انکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ائا)
پرش به: ناوبری، جستجو
Copia de Enki.jpg

انکی (Enki)یکی از خدایان سومر باستان بود که بعدها در تمدن های اکدی و بابل باستان اآ یا ائا نام گرفت. او در اصل خدای حامی شهر اریدو بود، اما به مرور زمان در سایر فرهنگ های بین النهرین باستان و در میان کنعانیان و هیتی ها و هوری ها نیز نفوذ کرد.

او الهه صنایع دستی(gašam)، آب ها، آب دریاها، آب دریاچه ها(a, aba,ab)، هوش(gestú در اصل به معنای گوش) و خالق( سازنده آبجو و گل تیره و ...) بود.

برخی اعتقاد دارند انکی به معنای سرور زمین است.

ائا یا اآ یکی از خدایان سومریان بود که او را خدای اقیانوسها و آب‌های زیرزمینی می‌شناختند. در حماسهٔ گیلگمش، ائا به گیلگمش دانایی بسیار می بخشد. "انکی" یا نام دیگر او که ریشه یونانی دارد لوسیفر یعنی آورنده نور, در واقع خالق اصلی نژاد انسانهای هوشمند یا هوموسوپین میباشد. او از طریق لقاح اسپرم خود با تخمک نین_هورساگ و کمی دستکاری در آن نژاد ما یعنی انسان هوشمند را آفرید. انکی از ازدواج خدایان دیگر به وجود آمد و پدر او آنو و مادر او آنتو نیز حاصل ازدواج خدایان دیگری است.اصلیت این خدایان از سیارفات دیگر است.یعنی سرزمین خدایان.

انکی که دانشمندی ماهر بود خدای حکمت, رحمت, دانایی است و علم او بیکران است و همه علوم پزشکی, ریاضی و نجوم از آن اوست حتی در علم جادوگری نیز مهارت دارد.انکی که دانشمند بزرگ ژنتیک بود نژاد های بسیاری از موجودات را خلق کرد. از جمله آنها نژاد نفیلیم یا انسانهای غول پیکر و بسیاری از موجودات دیگر. 

انسانها در تمدن سومری او را إآ, EAیعنی سرزمین و خداوند می خواندند. او خود را به مردمان سرزمین بابل,مصر,یونان شناساند و در بسیاری از کارها به آنها کمک کرد و باعث پیشرفت مصریان باستان در علم پزشکی, نجوم و ریاضیات شد و حتی اهرام مصر با کمک این خدایان و راهنمایان بنا شد.و مجسمه ابولهول که ۱۲۵۰۰سال قدمت دارد و خیلی از بناها و آثار عجیب و بزرگ و حتی تکرار نشدنی در زمین. او نور را برای مخلوقات زمین فرستاد و به همین دلیل او را آورنده نور می نامند. از زمان خلقت انسانها توسط انکی, او با مخالفتهای خدایان دیگر مواجه شد که از مهم ترین آن, پدرش آنو بود.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Enki»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ فوریه ۲۰۱۴).
  • شاملو، احمد. گیل‌گمش. نشر چشمه.

یافته هایی از یک فرارونده