آندرتیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آندرتیل
Undertale vector logo on black borders.svg
توسعه‌دهنده(ها)توبی فاکس
ناشر(ها)
  • توبی فاکس
  • 8-4
طراح(ـان)توبی فاکس
هنرمند(ان)تمی چانگ
آهنگساز(ان)توبی فاکس
موتورگیم میکر استودیو
سکو(ها)
تاریخ(های) انتشار
۱۵ سپتامبر، ۲۰۱۵ 
  • ویندوز، مک‌اواس
  • ۱۵ سپتامبر، ۲۰۱۵
  • لینوکس
  • ۱۷ ژوئیه، ۲۰۱۶
  • پی‌اس۴، پی‌اس ویتا
  • ۱۵ اوت، ۲۰۱۷
  • نینتندو سوئیچ
  • ۱۸ سپتامبر، ۲۰۱۸
ژانر(ها)نقش‌آفرینی
حالت(ها)تک‌نفره

آندرتیل (به انگلیسی: Undertale) یک بازی ویدئویی در سبک بازی ویدئویی نقش‌آفرینی است که توسط توسعه دهنده بازی مستقل آمریکایی توبی فاکس ساخته شده‌است. بازیکن بچه ای را که درون زیرزمین سقوط کرده‌است کنترل می‌کند: یک ناحیه منزوی بزرگ، زیر سطح زمین، جدا شده توسط یک سد جادویی. بازیکن هیولاهای مختلفی را در طول سفر برگشت به سطح ملاقات می‌کند. برخی از هیولاها ممکن است بازیکن را گرفتار جنگ کنند. سیستم جنگی شامل بازیکن است که از طریق مینی-بولت هل توسط حریف مورد حمله قرار می‌گیرد. آنها می‌توانند انتخاب کنند که آنها را آرام یا تسلیم کنند، به منظور اینکه به جای اینکه هیولاها را بکشند چشم‌پوشی کنند. این انتخاب‌ها بر بازی تأثیر می‌گذارد، با دیالوگ، شخصیت‌ها و تغییر دادن روایت داستان بر اساس نتایج.

فاکس کلیت بازی را به صورت مستقل توسعه داد، شامل نوشتن و ساختن امتیاز. هنر اضافی توسط دیگر هنرمندها ساخته شده بود. در درجه اول تمی چانگ. بازی از چندین منابع الهام گرفت. این‌ها شامل مادر و مجموعه بازی‌های نقش آفرینی ماریو و لوئیجی، مجموعه بازی‌های بولت هل توهو پراجکت، و نمایش بریتانیایی کمدی مستر بین می‌شود. در اصل، آندرتیل قرار بود دو ساعت طول بکشد و اواسط سال ۲۰۱۴ منتشر شود. با این حال، توسعه دهنده بازی در طی سه سال آینده به تأخیر افتاد.

بازی برای مایکروسافت ویندوز و مک‌اواس در سپتامبر ۲۰۱۵ منتشر شد. همچنین در ژوئیه ۲۰۱۶ به لینوکس منتقل شد، پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ویتا در اوت ۲۰۱۷، و نینتندو سوئیچ در سپتامبر ۲۰۱۸. بازی برای مواد موضوعی، سیستم نبرد شهودی، نت موسیقی، اصالت، داستان، گفتگو و شخصیت‌های خود مورد تحسین قرار گرفت.

گیم‌پلی[ویرایش]

آندرتیل یک بازی نفش آفرینی است که از یک چشم‌انداز بالا-پایین استفاده می‌کند. در بازی، بازیکنان برای پیشرفت در داستان کنترل یک کودک و اهداف کامل را بر عهده دارند. بازیکنان یک دنیای زیرزمینی پر از شهرها و غارها را کاوش می‌کنند، و لازم است که معماهای متعددی را در سفر خود حل کنند. دنیای زیرزمینی خانه هیولاها است، بسیاری از آنها بازیکن را در جنگ به چالش می‌کشند؛ بازیکنان تصمیم می‌گیرند که آیا بکشند، فرار کنند، یا با آنها دوست شوند. انتخاب‌های بازیکن به‌طور اساسی در طرح و روند کلی بازی تأثیر می‌گذارد، و اخلاق بازیکن به عنوان سنگ بنای توسعه بازی عمل می‌کند.

زمانی که بازیکنان در رویداده‌ای کتبی یا برخوردهای تصادفی با دشمن مواجه می‌شوند، آنها وارد حالت نبرد می‌شوند. در طول نبردها، بازیکنان یک قلب کوچک را کنترل می‌کنند که نشان می‌دهد روح آنها است، و باید از حملات برافروخته توسط هیولای مخالف مانند تیرانداز جهنمی گلوله ای جلوگیری کند. با پیشرفت بازی، عناصر جدیدی معرفی می‌شوند، مانند موانع‌های رنگی، و نبردهای غول که که نحوه کنترل قلب توسط بازیکنان را تغییر می‌دهد. بازیکنان ممکن است حمله به دشمن را انتخاب کنند، که شامل فشار دکمه زمان دار است. کشتن دشمنان باعث می‌شود بازیکن ای‌ایکس‌پی و طلا کسب کند. آنها می‌توانند از گزینه ACT برای بررسی حمله کردن دشمن و دفاع از ویژگی‌ها و اقدامات مختلف دیگر استفاده کنند؛ که بستگی به دشمن دارد. اگر بازیکن از اقدامات صحیح برای پاسخگویی به دشمن استفاده کند، یا به آنها حمله کند تا زمانی که اچ‌پی آنها پایین باشد (اما هنوز زنده باشد) آنها می‌توانند انتخاب کنند به آنها امان دهند و بدون کشتن آنها به جنگ پایان دهند. برای برای برخی از برخوردهای غول به‌طور مسالمت آمیز انجام شود، بازیکن باید زنده بماند تا زمانی که شخصیتی که با آن روبرو هستند گفتگوی خود را به پایان برساند. بازی دارای چندین شاخه داستان و پایان‌هایی است که بستگی به این دارد که آیا بازیکنان انتخاب می‌کنند تا دشمنان خود را بکشند یا به آن‌ها امان دهند؛ و به همین ترتیب، پاک کردن بازی بدون کشتن یک دشمن امکان‌پذیر است.

هیولاها در طول نبرد با بازیکن صحبت خواهند کرد، و بازی به بازیکنان می‌گوید احساسات و اعمال هیولا چیست. حملات دشمن بر اساس نحوه تعامل بازیکنان با آنها تغییر می‌کند: اگر بازیکنان گزینه‌های غیر خشونت‌آمیز را انتخاب کنند، حملات دشمن آسان است، در حالی که اگر بازیکنان گزینه‌های خشونت‌آمیز را انتخاب کنند، دشوار می‌شوند. بازی بر تعدادی از عناصر متافیکشنال هم در گیم‌پلی و هم در داستان خود تکیه دارد. هنگامی که بازیکنان در یک نبرد غول در یک بازی دستیابی دوم مشارکت می‌کنند، گفتگو بسته به اقدامات موجود در بازی‌های قبلی تغییر خواهد کرد.

شخصیت‌ها[ویرایش]

فریسک

فلاوی

توریل دریمور

سنس اسکلت

پاپایرس اسکلت

آنداین

آلفیس

متاتون

آزریل دریمور

کارا دریمور

آزگور دریمور

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]