آگوتا کریستف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آگوتا کریستف
زاده۳۰ اکتبر ۱۹۳۵
Csikvánd، مجارستان
محل زندگیساکن سوئیس
درگذشته۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۱ (۷۵ سال)
نوشاتل، سوئیس
پیشهنویسنده، شاعر، رمان‌نویس و دراماتورژ
ملیت مجارستان
  سوئیس
جوایز مهمجایزه گوتفرید کلر کشور سویس (۲۰۰۱)
جایزه ادبی اتریش برای ادبیات اروپا (۲۰۰۸)
جوایز

آگوتا کریستف (به فرانسوی: Agota Kristof) (به مجاری: Kristóf Ágota) نویسنده، شاعر، رمان‌نویس و دراماتورژ مجارستانی ساکن سوئیس که داستان‌هایش را به زبان فرانسوی می‌نوشت،

زندگی‌نامه

آگوتا کریستف نویسندهٔ مجاری‌الاصل سوئیسی است که از بزرگ‌ترین نویسندگان معاصر سوئیس به‌شمار می‌رود و رمان دفتر بزرگ نیز یکی از کارهای مهم او به‌شمار می‌رود که تاکنون به ۴۰ زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده‌است.

وی در ۳۰ اکتبر ۱۹۳۵ به دنیا آمد. این نویسنده مجارستانی در ۱۹۵۶ در پی انقلاب‌های ضدکمونیستی در بیست و یک سالگی با شوهر و فرزند چهارماهه اش از کشورش گریخت و در نوشاتل سوئیس ساکن شد. بعد از پنج سال تنهایی، افسردگی و کار سخت در یک کارخانه محل کارش را ترک کرد از همسرش جدا شد و به مطالعه زبان فرانسه پرداخت؛ زبانی که تا پایان عمر از آن برای خلق آثارش بهره برد.

وی در ابتدای فعالیت حرفه‌ای خود، به نوشتن شعر و نمایش‌نامه روی آورد و کم‌کم به سمت داستان‌نویسی گرایش پیدا کرد و با سه‌گانه‌ای که در پنج سال منتشر کرد به اوج شهرت رسید. موضوع اصلی داستان‌های او جنگ، ویرانی، عشق، تنهایی و تلاش انسان‌ها برای جلب توجه دیگران است؛ مواردی که به نظر می‌رسد وی در زندگی شخصی‌اش با آن‌ها دست و پنجه نرم کرده‌است.

بسیاری از نمایش نامه‌هایش روی صحنه رفت یا در رادیو اجرا شد و پس از آن به نوشتن رمان و داستان کوتاه روی آورد و آثاری به زبان فرانسه نوشت. او قبل از مهاجرت شعر هم می‌سرود.

در ۱۹۸۶ رمان «دفتر یادداشت» که به زبان فرانسه نوشته شده با موفقیت زیادی روبه رو شد و جایزه ادبی کتاب اروپا را برایش به ارمغان آورد. این رمان، جلد اول از یک تریلوژی است که با رمانهای «مدرک» و «دروغ سوم» ادامه یافته و به بیش از ۳۰ زبان دنیا ترجمه شد. رمان «دفتر یادداشت» به مانند کابوسی‌ست که اروپای مرکزی را در زمان جنگ جهانی دوم روایت می‌کند. برای رمان موفق «سومین دروغ» جایزه کتاب بین‌المللی «انتر» را در ۱۹۹۲ دریافت کرد. وی سال ۲۰۰۱ موفق شد جایزه گوتفرید کلر کشور سویس را از آن خود کند. سال ۲۰۰۸ جایزه ادبی اتریش برای ادبیات اروپا به مجموعه آثار او تعلق گرفت.

این نویسنده به صریح و بی پرده نوشتن وفادار است، داستان‌هایش در زمان و مکان نمی‌گنجد. کسی نمی‌داند شخصیت‌ها در این داستان‌های کوتاه از کجا می‌آیند، داستان‌های کوتاهی که تحت عنوان میخ کوب‌کننده فرقی نمی‌کند منتشر می‌شود.

آگوتا کریستف در سال ۲۰۰۴ زندگی‌نامه‌ای از خود منتشر کرد که در تمامی صفحات آن عشق به نویسندگی که در سراسر عمر رهایش نکرده، مشخص است. آخرین مجموعه‌ای که این نویسنده پیش از مرگش نوشته، مجموعه داستان‌های کوتاهی است که در سال ۲۰۰۵ با عنوان «فرقی نمی‌کند» منتشر شد.

از این نویسنده مجارستانی داستان‌هایی چون «زبان مادری»، «دف‍ت‍ر ب‍زرگ»، «مدرک»، «دروغ سوم» «فرقی نمی‌کند» و «ج‍ان و ج‍و» به زبان فارسی ترجمه شده‌است.

آگوتا کریستف، در سن ۷۵ سالگی درگذشت.

تالیفات

  • «تریلوژی دوقلوها» :

- «دفتر بزرگ» (جلد اول تریلوژی) - «مدرک» (جلد دوم تریلوژی) - «دروغ سوم» (جلد سوم تریلوژی)

  • «فرقی نمی‌کند» مجموعه است شامل بیست و پنج داستان
  • «زبان مادری»
  • «ج‍ان و ج‍و»

کتاب‌شناسی آثار ترجمه

  • آگوتا کریستف (۱۳۹۴دیروز، ترجمهٔ اصغر نوری، انتشارات مروارید، شابک ۹۷۸-۹۶۴-۱۹۱-۳۶۶-۵
  • آگوتا کریستف (۱۳۹۳دروغ سوم، ترجمهٔ اصغر نوری، انتشارات مروارید، شابک ۹۷۸-۹۶۴-۱۹۱-۲۷۳-۶
  • آگوتا کریستف (۱۳۹۳مدرک، ترجمهٔ اصغر نوری، انتشارات مروارید، شابک ۹۷۸-۹۶۴-۱۹۱-۲۲۶-۲
  • آگوتا کریستف (۱۳۹۳دفتر بزرگ، ترجمهٔ اصغر نوری، انتشارات مروارید، شابک ۹۷۸-۹۶۴-۱۹۱-۱۶۳-۰

جستارهای وابسته

منابع

  • Lagarde, André; Michard, Laurent (1962). la garde et Michard Moyen Age: Les Grands Auteurs français du programme - Anthologie et Histoire littéraire. Bordas.