آلن آیورسن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آلن آیورسن
Iverson dribbling.jpg
بشیکتاش  – شمارهٔ --
زادروز ۷ ژوئن ۱۹۷۵
همپتون، ویرجینیا
ملیت  ایالات متحده آمریکا
قد ۱.۸۳ سانتیمتر
وزن ۷۵ کیلوگرم
تیم‌های قبلی فیلادلفیا ۷۶رز
دنور ناگتس
دترویت پیستونز
ممفیس گریزلیز
فیلادلفیا ۷۶رز
بشیکتاش
جوایز جایزه MVP سال ۲۰۰۰

آلن ازاییل آیورسن (به انگلیسی: Allen Ezail Iverson) (۷ ژوئن در ۱۹۷۵ به دنیا آمد.بازیکن حرفه‌ای بسکتبال که هم درپست یک و هم پست دو سابقه بازی دارد.۳۷ سال سن دارد و یک مترو ۸۳ سانتی‌متر قد و ۷۵ کیلوگرم وزن دارد.اهل همپتون، ویرجینیا) می‌باشد و حال حاضر بازیکن آزاد است. وی در دبیرستان باتل (به انگلیسی: Bethel) برنده جایزه بهترین ورزشکار هم در فوتبال هم در بسکتبال را بدست آورد.بعد از دبیرستان جذب دانشگاه جورج تاون (به انگلیسی: GeorgeTown) شدو ۲۲٫۹ امتیاز در مسابقات بدست می‌آورد. بعد از دوسال حضور در دانشگاه به دلیل استعداد وشایستگی اش در درفت سال ۱۹۹۶ توسط فیلادلفیا ۷۶رز در برداشت اول به لیگ ان بی ای آمد. دراولین سال حضورش درلیگ برنده عنوان بهترین بازیکن سال اولی شد.۱۱ بار درمسابقات آل استار حضور یافته و درسالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۵ برنده جایزه MVP شده‌است. درسال‌های ۱۹۹۸-۹۹ و ۲۰۰۰-۲۰۰۱ و ۲۰۰۴-۲۰۰۵ برنده جایزه بهترین بازیکن امتیازآور در مسابقات شده‌است. اگر از جثه ۱۸۳ سانتی اش بگذریم وی یکی از پرکارترین و بهترین بازیکنان در زمینه کسب امتیاز به‌شمار میرود.میانگین ۲۶٫۷ امتیاز درفصولی که بسکتبال nba بازی میکرده مصداق این موضوع است.این آمار در پلی آف‌ها به ۲۹٫۷ امتیاز درهربازی نیز رسیده‌است.وی همچنین برای تیمهای دنورناگتس و دیترویت پیستونز و ممفیس گریزلیز بازی کرده‌است.آخرین سال حضورش در nba را دوباره به تیم فیلادلفیا ۷۶رز آمدو به ترکیه رفت و درتیم بشیکتاش برای یک فصل در ۲۰۱۰-۱۱ بازی کرد. توسط شبکه ورزشی ای اس پی ان (به انگلیسی: espn) درسال ۲۰۰۸ طی یک نظر سنجی پنجمین فرد در پست گارد شوت انتخاب شد.

زندگی[ویرایش]

الن آیورسون از مادری ۱۵ ساله زاده شد و در منطقه ی همپتون، ویرجینیا) بزرگ شده‌است. پدرش در خردسالی او و مادرش را ترک کرد. او در پست کوارتربک دربازی فوتبال آمریکائی افتخارات زیادی را برای تیم دبیرستانش کسب کرده‌است.طی یک نقل قول از خود آیورسون او برای بهبود دریبل در بسکتبال به توپ راگبی که بیضی شکل است تمرین دریبل میکرده است.او یکی از بزرگان بسکتبال در حفظ توپ نیز به‌شمار میرود.مهارت‌های منحصربه‌فرد وی مانند سرعت و دوندگی بی امان دربازی و پاس‌های دقیق و خونسردی و اعتماد به نفسش زبانزد بازیکنان بسکتبال است. به دلیل نامناسب بودن شرایط جامعه او بهمراه دوستانش باندی را تشکیل داده بودند و بیشتر به دعوا و نزاع میپرداختند.به دلیل اغتشاشات زیاد او و دوستانش بارهاتوسط پلیس توبیخ شدند.دریکی از درگیریهای آیورسون او با یک صندلی به سر یک زن ضربه وارد کرد ولی آسیب جدی به کسی وارد نشد. آلن آیورسون ۱۷ ساله مجرم محسوب میشد وهمین امر باعث شد که به زندان بیفتد.وساطت‌های اطرافیان باعث شد او آزاد شود ولی در کمال بی محلی به اطرافیانش میزیسته است . طی جمله معروفی که حین بازخواست پلیس از او به عمل آمد او چنین جواب داد..محله من شبیه یک باشگاه بولینگ است.مردم محله ما آن هدف‌هایی هستند که من توپ را بسمتشان غلت میدهم...همه مرا میشناسند...ترجیح میدهم صندلی ام را به گوشه‌ای ببرم و سرجایم بنشینم تا اینکه به هق هق دختر بچه‌ای که با صندلی به سرش زده‌اند گوش دهم.."

او به ۱۵ سال زندان محکوم شد و ۱۰ سال اجباری نیز باید آب خنک میخورد.ولی طی کمکهای مردمی و جلب رضایت شاکیان او عفو خورد و به آغوش سرد جامعه برگشت.بعد از آزاد شدن او بار دیگر حرف دیگری به لب آورد و گفت : وقتی در زندان را برای اولین بار بسویت باز می‌کنند یک چیزی در درونت مدام ترا می‌خواهد ناامید سازد.مردم داخل زندان بی مصرفند.مدام تورا سرزنش می‌کنند درحالیکه خودشان سرزنش شده‌اند.من حتی یک لحظه هم احساس عجز نکردم تا اینکه آزاد شدم." در زمانی که ۳ سال به زندان افتاده بود مربی تیم بسکتبال دانشگاه جورج تاون یعنی جرج تامسون به دیدار اورفت و او را به تیم مدرسه فراخواند. کالج

آیورسون بهمراه پاتریک اوینگ, آلونزو مورنینگ بازیکنان سرشناس تیم دانشگاه بودند.همه فکر میکردند آیورسون قادر نخواهد بود تا استعدادی که طی ۳ سال زندان از دست رفته است را بازگرداند ولی او بهتر از بقیه در تمرینات شرکت میکرد و اولین سال حضورش درتیم جایزه ی بزرگترین بازیکن دفاعی شرق نامیده شد.درسال دوم نیز با بازی خوبش برنده تورنومنت ان سی ای ای شدند و این فرصت خوبی بود تا آیورسون پا به عرصه ی حرفه‌ای بسکتبال بگذارد. "" وقتی بچه بودم به همه میگفتم که میخواهم یک بازیکن حرفه‌ای بسکتبال شوم.همه به من میخندیدند..امروز من یک بازیکن حرفه‌ای بسکتبالم و به آن‌ها خواهم خندید.." جمله معروف آیورسون.

زندگی حرفه‌ای بسکتبال[ویرایش]

فیلادلفیا 76رز[ویرایش]

بعدازدوسال در جورج تاون توسط فیلادلفیا ۷۶رزدر درفت سال ۱۹۹۶ درفت شد.وی کوتاه‌ترین بازیکن درفت شده درآن سال بود. فصلی که سنترهای غول پیکردرحال حکمرانی به آن بودند.تیم فیلادلفیا ۷۶رز که فصل قبلش ۱۸ بردو۶۴ باخت به دست آورده بود با آمدن آیورسون ۲۲ برد و ۶۰ باخت کسب نمود.او درآن سال بهترین بازیکن سال اولی لیگ بود.۲۳٫۵ امتیاز و ۷٫۵ اسیست و ۲٫۱ توپ ربائی درهربازی آمار خیره‌کننده او به‌شمار میرفت.فصل بعد از آن ۳۱ برد و ۵۱ باخت کسب نمودند. بعلت تعطیلی زود لیگ در سال ۱۹۹۸-۹۹ (بدون ذکردلیل) تیم فیلادلفیا با کمک آیورسون ۲۸ برد و ۲۲ باخت کسب نمودو اولین حضور آیورسون در پلی آفس به‌شمار میرفت.لازم به ذکر است که او در این فصل ۲۶٫۸ امتیازدرهربازی میانگین او بود و باعث شده بود بهترین بازیکن درامتیاز کسب کردن باشد. وی در ۱۰ مسابقه پلی آفس مرتب استارتر بود و ۲۸٫۵ امتیاز درهربازی آمار او بود تا اینکه به تیم ایندیانا پیسرز باختند و حذف شدند. فصل بعد از آن برای ۶ فصل و پرداخت ۷۰ میلیون دلار به او قرار دادی بین دوطرف منعقدشد.آن فصل فیلادلفیا با یمن وجود آیورسون به ۴۹ بردو۳۳ باخت دست یافتند و بار دیگر به پلی آفس راه یافتند.

دررقابتهای حذفی درهربازی ۲۶٫۲ امتیاز بدست می‌آورد و ۴٫۸ اسیست و ۴ ریباند و ۱٫۳ توپ ربائی برایش به ثبت رسید.بار دیگر در دور دوم مسابقات ایندیانا پیسرز این تیم را از راهیابی به رده بالاتر بازداشت.

باارزشترین بازیکن و سفر به سمت فینال(۲۰۰۰–۰۱)[ویرایش]

درفصل ۲۰۰۰-۲۰۰۱ تیم سیکس ارز ۱۰ بازی اول را برنده شدو آیورسون در آل استار ۲۰۰۱ حضوریافت. جائیکه برنده عنوان باارزشترین بازیکن آل استار شد..بهترین امار درکنفرانس شرق برای تیم فیلادلفیا بود که ۵۶ برد و ۲۶ باخت کسب کرده بود و آیورسون نیز دراوج بسکتبال با ۳۱٫۱ امتیاز پرواز میکرد و با ۲٫۵ توپ ربائی در هربازی جایزه مربوط به این ماده از بسکتبال را نیز دشت کرد.از نظر اندازه او کوتاه‌ترین بازیکن بسکتبال ولی یکی از شایسته‌ترین هائی بود که در کارنامه‌اش کلمه ام وی پیMVP درج شده‌است. در پلی آفس تیم فیلادلفیا دردور اول ایندیانا را حذف کرد و دردور بعد به مصاف تیم تورنتو رپترز باید میرفت که ستاره اسلم دانک و انعطاف یعنی وینس کارتر را درخود میپروراند.آنها بازی درمقابل وی را پیروز شدند و در دوربعد به مصاف قوچ‌ها رفتند میلواکی باکس و در ۷ بازی بالاخره جواز حضوردر فینال را کسب کردند.درفینال سال ۲۰۰۱ به مصاف تیم لس آنجلس لیکرزی رفتند که شکیل اونیل و کوبی براینت را درخود میدید. آیورسون بود که برای اولین بار به ۷۶ers اجازه چشیدن طعم فینال را از بعد سال ۱9۹۳ داد. دربازی اول آیورسون ۴۸ امتیاز کسب نمود و ۱۰۷-۱۰۱ نتیجه به سود فیلادلفیا رقم خورد.اگر چه فیلادلفیا مسابقات را با نتیجه ۵ باخت و 2 برد به لیکرز واگذار کردولی موفق‌ترین فصل آیورسون طبق گفته ی خودش است و دربازیهای بعد نیز ۲۳ امتیاز و ۳۵ و ۳۵ و ۳۷ امتیاز آمارخوبی برای او به‌شمار میرفت.این درحالی بود که کسی به کسب چنین نتیجه‌ای از فیلادلفیا را نداشت.

از همان سال به بعد آیورسون درتمامی بازی‌ها دردستانش sleev می انداخت.(نوعی پوشش مرسوم در nba که از بالای ساعد تا مچ دست را میپوشاند).به دنبال او کوبی براینت و کارملو آنتونی هم به تقلید از او این پوشش ورزشی را دردست خود انداختند و به نوعی مد ورزشی به‌شمار میرفت.آیورسون به دلیل فشارهای جزئی که به دست راستش وارد شده بود این وسیله را استفاده میکرد ولی خیلی‌ها اعتقاد داشتند این پارچه باعث شده‌است تا او در شوت زدن از بقیه بهترعمل کند. استیو کلتر در کتاب ( فیزیولوژی مدرن ) به این پوشش نیز پرداخته و به نوعی تسکین و تلقین برای فراموشی درد تعریف کرده‌است.

دنور ناگتس (2006–2008[ویرایش]

در۱۹ دسامبر سال ۲۰۰۶ تیم فیلادلفیا آیورسون را به دنور فرستاد و به جای او اندرو میلر, جو اسمیت را به تیم افزود.حال نوبت بازی زیبای زوج جدید nba یعنی آلن ایورسون و کارملو آنتونی بود که بازی زیبایشان را به رخ تیم‌های دیگر بکشند.دراولین بازی اش درتیم ۲۲ امتیاز و۱۰ اسیست کسب کرد ولی درمقابل ساکرامنتو کینگز شکست خوردند.دراولین سال حضورش درتیم به فینال راه یافتند و بازی به غیرازبازی اول درمقابل سن آنتونیو اسپیرزدرباقی بازیهاشکست خوردند. آیورسون برای فهاشی به داور Steve Javie دربازی مقابل ۷۶ers به پرداخت ۲۵٬۰۰۰$ محکوم شد. باردیگر دربازی برگشت با انجام دو خطای تکنیکی از زمین اخراج شد وبعدازبازی گفت که : من فکر نمی‌کردم که به غیر از خطاکردن کاردیگری انجام دادم.داور آن خطارا شخصی پنداشت و مرا ازبازی اخراج کرد.درحالیکه من هنوز ۲ فرصت دیگر داشتم...نمی‌توانم حرفی بزنم..به هرحال فرصت خوبی برای بد نشان دادن من به مردم برای Steve Javie بوجود آمد.. سرپرست آن موقع داوران لیگ Tim Donaghy درکتابش موسوم به "خطای شخصی،بررسی دلایل بیرحمی nba" به اختلافات آیورسون و داور آن مسابقه پرداخته است.

دیترویت پیستون و ممفیس گریزلیز (2008–2009[ویرایش]

در۳ نوامبر ۲۰۰۸ الن آیورسون ازتیم دنور در ازاری ترید شدن با چانسی بولپس,, آنتونیو دیسیوس وچریخ سمب به دیترویت پیسوت.آیورسون ازشماره ۳ به شماره یک تغییر پیراهن داد.شماره ۳ پیستونز را رادندی اسکاتیبه تن داشت.آیورسون برای پنج بازی اولش مجموعاً ۲۴ امتیاز کسب کرد. درسوم آوریل ۲۰۰۹ به دلیل آسیب گارد راس اول تیم رادندی اسکاتی مصدوم شد و مربی تیم مایکل کوری از گارد راس سوم تیم به جای آیورسون استفاده نمود.این موضوع شدید شد و باعث شد تا وی تصمیم به ترک کردن دیترویت بگیرد..در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۹ آیورسون قرار دادی یکساله با تیم ممفیس منعقد نمودو بعد از عقد قرار داد گفت:" خداوند ممفیس را مکانی برای ادامه دادن زندگی ام سرراهم قرار داد..به ممفیس خوش آمدم" دراین تیم نیز روی ذخیره کارخاصی جز نوشیدن آب نداشت و خیلی زود در ۷ نوامبر ۲۰۰۹ به دلایل شخصی تیم را ترک کرد.او برای ممفیس سه بازی انجام داد.

بازگشت به فیلادلفیا ۷۶رز (2009-2010)[ویرایش]

در ۲۵ نوامبر ۲۰۰۹ دریکی از وبلاگهای خبری درطی پستی نقل قول شد که آیورسون اعلام بازنشستگی کرده‌است.یک هفته بعد از شایعه او مسوولان فیلادلفیا را ملاقات کرد..وی برای یک سال و کمترین مبلغ موجود در لیگ به ارزش ۱٫۳ میلیون دلار برای فیلادلفیا ۷۶رز به میدان رفت. وی دراولین بازی اش در ۷ دسامبر ۲۰۰۹ در استقبال پرشور هواداران وارد زمین تیم شد ولی بازی درمقابل دنور شکست دیگربرای او وتیمش محسوب گشت.او لیگ را با ۱۱ امتیاز۶ اسیست و ۵ ریباند و یک توپ ربایی و بدون هیچ ازدست دادن توپی به انجام رسانید.در ۲۲ فوریه ۲۰۱۰ به خاطر مشکل سلامتی دختر ۴ ساله‌اش تیم را ترک کرد. و مسابقه آل استار را که او به عنوان بازیکن استارتر درآن طی نظرسنجی nba.com شناخته شده بود را ازدست داد.در دوم مارس همان سال Ed Stefanski یکی از اعضای هیئت مدیره تیم اعلام کرد که آیورسون دیگر به تیم بازنمیگردد.

بشیکتاش میلانگاز (2010[ویرایش]

در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۰ سایت خبری yahoo sports اعلام کرد که آیورسون برای دوسال و ارزش ۴ میلیون دلار به تیم بشیکتاش در ترکیه پیوست. او در ژانویه ۲۰۱۱ برای عمل ماهیچه ساق پا به ایالات متحده آمریکابازگشت.

زندگی خصوصی[ویرایش]

درآگوست ۲۰۰۱ با دختری دردبیرستانی به نام Tawanna ازدواج کرد و تابحال پنج فرزند دارد.

کارنامه او در مدت ۱۶ سال[ویرایش]

  • حضوردرتیم ملی آمریکا در سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴
  • باارزشترین بازیکن لیگ (mvp) درسال ۲۰۰۱
  • بهترین بازیکن سال اولی درسال ۱۹۹۷
  • شرکت در ۱۱ دوره مسابقات آل استار به عنوان استارتر ازسال ۲۰۰۰ الی ۲۰۱۰
  • 2 بار برنده جایزه باارزشترین بازیکن آل استار در ۲۰۰۱ و ۲۰۰۵
  • 4 بار برنده جایزه برترین بازیکن لیگ ازنظر کسب امتیاز درسالهای ۱۹۹۹-۲۰۰۱-۲۰۰۲-۲۰۰۵)
  • 3 بار برترین بازیکن لیگ درزمینه توپ ربائی درسالهای ۲۰۰۱-۲۰۰۳
  • 3 بار حضور درتیم اول لیگ درسالهای ۱۹۹۹-۲۰۰۱-۲۰۰۵
  • 3 بارحضور درتیم دوم لیگ درسالهای ۲۰۰۰-۲۰۰۲-۲۰۰۳

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]