آکروموباکتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آکروموباکتر

آکروموباکتر به عنوان یک جنس از باکتری های خانواده ی آلکالیژناسه(Alcaligenes) دارای 15 گونه میباشد.باکتری های طبقه بندی شده در این جنس گرم منفی، هوازی، میله ای کوتاه و فاقد قابلیت تولید رنگدانه میباشند.آکروموباکترها سرمادوست ، غیر هاگ زا و به طور کلی از نظر وسعت فساد مواد غذایی نگهداری شده در دمای یخچال،مانند گوشت قرمز، گوشت ماکیان،فراورده های دریایی و شیر در رده دوم پس از جنس سودوموناس(pseudomonas)قرار میگرند. شباهت بسیار زیاد این باکتریها با جنس سودوموناس باعث اشتباهاتی در تشخیص این دو جنس میشود.ویژگی متفاوت آکروموباکترها نسبت به سودوموناسها، دارا بودن تاژک های پری تریش است حال آنکه باکتری های موجود در جنس سودوموناسس دارای تاژک ها قطبی میباشند.

  • مورفولوژی میکروسکوپی:

این باکتری در کشتهای تازه به صورت میله ای و در کشت های کهنه به صورت کوکسی دیده میشود.اندام های تحرکی این باکتری به صورت پری تریش و در سطح سلول قرار گرفته اند.در بعضی گونه های این جنس اندام حرکتی وجود ندارد.

آکروموباکتر
  • منابع انرژی:

آکروموباکترها شدیداً هوازی بوده و برخلاف برخی گونه های سودوموناس، قابلیت دنیتروفیکاسیون(مصرف ترکیبات ساده ازته) ندارند. برخی گونه های این باکتری ساکاروز و برخی گلوکز را تجزیه میکنن ولی در هر حال این تجزیه بدون تولید گاز میباشد.

منابع[ویرایش]

اطلس میکروبیولوژی مواد غذایی سید علی مرتضوی -الهام خانی پور-سید هاشم حسینی پور انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد چاپ سوم فصل