آژاکس (سوفوکل)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آژاکس (سوفوکل)
Ajax suicide.jpg
Ajax preparing for suicide
نویسندهسوفوکل
هم‌سرایانSailors from سالامیس
شخصیت‌هاآتنا
اودیسئوس
آیاس
Tecmessa
Messenger
Teucer
منلائوس (شاه اسپارت)
آگاممنون
خاموشانAttendants
Hats
Servants
Soldiers
Eurysaces
جای نخستین نمایشآتن باستان
زبان اصلیزبان یونانی باستان
سبکتراژدی
آماده‌سازی آژاکس برای خودکشی

آژاکس (به یونانی: Αίας) از نخستین نمایشنامه‌های تا به امروز باقی ماندهٔ سوفوکل، تراژدی‌نویس شهیر یونانی است که در سدهٔ پنجم پیش از میلاد نوشته شده و به سرنوشت آژاکس، جنگجوی یونانی می‌پردازد.

از تاریخ نخستین اجرای این نمایش اطلاع دقیقی در دست نیست و چنین انگاشته می‌شود که باید در ۴۴۴ پیش از میلاد بوده باشد ولی این احتمال نیز در نظر گرفته می‌شود که چند سال زودتر یا دیرتر بوده باشد.[۱]

خلاصه داستان[ویرایش]

آژاکس دومین جنگجوی توانا پس از آشیل است اما منلوس و آگاممنون برای تحقیر او جوشن آشیل را به اودیسئوس می‌دهند. آژاکس از این بی‌احترامی آنها خشمگین شده و سوگند یاد می‌کند تا از فرماندهان یونانی و اودیسئوس انتقام بگیرد. ایزدبانو آتنا بر آژاکس ظاهر شده و او را چنان طلسم می‌نماید که گله‌ای گوسفند را همچون یونانیان دیده و برای گرفتن انتقامش شروع به کشتن آنها می‌کند. پس از آنکه به خود می‌آید درمی‌یابد که چه کار ابلهانه‌ای انجام داده و دچار شرم بسیار می‌شود. همسرش تکمسا، از او می‌خواهد تا به خاطر او و فرزندش در خانه بماند و آنها را تنها نگذارد. آژاکس تظاهر به قبول حرف همسرش می‌نماید اما می‌گوید که برای تطهیر خود باید از خانه خارج شده و شمشیری را که هکتور به او داده به خاک سپارد. آژاکس می‌رود و شمشیر را در حالیکه تیغه‌اش رو به بیرون قرار دارد در خاک کرده و با انداختن خود بر روی آن خودکشی می‌نماید. تئوسر، برادر آژاکس می‌خواهد که او را به خاک بسپارد. ملنوس و آگاممنون با این کار مخالفت می‌نمایند اما اودیسه دخالت کرده و سرانجام او را به خاک می‌سپارند.

شخصیت‌های نمایشنامه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «Ajax Summary & Study Guide». eNotes.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ ژانویه ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۷ ژانویه ۲۰۱۰.
  • «Ajax by Sophocles». The Internet Classics Archive. دریافت‌شده در ۷ ژانویه ۲۰۱۰.
Bildhuggarkonst, Sofokles, Nordisk familjebok.png نمایش‌نامه‌های سوفوکل