آمپول هوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آمبولی هوا
آی‌سی‌دی-۱۰ O88.0, T79.0
آی‌سی‌دی-۹ 673.0, 999.1
دادگان بیماری‌ها 313
ای‌مدیسین emerg/787
سمپ D004618

عبارت آمپول هوا یا تزریق هوا (به انگلیسی: Air injection) معمولاً به سرنگی معمولی گفته می‌شود که به جای دارو با هوا پر شده و پس از تزریق وریدی و نه عضلانی باعث ورود هوا به سیستم گردش خون شده و در نتیجه می‌تواند موجب آمبولی هوا (Air embolism) در دستگاه گردش خون شده و سرانجام می‌تواند باعث مرگی با شوک و درد شود.[نیازمند منبع]

در ترزیق وریدی هوا، هوای ترزیقی به صورت حباب‌هایی در خون در می‌آید و با جریان خون به همه نقاط بدن حرکت می‌کند و وقتی به یک مویرگ نازک در یک عضو حیاتی مثل ریه‌ها، قلب یا مغز می‌رسد، به عنوان مانعی عمل کرده و از ورود خون به آن عضو حیاتی جلوگیری می‌کند و سبب مرگ می‌شود. به گیر حباب‌های هوا در مویرگ‌های کوچک آمبولی هوا می‌گویند.

تزریق میزان بالای هوا در رگ باعث ایجاد آمبولی در عروق و نهایتاً مرگ می‌شود. آمبولی به معنای موادی بجز خون در عروق می‌باشند که باعث انسداد عروق و عدم خونرسانی بافتهای بعد از انسداد می‌شود. اگر تزریق در ورید باشد (که معمولاً ابنگونه است) این اتفاق در ریه می‌افتد و به سرعت مانند یک حمله قلبی فرد را از پا در می‌آورد.

در مورد هوا میزان کم آن می‌تواند در عروق ریه جذب شده و بی خطر باشد ولی مقدار زیاد آن خیر. گاهی در موارد زیاد بودن هوا مرگ در عرض چند ثانیه اتفاق می‌افتد.

منابع[ویرایش]

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Air_embolism
  2. http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Air_injection&redirect=no

پیوند به بیرون[ویرایش]