آموزش در آلمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Schulen Wegweiser.jpg

مسئولیت نظام آموزشی در کشور آلمان (به آلمانی: Bildungssystem in Deutschland) عموما بر عهده ایالات می‌باشد و دولت مرکزی در آن نقش جزئی بر عهده دارد. دوره اختیاری کودکستان در آلمان برای کودکان یک تا شش سال فراهم شده‌است که پس از آن ورود به مدرسه اجباری می‌باشد . سیستم آموزشی در هر نقطه از این کشور متفاوت است زیرا هر ایالت به تنهایی در رابطه با سیاست آموزشی خود تصمیم می‌گیرد. بیشتر کودکان در آلمان از سن شش سالگی تا یازده سالگی جذب مدارس ابتدایی می‌شوند.

آموزش دوره دوم در آلمان شامل پنج نوع مدرسه می‌شود. دبیرستان یا گیمنازیوم (Gymnasium) به گونه ای طراحی شده تا کودکان را برای ورود به دوره‌های بالاتر آموزش آماده کند که در انتهای آن پس از پایهٔ دوازده یا سیزده آزمون نهایی یا آبیتور (Abitur) برگزار می‌شود. رئال شوله (Realschule) یا مدارس راهنمایی تأکید بیشتری بر جذب دانش آموزان در گسترهٔ سنی میانی دارند چهار مرحله است:

۱- پیش دبستانی / ۲- دبستان / ۳- دبیرستان و دوره‌های کارآموزی / ۴- تحصیلات تکمیلی

ادامه تحصیل تا کلاس نهم برای کودکان اجباری است.

پیش دبستانی[ویرایش]

این دوره یک سال است که در آلمان Kindergarten یا Vorschule خوانده می‌شود.

دبستان[ویرایش]

این دوره 4 یا 6 سال است که در آلمان Grundschule خوانده می‌شود.

دبیرستان و کارآموزی[ویرایش]

پس از دبستان گزینه‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. که عبارتند از:

die Hauptschule

این دوره تا کلاس نهم یا دهم طول میکشد. پس از اتمام دانش آموزان می‌توانند یا به سیستم آموزش ادامه بدهند یا یک دوره آموزش کار بگذرانند. قانون اجبار تحصیلات با پایان این دوره تمام نمی‌شود جز اینکه سن فرد به 18 سال رسیده باشد.

(die Realschule (Mittelschule

این دوره تا کلاس دهم طول میکشد. پس از اتمام دانش آموزان می‌توانند یا به سیستم آموزش ادامه بدهند یا یک دوره آموزش کار بگزرانند.

قانون اجبار تحصیلات با پایان این دوره تمام می‌شود و می‌توانند فارغ التحصیل بشوند. ادامه تحصیل در دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای مقدور است.

تحصیلات تکمیلی[ویرایش]

das Gymnasium
die Gesamtschule
پس از سپری کردن این دوره تا کلاس 12، دg
Deutsches Bildungssystem-quer.svg

مراکز تحصیلی آلمان[ویرایش]

کشور آلمان دارای بیش از ۴۲۵ دانشگاه و مرکز آموزش عالی است که شامل دانشگاه‌ها و مدارس آموزش عالی مختلف و متنوع شامل مدارس فنی، هنری ، مدیریتی و … می‌باشند. نظام آموزش عالی آلمان به‌طورکلی شامل دو نوع مرکز تحصیلی دانشگاهی است. نوع اول که همانند سایر دانشگاه‌های کشورهای مختلف بیشتر جنبه‌های علمی و تحقیقاتی را در برنامه آموزشی خود دارند و در زبان آلمانی Universität نامیده می‌شوند و نوع دوم که مؤسسات آموزش عالی فنی آلمان می‌باشند که تأکید بیشتری بر فعالیت‌های فنی و علمی مرتبط زمینه‌های مهندسی دارند و در زبان آلمانی Fachhochschule نامیده می‌شوند. امروزه بیش از دو میلیون دانشجو در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل هستند. مراکز آموزش عالی شامل ۱۰۲ دانشگاه، ۱۷۰ مدرسه عالی تخصصی و ۶۷ مرکز آموزش عالی جهت تحصیل برای دانشجویان است.

[۱]

منبع[ویرایش]

  1. «تحصیل در آلمان».