آلک داگلاس-هیوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آلک داگلاس-هیوم
Lord Alec Douglas-Home Allan Warren.jpg
لرد هوم
نخست‌وزیر بریتانیا
مشغول به کار
۱۹ اکتبر ۱۹۶۳ – ۱۶ اکتبر ۱۹۶۴
در زمانِ الیزابت دوم
پس از هارولد مک‌میلان
پیش از هارولد ویلسون
رهبر حزب محافظه کار
نماینده پارلمان بریتانیا
وزیر امور خارجه بریتانیا
لرد منتخب شورای مشاوران ملکه
رئیس مجلس لردها
دبیر دولت در امور روابط کشورهای مشترک‌المنافع
اطلاعات شخص
زاده الکساندر فردریک داگلاس هوم
۲ ژوئیهٔ ۱۹۰۳
عمارت، هیرسل-وایفر-وست‌مینستر، انگلستان
درگذشت ۹ اکتبر ۱۹۹۵ (۹۲ سال)
کولد استریم-برویک شایر، اسکاتلند
ملیت  بریتانیا
حزب سیاسی حزب محافظه‌کار
همسر(ان) الیزابت داگلاس هوم
فرزندان کرولاین-مریل-دیانا-دیوید
محل
تحصیل
آکسفورد
شغل ، سیاستمدار

بارون الکساندر فردریک داگلاس هوم (به انگلیسی: Alexander "Alec" Frederick Douglas-Home) ‏ در ۲ ژوئیه ۱۹۰۳ در عمارت هیرسل بدنیا آمد. سیاستمدار بریتانیایی از حزب محافظه کار (بریتانیا) او بمدت شش سال که از ۱۹۳۱ در مجلس عوام بود و کمک پارلمانی نویل چمبرلن بحساب می آمد و بخاطر طرفداری از او در جریانات قبل از جنگ جهانی دوم و پیمان مونیخ از محبوبیتش کاسته شد.

در ۱۹۵۰ بدنبال مرگ پدرش عضو مجلس لردها شد. در زمان نخست وزیری وینستون چرچیل و آنتونی ایدن و همچنین هارولد مک میلان او به‌طور فزاینده‌ای یکسری مقام‌های مهم را بدست گرفت که شامل رهبری مجلس لردها و همچنین وزارت امور خارجه از ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۳ می‌شد. در شغل آخری از ایالات متحده آمریکا در مورد بحران موشکی کوبا پشتیبانی کرد. او همچنین امضا کننده پیمان محدود کننده آزمایشات اتمی از طرف پادشاهی متحده در اگوست ۱۹۶۳ با آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی بود.

در اکتبر ۱۹۶۳ مک میلان بعلت بیماری استعفا داد و هوم جانشینش شد و تا اکتبر سال بعد در این مقام بود. در دیدگاه عمومی اینکه نخست وزیر رهبر مجلس لردها باشد قابل قبول نبود وزرای مک میلان حاضر نشدند برای او هم وزیر باشند و در کابینه او خدمت کنند؛ و همچنین بوسیله حزب کارگر بریتانیا و رهبر این حزب هارولد ویلسون به بحران کشیده شد. حزب محافظه کار موقعیت خود را به عنوان حزب حاکم که از ۱۹۵۱ در اختیار داشت از دست داد. هوم در حقیقت دومین کابینه کم عمر بریتانیا در قرن بیستم را اداره کرد. در ۱۹۶۴ در انتخابات عمومی شکست خورد و از ریاست حزب استعفا داد. با این حال از ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۴ عضو کابینه ادوارد هیس بود. پس از شکست هیس در ۱۹۷۴ به مجلس لردها بازگشت و کمی بعد خود را از مشاغل سیاسی بازنشسته کرد.

وی در ۹ اکتبر ۱۹۹۵ در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

منابع[ویرایش]