت که تمامی مردان همراه او باید ختنه شوند و اگر ختنه نشوند عهد خدا با آن‌ها نخواهد بود. خدا نام سارا را به ساره تغییر می‌دهد و او را می‌آمرزد. بعد از این دستور ابراهیم بلافاصله تمام مردان همراه خود را از جمله پسر خود، اسماعیل را ختنه می‌کند (پیدایش ۱۷:۱ تا ۲۷).

سه فرشته ملاقات‌کننده ابراهیم[ویرایش]

بعد از این اتفاق در میانه یک روز ابراهیم در چادر خود در ممری نشسته بود. او به دور نگاه کرد که سه مرد را در هاله‌ای الهی دید. او به سمت آن‌ها رفته و به آن‌ها خوش‌آمد گفت. ابراهیم به درون چادر خود رفت و به خدمتکار خود گفت که گوساله‌ای بریان را آماده کند. او سفره‌ای برای آن‌ها زیر درخت پهن کرد و اما دید آن سه مرد به خوردن مشغول نشدند. پس از آنان وحشت کرد وگفت آیا شما غذا نمی‌خورید؟! و آنان گفتند نترس ما مأمورانی از جانب پروردگارت هستیم تا عذابی بر قومی طغیانگر (قوم لوط) فرود آوریم (پیدایش ۱۸:۱ تا ۸).

یکی از این مردها به ابراهیم گفت که در زمان بازگشت او به نزد ابراهیم در سال آینده او پسری از ساره خواهد داشت. ساره این را شنید و خندید زیرا فکر بچه‌دار شدن در سن او برایش خنده‌دار بود. مردها از ابراهیم دلیل خنده ساره را پرسیدند و در جواب به او گفتند که برای خدا هیچ کاری مشکل نیست. ساره که ترسیده بود خندیدن را انکار کرد.

ابراهیم و لوط از حران خارج می‌شوند نقاشی قرن ۱۸)
ابراهیم، سارا و هاجر در نقاشی کتاب مقدس چاپ شده در سال ۱۸۹۸.

درخواست ابراهیم از خدا[ویرایش]

بعد از غذا خوردن سه مرد بلند شدند. آن‌ها از دور دست به شهرهای سدوم و عموره نگاه کردند زیرا در این شهرها گناه بسیار زیاد بود و خدا قصد عذاب آن‌ها را داشت. به دلیل اینکه برادرزاده ابراهیم، لوط در سدوم و عموره زندگی می‌کرد خدا تصمیم خود به عذاب این شهرها را به او آشکار کرد. در این زمان دو مرد به سمت سدوم حرکت کردند. ابراهیم از خدا درخواست کرد که اگر در این شهر ده مرد صالح باشند آن‌ها را عذاب نکند. خدا گفت اگر در این شهر ۱۰ مرد صالح باشند آن‌ها را عذاب نخواهد کرد (پیدایش ۱۸:۱۷ تا ۳۳).

بعد از اینکه دو فرشته به سدوم رسیدند قصد داشتند در میدان اصلی شهر بخوابند؛ ولیکن لوط به نزد آن‌ها رفت و اصرار کرد که شب را در منزل او بمانند. گروهی از مردان بیرون خانه لوط جمع شدند و درخواست کردند که آن دو را بیرون آورد تا بتوانند آن‌ها را «بشناسند». (در ادبیات کتاب مقدس منظور از شناختن برقراری ارتباط جنسی است) ولیکن لوط این را رد کرد و به آن‌ها گفت که با دو دختر باکره او باشند. آن‌ها این را رد کرده و تلاش کردند که در خانه او را بشکنند تا به مردان دسترسی یابند. در این زمان سرنوشت آن‌ها قطعی شد (پیدایش ۱۹:۱۲ و ۱۳).

صبح روز بعد ابراهیم بیدار شد و از دور دست به سمت سدوم و عموره نگاه کرد. او از دور دود بسیاری زیادی که مانند دود شعله بود دید و فهمید که در آن شهرها حتی ۱۰ مرد صالح نیز وجود نداشته‌است (پیدایش ۱۸:۳۲).

تولد اسحاق[ویرایش]

سارا از بی فرزندی رنج می‌برد. برای ابراهیم ندا آمد که صاحب فرزندی خواهی شد. (پیدایش ۱۸:۱۴) ابراهیم تعجب کرد و پرسید در این سن که من و سارا داریم، چگونه باردار می‌شویم؟ چند سال پس از تولد اسماعیل، خداوند اسحاق را به ابراهیم و سارا داد. (پیدایش ۲۱:۲) نام او را به این سبب اسحاق قرار دادند که سارا در زمان شنیدن وعده فرزنددار شدن خندیده بود و اسحاق به عبری به معنی خندیدن است.

قربانی کردن اسحاق[ویرایش]

در کتب آسمانی آمده‌است که خدا به ابراهیم دستور داد که یگانه فرزندش را قربانی کند. اما در اینکه فرمان ذبح در مورد کدام فرزند ابراهیم بوده‌است، قرآن با تورات موجود اختلاف دارد. چراکه قرآن «اسماعیل» را به عنوان فرزند ذبیح معرفی می‌کند که هرگز در نقشه خدا نبوده بلکه عمل نفس انسانی ابراهیم بوده. اما تورات «اسحاق» را.[۳]
خدا به ابراهیم دستور داد که پسر خود اسحاق را در سرزمین موریا قربانی کند. ابراهیم سه روز راه رفت تا به زمینی که خدا دستور قربانی داده بود رسید. او به خدمتکاران دستور داد پایین بمانند و خود به همراه اسحاق به بالای کوه رفت. در زمانی که ابراهیم نزدیک بود پسر خود را قربانی کند فرشته خدا بر او پدیدار شد و به او قوچی داد تا به جای پسرش قربانی کند. به دلیل تسلیم شدنش در برابر امر خدا، دوباره وعده الهی نسبت به او تأیید شد. بعد از این اتفاق ابراهیم به بِئَر شَبَع رفت (پیدایش ۲۲:۱ تا ۱۹).

سال‌های پایانی[ویرایش]

سارا در سن ۱۲۷ سالگی مرد و ابراهیم او را در غار ابراهیمی دفن کرد. بعد از مرگ سارا، ابراهیم همسر دیگری به نام قطوره گرفت و از او شش پسر به دنیا آمد: زمران، یقشان، مَدان، مِدیان، یشباق و شوحا (پیدایش ۶:۲۵ تا ۱).

وفات[ویرایش]

مقبره ابراهیم در غار ابراهیمی در حبرون

ابراهیم ۱۷۵ سال زندگی کرد و در سن پیری وفات یافت. دو پسر او اسماعیل و اسحاق او را در غار مکفیله در صحرای عفرون بن صوحارحتی دفن کردند (پیدایش ۲۵:۷ تا ۱۰).

در عرفان یهودی[ویرایش]

سفر یتزیرا[ویرایش]

سِفر یتزیرا (סֵפֶר יְצִירָה) (کتاب فرمگیری) که با نام هخالوت یتزیرا نیز شناخته می‌شود یکی از قدیمیترین کتاب‌های عرفانی یهودی است. ریشه این کتاب معلوم نیست ولیکن پیروان کابالا اعتقاد دارند که ابراهیم نبی نویسنده آن است. سِفر یتزیرا ۳۲ مسیر حکمت را بیان می‌کند که از ۱۰ سفیروت و ۲۲ حرف عبری تشکیل شده‌است.

در تلمود بابلی داستان عجیبی در مورد این که شاگردان یهودا هناسی، رب حنینا و رب هوشایا در زمان شبات با استفاده از سفر یتزیرا برای خود یک گاو درست کرده و می‌خوردند وجود دارد. پیروان کابالا اعتقاد دارند که ابراهیم نیز از این روش برای ایجاد گاو برای آن سه فرشته استفاده کرده‌است. تمامی داستانهای ماورا طبیعه مربوط به حاخام‌ها از این کتاب کمک گرفته‌است.

دیدگاه اسلامی[ویرایش]

ابراهیم یکی از مهمترین پیامبران در قرآن است. در قرآن سوره‌ای به نام او وجود دارد و نام او در بسیاری از سوره‌ها ذکر شده‌است. در قرآن تسلیم شدن ابراهیم در برابر امر خدا نمونه‌ای از مؤمن کامل است. بر اساس قرآن (بقره ۱۲۴ تا ۱۳۴) ابراهیم خانه کعبه را به همراه پسر خود اسماعیل بنا کرد. قرآن در آیه ۱۲۵ سوره نساء، ابراهیم را «خلیل‌الله» (یعنی دوست خدا) خوانده‌است.

در قرآن[ویرایش]

نحوه به دنیا آمدن ابراهیم در قرآن به‌طور کامل نیامده اما در دیگر کتاب‌های اسلامی ولادت ابراهیم آمده‌است. نام پدر ابراهیم در قرآن ذکر نشده‌است؛ اما نام پدر ابراهیم در عهد عتیق تارح (تارخ) آمده‌است. در قرآن او فردی به نام «آزر» را پدر (با لفظ اب و نه والدی) خطاب می‌کند؛ اما در منابع اسلامی، خصوصاً منابع شیعه استدلال شده‌است که این فرد پدر تنی ابراهیم نیست؛ یا پدر ناتنی او و شوهر مادر اوست، یا عمو یا حتی پدربزرگ مادری او. به هر حال کسی بوده‌است که ابراهیم نزد او زندگی می‌کرده‌است.[۴] اولین داستان مربوط به ابراهیم در قرآن، تلاش او برای متقاعد کردن آزر به ترک بت‌پرستی است. ابراهیم به آزر گفت که او از طرف خدا پیامی دریافت کرده‌است و او نباید اشیایی را که نمی‌توانند ببینند و بشنوند بپرستد.

"وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِیمُ لأَبِیهِ آزَرَ أَتَتَّخِذُ أَصْنَامًا آلِهَةً إِنِّی أَرَاکَ وَقَوْمَکَ فِی ضَلاَلٍ مُّبِینٍ" و [یاد کن] هنگامی را که ابراهیم به پدر خود آزر گفت آیا بتان را خدایان [خود] می‌گیری من همانا تو و قوم تو را در گمراهی آشکاری می‌بینم - سوره انعام آیه ۷۴

ابراهیم آزر را از عذاب شدیدی که خدا برای کافران آماده کرده‌است برحذر داشت؛ ولیکن آزر حرف او را رد و او را تهدید به اخراج از خانه یا به تعبیر برخی سنگسار شدن کرد.[۵] ابراهیم از نزد او رفت و گفت که برای او از خدا تقاضای بخشش خواهد کرد و چون قول داده بود، به قول خود نیز عمل کرد[۶]؛ اما پس از اینکه مشخص شد که آزر به هیچ قیمتی حاضر نیست دست از شرک بردارد و برای هیچ پیامبری جایز نیست برای افراد مشرک تقاضای بخشش کند از او بیزاری جست.[۷] اتفاقاً یکی از شواهدی که ثابت می‌کند آزر پدر تنی (والد) ابراهیم نبوده‌است همین موضوع است. زیرا در قرآن دعای ابراهیم در اواخر عمر او آورده شده‌است. در این دعا ابراهیم خدا را به خاطر دادن اسماعیل و اسحاق در سنین سالمندی سپاس می‌گوید و می‌ستاید. بعد می‌گوید: رَبَّنَا اغْفِرْ لِی وَلِوَالِدَیَّ وَ لِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسَابُ: یعنی خدایا مرا، و پدر و مادرم را و تمام اهل ایمان را روز قیامت بیامرز[۸] این جمله نشان می‌دهد که استغفار ابراهیم برای پدرش جایز بوده، زیرا او کسی غیر از آزر است. البته در قرآن استفاده از لفظ «اب» برای عمو سابقه دارد؛ مانند آیه ۱۳۳ سوره بقره قالُوا نَعْبُدُ إِلهَکَ وَ إِلهَ آبائِکَ إِبْراهِیمَ وَ إِسْماعِیلَ وَ إِسْحاقَ إِلهاً واحِداً: «فرزندان یعقوب به او گفتند ما خداوند تو و خداوند پدران تو ابراهیم و اسماعیل و اسحاق، خداوند یگانه را می‌پرستیم» و این را می‌دانیم که اسماعیل عموی یعقوب بود نه پدر او.

در آتش[ویرایش]

قربانی شدن یگانه فرزند ابراهیم و ابراهیم در آتش.

قرآن مشخصاً مردم زمان ابراهیم را بت‌پرست می‌خواند. ابراهیم تصمیم گرفت که به مردم درسی بدهد. او تمامی بت‌ها را شکست و تنها بت بزرگ را باقی گذاشت. بعد از بازگشت مردم از یکدیگر پرسیدند که چه شده‌است تا اینکه بعضی یاد آوردند که جوانی به نام ابراهیم از بت‌ها بد می‌گفت. بعد از اینکه ابراهیم حاضر شد، مردم از او سؤال کردند که با بت‌ها چه کرده‌است و او پاسخ داد که چرا از بت بزرگ نمی‌پرسند. مردم پاسخ دادند که این بت قابلیت شنیدن و حرف زدن ندارد و ابراهیم گفت که پس چرا او را پرستش می‌کنید. مردم که شرمسار شده بودند تصمیم گرفتند او را به درون آتش بیندازند.

محل مرتفعی را آماده کردند تا نمرود از آنجا منظره سوزاندن ابراهیم را تماشا کند. نمرودیان برای انداختن ابراهیم در آتش دچار مشکل شدند چون نمی‌توانستند با این آتش عظیم به آن نزدیک شوند تا ابراهیم را در آن افکنند، لذا به فکر ساختن منجنیق افتادند.

جبرئیل در آن وقت بر ابراهیم نازل شد و گفت؛ ابراهیم! آیا حاجت و درخواستی داری من برآورده سازم؟

ابراهیم جواب داد؛ «به تو احتیاجی ندارم، خدا کافی و کفیل من است»[۹]

جبرئیل گفت: پس از خدا بخواه تا نجاتت دهد.

ابراهیم گفت «همین که او مرا در این حال می‌بیند کافی است.» و گفت: «ای خدای بزرگ! ای خدای یکتا و بی‌همتا و بی‌نیاز که نه پدر کسی هستی و نه فرزند کسی، و نه نظیر و همتایی داری، به لطف و کرمت مرا از آتش نجات بده.»[۱۰][۱۱][۱۲] خدا به آتش دستور داد سرد شود و برای او بی‌خطر گردد. ابراهیم آسیب ندید ولیکن مردم همچنان به اذیت او ادامه دادند. قرآن اشاره می‌کند که آن‌ها خسران بزرگتر را به دست آوردند.

بنابر روایت دیگر، به آتش افکندن ابراهیم پس از شکستن بتها و مجادله وی با فرمانروای عصر بود، که در طی آن ابراهیم او را با بیان توانایی پروردگار بر زنده کردن و میراندن موجودات و طلوع خورشید از مشرق و غروب آن در مغرب، مغلوب و مبهوت ساخت.[۱۳][۱۴] موضوع این مجادله به صورتی شبیه به قرآن در روایات یهودی نیز آمده‌است بنابر روایت‌هایی، ابراهیم ۷ یا ۴۰ یا ۵۰ روز در آتش ماند.[۱۵]

طبری روایتی ذکر کرده‌است که بنابر آن چون ابراهیم بی‌گزند از آتش نجات یافت، نمرود به عظمت پروردگار او اقرار کرد و قربانی داد و ابراهیم را آزاد ساخت.[۱۶]

بحث با حاکم ظالم[ویرایش]

بعد از این اتفاق ابراهیم با حاکمی ظالم که خود را خدا می‌دانست بحث کرد. ابراهیم به پادشاه غلط بودن کارهایش را نشان داد ولیکن او همچنان پیام ابراهیم را رد کرد. ابراهیم سپس این سرزمین را به همراه لوط و بقیه افراد خود ترک کرد و به سمت ارض مقدس رفت. ابراهیم از همسر دوم خود پسری به نام اسماعیل دارا شد. لوط توسط خدا پیامبر شد و از ابراهیم جدا شد و به سمت شهرهای فاسد رفت.

قربانی کردن اسماعیل[ویرایش]

خدا به ابراهیم دستور داد اسماعیل خود را قربانی کند. این امتحانی بسیار بزرگ برای او بود که خدا از او خواست تنها پسر خود را قربانی کند. وقتی ابراهیم به پسر خود این امتحان را گفت او آن را با خرسندی قبول کرد. این به ابراهیم نشان داد که پسرش نیز کاملاً تسلیم امر خداست. ابراهیم پسر خود را خواباند و در حالی که می‌خواست او را قربانی کند خدا به او گفت که از امتحان الهی موفقیت‌آمیز بیرون آمده‌است. از آنجا که در کتب عهد عتیق تحاریف واضحی مبنی بر قربانی بودن اسحاق وجود دارد، نظر قرآن در مورد قربانی بودن اسماعیل مورد تأیید است.

وعده نوه‌دار شدن[ویرایش]

اسماعیل پیامبر شد و به سرزمین اعراب رفت. خداوند به ابراهیم اسحاق را عطا کرد و او نیز مانند اسماعیل پیامبر شد. دو فرشته عذاب قوم لوط به سمت ابراهیم رفتند و ابراهیم برای آنان غذا تهیه کرد. دو فرشته به او گفتند که او دارای نوه‌ای به نام یعقوب خواهد شد. سارا گفت که چگونه ممکن است که او فرزندی داشته باشد در حالی که او و همسرش بسیار سالمند هستند. فرشتگان گفتند که برای خدا هر چیزی آسان است.

ساختن کعبه[ویرایش]

ابراهیم دستور یافت که خانه کعبه را در مکه به همراه پسر خود اسماعیل بنا کند. خدا با ابراهیم و اسماعیل عهد کرد که خدا خانه کعبه را پاکیزه می‌کند و آن را به صورت مکان پرستش قرار می‌دهد. ابراهیم دعا کرد که خدا شهر مکه را شهری مقدس کند و آن را امن نگه دارد و به مردم مؤمن آن روزی بدهد. خدا به او گفت که به مؤمنین آن شهر پاداش داده و مردم کافر آن شهر را مجازات خواهد کرد. ابراهیم سال‌های پایانی عمر خود را با نوه خود یعقوب گذراند ولیکن به پسر خود اسماعیل نیز در مکه سر می‌زد.

آیات مرتبط از قرآن[ویرایش]

 • صفات ابراهیم ۲:۱۲۴، ۱۱:۷۵–۱۲۳، ۱۶:۱۲۰.
 • دین ابراهیم ۲:۱۳۰، ۴:۱۲۵، ۶:۸۳–۴، ۶:۱۶۱، ۹:۱۱۴، ۱۱:۷۴، ۱۲:۶، ۱۶:۱۲۰، ۱۹:۴۱، ۱۹:۴۷، ۲۱:۵۱، ۲۶:۸۳–۵، ۲۹:۲۷، ۳۷:۸۴، ۳۷:۸۸، ۳۷:۱۰۴، ۳۷:۱۰۹–۱۱۱، ۳۷:۱۱۳، ۳۸:۴۵–۴۷، ۴۳:۲۸، ۵۳:۳۷، ۵۷:۲۶، ۶۰:۴.
 • آزمایش ابراهیم توسط خدا ۲:۱۲۴ و ۳۷:۱۰۲.
 • دعوت ابراهیم به توحید ۲:۱۳۰–۲۳۱، ۲:۱۳۵–۱۳۶، ۲:۱۴۰، ۳:۶۷–۶۸، ۳:۸۴، ۳:۹۵، ۴:۱۲۵، ۴:۱۶۳، ۶:۷۴، ۶:۷۶–۸۱، ۶:۸۳، ۶:۱۶۱، ۱۴:۳۵–۳۷، ۱۴:۴۰، ۲۱:۵۲، ۲۱:۵۴، ۲۱:۵۶–۵۷، ۲۱:۶۷، ۲۲:۲۶، ۲۲:۷۸، ۲۶:۶۹–۷۳، ۲۶:۷۵، ۲۶:۷۸–۸۰، ۲۶:۸۷، ۲۹:۱۶–۱۷، ۲۹:۲۵، ۳۷:۸۳، ۳۷:۸۵–۸۷٬۳۷:۸۹، ۳۷:۹۱، ۳۷:۹۲، ۳۷:۹۳، ۳۷:۹۴–۹۶، ۴۳:۲۶–۲۸، ۶۰:۴
 • ساخت کعبه ۲:۱۲۷
 • حج ابراهیم ۲:۱۲۸، ۲۲:۲۷
 • خلیل‌الله ۴:۱۲۵
 • خشم خدا بر قوم ابراهیم ۹:۷۰
 • مهاجرت به سیام ۲۱:۷۱، ۲۹:۲۶.
 • ابراهیم، هاجر و اسماعیل ۱۴:۳۷، ۳۷:۱۰۱.
 • زنده شدن مردگان ۲:۲۶۰
 • بحث با نمرود ۲:۲۵۸
 • ابراهیم و پدرش ۶:۷۴، ۱۹:۴۲–۴۵، ۲۱:۵۲، ۲۶:۷۰، ۳۷:۸۵، ۴۳:۲۶، ۶:۷۴، ۲۶:۷۱، ۱۴:۴۱، ۱۹:۴۷، ۶۰:۴، ۲۱:۶۲–۶۳، ۲۱:۶۵–۶۶، ۱۹:۴۸–۴۹، ۲۹:۲۶، ۳۷:۹۹، ۴۳:۲۶، ۶۰:۴٬۲۱:۵۷–۵۸، ۲۱:۶۰، ۳۷:۹۳٬۲۱:۶۸، ۲۹:۲۴، ۳۷:۹۷، ۲۱:۶۹–۷۰، ۲۹:۲۴، ۳۷:۹۸
 • تولد اسحاق و مژده یعقوب ۶:۸۴، ۱۱:۶۹، ۱۱:۷۱–۷۲، ۱۴:۳۹، ۱۵:۵۳، ۱۵:۵۴–۵۵، ۲۱:۷۲، ۲۹:۲۷، ۳۷:۱۱۲، ۵۱:۲۸–۳۰
 • قربانی کردن فرزند ۳۷:۱۰۲–۱۰۳و[۱۷]

مراسم حج[ویرایش]

مسلمانان اعتقاد دارند که بخشی از مراسم حج تلاش هاجر را برای پیداکردن آب برای فرزند خود اسماعیل یادآوری می‌کند. هاجر در آن هنگام که از نزد ابراهیم رفته بود، هفت بار بین صفا و مروه دوید تا برای اسماعیل آب پیدا کند و وقتی موفق نشد خداوند چاه زمزم را بر او آشکار کرد و اسماعیل و هاجر به واسطه نوشیدن آب از آن چاه از مرگ نجات یافتند.

تفاوت‌ها بین داستان عهد عتیق و قرآن[ویرایش]

در بین روایت کتاب پیدایش و قرآن تفاوت‌هایی وجود دارد.

 • داستان سفر ابراهیم به مصر در قرآن ذکر نشده‌است. به ویژه از دیدگاه اسلامی ابراهیم پیامبری معصوم است و عملی مانند وانمود کردن اینکه همسر ابراهیم سارا، برادرزاده او بوده‌است، مردود است.[نیازمند منبع] البته این ادعایی اشتباه است، زیرا طبق کتاب پیدایش، ابراهیم دو بار [۱۸] [۱۹] اذعان میکند که سارا خواهر اوست و البته این ادعا درست بود زیرا در پیدایش باب 20 و آیه 12، ابراهیم به وضوح بیان میکند که ساره دختر زن دیگر پدرش بوده است.
 • مسلمانان اعتقاد دارند که چون در کتاب پیدایش در زمان وفات ابراهیم، نام اسحاق و اسماعیل به عنوان دو پسر وی یاد می‌شود نشان‌دهنده ارث بردن اسماعیل از ابراهیم است البته در این مورد هم در کتاب مقدس [۲۰] خداوند به وضوح به ابراهیم میگوید:‏ «به‌خاطر پسر و کنیزت ناخشنود مباش.‏ سخن سارا را در هرآنچه به تو می‌گوید بشنو،‏ زیرا نسل تو از اسحاق خوانده خواهد شد».
 • همچنین علمای اسلامی معتقدند چون خدا در هنگام دستور قربانی کردن فرزند به ابراهیم در کتاب پیدایش «تنها پسر خود» را به کار برده‌است این واژه خطاب به اسماعیل است زیرا اسماعیل زودتر از اسحاق به دنیا آمده بود و به مدت چهارده سال تنها پسر ابراهیم بود در حالی که اسحاق هیچ‌گاه تنها پسر ابراهیم نبود[۲۱] که البته این مورد هم دو اشتباه دارد،
  1. در کتاب مقدس [۲۲] خداوند میفرماید: «پسرت را که یگانه پسر توست و او را دوست می‌داری،‏ یعنی اسحاق را برگیر و به سرزمین موریا برو،‏ و او را در آنجا بر یکی از کوه‌هایی که به تو خواهم گفت،‏ چون قربانی تمام‌سوز تقدیم کن.‏» که در این آیه صراحتا به نام اسحاق اشاره شده
  2. در کتاب مقدس در کتاب یوحنا [۲۳] عیسی به پیروان خود میگوید:«زیرا خدا آنقدر به مردم دنیا محبت داشت که پسر یگانهٔ خود را داد تا هر که به او ایمان بورزد،‏ نابود نگردد،‏ بلکه زندگی جاودان یابد.‏» با وجود اینکه عیسی تنها پسر حدا نیست بلکه در کتاب مقدس [۲۴][۲۵] از پسران خدا نام برده شده که همان فرشتگان درگاه او میباشند. پس در آیه مربوط به عیسی و همچنین اسحاق، منظور از تنها پسر، پسر بی همتا و یا محبوب میباشد و چون اسحاق از زن رسمی ابراهیم یعنی سارا و طبق وعده خداوند طی معجزه ای همراه با وعده (باردار شدن ابراهیم و سارع در کهنسالی) به آنها داده شده ولی اسماعیل از کنیز سارا یعنی هاجر، اسحاق همان پسر محبوب است.

از تفاوت‌های مهم دید اسلامی و دید یهودی-مسیحی در مورد محل پاران است. در کتاب پیدایش ذکر شده‌است که هاجر پس از جداشدن از ابراهیم به سمت پاران رفت و در آنجا خدا به او کمک کرد و او و اسماعیل را از مرگ نجات داد. مسلمانان اعتقاد دارند که پاران (فاران) شهر مکه امروزی است ولیکن یهودیان اعتقاد دارند که فاصله بین کنعان و مکه بسیار بیشتر از آن است که بتواند توسط هاجر و اسماعیل طی شده باشد. آن‌ها همچنین اعتقاد دارند که رفت و برگشت ابراهیم و سر زدن او به پاران نشان‌دهنده نزدیک بودن این محل به کنعان دارد در حالی که فاصله مکه تا کنعان زیاد است.[۲۶]

یکی از اختلاف‌های اصلی بین اسلام و یهودیت در مسئله ارث بردن اسماعیل از ابراهیم است. بعضی از مسلمانان عقیده دارند که دلیلی که در دین یهودیت امروزی نسل از طریق مادر و نه از طریق پدر منتقل می‌شود توجیه وارث ندانستن اسماعیل است. به‌طور کلی دید متون یهودی نسبت به اسماعیل بسیار منفی است. همچنین چون خدا وعده ارض مقدس را به فرزندان ابراهیم می‌دهد و در زمان مرگ ابراهیم اسحاق و اسماعیل هر دو فرزند او خوانده می‌شوند زندگی فرزندان اسماعیل در آن منطقه (نیل تا فرات) نیز این عهد را برآورده می‌کند.[۲۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. Massignon, Louis, Les trois prières d'Abraham, père di tuos les croyants, Dieu Vivant, 13
 2. جامعه‌شناسی دینی جاهلیت قبل از اسلام، یوسف فضائی، ص108
 3. ایراندوست، محمدحسین، عقاید و آراء مشترک ادیان الهی، قم، چاپ اول، 1396، ص 62
 4. ترجمه تفسیر المیزان نویسنده: سید محمد حسین طباطبائی، جلد:7، صفحه: 234
 5. قرآن، سوره مریم، آیه 46
 6. قرآن، سوره شعرا، آیه 86
 7. قرآن، سوره توبه، 114
 8. قرآن، سوره ابراهیم، آیه 41
 9. الخصال، ص 388
 10. علل الشرایع، ص 598
 11. عیون الاخبار الرضا، ج 1، ص 247.1
 12. مجمع البیان، ج 7، ص 55
 13. طوسی، محمد، التبیان فی تفسیر القرآن، ج۲، ص۳۱۶، بیروت، داراحیاء التراث العربی.
 14. بقره/سوره۲، آیه۲۵۷.
 15. رازی، امام فخر، التفسیر الکبیر، ج۲۲، ص۱۸۸.
 16. تاریخ طبری، ج۱، ص۲۶۵.
 17. داستان پیامبران از موسوی گرمارودی
 18. کتاب مقدس، کتاب پیدایش، باب 12، آیات 11 تا 13
 19. کتاب مقدس، کتاب پیدایش، باب 20، آیات 11 و 12
 20. کتاب مقدس، کتاب پیدایش، باب 21، آیه 12
 21. Our God and Your God Is One Front Cover Zagloul Kadah, Danny Kadah BookPros, LLC, 2007^ page 201
 22. کتاب مقدس، کتاب پیدایش، باب 22، آیه 2 رده‌ها
 23. کتاب مقدس، انجیل یوحنا، باب 3، آیه 16
 24. کتاب مقدس، کتاب ایوب، باب 1، آیه 6 رده‌ها
 25. کتاب مقدس، کتاب پیدایش، باب 6، آیه 2 رده‌ها
 26. Islam: Its History, Character, and Relation to John Muehleisen Arnold 1874 page 360
 27. Thicker Than Water: The Origins of Blood as Symbol and Ritual Melissa Meyer 2012 page188-189

منابع[ویرایش]

Abraham
Rembrandt Abraham Serving the Three Angels.jpg
Information
FamilyAbraham's family tree
Spouse
Children
Relatives
Birth nameAbram
BirthplaceUr Kaśdim, Mesopotamia
Death placeHebron, Canaan
Resting placeCave of Machpelah
Resting place coordinates31°31′29″N 35°06′39″E / 31.524744°N 35.110726°E / 31.524744; 35.110726
InfluencedAbrahamic religions

Abraham[a] (né Abram)[b] is the common patriarch of Christianity, Islam, Judaism, and some other religions.[1] In Judaism, he is the founding father of the covenant of the pieces, the special relationship between the Hebrews and God; in Christianity, he is the prototype of all believers, Jewish or Gentile; and in Islam he is seen as a link in the chain of prophets that begins with Adam and culminates in Muhammad.[2]

The narrative in the Book of Genesis revolves around the themes of posterity and land. Abraham is called by God to leave the house of his father Terah and settle in the land originally given to Canaan but which God now promises to Abraham and his progeny. Various candidates are put forward who might inherit the land after Abraham; and, while promises are made to Ishmael about founding a great nation, Isaac, Abraham's son by his half-sister Sarah, inherits God's promises to Abraham. Abraham purchases a tomb (the Cave of the Patriarchs) at Hebron to be Sarah's grave, thus establishing his right to the land; and, in the second generation, his heir Isaac is married to a woman from his own kin, thus ruling the Canaanites out of any inheritance. Abraham later marries Keturah and has six more sons; but, on his death, when he is buried beside Sarah, it is Isaac who receives "all Abraham's goods", while the other sons receive only "gifts" (Genesis 25:5–8).[3]

The Abraham story cannot be definitively related to any specific time, and it is widely agreed that the patriarchal age, along with the exodus and the period of the judges, is a late literary construct that does not relate to any period in actual history.[4] A common hypothesis among scholars is that it was composed in the early Persian period (late 6th century BCE) as a result of tensions between Jewish landowners who had stayed in Judah during the Babylonian captivity and traced their right to the land through their "father Abraham", and the returning exiles who based their counter-claim on Moses and the Exodus tradition.[5]

Biblical account

Abraham's Journey from Ur to Canaan, by József Molnár, 1850 (Hungarian National Gallery, Budapest)

Origins and calling

Terah, the ninth in descent from Noah, was the father of three sons: Abram, Nahor, and Haran. The entire family, including grandchildren, lived in Ur of the Chaldees. According to a midrash, Abram worked in Terah's idol shop in his youth. Haran was the father of Lot, and thus Lot was Abram's nephew. Haran died in his native city, Ur of the Chaldees.

Abram married Sarah (Sarai), who was barren. Terah, with Abram, Sarai, and Lot, then departed for Canaan, but settled in a place named Haran, where Terah died at the age of 205.[Genesis 11:27–32] God had told Abram to leave his country and kindred and go to a land that he would show him, and promised to make of him a great nation, bless him, make his name great, bless them that bless him, and curse them who may curse him.[Genesis 12:1–3] Abram was 75 years old when he left Haran with his wife Sarai, his nephew Lot, and the substance and souls that they had acquired, and traveled to Shechem in Canaan.[Genesis 12:4–6]

Abraham's Counsel to Sarai, watercolor by James Tissot, c. 1900 (Jewish Museum, New York)

Sarai

There was a severe famine in the land of Canaan, so that Abram and Lot and their households, traveled to Egypt. On the way Abram told Sarai to say that she was his sister, so that the Egyptians would not kill him.[Genesis 12:10–13] When they entered Egypt, the Pharaoh's officials praised Sarai's beauty to Pharaoh, and they took her into the palace and gave Abram goods in exchange. God afflicted Pharaoh and his household with plagues, which led Pharaoh to try to find out what was wrong.[Genesis 12:14–17] Upon discovering that Sarai was a married woman, Pharaoh demanded that Abram and Sarai leave.[Genesis 12:18–20]

Abram and Lot separate

Abraham and Lot separate. Gen: 13.7 &.c, etching by Wenceslaus Hollar, 17th century (Thomas Fisher Rare Book Library, Toronto)

When they came back to the Bethel and Hai area, Abram's and Lot's sizable herds occupied the same pastures. This became a problem for the herdsmen who were assigned to each family's cattle. The conflicts between herdsmen had become so troublesome that Abram suggested that Lot choose a separate area, either on the left hand or on the right hand, that there be no conflict amongst brethren. Lot chose to go eastward to the plain of Jordan where the land was well watered everywhere as far as Zoar, and he dwelled in the cities of the plain toward Sodom. Abram went south to Hebron and settled in the plain of Mamre, where he built another altar to worship God.[6]

Chedorlaomer

Meeting of Abraham and Melchizedek, canvas by Dieric Bouts the Elder, c. 1464–1467

During the rebellion of the Jordan River cities against Elam,[Genesis 14:1–9] Abram's nephew, Lot, was taken prisoner along with his entire household by the invading Elamite forces. The Elamite army came to collect the spoils of war, after having just defeated the king of Sodom's armies.[Genesis 14:8–12] Lot and his family, at the time, were settled on the outskirts of the Kingdom of Sodom which made them a visible target.[Genesis 13:12]

One person who escaped capture came and told Abram what happened. Once Abram received this news, he immediately assembled 318 trained servants. Abram's force headed north in pursuit of the Elamite army, who were already worn down from the Battle of Siddim. When they caught up with them at Dan, Abram devised a battle plan by splitting his group into more than one unit, and launched a night raid. Not only were they able to free the captives, Abram's unit chased and slaughtered the Elamite King Chedorlaomer at Hobah, just north of Damascus. They freed Lot, as well as his household and possessions, and recovered all of the goods from Sodom that had been taken.[Genesis 14:13–16]

Upon Abram's return, Sodom's king came out to meet with him in the Valley of Shaveh, the "king's dale". Also, Melchizedek king of Salem (Jerusalem), a priest of God Most High, brought out bread and wine and blessed Abram and God. Abram then gave Melchizedek a tenth of everything. The king of Sodom then offered to let Abram keep all the possessions if he would merely return his people. Abram refused any deal from the king of Sodom, other than the share to which his allies were entitled.[Genesis 14:17–24]

The vision of the Lord directing Abraham to count the stars, woodcut by Julius Schnorr von Carolsfeld from a 1860 Bible in Pictures edition.

Covenant of the pieces

The voice of the Lord came to Abram in a vision and repeated the promise of the land and descendants as numerous as the stars. Abram and God made a covenant ceremony, and God told of the future bondage of Israel in Egypt. God described to Abram the land that his offspring would claim: the land of the Kenites, Kenizzites, Kadmonites, Hittites, Perizzites, Rephaims, Amorites, Canaanites, Girgashites, and Jebusites.[Genesis 15:1–21]

Hagar

Abraham, Sarah and Hagar, imagined here in a Bible illustration from 1897.

Abram and Sarai tried to make sense of how he would become a progenitor of nations, because after 10 years of living in Canaan, no child had been born. Sarai then offered her Egyptian handmaiden, Hagar, to Abram with the intention that she would bear him a son.

After Hagar found she was pregnant, she began to despise her mistress, Sarai. Sarai responded by mistreating Hagar, and Hagar fled into the wilderness. An angel spoke with Hagar at the fountain on the way to Shur. He instructed her to return to the camp of Abram, and that her son would be "a wild ass of a man; his hand shall be against every man, and every man's hand against him; and he shall dwell in the face of all his brethren." She was told to call her son Ishmael. Hagar then called God who spoke to her "El-roi", ("Thou God seest me:" KJV). From that day onward, the well was called Beer-lahai-roi, ("The well of him that liveth and seeth me." KJV margin). She then did as she was instructed by returning to her mistress in order to have her child. Abram was 86 years of age when Ishmael was born.[Genesis 16:4–16]

Sarah

Thirteen years later, when Abram was 99 years of age, God declared Abram's new name: "Abraham" – "a father of many nations".[Genesis 17:5] Abraham then received the instructions for the covenant, of which circumcision was to be the sign.[Genesis 17:10–14]

God declared Sarai's new name: "Sarah", blessed her, and told Abraham, "I will give thee a son also of her".[Genesis 17:15–16] Abraham laughed, and "said in his heart, 'Shall a child be born unto him that is a hundred years old? and shall Sarah, that is ninety years old, bear?'"[Genesis 17:17] Immediately after Abraham's encounter with God, he had his entire household of men, including himself (age 99) and Ishmael (age 13), circumcised.[Genesis 17:22–27]

Three visitors

Abraham and the Three Angels, watercolor by James Tissot, c. 1896–1902

Not long afterward, during the heat of the day, Abraham had been sitting at the entrance of his tent by the terebinths of Mamre. He looked up and saw three men in the presence of God. Then he ran and bowed to the ground to welcome them. Abraham then offered to wash their feet and fetch them a morsel of bread, to which they assented. Abraham rushed to Sarah's tent to order cakes made from choice flour, then he ordered a servant-boy to prepare a choice calf. When all was prepared, he set curds, milk and the calf before them, waiting on them, under a tree, as they ate.[Genesis 18:1–8]

One of the visitors told Abraham that upon his return next year, Sarah would have a son. While at the tent entrance, Sarah overheard what was said and she laughed to herself about the prospect of having a child at their ages. The visitor inquired of Abraham why Sarah laughed at bearing a child at her age, as nothing is too hard for God. Frightened, Sarah denied laughing.

Abraham's plea

Abraham Sees Sodom in Flames, watercolor by James Tissot, c. 1896–1902

After eating, Abraham and the three visitors got up. They walked over to the peak that overlooked the 'cities of the plain' to discuss the fate of Sodom and Gomorrah for their detestable sins that were so great, it moved God to action. Because Abraham's nephew was living in Sodom, God revealed plans to confirm and judge these cities. At this point, the two other visitors left for Sodom. Then Abraham turned to God and pleaded decrementally with Him (from fifty persons to less) that "if there were at least ten righteous men found in the city, would not God spare the city?" For the sake of ten righteous people, God declared that he would not destroy the city.[Genesis 18:17–33]

When the two visitors got to Sodom to conduct their report, they planned on staying in the city square. However, Abraham's nephew, Lot, met with them and strongly insisted that these two "men" stay at his house for the night. A rally of men stood outside of Lot's home and demanded that Lot bring out his guests so that they may "know" (v.5) them. However, Lot objected and offered his virgin daughters who had not "known" (v.8) man to the rally of men instead. They rejected that notion and sought to break down Lot's door to get to his male guests,[Genesis 19:1–9] thus confirming the wickedness of the city and portending their imminent destruction.[Genesis 19:12–13]

Early the next morning, Abraham went to the place where he stood before God. He "looked out toward Sodom and Gomorrah" and saw what became of the cities of the plain, where not even "ten righteous" (v.18:32) had been found, as "the smoke of the land went up as the smoke of a furnace."[Genesis 19:27–29]

Abimelech

The Caravan of Abraham, watercolor by James Tissot, before 1903 (Jewish Museum, New York)

Abraham settled between Kadesh and Shur in the land of the Philistines. While he was living in Gerar, Abraham openly claimed that Sarah was his sister. Upon discovering this news, King Abimelech had her brought to him. God then came to Abimelech in a dream and declared that taking her would result in death because she was a man's wife. Abimelech had not laid hands on her, so he inquired if he would also slay a righteous nation, especially since Abraham had claimed that he and Sarah were siblings. In response, God told Abimelech that he did indeed have a blameless heart and that is why he continued to exist. However, should he not return the wife of Abraham back to him, God would surely destroy Abimelech and his entire household. Abimelech was informed that Abraham was a prophet who would pray for him.[Genesis 20:1–7]

Early next morning, Abimelech informed his servants of his dream and approached Abraham inquiring as to why he had brought such great guilt upon his kingdom. Abraham stated that he thought there was no fear of God in that place, and that they might kill him for his wife. Then Abraham defended what he had said as not being a lie at all: "And yet indeed she is my sister; she is the daughter of my father, but not the daughter of my mother; and she became my wife."[Genesis 20:12] Abimelech returned Sarah to Abraham, and gave him gifts of sheep, oxen, and servants; and invited him to settle wherever he pleased in Abimelech's lands. Further, Abimelech gave Abraham a thousand pieces of silver to serve as Sarah's vindication before all. Abraham then prayed for Abimelech and his household, since God had stricken the women with infertility because of the taking of Sarah.[Genesis 20:8–18]

After living for some time in the land of the Philistines, Abimelech and Phicol, the chief of his troops, approached Abraham because of a dispute that resulted in a violent confrontation at a well. Abraham then reproached Abimelech due to his Philistine servant's aggressive attacks and the seizing of Abraham's well. Abimelech claimed ignorance of the incident. Then Abraham offered a pact by providing sheep and oxen to Abimelech. Further, to attest that Abraham was the one who dug the well, he also gave Abimelech seven ewes for proof. Because of this sworn oath, they called the place of this well: Beersheba. After Abimelech and Phicol headed back to Philistia, Abraham planted a grove in Beersheba and called upon "the name of the LORD, the everlasting God."[Genesis 21:22–34]

Isaac

Abraham about to sacrifice Isaac, from an East Anglian missal, c. 1315 (National Library of Wales, Aberystwyth)
Sacrifice of Isaac, by Caravaggio, c. 1603 (Uffizi, Florence)

As had been prophesied in Mamre the previous year,[Genesis 17:21] Sarah became pregnant and bore a son to Abraham, on the first anniversary of the covenant of circumcision. Abraham was "an hundred years old", when his son whom he named Isaac was born; and he circumcised him when he was eight days old.[Genesis] For Sarah, the thought of giving birth and nursing a child, at such an old age, also brought her much laughter, as she declared, "God hath made me to laugh, so that all who hear will laugh with me."[Genesis] Isaac continued to grow and on the day he was weaned, Abraham held a great feast to honor the occasion. During the celebration, however, Sarah found Ishmael mocking; an observation that would begin to clarify the birthright of Isaac.[Genesis 21:8–13]

Ishmael

Ishmael was fourteen years old when Abraham's son Isaac was born to Sarah. When she found Ishmael teasing Isaac, Sarah told Abraham to send both Ishmael and Hagar away. She declared that Ishmael would not share in Isaac's inheritance. Abraham was greatly distressed by his wife's words and sought the advice of his God. God told Abraham not to be distressed but to do as his wife commanded. God reassured Abraham that "in Isaac shall seed be called to thee."[Genesis 21:12] He also said that Ishmael would make a nation, "because he is thy seed".[Genesis 21:9–13]

Early the next morning, Abraham brought Hagar and Ishmael out together. He gave her bread and water and sent them away. The two wandered in the wilderness of Beersheba until her bottle of water was completely consumed. In a moment of despair, she burst into tears. After God heard the boy's voice, an angel of the Lord confirmed to Hagar that he would become a great nation, and will be "living on his sword". A well of water then appeared so that it saved their lives. As the boy grew, he became a skilled archer living in the wilderness of Paran. Eventually his mother found a wife for Ishmael from her home country, the land of Egypt.[Genesis 21:14–21]

Binding of Isaac

The Angel Hinders the Offering of Isaac, by Rembrandt, 1635 (Hermitage Museum, Saint Petersburg)

At some point in Isaac's youth, Abraham was commanded by God to offer his son up as a sacrifice in the land of Moriah. The patriarch traveled three days until he came to the mount that God told him of. He then commanded the servants to remain while he and Isaac proceeded alone into the mount. Isaac carried the wood upon which he would be sacrificed. Along the way, Isaac asked his father where the animal for the burnt offering was, to which Abraham replied "God will provide himself a lamb for a burnt offering". Just as Abraham was about to sacrifice his son, he was interrupted by the angel of the Lord, and he saw behind him a "ram caught in a thicket by his horns", which he sacrificed instead of his son. For his obedience he received another promise of numerous descendants and abundant prosperity. After this event, Abraham went to Beersheba.[Genesis 22:1–19]

Later years

Sarah died, and Abraham buried her in the Cave of the Patriarchs (the "cave of Machpelah"), near Hebron which he had purchased along with the adjoining field from Ephron the Hittite.[Genesis 23:1–20] After the death of Sarah, Abraham took another wife, a concubine named Keturah, by whom he had six sons: Zimran, Jokshan, Medan, Midian, Ishbak, and Shuah.[Genesis 25:1–6] According to the Bible, reflecting the change of his name to "Abraham" meaning "a father of many nations", Abraham is considered to be the progenitor of many nations mentioned in the Bible, among others the Israelites, Ishmaelites,[Genesis 25:12–18] Edomites,[Genesis 36:1–43]) Amalekites,[Genesis 36:12–16] Kenizzites,[Genesis 36:9–16] Midianites and Assyrians,[Genesis 25:1–5] and through his nephew Lot he was also related to the Moabites and Ammonites.[Genesis 19:35–38] Abraham lived to see his son marry Rebekah, (and to see the birth of his twin grandsons Jacob and Esau). He died at age 175, and was buried in the cave of Machpelah by his sons Isaac and Ishmael.[Genesis 25:7–10][1 Chronicles 1:32]

Historicity and origins

Historicity

Abraham's well at Beersheba

In the early and middle 20th century, leading archaeologists such as William F. Albright and biblical scholars such as Albrecht Alt believed that the patriarchs and matriarchs were either real individuals or believable composites of people who lived in the "patriarchal age", the 2nd millennium BCE. But, in the 1970s, new arguments concerning Israel's past and the biblical texts challenged these views; these arguments can be found in Thomas L. Thompson's The Historicity of the Patriarchal Narratives (1974), and John Van Seters' Abraham in History and Tradition (1975). Thompson, a literary scholar, based his argument on archaeology and ancient texts. His thesis centered on the lack of compelling evidence that the patriarchs lived in the 2nd millennium BCE, and noted how certain biblical texts reflected first millennium conditions and concerns. Van Seters examined the patriarchal stories and argued that their names, social milieu, and messages strongly suggested that they were Iron Age creations.[7] By the beginning of the 21st century, archaeologists had given up hope of recovering any context that would make Abraham, Isaac or Jacob credible historical figures.[8]

Origins of the narrative

Abraham's name is apparently very ancient, as the tradition found in Genesis no longer understands its original meaning (probably "Father is exalted" – the meaning offered in Genesis 17:5, "Father of a multitude", is a popular etymology).[9] The story, like those of the other patriarchs, most likely had a substantial oral prehistory.[10] At some stage the oral traditions became part of the written tradition of the Pentateuch; a majority of scholars believe this stage belongs to the Persian period, roughly 520–320 BCE.[11] The mechanisms by which this came about remain unknown,[12] but there are currently two important hypotheses.[13] The first, called Persian Imperial authorisation, is that the post-Exilic community devised the Torah as a legal basis on which to function within the Persian Imperial system; the second is that the Pentateuch was written to provide the criteria for determining who would belong to the post Exilic Jewish community and to establish the power structures and relative positions of its various groups, notably the priesthood and the lay "elders".[14]

Nevertheless, the completion of the Torah and its elevation to the centre of post-Exilic Judaism was as much or more about combining older texts as writing new ones – the final Pentateuch was based on existing traditions.[15] In Ezekiel 33:24, written during the Exile (i.e., in the first half of the 6th century BCE), Ezekiel, an exile in Babylon, tells how those who remained in Judah are claiming ownership of the land based on inheritance from Abraham; but the prophet tells them they have no claim because they do not observe Torah.[16] Isaiah 63:16 similarly testifies of tension between the people of Judah and the returning post-Exilic Jews (the "gôlâ"), stating that God is the father of Israel and that Israel's history begins with the Exodus and not with Abraham.[17] The conclusion to be inferred from this and similar evidence (e.g., Ezra–Nehemiah), is that the figure of Abraham must have been preeminent among the great landowners of Judah at the time of the Exile and after, serving to support their claims to the land in opposition to those of the returning exiles.[17]

Religious traditions

Abraham
Aert de Gelder 009.jpg
Abraham and the Angels, by Aert de Gelder, c. 1680–85 (Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam)
First Patriarch
Venerated in
Feast9 October – Roman Catholicism

Overview

Abraham is given a high position of respect in three major world faiths, Judaism, Christianity and Islam. In Judaism he is the founding father of the Covenant, the special relationship between the Jewish people and God – leading to the belief that the Jews are the Chosen People of God. In Christianity, the Apostle Paul taught that Abraham's faith in God – preceding the Mosaic law – made him the prototype of all believers, circumcised and uncircumcised. In Islam, the prophet Muhammad claimed Abraham, whose submission to God constituted Islam, was a "believer before the fact" and undercut Jewish claims to an exclusive relationship with God and the Covenant.[18]

Judaism

In Jewish tradition, Abraham is called Avraham Avinu (אברהם אבינו), "our father Abraham," signifying that he is both the biological progenitor of the Jews and the father of Judaism, the first Jew.[19] His story is read in the weekly Torah reading portions, predominantly in the parashot: Lech-Lecha (לֶךְ-לְךָ), Vayeira (וַיֵּרָא), Chayei Sarah (חַיֵּי שָׂרָה), and Toledot (תּוֹלְדֹת).

In Jewish legend, God created heaven and earth for the sake of the merits of Abraham.[20] After the deluge, Abraham was the only one among the pious who solemnly swear never forsaking God,[21] and studied in house of Noah and Shem to learn about "Ways of God,"[22] and continuing the line of High Priest from Noah and Shem, then he descended the office to Levi and his seed forever. Before leaving his fathers' land, Abraham was miraculously saved from the fiery furnace of Nimrod following his brave action of breaking the idols of the Chaldeans into pieces.[23] During his sojourning in Canaan, Abraham was accustomed to extend hospitality to travelers and strangers and taught how to praise God also knowledge of God to those who had received his kindness.[24]

Besides Isaac and Jacob, he is the one whose name would appear united with God, as God in Judaism was called Elohei Abraham, Elohei Yitzchaq ve Elohei Ya`aqob ("God of Abraham, God of Isaac, and God of Jacob") and never the God of any one else.[25] He was also mentioned as the father of thirty nations.[26]

Abraham is generally credited as the author of the Sefer Yetzirah (The Book of Creation), one of the earliest extant books on Jewish mysticism.[27]

Christianity

Abraham does not loom so large in Christianity as he does in Judaism and Islam. It is Jesus as the Jewish Messiah who is central to Christianity, and the idea of a divine Messiah is what separates Christianity from the other two religions.[28] In Romans 4, Abraham's merit is less his obedience to the divine will than his faith in God's ultimate grace; this faith provides him the merit for God having chosen him for the covenant, and the covenant becomes one of faith, not obedience.[29]

The Roman Catholic Church calls Abraham "our father in Faith" in the Eucharistic prayer of the Roman Canon, recited during the Mass (see Abraham in the Catholic liturgy). He is also commemorated in the calendars of saints of several denominations: on 20 August by the Maronite Church, 28 August in the Coptic Church and the Assyrian Church of the East (with the full office for the latter), and on 9 October by the Roman Catholic Church and the Lutheran Church–Missouri Synod. In the introduction to his 15th-century translation of the Golden Legend's account of Abraham, William Caxton noted that this patriarch's life was read in church on Quinquagesima Sunday.[30] He is the patron saint of those in the hospitality industry.[31][page needed] The Eastern Orthodox Church commemorates him as the "Righteous Forefather Abraham", with two feast days in its liturgical calendar. The first time is on 9 October (for those churches which follow the traditional Julian Calendar, 9 October falls on 22 October of the modern Gregorian Calendar), where he is commemorated together with his nephew "Righteous Lot". The other is on the "Sunday of the Forefathers" (two Sundays before Christmas), when he is commemorated together with other ancestors of Jesus. Abraham is also mentioned in the Divine Liturgy of Saint Basil the Great, just before the Anaphora, and Abraham and Sarah are invoked in the prayers said by the priest over a newly married couple.

Islam

Islam regards Abraham as a link in the chain of prophets that begins with Adam and culminates in Muhammad.[32] Ibrāhīm is mentioned in 35 chapters of the Quran, more often than any other biblical personage apart from Moses.[33] He is called both a hanif (monotheist) and muslim (one who submits),[34] and Muslims regard him as a prophet and patriarch, the archetype of the perfect Muslim, and the revered reformer of the Kaaba in Mecca.[35] Islamic traditions consider Ibrāhīm (Abraham) the first Pioneer of Islam (which is also called millat Ibrahim, the "religion of Abraham"), and that his purpose and mission throughout his life was to proclaim the Oneness of God. In Islam, Abraham holds an exalted position among the major prophets and he is referred to as "Ibrahim Khalilullah", meaning "Abraham the Beloved of Allah".

Besides Ishaq and Yaqub, Ibrahim is among the most honorable and the most excellent men in sight of God.[36][37] Ibrahim was also mentioned in Quran as "Father of Muslims" and the role model for the community.[38][39]

In the arts

Painting and sculpture

Paintings on the life of Abraham tend to focus on only a few incidents: the sacrifice of Isaac; meeting Melchizedek; entertaining the three angels; Hagar in the desert; and a few others.[40] Additionally, Martin O'Kane, a professor of Biblical Studies, writes that the parable of Lazarus resting in the "Bosom of Abraham", as described in the Gospel of Luke, became an iconic image in Christian works.[41] According to O'Kane, artists often chose to divert from the common literary portrayal of Lazarus sitting next to Abraham at a banquet in Heaven and instead focus on the "somewhat incongruous notion of Abraham, the most venerated of patriarchs, holding a naked and vulnerable child in his bosom".[41] Several artists have been inspired by the life of Abraham, including Albrecht Dürer (1471–1528), Caravaggio (1573–1610), Donatello, Raphael, Philip van Dyck (Dutch painter, 1680–1753), and Claude Lorrain (French painter, 1600–1682). Rembrandt (Dutch, 1606–1669) created at least seven works on Abraham, Peter Paul Rubens (1577–1640) did several, Marc Chagall did at least five on Abraham, Gustave Doré (French illustrator, 1832–1883) did six, and James Tissot (French painter and illustrator, 1836–1902) did over twenty works on the subject.[40]

16th century plaster cast of a late Roman era Sacrifice of Isaac. The hand of God originally came down to restrain Abraham's knife (both are now missing).

The Sarcophagus of Junius Bassus depicts a set of biblical stories, including Abraham about to sacrifice Isaac. These sculpted scenes are on the outside of a marble Early Christian sarcophagus used for the burial of Junius Bassus. He died in 359. This sarcophagus has been described as "probably the single most famous piece of early Christian relief sculpture."[42] The sarcophagus was originally placed in or under Old St. Peter's Basilica, was rediscovered in 1597, and is now below the modern basilica in the Museo Storico del Tesoro della Basilica di San Pietro (Museum of St. Peter's Basilica) in the Vatican. The base is approximately 4 × 8 × 4 feet. The Old Testament scenes depicted were chosen as precursors of Christ's sacrifice in the New Testament, in an early form of typology. Just to the right of the middle is Daniel in the lion's den and on the left is Abraham about to sacrifice Isaac.

George Segal created figural sculptures by molding plastered gauze strips over live models in his 1987 work Abraham's Farewell to Ishmael. The human condition was central to his concerns, and Segal used the Old Testament as a source for his imagery. This sculpture depicts the dilemma faced by Abraham when Sarah demanded that he expel Hagar and Ishmael. In the sculpture, the father's tenderness, Sarah's rage, and Hagar's resigned acceptance portray a range of human emotions. The sculpture was donated to the Miami Art Museum after the artist's death in 2000.[43]

Christian iconography

Usually Abraham can be identified by the context of the image – the meeting with Melchizedek, the three visitors, or the sacrifice of Isaac. In solo portraits a sword or knife may be used as his attribute, as in this statue by Gian Maria Morlaiter or this painting by Lorenzo Monaco. He always wears a gray or white beard.

As early as the beginning of the 3rd century, Christian art followed Christian typology in making the sacrifice of Isaac a foreshadowing of Christ's sacrifice on the cross and its memorial in the sacrifice of the Mass. See for example this 11th-century Christian altar engraved with Abraham's and other sacrifices taken to prefigure that of Christ in the Eucharist.[44]

Some early Christian writers interpreted the three visitors as the triune God. Thus in Santa Maria Maggiore, Rome, a 5th-century mosaic portrays only the visitors against a gold ground and puts semitransparent copies of them in the "heavenly" space above the scene. In Eastern Orthodox art the visit is the chief means by which the Trinity is pictured (example). Some images do not include Abraham and Sarah, like Andrei Rublev's Trinity, which shows only the three visitors as beardless youths at a table.[45]

Literature

Fear and Trembling (original Danish title: Frygt og Bæven) is an influential philosophical work by Søren Kierkegaard, published in 1843 under the pseudonym Johannes de silentio (John the Silent). Kierkegaard wanted to understand the anxiety that must have been present in Abraham when God asked him to sacrifice his son.[46] W. G. Hardy's novel Father Abraham (1935), tells the fictionalized life of Abraham.[47]

Music

In 1681, Marc-Antoine Charpentier released a Dramatic motet Sacrificim Abrahae H 402 - 402 a - 402 b, for soloists, chorus, doubling instruments and bc. Sébastien de Brossard released a cantate Abraham (date unknown).

In 1994, Steve Reich released an opera named The Cave. The title refers to the Cave of the Patriarchs. The narrative of the opera is based on the story of Abraham and his immediate family as it is recounted in the various religious texts, and as it is understood by individual people from different cultures and religious traditions.

Bob Dylan's "Highway 61 Revisited"[48] is the title track for his 1965 album Highway 61 Revisited. In 2004, Rolling Stone magazine ranked the song as number 364 in their 500 Greatest Songs of All Time.[49] The song has five stanzas. In each stanza, someone describes an unusual problem that is ultimately resolved on Highway 61. In Stanza 1, God tells Abraham to "kill me a son". God wants the killing done on Highway 61. Abram, the original name of the biblical Abraham, is also the name of Dylan's own father.

See also

Notes

 1. ^ /ˈbrəhæm, -həm/; Hebrew: אַבְרָהָם, Modern: ʾAvraham, Tiberian: ʾAḇrāhām; Arabic: إبراهيم‎, Ibrahim; Greek: Ἀβραάμ, romanizedAbraám
 2. ^ Hebrew: אַבְרָם, Modern: ʾAvram, Tiberian: ʾAḇrām

References

 1. ^ McCarter 2000, p. 8.
 2. ^ Levenson 2012, p. 8.
 3. ^ Ska 2009, pp. 26–31.
 4. ^ McNutt 1999, pp. 41–42.
 5. ^ Ska 2006, pp. 227–228, 260.
 6. ^ "Abram and Lot Separate", Chabad.org
 7. ^ Moore & Kelle 2011, pp. 18–19.
 8. ^ Dever 2002, p. 98 and fn.2.
 9. ^ Thompson 2002, pp. 23–24.
 10. ^ Pitard 2001, p. 27.
 11. ^ Ska 2009, p. 260.
 12. ^ Enns 2012, p. 26.
 13. ^ Ska 2006, pp. 217, 227–28.
 14. ^ Ska 2006, pp. 217, 227–228.
 15. ^ Carr & Conway 2010, p. 193.
 16. ^ Ska 2009, p. 43.
 17. ^ a b Ska 2009, p. 44.
 18. ^ Peters 2010, pp. 170–71.
 19. ^ Levenson 2012, p. 3.
 20. ^ Ginzberg, 1909 & Vol I: The Wicked Generations.
 21. ^ Ginzberg 1909, Vol. I: In the Fiery Furnace.
 22. ^ Samuel, Moses, 1840, Book of Jasher (Sefer Hayashar) Referred to in Joshua and Second Samuel Chapter 9: 5-6]
 23. ^ Ginzberg 1909.
 24. ^ Ginzberg 1909, Vol. I: The Covenant with Abimelech.
 25. ^ Ginzberg 1909, Vol. I: Joy and Sorrow in the House of Jacob.
 26. ^ Ginzberg 1909, Vol. I: The Birth of Esau and Jacob.
 27. ^ Sefer Yetzirah Hashalem (with Rabbi Saadia Gaon's Commentary), Yosef Qafih (editor), Jerusalem 1972, p. 46 (Hebrew / Judeo-Arabic)
 28. ^ Peters 2010, p. 171.
 29. ^ Firestone, Reuven. "Abraham." Encyclopedia of World History.
 30. ^ Caxton, William. "Abraham". The Golden Legend. Internet Medieval Source Book. Retrieved 3 April 2014.
 31. ^ Holweck 1924.
 32. ^ Levenson 2012, p. PA8.
 33. ^ Peters 2003, p. PA9.
 34. ^ Levenson 2012, p. PA200.
 35. ^ Lings 2004.
 36. ^ Quran (chapter Shaad) 38:45–47
 37. ^ Maulana 2006, p. 104.
 38. ^ Quran (chapter Al-Hajj) 22:78
 39. ^ Quran (chapter Al-Mumtahanah) 60:4–6
 40. ^ a b For a very thorough online collection of links to artwork about Abraham see: Artwork Depicting Scenes from Abraham's Life. Retrieved 25 March 2011
 41. ^ a b Exum 2007, p. 135.
 42. ^ Rutgers 1993.
 43. ^ Abraham's Farewell to Ishmael. George Segal. Miami Art Museum. Collections: Recent Acquisitions.. Retrieved 10 September 2014.
 44. ^ "Abraham the Patriarch in Art – Iconography and Literature". Christian Iconography – a project of Georgia Regents University. Retrieved 18 April 2014.
 45. ^ Boguslawski, Alexander. "The Holy Trinity". Rollins.edu. Retrieved 3 April 2014.
 46. ^ Kierkegaard 1980, pp. 155–156.
 47. ^ Allison, W. T. (26 January 1935). "Abraham's Quest For God". Winnipeg Tribune. Winnipeg, Manitoba. p. 39.Free to read
 48. ^ "Highway 61 Revisited". Retrieved 25 March 2011.
 49. ^ "Rolling Stone's 500 Greatest Songs of All Time". Archived from the original on 13 September 2008. Retrieved 8 August 2008.

Bibliography

Andrews, Stephen J. (1990). "Abraham". In Mills, Watson E.; Bullard, Roger A. (eds.). Mercer Dictionary of the Bible. Mercer University Press. p. 5. ISBN 978-0-86554-373-7.
Barr, James (2013). Bible and Interpretation: The Collected Essays of James Barr. Oxford University Press. ISBN 978-0199692897.
Barr, James (1993). "Chronology". In Metzger, Bruce; Coogan, Michael D. (eds.). The Oxford Companion to the Bible. Oxford University Press. ISBN 978-0199743919.
Carr, David M.; Conway, Colleen M. (2010). "Introduction to the Pentateuch". An Introduction to the Bible: Sacred Texts and Imperial Contexts. John Wiley & Sons. ISBN 978-1405167383.
Coogan, Michael (2008). The Old Testament: A Very Short Introduction. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-530505-0.
Davies, Philip R. (2008). Memories of Ancient Israel: An Introduction to Biblical History – Ancient and Modern. Westminster John Knox Press. ISBN 978-0664232887.
Dever, William G. (2002). What Did the Biblical Writers Know, and when Did They Know It?: What Archaeology Can Tell Us about the Reality of Ancient Israel. Wm. B. Eerdmans Publishing. ISBN 978-0-8028-2126-3.
Enns, Peter (2012). The Evolution of Adam. Baker Books. ISBN 978-1-58743-315-3.
Exum, Jo Cheryl (2007). Retellings: The Bible in Literature, Music, Art and Film. Brill Publishers. ISBN 978-90-04-16572-4.
Ginzberg, Louis (1909). The Legends of the Jews (PDF). Translated by Henrietta Szold. Philadelphia: Jewish Publication Society.
Finkelstein, Israel; Silberman, Neil Asher (2002). The Bible Unearthed: Archaeology's New Vision of Ancient Israel and the Origin of Sacred Texts. Simon & Schuster. ISBN 978-0-7432-2338-6.
Hatcher, W.S.; Martin, J.D. (1998). The Bahá'í Faith: The Emerging Global Religion. Bahá'í Publishing Trust.
Hendel, Ronald (2005). Remembering Abraham: Culture, Memory, and History in the Hebrew Bible. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-803959-4.
Hill, Andrew E.; Walton, John H. (2010). A Survey of the Old Testament. Zondervan. pp. 2024–2030. ISBN 978-0-310-59066-8.
Holweck, Frederick George (1924). A Biographical Dictionary of the Saints. B. Herder Book Co.
Hubbard, David Allan; La Sor, William Sanford; Bush, Frederic William (1996). Old Testament Survey: The Message, Form, and Background of the Old Testament. Wm. B. Eerdmans Publishing. ISBN 978-0-8028-3788-2.
Hughes, Jeremy (1990). Secrets of the Times. Continuum. ISBN 9780567629302.
Kierkegaard, Søren (1980). The Concept of Anxiety: A Simple Psychologically Orienting Deliberation on the Dogmatic Issue of Hereditary Sin. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-02011-2.
Levenson, Jon Douglas (2012). Inheriting Abraham: The Legacy of the Patriarch in Judaism, Christianity, and Islam. Princeton University Press. ISBN 978-0691155692.
Lings, Martin (2004). Mecca: From Before Genesis Until Now. Archetype. ISBN 978-1-901383-07-2.
Ma'ani, Baharieh Rouhani (2008). Leaves of the Twin Divine Trees. Oxford, UK: George Ronald. ISBN 978-0-85398-533-4.
May, Dann J. (December 1993). "The Bahá'í Principle of Religious Unity and the Challenge of Radical Pluralism". University of North Texas, Denton, Texas: 102. Cite journal requires |journal= (help)
Maulana, Mohammad (2006). Encyclopaedia Of Quranic Studies(Set Of 26 Vols.). Anmol Publications. ISBN 978-81-261-2771-9.
McCarter, P. Kyle (2000). "Abraham". In Freedman, Noel David; Myers, Allen C. (eds.). Eerdmans Dictionary of the Bible. Amsterdam University Press. pp. 8–10. ISBN 978-90-5356-503-2.
McNutt, Paula M. (1999). Reconstructing the Society of Ancient Israel. Westminster John Knox Press. ISBN 978-0-664-22265-9.
Mills, Watson E. (1998). Mercer Commentary on the Bible, Volume 1; Volume 8. Mercer University Press. ISBN 978-0-86554-506-9.
Moore, Megan Bishop; Kelle, Brad E. (2011). Biblical History and Israel's Past. Eerdmans. ISBN 978-0-8028-6260-0.
Peters, Francis Edward (2003). Islam, a Guide for Jews and Christians. Princeton University Press. p. 9. ISBN 978-1400825486.
Peters, Francis Edward (2010). The Children of Abraham: Judaism, Christianity, Islam. Princeton University Press. ISBN 978-1-4008-2129-7.
Pitard, Wayne T. (2001). "Before Israel". In Coogan, Michael D. (ed.). The Oxford History of the Biblical World. Oxford University Press. p. 27. ISBN 978-0-19-513937-2.
Rutgers, Leonard Victor (1993). "The Iconography of the Sarcophagus of Junius Bassus (review)". Journal of Early Christian Studies. 1 (1): 94–96. doi:10.1353/earl.0.0155. ISSN 1086-3184.
Shea, William H. (2000). "Chronology of the Old Testament". In Freedman, David Noel; Myers, Allen C. (eds.). Eerdmans Dictionary of the Bible. Eerdmans. ISBN 978-9053565032.
Ska, Jean Louis (2006). Introduction to Reading the Pentateuch. Eisenbrauns. ISBN 978-1-57506-122-1.
Ska, Jean Louis (2009). The Exegesis of the Pentateuch: Exegetical Studies and Basic Questions. Mohr Siebeck. ISBN 978-3-16-149905-0.
Taherzadeh, Adib (1984). "The Death of the Purest Branch". The Revelation of Bahá'u'lláh, Volume 3: 'Akka, The Early Years 1868–77. Oxford, UK: George Ronald. ISBN 978-0-85398-144-2.
Thompson, Thomas L. (2002). The Historicity of the Patriarchal Narratives: The Quest for the Historical Abraham. Valley Forge, Pa: Trinity Press International. pp. 23–24, 36. ISBN 978-1-56338-389-2.
Wilson, Marvin R. (1989). Our Father Abraham: Jewish Roots of the Christian Faith. Massachusetts: Wm. B. Eerdmans Publishing. ISBN 978-0-8028-0423-5.

External links