آمار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
توزیع نرمال

آمار (در ایران) یا احصائیه (در افغانستان[۱]) دانشی است که به مطالعهٔ گردآوری، تحلیل، تفسیر، ارائه و سازماندهی داده‌ها می‌پردازد. آمار را باید علم و عمل استخراج، بسط، و توسعهٔ دانشهای تجربی انسانی با استفاده از روش‌های گردآوری، تنظیم، پرورش، و تحلیل دادههای تجربی (حاصل از اندازه‌گیری و آزمایش) دانست. زمینه‌های محاسباتی و رایانه‌ای جدیدتری همچون یادگیری ماشینی، و کاوش‌های ماشینی در داده‌ها، در واقع، امتداد و گسترش دانش گسترده و کهن از آمار به عهد محاسبات نو و دوران اعمال شیوه‌های ماشینی در همه‌جا می‌باشد. علم آمار، علم فن فراهم کردن داده‌های کمّی و تحلیل آن‌ها به منظور به دست آورن نتیایجی که اگرچه احتمالی است، اما در خور اعتماد است.

در صورتی که شاخه‌ای علمی مد نظر نباشد، معنای آن، داده‌هایی به‌شکل ارقام و اعداد واقعی یا تقریبی است که با استفاده از علم آمار می‌توان با آن‌ها رفتار کرد و عملیات ذکر شده در بالا را بر آن‌ها انجام داد. بیشتر مردم با کلمة آمار به مفهومی که برای ثبت و نمایش اطلاعات عددی به کار می‌رود آشنا هستند؛ ولی این مفهوم منطبق با موضوع اصلی مورد بحث آمار نیست. آمار عمدتاً با وضعیتهایی سر و کار دارد که در آن‌ها وقوع یک پیشامد به‌طور حتمی قابل پیش‌بینی نیست. اسنتاجهای آماری غالباً غیر حتمی اند، زیرا مبتنی بر اطلاعات ناکاملی هستند. در طول چندین دهه آمار فقط با بیان اطلاعات و مقادیر عددی دربارهٔ اقتصاد، جمعیت‌شناسی و اوضاع سیاسی حاکم در یک کشور سر و کار داشت. حتی امروز بسیاری از نشریات و گزارشهای دولتی که توده‌ای از آمار و ارقام را دربردارند معنی اولیه کلمه آمار را در ذهن زنده می‌کنند. اکثر افراد معمولی هنوز این تصویر غلط را دربارهٔ آمار دارند که آن را منحصر به ستونهای عددی سرگیجه آور و گاهی یک سری شکلهای مبهوت‌کننده می‌دانند؛ بنابراین، یادآوری این نکته ضروری است که نظریه و روش‌های جدید آماری از حد ساختن جدولهای اعداد و نمودارها بسیار فراتر رفته‌اند. آمار به عنوان یک موضوع علمی، امروزه شامل مفاهیم و روشهایی است که در تمام پژوهشهایی که مستلزم جمع‌آوری داده‌ها به وسیله یک فرایند آزمایش و مشاهده و انجام استنباط و نتیجه‌گیری به وسیله تجزیه و تحلیل این داده‌ها هستند اهمیت بسیار دارند.

علم آمار[ویرایش]

علم آمار، مبتنی است بر دو شاخه آمار توصیفی و آمار استنباطی. در آمار توصیفی با داشتن تمام اعضا جامعه به بررسی خصوصیت‌های آماری آن پرداخته می‌شود در حالی که در آمار استنباطی با بدست آوردن نمونه‌ای از جامعه که خصوصیات اصلی جامعه را بیان می‌کند در مورد جامعه استباط آماری انجام می‌شود. در نظریهٔ آمار، اتفاقات تصادفی و عدم قطعیت توسط نظریهٔ احتمالات مدل‌سازی می‌شوند. در این علم، مطالعه و قضاوت معقول در بارهٔ موضوع‌های گوناگون، بر مبنای یک نمونه انجام می‌شود و قضاوت در مورد یک فرد خاص، اصلاً مطرح نیست.

از جملهٔ مهم‌ترین اهداف آمار، می‌توان تولید «بهترین» اطّلاعات از داده‌های موجود و سپس استخراج دانش از آن اطّلاعات را ذکر کرد. به همین سبب است که برخی از منابع، آمار را شاخه‌ای از نظریه تصمیم‌ها به‌شمار می‌آورند.

از طرف دیگر می‌توان آن را به دو بخش آمار کلاسیک و آمار بیز تقسیم‌بندی کرد. در آمار کلاسیک، که امروزه در دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها تدریس می‌گردد، ابتدا آزمایش و نتیجه را داریم و بعد بر اساس آن‌ها فرض‌ها را آزمون می‌کنیم. به عبارت دیگر ابتدا آزمایش انجام می‌شود و بعد فرض آزمون می‌گردد. در آمار بیزی ابتدا فرض در نظر گرفته می‌شود و داده‌ها با آن مطابقت داده می‌شوند به عبارت دیگر در آمار بیزی یک پیش توزیع داریم-توزیع پیشین- و بعد از مطالعه داده‌ها و برای رسیدن به آن توزیع پیشین، توزیع پسین را در نظر می‌گیریم.

علم آمار یکی از علوم مرتبط با علم داده‌ها است.[۲]

علم آماری[ویرایش]

شامل برنامه‌ریزی و جمع‌بندی و تفسیر مشاهدات غیر قطعی است به‌شکلی که:

 • اعداد نمایندهٔ واقعی مشاهدات بوده، غیرواقعی یا غلط نباشند.
 • به‌نحو مفیدی تهیه و تنظیم شوند.
 • به‌نحو صحیح تحلیل شوند.
 • قابل نتیجه‌گیری صحیح باشند.

روش‌های آماری[ویرایش]

مطالعات تجربی و مشاهداتی هدف کلی برای یک پروژه تحقیقی آماری، بررسی حوادث اتفاقی بوده و به ویژه نتیجه‌گیری روی تأثیر تغییرات در ارزش شاخص‌ها یا متغیرهای غیر وابسته روی یک پاسخ یا متغیر وابسته‌است. دو شیوه اصلی از مطالعات آماری تصادفی وجود دارد: مطالعات تجربی و مطالعات مشاهداتی. در هر دو نوع از این مطالعات، اثر تغییرات در یک متغیر (یا متغیرهای) غیر وابسته روی رفتار متغیرهای وابسته مشاهده می‌شود. اختلاف بین این دو شیوه درچگونگی مطالعه‌ای است که عملاً هدایت می‌شود. یک مطالعه تجربی در بردارنده روش‌های اندازه‌گیری سیستم تحت مطالعه‌است که سیستم را تغییر می‌دهد و سپس با استفاده از روش مشابه اندازه‌گیری‌های اضافی انجام می‌دهد تا مشخص سازد که آیا تغییرات انجام شده، مقادیر شاخص‌ها را تغییر می‌دهد یا خیر. در مقابل یک مطالعه نظری، مداخلات تجربی را در بر نمی‌گیرد. در عوض داده‌ها جمع‌آوری می‌شوند و روابط بین پیش بینی‌ها و جواب بررسی می‌شوند.

یک نمونه از مطالعه تجربی، مطالعات Hawthorne مشهور است که تلاش کرد تا تغییرات در محیط کار را در کمپانی الکتریک غربی Howthorne بیازماید. محققان علاقه‌مند بودند که آیا افزایش نور می‌تواند کارایی را در کارگران خط تولید افزایش دهد. محققان ابتدا کارایی را در کارخانه اندازه‌گیری کردند و سپس میزان نور را در یک قسمت از کارخانه تغییر دادند تا مشاهده کنند که آیا تغییر در نور می‌تواند کارایی را تغییر دهد. به واسطه خطا در اقدامات تجربی، به ویژه فقدان یک گروه کنترل محققاتی در حالی که قادر نبودند آنچه را که طراحی کرده بودند، انجام دهند قادر شدند تا محیط را با شیوه Hawthorne آماده سازند. یک نمونه از مطالعه مشاهداتی، مطالعه ایست که رابطه بین سیگار کشیدن و سرطان ریه را بررسی می‌کند. این نوع از مطالعه به‌طور اختصاصی از شیوه‌ای استفاده می‌کند تا مشاهدات مورد علاقه را جمع‌آوری کند و سپس تجزیه و تحلیل آماری انجام دهد. در این مورد، محققان مشاهدات افراد سیگاری و غیر سیگاری را جمع‌آوری می‌کنند و سپس به تعداد موارد سرطان ریه در هر دو گروه توجه می‌کنند.

احتمالات[ویرایش]

مقالهٔ اصلی: احتمالات
در زبان محاوره، احتمال یکی از چندین واژه‌ای است که برای دانسته یا پیشامدهای غیر مطمئن به کار می‌رود و کم و بیش با واژه‌هایی مانند ریسک، خطرناک، نامطمئن، مشکوک و بسته به متن قابل معاوضه‌است. شانس، بخت، امتیاز و شرط‌بندی از لغات دیگری است که نشان دهنده برداشت‌های مشابهی است. همانگونه که نظریه مکانیک به تعاریف دقیق ریاضی از عبارات متداولی مثل کار و نیرو می‌پردازد، نظریه احتمالات نیز تلاش دارد تا مفاهیم و برداشت‌های مربوط به احتمالات را کمّی‌سازی کند.

نرم‌افزارها[ویرایش]

آمار مدرن برای انجام بعضی از محاسبات خیلی پیچیده و بزرگ به وسیله رایانه‌ها استفاده می‌شود. کل شاخه‌های آمار با استفاده از محاسبات کامپیوتری انجام‌پذیر شده‌اند، برای مثال شبکه‌های عصبی. انقلاب کامپیوتری با یک توجه نو به آمار «آزمایشی» و «شناختیک» رویکردهایی برای آینده آمار داشته‌است.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای آمار و احتمال با استفاده از رایانه شبیه‌سازی است.

شبیه‌سازی نسخه‌ای از بعضی وسایل حقیقی یا موقعیت‌های کاری است. شبیه‌سازی تلاش دارد تا بعضی جنبه‌های رفتاری یک سیستم فیزیکی یا انتزاعی را به وسیله رفتار سیستم دیگری نمایش دهد. شبیه‌سازی در بسیاری از متون شامل مدل‌سازی سیستم‌های طبیعی و سیتم‌های انسانی استفاده می‌شود. برای به دست آوردن بینش نسبت به کارکرد این سیستم‌ها در تکنولوژی و مهندسی ایمنی که هدف، آزمون بعضی سناریوهای عملی در دنیای واقعی است از شبیه‌سازی استفاده می‌شود. در شبیه‌سازی با استفاده از یک شبیه‌ساز یا وسیله دیگری در یک موقعیت ساختگی می‌توان آثار واقعی بعضی شرایط احتمالی را بازسازی کرد.

۱- شبیه‌سازی فیزیکی و متقابل (شبیه‌سازی فیزیکی، به شبیه‌سازی اطلاق می‌شود که در آن اشیای فیزیکی به جای شی واقعی جایگزین می‌شوند و این اجسام فیزیکی اغلب به این خاطر استفاده می‌شوند که کوچک‌تر و ارزان‌تر از شی یا سیستم حقیقی هستند. شبیه‌سازی متقابل (تعاملی) که شکل خاصی از شبیه‌سازی فیزیکی است و غالباً به انسان در شبیه‌سازی‌های حلقه‌ای اطلاق می‌شود یعنی شبیه‌سازی‌های فیزیکی که شامل انسان می‌شوند مثل مدل استفاده شده در شبیه‌ساز پرواز)

۲- شبیه‌سازی در آموزش (شبیه‌سازی اغلب در آموزش پرسنل شهری و نظامی استفاده می‌شود. معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که استفاده از تجهیزات در دنیای واقعی از لحاظ هزینه کمرشکن یا بسیار خطرناک است تا بتوان به کارآموزان اجازه استفاده از آن‌ها را داده. در چنین موقعیت‌هایی کارآموزان وقت خود را با آموزش دروس ارزشمند در یک محیط واقعی «ایمن» می‌گذرانند. غالباً این اطمینان وجود دارد تا اجازه خطا را به کارآموزان در طی آموزش داد تا ارزیابی سیستم ایمنی– بحران صورت گیرد)

شبیه‌سازی‌های آموزشی به‌طور خاص در یکی از چهار گروه زیر قرار می‌گیرند:

الف - شبیه‌سازی زنده (جایی که افراد واقعی از تجهیزات شبیه‌سازی شده (یا آدمک) در دنیای واقعی استفاده می‌کنند)

ب - شبیه‌سازی مجازی (جایی که افراد واقعی از تجهیزات شبیه‌سازی شده در دنیای شبیه‌سازی شده (یا محیط واقعی) استفاده می‌کنند) یا

ج - شبیه‌سازی ساختاری (جایی که افراد شبیه‌سازی شده از تجهیزات شبیه‌سازی شده در یک محیط شبیه‌سازی شده استفاده می‌کنند. اغلب به عنوان بازی جنگی نامیده می‌شود زیرا که شباهتهایی با بازی‌های جنگی رومیزی دارد که در آن‌ها بازیکنان، سربازان و تجهیزات را اطراف یک میز هدایت می‌کنند)

د - شبیه‌سازی ایفای نقش (جایی که افراد واقعی نقش یک کار واقعی را بازی می‌کنند)

۳ - شبیه‌سازی‌های پزشکی (شبیه‌سازهای پزشکی به‌طور فزاینده‌ای در حال توسعه و کاربرد هستند تا روش‌های درمانی و تشخیص و همچنین اصول پزشکی و تصمیم‌گیری به پرسنل بهداشتی آموزش داده شود. طیف شبیه‌سازها برای آموزش روش‌ها از پایه مثل خونگیری تا جراحی لاپاراسکوپی و مراقبت از بیمار دچار ضربه، وسیع و گسترده‌است. بسیاری از شبیه‌سازهای پزشکی دارای یک رایانه هستند که به یک ماکت پلاستیکی با آناتومی مشابه واقعی متصل است. در بعضی از آنها، ترسیم‌های کامپیوتری تمام اجزای قابل رؤیت را به دست می‌دهد و با دستکاری در دستگاه می‌توان جنبه‌های شبیه‌سازی شده کار را تولید کرد. بعضی از این دستگاهها دارای شبیه‌سازهای گرافیکی رایانهای برای تصویربرداری هستند مانند پرتو ایکس یا سایر تصاویر پزشکی. بعضی از شبیه‌سازهای بیمار، دارای یک مانکن انسان نما هستند که به داروهای تزریق شده واکنش می‌دهد و می‌توان آن را برای خلق صحنه‌های مشابه فوریت‌های پزشکی خطرناک برنامه‌ریزی کرد. بعضی از شبیه‌سازهای پزشکی از طریق شبکه اینترنت قابل گسترش هستند و با استفاده از جستجوگرهای استاندارد شبکه به تغییرات جواب می‌دهند. در حال حاضر، شبیه‌سازی‌ها به موارد غربال گری پایه محدود شده‌اند به نحوی که استفاده کنندگان از طریق وسایل امتیازدهی استاندارد با شبیه‌سازی در ارتباط هستند)

۴ - شبیه‌سازهای پرواز (یک شبیه‌ساز پرواز برای آموزش خلبانان روی زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. به خلبان اجازه داده می‌شود تا به هواپیمای شبیه‌سازی شده اش آسیب برساند بدون آن که خود دچار آسیب شود. شبیه‌سازهای پرواز اغلب برای آموزش خلبانان استفاه می‌شوند تا هواپیما را در موقعیت‌های بسیار خطرناک مثل زمین نشستن بدون داشتن موتور یا نقص کامل الکتریکی یا هیدرولیکی هدایت کنند. پیشرفته‌ترین شبیه‌سازها دارای سیستم بصری با کیفیت بالا و سیستم حرکت هیدرولیک هستند. کار با شبیه‌ساز به‌طور معمول نسبت به هواپیمای واقعی ارزان‌تر است)

۵ - شبیه‌سازی و بازیها (هم چنین بسیاری از بازی‌های ویدئویی شبیه‌ساز هستند که به‌طور ارزان‌تر آماده‌سازی شده‌اند. بعضی اوقات از این‌ها به عنوان بازی‌های شبیه‌سازی (sim) نامبرده می‌شود. چنین بازیهایی جنبه‌های گوناگون واقعی را شبیه‌سازی می‌کنند از اقتصاد گرفته تا وسایل هوانوردی مثل شبیه‌سازهای پرواز)

۶ - شبیه‌سازی مهندسی (شبیه‌سازی یک مشخصه مهم در سیستم‌های مهندسی است. برای مثال در مهندسی برق، از خطوط تأخیری استفاده می‌شود تا تأخیر تشدید شده و شیفت فاز ناشی از خط انتقال واقعی را شبیه‌سازی کنند. مشابهاً، از بارهای ظاهری می‌توان برای شبیه‌سازی مقاومت بدون شبیه‌سازی تشدید استفاده کرد و از این حالت در مواقعی استفاده می‌شود که تشدید ناخواسته باشد. یک شبیه‌ساز ممکن است تنها چند تا از کارکردهای واحد را شبیه‌سازی کند که در مقابل با عملی است که تقلید نامیده می‌شود. ۷ - اغلب شبیه‌سازی‌های مهندسی مستلزم مدل‌سازی ریاضی و بررسی‌های کامپیوتری هستند. به هر حال موارد زیادی وجود دارد که مدل‌سازی ریاضی قابل اعتماد نیست. شبیه‌سازی مشکلات مکانیک سیالات اغلب مستلزم شبیه‌سازی‌های ریاضی و فیزیکی است. در این موارد، مدل‌های فیزیکی نیاز به شبیه‌سازی دینامیک دارند)

۸ - شبیه‌سازی کامپیوتری (شبیه‌سازی رایانه، جزو مفیدی برای بسیاری از سیستم‌های طبیعی در فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی و نیز برای سیستم‌های انسانی در اقتصاد و علوم اجتماعی (جامعه‌شناسی کامپیوتری) و همچنین در مهندسی برای به دست آوردن بینش نسبت به عمل این سیستم‌ها شده‌است. یک نمونه خوب از سودمندی استفاده از رایانه‌ها در شبیه‌سازی را می‌توان در حیطه شبیه‌سازی ترافیک شبکه جستجو کرد. در چنین شبیه‌سازی‌هایی رفتار مدل هر شبیه‌سازی را مطابق با مجموعه پارامترهای اولیه منظور شده برای محیط تغییر خواهد داد. شبیه‌سازی‌های کامپیوتری] اغلب به این منظور به کار گرفته می‌شوند تا انسان از شبیه‌سازی‌های حلقه‌ای در امان باشد. به‌طور سنتی، مدل برداری رسمی سیستم‌ها از طریق یک مدل ریاضی بوده‌است به نحوی که تلاش در جهت یافتن راه حل تحلیلی برای مشکلات بوده‌است که پیش‌بینی رفتار سیستم را با استفاده از یک سری پارامترها و شرایط اولیه ممکن ساخته‌است. شبیه‌سازی کامپیوتری اغلب به عنوان یک ضمیمه یا جانشین برای سیستم‌های مدل‌سازی است که در آن‌ها راه حل‌های تحلیلی بسته ساده ممکن نیست. انواع مختلفی از شبیه‌سازی کامپیوتری وجود دارد که وجه مشترک همه آن‌ها در این است که تلاش می‌کند تا یک نمونه از برنامه‌ای برای یک مدل تولید کنند که در آن امکان محاسبه کامل تمام حالات ممکن مدل مشکل یا غیرممکن است)

به‌طور رو به افزونی معمول شده‌است که نام انواع مختلفی از شبیه‌سازی شنیده می‌شود که به عنوان «محیط‌های صناعی» اطلاق می‌شوند. این عنوان اتخاذ شده‌است تا تعریف شبیه‌سازی عملاً به تمام دستاوردهای حاصل از رایانه تعمیم داده شود.

۹ - شبیه‌سازی در علم رایانه (در برنامه‌نویسی کامپیوتری، یک شبیه‌ساز اغلب برای اجرای برنامه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد که انجام آن برای رایانه با مقداری دشواری همراه است. برای مثال، شبیه‌سازها معمولاً برای رفع عیب یک ریزبرنامه استفاده می‌شوند. از آن جایی که کار کامپیوتر شبیه‌سازی شده‌است، تمام اطلاعات در مورد کار رایانه مستقیماً در دسترس برنامه دهنده‌است و سرعت و اجرای شبیه‌سازی را می‌توان تغییر داد. همچنین شبیه‌سازها برای تفسیر درخت‌های عیب یا تست کردن طراحی‌های منطقی VLSI قبل از ساخت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در علم رایانه نظریه، عبارت شبیه‌سازی نشان دهنده یک رابطه بین سیستم‌های انتقال وضعیت است که این در مطالعه مفاهیم اجرایی سودمند است)

۱۰ - شبیه‌سازی در تعلیم و تربیت (شبیه‌سازی‌ها در تعلیم و تربیت گاهی مثل شبیه‌سازی‌های آموزشی هستند. آن‌ها روی وظایف خاص متمرکز می‌شوند. در گذشته از ویدئو برای معلمین و دانش آموزان استفاده می‌شود تا مشاهده کنند، مسائل را حل کنند و نقش بازی کنند؛ هرچند، یک استفاده جدید تر از شبیه‌سازی‌ها در تعلیم و تربیت شامل فیلم‌های انیمیشن است (ANV.(ANVها نوعی فیلم ویدئویی کارتون مانند با داستان‌های تخیلی یا واقعی هستند که برای آموزش و یادگیری کلاس استفاده می‌شوند.ANVها برای ارزیابی آگاهی، مهارت‌های حل مسئله و نظم بچه‌ها و معلمین قبل و حین اشتغال کارایی دارند)

شکل دیگری از شبیه‌سازی در سال‌های اخیر با اقبال در آموزش بازرگانی مواجه شده‌است. شبیه‌سازی بازرگانی که دارای یک مدل پویا است که آزمون استراتژی‌های بازرگانی را در محیط فاقد خطر مهیا می‌سازد و محیط مساعدی برای مباحث مطالعه موارد ارائه می‌دهد.

واژگانی که درک مفهوم آن‌ها در علم آمار مهم است عبارت‌اند از:

عبارت اسمی، یعنی نام‌گذاری کردن.
در مقیاس اسمی، افراد همانند، از نظر یک صفت ویژه، در یک دسته قرار می‌گیرند. ملاک طبقه‌بندی در این نوع مقیاس، بر ویژگی‌های مشترک افراد یا رویدادها، مبتنی است و به عبارت دیگر، ویژگی‌ها، صرفاً در مقوله‌هایی رده‌بندی می‌شوند؛ بی آن که هیچ رابطه ریاضی بین مقوله‌ها ضرورت داشته باشد. مثال: فرض کنید که محققی مایل است تا تعداد دانش آموزان شاد و غمگین را در یک کلاس بررسی کند. اگر وی پس از مصاحبه با هر کودک و با استفاده از قاعده‌ای خاص، او را در مقوله شاد و غمگین رده‌بندی کند، در این صورت، محقق از مقیاس اسمی استفاده کرده‌است. هیچ رابطه ریاضی یی بین شاد و غمگین فرض نمی‌شود و آن‌ها تنها دو مقوله متفاوتند. هر چند به این مقوله‌ها می‌توان 0 و 1 را نسبت داد، اما این دو عدد، هیچ رابطه‌ای با مقادیر صفت متغیر (شاد و غمگین) ندارند.
عبارت ترتیبی؛ یعنی ترتیب دادن.
مقیاس رتبه‌ای، مقیاسی است که افراد یا اشیا را از لحاظ صفت ویژه، رتبه‌بندی می‌کند. در این مقیاس به تعداد افراد، رتبه وجود دارد. در مقیاس رتبه‌ای، اعداد فقط اطلاعاتی درباره سلسله مراتب یا به عبارتی، رتبه اشیاء یا افراد در طول مقیاس، فراهم می‌ورند؛ مثل «طبقه اجتماعی – اقتصادی». در مقیاس رتبه‌ای نه تنها تفاوت کیفی متغیرها مشخص می‌شود.( مانند مقیاس اسمی) بلکه برتری یا کم تری مقدار و درجه ی صفت مورد بررسی نیز، نشان داده می‌شود. بدین معنا که افراد مورد مطالعه از نظر صفت مورد نظر، از بیش‌ترین تا کم‌ترین مقدار آن صفت درجه بندی و مرتبه هر فرد نسبت به دیگران مشخص می‌شود. فرض کنید که مشاهده گر در مثال قبلی ما، با تمام کودکان کلاس مصاحبه کرده و سپس آنان را بر حسب میزان شادی رتبه بندی نموده‌است. اکنون شادی هر کودک را می‌توان بر حسب رتبه مشخص کرده و سپس آنان را بر حسب میزان شادی رتبه بندی کرد. با مشخص کردن ترتیب دانش آموزان بر حسب شادی، مشاهده گر یک مقیاس ترتیبی به وجود آورده است.
این مقیاس از مقیاس‌های قبلی کامل تر است. در این نوع اندازه‌گیری، نه تنها افراد از نظر صفت مورد مطالعه طبقه‌بندی می‌شوند و رتبه هر فرد تعیین می‌شود، بلکه تفاوت هر فرد با فرد دیگر را نیز می‌توان تعیین کرد. این مقیاس به ما اجازه می دهد، میانگین و انحراف معیار پاسخ‌های مرتبط با متغیرهای مختلف را محاسبه کنیم.

به عبارت دیگر این مقیاس نه تنها قادر است افراد را با توجه به خصوصیت مشخصی گروه بندی کند و رتبه‌ها را درون گروه‌های مشخص سازد، بلکه قادر است مقدار این تفاوت را اندازه‌گیری و تفاوت بین اشخاص را مشخص سازد. در حقیقت نه تنها ترتیب اشیا بلکه فاصله بین آن‌ها نیز مشخص می گردد. علاوه بر آن در این مقیاس مبدأ صفر وجود ندارد. برای مثال در یک آزمون نمره یک دانش آموز 20 و نمره دیگری 18 است. بنابراین مقیاس فاصله‌ای با فراهم آوردن واحد ثابت اندازه‌گیری، به تفاوت بین اعداد، معنا می‌دهد.

مقیاس نسبی دقیق‌ترین مقیاس اندازه‌گیری است. خصوصیات ممتاز مقیاس نسبی داشتن نقطه‌ای دقیق برای شروع است که آن را صفر مطلق می نامیم. و از این رو، نارسایی نقطه دلخواه برای شروع در مقیاس ترتیبی را جبران می‌کند. صفر مطلق مقیاسی معنا دار در یک مقیاس اندازه‌گیری است. این مقیاس قوی‌ترین مقیاس اندازه‌گیری بین چهار مقیاس موجود است. نکته مهم این است که چنان چه متغیری را در مقیاس بالاتر، اندازه‌گیری کرده ایم می‌توانیم به مقیاس‌های سطح پایین‌تر تبدیل کنیم ولی عکس آن امکان پذیر نیست.[۳]

آمار علم وسیعی است که راه‌های جمع‌آوری، خلاصه‌سازی و نتیجه‌گیری از دادهها را مطالعه می‌کند. این علم برای طیف وسیعی از علوم دانشگاهی از فیزیک و علوم اجتماعی گرفته تا انسان‌شناسی و همچنین تجارت، حکومت داری و صنعت کاربرد دارد.

هنگامی که دادهها جمع‌آوری شدند چه از طریق یک روش نمونه برداری خاص یا به وسیله ثبت پاسخ‌ها در قبال رفتارها در یک مجموعه آزمایشی (طرح آزمایش) یا به وسیله مشاهده مکرر یک فرایند در طی زمان (سری‌های زمانی) خلاصه‌های گرافیکی یا عددی را می‌توان با استفاده از آمار توصیفی به دست آورد.

الگوهای موجه در داده‌ها سازمان بندی می‌شوند تا نتیجه‌گیری در مورد جمعیت‌های بزرگ‌تر به دست آید که این کار با استفاده از آمار استنباطی صورت می‌گیرد و تصادفی بودن و عدم قاطعیت در مشاهدات را شناسایی می‌کند. این استنباط‌ها ممکن است به شکل جوابهای بله یا خیر به سؤالات باشد (آزمون فرض)، خصوصیات عددی را برآورد کند (تخمین)، پیش‌گویی مشاهدات آتی باشد، توصیف ارتباط‌ها باشد (همبستگی) یا مدل‌سازی روابط باشد (رگرسیون).

شبکه توصیف شده در بالا گاهی اوقات به عنوان آمار کاربردی اطلاق می‌شود. در مقابل، آمار ریاضی (یا ساده‌تر نظریه آماری) که از نظریه احتمال و آنالیز برای به‌کارگیری آمار بر روی یک پایه نظریه محکم استفاده می‌کند.

مراحل پایه برای انجام یک تجربه عبارت‌اند از:

برنامه‌ریزی تحقیق شامل تعیین منابع اطلاعاتی، انتخاب موضوع تحقیق و ملاحظات اخلاقی برای تحقیق و روش پیشنهادی. طراحی آزمون شامل تمرکز روی مدل سیستم و تقابل متغیرهای مستقل و وابسته. خلاصه‌سازی از نتایج مشاهدات برای جامعیت بخشیدن به آن‌ها با حذف نتایج (آمار توصیفی). رسیدن به اجماع در مورد آنچه مشاهدات دربارهٔ دنیایی که مشاهده می‌کنیم به ما می‌گویند (استنباط آماری). ثبت و ارائه نتایج مطالعه.

سطوح اندازه‌گیری[ویرایش]

چهار نوع اندازه‌گیری یا مقیاس اندازه‌گیری در آمار استفاده می‌شود. چهار نوع یا سطح اندازه‌گیری (ترتیبی، اسمی، بازه‌ای و نسبی) دارای درجات متفاوتی از سودمندی در بررسی‌های آماری دارند. اندازه‌گیری نسبی در حالی که هم یک مقدار صفر و فاصله بین اندازه‌های متفاوت تعریف می‌شود بیشترین انعطاف‌پذیری را در بین روش‌های آماری دارد که می‌تواند برای تحلیل داده‌ها استفاده شود. مقیاس تناوبی با داشتن فواصل معنی دار بین اندازه‌ها اما بدون داشتن میزان صفر معنی دار (مثل اندازه‌گیری بهره هوشی یا اندازه‌گیری دما در مقیاس سلسیوس) در تحقیقات آماری استفاده می‌شود. صفت آماری - هر ویژگی مربوط به هر واحد جامعه را یک صفت آماری یا به اختصار یک صفت برای آن واحد آماری است. اگر یک واحد آماری یک انسان باشد، گروه خون، وزن، میزان سواد، میزان درآمد، درجه حرارت بدن و تعدادخانوار هر کدام یک صفت آماری برای آن واحد است. صفتهای آماری دو دسته کلی هستند. ۱- صفت مشخصه ۲ صفت متغیر

پانویس[ویرایش]

 1. ^  پارسیان، احمد. صفحهٔ ۲.
 2. ^  همان، صص ۲–۴.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

More probability density is found as one gets closer to the expected (mean) value in a normal distribution. Statistics used in standardized testing assessment are shown. The scales include standard deviations, cumulative percentages, Z-scores, and T-scores.
Scatter plots are used in descriptive statistics to show the observed relationships between different variables.

Statistics is a branch of mathematics dealing with the collection, classification, analysis, interpretation of numerical facts, for drawing inferences on the basis of their quantifiable likelihood (probability) of data.[1][2][3] In applying statistics to, for example, a scientific, industrial, or social problem, it is conventional to begin with a statistical population or a statistical model process to be studied. Populations can be diverse topics such as "all people living in a country" or "every atom composing a crystal". Statistics deals with all aspects of data including the planning of data collection in terms of the design of surveys and experiments.[1] See glossary of probability and statistics.

When census data cannot be collected, statisticians collect data by developing specific experiment designs and survey samples. Representative sampling assures that inferences and conclusions can reasonably extend from the sample to the population as a whole. An experimental study involves taking measurements of the system under study, manipulating the system, and then taking additional measurements using the same procedure to determine if the manipulation has modified the values of the measurements. In contrast, an observational study does not involve experimental manipulation.

Two main statistical methods are used in data analysis: descriptive statistics, which summarize data from a sample using indexes such as the mean or standard deviation, and inferential statistics, which draw conclusions from data that are subject to random variation (e.g., observational errors, sampling variation).[4] Descriptive statistics are most often concerned with two sets of properties of a distribution (sample or population): central tendency (or location) seeks to characterize the distribution's central or typical value, while dispersion (or variability) characterizes the extent to which members of the distribution depart from its center and each other. Inferences on mathematical statistics are made under the framework of probability theory, which deals with the analysis of random phenomena.

A standard statistical procedure involves the test of the relationship between two statistical data sets, or a data set and synthetic data drawn from idealized model. A hypothesis is proposed for the statistical relationship between the two data sets, and this is compared as an alternative to an idealized null hypothesis of no relationship between two data sets. Rejecting or disproving the null hypothesis is done using statistical tests that quantify the sense in which the null can be proven false, given the data that are used in the test. Working from a null hypothesis, two basic forms of error are recognized: Type I errors (null hypothesis is falsely rejected giving a "false positive") and Type II errors (null hypothesis fails to be rejected and an actual difference between populations is missed giving a "false negative").[5] Multiple problems have come to be associated with this framework: ranging from obtaining a sufficient sample size to specifying an adequate null hypothesis.[citation needed]

Measurement processes that generate statistical data are also subject to error. Many of these errors are classified as random (noise) or systematic (bias), but other types of errors (e.g., blunder, such as when an analyst reports incorrect units) can also be important. The presence of missing data or censoring may result in biased estimates and specific techniques have been developed to address these problems.

Statistics can be said to have begun in ancient civilization, going back at least to the 5th century BC, but it was not until the 18th century that it started to draw more heavily from calculus and probability theory. In more recent years statistics has relied more on statistical software to produce tests such as descriptive analysis[6]

Scope

Some definitions are:

 • Merriam-Webster dictionary defines statistics as "a branch of mathematics dealing with the collection, analysis, interpretation, and presentation of masses of numerical data."[7]
 • Statistician Sir Arthur Lyon Bowley defines statistics as "Numerical statements of facts in any department of inquiry placed in relation to each other."[8]

Statistics is a mathematical body of science that pertains to the collection, analysis, interpretation or explanation, and presentation of data,[9] or as a branch of mathematics.[10] Some consider statistics to be a distinct mathematical science rather than a branch of mathematics. While many scientific investigations make use of data, statistics is concerned with the use of data in the context of uncertainty and decision making in the face of uncertainty.[11][12]

Mathematical statistics

Mathematical statistics is the application of mathematics to statistics. Mathematical techniques used for this include mathematical analysis, linear algebra, stochastic analysis, differential equations, and measure-theoretic probability theory.[13][14]

Overview

In applying statistics to a problem, it is common practice to start with a population or process to be studied. Populations can be diverse topics such as "all persons living in a country" or "every atom composing a crystal".

Ideally, statisticians compile data about the entire population (an operation called census). This may be organized by governmental statistical institutes. Descriptive statistics can be used to summarize the population data. Numerical descriptors include mean and standard deviation for continuous data types (like income), while frequency and percentage are more useful in terms of describing categorical data (like race).

When a census is not feasible, a chosen subset of the population called a sample is studied. Once a sample that is representative of the population is determined, data is collected for the sample members in an observational or experimental setting. Again, descriptive statistics can be used to summarize the sample data. However, the drawing of the sample has been subject to an element of randomness, hence the established numerical descriptors from the sample are also due to uncertainty. To still draw meaningful conclusions about the entire population, inferential statistics is needed. It uses patterns in the sample data to draw inferences about the population represented, accounting for randomness. These inferences may take the form of: answering yes/no questions about the data (hypothesis testing), estimating numerical characteristics of the data (estimation), describing associations within the data (correlation) and modeling relationships within the data (for example, using regression analysis). Inference can extend to forecasting, prediction and estimation of unobserved values either in or associated with the population being studied; it can include extrapolation and interpolation of time series or spatial data, and can also include data mining.

Data collection

Sampling

When full census data cannot be collected, statisticians collect sample data by developing specific experiment designs and survey samples. Statistics itself also provides tools for prediction and forecasting through statistical models. The idea of making inferences based on sampled data began around the mid-1600's in connection with estimating populations and developing precursors of life insurance.[15]

To use a sample as a guide to an entire population, it is important that it truly represents the overall population. Representative sampling assures that inferences and conclusions can safely extend from the sample to the population as a whole. A major problem lies in determining the extent that the sample chosen is actually representative. Statistics offers methods to estimate and correct for any bias within the sample and data collection procedures. There are also methods of experimental design for experiments that can lessen these issues at the outset of a study, strengthening its capability to discern truths about the population.

Sampling theory is part of the mathematical discipline of probability theory. Probability is used in mathematical statistics to study the sampling distributions of sample statistics and, more generally, the properties of statistical procedures. The use of any statistical method is valid when the system or population under consideration satisfies the assumptions of the method. The difference in point of view between classic probability theory and sampling theory is, roughly, that probability theory starts from the given parameters of a total population to deduce probabilities that pertain to samples. Statistical inference, however, moves in the opposite direction—inductively inferring from samples to the parameters of a larger or total population.

Experimental and observational studies

A common goal for a statistical research project is to investigate causality, and in particular to draw a conclusion on the effect of changes in the values of predictors or independent variables on dependent variables. There are two major types of causal statistical studies: experimental studies and observational studies. In both types of studies, the effect of differences of an independent variable (or variables) on the behavior of the dependent variable are observed. The difference between the two types lies in how the study is actually conducted. Each can be very effective. An experimental study involves taking measurements of the system under study, manipulating the system, and then taking additional measurements using the same procedure to determine if the manipulation has modified the values of the measurements. In contrast, an observational study does not involve experimental manipulation. Instead, data are gathered and correlations between predictors and response are investigated. While the tools of data analysis work best on data from randomized studies, they are also applied to other kinds of data—like natural experiments and observational studies[16]—for which a statistician would use a modified, more structured estimation method (e.g., Difference in differences estimation and instrumental variables, among many others) that produce consistent estimators.

Experiments

The basic steps of a statistical experiment are:

 1. Planning the research, including finding the number of replicates of the study, using the following information: preliminary estimates regarding the size of treatment effects, alternative hypotheses, and the estimated experimental variability. Consideration of the selection of experimental subjects and the ethics of research is necessary. Statisticians recommend that experiments compare (at least) one new treatment with a standard treatment or control, to allow an unbiased estimate of the difference in treatment effects.
 2. Design of experiments, using blocking to reduce the influence of confounding variables, and randomized assignment of treatments to subjects to allow unbiased estimates of treatment effects and experimental error. At this stage, the experimenters and statisticians write the experimental protocol that will guide the performance of the experiment and which specifies the primary analysis of the experimental data.
 3. Performing the experiment following the experimental protocol and analyzing the data following the experimental protocol.
 4. Further examining the data set in secondary analyses, to suggest new hypotheses for future study.
 5. Documenting and presenting the results of the study.

Experiments on human behavior have special concerns. The famous Hawthorne study examined changes to the working environment at the Hawthorne plant of the Western Electric Company. The researchers were interested in determining whether increased illumination would increase the productivity of the assembly line workers. The researchers first measured the productivity in the plant, then modified the illumination in an area of the plant and checked if the changes in illumination affected productivity. It turned out that productivity indeed improved (under the experimental conditions). However, the study is heavily criticized today for errors in experimental procedures, specifically for the lack of a control group and blindness. The Hawthorne effect refers to finding that an outcome (in this case, worker productivity) changed due to observation itself. Those in the Hawthorne study became more productive not because the lighting was changed but because they were being observed.[17]

Observational study

An example of an observational study is one that explores the association between smoking and lung cancer. This type of study typically uses a survey to collect observations about the area of interest and then performs statistical analysis. In this case, the researchers would collect observations of both smokers and non-smokers, perhaps through a cohort study, and then look for the number of cases of lung cancer in each group.[18] A case-control study is another type of observational study in which people with and without the outcome of interest (e.g. lung cancer) are invited to participate and their exposure histories are collected.

Types of data

Various attempts have been made to produce a taxonomy of levels of measurement. The psychophysicist Stanley Smith Stevens defined nominal, ordinal, interval, and ratio scales. Nominal measurements do not have meaningful rank order among values, and permit any one-to-one transformation. Ordinal measurements have imprecise differences between consecutive values, but have a meaningful order to those values, and permit any order-preserving transformation. Interval measurements have meaningful distances between measurements defined, but the zero value is arbitrary (as in the case with longitude and temperature measurements in Celsius or Fahrenheit), and permit any linear transformation. Ratio measurements have both a meaningful zero value and the distances between different measurements defined, and permit any rescaling transformation.

Because variables conforming only to nominal or ordinal measurements cannot be reasonably measured numerically, sometimes they are grouped together as categorical variables, whereas ratio and interval measurements are grouped together as quantitative variables, which can be either discrete or continuous, due to their numerical nature. Such distinctions can often be loosely correlated with data type in computer science, in that dichotomous categorical variables may be represented with the Boolean data type, polytomous categorical variables with arbitrarily assigned integers in the integral data type, and continuous variables with the real data type involving floating point computation. But the mapping of computer science data types to statistical data types depends on which categorization of the latter is being implemented.

Other categorizations have been proposed. For example, Mosteller and Tukey (1977)[19] distinguished grades, ranks, counted fractions, counts, amounts, and balances. Nelder (1990)[20] described continuous counts, continuous ratios, count ratios, and categorical modes of data. See also Chrisman (1998),[21] van den Berg (1991).[22]

The issue of whether or not it is appropriate to apply different kinds of statistical methods to data obtained from different kinds of measurement procedures is complicated by issues concerning the transformation of variables and the precise interpretation of research questions. "The relationship between the data and what they describe merely reflects the fact that certain kinds of statistical statements may have truth values which are not invariant under some transformations. Whether or not a transformation is sensible to contemplate depends on the question one is trying to answer" (Hand, 2004, p. 82).[23]

Terminology and theory of inferential statistics

Statistics, estimators and pivotal quantities

Consider independent identically distributed (IID) random variables with a given probability distribution: standard statistical inference and estimation theory defines a random sample as the random vector given by the column vector of these IID variables.[24] The population being examined is described by a probability distribution that may have unknown parameters.

A statistic is a random variable that is a function of the random sample, but not a function of unknown parameters. The probability distribution of the statistic, though, may have unknown parameters.

Consider now a function of the unknown parameter: an estimator is a statistic used to estimate such function. Commonly used estimators include sample mean, unbiased sample variance and sample covariance.

A random variable that is a function of the random sample and of the unknown parameter, but whose probability distribution does not depend on the unknown parameter is called a pivotal quantity or pivot. Widely used pivots include the z-score, the chi square statistic and Student's t-value.

Between two estimators of a given parameter, the one with lower mean squared error is said to be more efficient. Furthermore, an estimator is said to be unbiased if its expected value is equal to the true value of the unknown parameter being estimated, and asymptotically unbiased if its expected value converges at the limit to the true value of such parameter.

Other desirable properties for estimators include: UMVUE estimators that have the lowest variance for all possible values of the parameter to be estimated (this is usually an easier property to verify than efficiency) and consistent estimators which converges in probability to the true value of such parameter.

This still leaves the question of how to obtain estimators in a given situation and carry the computation, several methods have been proposed: the method of moments, the maximum likelihood method, the least squares method and the more recent method of estimating equations.

Null hypothesis and alternative hypothesis

Interpretation of statistical information can often involve the development of a null hypothesis which is usually (but not necessarily) that no relationship exists among variables or that no change occurred over time.[25][26]

The best illustration for a novice is the predicament encountered by a criminal trial. The null hypothesis, H0, asserts that the defendant is innocent, whereas the alternative hypothesis, H1, asserts that the defendant is guilty. The indictment comes because of suspicion of the guilt. The H0 (status quo) stands in opposition to H1 and is maintained unless H1 is supported by evidence "beyond a reasonable doubt". However, "failure to reject H0" in this case does not imply innocence, but merely that the evidence was insufficient to convict. So the jury does not necessarily accept H0 but fails to reject H0. While one can not "prove" a null hypothesis, one can test how close it is to being true with a power test, which tests for type II errors.

What statisticians call an alternative hypothesis is simply a hypothesis that contradicts the null hypothesis.

Error

Working from a null hypothesis, two basic forms of error are recognized:

 • Type I errors where the null hypothesis is falsely rejected giving a "false positive".
 • Type II errors where the null hypothesis fails to be rejected and an actual difference between populations is missed giving a "false negative".

Standard deviation refers to the extent to which individual observations in a sample differ from a central value, such as the sample or population mean, while Standard error refers to an estimate of difference between sample mean and population mean.

A statistical error is the amount by which an observation differs from its expected value, a residual is the amount an observation differs from the value the estimator of the expected value assumes on a given sample (also called prediction).

Mean squared error is used for obtaining efficient estimators, a widely used class of estimators. Root mean square error is simply the square root of mean squared error.

A least squares fit: in red the points to be fitted, in blue the fitted line.

Many statistical methods seek to minimize the residual sum of squares, and these are called "methods of least squares" in contrast to Least absolute deviations. The latter gives equal weight to small and big errors, while the former gives more weight to large errors. Residual sum of squares is also differentiable, which provides a handy property for doing regression. Least squares applied to linear regression is called ordinary least squares method and least squares applied to nonlinear regression is called non-linear least squares. Also in a linear regression model the non deterministic part of the model is called error term, disturbance or more simply noise. Both linear regression and non-linear regression are addressed in polynomial least squares, which also describes the variance in a prediction of the dependent variable (y axis) as a function of the independent variable (x axis) and the deviations (errors, noise, disturbances) from the estimated (fitted) curve.

Measurement processes that generate statistical data are also subject to error. Many of these errors are classified as random (noise) or systematic (bias), but other types of errors (e.g., blunder, such as when an analyst reports incorrect units) can also be important. The presence of missing data or censoring may result in biased estimates and specific techniques have been developed to address these problems.[27]

Interval estimation

Confidence intervals: the red line is true value for the mean in this example, the blue lines are random confidence intervals for 100 realizations.

Most studies only sample part of a population, so results don't fully represent the whole population. Any estimates obtained from the sample only approximate the population value. Confidence intervals allow statisticians to express how closely the sample estimate matches the true value in the whole population. Often they are expressed as 95% confidence intervals. Formally, a 95% confidence interval for a value is a range where, if the sampling and analysis were repeated under the same conditions (yielding a different dataset), the interval would include the true (population) value in 95% of all possible cases. This does not imply that the probability that the true value is in the confidence interval is 95%. From the frequentist perspective, such a claim does not even make sense, as the true value is not a random variable. Either the true value is or is not within the given interval. However, it is true that, before any data are sampled and given a plan for how to construct the confidence interval, the probability is 95% that the yet-to-be-calculated interval will cover the true value: at this point, the limits of the interval are yet-to-be-observed random variables. One approach that does yield an interval that can be interpreted as having a given probability of containing the true value is to use a credible interval from Bayesian statistics: this approach depends on a different way of interpreting what is meant by "probability", that is as a Bayesian probability.

In principle confidence intervals can be symmetrical or asymmetrical. An interval can be asymmetrical because it works as lower or upper bound for a parameter (left-sided interval or right sided interval), but it can also be asymmetrical because the two sided interval is built violating symmetry around the estimate. Sometimes the bounds for a confidence interval are reached asymptotically and these are used to approximate the true bounds.

Significance

Statistics rarely give a simple Yes/No type answer to the question under analysis. Interpretation often comes down to the level of statistical significance applied to the numbers and often refers to the probability of a value accurately rejecting the null hypothesis (sometimes referred to as the p-value).

In this graph the black line is probability distribution for the test statistic, the critical region is the set of values to the right of the observed data point (observed value of the test statistic) and the p-value is represented by the green area.

The standard approach[24] is to test a null hypothesis against an alternative hypothesis. A critical region is the set of values of the estimator that leads to refuting the null hypothesis. The probability of type I error is therefore the probability that the estimator belongs to the critical region given that null hypothesis is true (statistical significance) and the probability of type II error is the probability that the estimator doesn't belong to the critical region given that the alternative hypothesis is true. The statistical power of a test is the probability that it correctly rejects the null hypothesis when the null hypothesis is false.

Referring to statistical significance does not necessarily mean that the overall result is significant in real world terms. For example, in a large study of a drug it may be shown that the drug has a statistically significant but very small beneficial effect, such that the drug is unlikely to help the patient noticeably.

While in principle the acceptable level of statistical significance may be subject to debate, the p-value is the smallest significance level that allows the test to reject the null hypothesis. This is logically equivalent to saying that the p-value is the probability, assuming the null hypothesis is true, of observing a result at least as extreme as the test statistic. Therefore, the smaller the p-value, the lower the probability of committing type I error.

Some problems are usually associated with this framework (See criticism of hypothesis testing):

 • A difference that is highly statistically significant can still be of no practical significance, but it is possible to properly formulate tests to account for this. One response involves going beyond reporting only the significance level to include the p-value when reporting whether a hypothesis is rejected or accepted. The p-value, however, does not indicate the size or importance of the observed effect and can also seem to exaggerate the importance of minor differences in large studies. A better and increasingly common approach is to report confidence intervals. Although these are produced from the same calculations as those of hypothesis tests or p-values, they describe both the size of the effect and the uncertainty surrounding it.
 • Fallacy of the transposed conditional, aka prosecutor's fallacy: criticisms arise because the hypothesis testing approach forces one hypothesis (the null hypothesis) to be favored, since what is being evaluated is probability of the observed result given the null hypothesis and not probability of the null hypothesis given the observed result. An alternative to this approach is offered by Bayesian inference, although it requires establishing a prior probability.[28]
 • Rejecting the null hypothesis does not automatically prove the alternative hypothesis.
 • As everything in inferential statistics it relies on sample size, and therefore under fat tails p-values may be seriously mis-computed.[clarification needed]

Examples

Some well-known statistical tests and procedures are:

Misuse

Misuse of statistics can produce subtle, but serious errors in description and interpretation—subtle in the sense that even experienced professionals make such errors, and serious in the sense that they can lead to devastating decision errors. For instance, social policy, medical practice, and the reliability of structures like bridges all rely on the proper use of statistics.

Even when statistical techniques are correctly applied, the results can be difficult to interpret for those lacking expertise. The statistical significance of a trend in the data—which measures the extent to which a trend could be caused by random variation in the sample—may or may not agree with an intuitive sense of its significance. The set of basic statistical skills (and skepticism) that people need to deal with information in their everyday lives properly is referred to as statistical literacy.

There is a general perception that statistical knowledge is all-too-frequently intentionally misused by finding ways to interpret only the data that are favorable to the presenter.[29] A mistrust and misunderstanding of statistics is associated with the quotation, "There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics". Misuse of statistics can be both inadvertent and intentional, and the book How to Lie with Statistics[29] outlines a range of considerations. In an attempt to shed light on the use and misuse of statistics, reviews of statistical techniques used in particular fields are conducted (e.g. Warne, Lazo, Ramos, and Ritter (2012)).[30]

Ways to avoid misuse of statistics include using proper diagrams and avoiding bias.[31] Misuse can occur when conclusions are overgeneralized and claimed to be representative of more than they really are, often by either deliberately or unconsciously overlooking sampling bias.[32] Bar graphs are arguably the easiest diagrams to use and understand, and they can be made either by hand or with simple computer programs.[31] Unfortunately, most people do not look for bias or errors, so they are not noticed. Thus, people may often believe that something is true even if it is not well represented.[32] To make data gathered from statistics believable and accurate, the sample taken must be representative of the whole.[33] According to Huff, "The dependability of a sample can be destroyed by [bias]... allow yourself some degree of skepticism."[34]

To assist in the understanding of statistics Huff proposed a series of questions to be asked in each case:[35]

 • Who says so? (Does he/she have an axe to grind?)
 • How does he/she know? (Does he/she have the resources to know the facts?)
 • What’s missing? (Does he/she give us a complete picture?)
 • Did someone change the subject? (Does he/she offer us the right answer to the wrong problem?)
 • Does it make sense? (Is his/her conclusion logical and consistent with what we already know?)
The confounding variable problem: X and Y may be correlated, not because there is causal relationship between them, but because both depend on a third variable Z. Z is called a confounding factor.

Misinterpretation: correlation

The concept of correlation is particularly noteworthy for the potential confusion it can cause. Statistical analysis of a data set often reveals that two variables (properties) of the population under consideration tend to vary together, as if they were connected. For example, a study of annual income that also looks at age of death might find that poor people tend to have shorter lives than affluent people. The two variables are said to be correlated; however, they may or may not be the cause of one another. The correlation phenomena could be caused by a third, previously unconsidered phenomenon, called a lurking variable or confounding variable. For this reason, there is no way to immediately infer the existence of a causal relationship between the two variables. (See Correlation does not imply causation.)

History of statistical science

Gerolamo Cardano, the earliest pioneer on the mathematics of probability.

Statistical methods date back at least to the 5th century BC.[citation needed]

Some scholars pinpoint the origin of statistics to 1663, with the publication of Natural and Political Observations upon the Bills of Mortality by John Graunt.[36] Early applications of statistical thinking revolved around the needs of states to base policy on demographic and economic data, hence its stat- etymology. The scope of the discipline of statistics broadened in the early 19th century to include the collection and analysis of data in general. Today, statistics is widely employed in government, business, and natural and social sciences.

Its mathematical foundations were laid in the 17th century with the development of the probability theory by Gerolamo Cardano, Blaise Pascal and Pierre de Fermat. Mathematical probability theory arose from the study of games of chance, although the concept of probability was already examined in medieval law and by philosophers such as Juan Caramuel.[37] The method of least squares was first described by Adrien-Marie Legendre in 1805.

Karl Pearson, a founder of mathematical statistics.

The modern field of statistics emerged in the late 19th and early 20th century in three stages.[38] The first wave, at the turn of the century, was led by the work of Francis Galton and Karl Pearson, who transformed statistics into a rigorous mathematical discipline used for analysis, not just in science, but in industry and politics as well. Galton's contributions included introducing the concepts of standard deviation, correlation, regression analysis and the application of these methods to the study of the variety of human characteristics—height, weight, eyelash length among others.[39] Pearson developed the Pearson product-moment correlation coefficient, defined as a product-moment,[40] the method of moments for the fitting of distributions to samples and the Pearson distribution, among many other things.[41] Galton and Pearson founded Biometrika as the first journal of mathematical statistics and biostatistics (then called biometry), and the latter founded the world's first university statistics department at University College London.[42]

Ronald Fisher coined the term null hypothesis during the Lady tasting tea experiment, which "is never proved or established, but is possibly disproved, in the course of experimentation".[43][44]

The second wave of the 1910s and 20s was initiated by William Gosset, and reached its culmination in the insights of Ronald Fisher, who wrote the textbooks that were to define the academic discipline in universities around the world. Fisher's most important publications were his 1918 seminal paper The Correlation between Relatives on the Supposition of Mendelian Inheritance, which was the first to use the statistical term, variance, his classic 1925 work Statistical Methods for Research Workers and his 1935 The Design of Experiments,[45][46][47][48] where he developed rigorous design of experiments models. He originated the concepts of sufficiency, ancillary statistics, Fisher's linear discriminator and Fisher information.[49] In his 1930 book The Genetical Theory of Natural Selection he applied statistics to various biological concepts such as Fisher's principle[50]). Nevertheless, A. W. F. Edwards has remarked that it is "probably the most celebrated argument in evolutionary biology".[50] (about the sex ratio), the Fisherian runaway,[51][52][53][54][55][56] a concept in sexual selection about a positive feedback runaway affect found in evolution.

The final wave, which mainly saw the refinement and expansion of earlier developments, emerged from the collaborative work between Egon Pearson and Jerzy Neyman in the 1930s. They introduced the concepts of "Type II" error, power of a test and confidence intervals. Jerzy Neyman in 1934 showed that stratified random sampling was in general a better method of estimation than purposive (quota) sampling.[57]

Today, statistical methods are applied in all fields that involve decision making, for making accurate inferences from a collated body of data and for making decisions in the face of uncertainty based on statistical methodology. The use of modern computers has expedited large-scale statistical computations, and has also made possible new methods that are impractical to perform manually. Statistics continues to be an area of active research, for example on the problem of how to analyze Big data.[58]

Applications

Applied statistics, theoretical statistics and mathematical statistics

"Applied statistics" comprises descriptive statistics and the application of inferential statistics.[59][60] Theoretical statistics concerns both the logical arguments underlying justification of approaches to statistical inference, as well encompassing mathematical statistics. Mathematical statistics includes not only the manipulation of probability distributions necessary for deriving results related to methods of estimation and inference, but also various aspects of computational statistics and the design of experiments.

Machine learning and data mining

There are two applications for machine learning and data mining: data management and data analysis. Statistics tools are necessary for the data analysis.

Statistics in society

Statistics is applicable to a wide variety of academic disciplines, including natural and social sciences, government, and business. Statistical consultants can help organizations and companies that don't have in-house expertise relevant to their particular questions.

Statistical computing

gretl, an example of an open source statistical package

The rapid and sustained increases in computing power starting from the second half of the 20th century have had a substantial impact on the practice of statistical science. Early statistical models were almost always from the class of linear models, but powerful computers, coupled with suitable numerical algorithms, caused an increased interest in nonlinear models (such as neural networks) as well as the creation of new types, such as generalized linear models and multilevel models.

Increased computing power has also led to the growing popularity of computationally intensive methods based on resampling, such as permutation tests and the bootstrap, while techniques such as Gibbs sampling have made use of Bayesian models more feasible. The computer revolution has implications for the future of statistics with new emphasis on "experimental" and "empirical" statistics. A large number of both general and special purpose statistical software are now available. Examples of available software capable of complex statistical computation include programs such as Mathematica, SAS, SPSS, and R.

Statistics applied to mathematics or the arts

Traditionally, statistics was concerned with drawing inferences using a semi-standardized methodology that was "required learning" in most sciences. This has changed with use of statistics in non-inferential contexts. What was once considered a dry subject, taken in many fields as a degree-requirement, is now viewed enthusiastically.[according to whom?] Initially derided by some mathematical purists, it is now considered essential methodology in certain areas.

 • In number theory, scatter plots of data generated by a distribution function may be transformed with familiar tools used in statistics to reveal underlying patterns, which may then lead to hypotheses.
 • Methods of statistics including predictive methods in forecasting are combined with chaos theory and fractal geometry to create video works that are considered to have great beauty.[citation needed]
 • The process art of Jackson Pollock relied on artistic experiments whereby underlying distributions in nature were artistically revealed.[citation needed] With the advent of computers, statistical methods were applied to formalize such distribution-driven natural processes to make and analyze moving video art.[citation needed]
 • Methods of statistics may be used predicatively in performance art, as in a card trick based on a Markov process that only works some of the time, the occasion of which can be predicted using statistical methodology.
 • Statistics can be used to predicatively create art, as in the statistical or stochastic music invented by Iannis Xenakis, where the music is performance-specific. Though this type of artistry does not always come out as expected, it does behave in ways that are predictable and tunable using statistics.

Specialized disciplines

Statistical techniques are used in a wide range of types of scientific and social research, including: biostatistics, computational biology, computational sociology, network biology, social science, sociology and social research. Some fields of inquiry use applied statistics so extensively that they have specialized terminology. These disciplines include:

In addition, there are particular types of statistical analysis that have also developed their own specialised terminology and methodology:

Statistics form a key basis tool in business and manufacturing as well. It is used to understand measurement systems variability, control processes (as in statistical process control or SPC), for summarizing data, and to make data-driven decisions. In these roles, it is a key tool, and perhaps the only reliable tool.

See also

Foundations and major areas of statistics

References

 1. ^ a b Dodge, Y. (2006) The Oxford Dictionary of Statistical Terms, Oxford University Press. ISBN 0-19-920613-9
 2. ^ Romijn, Jan-Willem (2014). "Philosophy of statistics". Stanford Encyclopedia of Philosophy. 
 3. ^ Read more: http://www.businessdictionary.com/definition/statistics.html
 4. ^ Lund Research Ltd. "Descriptive and Inferential Statistics". statistics.laerd.com. Retrieved 2014-03-23. 
 5. ^ "What Is the Difference Between Type I and Type II Hypothesis Testing Errors?". About.com Education. Retrieved 2015-11-27. 
 6. ^ "How to Calculate Descriptive Statistics". Answers Consulting. 2018-02-03. 
 7. ^ "Definition of STATISTICS". www.merriam-webster.com. Retrieved 2016-05-28. 
 8. ^ "Essay on Statistics: Meaning and Definition of Statistics". Economics Discussion. 2014-12-02. Retrieved 2016-05-28. 
 9. ^ Moses, Lincoln E. (1986) Think and Explain with Statistics, Addison-Wesley, ISBN 978-0-201-15619-5. pp. 1–3
 10. ^ Hays, William Lee, (1973) Statistics for the Social Sciences, Holt, Rinehart and Winston, p.xii, ISBN 978-0-03-077945-9
 11. ^ Moore, David (1992). "Teaching Statistics as a Respectable Subject". In F. Gordon and S. Gordon. Statistics for the Twenty-First Century. Washington, DC: The Mathematical Association of America. pp. 14–25. ISBN 978-0-88385-078-7. 
 12. ^ Chance, Beth L.; Rossman, Allan J. (2005). "Preface". Investigating Statistical Concepts, Applications, and Methods (PDF). Duxbury Press. ISBN 978-0-495-05064-3. 
 13. ^ Lakshmikantham,, ed. by D. Kannan,... V. (2002). Handbook of stochastic analysis and applications. New York: M. Dekker. ISBN 0824706609. 
 14. ^ Schervish, Mark J. (1995). Theory of statistics (Corr. 2nd print. ed.). New York: Springer. ISBN 0387945466. 
 15. ^ Wolfram, Stephen (2002). A New Kind of Science. Wolfram Media, Inc. p. 1082. ISBN 1-57955-008-8. 
 16. ^ Freedman, D.A. (2005) Statistical Models: Theory and Practice, Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-67105-7
 17. ^ McCarney R, Warner J, Iliffe S, van Haselen R, Griffin M, Fisher P (2007). "The Hawthorne Effect: a randomised, controlled trial". BMC Med Res Methodol. 7 (1): 30. doi:10.1186/1471-2288-7-30. PMC 1936999Freely accessible. PMID 17608932. 
 18. ^ Rothman, Kenneth J; Greenland, Sander; Lash, Timothy, eds. (2008). "7". Modern Epidemiology (3rd ed.). Lippincott Williams & Wilkins. p. 100. 
 19. ^ Mosteller, F., & Tukey, J. W. (1977). Data analysis and regression. Boston: Addison-Wesley.
 20. ^ Nelder, J. A. (1990). The knowledge needed to computerise the analysis and interpretation of statistical information. In Expert systems and artificial intelligence: the need for information about data. Library Association Report, London, March, 23–27.
 21. ^ Chrisman, Nicholas R (1998). "Rethinking Levels of Measurement for Cartography". Cartography and Geographic Information Science. 25 (4): 231–242. doi:10.1559/152304098782383043. 
 22. ^ van den Berg, G. (1991). Choosing an analysis method. Leiden: DSWO Press
 23. ^ Hand, D. J. (2004). Measurement theory and practice: The world through quantification. London: Arnold.
 24. ^ a b Piazza Elio, Probabilità e Statistica, Esculapio 2007
 25. ^ Everitt, Brian (1998). The Cambridge Dictionary of Statistics. Cambridge, UK New York: Cambridge University Press. ISBN 0521593468. 
 26. ^ "Cohen (1994) The Earth Is Round (p < .05)". YourStatsGuru.com. 
 27. ^ Rubin, Donald B.; Little, Roderick J. A., Statistical analysis with missing data, New York: Wiley 2002
 28. ^ Ioannidis, J. P. A. (2005). "Why Most Published Research Findings Are False". PLoS Medicine. 2 (8): e124. doi:10.1371/journal.pmed.0020124. PMC 1182327Freely accessible. PMID 16060722. 
 29. ^ a b Huff, Darrell (1954) How to Lie with Statistics, WW Norton & Company, Inc. New York, NY. ISBN 0-393-31072-8
 30. ^ Warne, R. Lazo; Ramos, T.; Ritter, N. (2012). "Statistical Methods Used in Gifted Education Journals, 2006–2010". Gifted Child Quarterly. 56 (3): 134–149. doi:10.1177/0016986212444122. 
 31. ^ a b Drennan, Robert D. (2008). "Statistics in archaeology". In Pearsall, Deborah M. Encyclopedia of Archaeology. Elsevier Inc. pp. 2093–2100. ISBN 978-0-12-373962-9. 
 32. ^ a b Cohen, Jerome B. (December 1938). "Misuse of Statistics". Journal of the American Statistical Association. JSTOR. 33 (204): 657–674. doi:10.1080/01621459.1938.10502344. 
 33. ^ Freund, J. E. (1988). "Modern Elementary Statistics". Credo Reference. 
 34. ^ Huff, Darrell; Irving Geis (1954). How to Lie with Statistics. New York: Norton. The dependability of a sample can be destroyed by [bias]... allow yourself some degree of skepticism. 
 35. ^ Huff, Darrell; Irving Geis (1954). How to Lie with Statistics. New York: Norton. 
 36. ^ Willcox, Walter (1938) "The Founder of Statistics". Review of the International Statistical Institute 5(4): 321–328. JSTOR 1400906
 37. ^ J. Franklin, The Science of Conjecture: Evidence and Probability before Pascal, Johns Hopkins Univ Pr 2002
 38. ^ Helen Mary Walker (1975). Studies in the history of statistical method. Arno Press. 
 39. ^ Galton, F (1877). "Typical laws of heredity". Nature. 15 (388): 492–553. Bibcode:1877Natur..15..492.. doi:10.1038/015492a0. 
 40. ^ Stigler, S. M. (1989). "Francis Galton's Account of the Invention of Correlation". Statistical Science. 4 (2): 73–79. doi:10.1214/ss/1177012580. 
 41. ^ Pearson, K. (1900). "On the Criterion that a given System of Deviations from the Probable in the Case of a Correlated System of Variables is such that it can be reasonably supposed to have arisen from Random Sampling". Philosophical Magazine. Series 5. 50 (302): 157–175. doi:10.1080/14786440009463897. 
 42. ^ "Karl Pearson (1857–1936)". Department of Statistical Science – University College London. 
 43. ^ Fisher|1971|loc=Chapter II. The Principles of Experimentation, Illustrated by a Psycho-physical Experiment, Section 8. The Null Hypothesis
 44. ^ OED quote: 1935 R. A. Fisher, The Design of Experiments ii. 19, "We may speak of this hypothesis as the 'null hypothesis', and the null hypothesis is never proved or established, but is possibly disproved, in the course of experimentation."
 45. ^ Stanley, J. C. (1966). "The Influence of Fisher's "The Design of Experiments" on Educational Research Thirty Years Later". American Educational Research Journal. 3 (3): 223. doi:10.3102/00028312003003223. 
 46. ^ Box, JF (February 1980). "R. A. Fisher and the Design of Experiments, 1922–1926". The American Statistician. 34 (1): 1–7. doi:10.2307/2682986. JSTOR 2682986. 
 47. ^ Yates, F (June 1964). "Sir Ronald Fisher and the Design of Experiments". Biometrics. 20 (2): 307–321. doi:10.2307/2528399. JSTOR 2528399. 
 48. ^ Stanley, Julian C. (1966). "The Influence of Fisher's "The Design of Experiments" on Educational Research Thirty Years Later". American Educational Research Journal. 3 (3): 223–229. doi:10.3102/00028312003003223. JSTOR 1161806. 
 49. ^ Agresti, Alan; David B. Hichcock (2005). "Bayesian Inference for Categorical Data Analysis" (PDF). Statistical Methods & Applications. 14 (14): 298. doi:10.1007/s10260-005-0121-y. 
 50. ^ a b Edwards, A.W.F. (1998). "Natural Selection and the Sex Ratio: Fisher's Sources". American Naturalist. 151 (6): 564–569. doi:10.1086/286141. PMID 18811377. 
 51. ^ Fisher, R.A. (1915) The evolution of sexual preference. Eugenics Review (7) 184:192
 52. ^ Fisher, R.A. (1930) The Genetical Theory of Natural Selection. ISBN 0-19-850440-3
 53. ^ Edwards, A.W.F. (2000) Perspectives: Anecdotal, Historial and Critical Commentaries on Genetics. The Genetics Society of America (154) 1419:1426
 54. ^ Andersson, M. (1994) Sexual selection. ISBN 0-691-00057-3
 55. ^ Andersson, M. and Simmons, L.W. (2006) Sexual selection and mate choice. Trends, Ecology and Evolution (21) 296:302
 56. ^ Gayon, J. (2010) Sexual selection: Another Darwinian process. Comptes Rendus Biologies (333) 134:144
 57. ^ Neyman, J (1934). "On the two different aspects of the representative method: The method of stratified sampling and the method of purposive selection". Journal of the Royal Statistical Society. 97 (4): 557–625. JSTOR 2342192. 
 58. ^ "Science in a Complex World – Big Data: Opportunity or Threat?". Santa Fe Institute. 
 59. ^ Nikoletseas, M. M. (2014) "Statistics: Concepts and Examples." ISBN 978-1500815684
 60. ^ Anderson, D.R.; Sweeney, D.J.; Williams, T.A. (1994) Introduction to Statistics: Concepts and Applications, pp. 5–9. West Group. ISBN 978-0-314-03309-3

Further reading

External links