ابتکار (روزنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ابتکار
Ebtekar newspaper 20.jpeg
گونهروزانه
صاحب امتیازمحمد علی وکیلی
مدیر مسئولمحمد علی وکیلی
زبانفارسی
ستادتهران، ایران
شمارگان۳۰۰۰۰ (سی هزار) نسخه
وبگاه رسمیwww.ebtekarnews.com

ابتکار، روزنامه‌ای است خصوصی که از بهمن‌ماه ۱۳۸۲ در ایران به انتشار می‌رسد.[۱] صاحب امتیاز و مدیر مسئول این روزنامه محمدعلی وکیلی است. شمارگان آن در سال ۱۳۹۶، ۳۰۰۰۰ نسخه در سراسر ایران است.[۲]

تاریخچه[ویرایش]

روزنامه خصوصی ابتکار به مدیر مسئولی محمدعلی وکیلی از بهمن‌ماه ۱۳۸۲ منتشر شده و تاکنون (۲ آذر ۱۳۹۶) پس از چهارده سال انتشار به ۳۸۶۰مین شماره خود رسیده‌است، که از این جهت یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های خصوصی ایران محسوب می‌شود، این روزنامه با ۱۶ صفحه متنوع در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بین‌الملل، ورزشی و هنری هر روزه با قیمت ۱۰۰۰تومان بر روی دکه‌های روزنامه فروشی می‌رود. از شماره نخست ۱۳۹۳، به پیشنهاد شایان ربیعی سردبیر جدید این روزنامه، دو صفحه زنان و اقوام به صفحه‌های موضوعی اضافه شد که در نوع خود منحصر بفرد بود. اما پس از مدتی به علت محدودیت‌های بسیار، این صفحه‌ها از روزنامه حذف شدند.

سردبیران[ویرایش]

سردبیران این روزنامه به ترتیب، محمدعلی وکیلی، علی محقق، فضل‌الله یاری، شایان ربیعی، مهدی وکیلی، مهران کرمی، رضا دهکی و علیرضا صدقی بوده‌اند.در حال حاضر سردبیری روزنامه ابتکار به عهده ژوبین صفاری است. ابتکار در تمامی روزهای انتشار در سایت این روزنامه به آدرس www.ebtekarnews.com در دسترس همگان قرار دارد.

توقیف[ویرایش]

صفحهٔ اول ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ که یکی از تیترهای آن سبب توقیف روزنامه شد.

روزنامهٔ ابتکار شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ با حکم دادسرای رسانه توقیف شد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، روزنامهٔ ابتکار به دلیل یکی از تیترهای شمارهٔ پنج‌شنبه‌اش که برای اعلام تغییر رئیس سازمان زندان‌ها، از تیتر «رئیس سازمان زندان‌ها برکنار شد» استفاده کرده بود توقیف شد. رئیس سازمان زندان‌ها، غلامحسین اسماعیلی چند روز پس از درگیری در بند ۳۵۰ زندان اوین تغییر کرد و تصور می‌شد که او به دلیل برخورد نیروهای امنیتی با زندانیان و پیامدهای آن از سمت خود «برکنار» شده‌است. اما مقام‌های قضایی اعلام کردند که تغییر سمت اسماعیلی در واقع «ترفیع» بوده‌است.[۱][۳] ۹ اردیبهشت اعلام شد که این روزنامه رفع توقیف شده‌است.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «روزنامهٔ «ابتکار» توقیف شد». دویچه وله فارسی. ۲۶ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳.
  2. «شناسنامه ابتکار». وبگاه رسمی روزنامه ابتکار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳.
  3. «روزنامه ابتکار بابت خبر 'برکناری رئیس سازمان زندان‌ها' توقیف شد». بی‌بی‌سی فارسی. ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳.
  4. «از روزنامه ابتکار رفع توقیف شد». بی‌بی‌سی فارسی. ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]