آگوستین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
سن اگوستین
Augustine Lateran.jpg
قدیمیترین پرتره از سن آگوستین
شناسنامه
لقب زرین دهان
زادروز ۱۳ نوامبر ۳۵۴
زادگاه شهر تاگاست واقع در ایالت سوق اهراس، امپراتوری روم-الجزایر امروزی
تاریخ مرگ ۲۸ اوت ۴۳۰ (۷۵ سال)
محل مرگ شهر هیپو، الجزایر
مدفن آلمان
دین مسیحیت

آگوستین معروف به آگوستین قدیس (Saint Augustinus) از تأثیرگذارترین فیلسوفان و اندیشمندان مسیحیت در دوران باستان و اوایل قرون وسطی محسوب می‌گردد. او از شکل دهندگان سنت مسیحی غربی (کاتولیک و پروتستان) به حساب می‌آید.

زندگی[ویرایش]

وی از قوم بربر در شمال آفریقا بود و در شهر تاگاسته یا سوق اهراس در ایالت رومی نومیدیه واقع در الجزایر کنونی[۱]متولد گردید. او از یک مادر مسیحی و پدر مشرک به دنیا آمد. در طفولیت و جوانی در آموزشگاهی به تحصیل پرداخت که دروسش سنگین و معلمانش فوق‌العاده سختگیر بودند. او مدتی در کارتاژ زندگی کرد و در این شهر بود که غرق در لذات دنیوی گردید و قسمت اعظم اوقات خود را صرف لهو و لعب می‌کرد. بعد به رم رفت و چندی در این شهر به تدریس پرداخت. از رم به میلان مسافرت کرد و در این شهر بود که رسماً مسیحی شد و سرانجام در سلک کشیشان درآمد. آگوستین در آغاز جوانی نه علاقه‌ای به دین داشت و نه فلسفه، و تمام اوقات خود را صرف مطالعه آثار ادبی می‌نمود، ولی پس از مطالعه آثار سیسرون به شدت به فلسفه علاقه‌مند گردید.

وی در ابتدا مانوی یا ثنویت گرا بود ولی به اعتراف خودش چون به بیهودگی این مذهب در بسیاری از عقاید و اندیشه‌هایش پی می‌برد به رم مهاجرت کرده و به مکتب فلسفی شکاکیون جدید ملحق می‌گردد. پس از مدتی این مکتب فکری نیز او را اقناع نمی‌کند. در شهر میلان با شخصی با اندیشه‌های نوافلاطونی به نام «فلاویوس مائیوس تئودوروس» آشنا می‌گردد و از همین راه به مکتب نوافلاطونیان وارد می‌شود. پس از آن به دین مسیحیت می‌پیوندد. پس از مدتی به مقام اسقفی شهر هیپو انتخاب می‌شود و در همین شهر نیز از دنیا می‌رود.

وی تا پایان عمر خود نیز تحت اندیشه‌های نوافلاطونی و مانوی بوده‌است و این امر دربسیاری از نظریات و آثار وی به روشنی نمایان است. آگوستین در آثار خود که راجع به تثلیث، چگونگی خلقت، حقیقت، نفس، مسئله گناه و ثواب، جبر و اختیار، نجات انسان به فضل الهی و… می‌باشد می‌کوشد تا حکمت افلاطونی را با اصول آیین نصاری تطبیق دهد و از این دو معجونی که مورد قبول آبای مسیحی باشد به وجود آورد.

آراء و نظریات مهم آگوستین[ویرایش]

عقل و ایمان[ویرایش]

در رابطه عقل و ایمان از دیدگاه آگوستین باید دوجنبه را در نظر گرفت:

 1. منظور آگوستین از عقل، عقلی اشراقی است که آن از ناحیه خداوند به انسان علوم حقیقی را اشراق کند.
 2. نظر آگوستین در رابطه عقل و ایمان به دو شکل است که این دو نظر متفاوت در دو دوره متفاوت از عمر وی ابراز می‌گردد؛ که شرح آن به قرار زیراست:

نظر ابتدایی آگوستین این بود که ابتدا انسان باید ایمان آورد و پس از آن که ایمان آورد عقل آن تحت مقوله ایمان قرار می‌گیرد و در نتیجه عقل وسیله‌ای می‌گردد درخدمت ایمان و آن هم برای درک بهتر کتاب مقدس. همچنین به اعتقاد او انسان بدون ایمان نیز به مراحلی از علم و حقیقت می‌رسد که این همان علوم طبیعی می‌باشد. چرا که ما می‌بینیم که فی المثل ۴=۲+۲ که این امر در نزد تمام ریاضیدانان چه مسیحی و چه غیر مسیحی مشترک می‌باشد؛ و در نتیجه انسان بدون ایمان هم می‌تواند به کسب علوم و آن هم علوم طبیعی و ریاضی و… بپردازد ولی هیچگاه نمی‌تواند به حقیقت برسد مگر اینکه به مسیح ایمان بیاورد.

این اولین نظر آگوستین در رابطه عقل و ایمان تا حدودی نظری معتدل به‌شمار می‌آید؛ ولی نظر دیگر آگوستین که در اواخر عمر وی مطرح می‌شود از حالت اعتدال خارج می‌گردد و به نوعی حالت جزم گرایی سوق پیدا می‌کند. در نظر دوم آگوستین دربارهٔ رابطه عقل و ایمان وی معتقد است که علم بدون ایمان روبه سوی انحراف دارد. وباعث گمراهی انسان‌ها می‌گردد، پس انسان باید ابتدا ایمان بیاورد و در پرتو این ایمان است که می‌تواند از عقل استفاده کند چرا که در غیر این صورت به گمراهی کشیده می‌شود. عقل پس از ایمان آوردن می‌تواند در سایه سار عقل الهی به حقیقت مطلق دست پیدا کند.

از دو دیدگاه بالا دیدگاه دومی دیدگاه غالب بر آگوستین دربارهٔ عقل و ایمان است.

نظریه شناخت[ویرایش]

دربارهٔ نفس، آگوستین دو نظر را در جاهای مختلف آن می‌پذیرد. یکی مِثل افلاطون نفس را جوهر بدن و امری که قبل از بدن نیز وجود داشته‌است می‌انگارد و معمولاً در مباحث فلسفی خودش دربارهٔ نفس از تعریف افلاطونی و افلوطینی نفس استفاده می‌کند؛ ولی در مقابل این تعریف، تعریف کتاب مقدس از نفس که آن عنصری است مجرد که پس از اینکه بدن به وجود آمد آن نیز به وجود می‌آید. این نظر مانند نظر افلاطون و افلوطین نیست که نفس را امری می‌دانستند که قبل از بدن نیز وجود داشته‌است. معمولاً آگوستین در بحث‌های کلامی خودش از تعریف کتاب مقدس دربارهٔ نفس بهره می‌گیرد؛ ولی درمجموع او تعریف افلاطونی نفس را می‌پذیرد و آن را امری مجرد وبرتر از بدن می‌داند و معتقد است که حتی عمل شناخت نیز توسط همین نفس صورت می‌گیرد. در واقع حواس پنجگانه هنگامی که چیزی را درک کردند شکلی از این ادراک است که درنفس منتقش می‌گردد؛ و چون نفس نیز بر تمام بدن احاطه دارد پس کل بدن تحت شناخت و تأثیر نفس قرار دارد. این عمل شناخت حسی توسط نفس و از طریق بدن شکل می‌گیرد؛ و در واقع حواس پنجگانه آدمی تنها وسیله‌ای است برای شناخت انسان از امور بیرونی که شناخت نهایی توسط نفس صورت می‌گیرد.

درباب شناخت حقیقی او نیز مانند افلاطون معتقد است که شناخت و معرفت حقیقی از طریق عقل جزئی انسان صورت نمی‌گیرد چراکه عقل امری است شخصی و جزئی و معرفتی نیز که به آن تعلق می‌گیرد نیز متعلق آن این جهان جزئی و متغیر است، پس شناخت حقیقی توسط این عقل استدلالی نمی‌تواند صورت بگیرد و بلکه توسط عقل اشراقی است که این معرفت حقیقی شکل می‌گیرد.

آگوستین به پیروی از افلاطونیان میانه مثل را در عقل خداوند قرار می‌دهد؛ و معرفت حقیقی معرفت به این مثل است که هیج گونه تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌گردد و اموری کلی و ازلی هستند. در نتیجه انسان باید از طریق ایمان آوردن به مسیح این عقل اشراقی را کسب کند و از طریق این عقل اشراقی است که می‌تواند به حقایق عالم مثل دست پیدا کند. این عمل اشراق را آگوستین تحت تأثیر گنوسیها گرفته‌است. از دیدگاه او خداوند مانند نوری است که به این عالم می‌تابد و عالم عدم را به عالم وجود مبدل می‌کند. همچنین از طریق این نور است که انسان به حقیقت می‌رسد. این نور حقیقیت در همه افراد وجود دارد ولی عده‌ای از آن کمتر بهره می‌برند و تنها در حیطه علوم طبیعی باقی می‌مانند ولی عده‌ای دیگر با ایمان به مسیح فراتر از علوم طبیعی رفته و با عالم مثل ارتباط برقرار می‌کنند.

خداشناسی[ویرایش]

دربارهٔ اندیشه‌های آگوستین دربارهٔ خداشناسی این امر را باید ذکر کرد که در نظر آگوستین خدا را نمی‌توان با این عقل محدود و جزئی شناخت. خدا تنها و تنها از طریق عقل و آن هم عقل اشراقی است که مورد شناخت قرار می‌گیرد. خدا سرمدی، خیر محض، وجود مطلق و… است. در اینجا آگوستین از این سنت نوافلاطونی که به خداوند هیچگونه لقبی را نمی‌داد دور می‌گردد و القاب و صفات مختلفی را به خداوند نسبت می‌دهد. از دیدگاه او مهم‌ترین صفت خداوند وحدت می‌باشد؛ و این صفتی است که مشرکان را از مسیحیان متمایز می‌سازد. چرا که در تثلیث هر سه اقنوم یا شخص دارای وحدت جوهر هستند. زیرا اگر دارای وحدت جوهر نباشند پس دارای سه خدای متفاوت خواهیم بود و این امر مستلزم سه خدایی بودن و شرک در مسیحیت می‌گردد. تمام صفات خداوند عین ذات او هستند زیرا درغیر این صورت دوگانگی بین ذات و صفات پیش می‌آید و در نتیجه خداوند مرکب خواهد شد که برای خداوند این امر نقص محسوب می‌گردد. خدا جهان را بر اساس عقل خود ایجاد کرده‌است؛ و همچنین او تمام موجودات را در یک آن می‌شناسد تا عرض زمان بر او حمل نگردد. وی تنها خداوند را لایق این امر می‌داند که او را essentia بنامد. افلاطون عالم مثل را همان عالم معقول و عالم وجود مطلق یا ousia می‌دانست. آگوستین ترجمه ousia را به essentia پذیرفت و خداوند را وجود مطلق نامید. وی از سردمداران فلسفه ذات گرا essentaialist در مقابل فلسفه‌های جوهر گرا یا substantaialist است. معمولاً درتاریخ فلسفه کسانی که گرایش‌های ارسطویی را پذیرفته‌اند بیشتر جوهرگرا هستند؛ و کسانی که اندیشه‌های افلاطونی را پذیرفته‌اند بیشتر ذات گرا می‌باشند. وجود حقیقی وجودی است که هیچ گونه تغییری در آن رخ نمی‌دهد. چرا که هر تغییر مستلزم نوعی عدم می‌باشد. برای مثال هنگامیکه شکوفه سیبی به یک سیب کامل تبدیل و تغییر می‌کند، پذیرفتن صورت سیب منوط است به عدم صورت شکوفه. پس وجود حقیقی در آن تغییری نمی‌باشد چرا که هر تغییر مستلزم نوعی عدم است؛ و چون خداوند وجود مطلق است نیز هیچ گونه تغییر و شدنی در آن ایجاد نمی‌گردد. این اصل را نیز آگوستین وامدار افلاطون و پارمنیدس و افلاطونیان میانه می‌باشد.

نگاره‌ای از آگوستین

تثلیث[ویرایش]

وی از نظریه پردازان بزرگ مسیحی در باب تثلیث می‌باشد. از دیدگاه او خدای واحد و حقیقی از سه شخص تحت عناوین: پدر، پسر و روح‌القدس تشکیل یافته‌است؛ و خداوند درحقیقت از این سه شخص تثلیث می‌باشد. آگوستین مهم‌ترین صفت خداوند را وحدت معرفی می‌کند؛ و بیان می‌کند که این امر است که مسیحیان را با مشرکان متمایز می‌کند. در واقع او این توجیه فلسفی را برای تثلیث بیان می‌کند که این سه شخص از نظر جوهر دارای وحدت می‌باشند تا ایجاد سه خدایی و شرک نشود. وی مقولات ارسطویی را دربارهٔ خداوند به سه بخش تقسیم می‌کند: مقولات مطلق، عرضی و حملی. سه مقوله جوهر، کم و کیف جزء مقولات مطلق می‌باشند. خداوند جوهر است و دو مقوله دیگر (کم و کیف) به صورت هم‌زمان بر او حمل می‌گردند. یعنی خداوند در عین اینکه جوهر است عظیم (کم) و خیر (کیف) نیز می‌باشد؛ و این دو مقوله چون بنا به جوهر بر خداوند حمل می‌شوند با آن یکی هستند و مطلق می‌باشند. همچنین این دو مقوله هم‌زمان بر سه شخص تثلیث و کل تثلیث به عنوان واحد حمل می‌گردند. اصولاً هنگامی که می‌گوییم خدا هست و می‌باشد، یعنی عظیم است خیر است و … و در واقع بین بودن و عظیم بودن و خیر بودن او هیچ تفاوتی نیست. یعنی صفات خدا عین ذات اوست تا دوگانگی و ترکیب بین ذات وصفات ایجاد نگردد. به عقیده آگوستین رابطه بین سه شخص تثلیث بر اساس حمل اضافی است که صورت می‌گیرد. یعنی اگر یکی پدر است و یکی دیگر پسر این به واسطه روابطی است که بین این سه شخص درجریان می‌باشد. مثالی هم که در این زمینه می‌زند مثال برده و ارباب است. هنگامی که یکی برده و دیگری ارباب می‌باشد این در واقع به واسطه رابطه‌ای است که بین این دو شخص برقرار می‌باشد؛ و هنگامی که این رابطه از آن‌ها گرفته شود دیگر این نسبت ارباب و بردگی نیز ازبین می‌رود. یکی ارباب است به واسطه اینکه به دیگری حکم می‌کند، و دیگری برده‌است به واسطه اینکه باید فرمانپذیر باشد. در تثلیث نیز همین‌طور است یکی پدر است چون پسر از اوست و یکی پسر چون مولود پدر است. یکی نیز روح‌القدس چون از پدر و پسر است. هنگامی که رابطه ارباب و بردگی از آن دو شخص گرفته می‌شود نه چیزی به جوهر آن‌ها اضافه و نه کم می‌شود. بلکه رابطه آنهاست که فسخ می‌گردد. در تثلیث نیز همین‌طور می‌باشد. هیچ چیزی به واسطه این روابط بین سه شخص تثلیث نه به جوهر آن‌ها اضافه می‌شود و نه از جوهر آن‌ها کم می‌شود بلکه رابطه بین آنهاست که باعث ایجاد تثلیث می‌گردد. پس آگوستین به این وسیله این امر را که این سه شخص باید دارای سه جوهر باشند را توجیه می‌کند. آگوستین چون روح انسان را نیز امری خدایی می‌داند، آن را نیز به تبعیت از تثلیث به سه بخش تقسیم می‌کند و در واقع تثلیث را در روح نیز جاری می‌کند و آن را به سه بخش نفس، عقل و حیات یا فکر، شناخت و عشق تقسیم می‌کند.

خلقت[ویرایش]

از دیدگاه آگوستین خلقت از یک موجود سرمدی و ازلی یعنی همان خداوند می‌باشد. همانطوری‌که قبلاً ذکر شد مثل در عقل خداوند قرار دارد و این عقل همان خدای پسر می‌باشد. خدای پدر با توجه به این مثل که شامل تمام حقایق در این جهان می‌باشد به ماده بی نظم جهانی (cahos) نظم می‌بخشد. همچنین این ماده در واقع همان علت مادی است که، مخلوق خداوند می‌باشد ونه موجودی ازلی و بلکه موجودی است ممکن و حادث. وی برای خلقت دو امر را به عنوان اصول معتقدات مسیحی ذکر می‌کند که آن‌ها عبارت‌اند از:

 1. خلقت از عدم می‌باشد: از دیدگاه آگوستین خلقت از عدم می‌باشد و، خدای آگوستین موجودی است که کافی است بگوید باش تا هرچیزی از جمله جهان موجود شود. پس خلقت امری ازلی نمی‌باشد، بلکه زمانی را هم می‌توان تصور کرد که ماسوی الله نبوده‌اند؛ و خداوند از این عدم و نیستی این جهان را آفریده‌است.
 2. خلقت همراه با زمان می‌باشد: چون خلقت از عدم است، پس زمانی بوده‌است که جهان نبوده‌است و در واقع زمان هم نبوده‌است. یعنی اینکه قبل از اینکه خداوند اراده کند تا جهان به وجود آید زمانی نبوده‌است و با اراده خداوند برای خلقت جهان بوده‌است که جهان موجود شده و زمان نیز

با آن پدید آمده‌است. پس خلقت با زمان بوده‌است و نه امری ازلی.

دربارهٔ مسئله خلقت امر دیگری نیز در فلسفه آگوستین مهم است و آن استفاده آگوستین از «نظریه عقول بذری» رواقیون می‌باشد. وی بیان می‌کند که هر نوع از موجودی در واقع دربردارنده بذر انواع بعد از خودش می‌باشد. یعنی اولین زوج انسانی که به وجود آمده بودند، بذر تمام انسان‌های بعد از خودشان را در درون خود دارا می‌بودند؛ و این امر یعنی دربرداشتن انواع بعد از خود از هر انسان تا انسان دیگر وجود دارد. اگر قرار است که خداوند برای مثال …۳ انسان را در کره زمین بیافریند و به وجود آورد، بذر این …۳ نوع انسان در همان انسان ابتدایی قرار دارد و با مرگ هر انسان و متولد شدن انسانی دیگر از این نوع بذر کاسته می‌گردد و آن از قوه بودن به فعلیت می‌رسد.

مسئله شر ازنظر آگوستین[ویرایش]

آگوستین مسئله شر را به دو طریق و آن هم اندیشه سنت‌های گذشته فلسفی حل می‌کند که آن نیز بر دو قسم تقسیم می‌گردد و آن دو عبارتند از:

 1. شر امری است عدمی: این نظریه را که شر امری است عدمی را آگوستین از سنت نوافلاطونیان به وام گرفته‌است؛ و این نظریه بر این تأکید دارد که شر را خداوند به وجود نیاورده است، و در واقع عدم وجود خیر همان شر است. برای مثال عالم مادی به ذاته امری شر نیست. بلکه در قیاس با عوالم دیگر است که در مرتبه‌ای پایین‌تر و نازل تر قرار می‌گیرد و شر محسوب می‌گردد. در واقع شر بودن یا نبودن عالم ماده به خاطر (نداشتن و عدم) یا وجود عالم بالاتر از آن می‌باشد؛ و همچنین در مورد تاریکی و ظلمت نیز همین‌طور می‌باشد. یعنی اینکه ظلمت به صورت امری خارجی واقعاً وجود ندارد بلکه ظلمت عدم نور می‌باشد.
 2. شر امری است نسبی: این نظریه را آگوستین از رواقیان گرفته‌است. اگر انگشتان دست انسان ظریف است و ممکن است که در اثر ضربه‌ای شکسته شود، این امری شر و بد محسوب نمی‌شود. اگر این ظرافت را انگشتان دست دارا نبودند دیگر انسان نمی‌توانست که آثار هنری بیافریند و حتی غذا بخورد. اگر دندان درد برای انسان دردناک است این امر ذاتاً شر محسوب نمی‌گردد، بلکه این درد خود این هشدار را به ما می‌دهد که ضایعه‌ای در دندان‌های ما وجود دارد و ما باید آن را رفع کنیم. شر بودن درد دندان به خاطر درد آن امری است نسبی، چون در عین اینکه درد آن برای ما بد است و شر محسوب می‌گردد، از آن طرف هم مفید و خوب است که ما را از ضایعه‌ای آگاه می‌کند، و این همان نسبی بودن شر را نشان می‌دهد.

فلسفه تاریخ و سیاست[ویرایش]

در باب فلسفه تاریخ و سیاست آگوستین به جهان به شکل ثنوی یا مانوی نگاه می‌کند. فلسفه تاریخ او در کتاب در باب شهر خدا یافت می‌شود. آگوستین ملت‌ها را در طول تاریخ به دو قطب شهر خدا و شهر دنیا تقسیم‌بندی می‌کند. مردم شهر خدا کسانی هستند که مرکزیت آن‌ها همان اورشلیم یعنی زادگاه عیسی مسیح است. اینان مردمی خدایی اند که به توحید اعتقاد دارند و به خداوند عشق می‌ورزند. نقطه مقابل این شهر شهر دنیا قرار دارد که مرکزیت آن‌ها شهر بابل است و این امر به خاطر فساد و فحشایی که در بابل آن زمان رایج بوده‌است می‌باشد. مردم شهر دنیا انسان‌های مغرور و متکبر هستند و دین اینان ادیان چند خدایی می‌باشد یعنی مشرک هستند. نکته جالب توجه در نظریات آگوستین در این باره این امر است که او معتقد است که افرادی هستند که به ظاهر در شهر دنیا هستند ولی در واقع در شهر خدا هستند و همچنین عکس آن یعنی مردمی هستند که به ظاهر در شهر خدا اند ولی در باطن در شهر دنیا می‌باشند. این امر دیدگاه شمول گرایانه آگوستین به مسیحیت را نشان می‌دهد که از پایه‌های شکل‌گیری نظریه پلورالیسم دینی جان هیک در عصر حاضر است. در واقع در اینجا آگوستین صرف انجام اعمال ظاهری را مبتنی بر پذیرش مسیحیت نمی‌داند بلکه آنچه اهمیت دارد باطن و نیت اعمال است که برای عشق به خداوند صورت گیرد. همچنین این افراد شهر دنیا و شهر خدا در روز قیامت از یکدیگر جدا می‌گردند و در قیامت است که مشخص می‌گردد که کدام اهل شهر دنیا و کدام اهل شهر خدا هستند. این نظریات از این حیث در مقوله فلسفه تاریخ می‌گنجد که در واقع آگوستین اقوام کل تاریخ را به دو قسمت تقسیم‌بندی می‌کند، یعنی به اقوام عالم از دیدی تاریخی می‌نگرد و همچنین به خاطر اینکه مسیحیت حاضر نتیجه گناه تاریخی است که از آدم تا حالا به افراد رسیده‌است. در مقوله فلسفه سیاست قرار می‌گیرد به این خاطر که اقوام و ملت‌های جهان را با ذکر نام شهر به عنوان مرکزیت این اقوام در دو قسمت شهر دنیا و شهر خدا تقسیم‌بندی می‌کند.

زیبایی[ویرایش]

به عقیده آگوستین در اشیاء زیبا نوعی آهنگ یا ریتم به چشم می‌خورد این ریتم بیانگر همان وحدت عددی و نظم دقیقی است که میان اجزاء و عناصر سازنده اشیاء برقرار است. این آهنگ یا ریتم آنچنان نزد او حائز اهمیت است که آن را منشأ همه زیبایی‌ها می‌داند اما این آهنگ نزد وی با معنای رایج آن تفاوت گسترده‌ای داشت. به زعم وی مفهوم ریتم یا آهنگ کیفیتی است که قابل کاربرد و قابل اعمال در خصوص پدیده‌های عینی، ملموس مادی و معنوی است؛ بنابراین این آهنگ حد و مرز قالب‌ها را در هم می‌شکند، یعنی تنها میان اصوات یا اجرام وجود ندارد بلکه میان اذهان و حالت‌ها نیز می‌توان به وجود ریتم یا آهنگ برخورد. به عبارتی دیگر، آهنگ کلید زیبایی هر پدیده‌ای به‌شمار می‌آید. از سویی دیگر، به عقیده وی، گرچه مفهوم کیفیت یا چونی یا حالت‌های مختلف موجود در اشیاء واجد اهمیت است اما زیبایی را صرفاً نباید و نمی‌تواند به کیفیت محدود ساخت. کیفیت منظور در این‌جا حضور وحدت تمامی یا حضور وحدت همه اجزاء سازنده یک شیء است. زیبایی در عین حال باید نشانگر تفاوت و تضاد نیز باشد. زیرا تضاد و تفاوت خود بیان مراحلی از درجات استکمالی شیء زیبا به‌شمار می‌رود. او همچنین امر زیبا را از امر شایسته و مناسب متمایز می‌دانست. به زعم وی امر شایسته و مناسب صرفاً کیفیتی است نسبی، یعنی هر چیز در مقایسه و نسبت با چیز دیگر شایسته و در خور حساب می‌آید. علاوه بر این، او امر زیبا را از امر مطبوع و لذت بخش متمایز می‌دانست. اساس زیبایی صرفاً بر انتقال لذت یا انطباع خاطر محدود نمی‌شود. آموزه‌های آگوستین در باب زیبایی را می‌توان با پاره‌ای آموزه‌های روان‌شناختی و انسان‌شناختی همراه دید. در تلقی آگوستین از زیبایی و آثار هنری وحدت و هماهنگی نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای ایفا می‌کنند و به همین خاطر دیدگاه‌های زیباشناسی وی را اوج تکامل زیباشناسی قرون وسطی و مسیحیت به‌شمار می‌آورند.

آثار[ویرایش]

از مهم‌ترین آثار وی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اعترافات: که زندگی‌نامه فلسفی-اعتقادی وی می‌باشد. گفته می‌شود این اثر نخستین خودزندگی‌نامه‌ای است که در غرب نگاشته شده‌است.
 • در باب تثلیث: که این اثر مهم به نوعی تبیین اعتقادی دربارهٔ تثلیث می‌پردازد.
 • شهر خدا: کتابی است درباب فلسفه تاریخ و سیاست. آگوستین از پایه‌گذاران فلسفه سیاست در غرب محسوب می‌گردد.
 • درباب معنی لفظی کتاب سفر پیدایش: نشان دهندهٔ عقاید وی دربارهٔ خلقت وشکل‌گیری جهان است.
 • درباب اصول عقاید مسیحی
 • درباب هشتادو سه سؤال مختلف
 • رسالات علیه دین مانوی.

منابع[ویرایش]

 1. تاریخ علم کمبریج-کالین. ا. رُنان-ترجمهٔ حسن افشار-نشر مرکز-ص 342
 • تاریخ فلسفه قرون وسطی اثر دکتر محمد ایلخانی
 • برگرفته از سایت www.heirat.ir. انتشار مطالب طبق مجوز گنو بلامانع است.


Augustine of Hippo

Saint Augustine - Tomas Giner.JPG
Painting of Saint Augustine by Tomás Giner, year 1458, tempera on panel Diocesan Museum of Zaragoza, Aragon, Spain.
Born13 November 354 AD
Died28 August 430 AD (age 75)
Hippo Regius, Numidia (modern-day Annaba, Algeria)
Cause of deathNatural Causes
NationalityRoman African
Notable work
Confessions of St. Augustine
City of God
On Christian Doctrine
EraAncient philosophy
Medieval philosophy
RegionWestern philosophy
School
Notable studentsPaul Orosius[21]
Main interests
Notable ideas

Saint Augustine of Hippo (/ɔːˈɡʌstɪn/; 13 November 354 – 28 August 430 AD)[22] was a Roman African, early Christian theologian and Neoplatonic philosopher from Numidia whose writings influenced the development of the Western Church and Western philosophy, and indirectly all of Western Christianity. He was the bishop of Hippo Regius in North Africa and is viewed as one of the most important Church Fathers of the Latin Church for his writings in the Patristic Period. Among his most important works are The City of God, De doctrina Christiana, and Confessions.

According to his contemporary, Jerome, Augustine "established anew the ancient Faith".[a] In his youth he was drawn to Manichaeism and later to neoplatonism. After his baptism and conversion to Christianity in 386, Augustine developed his own approach to philosophy and theology, accommodating a variety of methods and perspectives.[23] Believing that the grace of Christ was indispensable to human freedom, he helped formulate the doctrine of original sin and made seminal contributions to the development of just war theory. When the Western Roman Empire began to disintegrate, Augustine imagined the Church as a spiritual City of God, distinct from the material Earthly City.[24] His thoughts profoundly influenced the medieval worldview. The segment of the Church that adhered to the concept of the Trinity as defined by the Council of Nicaea and the Council of Constantinople[25] closely identified with Augustine's On the Trinity.

Augustine is recognized as a saint in the Catholic Churches, the Eastern Orthodox Church, and the Anglican Communion and as a preeminent Doctor of the Church. He is also the patron of the Augustinians. His memorial is celebrated on 28 August, the day of his death. Augustine is the patron saint of brewers, printers, theologians, and a number of cities and dioceses.[26] Many Protestants, especially Calvinists and Lutherans, consider him to be one of the theological fathers of the Protestant Reformation due to his teachings on salvation and divine grace.[27][28][29] Protestant Reformers generally, and Martin Luther in particular, held Augustine in preeminence among early Church Fathers. Luther himself was, from 1505 to 1521, a member of the Order of the Augustinian Eremites.

In the East, his teachings are more disputed, and were notably attacked by John Romanides.[30] But other theologians and figures of the Eastern Orthodox Church have shown significant approbation of his writings, chiefly Georges Florovsky.[31] The most controversial doctrine associated with him, the filioque,[32] was rejected by the Orthodox Church[33] as Heretic Teaching.[34] Other disputed teachings include his views on original sin, the doctrine of grace, and predestination.[32] Nevertheless, though considered to be mistaken on some points, he is still considered a saint, and has even had influence on some Eastern Church Fathers, most notably Saint Gregory Palamas.[35] In the Orthodox Church his feast day is celebrated on 15 June.[32][36] Historian Diarmaid MacCulloch has written: "[Augustine's] impact on Western Christian thought can hardly be overstated; only his beloved example Paul of Tarsus, has been more influential, and Westerners have generally seen Paul through Augustine's eyes."[37]

Life

Background

Augustine of Hippo (/ɔːˈɡʌstɪn/,[22] /əˈɡʌstɪn/,[38] or /ˈɔːɡʌstɪn/;[39] Latin: Aurelius Augustinus Hipponensis;[b] 13 November 354 – 28 August 430 AD), also known as Saint Augustine, Saint Austin,[40] is known by various cognomens throughout the Christian world across its many denominations including Blessed Augustine, and the Doctor of Grace[41] (Latin: Doctor gratiae).

Hippo Regius, where Augustine was the bishop, was in modern-day Annaba, Algeria.[42][43]

Childhood and education

The Saint Augustine Taken to School by Saint Monica. by Niccolò di Pietro 1413–15

Augustine was born in the year 354 AD in the municipium of Thagaste (now Souk Ahras, Algeria) in the Roman province of Numidia.[44] His mother, Monica or Monnica,[45] was a devout Christian; his father Patricius was a Pagan who converted to Christianity on his deathbed.[46]

Scholars generally agree that Augustine and his family were Berbers, an ethnic group indigenous to North Africa,[47][48][49] but that they were heavily Romanized, speaking only Latin at home as a matter of pride and dignity.[47] In his writings, Augustine leaves some information as to the consciousness of his African heritage. For example, he refers to Apuleius as "the most notorious of us Africans,"[47][50] to Ponticianus as "a country man of ours, insofar as being African,"[47][51] and to Faustus of Mileve as "an African Gentleman".[47][52]

Augustine's family name, Aurelius, suggests that his father's ancestors were freedmen of the gens Aurelia given full Roman citizenship by the Edict of Caracalla in 212. Augustine's family had been Roman, from a legal standpoint, for at least a century when he was born.[53] It is assumed that his mother, Monica, was of Berber origin, on the basis of her name,[54][55] but as his family were honestiores, an upper class of citizens known as honorable men, Augustine's first language is likely to have been Latin.[54]

At the age of 11, Augustine was sent to school at Madaurus (now M'Daourouch), a small Numidian city about 19 miles (31 km) south of Thagaste. There he became familiar with Latin literature, as well as pagan beliefs and practices.[56] His first insight into the nature of sin occurred when he and a number of friends stole fruit they did not want from a neighborhood garden. He tells this story in his autobiography, The Confessions. He remembers that he stole the fruit, not because he was hungry, but because "it was not permitted."[57] His very nature, he says, was flawed. 'It was foul, and I loved it. I loved my own error—not that for which I erred, but the error itself."[57] From this incident he concluded the human person is naturally inclined to sin, and in need of the grace of Christ.

At the age of 17, through the generosity of his fellow citizen Romanianus,[58] Augustine went to Carthage to continue his education in rhetoric, though it was above the financial means of his family.[59] In spite of the good warnings of his mother, as a youth Augustine lived a hedonistic lifestyle for a time, associating with young men who boasted of their sexual exploits. The need to gain their acceptance forced inexperienced boys like Augustine to seek or make up stories about sexual experiences.[60]

It was while he was a student in Carthage that he read Cicero's dialogue Hortensius (now lost), which he described as leaving a lasting impression, enkindling in his heart the love of wisdom and a great thirst for truth. It started his interest in philosophy.[61] Although raised to follow Christianity, Augustine decided to become a Manichaean, much to his mother's despair.[62]

At about the age of 17, Augustine began an affair with a young woman in Carthage. Though his mother wanted him to marry a person of his class, the woman remained his lover[63] for over fifteen years[64] and gave birth to his son Adeodatus (372–388),[65] who was viewed as extremely intelligent by his contemporaries. In 385, Augustine ended his relationship with his lover in order to prepare himself to marry a ten-year-old heiress. (He had to wait for two years because the legal age of marriage for women was twelve.) By the time he was able to marry her, however, he instead decided to become a celibate priest.[64][66]

Augustine was from the beginning a brilliant student, with an eager intellectual curiosity, but he never mastered Greek[67]—he tells us that his first Greek teacher was a brutal man who constantly beat his students, and Augustine rebelled and refused to study. By the time he realized that he needed to know Greek, it was too late; and although he acquired a smattering of the language, he was never eloquent with it. However, his mastery of Latin was another matter. He became an expert both in the eloquent use of the language and in the use of clever arguments to make his points.

Move to Carthage, Rome, Milan

The earliest known portrait of Saint Augustine in a 6th-century fresco, Lateran, Rome

Augustine taught grammar at Thagaste during 373 and 374. The following year he moved to Carthage to conduct a school of rhetoric and would remain there for the next nine years.[58] Disturbed by unruly students in Carthage, he moved to establish a school in Rome, where he believed the best and brightest rhetoricians practiced, in 383. However, Augustine was disappointed with the apathetic reception. It was the custom for students to pay their fees to the professor on the last day of the term, and many students attended faithfully all term, and then did not pay.

Manichaean friends introduced him to the prefect of the City of Rome, Symmachus, who while traveling through Carthage had been asked by the imperial court at Milan[68] to provide a rhetoric professor. Augustine won the job and headed north to take his position in Milan in late 384. Thirty years old, he had won the most visible academic position in the Latin world at a time when such posts gave ready access to political careers.

Although Augustine spent ten years as a Manichaean, he was never an initiate or "elect", but an "auditor", the lowest level in this religion's hierarchy.[68][69] While still at Carthage a disappointing meeting with the Manichaean Bishop, Faustus of Mileve, a key exponent of Manichaean theology, started Augustine's scepticism of Manichaeanism.[68] In Rome, he reportedly turned away from Manichaeanism, embracing the scepticism of the New Academy movement. Because of his education, Augustine had great rhetorical prowess and was very knowledgeable of the philosophies behind many faiths.[70] At Milan, his mother's religiosity, Augustine's own studies in Neoplatonism, and his friend Simplicianus all urged him towards Christianity.[58] Not coincidentally, this was shortly after the Roman emperor Theodosius I had issued a decree of death for all Manichaean monks in 382 and shortly before he declared Christianity to be the only legitimate religion for the Roman Empire in 391.[71] Initially Augustine was not strongly influenced by Christianity and its ideologies, but after coming in contact with Ambrose of Milan, Augustine reevaluated himself and was forever changed.

Augustine arrived in Milan and visited Ambrose having heard of his reputation as an orator. Augustine quickly discovered that Ambrose was a spectacular orator. Like Augustine, Ambrose was a master of rhetoric, but older and more experienced.[72] Soon, their relationship grew, as Augustine wrote, "And I began to love him, of course, not at the first as a teacher of the truth, for I had entirely despaired of finding that in thy Church—but as a friendly man."[73] Eventually, Augustine says that he was spiritually led into the faith of Christianity.[73] Augustine was very much influenced by Ambrose, even more than by his own mother and others he admired. Within his Confessions, Augustine states, "That man of God received me as a father would, and welcomed my coming as a good bishop should."[73] Ambrose adopted Augustine as a spiritual son after the death of Augustine's father.[74]

Augustine's mother had followed him to Milan and arranged a respectable marriage for him. Although Augustine acquiesced, he had to dismiss his concubine and grieved for having forsaken his lover. He wrote, "My mistress being torn from my side as an impediment to my marriage, my heart, which clave to her, was racked, and wounded, and bleeding." Augustine confessed that he was not a lover of wedlock so much as a slave of lust, so he procured another concubine since he had to wait two years until his fiancée came of age. However, his emotional wound was not healed.[75] It was during this period that he uttered his famous prayer, "Grant me chastity and continence, but not yet."[76]

There is evidence that Augustine may have considered this former relationship to be equivalent to marriage.[77] In his Confessions, he admitted that the experience eventually produced a decreased sensitivity to pain. Augustine eventually broke off his engagement to his eleven-year-old fiancée, but never renewed his relationship with either of his concubines. Alypius of Thagaste steered Augustine away from marriage, saying that they could not live a life together in the love of wisdom if he married. Augustine looked back years later on the life at Cassiciacum, a villa outside of Milan where he gathered with his followers, and described it as Christianae vitae otium – the leisure of Christian life.[78]

Christian conversion and priesthood

Ordination history of
Augustine of Hippo
History
Priestly ordination
Date391
PlaceHippo Regius, Africa, Roman Empire
Episcopal consecration
Consecrated byMegalius
Date396
Source(s): [79][80]
The Conversion of St. Augustine by Fra Angelico

In late August of 386,[81] at the age of 31, having heard of Ponticianus's and his friends' first reading of the life of Saint Anthony of the Desert, Augustine converted to Christianity. As Augustine later told it, his conversion was prompted by hearing a child's voice say "take up and read" (Latin: tolle, lege). Resorting to the Sortes Sanctorum, he opened the Bible at random and read Romans 13: 13-14: Not in rioting and drunkenness, not in chambering and wantonness, not in strife and envying, but put on the Lord Jesus Christ, and make no provision for the flesh to fulfill the lusts thereof.[82]

He later wrote an account of his conversion in his Confessions (Latin: Confessiones), which has since become a classic of Christian theology and a key text in the history of autobiography. This work is an outpouring of thanksgiving and penitence. Although it is written as an account of his life, the Confessions also talks about the nature of time, causality, free will, and other important philosophical topics.[83] The following is taken from that work:

Late have I loved Thee, O Lord; and behold,
Thou wast within and I without, and there I sought Thee.
Thou wast with me when I was not with Thee.
Thou didst call, and cry, and burst my deafness.
Thou didst gleam, and glow, and dispel my blindness.
Thou didst touch me, and I burned for Thy peace.
For Thyself Thou hast made us,
And restless our hearts until in Thee they find their ease.
Late have I loved Thee, Thou Beauty ever old and ever new.[83]

The vision of St. Augustine by Ascanio Luciano

Ambrose baptized Augustine and his son Adeodatus, in Milan on Easter Vigil, April 24–25, 387.[84] A year later, in 388, Augustine completed his apology On the Holiness of the Catholic Church.[68] That year, also, Adeodatus and Augustine returned home to Africa.[58] Augustine's mother Monica died at Ostia, Italy, as they prepared to embark for Africa.[85] Upon their arrival, they began a life of aristocratic leisure at Augustine's family's property.[86] Soon after, Adeodatus, too, died.[87] Augustine then sold his patrimony and gave the money to the poor. The only thing he kept was the family house, which he converted into a monastic foundation for himself and a group of friends.[58]

In 391 Augustine was ordained a priest in Hippo Regius (now Annaba), in Algeria. He became a famous preacher (more than 350 preserved sermons are believed to be authentic), and was noted for combating the Manichaean religion, to which he had formerly adhered.[68]

In 395, he was made coadjutor Bishop of Hippo, and became full Bishop shortly thereafter,[88] hence the name "Augustine of Hippo"; and he gave his property to the church of Thagaste.[89] He remained in that position until his death in 430. He wrote his autobiographical Confessions in 397–398. His work The City of God was written to console his fellow Christians shortly after the Visigoths had sacked Rome in 410.

Augustine worked tirelessly in trying to convince the people of Hippo to convert to Christianity. Though he had left his monastery, he continued to lead a monastic life in the episcopal residence. He left a regula for his monastery that led to his designation as the "patron saint of regular clergy".[90][failed verification]

Much of Augustine's later life was recorded by his friend Possidius, bishop of Calama (present-day Guelma, Algeria), in his Sancti Augustini Vita. Possidius admired Augustine as a man of powerful intellect and a stirring orator who took every opportunity to defend Christianity against its detractors. Possidius also described Augustine's personal traits in detail, drawing a portrait of a man who ate sparingly, worked tirelessly, despised gossip, shunned the temptations of the flesh, and exercised prudence in the financial stewardship of his see.[91]

Death and Sainthood


Augustine of Hippo

Triunfo de San Agustín.jpg
The Triumph of Saint Augustine painted by Claudio Coello year 1664
Doctor of the Church, Bishop, Philosopher, Theologian
Born13 November 354 AD
Died28 August 430 AD (age 75)
Venerated inAll Christian denominations which venerate saints
Major shrineSan Pietro in Ciel d'Oro, Pavia, Italy
Feast28 August (Latin Church, Western Christianity)
15 June (Eastern Christianity)
4 November (Assyrian)
AttributesChild
Dove
Pen
Shell
Pierced Heart
Holding Book with a Small Church
Crozier
Miter
PatronageBrewers, Printers, Against Sore Eyes, Theologians,
Bridgeport, Connecticut, Cagayan de Oro, Philippines, San Agustin, Isabela, Mendez, Cavite, Tanza, Cavite

Shortly before Augustine's death, the Vandals, a Germanic tribe that had converted to Arianism, invaded Roman Africa. The Vandals besieged Hippo in the spring of 430, when Augustine entered his final illness. According to Possidius, one of the few miracles attributed to Augustine, the healing of an ill man, took place during the siege.[91]:43 According to Possidius, Augustine spent his final days in prayer and repentance, requesting that the penitential Psalms of David be hung on his walls so that he could read them. He directed that the library of the church in Hippo and all the books therein should be carefully preserved. He died on 28 August 430.[91]:57 Shortly after his death, the Vandals lifted the siege of Hippo, but they returned not long thereafter and burned the city. They destroyed all of it but Augustine's cathedral and library, which they left untouched.[92]

Augustine was canonized by popular acclaim, and later recognized as a Doctor of the Church in 1298 by Pope Boniface VIII.[93] His feast day is 28 August, the day on which he died. He is considered the patron saint of brewers, printers, theologians, and a number of cities and dioceses. He is invoked against sore eyes.[26]

Relics

Augustine's arm bones, Saint Augustin Basilica, Annaba, Algeria

According to Bede's True Martyrology, Augustine's body was later translated or moved to Cagliari, Sardinia, by the Catholic bishops expelled from North Africa by Huneric. Around 720, his remains were transported again by Peter, bishop of Pavia and uncle of the Lombard king Liutprand, to the church of San Pietro in Ciel d'Oro in Pavia, in order to save them from frequent coastal raids by Muslims. In January 1327, Pope John XXII issued the papal bull Veneranda Santorum Patrum, in which he appointed the Augustinians guardians of the tomb of Augustine (called Arca), which was remade in 1362 and elaborately carved with bas-reliefs of scenes from Augustine's life.

In October 1695, some workmen in the Church of San Pietro in Ciel d'Oro in Pavia discovered a marble box containing some human bones (including part of a skull). A dispute arose between the Augustinian hermits (Order of Saint Augustine) and the regular canons (Canons Regular of Saint Augustine) as to whether these were the bones of Augustine. The hermits did not believe so; the canons affirmed that they were. Eventually Pope Benedict XIII (1724–1730) directed the Bishop of Pavia, Monsignor Pertusati, to make a determination. The bishop declared that, in his opinion, the bones were those of Saint Augustine.[94]

The Augustinians were expelled from Pavia in 1700, taking refuge in Milan with the relics of Augustine, and the disassembled Arca, which were removed to the cathedral there. San Pietro fell into disrepair, but was finally rebuilt in the 1870s, under the urging of Agostino Gaetano Riboldi, and reconsecrated in 1896 when the relics of Augustine and the shrine were once again reinstalled.[95][96]

In 1842, a portion of Augustine's right arm (cubitus) was secured from Pavia and returned to Annaba.[97] It now rests in the Saint Augustin Basilica within a glass tube inserted into the arm of a life-size marble statue of the saint.

Views and thought

Augustine's large contribution of writings covered diverse fields including theology, philosophy and sociology. Along with John Chrysostom, Augustine was among the most prolific scholars of the early church by quantity

Theology

Christian anthropology

Augustine was one of the first Christian ancient Latin authors with a very clear vision of theological anthropology.[98] He saw the human being as a perfect unity of two substances: soul and body. In his late treatise On Care to Be Had for the Dead, section 5 (420 AD) he exhorted to respect the body on the grounds that it belonged to the very nature of the human person.[99] Augustine's favourite figure to describe body-soul unity is marriage: caro tua, coniunx tua – your body is your wife.[100][101][102]

Initially, the two elements were in perfect harmony. After the fall of humanity they are now experiencing dramatic combat between one another. They are two categorically different things. The body is a three-dimensional object composed of the four elements, whereas the soul has no spatial dimensions.[103] Soul is a kind of substance, participating in reason, fit for ruling the body.[104]

Augustine was not preoccupied, as Plato and Descartes were, with going too much into details in efforts to explain the metaphysics of the soul-body union. It sufficed for him to admit that they are metaphysically distinct: to be a human is to be a composite of soul and body, and the soul is superior to the body. The latter statement is grounded in his hierarchical classification of things into those that merely exist, those that exist and live, and those that exist, live, and have intelligence or reason.[105][106]

Like other Church Fathers such as Athenagoras,[107] Tertullian,[108] Clement of Alexandria and Basil of Caesarea,[109] Augustine "vigorously condemned the practice of induced abortion", and although he disapproved of an abortion during any stage of pregnancy, he made a distinction between early abortions and later ones.[110] He acknowledged the distinction between "formed" and "unformed" fetuses mentioned in the Septuagint translation of Exodus 21:22–23, which incorrectly translates the word "harm" (from the original Hebrew text) as "form" in the Koine Greek of the Septuagint. His view was based on the Aristotelian distinction "between the fetus before and after its supposed 'vivification'". Therefore, he did not classify as murder the abortion of an "unformed" fetus since he thought that it could not be said with certainty that the fetus had already received a soul.[110][111]

Augustine held that "the timing of the infusion of the soul was a mystery known to God alone".[112] However, he considered procreation as one of the goods of marriage; abortion figured as a means, along with drugs which cause sterility, of frustrating this good. It lay along a continuum which included infanticide as an instance of ‘lustful cruelty’ or ‘cruel lust.’ Augustine called the use of means to avoid the birth of a child an ‘evil work:’ a reference to either abortion or contraception or both."[113]

Creation

In City of God, Augustine rejected both the contemporary ideas of ages (such as those of certain Greeks and Egyptians) that differed from the Church's sacred writings.[114] In The Literal Interpretation of Genesis Augustine took the view that God had created everything in the universe simultaneously, and not over a period of six days as a literal interpretation of Genesis would require. He argued that the six-day structure of creation presented in the Book of Genesis represents a logical framework, rather than the passage of time in a physical way – it would bear a spiritual, rather than physical, meaning, which is no less literal. One reason for this interpretation is the passage in Sirach 18:1, creavit omnia simul ("He created all things at once"), which Augustine took as proof that the days of Genesis 1 had to be taken non-literally.[115] As an additional support for describing the six days of creation as a heuristic device, Augustine thought that the actual event of creation would be incomprehensible by humans and therefore needed to be translated.[116]

Augustine also does not envision original sin as causing structural changes in the universe, and even suggests that the bodies of Adam and Eve were already created mortal before the Fall.[117][118][119]

Ecclesiology

St. Augustine by Carlo Crivelli

Augustine developed his doctrine of the Church principally in reaction to the Donatist sect. He taught that there is one Church, but that within this Church there are two realities, namely, the visible aspect (the institutional hierarchy, the Catholic sacraments, and the laity) and the invisible (the souls of those in the Church, who are either dead, sinful members or elect predestined for Heaven). The former is the institutional body established by Christ on earth which proclaims salvation and administers the sacraments, while the latter is the invisible body of the elect, made up of genuine believers from all ages, and who are known only to God. The Church, which is visible and societal, will be made up of "wheat" and "tares", that is, good and wicked people (as per Mat. 13:30), until the end of time. This concept countered the Donatist claim that only those in a state of grace were the "true" or "pure" church on earth, and that priests and bishops who were not in a state of grace had no authority or ability to confect the sacraments.[28]:28

Augustine's ecclesiology was more fully developed in City of God. There he conceives of the church as a heavenly city or kingdom, ruled by love, which will ultimately triumph over all earthly empires which are self-indulgent and ruled by pride. Augustine followed Cyprian in teaching that the bishops and priests of the Church are the successors of the Apostles,[28] and that their authority in the Church is God-given.

Eschatology

Augustine originally believed in premillennialism, namely that Christ would establish a literal 1,000-year kingdom prior to the general resurrection, but later rejected the belief, viewing it as carnal. He was the first theologian to expound a systematic doctrine of amillennialism, although some theologians and Christian historians believe his position was closer to that of modern postmillennialists. The Catholic Church during the Medieval period built its system of eschatology on Augustinian amillennialism, where Christ rules the earth spiritually through his triumphant church.[120]

During the Reformation theologians such as John Calvin accepted amillennialism. Augustine taught that the eternal fate of the soul is determined at death,[121][122] and that purgatorial fires of the intermediate state purify only those that died in communion with the Church. His teaching provided fuel for later theology.[121]

Mariology

Although Augustine did not develop an independent Mariology, his statements on Mary surpass in number and depth those of other early writers. Even before the Council of Ephesus, he defended the Ever-Virgin Mary as the Mother of God, believing her to be "full of grace" (following earlier Latin writers such as Jerome) on account of her sexual integrity and innocence.[123] Likewise, he affirmed that the Virgin Mary "conceived as virgin, gave birth as virgin and stayed virgin forever".[124]

Natural knowledge and biblical interpretation

Augustine took the view that, if a literal interpretation contradicts science and our God-given reason, the Biblical text should be interpreted metaphorically. While each passage of Scripture has a literal sense, this "literal sense" does not always mean that the Scriptures are mere history; at times they are rather an extended metaphor.[125]

Original sin

Portrait by Philippe de Champaigne, 17th century

Augustine taught that the sin of Adam and Eve was either an act of foolishness (insipientia) followed by pride and disobedience to God or that pride came first.[c] The first couple disobeyed God, who had told them not to eat of the Tree of the knowledge of good and evil (Gen 2:17).[126] The tree was a symbol of the order of creation.[127] Self-centeredness made Adam and Eve eat of it, thus failing to acknowledge and respect the world as it was created by God, with its hierarchy of beings and values.[d]

They would not have fallen into pride and lack of wisdom, if Satan hadn't sown into their senses "the root of evil" (radix Mali).[128] Their nature was wounded by concupiscence or libido, which affected human intelligence and will, as well as affections and desires, including sexual desire.[e] In terms of metaphysics, concupiscence is not a being but bad quality, the privation of good or a wound.[129]

Augustine's understanding of the consequences of original sin and the necessity of redeeming grace was developed in the struggle against Pelagius and his Pelagian disciples, Caelestius and Julian of Eclanum,[28] who had been inspired by Rufinus of Syria, a disciple of Theodore of Mopsuestia.[130]:35 They refused to agree that original sin wounded human will and mind, insisting that human nature was given the power to act, to speak, and to think when God created it. Human nature cannot lose its moral capacity for doing good, but a person is free to act or not to act in a righteous way. Pelagius gave an example of eyes: they have capacity for seeing, but a person can make either good or bad use of it.[131]:355–356[132]

Like Jovinian, Pelagians insisted that human affections and desires were not touched by the fall either. Immorality, e.g. fornication, is exclusively a matter of will, i.e. a person does not use natural desires in a proper way. In opposition to that, Augustine pointed out the apparent disobedience of the flesh to the spirit, and explained it as one of the results of original sin, punishment of Adam and Eve's disobedience to God.[133]

Augustine had served as a "Hearer" for the Manichaeans for about nine years,[134] who taught that the original sin was carnal knowledge.[135] But his struggle to understand the cause of evil in the world started before that, at the age of nineteen.[136] By malum (evil) he understood most of all concupiscence, which he interpreted as a vice dominating people and causing in men and women moral disorder. Agostino Trapè insists that Augustine's personal experience cannot be credited for his doctrine about concupiscence. He considers Augustine's marital experience to be quite normal, and even exemplary, aside from the absence of Christian wedding rites.[137] As J. Brachtendorf showed, Augustine used Ciceronian Stoic concept of passions, to interpret Paul's doctrine of universal sin and redemption.[138]

St. Augustine by Peter Paul Rubens

The view that not only human soul but also senses were influenced by the fall of Adam and Eve was prevalent in Augustine's time among the Fathers of the Church.[139] It is clear that the reason for Augustine's distancing from the affairs of the flesh was different from that of Plotinus, a neo-Platonist[f] who taught that only through disdain for fleshly desire could one reach the ultimate state of mankind.[140] Augustine taught the redemption, i.e. transformation and purification, of the body in the resurrection.[141]

Some authors perceive Augustine's doctrine as directed against human sexuality and attribute his insistence on continence and devotion to God as coming from Augustine's need to reject his own highly sensual nature as described in the Confessions.[g] Augustine taught that human sexuality has been wounded, together with the whole of human nature, and requires redemption of Christ. That healing is a process realized in conjugal acts. The virtue of continence is achieved thanks to the grace of the sacrament of Christian marriage, which becomes therefore a remedium concupiscentiae – remedy of concupiscence.[142][143] The redemption of human sexuality will be, however, fully accomplished only in the resurrection of the body.[144]

The sin of Adam is inherited by all human beings. Already in his pre-Pelagian writings, Augustine taught that Original Sin is transmitted to his descendants by concupiscence,[145] which he regarded as the passion of both, soul and body,[h] making humanity a massa damnata (mass of perdition, condemned crowd) and much enfeebling, though not destroying, the freedom of the will.[121]:1200–1204 Although earlier Christian authors taught the elements of physical death, moral weakness, and a sin propensity within original sin, Augustine was the first to add the concept of inherited guilt (reatus) from Adam whereby an infant was eternally damned at birth.[146]

Although Augustine's anti-Pelagian defense of original sin was confirmed at numerous councils, i.e. Carthage (418), Ephesus (431), Orange (529), Trent (1546) and by popes, i.e. Pope Innocent I (401–417) and Pope Zosimus (417–418), his inherited guilt eternally damning infants was omitted by these councils and popes.[147] Anselm of Canterbury established in his Cur Deus Homo the definition that was followed by the great 13th-century Schoolmen, namely that Original Sin is the "privation of the righteousness which every man ought to possess", thus separating it from concupiscence, with which some of Augustine's disciples had defined it[131]:371[148] as later did Luther and Calvin.[121]:1200–1204 In 1567, Pope Pius V condemned the identification of Original Sin with concupiscence.[121]:1200–1204

Predestination

Augustine taught that God orders all things while preserving human freedom.[149]:44 Prior to 396, he believed that predestination was based on God's foreknowledge of whether individuals would believe in Christ, that God's grace was "a reward for human assent".[149]:48–49 Later, in response to Pelagius, Augustine said that the sin of pride consists in assuming that "we are the ones who choose God or that God chooses us (in his foreknowledge) because of something worthy in us", and argued that God's grace causes individual act of faith.[149]:47–48

Scholars are divided over whether Augustine's teaching implies double predestination, or the belief that God chooses some people for damnation as well as some for salvation. Catholic scholars tend to deny that he held such a view while some Protestants and secular scholars have held that Augustine did believe in double predestination.[150] About 412 AD, Augustine became the first Christian to understand predestination as a divine unilateral pre-determination of individuals' eternal destinies independently of human choice, although his prior Manichaean sect did teach this concept.[151][152][153][154] Some Protestant theologians, such as Justo L. González[28]:44 and Bengt Hägglund,[27] interpret Augustine's teaching that grace is irresistible, results in conversion, and leads to perseverance.

In On Rebuke and Grace (De correptione et gratia), Augustine wrote: "And what is written, that He wills all men to be saved, while yet all men are not saved, may be understood in many ways, some of which I have mentioned in other writings of mine; but here I will say one thing: He wills all men to be saved, is so said that all the predestinated may be understood by it, because every kind of men is among them."[29]

Sacramental theology

Also in reaction against the Donatists, Augustine developed a distinction between the "regularity" and "validity" of the sacraments. Regular sacraments are performed by clergy of the Catholic Church, while sacraments performed by schismatics are considered irregular. Nevertheless, the validity of the sacraments do not depend upon the holiness of the priests who perform them (ex opere operato); therefore, irregular sacraments are still accepted as valid provided they are done in the name of Christ and in the manner prescribed by the Church. On this point Augustine departs from the earlier teaching of Cyprian, who taught that converts from schismatic movements must be re-baptised.[28] Augustine taught that sacraments administered outside the Catholic Church, though true sacraments, avail nothing. However, he also stated that baptism, while it does not confer any grace when done outside the Church, does confer grace as soon as one is received into the Catholic Church.[155]

Augustine upheld the early Christian understanding of the real presence of Christ in the Eucharist, saying that Christ's statement, "This is my body" referred to the bread he carried in his hands,[156][157] and that Christians must have faith that the bread and wine are in fact the body and blood of Christ, despite what they see with their eyes.[158]. For instance he stated that "He [Jesus] walked here in the same flesh, and gave us the same flesh to be eaten unto salvation. But no one eats that flesh unless first he adores it; and thus it is discovered how such a footstool of the Lord's feet is adored; and not only do we not sin by adoring, we do sin by not adoring."[159]

Nevertheless in some of his writings, Augustine expressed a symbolic view of the Eucharist.[160] For example, in his work On Christian Doctrine, Augustine referred to the Eurcharist as a "figure" and a "sign."[161]

Against the Pelagians, Augustine strongly stressed the importance of infant baptism. About the question whether baptism is an absolute necessity for salvation, however, Augustine appears to have refined his beliefs during his lifetime, causing some confusion among later theologians about his position. He said in one of his sermons that only the baptized are saved.[162] This belief was shared by many early Christians. However, a passage from his City of God, concerning the Apocalypse, may indicate that Augustine did believe in an exception for children born to Christian parents.[163]

Philosophy

Saint Augustine in the Nuremberg Chronicle

Astrology

Augustine's contemporaries often believed astrology to be an exact and genuine science. Its practitioners were regarded as true men of learning and called mathemathici. Astrology played a prominent part in Manichaean doctrine, and Augustine himself was attracted by their books in his youth, being particularly fascinated by those who claimed to foretell the future. Later, as a bishop, he used to warn that one should avoid astrologers who combine science and horoscopes. (Augustine's term "mathematici", meaning "astrologers", is sometimes mistranslated as "mathematicians".) According to Augustine, they were not genuine students of Hipparchus or Eratosthenes but "common swindlers".[164][131]:63[165][166]

Epistemology

Epistemological concerns shaped Augustine's intellectual development. His early dialogues [Contra academicos (386) and De Magistro (389)], both written shortly after his conversion to Christianity, reflect his engagement with sceptical arguments and show the development of his doctrine of divine illumination. The doctrine of illumination claims that God plays an active and regular part in human perception (as opposed to God designing the human mind to be reliable consistently, as in, for example, Descartes' idea of clear and distinct perceptions) and understanding by illuminating the mind so that human beings can recognize intelligible realities that God presents. According to Augustine, illumination is obtainable to all rational minds, and is different from other forms of sense perception. It is meant to be an explanation of the conditions required for the mind to have a connection with intelligible entities.[167]

Augustine also posed the problem of other minds throughout different works, most famously perhaps in On the Trinity (VIII.6.9), and developed what has come to be a standard solution: the argument from analogy to other minds.[168] In contrast to Plato and other earlier philosophers, Augustine recognized the centrality of testimony to human knowledge and argued that what others tell us can provide knowledge even if we don't have independent reasons to believe their testimonial reports.[169]

Just war

Augustine asserted that Christians should be pacifists as a personal, philosophical stance.[170] However, peacefulness in the face of a grave wrong that could only be stopped by violence would be a sin. Defence of one's self or others could be a necessity, especially when authorized by a legitimate authority. While not breaking down the conditions necessary for war to be just, Augustine coined the phrase in his work The City of God.[171] In essence, the pursuit of peace must include the option of fighting for its long-term preservation.[172] Such a war could not be pre-emptive, but defensive, to restore peace.[173] Thomas Aquinas, centuries later, used the authority of Augustine's arguments in an attempt to define the conditions under which a war could be just.[174][175]

Free will

Included in Augustine's earlier theodicy is the claim that God created humans and angels as rational beings possessing free will. Free will was not intended for sin, meaning it is not equally predisposed to both good and evil. A will defiled by sin is not considered as "free" as it once was because it is bound by material things, which could be lost or be difficult to part with, resulting in unhappiness. Sin impairs free will, while grace restores it. Only a will that was once free can be subjected to sin's corruption.[176] After 412 CE, Augustine changed his theology, teaching that humanity had no free will to believe in Christ but only a free will to sin: "I in fact strove on behalf of the free choice of the human ‘will,’ but God's grace conquered" (Retract. 2.1).[177]

The early Christians opposed the deterministic views (e.g., fate) of Stoics, Gnostics, and Manichaeans that were prevalent in those first four centuries.[178] Christians championed the concept of a relational God who interacts with humans rather than a Stoic or Gnostic God who unilaterally foreordained every event (yet Stoics still claimed to teach free will).[179] Every early Christian author with extant writings who wrote on the topic prior to Augustine of Hippo (412) advanced human free choice rather than a deterministic God.[180] Augustine taught traditional free choice until 412, when he reverted to his earlier Manichaean and Stoic deterministic training when battling the Pelagians.[181] Only a few Christians accepted Augustine's alteration of Christian free choice until the Protestant Reformation when both Luther and Calvin embraced Augustine's deterministic teachings wholeheartedly.[182][183]

The Catholic Church considers Augustine's teaching to be consistent with free will.[184] He often said that anyone can be saved if they wish.[184] While God knows who will and won't be saved, with no possibility for the latter to be saved in their lives, this knowledge represents God's perfect knowledge of how humans will freely choose their destinies.[184] However, after 412 CE, Augustine exchanged the traditional Christian defense of divine foreknowledge of human free will choices to explain predestination for a more Stoic and Gnostic/Manichaean view of deterministic predestination wherein the will was not free except to sin.[185][186]

Sociology, morals and ethics

Slavery

Augustine led many clergy under his authority at Hippo to free their slaves "as an act of piety".[187] He boldly wrote a letter urging the emperor to set up a new law against slave traders and was very much concerned about the sale of children. Christian emperors of his time for 25 years had permitted sale of children, not because they approved of the practice, but as a way of preventing infanticide when parents were unable to care for a child. Augustine noted that the tenant farmers in particular were driven to hire out or to sell their children as a means of survival.[188]

In his book, The City of God, he presents the development of slavery as a product of sin and as contrary to God's divine plan. He wrote that God "did not intend that this rational creature, who was made in his image, should have dominion over anything but the irrational creation – not man over man, but man over the beasts". Thus he wrote that righteous men in primitive times were made shepherds of cattle, not kings over men. "The condition of slavery is the result of sin", he declared.[189] In The City of God, Augustine wrote he felt that the existence of slavery was a punishment for the existence of sin, even if an individual enslaved person committed no sin meriting punishment. He wrote: "Slavery is, however, penal, and is appointed by that law which enjoins the preservation of the natural order and forbids its disturbance."[190] Augustine believed that slavery did more harm to the slave owner than the enslaved person himself: "the lowly position does as much good to the servant as the proud position does harm to the master."[190] Augustine proposes as a solution to sin a type of cognitive reimagining of one's situation, where slaves "may themselves make their slavery in some sort free, by serving not in crafty fear, but in faithful love," until the end of the world eradicated slavery for good: "until all unrighteousness pass away, and all principality and every human power be brought to nothing, and God be all in all."[190]

Jews

Against certain Christian movements, some of which rejected the use of Hebrew Scripture, Augustine countered that God had chosen the Jews as a special people,[191] and he considered the scattering of Jewish people by the Roman Empire to be a fulfillment of prophecy.[192] He rejected homicidal attitudes, quoting part of the same prophecy, namely "Slay them not, lest they should at last forget Thy law" (Psalm 59:11). Augustine, who believed Jewish people would be converted to Christianity at "the end of time", argued that God had allowed them to survive their dispersion as a warning to Christians; as such, he argued, they should be permitted to dwell in Christian lands.[193] The sentiment sometimes attributed to Augustine that Christians should let the Jews "survive but not thrive" (it is repeated by author James Carroll in his book Constantine's Sword, for example)[194] is apocryphal and is not found in any of his writings.[195]

Sexuality

For Augustine, the evil of sexual immorality was not in the sexual act itself, but rather in the emotions that typically accompany it. In On Christian Doctrine Augustine contrasts love, which is enjoyment on account of God, and lust, which is not on account of God.[196] Augustine claims that, following the Fall, sexual passion has become necessary for copulation (as required to stimulate male erection), sexual passion is an evil result of the Fall, and therefore, evil must inevitably accompany sexual intercourse (On marriage and concupiscence 1.19). Therefore, following the Fall, even marital sex carried out merely to procreate the species inevitably perpetuates evil (On marriage and concupiscence 1.27; A Treatise against Two Letters of the Pelagians 2.27). For Augustine, proper love exercises a denial of selfish pleasure and the subjugation of corporeal desire to God. The only way to avoid evil caused by sexual intercourse is to take the "better" way (Confessions 8.2) and abstain from marriage (On marriage and concupiscence 1.31). Sex within marriage is not, however, for Augustine a sin, although necessarily producing the evil of sexual passion. Based on the same logic, Augustine also declared the pious virgins raped during the sack of Rome to be innocent because they did not intend to sin nor enjoy the act.[197][198]

Before the Fall, Augustine believed that sex was a passionless affair, "just like many a laborious work accomplished by the compliant operation of our other limbs, without any lascivious heat"; the penis would have been engorged for sexual intercourse "simply by the direction of the will, not excited by the ardour of concupiscence" (On marriage and concupiscence 2.29; cf. City of God 14.23). After the Fall, by contrast, the penis cannot be controlled by mere will, subject instead to both unwanted impotence and involuntary erections: "Sometimes the urge arises unwanted; sometimes, on the other hand, it forsakes the eager lover, and desire grows cold in the body while burning in the mind... It arouses the mind, but it does not follow through what it has begun and arouse the body also" (City of God 14.16).

Augustine believed that Adam and Eve had both already chosen in their hearts to disobey God's command not to eat of the Tree of Knowledge before Eve took the fruit, ate it, and gave it to Adam.[199][200] Accordingly, Augustine did not believe that Adam was any less guilty of sin.[199][201] Augustine praises women and their role in society and in the Church. In his Tractates on the Gospel of John, Augustine, commenting on the Samaritan woman from John 4:1–42, uses the woman as a figure of the Church in agreement with the New Testament teaching that the Church is the bride of Christ. "Husbands, love your wives, as Christ loved the church and gave himself up for her."[202]

Pedagogy

Augustine is considered an influential figure in the history of education. A work early in Augustine's writings is De Magistro (On the Teacher), which contains insights about education. His ideas changed as he found better directions or better ways of expressing his ideas. In the last years of his life Augustine wrote his Retractationes (Retractations), reviewing his writings and improving specific texts. Henry Chadwick believes an accurate translation of "retractationes" may be "reconsiderations". Reconsiderations can be seen as an overarching theme of the way Augustine learned. Augustine's understanding of the search for understanding, meaning, and truth as a restless journey leaves room for doubt, development, and change.[203]

Augustine was a strong advocate of critical thinking skills. Because written works were still rather limited during this time, spoken communication of knowledge was very important. His emphasis on the importance of community as a means of learning distinguishes his pedagogy from some others. Augustine believed that dialectic is the best means for learning and that this method should serve as a model for learning encounters between teachers and students. Augustine's dialogue writings model the need for lively interactive dialogue among learners.[203]

He recommended adapting educational practices to fit the students' educational backgrounds:

 • the student who has been well-educated by knowledgeable teachers;
 • the student who has had no education; and
 • the student who has had a poor education, but believes himself to be well-educated.

If a student has been well educated in a wide variety of subjects, the teacher must be careful not to repeat what they have already learned, but to challenge the student with material which they do not yet know thoroughly. With the student who has had no education, the teacher must be patient, willing to repeat things until the student understands, and sympathetic. Perhaps the most difficult student, however, is the one with an inferior education who believes he understands something when he does not. Augustine stressed the importance of showing this type of student the difference between "having words and having understanding" and of helping the student to remain humble with his acquisition of knowledge.

Under the influence of Bede, Alcuin, and Rabanus Maurus, De catechizandis rudibus came to exercise an important role in the education of clergy at the monastic schools, especially from the eighth century onwards.[204]

Augustine believed that students should be given an opportunity to apply learned theories to practical experience. Yet another of Augustine's major contributions to education is his study on the styles of teaching. He claimed there are two basic styles a teacher uses when speaking to the students. The mixed style includes complex and sometimes showy language to help students see the beautiful artistry of the subject they are studying. The grand style is not quite as elegant as the mixed style, but is exciting and heartfelt, with the purpose of igniting the same passion in the students' hearts. Augustine balanced his teaching philosophy with the traditional Bible-based practice of strict discipline.

Works

Saint Augustine painting by Antonio Rodríguez

Augustine was one of the most prolific Latin authors in terms of surviving works, and the list of his works consists of more than one hundred separate titles.[205] They include apologetic works against the heresies of the Arians, Donatists, Manichaeans and Pelagians; texts on Christian doctrine, notably De Doctrina Christiana (On Christian Doctrine); exegetical works such as commentaries on Genesis, the Psalms and Paul's Letter to the Romans; many sermons and letters; and the Retractationes, a review of his earlier works which he wrote near the end of his life.

Apart from those, Augustine is probably best known for his Confessions, which is a personal account of his earlier life, and for De civitate Dei (The City of God, consisting of 22 books), which he wrote to restore the confidence of his fellow Christians, which was badly shaken by the sack of Rome by the Visigoths in 410. His On the Trinity, in which he developed what has become known as the 'psychological analogy' of the Trinity, is also considered to be among his masterpieces, and arguably of more doctrinal importance that the Confessions or the City of God.[206] He also wrote On Free Choice of the Will (De libero arbitrio), addressing why God gives humans free will that can be used for evil.

Influence

Saint Augustine Disputing with the Heretics painting by Vergós Group

In both his philosophical and theological reasoning, Augustine was greatly influenced by Stoicism, Platonism and Neoplatonism, particularly by the work of Plotinus, author of the Enneads, probably through the mediation of Porphyry and Victorinus (as Pierre Hadot has argued). Although he later abandoned Some Neoplatonist Concepts, some ideas are still visible in his early writings.[207] His early and influential writing on the human will, a central topic in ethics, would become a focus for later philosophers such as Schopenhauer, Kierkegaard, and Nietzsche. He was also influenced by the works of Virgil (known for his teaching on language), and Cicero (known for his teaching on argument).[167]

In philosophy

Philosopher Bertrand Russell was impressed by Augustine's meditation on the nature of time in the Confessions, comparing it favourably to Kant's version of the view that time is subjective.[208] Catholic theologians generally subscribe to Augustine's belief that God exists outside of time in the "eternal present"; that time only exists within the created universe because only in space is time discernible through motion and change. His meditations on the nature of time are closely linked to his consideration of the human ability of memory. Frances Yates in her 1966 study The Art of Memory argues that a brief passage of the Confessions, 10.8.12, in which Augustine writes of walking up a flight of stairs and entering the vast fields of memory[209] clearly indicates that the ancient Romans were aware of how to use explicit spatial and architectural metaphors as a mnemonic technique for organizing large amounts of information.

Augustine's philosophical method, especially demonstrated in his Confessions, had continuing influence on Continental philosophy throughout the 20th century. His descriptive approach to intentionality, memory, and language as these phenomena are experienced within consciousness and time anticipated and inspired the insights of modern phenomenology and hermeneutics.[210] Edmund Husserl writes: "The analysis of time-consciousness is an age-old crux of descriptive psychology and theory of knowledge. The first thinker to be deeply sensitive to the immense difficulties to be found here was Augustine, who laboured almost to despair over this problem."[211]

Martin Heidegger refers to Augustine's descriptive philosophy at several junctures in his influential work Being and Time.[i] Hannah Arendt began her philosophical writing with a dissertation on Augustine's concept of love, Der Liebesbegriff bei Augustin (1929): "The young Arendt attempted to show that the philosophical basis for vita socialis in Augustine can be understood as residing in neighbourly love, grounded in his understanding of the common origin of humanity."[212]

Jean Bethke Elshtain in Augustine and the Limits of Politics tried to associate Augustine with Arendt in their concept of evil: "Augustine did not see evil as glamorously demonic but rather as absence of good, something which paradoxically is really nothing. Arendt ... envisioned even the extreme evil which produced the Holocaust as merely banal [in Eichmann in Jerusalem]."[213]

Augustine's philosophical legacy continues to influence contemporary critical theory through the contributions and inheritors of these 20th-century figures. Seen from a historical perspective, there are three main perspectives on the political thought of Augustine: first, political Augustinianism; second, Augustinian political theology; and third, Augustinian political theory.[214]

In theology

Thomas Aquinas was influenced heavily by Augustine. On the topic of original sin, Aquinas proposed a more optimistic view of man than that of Augustine in that his conception leaves to the reason, will, and passions of fallen man their natural powers even after the Fall, without "supernatural gifts".[121]:1203 While in his pre-Pelagian writings Augustine taught that Adam's guilt as transmitted to his descendants much enfeebles, though does not destroy, the freedom of their will, Protestant reformers Martin Luther and John Calvin affirmed that Original Sin completely destroyed liberty (see total depravity).[121]:1200–1204

According to Leo Ruickbie, Augustine's arguments against magic, differentiating it from miracle, were crucial in the early Church's fight against paganism and became a central thesis in the later denunciation of witches and witchcraft. According to Professor Deepak Lal, Augustine's vision of the heavenly city has influenced the secular projects and traditions of the Enlightenment, Marxism, Freudianism and eco-fundamentalism.[215] Post-Marxist philosophers Antonio Negri and Michael Hardt rely heavily on Augustine's thought, particularly The City of God, in their book of political philosophy Empire.

Augustine has influenced many modern-day theologians and authors such as John Piper. Hannah Arendt, an influential 20th-century political theorist, wrote her doctoral dissertation in philosophy on Augustine, and continued to rely on his thought throughout her career. Ludwig Wittgenstein extensively quotes Augustine in Philosophical Investigations for his approach to language, both admiringly, and as a sparring partner to develop his own ideas, including an extensive opening passage from the Confessions. Contemporary linguists have argued that Augustine has significantly influenced the thought of Ferdinand de Saussure, who did not 'invent' the modern discipline of semiotics, but rather built upon Aristotelian and Neoplatonist knowledge from the Middle Ages, via an Augustinian connection: "as for the constitution of Saussurian semiotic theory, the importance of the Augustinian thought contribution (correlated to the Stoic one) has also been recognized. Saussure did not do anything but reform an ancient theory in Europe, according to the modern conceptual exigencies."[216]

In his autobiographical book Milestones, Pope Benedict XVI claims Augustine as one of the deepest influences in his thought.

Oratorio

Much of Augustine's conversion is dramatized in the oratorio La conversione di Sant'Agostino (1750) composed by Johann Adolph Hasse. The libretto for this oratorio, written by Duchess Maria Antonia of Bavaria, draws upon the influence of Metastasio (the finished libretto having been edited by him) and is based on an earlier five-act play Idea perfectae conversionis dive Augustinus written by the Jesuit priest Franz Neumayr.[217] In the libretto Augustine's mother Monica is presented as a prominent character that is worried that Augustine might not convert to Christianity. As Dr. Andrea Palent[218] says:

Maria Antonia Walpurgis revised the five-part Jesuit drama into a two-part oratorio liberty in which she limits the subject to the conversion of Augustine and his submission to the will of God. To this was added the figure of the mother, Monica, so as to let the transformation appear by experience rather than the dramatic artifice of deus ex machina.

Throughout the oratorio Augustine shows his willingness to turn to God, but the burden of the act of conversion weighs heavily on him. This is displayed by Hasse through extended recitative passages.

See also

Music

Marc-Antoine Charpentier, Pour Saint Augustin mourant, motet for 2 voices and bc H 419 (1690).

Media

Notes

 1. ^ Jerome wrote to Augustine in 418: "You are known throughout the world; Catholics honour and esteem you as the one who has established anew the ancient Faith" (conditor antiquae rursum fidei). Cf. Epistola 195; TeSelle, Eugene (1970). Augustine the Theologian. London. p. 343. ISBN 978-0-223-97728-0. March 2002 edition: ISBN 1-57910-918-7.
 2. ^ The nomen Aurelius is virtually meaningless, signifying little more than Roman citizenship (see: Salway, Benet (1994). "What's in a Name? A Survey of Roman Onomastic Practice from c. 700 B.C. to A.D. 700" (PDF). The Journal of Roman Studies. 84: 124–145. doi:10.2307/300873. ISSN 0075-4358. JSTOR 300873.).
 3. ^ He explained to Julian of Eclanum that it was a most subtle job to discern what came first: Sed si disputatione subtilissima et elimatissima opus est, ut sciamus utrum primos homines insipientia superbos, an insipientes superbia fecerit. (Contra Julianum, V, 4.18; PL 44, 795)
 4. ^ Augustine explained it in this way: "Why therefore is it enjoined upon mind, that it should know itself? I suppose, in order that, it may consider itself, and live according to its own nature; that is, seek to be regulated according to its own nature, viz., under Him to whom it ought to be subject, and above those things to which it is to be preferred; under Him by whom it ought to be ruled, above those things which it ought to rule. For it does many things through vicious desire, as though in forgetfulness of itself. For it sees some things intrinsically excellent, in that more excellent nature which is God: and whereas it ought to remain steadfast that it may enjoy them, it is turned away from Him, by wishing to appropriate those things to itself, and not to be like to Him by His gift, but to be what He is by its own, and it begins to move and slip gradually down into less and less, which it thinks to be more and more." ("On the Trinity" (De Trinitate), 5:7; CCL 50, 320 [1–12])
 5. ^ In one of Augustine's late works, Retractationes, he made a significant remark indicating the way he understood difference between spiritual, moral libido and the sexual desire: "Libido is not good and righteous use of the libido" ("libido non est bonus et rectus usus libidinis"). See the whole passage: Dixi etiam quodam loco: «Quod enim est cibus ad salutem hominis, hoc est concubitus ad salutem generis, et utrumque non est sine delectatione carnali, quae tamen modificata et temperantia refrenante in usum naturalem redacta, libido esse non potest». Quod ideo dictum est, quoniam "libido non est bonus et rectus usus libidinis". Sicut enim malum est male uti bonis, ita bonum bene uti malis. De qua re alias, maxime contra novos haereticos Pelagianos, diligentius disputavi. Cf. De bono coniugali, 16.18; PL 40, 385; De nuptiis et concupiscentia, II, 21.36; PL 44, 443; Contra Iulianum, III, 7.16; PL 44, 710; ibid., V, 16.60; PL 44, 817. See also Idem (1983). Le mariage chrétien dans l'oeuvre de Saint Augustin. Une théologie baptismale de la vie conjugale. Paris: Études Augustiniennes. p. 97.
 6. ^ Although Augustine praises him in the Confessions, 8.2., it is widely acknowledged that Augustine's attitude towards that pagan philosophy was very much of a Christian apostle, as T.E. Clarke SJ writes: Towards Neoplatonism there was throughout his life a decidedly ambivalent attitude; one must expect both agreement and sharp dissent, derivation but also repudiation. In the matter which concerns us here, the agreement with Neoplatonism (and with the Platonic tradition in general) centers on two related notions: immutability as primary characteristic of divinity, and likeness to divinity as the primary vocation of the soul. The disagreement chiefly concerned, as we have said, two related and central Christian dogmas: the Incarnation of the Son of God and the resurrection of the flesh. Clarke, SJ, T.E. "St. Augustine and Cosmic Redemption". Theological Studies. 19 (1958): 151. Cf. É. Schmitt's chapter 2: L'idéologie hellénique et la conception augustinienne de réalités charnelles in: Idem (1983). Le mariage chrétien dans l'oeuvre de Saint Augustin. Une théologie baptismale de la vie conjugale. Paris: Études Augustiniennes. pp. 108–123. O'Meara, J.J. (1954). The Young Augustine: The Growth of St. Augustine's Mind up to His Conversion. London. pp. 143–151 and 195f. Madec, G. Le "platonisme" des Pères. p. 42. in Idem (1994). Petites Études Augustiniennes. «Antiquité» 142. Paris: Collection d'Études Augustiniennes. pp. 27–50. Thomas Aq. STh I q84 a5; Augustine of Hippo, City of God (De Civitate Dei), VIII, 5; CCL 47, 221 [3–4].
 7. ^ "It is, of course, always easier to oppose and denounce than to understand."[131]:312
 8. ^ In 393 or 394 he commented: Moreover, if unbelief is fornication, and idolatry unbelief, and covetousness idolatry, it is not to be doubted that covetousness also is fornication. Who, then, in that case can rightly separate any unlawful lust whatever from the category of fornication, if covetousness is fornication? And from this we perceive, that because of unlawful lusts, not only those of which one is guilty in acts of uncleanness with another's husband or wife, but any unlawful lusts whatever, which cause the soul making a bad use of the body to wander from the law of God, and to be ruinously and basely corrupted, a man may, without crime, put away his wife, and a wife her husband, because the Lord makes the cause of fornication an exception; which fornication, in accordance with the above considerations, we are compelled to understand as being general and universal. ("On the Sermon on the Mount", De sermone Domini in monte, 1:16:46; CCL 35, 52)
 9. ^ For example, Heidegger's articulations of how "Being-in-the-world" is described through thinking about seeing: "The remarkable priority of 'seeing' was noticed particularly by Augustine, in connection with his Interpretation of concupiscentia." Heidegger then quotes theConfessions: "Seeing belongs properly to the eyes. But we even use this word 'seeing' for the other senses when we devote them to cognizing... We not only say, 'See how that shines', ... 'but we even say, 'See how that sounds'". Being and Time, Trs. Macquarrie & Robinson. New York: Harpers, 1964, p. 171.

References

 1. ^ Siecienski, Anthony Edward (2010). The Filioque: History of a Doctrinal Controversy. Oxford University Press.
 2. ^ Augustine. "What Is Called Evil in the Universe Is But the Absence of Good". Enchridion. Retrieved 17 November 2012.
 3. ^ Greenblatt, Stephen (19 June 2017). "How St. Augustine Invented Sex". The New Yorker.
 4. ^ Ryan, M.J. (1908). Character (in Catholic Theology). In The Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company. Retrieved September 1, 2019 from New Advent: http://www.newadvent.org/cathen/03586a.htm
 5. ^ St. Augustine, The Harmony of the Gospels, Book 1 chapter 2 paragraph 4. from hypothesis.com
 6. ^ Alberto Esmeralda. "Augustinian Values" (PDF). www.merrimack.edu. Archived from the original (PDF) on 1 September 2006. Retrieved 23 November 2006.
 7. ^ Austin, Michael W. (21 August 2006). "Divine Command Theory". Internet Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 15 August 2012.
 8. ^ Catholic online prayers
 9. ^ "Online Etymology Dictionary – Deity". Etymonline.com. Retrieved 6 June 2017.
 10. ^ http://articles.baltimoresun.com/2013-09-03/news/bal-solution-to-many-a-problem-take-a-walk-20130830_1_benefits-thoughts-zeno
 11. ^ Wilhelm, J. (1910). Heroic Virtue. In The Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company. Retrieved November 14, 2019 from New Advent: http://www.newadvent.org/cathen/07292c.htm
 12. ^ Matt Jenson (2006). Gravity of Sin: Augustine, Luther and Barth on homo incurvatus in se. T & T Clark. ISBN 978-0-567-03138-9. Retrieved 17 November 2012.
 13. ^ Literal Interpretation of Genesis 1:19–20, Chapt. 19
 14. ^ The Literal Interpretation of Genesis 2:9
 15. ^ Orthodox readings of Augustine by George E. Demacopoulos, Aristotle Papanikolaou 2008 ISBN 0-88141-327-5 page 271
 16. ^ On Merit and the Forgiveness of Sins, and the Baptism of Infants
 17. ^ Love and Duty in Virgil’s Aeneid and Augustine’s Confessions Essay
 18. ^ "But, among the disciples of Socrates, Plato was the one who shone with a glory which far excelled that of the others, and who not unjustly eclipsed them all. (…) And, as he had a peculiar love for his master Socrates, he made him the speaker in all his dialogues, putting into his mouth whatever he had learned, either from others, or from the efforts of his own powerful intellect, tempering even his moral disputations with the grace and politeness of the Socratic style." — Augustine in The City of God ([https://biblehub.com/library/augustine/city_of_god/chapter_4_concerning_plato_the_chief.htm "Concerning Plato").
 19. ^ Biography of St. Augustine
 20. ^ Laarmann 2013, p. 54 citing Quintilian, Institutio Oratoria, x.1.126f; Aulus Gellius, Noctes Atticae, xii. 2.
 21. ^ Nguyen, vanThanh; M. Prior, John (2014). God’s People on the Move: Biblical and Global Perspectives on Migration and Mission. Wipf and Stock Publishers. p. 66. ISBN 9781630877514. Paul Orosius was a fifth century CE historian and theologian and a student of St. Augustine of Hippo
 22. ^ a b Wells, J. (2000). Longman Pronunciation Dictionary (2 ed.). New York: Longman. ISBN 978-0-582-36467-7.
 23. ^ TeSelle, Eugene (1970). Augustine the Theologian. London. pp. 347–349. ISBN 978-0-223-97728-0. 2002: ISBN 1-57910-918-7.
 24. ^ Durant, Will (1992). Caesar and Christ: a History of Roman Civilization and of Christianity from Their Beginnings to A.D. 325. New York: MJF Books. ISBN 978-1-56731-014-6.
 25. ^ Wilken, Robert L. (2003). The Spirit of Early Christian Thought. New Haven: Yale University Press. p. 291. ISBN 978-0-300-10598-8.
 26. ^ a b Know Your Patron Saint. catholicapologetics.info
 27. ^ a b Hägglund, Bengt (2007) [1968]. Teologins historia [History of Theology] (in German). Translated by Gene J. Lund (4th rev. ed.). St. Louis, Missouri: Concordia Publishing House. pp. 139–140. ISBN 978-0758613486.
 28. ^ a b c d e f Gonzalez, Justo L. (1970–1975). A History of Christian Thought: Volume 2 (From Augustine to the eve of the Reformation). Abingdon Press. ISBN 978-0687171835.
 29. ^ a b St. Augustine of Hippo. "On Rebuke and Grace". In Philip Schaff (ed.). Nicene and Post-Nicene Fathers, First Series, Vol. 5. Translated by Peter Holmes and Robert Ernest Wallis, and revised by Benjamin B. Warfield (revised and edited for New Advent by Kevin Knight) (1887 ed.). Buffalo, New York: Christian Literature Publishing Co.
 30. ^ "Some Underlying Positions of This Website". www.romanity.org. Retrieved 30 September 2015.
 31. ^ "Limits of Church". www.fatheralexander.org. Retrieved 30 September 2015.
 32. ^ a b c Papademetriou, George C. "Saint Augustine in the Greek Orthodox Tradition". goarch.org Archived 5 November 2010 at the Wayback Machine
 33. ^ Siecienski, Anthony Edward (2010). The Filioque: History of a Doctrinal Controversy. Oxford University Press. pp. 53–67. ISBN 978-0195372045.
 34. ^ Augustine of Hippo in orthodoxwiki.org
 35. ^ Kappes, Christiaan (30 September 2015). "Gregory Palamas' Use of Augustine's De Trinitate for Original Sin and its Application to the Theotokos & Scholarius' Palamitico-Augustinianism of the Immaculate Conception (Stockholm 28.VI.15)". Stolcholm University Press.
 36. ^ Archimandrite. "Book Review: The Place of Blessed Augustine in the Orthodox Church". Orthodox Tradition. II (3&4): 40–43. Archived from the original on 10 July 2007. Retrieved 28 June 2007.
 37. ^ Diarmaid MacCulloch (2010). A History of Christianity: The First Three Thousand Years. Penguin Books. p. 319. ISBN 978-0-14-102189-8.
 38. ^ "Augustine", in Webster's New Biographical Dictionary (1988), Springfield, MA: Merriam-Webster, ISBN 0-87779-543-6 .
 39. ^ "Augustin (e, n. (and adj.)". Oxford English Dictionary. March 2011. Oxford University Press. Retrieved 25 May 2011.
 40. ^ The American Heritage College Dictionary. Boston: Houghton Mifflin Company. 1997. p. 91. ISBN 978-0-395-66917-4.
 41. ^ PD-icon.svg Portalié, Eugène (1913). "St. Augustine of Hippo". In Herbermann, Charles (ed.). Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company. Retrieved 30 June 2016.
 42. ^ Chadwick, Henry (22 February 2001). Augustine: A Very Short Introduction. OUP Oxford. p. 26. ISBN 9780191606632.
 43. ^ Oakes, Jonathan (2008). Algeria. Bradt Travel Guides. p. 183. ISBN 9781841622323.
 44. ^ "Saint Augustine – Biography, Philosophy, & Major Works". Encyclopedia Britannica. Retrieved 28 January 2018.
  Frank N. Magill (2003). The Ancient World: Dictionary of World Biography. Routledge. p. 172. ISBN 978-1-135-45740-2.
  Saint Augustine (Bishop of Hippo.) (1999). On Christian Teaching. Oxford University Press. p. 26. ISBN 978-0-19-283928-2.
  Barry Jones (2017). Dictionary of World Biography: Fourth edition. ANU Press. p. 39. ISBN 978-1-76046-126-3.
  N. Jayapalan (2001). Comprehensive History of Political Thought. Atlantic Publishers & Dist. p. 51. ISBN 978-81-269-0073-2.
 45. ^ "[T]he names Monnica and Nonnica are found on tombstones in the Libyan language—as such Monnica is the only Berber name commonly used in English." Brett, Michael and Fentress, Elizabeth (1996), The Berbers, Cambridge, Massachusetts: Blackwell, p. 293, ISBN 0631168524.
 46. ^ Vesey, Mark, trans. (2007) "Confessions Saint Augustine", introduction, ISBN 978-1-59308-259-8.
 47. ^ a b c d e Hollingworth, Miles (2013). Saint Augustine of Hippo: An Intellectual Biography. Oxford University Press. pp. 51–52. ISBN 978-0-19-986159-0.
 48. ^ Leith, John H. (1990). From Generation to Generation: The Renewal of the Church According to Its Own Theology and Practice. Westminster John Knox Press. p. 24. ISBN 978-0664251222.
 49. ^ Catholic World, Volumes 175–176. Paulist Fathers. 1952. p. 376. The whole of North Africa was a glory of Christendom with St. Augustine, himself a Berber, its chief ornament.
 50. ^ Ep., CXXXIII, 19. English version, Latin version
 51. ^ Confess., VIII, 6, 14. English version, Latin version
 52. ^ Contra Faustum, I, 1. English version, Latin version
 53. ^ Lancel, Serge (2002) Saint Augustine, Hymns Ancient & Modern, p. 5, ISBN 0334028663.
 54. ^ a b Power, Kim (1999) "Family, Relatives", pp. 353–354 in Augustine Through the Ages: An Encyclopedia. Allan D. Fitzgerald, ed. Grand Rapids: Wm. B. Eerdmans, ISBN 978-0-8028-3843-8.
 55. ^ Brett, Michael and Fentress, Elizabeth (1996) The Berbers, Wiley-Blackwell. pp. 71, 293. ISBN 0631168524.
 56. ^ Knowles, Andrew and Penkett, Pachomios (2004) Augustine and His World. InterVarsity Press. Ch. 2. ISBN 978-0830823567.
 57. ^ a b Augustine of Hippo, Confessions, 2:4
 58. ^ a b c d e Encyclopedia Americana, v. 2, p. 685. Danbury, Connecticut: Grolier, 1997. ISBN 0-7172-0129-5.
 59. ^ Augustine of Hippo, Confessions, 2:3.5
 60. ^ Augustine of Hippo, Confessions, 2:3.7
 61. ^ Augustine of Hippo, Confessions, 3:4
 62. ^ Pope, Hugh. "Saint Monica". Catholic Encyclopedia. Retrieved 20 April 2012. At Carthage Augustine had become a Manichaean and when on his return home he propounded certain heretical propositions she drove him away from her table, but a strange vision urged her to recall him. It was at this time that she went to see a certain holy bishop, whose name is not given, but who consoled her with the now famous words, "the child of those tears shall never perish."
 63. ^ Ranke-Heineman, Uta (1988). Eunuchs for the Kingdom of Heaven: Women, Sexuality and the Catholic Church. US: Penguin Books. ISBN 978-0385265270.
 64. ^ a b Boyce, James (May 2015) "Don't Blame the Devil: St Augustine and Original Sin". Utne Reader.
 65. ^ Augustine of Hippo, Confessions, 4:2
 66. ^ Brown, p. 63
 67. ^ O'Donnell, James J. "Augustine the African", Georgetown University. Faculty.georgetown.edu. Retrieved on 2015-06-17.
 68. ^ a b c d e Portalié, Eugène (1907). "Life of St. Augustine of Hippo" The Catholic Encyclopedia. Vol. 2. New York: Robert Appleton Company. Retrieved 30 September 2011
 69. ^ Chadwick, Henry (2001). Augustine: A Very Short Introduction. Oxford University Press. p. 14. ISBN 978-0191606632.
 70. ^ Kishlansky, Mark; Geary, Patrick; O'Brien, Patricia (2010). Civilization in the West. Vol. 1: to 1715. New Jersey: Pearson Education Inc. pp. 142–143. ISBN 978-0205664726.
 71. ^ Wendy Doniger (1999). Merriam-Webster's Encyclopedia of World Religions. Merriam-Webster. pp. 689, 690. ISBN 9789068310023.
 72. ^ BeDuhn, Jason David (2009). Augustine's Manichaean Dilemma: Conversion and Apostasy, 373–388 C.E. University of Pennsylvania Press. p. 163. ISBN 978-0-8122-4210-2. Retrieved 17 June 2011.
 73. ^ a b c Outler, Albert. ""Medieval Sourcebook." Internet History Sourcebooks Project". Fordham University, Medieval Sourcebook. Fordham University. Retrieved 30 October 2014.
 74. ^ Wilson, Kenneth (2018). Augustine's Conversion from Traditional Free Choice to 'Non-free' Free Will: A Comprehensive Methodology. Tübingen: Mohr Siebeck. p. 90. ISBN 978-3161557538.
 75. ^ Augustine of Hippo, Confessions, 6:15
 76. ^ Augustine of Hippo, Confessions, 8:7.17
 77. ^ Burrus, Virginia (2011). ""Fleeing the Uxorious Kingdom": Augustine's Queer Theology of Marriage". Journal of Early Christian Studies. 19 (1): 1–20. doi:10.1353/earl.2011.0002.
 78. ^ Ferguson, Everett (1999) Christianity in Relation to Jews, Greeks, and Romans, Taylor & Francis, p. 208, ISBN 0-8153-3069-3.
 79. ^ "Catholic Encyclopedia: St. Augustine of Hippo". New Advent. Archived from the original on 20 October 2017. Retrieved 22 January 2018.
 80. ^ "Augustine of Hippo, Bishop and Theologian". justus.anglican.org. Society of Archbishop Justus. Archived from the original on 24 August 2017. Retrieved 22 January 2018.
 81. ^ The historian Peter Brown places Augustine's garden conversion at the end of August, 386. Brown, p. 64.
 82. ^ Augustine of Hippo (2008). Confessions. Chadwick, Henry transl. New York: Oxford University Press. pp. 152–153.
 83. ^ a b Augustine of Hippo, Bishop and Theologian. Justus.anglican.org. Retrieved on 2015-06-17.
 84. ^ Brown, p. 117.
 85. ^ Pope, Hugh. "Saint Monica". Catholic Encyclopedia. Retrieved 20 April 2012. Here death overtook Monica and the finest pages of his "Confessions" were penned as the result of the emotion Augustine then experienced.
 86. ^ Possidius, v. Aug. 3.1
 87. ^ A'Becket, John. "Catholic Encyclopedia: Adeodatus". Retrieved 20 April 2012.
 88. ^ Brown
 89. ^ Augustine, ep.126.1
 90. ^ Saint Augustine of Hippo at saints.sqpn.com. Retrieved 30 September 2011
 91. ^ a b c Weiskotten, Herbert T. (2008). The Life of Saint Augustine: A Translation of the Sancti Augustini Vita by Possidius, Bishop of Calama. Merchantville, NJ: Evolution Publishing. ISBN 978-1-889758-90-9.
 92. ^ "St Augustine of Hippo" at PhilosophyBasics.com. Retrieved 30 September 2011.
 93. ^ "New Advent – Pope Boniface VIII". Retrieved 26 February 2012.
 94. ^ Augustine's tomb, Augnet Archived 22 February 2014 at the Wayback Machine. Augnet.org (2007-04-22). Retrieved on 2015-06-17.
 95. ^ Dale, Shanon (2001). "A house divided: San Pietro in Ciel d'Oro in Pavia and the politics of Pope John XXII". Journal of Medieval History. 27: 55. doi:10.1016/S0304-4181(00)00016-6.
 96. ^ Stone, Harold Samuel (2002) St. Augustine's Bones: A Microhistory (Studies in Print Culture and the History of the Book) Amherst: University of Massachusetts Press, ISBN 1558493883.
 97. ^ Schnaubelt, Joseph C.; Van Fleteren, Frederick (1999). Augustine in Iconography: History and Legend. P. Lang. p. 165. ISBN 978-0-8204-2291-6.
 98. ^ "Saint Augustine – Philosophical Anthropology". Encyclopedia of Philosophy. Stanford. 2016.
 99. ^ Augustine of Hippo, De cura pro mortuis gerenda CSEL 41, 627 [13–22]; PL 40, 595: Nullo modo ipsa spernenda sunt corpora. (...)Haec enim non ad ornamentum vel adiutorium, quod adhibetur extrinsecus, sed ad ipsam naturam hominis pertinent.
 100. ^ Augustine of Hippo, Enarrationes in psalmos, 143, 6.
 101. ^ CCL 40, 2077 [46] – 2078 [74]; 46, 234–35.
 102. ^ Augustine of Hippo, De utilitate ieiunii, 4, 4–5.
 103. ^ Augustine of Hippo, De quantitate animae 1.2; 5.9.
 104. ^ Augustine of Hippo, De quantitate animae 13.12: Substantia quaedam rationis particeps, regendo corpori accomodata.
 105. ^ Augustine of Hippo, On the free will (De libero arbitrio) 2.3.7–6.13.
 106. ^ Mann, WE (1999). "Inner-Life Ethics". In Matthews, GB (ed.). The Augustinian Tradition. University of California Press. pp. 141–142. ISBN 978-0-520-20999-2.
 107. ^ the Athenian, Athenagoras. "A Plea for the Christians". New advent.
 108. ^ Flinn, Frank K. and Melton, J. Gordon (2007) Encyclopedia of Catholicism. Facts on File Encyclopedia of World Religions. ISBN 978-0-8160-5455-8), p. 4
 109. ^ Kristin, Luker (1985) Abortion and the Politics of Motherhood. University of California Press. ISBN 978-0-5209-0792-8), p. 12
 110. ^ a b Bauerschmidt, John C (1999). "Abortion". In Fitzgerald, Allan D (ed.). Augustine Through the Ages: An Encyclopedia. Wm B Eerdmans. p. 1. ISBN 978-0-8028-3843-8.
 111. ^ Respect for Unborn Human Life: the Church's Constant Teaching. U.S. Conference of Catholic Bishops
 112. ^ Lysaught, M. Therese; Kotva, Joseph; Lammers, Stephen E.; Verhey, Allen, eds. (2012). On Moral Medicine: Theological Perspectives on Medical Ethics. Wm. B. Eerdmans Publishing. p. 676. ISBN 978-0-8028-6601-1.
 113. ^ "Modern Look at Abortion Not Same as St. Augustine's". www.ewtn.com. Retrieved 4 December 2016.
 114. ^ Augustine of Hippo. "Of the Falseness of the History Which Allots Many Thousand Years to the World's Past". The City of God. Book 12: Chapt. 10 [419].
 115. ^ Teske, Roland J. (1999). "Genesi ad litteram liber imperfectus, De". In Fitzgerald, Allan D. (ed.). Augustine through the Ages: An Encyclopedia. Wm B Eerdmans. pp. 377–378. ISBN 978-0-8028-3843-8.
 116. ^ Franklin-Brown, Mary (2012). Reading the world: Encyclopedic writing in the scholastic age. Chicago & London: The University of Chicago Press. p. 280. ISBN 978-0226260709.
 117. ^ Augustine of Hippo. On the Merits. 1.2.
 118. ^ Augustine of Hippo. City of God. 13:1.
 119. ^ Augustine of Hippo. Enchiridion. 104.
 120. ^ Blomberg, Craig L. (2006). From Pentecost to Patmos. Apollos. p. 519. ISBN 978-0805432480.
 121. ^ a b c d e f g Cross, Frank L.; Livingstone, Elizabeth, eds. (2005). The Oxford Dictionary of the Christian Church. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-280290-3.
 122. ^ Augustine of Hippo, Enchiridion, 110
 123. ^ Augustine of Hippo, De Sancta Virginitate, 6,6, 191.
 124. ^ Augustine of Hippo, De Sancta Virginitate, 18
 125. ^ Augustine of Hippo, De Genesi ad literam 1:19–20, Chapt. 19 [408], De Genesi ad literam, 2:9
 126. ^ Augustine of Hippo, On the Literal Meaning of Genesis (De Genesi ad litteram), VIII, 6:12, vol. 1, pp. 192–93 and 12:28, vol. 2, pp. 219–20, trans. John Hammond Taylor SJ; BA 49,28 and 50–52; PL 34, 377; cf. idem, De Trinitate, XII, 12.17; CCL 50, 371–372 [v. 26–31; 1–36]; De natura boni 34–35; CSEL 25, 872; PL 42, 551–572
 127. ^ Augustine of Hippo, On the Literal Meaning of Genesis (De Genesi ad litteram), VIII, 4.8; BA 49, 20
 128. ^ Augustine of Hippo, Nisi radicem mali humanus tunc reciperet sensus ("Contra Julianum", I, 9.42; PL 44, 670)
 129. ^ Non substantialiter manere concupiscentiam, sicut corpus aliquod aut spiritum; sed esse affectionem quamdam malae qualitatis, sicut est languor. (De nuptiis et concupiscentia, I, 25. 28; PL 44, 430; cf. Contra Julianum, VI, 18.53; PL 44, 854; ibid. VI, 19.58; PL 44, 857; ibid., II, 10.33; PL 44, 697; Contra Secundinum Manichaeum, 15; PL 42, 590.
 130. ^ Marius Mercator Lib. subnot.in verb. Iul. Praef.,2,3; PL 48,111 /v.5-13/; Bonner, Gerald (1987). "Rufinus of Syria and African Pelagianism". God's Decree and Man's Destiny. London: Variorum Reprints. pp. 31–47. ISBN 978-0-86078-203-2.
 131. ^ a b c d Bonner, G (1986). St. Augustine of Hippo. Life and Controversies. Norwich: The Canterbury Press. ISBN 978-0-86078-203-2.
 132. ^ Augustine of Hippo, De gratia Christi et de peccato originali, I, 15.16; CSEL 42, 138 [v. 24–29]; Ibid., I,4.5; CSEL 42, 128 [v.15–23].
 133. ^ Augustine of Hippo, Against Two Letters of the Pelagians 1.31–32
 134. ^ Brown, p. 35
 135. ^ "The Manichaean Version of Genesis 2–4". Archived from the original on 29 October 2005. Retrieved 25 March 2008.. Translated from the Arabic text of Ibn al-Nadīm, Fihrist, as reproduced by G. Flügel in Mani: Seine Lehre und seine Schriften (Leipzig, 1862; reprinted, Osnabrück: Biblio Verlag, 1969) 58.11–61.13.
 136. ^ Augustine of Hippo, De libero arbitrio 1,9,1.
 137. ^ Trapè, A. (1987). S. Agostino: Introduzione alla Dottrina della Grazia. I – Natura e Grazia. Città Nuova. pp. 113–114. ISBN 978-8831134026.
 138. ^ Brachtendorf, J. (1997). "Cicero and Augustine on the Passions": 307. hdl:2042/23075. Cite journal requires |journal= (help)
 139. ^ See: Sfameni Gasparro, G. (2001). Enkrateia e Antropologia. Le motivazioni protologiche della continenza e della verginità nel christianesimo del primi secoli e nello gnosticismo. Studia Ephemeridis «Augustinianum» 20. Rome. pp. 250–251.; Somers, H. "Image de Dieu. Les sources de l'exégèse augustinienne". Revue des Études Augustiniennes. 7 (1961): 115. hdl:2042/712. ISSN 0035-2012.. Cf. John Chrysostom, Περι παρθενίας (De Sancta Virginitate), XIV, 6; SCh 125, 142–145; Gregory of Nyssa, On the Making of Man, 17; SCh 6, 164–165; and On Virginity, 12.2; SCh 119, 402 [17–20]. Cf. Augustine of Hippo, On the Good of Marriage, 2.2; PL 40, 374.
 140. ^ Gerson, Lloyd P. Plotinus. New York: Routledge, 1994. 203
 141. ^ Augustine of Hippo, "Enarrations on the Psalms" (Enarrationes in psalmos), 143:6; CCL 40, 2077 [46] – 2078 [74]; On the Literal Meaning of Genesis (De Genesi ad Litteram), 9:6:11, trans. John Hammond Taylor SJ, vol. 2, pp. 76–77; PL 34, 397.
 142. ^ Augustine of Hippo, De continentia, 12.27; PL 40, 368; Ibid., 13.28; PL 40, 369; Contra Julianum, III, 15.29, PL 44, 717; Ibid., III, 21.42, PL 44, 724.
 143. ^ Burke, Cormac (2006). "A Postscript to the Remedium Concupiscentiae". The Thomist. 70 (4): 481–536. doi:10.1353/tho.2006.0000.
 144. ^ Merits and Remission of Sin, and Infant Baptism (De peccatorum meritis et remissione et de baptismo parvulorum), I, 6.6; PL 44, 112–113; cf. On the Literal Meaning of Genesis (De Genesi ad litteram) 9:6:11, trans. John Hammond Taylor SJ, vol. 2, pp. 76–77; PL 34, 397.
 145. ^ Augustine of Hippo, Imperfectum Opus contra Iulianum, II, 218
 146. ^ Wilson, Kenneth (2018). Augustine's Conversion from Traditional Free Choice to "Non-free Free Will": A Comprehensive Methodology. Tübingen: Mohr Siebeck. pp. 93, 127, 140, 146, 231–233, 279–280. ISBN 978-3161557538.
 147. ^ Wilson, Kenneth (2018). Augustine's Conversion from Traditional Free Choice to "Non-free Free Will": A Comprehensive Methodology. Tübingen: Mohr Siebeck. pp. 221, 231, 267, 296. ISBN 978-3161557538.
 148. ^ Southern, R.W. (1953). The Making of the Middle Ages. London. pp. 234–237.
 149. ^ a b c Levering, Matthew (2011). Predestination: Biblical and Theological Paths. New York: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-960452-4.
 150. ^ James, Frank A., III (1998). Peter Martyr Vermigli and Predestination: The Augustinian Inheritance of an Italian Reformer. Oxford: Clarendon. p. 102 – via Questia.
 151. ^ Widengren, Geo (1977). Der Manichäismus. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft. pp. 63–65, 90.
 152. ^ Stroumsa, Gediliahu (1992). "Titus of Bostra and Alexander of Lycopolis: A Christian and a Platonic Refutation of Manichaean Dualism". Neoplatonism and Gnosticism. New York: University of New York Press.: 344–345.
 153. ^ Wilson, Kenneth (2018). Augustine's Conversion from Traditional Free Choice to "Non-free' Free Will": A Comprehensive Methodology. Tübingen: Mohr Siebeck; Studien und Texte zu Antike und Christentum 111. pp. 286–293. ISBN 978-3161557538.
 154. ^ van Oort, Johannes (2010). "Manichaean Christians in Augustine's Life and Work". History and Religious Culture. 90: 520.
 155. ^ of Hippo, St. Augustine (2012). St. Augustine's Writings Against The Manichaeans And Against The Donatists: eBook Edition. Jazzybee Verlag. ISBN 9783849621094.
 156. ^ Augustine of Hippo, Explanations of the Psalms 33:1:10 [405]
 157. ^ Augustine of Hippo, Sermons 227 [411]
 158. ^ Augustine of Hippo, Sermons 272
 159. ^ Jurgens, William (June 1979). "Ch. 1479a". The Faith of the Early Fathers Vol 3. Liturgical Press. p. 20. ISBN 978-0814610213. Retrieved 25 December 2019.
 160. ^ J.H. Srawley (1950). St. Ambrose on the Sacraments and on the Mysteries. Thompson, T. transl. London: S.P.C.K. p. 39.
 161. ^ Augustine of Hippo, On Christian Doctrine, Book II, Chapter 3; Book III, Chapter 9; Book III, Chapter 16
 162. ^ Augustine of Hippo, A Sermon to Catechumens on the Creed, Paragraph 16
 163. ^ Augustine of Hippo, City of God, Book 20, Chapter 8
 164. ^ Van Der Meer, F (1961). Augustine the Bishop. The Life and Work of the Father of the Church. London & New York. p. 60.
 165. ^ Testard, M (1958). Saint Augustin et Cicéron, I. Cicéron dans la formation et l'oeuvre de saint Augustin (in French). Paris: Études Augustiniennes. pp. 100–106.
 166. ^ Augustine of Hippo, Confessions 5,7,12; 7,6
 167. ^ a b Mendelson, Michael (24 March 2000). "Saint Augustine". The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 21 December 2012.
 168. ^ Matthews, Gareth B. (1992). Thought's ego in Augustine and Descartes. Cornell University Press. ISBN 978-0801427756.
 169. ^ King, Peter; Nathan Ballantyne (2009). "Augustine on Testimony" (PDF). Canadian Journal of Philosophy. 39 (2): 195. doi:10.1353/cjp.0.0045. Archived from the original (PDF) on 11 September 2011.
 170. ^ "A Time For War?" Christianity Today (2001-01-09). Retrieved on 2013-04-28.
 171. ^ Augustine of Hippo. Crusades-encyclopedia.com. Retrieved on 2013-04-28.
 172. ^ St. Augustine of Hippo, Crusades-Encyclopedia
 173. ^ "Saint Augustine and the Theory of Just War" Archived 3 November 2013 at the Wayback Machine. Jknirp.com (2007-01-23). Retrieved on 2013-04-28.
 174. ^ "The Just War". Catholiceducation.org. Retrieved on 2013-04-28.
 175. ^ Gonzalez, Justo L. (1984). The Story of Christianity. San Francisco: Harper. ISBN 978-0061855887.
 176. ^ Meister, Chad; Copan, Paul, eds. (2012). The Routledge Companion to Philosophy of Religion. Routledge Philosophy Companions (2nd ed.). London. ISBN 978-0415782944.
 177. ^ Wilson, Kenneth (2018). Augustine's Conversion from Traditional Free Choice to "Non-free Free Will": A Comprehensive Methodology. Tübingen: Mohr Siebeck. p. 285. ISBN 978-3161557538.
 178. ^ McIntire, C.T. (2005). "Free Will and Predestination: Christian Concepts". In Jones, Lindsay (ed.). The Encyclopedia of Religion. 5 (2nd ed.). Farmington Hills, MI: Macmillan Reference. pp. 3206–3209.
 179. ^ Dihle, Albrecht (1982). The Theory of Will in Classical Antiquity. Berkeley, CA: University of California Press. p. 152.
 180. ^ Wilson, Kenneth (2018). Augustine's Conversion from Traditional Free Choice to "Non-free Free Will": A Comprehensive Methodology. Tübingen: Mohr Siebeck. pp. 93–94, 273–274.
 181. ^ Wilson, Kenneth (2018). Augustine's Conversion from Traditional Free Choice to "Non-free Free Will": A Comprehensive Methodology. Tübingen: Mohr Siebeck. pp. 281–294.
 182. ^ Martin, Luther (1963). Lehman, Helmut (ed.). Luther's Works. 48. Translated by Krodel, Gottfried. Fortress Press. p. 24.
 183. ^ Calvin, John (1927). "A Treatise on the Eternal Predestination of God". Calvin's Calvinism. Translated by Cole, Henry. London: Sovereign Grace Union. p. 38.
 184. ^ a b c Portalié, Eugène. "Teaching of St. Augustine of Hippo" The Catholic Encyclopedia. Vol. 2. New York: Robert Appleton Company (1907). Retrieved 30 September 2011
 185. ^ Wilson, Kenneth (2018). Augustine's Conversion from Traditional Free Choice to "Non-free Free Will": A Comprehensive Methodology in the series Studien und Texte zu Antike und Christentum 111. Tübingen, Germany: Mohr Siebeck. pp. 286–298. ISBN 978-3161557538.
 186. ^ Wilson, Ken (2019). The Foundation of Augustinian–Calvinism. Regula Fidei Press. pp. 5–18, 55–80, 120. ISBN 9781082800351.
 187. ^ Augustine, "Of the Work of Monks", p. 25, Vol. 3, Nicene & Post-Nicene Fathers, Eerdman's, Grand Rapids, Michigan, Reprinted 1986
 188. ^ The Saints, Pauline Books & Media, Daughters of St. Paul, Editions du Signe (1998), p. 72
 189. ^ Augustine, The City of God, Ch. 15, p. 411, Vol. II, Nicene & Post-Nicene Fathers, Eerdman's, Grand Rapids, Michigan, Reprinted 1986
 190. ^ a b c "Church Fathers: City of God, Book XIX (St. Augustine)". www.newadvent.org. Retrieved 31 July 2018.
 191. ^ Diarmaid MacCulloch. The Reformation: A History (Penguin Group, 2005) p 8.
 192. ^ Augustine of Hippo, City of God, book 18, chapter 46.
 193. ^ Edwards, J. (1999) The Spanish Inquisition, Stroud, pp. 33–35, ISBN 0752417703.
 194. ^ Carroll, James (2002) Constantine's Sword. Houghton Mifflin Harcourt. ISBN 978-0618219087. p. 219.
 195. ^ Paula Fredriksen, interviewed by David Van Biema, "Was Saint Augustine Good for the Jews?". Time magazine, December 7, 2008.
 196. ^ Augustine of Hippo, On Christian Doctrine, 3.37
 197. ^ Russell, p. 356.
 198. ^ Augustine of Hippo, City of God, Book I, Ch. 16, 18.
 199. ^ a b Augustine of Hippo, City of God, 14.13
 200. ^ Clark, E. ed. (1996) St. Augustine on Marriage and Sexuality. Washington, D.C.: Catholic University of America Press.
 201. ^ Clark, E. (1986). "'Adam's Only Companion': Augustine and the Early Christian Debate on Marriage". Recherches Augustiniennes. 21: 139–62. doi:10.1484/J.RA.5.102318.
 202. ^ (Eph: 5, 25)
 203. ^ a b McCloskey, Gary N. (April 2008) Encounters of Learning: Saint Augustine on Education, Saint Augustine Institute for Learning and Teaching, Merrimack College.
 204. ^ Howie, G. (1969) Educational Theory and Practice in St. Augustine (London: Routledge and Kegan Paul, pp. 150–153
 205. ^ Wright, F.A. and Sinclair, T.A. (1931) A History of Later Latin Literature, Dawsons of Pall Mall, London, pp. 56 ff.
 206. ^ Hill, Edmund (1961). "St Augustine on the Trinity—I". Life of the Spirit. 15 (180): 540–548. JSTOR 43705747.
 207. ^ Russell, Book II, Chapter IV
 208. ^ Russell, pp. 352–353.
 209. ^ Confessiones Liber X: commentary on 10.8.12 (in Latin)
 210. ^ de Paulo, Craig J.N. (2006). The Influence of Augustine on Heidegger: The Emergence of an Augustinian Phenomenology. The Edwin Mellen Press. ISBN 978-0773456891.
 211. ^ Husserl, Edmund (1964) Phenomenology of Internal Time-Consciousness. Tr. James S. Churchill. Bloomington: Indiana UP, p. 21.
 212. ^ Chiba, Shin (1995). "Hannah Arendt on Love and the Political: Love, Friendship, and Citizenship". The Review of Politics. 57 (3): 505–535 [507]. doi:10.1017/S0034670500019720. JSTOR 1408599.
 213. ^ Tinder, Glenn; Elshtain, Jean Bethke (1997). "Augustine and the Limits of Politics, by Jean Bethke Elshtain". American Political Science Review. 91 (2): 432–433. doi:10.2307/2952372. JSTOR 2952372.
 214. ^ Woo, B. Hoon (2015). "Pilgrim's Progress in Society – Augustine's Political Thought in The City of God". Political Theology. 16 (5): 421–441. doi:10.1179/1462317X14Z.000000000113.
 215. ^ Lal, D. (March 2002) "Morality and Capitalism: Learning from the Past". Working Paper Number 812, Department of Economics, University of California, Los Angeles.
 216. ^ Munteanu, E. (1996) "On the Object-Language / Metalanguage Distinction in Saint Augustine's Works. De Dialectica and de Magistro", p. 65 in Cram, D., Linn, A.R., & Nowak, E. (eds.). History of Linguistics: Volume 2: From Classical to Contemporary Linguistics. John Benjamins Publishing Company. ISBN 978-9027283818
 217. ^ Smither, Howard E. (1977). A History of the Oratorio. UNC Press Books. ISBN 978-0807812747.
 218. ^ Hasse, Johann Adolf (1993). La conversione Di Sant' Agostino. CD Booklet: Marcus Creed's recording of La conversion di Sant' Agostino with the RIAS Kammerchor; 10 389/90.: Capriccio Digital. p. 13.CS1 maint: location (link)

Cited sources

Further reading

External links

General

Bibliography

Works by Augustine

Biography and criticism