صفحه نیمه‌حفاظت‌شده

آلمان نازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

رایش آلمان بزرگ
Großdeutsches Reich
۱۹۳۳–۱۹۴۵
پرچم نشان ملی
شعار
Ein Volk, ein Reich, ein Führer
"یک ملت، یک رایش، یک پیشوا"
سرود
Das Lied der Deutschen (سرود رسمی)


Horst Wessel Lied (سرود حزب نازی)

اروپا در اوج گسترش رایش آلمان بزرگ، ۱۹۴۱–۱۹۴۲.
پایتخت برلین
زبان‌(ها) آلمانی
دولت نظام تک حزبی ناسیونال سوسیالیستی
پیشوا
 - ۱۹۳۴–۱۹۴۵ آدولف هیتلر ۲
رئیس‌جمهور رایش
 - ۱۹۳۳–۱۹۳۴ پاول فون هیندنبورگ
 - ۱۹۴۵ کارل دونیتز
صدر اعظم
 - ۱۹۳۳–۱۹۴۵ آدولف هیتلر
 - ۱۹۴۵ یوزف گوبلز
 - ۱۹۴۵ لوتز گراف شورین فن کروسیک ۳
دوره تاریخی دوره بین دو جنگ جهانی/جنگ جهانی دوم
 - تصرف قدرت ۳۰ ژانویه ۱۹۳۳
 - استانداردسازی ۲۷ فوریه ۱۹۳۳
 - آنشلوس ۱۲ مارس ۱۹۳۸
 - جنگ جهانی دوم ۱ سپتامبر ۱۹۳۹
 - مرگ آدولف هیتلر ۳۰ آوریل ۱۹۴۵
 - تسلیم آلمان ۷/۸ مه ۱۹۴۵
مساحت
 - ۱۹۴۱ ۶۹۶۲۶۵کیلومترمربع (۲۶۸٬۸۲۹مایل‌مربع)
جمعیت
 - حدود ۱۹۴۱ ۹۰۰۳۰۷۷۵ 
     تراکم جمعیت ۱۲۹٫۳ /کیلومترمربع (۳۳۴٫۹ /مایل‌مربع)
یکای پول رایش مارک (ℛℳ)
پیش از آن
به دنبال آن
جمهوری وایمار
قلمرو حوضه زار
دولت فدرال اتریش
جمهوری چکوسلواکی
منطقه کلایپدا
شهر آزاد دانتزیگ
جمهوری دوم لهستان
پادشاهی ایتالیا
اوپان-ملمودی
لوکزامبورگ
آلزاس-لورن
Drava Banovina
آلمان تحت اشغال متفقین
اتریش تحت اشغال متفقین
جمهوری سوم چکوسلواکی
جمهوری لهستان
آلزاس-لورن
اوپان-ملمودی
لوکزامبورگ
پادشاهی ایتالیا
استان کالیلینگراد
زار تحت‌الحمایه
یوگسلاوی دموکراتیک فدرال
Elten and Selfkant
۱: شامل پیوست دو فاکتو/قلمرو گنجانیده شده.

۲: آدولف هیتلر خود را از اوت ۱۹۳۴ قانوناً پیشوا و صدراعظم رایش (Führer und Reichskanzler) نامید.
۳: لوتز گراف شورین فن کروسیک از عنوان سرپرستی صدارت عظمی استفاده کرد.
۴: Through the Enabling Act of 1933, the German government was vested with legislative powers, although the Reichstag formally continued to exist as a law-making body.

آلمان نازی عنوان رایجی است که برای توصیف تاریخ کشور آلمان از زمان به قدرت رسیدن آدولف هیتلر در ۱۹۳۳ تا سقوط حزب نازی در ۱۹۴۵، از آن استفاده می‌شود. در دوران حکومت هیتلر، آلمان به یک کشور تمامیت‌خواه تبدیل شد که تقریباً همه بخش‌های زندگی شهروندانش را کنترل می‌کرد. نام رسمی این کشور در دوران نازی تا سال ۱۹۴۳ رایش آلمان (آلمانی: Deutsches Reich) بود و سپس به رایش آلمان بزرگ (آلمانی: Großdeutsches Reich) تغییر کرد. آلمان نازی همچنین به رایش سوم (آلمانی: Drittes Reich) نیز معروف است؛ زیرا امپراتوری مقدس روم و امپراتوری آلمان به ترتیب با عنوان‌های رایش کهن/اول و رایش دوم شناخته می‌شوند. دوران نازی در آلمان با شکست آلمان‌ها در جنگ جهانی دوم به پایان رسید.

هیتلر در روز ۳۰ ژانویه ۱۹۳۳ توسط رئیس‌جمهور آلمان، پاول فون هیندنبورگ به عنوان صدراعظم آلمان برگزیده شد؛ پس از آن، حزب نازی شروع به تحکیم قدرت خود و حذف مخالفان نمود. هیندنبورگ در دوم اوت ۱۹۳۴ درگذشت و هیتلر با ادغام دو پست ریاست جمهوری و صدراعظمی، پس از یک رفراندوم که در سطح ملی در روز ۱۹ اوت همان سال برگزار شد، به عنوان پیشوای آلمان (آلمانی: Führer) برگزیده شد. قدرت در شخص هیتلر متمرکز شد و حرف او به بالاترین قانون تبدیل گردید. حکومت آلمان نه یک مجموعه هماهنگ و یک‌دست، که ترکیبی از جناح‌هایی بود که به دنبال افزایش قدرت خود و به دست آوردن علاقه هیتلر بودند. در جریان رکود بزرگ، نازی‌ها ثبات اقتصادی را به آلمان بازگرداندند و به جمعیت بیکاران کشور را به طرز چشم‌گیری کاهش دادند. ساخت پروژه‌های گسترده عمومی، به‌خصوص ساخت اتوبان‌ها (آلمانی: Autobahnen) از جمله مسائلی بود که در بازگشت ثبات به اقتصاد آلمان و افزایش محبوبیت رژیم نازی در میان آلمانی‌ها گردید.

نژادپرستی، به خصوص یهودی‌ستیزی، نقش پررنگی در آلمان نازی ایفا می‌کرد. نازی‌ها مردمان آلمانی را نژاد برتر و خالص‌ترین شاخه از نژاد آریایی به حساب می‌آوردند. رژیم نازی از نخستین روزهای به قدرت رسیدن خود دست به آزار و اذیت یهودیان و کولی‌ها زد و در مارس ۱۹۳۳، نخستین اردوگاه کار اجباری تأسیس گردید. یهودیان و سایر افرادی که حکومت آلمان علاقه‌ای به آن‌ها نشان نمی‌داد، یعنی لیبرال‌ها، سوسیالیست‌ها و کمونیست‌ها زندانی، تبعید و کشته می‌شدند. نژادگرایی علمی، سیاست جمعیت و تناسب اندام مناسب برای خدمت در ارتش، مسائلی بودند که در مدارس آلمان در دوران نازی بر روی آن‌ها تمرکز می‌شد. فرصت‌های شغلی زنان محدود شد، با برنامه «قدرت از طریق لذت» صنعت توریسم در آلمان سازماندهی گردید و المپیک ۱۹۳۶ برای نمایش تصویر مثبتی از آلمان در برلین برگزار شد. همچنین با مسائلی نظیر ساخت فیلم، برگزار راهپیمایی‌ها و استفاده از سخنرانی‌های هیتلر، وزارت پروپاگاندای آلمان به رهبری یوزف گوبلس تلاش می‌کرد تا افکار عمومی را آنگونه که می‌خواهد، تحت تأثیر قرار دهد. هنر تحت نظارت حکومت قرار داشت، انواع خاصی از آن پشتیبانی می‌شد و انواع دیگری ممنوع اعلام می‌گردیدند.

در سال‌های منتهی به جنگ، نازی‌ها کشورهای همسایه خود را با تهدید نظامی تحت کنترل خود می‌گرفتند. رژیم نازی به ترتیب در سال‌های ۱۹۳۸ و ۱۹۳۹ اتریش و تقریباً همه چکسلواکی را ضمیمه کرد. آلمان همچنین با اتحاد جماهیر شوروی پیمان عدم تجاوز به امضا رساند و در یکم سپتامبر ۱۹۳۹ به لهستان حمله برد؛ این حمله آغازگر جنگ جهانی دوم در اروپا بود. تا ماه‌های نخستین سال ۱۹۴۱، بیشتر اروپا تحت حاکمیت آلمان درآمد و این مناطق توسط حکومت‌هایی با نام رایش‌کومیستاریات قرار گرفتند. در دوران اشغال اروپا توسط آلمان، میلیون‌ها نفر، شامل یهودیان و سایر افرادی که مورد علاقه دولت نبودند، در آینزاتس‌گروپن، جوخه‌های مرگ، جان خود را از دست دادند. بسیاری دیگر زندانی شدند، تا زمان مرگ از آن‌ها کار کشیده شد و در اردوگاه‌های مرگ و کار اجباری جان خود را از دست دادند؛ این نسل‌کشی به هولوکاست معروف است.

باوجود موفقیت نسبی حمله آلمان به شوروی در سال ۱۹۴۱، با ورود آمریکا به جنگ و ضدحمله شوروی، ورماخت عملاً در سال ۱۹۴۳ در جبهه شرقی شکست خورد و تا اواخر سال ۱۹۴۴، دیگر به مرزهای پیش از ۱۹۳۹ آلمان عقب رانده شده بود. پس از آن، آلمان مورد بمب باران شدیدِ متفقین قرار گرفت و متحدین از مواضعشان در جنوب و شرق اروپا بیرون رانده شدند. پس از حمله متفقین به فرانسه، نیروهای شوروی از شرق و سایر متفقین از غرب به آلمان وارد شدند و این کشور را فتح کردند؛ آلمان در ماه مه ۱۹۴۵ تسلیم شد. عدم قبول شکست توسط آدولف هیتلر منجر به ایجاد خرابی‌های گسترده در ماه‌های پایانی جنگ در آلمان گردید. متفقین فاتح سیاست نازی‌زدایی را در آلمان در پیش گرفتند و بسیاری از بازماندگان حزب نازی را در دادگاه نورنبرگ محاکمه کردند.

ریشه نام

مفهوم رایش با مفهوم امپراتوری تفاوت دارد. از نظر تاریخی، فقط به آلمان از سال ۱۸۷۱ تا سال ۱۹۱۸ میلادی که آلمان تحت قوانین فرمانروایی بود «امپراتوری آلمان» گفته می‌شد. در صورتی که عبارت «رایش» نوع حکومت آلمان از ۱۸۷۱ تا ۱۹۴۵ میلادی را بیان می‌کند. واژهٔ «رایش» در زبان آلمانی برخلاف واژه «امپراتوری» بیانگر یک حکومت سلطنتی نیست و بیشتر به معنای یک اتحادیه یا مجموعه‌ای از چند سرزمین متحد است.

در تاریخ آلمان بین سال‌های ۱۸۷۱ تا ۱۹۴۵ سه رایش تشکیل شده‌است که عبارتند از:

در سال ۱۹۳۸، با الحاق کشور اتریش، آلمان نازی برای اوّلین بار پس از امپراتوری روم غربی، به‌صورت ایالت‌های متّحده درآمد و اتریش در درون مرزهای آلمان محسوب می‌شد. در اوایل دهه ۱۹۴۰، رژیم نازی از دیدگاه نظامی و ارضی، به صورت حاکم ملل اروپا درآمد. در سال ۱۹۴۳، دولت نازی، نام آلمان را به‌طور رسمی به «رایش آلمان بزرگ» تغییر داد و تا شکست آلمان نازی در ماه مه سال ۱۹۴۵ به همین نام باقی ماند.

تاریخ

خیانت یهودیان شهروند آلمان به این کشور، موجب کینهٔ اتحاد سه‌گانه به‌ویژه آلمان نسبت به آنها و آغاز موجی از یهودستیزی در خلال جنگ جهانی دوم شد.
پرچم جمهوری وایمار

آلمان پس از جنگ جهانی اول به وسیله معاهده ورسای تحقیر شد و به موجب این قرارداد آلمان نه تنها مقصر آغاز جنگ جهانی اول شناخته شد بلکه مجبور شد بخشی از خاک خود را برای همیشه از دست بدهد به علاوه غرامات بسیار سنگینی پرداخت کند. همچنین خلع سلاح بسیار شدیدی بر ضد این کشور اعمال شد. این سلسله تحقیرها که به‌طور حتم مسبب اصلی آن متفقین بودند به همراه برخی شرایط دیگر از جمله ناآرامی‌های مدنی نسبت به گروه‌های مارکسیستی، رکورد بزرگ اقتصادی و تورم شدید، واکنش در برابر لیبرالیسم به دلیل سیاست‌های نادرست جمهوری وایمار و بدبین کردن مردم از نظام پارلمانی شرایط را برای رشد و قدرت‌گیری حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان فراهم کرد. نازی‌ها توانستند با استفاده از تبلیغات و وعده امنیت اجتماعی، اشتغال کامل، قدرت‌گیری مجدد آلمان در صحنه بین‌المللی و برگرداندن سرزمین‌های جدا شده از آلمان از طریق معاهده ورسای مردم را به ایجاد دولت تک حزبی متقاعد کنند. نازی‌ها معتقد بودند نظام جمهوری و پارلمانی نمی‌توانست قدرت تصمیم‌گیری برای اجرای برنامه‌های آن‌ها را داشته باشد بنابراین با وعده لغو معاهده ورسای توانستند تعداد بسیاری از مردم را با خود هم سو کنند.

آدولف هیتلر پیشوای آلمان نازی

سال ۱۹۲۸ حزب نازی تنها ۱۲ کرسی در مجلس ملی آلمان داشت که با عمیق شدن بحران‌های اقتصادی و سیاسی توانست تا سال ۱۹۳۲ بیش از ۲۳۰ کرسی در مجلس مل آلمان به دست آورد و این تعداد کرسی حزب نازی را به بزرگترین حزب مجلس ملی تبدیل کرد. رئیس‌جمهور هیندنبورگ در تاریخ ۳۰ ژانویه ۱۹۳۰ آدولف هیتلر را به عنوان صدراعظم و مسئول تشکیل کابینه معرفی کرد. هیتلر توانست با همراه کردن برخی احزاب کابینه ائتلافی خود را تشکیل دهد. در جریان آتش گرفتن رایشستاگ (مجلس ملی) هیتلر توانست بزرگترین رقیب خود حزب کمونیست آلمان را از صحنه خارج کند و این اولین قدم برای تک حزبی کردن آلمان بود. در ماه مارس ۱۹۳۳ حزب نازی توانست قانونی را در مجلس تصویب کند که به موجب آن اختیارات بالایی به صدراعظم داده می‌شد تا در طول ۴ سال قانون اساسی آلمان اصلاح شود، این فرصت چهار ساله اجازه می‌داد برنامه‌های حزب نازی به خوبی و به صورت کامل اجرا شود احزاب دیگر در مجلس ملی آلمان مخالف این قانون بودند و پس از مخالفت یک به یک از صحنه سیاسی آلمان حذف می‌شدند تا اینکه در ۱۴ ژوئیه ۱۹۳۳ آلمان رسماً یک کشور تک حزبی اعلام شد. پس آن گام‌های بعدی در تشکیل رایش برداشته شد و در قدم بعدی پرچم با نشان صلیب شکسته در کنار پرچم جمهوری وایمار برافراشته شد و در ۳۰ ژانویه ۱۹۳۴ به دستور رئیس‌جمهور پل فون هیندنبورگ، صدراعظم هیتلر موظف شد اختیارات ایالت‌های آلمان را تا حد ممکن کم و اختیارات برخی از ایالات‌ها نیز به‌طور کامل زیر نظر برلین قرار دهد، این کار مغایر سیستم فدرالی در آلمان بود. هنگامی که در ژوئن ۱۹۳۴ خبرنگار انگلیسی در برلین از آدولف هیتلر در خصوص تغییرات بسیار در آلمان سؤال کرد وی این‌گونه پاسخ داد:

در ابتدا این حرف من را به تمسخر گرفتند وقتی گفتم جنبش نازی‌ها هزار سال ادامه خوهد یافت، فراموش نکنید مردم چگونه به من می‌خندیدند هنگامی که ۱۵ سال پیش گفتم من روزی در آلمان حکومت می‌کنم. خنده آن‌ها به همان مقدار ابلهانه است وقتی من می‌گویم در قدرت باقی خواهم ماند

تشکیل رایش سوم

پس از مرگ هیندنبورگ در ۲ اوت ۱۹۳۴ به صورت قانونی اختیارات کنترل کشور تا انتخابات به صدراعظم آدولف هیتلر رسید. هیتلر مدتی قبل در جریان بیماری رئیس‌جمهور قرار گرفته بود و توانسته بود با حذف ارنست روهم که قصد ادغام گروه اس آ و ارتش را داشت نظر فرماندهان ارتش آلمان را جلب کند و در نهایت توانست با جلب نظر مجلس ملی سوگند یاد کرده و رسماً رایش سوم را تأسیس و خود را پیشوای رایش سوم اعلام کند. دولت ائتلافی نازی‌ها به یک دولت تک حزبی تبدیل شد و رسماً نمادها و پرچم صلیب شکسته ترویج داده شد و در کتاب‌های درسی تجدید نظر شد. دولت نازی با تأسیس گشتاپو و استخدام بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ نفر در این سازمان فعالیت‌های جامعه را زیر نظر گرفت.

جنگ جهانی دوم

پرچم جنگی رایش سوم

شهر آزاد دانتزیگ قبل از جنگ جهانی اول شهری در ایالت پروس غربی و متعلق به کشور آلمان بود. پس از جنگ جهانی اول و تشکیل کشور لهستان این شهر بندری به عنوان شهر آزاد اعلام شده و مالکیت اداره آن توسط متفقین به لهستان واگذار شد. پس از این تحولات ایالت پروس شرقی از آلمان جدا شد و تنها راه ارتباطی با آن ایالت از طریق هوایی یا دریایی امکان داشت. از طرف دیگر انگلستان تضمین‌کننده امنیت لهستان بود. دولت هیتلر لغو پیمان ورسای و برگرداندن سرزمین‌های جدا شده از آلمان را به عنوان بزرگترین هدف خود به مردم اعلام کرده بود. در گام نخست دولت هیتلر تصمیم به باز پس‌گیری مناطق جدا شده به خصوص شهر و منطقه دانزینگ گرفت که با مخالفت شدید لهستان مواجه شد و این تنش سیاسی باعث سردی روابط دو کشور شد. پس از آنکه آلمان نازی موفق شد قرارداد عدم جنگ را با شوروی منعقد کند در تاریخ ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ و پس از چند ماه تنش سیاسی به لهستان حمله کرد و شوروی نیز پس از آلمان در ۱۷ سپتامبر از شرق به لهستان حمله کرد و این آغاز جنگ در اروپا بود.

سقوط رایش سوم

پس از شکست آلمان در جریان جنگ جهانی دوم و خودکشی آدولف هیتلر و همچنین اشغال این کشور توسط متفقین مناطق پروس شرقی و بخش‌هایی از براندنبورگ و مناطقی از غرب آلمان از این کشور جدا شده و به همسایگان داده شد. مناطق غربی اشغال شده آلمان توسط آمریکا، انگلستان و فرانسه بعدها به جمهوری فدرال آلمان و بخش شرقی اشغال شده توسط شوروی بعدها به جمهوری دموکراتیک آلمان (به جزء بخش غربی برلین) تبدیل شد. خاک آلمان پس از جنگ جهانی دوم به صحنه جنگ سرد و مقابله دو قدرت شرق و غرب تبدیل شد. واحد پول آلمان از رایش مارک به مارک آلمان تغییر کرد. تا سال ۱۹۵۱ آلمان غربی توانست وضعیت خود را عادی کند اما فعالیت آلمان شرقی تحت حکومت دولت کمونیستی کند پیش می‌رفت، آلمان سرانجام توانست در سال ۱۹۹۱ مجدداً یکپارچه و متحد شود.

رایش آلمان بزرگ

نقشه رایش آلمان بزرگ در سال ۱۹۴۳

برای تحکیم حکومت و همچنین کنترل بهتر سرزمین آلمان که کشوری پهناور در مرکز اروپا به‌شمار می‌رفت آدولف هیتلر از سال ۱۹۳۵ طرح خود را برای تمرکز قدرت در برلین اجرا کرد و ایالت‌های مختلف آلمان را مجبور ساخت تا به صورت کامل تحت فرمان دولت مرکزی باشند. پس از الحاق اتریش به آلمان و اضافه نمودن بخش‌هایی از لهستان و لیتوانی این سیاست آلمان نازی تغییر نکرد و دولت سایر مناطق رایش را تحت تسلط کامل از برلین قرار داد که البته این کار خلاف قوانین فدرالی در جمهوری وایمار بود و قبل از حکومت رایش سوم ایالت‌های آلمان تا حدودی آزادی عمل داشتند. بین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ تغییرات بسیاری در مرزهای رایش سوم ایجاد شد به نحوی که در اوایل تشکیل رایش سوم حکومت تحت‌الحمایه بوهمیا و موراویا که مورد اختلاف با چک اسلواکی بود به رایش اضافه شد همچنین پس از اشغال لهستان حدود ۵٬۰۰۰٬۰۰۰ آلمانی در مناطق جدا شده بر طبق پیمان ورسای در غرب لهستان ساکن شدند و این مناطق نیز به رایش سوم اضافه شد. به غیر از مناطقی که دولت نازی آن را جزء خاک آلمان می‌دانست و اکثراً بر طبق پیمان ورسای از این کشور جدا شده بود سایر مناطق اشغال شده نیز توسط دولت آلمان و با مرکزیت برلین اداره می‌شد که تمام فرمانداران این مناطق از طرف حکومت مرکزی رایش سوم انتخاب می‌شدند که کشورهایی مانند نروژ، بلاروس، هلند، بلژیک، مناطقی از لهستان و شمال فرانسه از جمله این مناطق بودند.

اقتصاد

یک ۲۰ رایش مارکی

اقتصاد آلمان نازی را نه می‌توان مانند شوروی یک اقتصاد کاملاً سوسیالیستی دانست و نه می‌توان آن را مانند آمریکا یک اقتصاد سرمایه‌داری دانست. اقتصاد آلمان در تئوری به دنبال یک سیستم سوسیالیستی بود اما از سرمایه‌گذاری خصوصی در چهارچوب خواسته‌های دولت نیز پشتیبانی می‌کرد. زمانی که نازی‌ها به قدرت رسیدند نرخ بیکاری حدود ۳۰٪ بود که از همان ابتدای تشکیل کابینه توسط هیتلر وی هیالمار شاخت را ابتدا به عنوان رئیس رایش بانک و سپس به عنوان وزیر اقتصاد انتخاب کرد. سیاست‌های اقتصادی هیالمار شاخت و برنامه‌های دقیق دولت هیتلر کمک بسیاری در مهار و کاهش بی‌کاری و تورم داشت، یکی از برنامه‌های اقتصادی در دوران رایش سوم پایین آوردن نرخ بهره بود که موجب گردش مالی بهتر و در نتیجه مهار رکود بزرگ اقتصادی در آلمان شد. از سیاست‌های دیگر دولت در کاهش بی‌کاری می‌توان به از سرگیری ساخت و تولید در صنایع نظامی اشاره کرد که نقش بسیار برجسته‌ای در مهار و کاهش نرخ بی‌کاری داشت اما با وجود کاهش بی‌کاری و تورم نرخ دستمزدها نیز در این مدت ۲۵٪ کاهش پیدا کرد، اتحادیه‌های کارگری و تجاری منحل شد و تجمع و اعتصاب نیز غیرقانونی و جرم محسوب می‌شد. دولت نازی بر روی سرمایه‌گذاری توجه ویژه‌ای داشت به این صورت که سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های گوناگون باید تنها با اجازه دولت و بر طبق خواسته‌های دولت انجام می‌گرفت. در سال ۱۹۳۷ هرمان گورینگ به جای هیالمار شاخت به عنوان وزیر اقتصاد معرفی شد. برنامه هرمان گورینگ که یک برنامه چهار ساله بود بر خودکفایی ملی تأکید می‌کرد که در طول ایجاد این برنامه باید واردات به حداقل می‌رسید و دستمزدها و قیمت‌ها تثبیت می‌شد، سود سهام به ۶٪ محدود شد و دولت تمرکز خود را بر روی ساخت کارخانه لاستیک سازی، کارخانه ساخت فولاد و کارخانه ساخت پارچه متمرکز کرد. پس از آغاز جنگ هنوز یک سال تا پایان دوره چهار ساله نخست (۱۹۴۰) باقی‌مانده بود اما سیاست‌های اقتصادی آلمان به سیاست‌های اقتصاد جنگی تغییر پیدا کرد و آلبرت اشپیر جایگزین هرمان گورینگ شد در این مدت آلمان به شدت کمبود نیروی کار را احساس می‌کرد و در بسیاری از کارخانه‌ها مجبور شد از اسیران جنگی برای کار اجباری استفاده کند.

استالین و ریبنتروب، وزیرخارجه آلمان نازی، کرملین

روابط اقتصادی آلمان نازی و شوروی

دو سال پس از به قدرت رسیدن نازیها در آلمان آدولف هیتلر برنامه نگاه به شرق خود را آغاز ساخت. وی در مهمترین گام چند سال بعد قراردادی با اتحاد جماهیر شوروی منعقد کرد که به موجب آن توافق تجاری، شوروی مواد خام مورد نیاز آلمان را در ازای فناوری، ماشین آلات صنعتی و تسلیحات جنگی تأمین می‌کرد. پس از این قراردادهای تجاری توافق‌نامه‌ای به نام بسته مولوتوف ریبنتروب (به نام وزیران خارجه آلمان نازی و شوروی) بین دو کشور منعقد شد که به موجب آن دو کشور مناطق تحت نفوذ خود را در شرق اروپا به رسمیت می‌شناختند. در تاریخ ۱۹ اوت ۱۹۳۹ توافقنامه‌ای مابین شوروی و آلمان نازی منعقد شده که به وسیله آن آلمان در ازای مواد خام تجهزات و تکنولوژی‌های نظامی در اختیار شوروی قرار می‌داد. ارزش این قرارداد تقریباً ۲۰۰ میلیون دلار ارزیابی شد. شوروی متعهد شد تا ۱۸۰ میلیون مارک مواد خام به آلمان تحویل دهد و آلمان نیز تعهد داد تا به ارزش ۱۲۰ میلیون مارک به شوروی تجهیزات و کارخانه ارسال کند. مقامات وزارت امور خارجه آلمان پیش‌بینی می‌کردند این قرارداد تا سقف ۱ میلیارد مارک نیز رشد کند. این قراردادها گام‌های بسیار مؤثری در شکل‌دهی مجدد روابط سیاسی دو کشور نیز به‌شمار می‌رفت. وزیر امور خارجه شوروی ویاچسلاو مولوتف در ابراز نظری در خصوص این قرار داد این چنین گفت:

این یکی از بهترین پیمان نامه‌های ما [شوروی] در چند سال گذشته‌است حتی بسیار بهتر از پیمان نامه‌های قبلی، ما هرگز موفق به رسیدن به چنین توافقنامه مطلوبی با انگلستان، فرانسه با هیچ کشور دیگری نشده بودیم.

ایدئولوژی

ناسیونال سوسیالیسم به هر حال شباهت‌هایی با فاشیسم دارد اما نازی‌ها هیچ‌گاه خود را جزئی از فاشیسم نمی‌دانستند. البته نازیسم و نازی‌ها اختلاف‌هایی نسبت به فاشیست‌ها در ایتالیا، اسپانیا و پرتغال داشتند که یکی از مشخص‌ترین تفاوت‌های آن‌ها توجه به نژاد و نژاد گرایی بود به‌طور مثال موسولینی (رهبر فاشیست ایتالیا) هیچ‌گاه با نازی‌ها در رابطه با هولوکاست و کشتار یهودیان همکاری نکرد، به طوری که در زمان اشغال یونان به دست آلمان و ایتالیا در جنگ جهانی دوم، یهودیان از مناطق تحت سلطه آلمان‌ها به مناطق تحت سلطه ایتالیایی‌ها فرار می‌کردند.[۱] البته نازی‌ها برخی از نمادهای خود را نیز از فاشیست‌ها در ایتالیا و به‌طور خاص از امپراطوری روم گرفته بودند برای مثال سلام نازی‌ها که به سبک سلام روم باستان بود. حزب برای اجرای برنامه‌ها و سرکوب مخالفان خود از طریق نظامی گری اس اس را تأسیس کرد و از طریق اعمال فشار اجازه فعالیت به مخالفان خود، شامل گروه‌های چپ، کمونیستها و دموکرات‌ها نمی‌داد.

تیرباران پارتیزان‌های روسی توسط رزمندگان آلمان نازی در جنگ جهانی دوم (سپتامبر ۱۹۴۱)
این عکس در آرشیو فدرال آلمان نگهداری می‌شود.

روابط خارجی

هیتلر و موسولینی پس از امضای توافقنامه مونیخ

ترس از ایجاد جنگی نوین در اروپا در روابط بین کشورها اثر کرده بود، پس از الحاق اتریش و قدرت‌گیری مجدد آلمان تحت حکومت آدولف هیتلر، ایتالیا به رهبری بنیتو موسولینی از هم پیمان قدیمی خود انگلستان جدا شده و به آلمان متمایل شد، آلمان نیز متقابلاً از سیاست‌های توسعه طلبانه ایتالیا به خصوص در روابط آن کشور با چک پشتیبانی کرد. از طرف دیگر روابط آلمان نازی و لهستان یک رابطه سرد و متشنج بود نازی‌ها ابتدا سعی کردند در چهارچوب مذاکرات بسیاری منطقه دانزینگ را به خاک آلمان ضمیمه کنند که با مخالفت شدید لهستان مواجه شدند. پس از آن آلمانی‌ها به مذاکره با شوروی پرداختند و موفق شدند پیمان مولوتف - ریبنتروب (وزیران خارجه شوروی - آلمان نازی) را به امضا برسانند و با شوروی بر روی تقسیم لهستان به توافق برسند. پس از آنکه آلمان و لهستان در مذاکرات دوجانبه شکست خوردند، آلمان در تاریخ ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ به لهستان حمله کرد و شوروی نیز در ۱۷ سپتامبر حمله خود را از شرق به لهستان آغاز کرد.

سیاست اجتماعی

بهداشت

جنبش ضد تنباکو در آلمان نازی یکی از فعالیت‌های مهم اجتماعی در دوران حکومت نازی‌ها بود. عمده‌ترین کار این جنبش فعالیت بر ضد استعمال تنباکو و مصرف مشروبات الکلی بود. دولت ناسیونال سوسیالیستی کوشش بسیار زیادی انجام داد تا بتواند به شیوه‌های فرهنگی و تبلیغاتی مردم را به ترک مشروبات الکلی و سیگار ترغیب کند.[نیازمند منبع] دولت آلمان نازی کوشش کرد از طریق قانونی تا حد قابل توجهی با مصرف مشروبات الکلی برخورد کند. برای مثال رانندگانی که تحت تأثیر مشروبات الکلی قرار می‌گرفتند به سختی مجازات می‌شدند. دولت می‌کوشید جوانان را به خوردن نوشیدنی‌های سالم به جای مشروبات الکلی تشویق کند و این مسئله تا حد زیادی به ویژه در میان افراد سازمان جوانان هیتلری به انجام رسید. در سال ۱۹۳۷ قانونی تصویب شد که فروش مشروبات الکلی را به افراد کم سن ممنوع می‌کرد.[نیازمند منبع]

محیط زیست گرایی

در ۱۹۳۵ مجلس قانون‌گذاری رایش سوم «قانون حفاظت از طبیعت رایش» را تصویب کرد.[۲][۳]

قانون حفاظت از حیوانات

نازی‌ها اصولی داشتند که حامی حقوق حیوانات، باغهای وحش و حیات وحش[۴] و اقدامات متعددی انجام می‌دادند تا حفاظت از آن‌ها را تضمین کنند Arnold Arluke, Clinton.[۵] در ۱۹۳۳ این حکومت یک قانون سختگیرانه حفاظت از حیوانات تصویب کرد.[۶] بسیاری از رهبران NSDAP شامل آدولف هیتلر و هرمان گورینگ هوادارن حفاظت از حیوانات بودند. نازی‌های بسیاری طرفدار محیط زیست (به‌طور قابل ملاحظه رودلف هس) بودند، و حفاظت از گونه‌ها و آسایش حیوانات موضوعات مهمی در این حکومت بود.[۷] هاینریش هیملر تلاشهایی را برای ممنوعیت شکار حیوانات انجام داد.[۸] گورینگ یک عاشق حیوانات و یک ط‌رفدار حفظ منابع ط‌بیعی بود.[۹] قوانین آسایش حیوانات کنونی در آلمان کم و بیش اصلاحاتی از قوانین مرسوم شده توسط حکومت ناسیونال سوسیالیست هستند.[۱۰]

سیاست‌های نژادی

شکسته شدن شیشه مغازه یهودیان

بر طبق قوانین نورنبرگ، یعنی مطابق قانون «حفاظت از نژاد و افتخار آلمانی» ازدواج میان آلمانی‌ها و افرادی که شهروند آلمان نبودند ممنوع شد. در جریان جنگ جهانی دوم و پس از آن بهره‌برداری‌های وسیعی در خصوص این قانون شد و به استناد آن نازی‌ها به عنوان افرادی نژادپرست معرفی شدند. [نیازمند منبع] در آلمان نازی افراد به دو گروه تقسیم می‌شدند افراد آریایی و افراد غیر آریایی که در اقلیت بودند. حزب نازی سیاست‌های خود را در خصوص غیر آریایی در آلمان به خصوص یهودیان این‌گونه بیان می‌نمود که آن‌ها دشمنان آلمان و آریاییها هستند و از این طریق به این گروه‌ها فشار وارد می‌کرد. سال ۱۹۳۳ و با ساخت اردوگاه کار اجباری داخائو و تبدیل آن به زندان شماره یک افراد سیاسی برنامه حذف مخالفان سیاسی وارد مرحله جدیدی شد. پس از آن یهودیان از حق شهروندی خود محروم شدند و به آن‌ها پیشنهاد داده شد هرچه زودتر خاک آلمان را ترک کنند، یهودیان شاغل شغل خود را در آلمان از دست دادند و ۱۷٬۰۰۰ یهودی لهستانی تبار به این کشور برگردانده شدند. در نوامبر ۱۹۳۸ و در پی ترور کاردار سفارت آلمان در فرانسه توسط یک تروریست یهودی، به مغازه‌های یهودیان و منازل آن‌ها حمله شد و اموال بیش از ۲۰۰٬۰۰۰ از یهودیان آلمان توسط دولت تصرف شد و تعدادی از یهودیان نیز در جریان این درگیری‌ها کشته شدند که به شب کریستالی مشهور شد. نازی‌ها، همچنین تعداد ۴۰۰٬۰۰۰ نفر از مردم آلمان را به دلیل معلول بودن، همیشه مست بودن و نقص ژنتیکی عقیم کردند. نازی‌ها هدف خود را پاک‌سازی نژادی اعلام می‌کردند و مدعی بودند بچه دار شدن این افراد نه تنها هزینه‌های بسیاری را بر جامعه تحمیل می‌کند بلکه باعث به وجود آمدن نقص در ژنتیک جامعه می‌شود.

ورزش

اوج مسائل ورزشی در آلمان نازی را می‌توان مسابقات المپیک تابستان ۱۹۳۶ دانست که البته مسائل سیاسی نیز در آن نقش پررنگی داشت به خصوص آنکه نازی‌ها این مسابقات را تبلیغی برای برتری نژاد آریایی می‌دانستند. انتخاب ورزشکاران آلمانی پیش از آنکه به مهارت آن‌ها در ورزش اهمیت داشته باشد به چهره آریایی آن‌ها اهمیت داشت.

حضور سیاه پوستان در المپیک

طی مسابقات المپیک تابستانی برلین تعدادی از دوندگان سیاه‌پوست آمریکایی نیز به دریافت مدال المپیک نائل شدند. روزنامههای آمریکایی برنده شدن مدال توسط دوندگان سیاه‌پوست و دریافت مدال توسط مقامات عالی‌رتبه آلمان و همچنین تشویق آن‌ها از طرف تماشاگران آلمانی را ردی بر فرضیه نژادپرستی نازی‌ها دانستند. البته موضوع مهم دیگری در خصوص سیاه پوستان ماجرای دست ندادن هیتلر با دونده سیاه‌پوست آمریکایی جسی اونز *[۱] است. رسانه‌های مخالف دولت هیتلر تبلیغات وسیعی بر روی این موضوع انجام دادند. اما در حقیقت آن روز هیتلر به دستور کمیته برگزاری المپیک و به دلیل تسریع در امر مراسم اهدای جوایز از دست دادن با هر ورزشکاری چه آلمانی و چه غیر آلمانی منع کرده بود[۱۱] [نیازمند منبع] با این حال به گفتهٔ برخی منابع، هیتلر از پیشنهاد عکس انداختن با اونز به شدت خشمگین شد و استفاده آمریکاییان از سیاهپوستان در المپیک را خجالت‌آور خوانده بود.[۱۲][۱۳][۱۴][۱۵] اونز لیکن مدعی شد که هیتلر به او احترام گذاشته و دست تکان داد، در حالی‌که رئیس‌جمهور آمریکا حتی به وی یک تلگرام نزد.[۱۶][۱۷] آمریکا در این سالیان دوران جدایی نژادی خود را می‌گذراند، و لذا دیدگاه اونز تعجب‌آور نیست. اونز از هیتلر به عنوان مردی «متین» یاد می‌کرد[۱۸]، و لذا توسط برخی یک طرفدار هیتلر نیز نامیده شده اما دیدگاه‌های شخصی او را سیاهپوستان دیگر لزوماً نداشتند.[۱۹]

جستارهای وابسته

یادداشت‌ها

۱.^ Jesse Owens

پانویس

 1. «هولوکاست - پیگرد و کشتار یهودیان». www.goodreads.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۰-۱۱.
 2. Project MUSE - Technology and Culture - How Green Were the Nazis? Nature, Environment, and Nation in the Third Reich (review)
 3. «H-Net Reviews». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ ژوئیه ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۳ مارس ۲۰۱۰.
 4. بود، Thomas R. DeGregori (2002). Bountiful Harvest: Technology, Food Safety, and the Environment. Cato Institute. pp. p153. ISBN 1-930865-31-7
 5. Sanders (1996). Regarding Animals. Temple University Press. pp. p132. ISBN 1-56639-441-4
 6. Hartmut M. Hanauske-Abel, Not a slippery slope or sudden subversion: German medicine and National Socialism in 1933, BMJ 1996; pp. 1453–1463 (7 December)
 7. Robert Proctor (1999). The Nazi War on Cancer. Princeton University Press. pp. p5. ISBN 0-691-07051-2.
 8. Martin Kitchen (2006). A History of Modern Germany, 1800-2000. Blackwell Publishing. pp. p278. ISBN 1-4051-0040-0.
 9. Seymour Rossel (1992). The Holocaust: The World and the Jews, 1933-1945. Behrman House, Inc. pp. p79. ISBN 0-87441-526-8.
 10. Bruce Braun, Noel Castree (1998). Remaking Reality: Nature at the Millenium. Routledge. pp. p92. ISBN 0-415-14493-0.
 11. نبوغ هیتلر، حمید رضا نیک بخش، بخش ۳، بخشی از موفقیت‌ها و اصلاحات اجتماعی هیتلر، صفحه ۶۹، ۷۰
 12. African Americans and Popular Culture: Theater, film, and television. Volume 1. Todd Boyd. Publisher ABC-CLIO, 2008. ISBN 0-275-98923-2 pp.173
 13. Hitler, 1936-45: nemesis. Ian Kershaw. Publisher W. W. Norton & Company, 2001. ISBN 0-393-32252-1 pp.7
 14. "All governments lie": the life and times of rebel journalist I.F. Stone. Myra MacPherson. Publisher Simon and Schuster, 2006. ISBN 0-684-80713-0 pp.148
 15. Jesse Owens: Junior world biographies. Richard Scott Rennert. Publisher Chelsea Juniors, 1991. ISBN 0-7910-1570-X pp.79
 16. Triumph: the untold story of Jesse Owens and Hitler's Olympics. Jeremy Schaap. Publisher Houghton Mifflin Harcourt, 2007. ISBN 0-618-68822-6 p.211
 17. Runner's World. "The Olympian and The Dictator". Mar 2007. Vol. 42, No. 3 Published by Rodale, Inc. pp.121
 18. Jesse Owens: an American life Sport and society. William J. Baker. University of Illinois Press, 2006. ISBN 0-252-07369-X pp.289
 19. Nazi games: the Olympics of 1936. David Clay Large. Publisher W. W. Norton & Company, 2007. ISBN 0-393-05884-0 pp.233
 • William Sheridan Allen The Nazi Seizure of Power: the experience of a single German town, 1922-1945 by New York ; Toronto: F. Watts, 1984 شابک ‎۰-۵۳۱-۰۹۹۳۵-۰.
 • Michael Burleigh. The Third Reich: A New History. 2002. ISBN 0-8090-9326-X, standard scholarly history 1918-1945

منابع

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «آلمان نازی». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۷ تیر ۱۳۸۹.
نبوغ هیتلر، حمید رضا نیک بخش، پیشرفت‌های اقتصادی و اجتماعی آلمان در دوران نازیسم، نشر ترآوا، ۱۳۸۸، شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۸۳۴۴-۸۸-۲


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «persian-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="persian-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().

Coordinates: 52°31′N 13°24′E / 52.517°N 13.400°E / 52.517; 13.400

German Reich (1933–1943)
Deutsches Reich

Greater German Reich (1943–1945)
Großdeutsches Reich

1933–1945
Anthems: Das Lied der Deutschen
("The Song of the Germans")
and Horst-Wessel-Lied[a]
("The Horst Wessel Song")
Germany's territorial control at its greatest extent during World War II (late 1942): *   German Reich[b] *   Civilian-administered occupied territories *   Military-administered occupied territories
Germany's territorial control at its greatest extent during World War II (late 1942):
Administrative divisions of Germany, January 1944
Administrative divisions of Germany,
January 1944
Capital
and largest city
Berlin
52°31′N 13°23′E / 52.517°N 13.383°E / 52.517; 13.383
Common languagesGerman
Religion
[1]
Demonym(s)German
GovernmentNazi, one-party, totalitarian dictatorship
Head of State 
• 1933–1934
Paul von Hindenburg[c]
• 1934–1945
Adolf Hitler[d]
• 1945
Karl Dönitz[c]
Chancellor 
• 1933–1945
Adolf Hitler
• 1945
Joseph Goebbels
LegislatureReichstag
• State council
Reichsrat (abolished 1934)
Historical eraInterwar / World War II
30 January 1933
23 March 1933
• Anschluss
12 March 1938
1 September 1939
30 April 1945
• Surrender
8 May 1945
23 May 1945
Area
1939[e]633,786 km2 (244,706 sq mi)
1940[2][b]823,505 km2 (317,957 sq mi)
Population
• 1939[3]
79,375,281
• 1940[2][b]
109,518,183
CurrencyReichsmark (ℛℳ)
ISO 3166 codeDE
Preceded by
Succeeded by
Weimar Republic
Saar Basin
Austria
Czechoslovakia
Lithuania
Poland
Danzig
Yugoslavia
France
Luxembourg
Occupied Germany
Occupied Austria
Poland
Czechoslovakia
Yugoslavia
France
Luxembourg
Soviet Union

Nazi Germany is the common English name for Germany between 1933 and 1945, when Adolf Hitler and his Nazi Party (NSDAP) controlled the country through a dictatorship. Under Hitler's rule, Germany was transformed into a totalitarian state where nearly all aspects of life were controlled by the government. The official name of the state was Deutsches Reich (German Reich) until 1943 and Großdeutsches Reich (Greater German Reich) from 1943 to 1945. Nazi Germany is also known as the Third Reich (Drittes Reich), meaning "Third Realm" or "Third Empire", the first two being the Holy Roman Empire (800–1806) and the German Empire (1871–1918). The Nazi regime ended after the Allies defeated Germany in May 1945, ending World War II in Europe.

Hitler was appointed Chancellor of Germany by the President of the Weimar Republic, Paul von Hindenburg, on 30 January 1933. The NSDAP then began to eliminate all political opposition and consolidate its power. Hindenburg died on 2 August 1934 and Hitler became dictator of Germany by merging the offices and powers of the Chancellery and Presidency. A national referendum held 19 August 1934 confirmed Hitler as sole Führer (leader) of Germany. All power was centralised in Hitler's person and his word became the highest law. The government was not a coordinated, co-operating body, but a collection of factions struggling for power and Hitler's favour. In the midst of the Great Depression, the Nazis restored economic stability and ended mass unemployment using heavy military spending and a mixed economy. Using deficit spending, the regime undertook extensive public works, including the construction of Autobahnen (motorways). The return to economic stability boosted the regime's popularity.

Racism, especially antisemitism, was a central ideological feature of the regime. The Germanic peoples were considered by the Nazis to be the master race, the purest branch of the Aryan race. Discrimination and persecution against Jews and Romani people began in earnest after the seizure of power. The first concentration camps were established in March 1933. Jews and others deemed undesirable were imprisoned, and liberals, socialists, and communists were killed, imprisoned, or exiled. Christian churches and citizens that opposed Hitler's rule were oppressed, and many leaders imprisoned. Education focused on racial biology, population policy, and fitness for military service. Career and educational opportunities for women were curtailed. Recreation and tourism were organised via the Strength Through Joy program, and the 1936 Summer Olympics showcased Germany on the international stage. Propaganda Minister Joseph Goebbels made effective use of film, mass rallies, and Hitler's hypnotic oratory to influence public opinion. The government controlled artistic expression, promoting specific art forms and banning or discouraging others.

The Nazi regime dominated neighbours through military threats in the years leading up to war. Nazi Germany made increasingly aggressive territorial demands, threatening war if these were not met. It seized Austria and almost all of Czechoslovakia in 1938 and 1939. Germany signed a non-aggression pact with the USSR, and invaded Poland on 1 September 1939, launching World War II in Europe. By early 1941, Germany controlled much of Europe. Reichskommissariats took control of conquered areas and a German administration was established in the remainder of Poland. Germany exploited the raw materials and labour of both its occupied territories and its allies. Einsatzgruppen paramilitary death squads inside the occupied territories conducted mass killings of millions of Jews and other peoples deemed undesirable by the state. Many others were imprisoned, worked to death, or murdered in Nazi concentration camps and extermination camps. This genocide is known as the Holocaust.

While the German invasion of the Soviet Union in 1941 was initially successful, the Soviet resurgence and entry of the United States into the war meant the Wehrmacht (German armed forces) lost the initiative on the Eastern Front in 1943 and by late 1944 had been pushed back to the pre-1939 border. Large-scale aerial bombing of Germany escalated in 1944 and the Axis powers were driven back in Eastern and Southern Europe. After the Allied invasion of France, Germany was conquered by the Soviet Union from the east and the other Allies from the west, and capitulated in May 1945. Hitler's refusal to admit defeat led to massive destruction of German infrastructure and additional war-related deaths in the closing months of the war. The victorious Allies initiated a policy of denazification and put many of the surviving Nazi leadership on trial for war crimes at the Nuremberg trials.

Name

The official name of the state was Deutsches Reich from 1933 to 1943 and Großdeutsches Reich from 1943 to 1945, while common English terms are "Nazi Germany" and "Third Reich". The latter, adopted by Nazi propaganda as Drittes Reich, was first used in Das Dritte Reich, a 1923 book by Arthur Moeller van den Bruck. The book counted the Holy Roman Empire (962–1806) as the first Reich and the German Empire (1871–1918) as the second.[4]

Background

Germany was known as the Weimar Republic during the years 1919 to 1933. It was a republic with a semi-presidential system. The Weimar Republic faced numerous problems, including hyperinflation, political extremism (including violence from left- and right-wing paramilitaries), contentious relationships with the Allied victors of World War I, and a series of failed attempts at coalition government by divided political parties.[5] Severe setbacks to the German economy began after World War I ended, partly because of reparations payments required under the 1919 Treaty of Versailles. The government printed money to make the payments and to repay the country's war debt, but the resulting hyperinflation led to inflated prices for consumer goods, economic chaos, and food riots.[6] When the government defaulted on their reparations payments in January 1923, French troops occupied German industrial areas along the Ruhr and widespread civil unrest followed.[7]

The National Socialist German Workers' Party (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP; Nazi Party) was founded in 1920. It was the renamed successor of the German Workers' Party (DAP) formed one year earlier, and one of several far-right political parties then active in Germany.[8] The NSDAP party platform included destruction of the Weimar Republic, rejection of the terms of the Treaty of Versailles, radical antisemitism, and anti-Bolshevism.[9] They promised a strong central government, increased Lebensraum ("living space") for Germanic peoples, formation of a national community based on race, and racial cleansing via the active suppression of Jews, who would be stripped of their citizenship and civil rights.[10] The Nazis proposed national and cultural renewal based upon the Völkisch movement.[11] The party, especially its paramilitary organisation Sturmabteilung (SA; Storm Detachment; Brownshirts), used physical violence to advance their political position, disrupting the meetings of rival organisations and attacking their members (as well as Jewish people) on the streets.[12] Such far-right armed groups were common in Bavaria, and were tolerated by the sympathetic far-right state government of Gustav Ritter von Kahr.[13]

When the stock market in the United States crashed on 24 October 1929, the effect in Germany was dire.[14] Millions were thrown out of work and several major banks collapsed. Hitler and the NSDAP prepared to take advantage of the emergency to gain support for their party. They promised to strengthen the economy and provide jobs.[15] Many voters decided the NSDAP was capable of restoring order, quelling civil unrest, and improving Germany's international reputation. After the federal election of 1932, the NSDAP was the largest party in the Reichstag, holding 230 seats with 37.4 percent of the popular vote.[16]

History

Adolf Hitler became Germany's head of state, with the title of Führer und Reichskanzler, in 1934.

Nazi seizure of power

Although the Nazis won the greatest share of the popular vote in the two Reichstag general elections of 1932, they did not have a majority. Hitler therefore led a short-lived coalition government formed with the German National People's Party.[17] Under pressure from politicians, industrialists, and the business community, President Paul von Hindenburg appointed Hitler as Chancellor of Germany on 30 January 1933. This event is known as the Machtergreifung ("seizure of power").[18]

On the night of 27 February 1933, the Reichstag building was set afire. Marinus van der Lubbe, a Dutch communist, was found guilty of starting the blaze. Hitler proclaimed that the arson marked the start of a communist uprising. The Reichstag Fire Decree, imposed on 28 February 1933, rescinded most civil liberties, including rights of assembly and freedom of the press. The decree also allowed the police to detain people indefinitely without charges. The legislation was accompanied by a propaganda campaign that led to public support for the measure. Violent suppression of communists by the SA was undertaken nationwide and 4,000 members of the Communist Party of Germany were arrested.[19]

In March 1933, the Enabling Act, an amendment to the Weimar Constitution, passed in the Reichstag by a vote of 444 to 94.[20] This amendment allowed Hitler and his cabinet to pass laws—even laws that violated the constitution—without the consent of the president or the Reichstag.[21] As the bill required a two-thirds majority to pass, the Nazis used intimidation tactics as well as the provisions of the Reichstag Fire Decree to keep several Social Democratic deputies from attending, and the Communists had already been banned.[22][23] On 10 May, the government seized the assets of the Social Democrats, and they were banned on 22 June.[24] On 21 June, the SA raided the offices of the German National People's Party – their former coalition partners – and they disbanded on 29 June. The remaining major political parties followed suit. On 14 July 1933 Germany became a one-party state with the passage of a law decreeing the NSDAP to be the sole legal party in Germany. The founding of new parties was also made illegal, and all remaining political parties which had not already been dissolved were banned.[25] The Enabling Act would subsequently serve as the legal foundation for the dictatorship the NSDAP established.[26] Further elections in November 1933, 1936, and 1938 were Nazi-controlled, with only members of the NSDAP and a small number of independents elected.[27]

Nazification of Germany

A colour-coded map of Germany in the early 1930s showing the individual German states and independent cities. The largest states of Prussia and Bavaria are coloured in light grey and light blue respectively.
While the traditional German states were not formally abolished (excluding Lübeck in 1937), their constitutional rights and sovereignty were eroded and ultimately ended. Prussia was already under federal administration when Hitler came to power, providing a model for the process.

The Hitler cabinet used the terms of the Reichstag Fire Decree and later the Enabling Act to initiate the process of Gleichschaltung ("co-ordination"), which brought all aspects of life under party control.[28] Individual states not controlled by elected Nazi governments or Nazi-led coalitions were forced to agree to the appointment of Reich Commissars to bring the states in line with the policies of the central government. These Commissars had the power to appoint and remove local governments, state parliaments, officials, and judges. In this way Germany became a de facto unitary state, with all state governments controlled by the central government under the NSDAP.[29][30] The state parliaments and the Reichsrat (federal upper house) were abolished in January 1934,[31] with all state powers being transferred to the central government.[30]

All civilian organisations, including agricultural groups, volunteer organisations, and sports clubs, had their leadership replaced with Nazi sympathisers or party members; these civic organisations either merged with the NSDAP or faced dissolution.[32] The Nazi government declared a "Day of National Labor" for May Day 1933, and invited many trade union delegates to Berlin for celebrations. The day after, SA stormtroopers demolished union offices around the country; all trade unions were forced to dissolve and their leaders were arrested.[33] The Law for the Restoration of the Professional Civil Service, passed in April, removed from their jobs all teachers, professors, judges, magistrates, and government officials who were Jewish or whose commitment to the party was suspect.[34] This meant the only non-political institutions not under control of the NSDAP were the churches.[35]

The Nazi regime abolished the symbols of the Weimar Republic—including the black, red, and gold tricolour flag—and adopted reworked symbolism. The previous imperial black, white, and red tricolour was restored as one of Germany's two official flags; the second was the swastika flag of the NSDAP, which became the sole national flag in 1935. The NSDAP anthem "Horst-Wessel-Lied" ("Horst Wessel Song") became a second national anthem.[36]

Germany was still in a dire economic situation, as six million people were unemployed and the balance of trade deficit was daunting.[37] Using deficit spending, public works projects were undertaken beginning in 1934, creating 1.7 million new jobs by the end of that year alone.[37] Average wages began to rise.[38]

Consolidation of power

The SA leadership continued to apply pressure for greater political and military power. In response, Hitler used the Schutzstaffel (SS) and Gestapo to purge the entire SA leadership.[39] Hitler targeted SA Stabschef (Chief of Staff) Ernst Röhm and other SA leaders who—along with a number of Hitler's political adversaries (such as Gregor Strasser and former chancellor Kurt von Schleicher)—were arrested and shot.[40] Up to 200 people were killed from 30 June to 2 July 1934 in an event that became known as the Night of the Long Knives.[41]

On 2 August 1934, Hindenburg died. The previous day, the cabinet had enacted the "Law Concerning the Highest State Office of the Reich", which stated that upon Hindenburg's death the office of president would be abolished and its powers merged with those of the chancellor.[42] Hitler thus became head of state as well as head of government and was formally named as Führer und Reichskanzler ("Leader and Chancellor") – although eventually Reichskanzler was dropped.[43] Germany was now a totalitarian state with Hitler at its head.[44] As head of state, Hitler became Supreme Commander of the armed forces. The new law provided an altered loyalty oath for servicemen so that they affirmed loyalty to Hitler personally rather than the office of supreme commander or the state.[45] On 19 August, the merger of the presidency with the chancellorship was approved by 90 percent of the electorate in a plebiscite.[46]

A black and white photo of a man wearing a suit and tie. His body is facing to the left while his head is turned towards the right.
Joseph Goebbels, Reich Minister of Public Enlightenment and Propaganda

Most Germans were relieved that the conflicts and street fighting of the Weimar era had ended. They were deluged with propaganda orchestrated by Minister of Public Enlightenment and Propaganda Joseph Goebbels, who promised peace and plenty for all in a united, Marxist-free country without the constraints of the Versailles Treaty.[47] The NSDAP obtained and legitimised power through its initial revolutionary activities, then through manipulation of legal mechanisms, the use of police powers, and by taking control of the state and federal institutions.[48][49] The first major Nazi concentration camp, initially for political prisoners, was opened at Dachau in 1933.[50] Hundreds of camps of varying size and function were created by the end of the war.[51]

Beginning in April 1933, scores of measures defining the status of Jews and their rights were instituted.[52] These measures culminated in the establishment of the Nuremberg Laws of 1935, which stripped them of their basic rights.[53] The Nazis would take from the Jews their wealth, their right to intermarry with non-Jews, and their right to occupy many fields of labour (such as law, medicine, or education). Eventually the Nazis declared the Jews as undesirable to remain among German citizens and society.[54]

Military build-up

In the early years of the regime, Germany was without allies, and its military was drastically weakened by the Versailles Treaty. France, Poland, Italy, and the Soviet Union each had reasons to object to Hitler's rise to power. Poland suggested to France that the two nations engage in a preventive war against Germany in March 1933. Fascist Italy objected to German claims in the Balkans and on Austria, which Benito Mussolini considered to be in Italy's sphere of influence.[55]

As early as February 1933, Hitler announced that rearmament must begin, albeit clandestinely at first, as to do so was in violation of the Versailles Treaty. On 17 May 1933, Hitler gave a speech before the Reichstag outlining his desire for world peace and accepted an offer from American President Franklin D. Roosevelt for military disarmament, provided the other nations of Europe did the same.[56] When the other European powers failed to accept this offer, Hitler pulled Germany out of the World Disarmament Conference and the League of Nations in October, claiming its disarmament clauses were unfair if they applied only to Germany.[57] In a referendum held in November, 95 percent of voters supported Germany's withdrawal.[58]

In 1934, Hitler told his military leaders that a war in the east should begin in 1942.[59] The Saarland, which had been placed under League of Nations supervision for 15 years at the end of World War I, voted in January 1935 to become part of Germany.[60] In March 1935, Hitler announced the creation of an air force, and that the Reichswehr would be increased to 550,000 men.[61] Britain agreed to Germany building a naval fleet with the signing of the Anglo-German Naval Agreement on 18 June 1935.[62]

When the Italian invasion of Ethiopia led to only mild protests by the British and French governments, on 7 March 1936 Hitler used the Franco-Soviet Treaty of Mutual Assistance as a pretext to order the army to march 3,000 troops into the demilitarised zone in the Rhineland in violation of the Versailles Treaty.[63] As the territory was part of Germany, the British and French governments did not feel that attempting to enforce the treaty was worth the risk of war.[64] In the one-party election held on 29 March, the NSDAP received 98.9 percent support.[64] In 1936, Hitler signed an Anti-Comintern Pact with Japan and a non-aggression agreement with Mussolini, who was soon referring to a "Rome-Berlin Axis".[65]

Hitler sent military supplies and assistance to the Nationalist forces of General Francisco Franco in the Spanish Civil War, which began in July 1936. The German Condor Legion included a range of aircraft and their crews, as well as a tank contingent. The aircraft of the Legion destroyed the city of Guernica in 1937.[66] The Nationalists were victorious in 1939 and became an informal ally of Nazi Germany.[67]

Austria and Czechoslovakia

(Top) Hitler proclaims the Anschluss on the Heldenplatz, Vienna, 15 March 1938
(Bottom) Ethnic Germans use the Nazi salute to greet German soldiers as they enter Saaz, 1938

In February 1938, Hitler emphasised to Austrian Chancellor Kurt Schuschnigg the need for Germany to secure its frontiers. Schuschnigg scheduled a plebiscite regarding Austrian independence for 13 March, but Hitler sent an ultimatum to Schuschnigg on 11 March demanding that he hand over all power to the Austrian NSDAP or face an invasion. German troops entered Austria the next day, to be greeted with enthusiasm by the populace.[68]

The Republic of Czechoslovakia was home to a substantial minority of Germans, who lived mostly in the Sudetenland. Under pressure from separatist groups within the Sudeten German Party, the Czechoslovak government offered economic concessions to the region.[69] Hitler decided not just to incorporate the Sudetenland into the Reich, but to destroy the country of Czechoslovakia entirely.[70] The Nazis undertook a propaganda campaign to try to generate support for an invasion.[71] Top German military leaders opposed the plan, as Germany was not yet ready for war.[72]

The crisis led to war preparations by Britain, Czechoslovakia, and France (Czechoslovakia's ally). Attempting to avoid war, British Prime Minister Neville Chamberlain arranged a series of meetings, the result of which was the Munich Agreement, signed on 29 September 1938. The Czechoslovak government was forced to accept the Sudetenland's annexation into Germany. Chamberlain was greeted with cheers when he landed in London, saying the agreement brought "peace for our time".[73] In addition to the German annexation, Poland seized a narrow strip of land near Cieszyn on 2 October, while as a consequence of the Munich Agreement, Hungary demanded and received 12,000 square kilometres (4,600 sq mi) along their northern border in the First Vienna Award on 2 November.[74] Following negotiations with President Emil Hácha, Hitler seized the rest of the Czech half of the country on 15 March 1939 and created the Protectorate of Bohemia and Moravia, one day after the proclamation of the Slovak Republic in the Slovak half.[75] Also on 15 March, Hungary occupied and annexed the recently proclaimed and unrecognized Carpatho-Ukraine and an additional sliver of land disputed with Slovakia.[76][77]

Austrian and Czech foreign exchange reserves were seized by the Nazis, as were stockpiles of raw materials such as metals and completed goods such as weaponry and aircraft, which were shipped to Germany. The Reichswerke Hermann Göring industrial conglomerate took control of steel and coal production facilities in both countries.[78]

Poland

A propaganda poster of a large cathedral with sunlight shining on it. Several buildings can be seen around the cathedral while a left-facing eagle clutching a swastika is seen in the upper right corner of the poster. The words "DANZIG IST DEUTSCH" can be seen in the bottom left of the poster.
A Nazi propaganda poster proclaiming that Danzig is German

In January 1934, Germany signed a non-aggression pact with Poland.[79] In March 1939, Hitler demanded the return of the Free City of Danzig and the Polish Corridor, a strip of land that separated East Prussia from the rest of Germany. The British announced they would come to the aid of Poland if it was attacked. Hitler, believing the British would not actually take action, ordered an invasion plan should be readied for September 1939.[80] On 23 May, Hitler described to his generals his overall plan of not only seizing the Polish Corridor but greatly expanding German territory eastward at the expense of Poland. He expected this time they would be met by force.[81]

The Germans reaffirmed their alliance with Italy and signed non-aggression pacts with Denmark, Estonia, and Latvia whilst trade links were formalised with Romania, Norway, and Sweden.[82] Foreign Minister Joachim von Ribbentrop arranged in negotiations with the Soviet Union a non-aggression pact, the Molotov–Ribbentrop Pact, signed in August 1939.[83] The treaty also contained secret protocols dividing Poland and the Baltic states into German and Soviet spheres of influence.[84]

World War II

(Top) Animated map showing the sequence of events in Europe throughout World War II
(Bottom) Germany and its allies at the height of Axis success, 1942

Foreign policy

Germany's wartime foreign policy involved the creation of allied governments controlled directly or indirectly from Berlin. They intended to obtain soldiers from allies such as Italy and Hungary and workers and food supplies from allies such as Vichy France.[85] Hungary was the fourth nation to join the Axis, signing the Tripartite Pact on 27 September 1940. Bulgaria signed the pact on 17 November. German efforts to secure oil included negotiating a supply from their new ally, Romania, who signed the Pact on 23 November, alongside the Slovak Republic.[86][87][88] By late 1942, there were 24 divisions from Romania on the Eastern Front, 10 from Italy, and 10 from Hungary.[89] Germany assumed full control in France in 1942, Italy in 1943, and Hungary in 1944. Although Japan was a powerful ally, the relationship was distant, with little co-ordination or co-operation. For example, Germany refused to share their formula for synthetic oil from coal until late in the war.[90]

Outbreak of war

Germany invaded Poland and captured the Free City of Danzig on 1 September 1939, beginning World War II in Europe.[91] Honouring their treaty obligations, Britain and France declared war on Germany two days later.[92] Poland fell quickly, as the Soviet Union attacked from the east on 17 September.[93] Reinhard Heydrich, chief of the Sicherheitspolizei (SiPo; Security Police) and Sicherheitsdienst (SD; Security Service), ordered on 21 September that Polish Jews should be rounded up and concentrated into cities with good rail links. Initially the intention was to deport them further east, or possibly to Madagascar.[94] Using lists prepared in advance, some 65,000 Polish intelligentsia, noblemen, clergy, and teachers were killed by the end of 1939 in an attempt to destroy Poland's identity as a nation.[95][96] Soviet forces advanced into Finland in the Winter War, and German forces saw action at sea. But little other activity occurred until May, so the period became known as the "Phoney War".[97]

From the start of the war, a British blockade on shipments to Germany affected its economy. Germany was particularly dependent on foreign supplies of oil, coal, and grain.[98] Thanks to trade embargoes and the blockade, imports into Germany declined by 80 per cent.[99] To safeguard Swedish iron ore shipments to Germany, Hitler ordered the invasion of Denmark and Norway, which began on 9 April. Denmark fell after less than a day, while most of Norway followed by the end of the month.[100][101] By early June, Germany occupied all of Norway.[102]

Conquest of Europe

Against the advice of many of his senior military officers, Hitler ordered an attack on France and the Low Countries, which began in May 1940.[103][104] They quickly conquered Luxembourg and the Netherlands. After outmanoeuvring the Allies in Belgium and forcing the evacuation of many British and French troops at Dunkirk,[105] France fell as well, surrendering to Germany on 22 June.[106] The victory in France resulted in an upswing in Hitler's popularity and an upsurge in war fever in Germany.[107]

In violation of the provisions of the Hague Convention, industrial firms in the Netherlands, France, and Belgium were put to work producing war materiel for Germany.[108]

German soldiers march near the Arc de Triomphe in Paris, 14 June 1940

The Nazis seized from the French thousands of locomotives and rolling stock, stockpiles of weapons, and raw materials such as copper, tin, oil, and nickel.[109] Payments for occupation costs were levied upon France, Belgium, and Norway.[110] Barriers to trade led to hoarding, black markets, and uncertainty about the future.[111] Food supplies were precarious; production dropped in most of Europe.[112] Famine was experienced in many occupied countries.[112]

Hitler's peace overtures to the new British Prime Minister Winston Churchill were rejected in July 1940. Grand Admiral Erich Raeder had advised Hitler in June that air superiority was a pre-condition for a successful invasion of Britain, so Hitler ordered a series of aerial attacks on Royal Air Force (RAF) airbases and radar stations, as well as nightly air raids on British cities, including London, Plymouth, and Coventry. The German Luftwaffe failed to defeat the RAF in what became known as the Battle of Britain, and by the end of October, Hitler realised that air superiority would not be achieved. He permanently postponed the invasion, a plan which the commanders of the German army had never taken entirely seriously.[113][114][f] Several historians, including Andrew Gordon, believe the primary reason for the failure of the invasion plan was the superiority of the Royal Navy, not the actions of the RAF.[115]

In February 1941, the German Afrika Korps arrived in Libya to aid the Italians in the North African Campaign.[116] On 6 April, Germany launched an invasion of Yugoslavia and Greece.[117][118] All of Yugoslavia and parts of Greece were subsequently divided between Germany, Hungary, Italy, and Bulgaria.[119][120]

Invasion of the Soviet Union

On 22 June 1941, contravening the Molotov–Ribbentrop Pact, about 3.8 million Axis troops attacked the Soviet Union.[121] In addition to Hitler's stated purpose of acquiring Lebensraum, this large-scale offensive—codenamed Operation Barbarossa—was intended to destroy the Soviet Union and seize its natural resources for subsequent aggression against the Western powers.[122] The reaction among Germans was one of surprise and trepidation as many were concerned about how much longer the war would continue or suspected that Germany could not win a war fought on two fronts.[123]

Death and destruction during the Battle of Stalingrad, October 1942

The invasion conquered a huge area, including the Baltic states, Belarus, and west Ukraine. After the successful Battle of Smolensk in September 1941, Hitler ordered Army Group Centre to halt its advance to Moscow and temporarily divert its Panzer groups to aid in the encirclement of Leningrad and Kiev.[124] This pause provided the Red Army with an opportunity to mobilise fresh reserves. The Moscow offensive, which resumed in October 1941, ended disastrously in December.[125] On 7 December 1941, Japan attacked Pearl Harbor, Hawaii. Four days later, Germany declared war on the United States.[126]

Food was in short supply in the conquered areas of the Soviet Union and Poland, as the retreating armies had burned the crops in some areas, and much of the remainder was sent back to the Reich.[127] In Germany, rations were cut in 1942. In his role as Plenipotentiary of the Four Year Plan, Hermann Göring demanded increased shipments of grain from France and fish from Norway. The 1942 harvest was good, and food supplies remained adequate in Western Europe.[128]

Germany and Europe as a whole was almost totally dependent on foreign oil imports.[129] In an attempt to resolve the shortage, in June 1942 Germany launched Fall Blau ("Case Blue"), an offensive against the Caucasian oilfields.[130] The Red Army launched a counter-offensive on 19 November and encircled the Axis forces, who were trapped in Stalingrad on 23 November.[131] Göring assured Hitler that the 6th Army could be supplied by air, but this turned out to be infeasible.[132] Hitler's refusal to allow a retreat led to the deaths of 200,000 German and Romanian soldiers; of the 91,000 men who surrendered in the city on 31 January 1943, only 6,000 survivors returned to Germany after the war.[133]

Turning point and collapse

Losses continued to mount after Stalingrad, leading to a sharp reduction in the popularity of the Nazi Party and deteriorating morale. [134] Soviet forces continued to push westward after the failed German offensive at the Battle of Kursk in the summer of 1943. By the end of 1943 the Germans had lost most of their eastern territorial gains.[135] In Egypt, Field Marshal Erwin Rommel's Afrika Korps were defeated by British forces under Field Marshal Bernard Montgomery in October 1942.[136] The Allies landed in Sicily in July 1943 and in Italy in September.[137] Meanwhile, American and British bomber fleets based in Britain began operations against Germany. Many sorties were intentionally given civilian targets in an effort to destroy German morale.[138] German aircraft production could not keep pace with losses, and without air cover the Allied bombing campaign became even more devastating. By targeting oil refineries and factories, they crippled the German war effort by late 1944.[139]

On 6 June 1944, American, British, and Canadian forces established a front in France with the D-Day landings in Normandy.[140] On 20 July 1944, Hitler survived an assassination attempt.[141] He ordered brutal reprisals, resulting in 7,000 arrests and the execution of more than 4,900 people.[142] The failed Ardennes Offensive (16 December 1944 – 25 January 1945) was the last major German offensive on the western front, and Soviet forces entered Germany on 27 January.[143] Hitler's refusal to admit defeat and his insistence that the war be fought to the last man led to unnecessary death and destruction in the war's closing months.[144] Through his Justice Minister Otto Georg Thierack, Hitler ordered that anyone who was not prepared to fight should be court-martialed, and thousands of people were put to death.[145] In many areas, people surrendered to the approaching Allies in spite of exhortations of local leaders to continue to fight. Hitler ordered the destruction of transport, bridges, industries, and other infrastructure—a scorched earth decree—but Armaments Minister Albert Speer prevented this order from being fully carried out.[144]

U.S. Army Air Force film of the destruction in central Berlin in July 1945

During the Battle of Berlin (16 April 1945 – 2 May 1945), Hitler and his staff lived in the underground Führerbunker while the Red Army approached.[146] On 30 April, when Soviet troops were within two blocks of the Reich Chancellery, Hitler, along with his girlfriend and by then wife Eva Braun committed suicide.[147] On 2 May, General Helmuth Weidling unconditionally surrendered Berlin to Soviet General Vasily Chuikov.[148] Hitler was succeeded by Grand Admiral Karl Dönitz as Reich President and Goebbels as Reich Chancellor.[149] Goebbels and his wife Magda committed suicide the next day after murdering their six children.[150] Between 4 and 8 May 1945, most of the remaining German armed forces unconditionally surrendered. The German Instrument of Surrender was signed 8 May, marking the end of the Nazi regime and the end of World War II in Europe.[151]

Popular support for Hitler almost completely disappeared as the war drew to a close.[152] Suicide rates in Germany increased, particularly in areas where the Red Army was advancing. Among soldiers and party personnel, suicide was often deemed an honourable and heroic alternative to surrender. First-hand accounts and propaganda about the uncivilised behaviour of the advancing Soviet troops caused panic among civilians on the Eastern Front, especially women, who feared being raped.[153] More than a thousand people (out of a population of around 16,000) committed suicide in Demmin on and around 1 May 1945 as the 65th Army of 2nd Belorussian Front first broke into a distillery and then rampaged through the town, committing mass rapes, arbitrarily executing civilians, and setting fire to buildings. High numbers of suicides took place in many other locations, including Neubrandenburg (600 dead), Stolp in Pommern (1,000 dead),[154] and Berlin, where at least 7,057 people committed suicide in 1945.[155]

German casualties

German refugees in Bedburg, near Kleve, 19 February 1945

Estimates of the total German war dead range from 5.5 to 6.9 million persons.[156] A study by German historian Rüdiger Overmans puts the number of German military dead and missing at 5.3 million, including 900,000 men conscripted from outside of Germany's 1937 borders.[157] Richard Overy estimated in 2014 that about 353,000 civilians were killed in Allied air raids.[158] Other civilian deaths include 300,000 Germans (including Jews) who were victims of Nazi political, racial, and religious persecution[159] and 200,000 who were murdered in the Nazi euthanasia program.[160] Political courts called Sondergerichte sentenced some 12,000 members of the German resistance to death, and civil courts sentenced an additional 40,000 Germans.[161] Mass rapes of German women also took place.[162]

Geography

Territorial changes

As a result of their defeat in World War I and the resulting Treaty of Versailles, Germany lost Alsace-Lorraine, Northern Schleswig, and Memel. The Saarland became a protectorate of France under the condition that its residents would later decide by referendum which country to join, and Poland became a separate nation and was given access to the sea by the creation of the Polish Corridor, which separated Prussia from the rest of Germany, while Danzig was made a free city.[163]

Germany regained control of the Saarland through a referendum held in 1935 and annexed Austria in the Anschluss of 1938.[164] The Munich Agreement of 1938 gave Germany control of the Sudetenland, and they seized the remainder of Czechoslovakia six months later.[73] Under threat of invasion by sea, Lithuania surrendered the Memel district in March 1939.[165]

Between 1939 and 1941, German forces invaded Poland, Denmark, Norway, France, Luxembourg, the Netherlands, Belgium, Yugoslavia, Greece, and the Soviet Union.[106] Germany annexed parts of northern Yugoslavia in April 1941,[119][120] while Mussolini ceded Trieste, South Tyrol, and Istria to Germany in 1943.[166]

Occupied territories

Public execution of 54 Poles in Rożki, Masovian Voivodeship (near Radom), German-occupied Poland, 1942

Some of the conquered territories were incorporated into Germany as part of Hitler's long-term goal of creating a Greater Germanic Reich. Several areas, such as Alsace-Lorraine, were placed under the authority of an adjacent Gau (regional district). The Reichskommissariate (Reich Commissariats), quasi-colonial regimes, were established in some occupied countries. Areas placed under German administration included the Protectorate of Bohemia and Moravia, Reichskommissariat Ostland (encompassing the Baltic states and Belarus), and Reichskommissariat Ukraine. Conquered areas of Belgium and France were placed under control of the Military Administration in Belgium and Northern France.[167] Belgian Eupen-Malmedy, which had been part of Germany until 1919, was annexed. Part of Poland was incorporated into the Reich, and the General Government was established in occupied central Poland.[168] The governments of Denmark, Norway (Reichskommissariat Norwegen), and the Netherlands (Reichskommissariat Niederlande) were placed under civilian administrations staffed largely by natives.[167][g] Hitler intended to eventually incorporate many of these areas into the Reich.[169] Germany occupied the Italian protectorate of Albania and the Italian governorate of Montenegro in 1943[170] and installed a puppet government in occupied Serbia in 1941.[171]

Politics

Heinrich Himmler, Hitler and Viktor Lutze perform the Nazi salute at the Nuremberg Rally, September 1934

Ideology

The NSDAP was a far-right fascist political party which arose during the social and financial upheavals that occurred following the end of World War I.[172] The NSDAP remained small and marginalised, receiving 2.6% of the federal vote in 1928, prior to the onset of the Great Depression in 1929.[173] By 1930 the NSDAP won 18.3% of the federal vote, making it the Reichstag's second largest political party.[174] While in prison after the failed Beer Hall Putsch of 1923, Hitler wrote Mein Kampf, which laid out his plan for transforming German society into one based on race.[175] Nazi ideology brought together elements of antisemitism, racial hygiene, and eugenics, and combined them with pan-Germanism and territorial expansionism with the goal of obtaining more Lebensraum for the Germanic people.[176] The regime attempted to obtain this new territory by attacking Poland and the Soviet Union, intending to deport or kill the Jews and Slavs living there, who were viewed as being inferior to the Aryan master race and part of a Jewish-Bolshevik conspiracy.[177][178] The Nazi regime believed that only Germany could defeat the forces of Bolshevism and save humanity from world domination by International Jewry.[179] Other people deemed life unworthy of life by the Nazis included the mentally and physically disabled, Romani people, homosexuals, Jehovah's Witnesses, and social misfits.[180][181]

Influenced by the Völkisch movement, the regime was against cultural modernism and supported the development of an extensive military at the expense of intellectualism.[11][182] Creativity and art were stifled, except where they could serve as propaganda media.[183] The party used symbols such as the Blood Flag and rituals such as the Nazi Party rallies to foster unity and bolster the regime's popularity.[184]

Government

Hitler, Göring, Goebbels and Rudolf Hess during a military parade in 1933

Hitler ruled Germany autocratically by asserting the Führerprinzip ("leader principle"), which called for absolute obedience of all subordinates. He viewed the government structure as a pyramid, with himself—the infallible leader—at the apex. Party rank was not determined by elections, and positions were filled through appointment by those of higher rank.[185] The party used propaganda to develop a cult of personality around Hitler.[186] Historians such as Kershaw emphasise the psychological impact of Hitler's skill as an orator.[187] Roger Gill states: "His moving speeches captured the minds and hearts of a vast number of the German people: he virtually hypnotized his audiences".[188]

While top officials reported to Hitler and followed his policies, they had considerable autonomy.[189] He expected officials to "work towards the Führer" – to take the initiative in promoting policies and actions in line with party goals and Hitler's wishes, without his involvement in day-to-day decision-making.[190] The government was a disorganised collection of factions led by the party elite, who struggled to amass power and gain the Führer's favour.[191] Hitler's leadership style was to give contradictory orders to his subordinates and to place them in positions where their duties and responsibilities overlapped.[192] In this way he fostered distrust, competition, and infighting among his subordinates to consolidate and maximise his own power.[193]

Successive Reichsstatthalter decrees between 1933 and 1935 abolished the existing Länder (constituent states) of Germany and replaced them with new administrative divisions, the Gaue, governed by NSDAP leaders (Gauleiters).[194] The change was never fully implemented, as the Länder were still used as administrative divisions for some government departments such as education. This led to a bureaucratic tangle of overlapping jurisdictions and responsibilities typical of the administrative style of the Nazi regime.[195]

Jewish civil servants lost their jobs in 1933, except for those who had seen military service in World War I. Members of the NSDAP or party supporters were appointed in their place.[196] As part of the process of Gleichschaltung, the Reich Local Government Law of 1935 abolished local elections, and mayors were appointed by the Ministry of the Interior.[197]

Law

Chart showing the pseudo-scientific racial divisions used in the racial policies of Nazi Germany

In August 1934, civil servants and members of the military were required to swear an oath of unconditional obedience to Hitler. These laws became the basis of the Führerprinzip, the concept that Hitler's word overrode all existing laws.[198] Any acts that were sanctioned by Hitler—even murder—thus became legal.[199] All legislation proposed by cabinet ministers had to be approved by the office of Deputy Führer Rudolf Hess, who could also veto top civil service appointments.[200]

Most of the judicial system and legal codes of the Weimar Republic remained in place to deal with non-political crimes.[201] The courts issued and carried out far more death sentences than before the Nazis took power.[201] People who were convicted of three or more offences—even petty ones—could be deemed habitual offenders and jailed indefinitely.[202] People such as prostitutes and pickpockets were judged to be inherently criminal and a threat to the community. Thousands were arrested and confined indefinitely without trial.[203]

A meeting of the four jurists who imposed Nazi ideology on the legal system of Germany (left to right: Roland Freisler, Franz Schlegelberger, Otto Georg Thierack, and Curt Rothenberger)

A new type of court, the Volksgerichtshof ("People's Court"), was established in 1934 to deal with political cases.[204] This court handed out over 5,000 death sentences until its dissolution in 1945.[205] The death penalty could be issued for offences such as being a communist, printing seditious leaflets, or even making jokes about Hitler or other officials.[206] The Gestapo was in charge of investigative policing to enforce National Socialist ideology as they located and confined political offenders, Jews, and others deemed undesirable.[207] Political offenders who were released from prison were often immediately re-arrested by the Gestapo and confined in a concentration camp.[208]

The Nazis used propaganda to promulgate the concept of Rassenschande ("race defilement") to justify the need for racial laws.[209] In September 1935, the Nuremberg Laws were enacted. These laws initially prohibited sexual relations and marriages between Aryans and Jews and were later extended to include "Gypsies, Negroes or their bastard offspring".[210] The law also forbade the employment of German women under the age of 45 as domestic servants in Jewish households.[211] The Reich Citizenship Law stated that only those of "German or related blood" could be citizens.[212] Thus Jews and other non-Aryans were stripped of their German citizenship. The law also permitted the Nazis to deny citizenship to anyone who was not supportive enough of the regime.[212] A supplementary decree issued in November defined as Jewish anyone with three Jewish grandparents, or two grandparents if the Jewish faith was followed.[213]

Military and paramilitary

Wehrmacht

A column of tanks and other armoured vehicles of the Panzerwaffe near Stalingrad, 1942

The unified armed forces of Germany from 1935 to 1945 were called the Wehrmacht (defence force). This included the Heer (army), Kriegsmarine (navy), and the Luftwaffe (air force). From 2 August 1934, members of the armed forces were required to pledge an oath of unconditional obedience to Hitler personally. In contrast to the previous oath, which required allegiance to the constitution of the country and its lawful establishments, this new oath required members of the military to obey Hitler even if they were being ordered to do something illegal.[214] Hitler decreed that the army would have to tolerate and even offer logistical support to the Einsatzgruppen—the mobile death squads responsible for millions of deaths in Eastern Europe—when it was tactically possible to do so.[215] Wehrmacht troops also participated directly in the Holocaust by shooting civilians or committing genocide under the guise of anti-partisan operations.[216] The party line was that the Jews were the instigators of the partisan struggle and therefore needed to be eliminated.[217] On 8 July 1941, Heydrich announced that all Jews in the eastern conquered territories were to be regarded as partisans and gave the order for all male Jews between the ages of 15 and 45 to be shot.[218] By August this was extended to include the entire Jewish population.[219]

In spite of efforts to prepare the country militarily, the economy could not sustain a lengthy war of attrition. A strategy was developed based on the tactic of Blitzkrieg ("lightning war"), which involved using quick coordinated assaults that avoided enemy strong points. Attacks began with artillery bombardment, followed by bombing and strafing runs. Next the tanks would attack and finally the infantry would move in to secure the captured area.[220] Victories continued through mid-1940, but the failure to defeat Britain was the first major turning point in the war. The decision to attack the Soviet Union and the decisive defeat at Stalingrad led to the retreat of the German armies and the eventual loss of the war.[221] The total number of soldiers who served in the Wehrmacht from 1935 to 1945 was around 18.2 million, of whom 5.3 million died.[157]

The SA and SS

(Top) SA members enforce a boycott of Jewish stores, 1 April 1933
(Bottom) Troop inspection in Berlin of the Leibstandarte SS Adolf Hitler, 1938

The Sturmabteilung (SA; Storm Detachment; Brownshirts), founded in 1921, was the first paramilitary wing of the NSDAP; their initial assignment was to protect Nazi leaders at rallies and assemblies.[222] They also took part in street battles against the forces of rival political parties and violent actions against Jews and others.[223] Under Ernst Röhm's leadership the SA grew by 1934 to over half a million members—4.5 million including reserves—at a time when the regular army was still limited to 100,000 men by the Versailles Treaty.[224]

Röhm hoped to assume command of the army and absorb it into the ranks of the SA.[225] Hindenburg and Defence Minister Werner von Blomberg threatened to impose martial law if the activities of the SA were not curtailed.[226] Therefore, less than a year and a half after seizing power, Hitler ordered the deaths of the SA leadership, including Rohm. After the purge of 1934, the SA was no longer a major force.[41]

Initially a small bodyguard unit under the auspices of the SA, the Schutzstaffel (SS; Protection Squadron) grew to become one of the largest and most powerful groups in Nazi Germany.[227] Led by Reichsführer-SS Heinrich Himmler from 1929, the SS had over a quarter million members by 1938.[228] Himmler initially envisioned the SS as being an elite group of guards, Hitler's last line of defence.[229] The Waffen-SS, the military branch of the SS, evolved into a second army. It was dependent on the regular army for heavy weaponry and equipment, and most units were under tactical control of the High Command of the Armed Forces (OKW).[230][231] By the end of 1942, the stringent selection and racial requirements that had initially been in place were no longer followed. With recruitment and conscription based only on expansion, by 1943 the Waffen-SS could not longer claim to be an elite fighting force.[232]

SS formations committed many war crimes against civilians and allied servicemen.[233] From 1935 onward, the SS spearheaded the persecution of Jews, who were rounded up into ghettos and concentration camps.[234] With the outbreak of World War II, the SS Einsatzgruppen units followed the army into Poland and the Soviet Union, where from 1941 to 1945 they killed more than two million people, including 1.3 million Jews.[235] A third of the Einsatzgruppen members were recruited from Waffen-SS personnel.[236][237] The SS-Totenkopfverbände (death's head units) ran the concentration camps and extermination camps, where millions more were killed.[238][239] Up to 60,000 Waffen-SS men served in the camps.[240]

In 1931, Himmler organised an SS intelligence service which became known as the Sicherheitsdienst (SD; Security Service) under his deputy, Heydrich.[241] This organisation was tasked with locating and arresting communists and other political opponents.[242][243] Himmler established the beginnings of a parallel economy under the auspices of the SS Economy and Administration Head Office. This holding company owned housing corporations, factories, and publishing houses.[244][245]

Economy

Reich economics

IG Farben synthetic oil plant under construction at Buna Werke (1941). This plant was part of the complex at Auschwitz concentration camp.

The most pressing economic matter the Nazis initially faced was the 30 percent national unemployment rate.[246] Economist Dr. Hjalmar Schacht, President of the Reichsbank and Minister of Economics, created a scheme for deficit financing in May 1933. Capital projects were paid for with the issuance of promissory notes called Mefo bills. When the notes were presented for payment, the Reichsbank printed money. Hitler and his economic team expected that the upcoming territorial expansion would provide the means of repaying the soaring national debt.[247] Schacht's administration achieved a rapid decline in the unemployment rate, the largest of any country during the Great Depression.[246] Economic recovery was uneven, with reduced hours of work and erratic availability of necessities, leading to disenchantment with the regime as early as 1934.[248]

In October 1933, the Junkers Aircraft Works was expropriated. In concert with other aircraft manufacturers and under the direction of Aviation Minister Göring, production was ramped up. From a workforce of 3,200 people producing 100 units per year in 1932, the industry grew to employ a quarter of a million workers manufacturing over 10,000 technically advanced aircraft annually less than ten years later.[249]

An elaborate bureaucracy was created to regulate imports of raw materials and finished goods with the intention of eliminating foreign competition in the German marketplace and improving the nation's balance of payments. The Nazis encouraged the development of synthetic replacements for materials such as oil and textiles.[250] As the market was experiencing a glut and prices for petroleum were low, in 1933 the Nazi government made a profit-sharing agreement with IG Farben, guaranteeing them a 5 percent return on capital invested in their synthetic oil plant at Leuna. Any profits in excess of that amount would be turned over to the Reich. By 1936, Farben regretted making the deal, as excess profits were by then being generated.[251] In another attempt to secure an adequate wartime supply of petroleum, Germany intimidated Romania into signing a trade agreement in March 1939.[252]

Autobahn, late 1930s

Major public works projects financed with deficit spending included the construction of a network of Autobahnen and providing funding for programmes initiated by the previous government for housing and agricultural improvements.[253] To stimulate the construction industry, credit was offered to private businesses and subsidies were made available for home purchases and repairs.[254] On the condition that the wife would leave the workforce, a loan of up to 1,000 Reichsmarks could be accessed by young couples of Aryan descent who intended to marry, and the amount that had to be repaid was reduced by 25 percent for each child born.[255] The caveat that the woman had to remain unemployed outside the home was dropped by 1937 due to a shortage of skilled labourers.[256]

Envisioning widespread car ownership as part of the new Germany, Hitler arranged for designer Ferdinand Porsche to draw up plans for the KdF-wagen (Strength Through Joy car), intended to be an automobile that everyone could afford. A prototype was displayed at the International Motor Show in Berlin on 17 February 1939. With the outbreak of World War II, the factory was converted to produce military vehicles. None were sold until after the war, when the vehicle was renamed the Volkswagen (people's car).[257]

(from left) Hitler; Robert Ley, head of the German Labour Front; Ferdinand Porsche, armaments manufacturer; and Hermann Göring, head of the Four Year Plan (1942)

Six million people were unemployed when the Nazis took power in 1933 and by 1937 there were fewer than a million.[258] This was in part due to the removal of women from the workforce.[259] Real wages dropped by 25 percent between 1933 and 1938.[246] After the dissolution of the trade unions in May 1933, their funds were seized and their leadership arrested,[260] including those who attempted to co-operate with the NSDAP.[33] A new organisation, the German Labour Front, was created and placed under NSDAP functionary Robert Ley.[260] The average work week was 43 hours in 1933; by 1939 this increased to 47 hours.[261]

By early 1934, the focus shifted towards rearmament. By 1935, military expenditures accounted for 73 percent of the government's purchases of goods and services.[262] On 18 October 1936, Hitler named Göring as Plenipotentiary of the Four Year Plan, intended to speed up rearmament.[263] In addition to calling for the rapid construction of steel mills, synthetic rubber plants, and other factories, Göring instituted wage and price controls and restricted the issuance of stock dividends.[246] Large expenditures were made on rearmament in spite of growing deficits.[264] Plans unveiled in late 1938 for massive increases to the navy and air force were impossible to fulfil, as Germany lacked the finances and material resources to build the planned units, as well as the necessary fuel required to keep them running.[265] With the introduction of compulsory military service in 1935, the Reichswehr, which had been limited to 100,000 by the terms of the Versailles Treaty, expanded to 750,000 on active service at the start of World War II, with a million more in the reserve.[266] By January 1939, unemployment was down to 301,800 and it dropped to only 77,500 by September.[267]

Wartime economy and forced labour

Woman with Ostarbeiter badge at the IG Farben plant in Auschwitz

The Nazi war economy was a mixed economy that combined a free market with central planning. Historian Richard Overy describes it as being somewhere in between the command economy of the Soviet Union and the capitalist system of the United States.[268]

In 1942, after the death of Armaments Minister Fritz Todt, Hitler appointed Albert Speer as his replacement.[269] Wartime rationing of consumer goods led to an increase in personal savings, funds which were in turn lent to the government to support the war effort.[270] By 1944, the war was consuming 75 percent of Germany's gross domestic product, compared to 60 percent in the Soviet Union and 55 percent in Britain.[271] Speer improved production by centralising planning and control, reducing production of consumer goods, and using forced labour and slavery.[272][273] The wartime economy eventually relied heavily upon the large-scale employment of slave labour. Germany imported and enslaved some 12 million people from 20 European countries to work in factories and on farms. Approximately 75 percent were Eastern European.[274] Many were casualties of Allied bombing, as they received poor air raid protection. Poor living conditions led to high rates of sickness, injury, and death, as well as sabotage and criminal activity.[275] The wartime economy also relied upon large-scale robbery, initially through the state seizing the property of Jewish citizens and later by plundering the resources of occupied territories.[276]

Foreign workers brought into Germany were put into four classifications: guest workers, military internees, civilian workers, and Eastern workers. Each group was subject to different regulations. The Nazis issued a ban on sexual relations between Germans and foreign workers.[277][278]

By 1944 over a half million women served as auxiliaries in the German armed forces.[279] The number of women in paid employment only increased by 271,000 (1.8 percent) from 1939 to 1944.[280] As the production of consumer goods had been cut back, women left those industries for employment in the war economy. They also took jobs formerly held by men, especially on farms and in family-owned shops.[281]

Very heavy strategic bombing by the Allies targeted refineries producing synthetic oil and gasoline, as well as the German transportation system, especially rail yards and canals.[282] The armaments industry began to break down by September 1944. By November, fuel coal was no longer reaching its destinations and the production of new armaments was no longer possible.[283] Overy argues that the bombing strained the German war economy and forced it to divert up to one-fourth of its manpower and industry into anti-aircraft resources, which very likely shortened the war.[284]

Financial exploitation of conquered territories

German loot stored at Schlosskirche Ellingen, Bavaria (April 1945)

During the course of the war, the Nazis extracted considerable plunder from occupied Europe. Historian and war correspondent William L. Shirer writes: "The total amount of [Nazi] loot will never be known; it has proved beyond man's capacity to accurately compute."[285] Gold reserves and other foreign holdings were seized from the national banks of occupied nations, while large "occupation costs" were usually imposed. By the end of the war, occupation costs were calculated by the Nazis at 60 billion Reichsmarks, with France alone paying 31.5 billion. The Bank of France was forced to provide 4.5 billion Reichsmarks in "credits" to Germany, while a further 500,000 Reichsmarks were assessed against Vichy France by the Nazis in the form of "fees" and other miscellaneous charges. The Nazis exploited other conquered nations in a similar way. After the war, the United States Strategic Bombing Survey concluded Germany had obtained 104 billion Reichsmarks in the form of occupation costs and other wealth transfers from occupied Europe, including two-thirds of the gross domestic product of Belgium and the Netherlands.[285]

Nazi plunder included private and public art collections, artefacts, precious metals, books, and personal possessions. Hitler and Göring in particular were interested in acquiring looted art treasures from occupied Europe,[286] the former planning to use the stolen art to fill the galleries of the planned Führermuseum (Leader's Museum),[287] and the latter for his personal collection. Göring, having stripped almost all of occupied Poland of its artworks within six months of Germany's invasion, ultimately grew a collection valued at over 50 million Reichsmarks.[286] In 1940, the Reichsleiter Rosenberg Taskforce was established to loot artwork and cultural material from public and private collections, libraries, and museums throughout Europe. France saw the greatest extent of Nazi plunder. Some 26,000 railroad cars of art treasures, furniture, and other looted items were sent to Germany from France.[288] By January 1941, Rosenberg estimated the looted treasures from France to be valued at over one billion Reichsmarks.[289] In addition, soldiers looted or purchased goods such as produce and clothing—items, which were becoming harder to obtain in Germany—for shipment home.[290]

Goods and raw materials were also taken. In France, an estimated 9,000,000 tonnes (8,900,000 long tons; 9,900,000 short tons) of cereals were seized during the course of the war, including 75 percent of its oats. In addition, 80 percent of the country's oil and 74 percent of its steel production were taken. The valuation of this loot is estimated to be 184.5 billion francs. In Poland, Nazi plunder of raw materials began even before the German invasion had concluded.[291]

Following Operation Barbarossa, the Soviet Union was also plundered. In 1943 alone, 9,000,000 tons of cereals, 2,000,000 tonnes (2,000,000 long tons; 2,200,000 short tons) of fodder, 3,000,000 tonnes (3,000,000 long tons; 3,300,000 short tons) of potatoes, and 662,000 tonnes (652,000 long tons; 730,000 short tons) of meats were sent back to Germany. During the course of the German occupation, some 12 million pigs and 13 million sheep were taken. The value of this plunder is estimated at 4 billion Reichsmarks. This relatively low number in comparison to the occupied nations of Western Europe can be attributed to the devastating fighting on the Eastern Front.[292]

Racial policy and eugenics

Racism and antisemitism

Racism and antisemitism were basic tenets of the NSDAP and the Nazi regime. Nazi Germany's racial policy was based on their belief in the existence of a superior master race. The Nazis postulated the existence of a racial conflict between the Aryan master race and inferior races, particularly Jews, who were viewed as a mixed race that had infiltrated society and were responsible for the exploitation and repression of the Aryan race.[293]

Persecution of Jews

Nazi boycott of Jewish businesses, April 1933. The posters say "Germans! Defend yourselves! Don't buy from Jews!"

Discrimination against Jews began immediately after the seizure of power. Following a month-long series of attacks by members of the SA on Jewish businesses and synagogues, on 1 April 1933 Hitler declared a national boycott of Jewish businesses.[294] The Law for the Restoration of the Professional Civil Service passed on 7 April forced all non-Aryan civil servants to retire from the legal profession and civil service.[295] Similar legislation soon deprived other Jewish professionals of their right to practise, and on 11 April a decree was promulgated that stated anyone who had even one Jewish parent or grandparent was considered non-Aryan.[296] As part of the drive to remove Jewish influence from cultural life, members of the National Socialist Student League removed from libraries any books considered un-German, and a nationwide book burning was held on 10 May.[297]

The regime used violence and economic pressure to encourage Jews to voluntarily leave the country.[298] Jewish businesses were denied access to markets, forbidden to advertise, and deprived of access to government contracts. Citizens were harassed and subjected to violent attacks.[299] Many towns posted signs forbidding entry to Jews.[300]

In November 1938 a young Jewish man requested an interview with the German ambassador in Paris and met with a legation secretary, whom he shot and killed to protest his family's treatment in Germany. This incident provided the pretext for a pogrom the NSDAP incited against the Jews on 9 November 1938. Members of the SA damaged or destroyed synagogues and Jewish property throughout Germany. At least 91 German Jews were killed during this pogrom, later called Kristallnacht, the Night of Broken Glass.[301][302] Further restrictions were imposed on Jews in the coming months – they were forbidden to own businesses or work in retail shops, drive cars, go to the cinema, visit the library, or own weapons, and Jewish pupils were removed from schools. The Jewish community was fined one billion marks to pay for the damage caused by Kristallnacht and told that any insurance settlements would be confiscated.[303] By 1939, around 250,000 of Germany's 437,000 Jews had emigrated to the United States, Argentina, Great Britain, Palestine, and other countries.[304][305] Many chose to stay in continental Europe. Emigrants to Palestine were allowed to transfer property there under the terms of the Haavara Agreement, but those moving to other countries had to leave virtually all their property behind, and it was seized by the government.[305]

Persecution of Roma

Like the Jews, the Romani people were subjected to persecution from the early days of the regime. The Romani were forbidden to marry people of German extraction. They were shipped to concentration camps starting in 1935 and many were killed.[180][181] Following the invasion of Poland, 2,500 Roma and Sinti people were deported from Germany to the General Government, where they were imprisoned in labour camps. The survivors were likely exterminated at Bełżec, Sobibor, or Treblinka. A further 5,000 Sinti and Austrian Lalleri people were deported to the Łódź Ghetto in late 1941, where half were estimated to have died. The Romani survivors of the ghetto were subsequently moved to the Chełmno extermination camp in early 1942.[306]

The Nazis intended on deporting all Romani people from Germany, and confined them to Zigeunerlager (Gypsy camps) for this purpose. Himmler ordered their deportation from Germany in December 1942, with few exceptions. A total of 23,000 Romani were deported to Auschwitz concentration camp, of whom 19,000 died. Outside of Germany, the Romani people were regularly used for forced labour, though many were killed. In the Baltic states and the Soviet Union, 30,000 Romani were killed by the SS, the German Army, and Einsatzgruppen. In occupied Serbia, 1,000 to 12,000 Romani were killed, while nearly all 25,000 Romani living in the Independent State of Croatia were killed. The estimates at end of the war put the total death toll at around 220,000, which equalled approximately 25 percent of the Romani population in Europe.[306]

Other persecuted groups

Poster from the Nazi Party's Office of Racial Policy: "60 000 RM is what this person with hereditary illness costs the community in his lifetime. Fellow citizen, that is your money too."

Action T4 was a programme of systematic murder of the physically and mentally handicapped and patients in psychiatric hospitals that took place mainly from 1939 to 1941, and continued until the end of the war. Initially the victims were shot by the Einsatzgruppen and others; gas chambers and gas vans using carbon monoxide were used by early 1940.[307][308] Under the Law for the Prevention of Hereditarily Diseased Offspring, enacted on 14 July 1933, over 400,000 individuals underwent compulsory sterilisation.[309] Over half were those considered mentally deficient, which included not only people who scored poorly on intelligence tests, but those who deviated from expected standards of behaviour regarding thrift, sexual behaviour, and cleanliness. Most of the victims came from disadvantaged groups such as prostitutes, the poor, the homeless, and criminals.[310] Other groups persecuted and killed included Jehovah's Witnesses, homosexuals, social misfits, and members of the political and religious opposition.[181][311]

Generalplan Ost

Germany's war in the East was based on Hitler's long-standing view that Jews were the great enemy of the German people and that Lebensraum was needed for Germany's expansion. Hitler focused his attention on Eastern Europe, aiming to conquer Poland and the Soviet Union.[177][178] After the occupation of Poland in 1939, all Jews living in the General Government were confined to ghettos, and those who were physically fit were required to perform compulsory labour.[312] In 1941 Hitler decided to destroy the Polish nation completely; within 15 to 20 years the General Government was to be cleared of ethnic Poles and resettled by German colonists.[313] About 3.8 to 4 million Poles would remain as slaves,[314] part of a slave labour force of 14 million the Nazis intended to create using citizens of conquered nations.[178][315]

The Generalplan Ost ("General Plan for the East") called for deporting the population of occupied Eastern Europe and the Soviet Union to Siberia, for use as slave labour or to be murdered.[316] To determine who should be killed, Himmler created the Volksliste, a system of classification of people deemed to be of German blood.[317] He ordered that those of Germanic descent who refused to be classified as ethnic Germans should be deported to concentration camps, have their children taken away, or be assigned to forced labour.[318][319] The plan also included the kidnapping of children deemed to have Aryan-Nordic traits, who were presumed to be of German descent.[320] The goal was to implement Generalplan Ost after the conquest of the Soviet Union, but when the invasion failed Hitler had to consider other options.[316][321] One suggestion was a mass forced deportation of Jews to Poland, Palestine, or Madagascar.[312]

In addition to eliminating Jews, the Nazis planned to reduce the population of the conquered territories by 30 million people through starvation in an action called the Hunger Plan. Food supplies would be diverted to the German army and German civilians. Cities would be razed and the land allowed to return to forest or resettled by German colonists.[322] Together, the Hunger Plan and Generalplan Ost would have led to the starvation of 80 million people in the Soviet Union.[323] These partially fulfilled plans resulted in the democidal deaths of an estimated 19.3 million civilians and prisoners of war (POWs) throughout the USSR and elsewhere in Europe.[324] During the course of the war, the Soviet Union lost a total of 27 million people; less than nine million of these were combat deaths.[325] One in four of the Soviet population were killed or wounded.[326]

The Holocaust and Final Solution

A wagon piled high with corpses outside the crematorium in the Buchenwald concentration camp liberated by the U.S. Army, 1945

Around the time of the failed offensive against Moscow in December 1941, Hitler resolved that the Jews of Europe were to be exterminated immediately.[327] While the murder of Jewish civilians had been ongoing in the occupied territories of Poland and the Soviet Union, plans for the total eradication of the Jewish population of Europe—eleven million people—were formalised at the Wannsee Conference on 20 January 1942. Some would be worked to death and the rest would be killed in the implementation of the Final Solution to the Jewish Question.[328] Initially the victims were killed by Einsatzgruppen firing squads, then by stationary gas chambers or by gas vans, but these methods proved impractical for an operation of this scale.[329][330] By 1942 extermination camps equipped with gas chambers were established at Auschwitz, Chełmno, Sobibor, Treblinka, and elsewhere.[331] The total number of Jews murdered is estimated at 5.5 to six million,[239] including over a million children.[332]

The Allies received information about the murders from the Polish government-in-exile and Polish leadership in Warsaw, based mostly on intelligence from the Polish underground.[333][334] German citizens had access to information about what was happening, as soldiers returning from the occupied territories reported on what they had seen and done.[335] Historian Richard J. Evans states that most German citizens disapproved of the genocide.[336][h]

Oppression of ethnic Poles

{{Further|Occupation of Poland (1939–1945)

Poles were viewed by Nazis as subhuman non-Aryans, and during the German occupation of Poland 2.7 million ethnic Poles were killed.[337] Polish civilians were subject to forced labour in German industry, internment, wholesale expulsions to make way for German colonists, and mass executions. The German authorities engaged in a systematic effort to destroy Polish culture and national identity. During operation AB-Aktion, many university professors and members of the Polish intelligentsia were arrested, transported to concentration camps, or executed. During the war, Poland lost an estimated 39 to 45 percent of its physicians and dentists, 26 to 57 percent of its lawyers, 15 to 30 percent of its teachers, 30 to 40 percent of its scientists and university professors, and 18 to 28 percent of its clergy.[338]

Mistreatment of Soviet POWs

Soviet prisoners of war in Mauthausen

The Nazis captured 5.75 million Soviet prisoners of war, more than they took from all the other Allied powers combined. Of these, they killed an estimated 3.3 million,[339] with 2.8 million of them being killed between June 1941 and January 1942.[340] Many POWs starved to death or resorted to cannibalism while being held in open-air pens at Auschwitz and elsewhere.[341]

From 1942 onward, Soviet POWs were viewed as a source of forced labour, and received better treatment so they could work.[342] By December 1944, 750,000 Soviet POWs were working, including in German armaments factories (in violation of the Hague and Geneva conventions), mines, and farms.[343]

Society

Education

Antisemitic legislation passed in 1933 led to the removal of all Jewish teachers, professors, and officials from the education system. Most teachers were required to belong to the Nationalsozialistischer Lehrerbund (NSLB; National Socialist Teachers League) and university professors were required to join the National Socialist German Lecturers.[344][345] Teachers had to take an oath of loyalty and obedience to Hitler, and those who failed to show sufficient conformity to party ideals were often reported by students or fellow teachers and dismissed.[346][347] Lack of funding for salaries led to many teachers leaving the profession. The average class size increased from 37 in 1927 to 43 in 1938 due to the resulting teacher shortage.[348]

Frequent and often contradictory directives were issued by Interior Minister Wilhelm Frick, Bernhard Rust of the Reich Ministry of Science, Education and Culture, and other agencies regarding content of lessons and acceptable textbooks for use in primary and secondary schools.[349] Books deemed unacceptable to the regime were removed from school libraries.[350] Indoctrination in National Socialist thought was made compulsory in January 1934.[350] Students selected as future members of the party elite were indoctrinated from the age of 12 at Adolf Hitler Schools for primary education and National Political Institutes of Education for secondary education. Detailed National Socialist indoctrination of future holders of elite military rank was undertaken at Order Castles.[351]

The Nazi salute in school (1934): children were indoctrinated at an early age.

Primary and secondary education focused on racial biology, population policy, culture, geography, and physical fitness.[352] The curriculum in most subjects, including biology, geography, and even arithmetic, was altered to change the focus to race.[353] Military education became the central component of physical education, and education in physics was oriented toward subjects with military applications, such as ballistics and aerodynamics.[354][355] Students were required to watch all films prepared by the school division of the Reich Ministry of Public Enlightenment and Propaganda.[350]

At universities, appointments to top posts were the subject of power struggles between the education ministry, the university boards, and the National Socialist German Students' League.[356] In spite of pressure from the League and various government ministries, most university professors did not make changes to their lectures or syllabus during the Nazi period.[357] This was especially true of universities located in predominantly Catholic regions.[358] Enrolment at German universities declined from 104,000 students in 1931 to 41,000 in 1939, but enrolment in medical schools rose sharply as Jewish doctors had been forced to leave the profession, so medical graduates had good job prospects.[359] From 1934, university students were required to attend frequent and time-consuming military training sessions run by the SA.[360] First-year students also had to serve six months in a labour camp for the Reich Labour Service; an additional ten weeks service were required of second-year students.[361]

Role of women and family

Women were a cornerstone of Nazi social policy. The Nazis opposed the feminist movement, claiming that it was the creation of Jewish intellectuals, instead advocating a patriarchal society in which the German woman would recognise that her "world is her husband, her family, her children, and her home".[259] Feminist groups were shut down or incorporated into the National Socialist Women's League, which coordinated groups throughout the country to promote motherhood and household activities. Courses were offered on childrearing, sewing, and cooking. Prominent feminists, including Anita Augspurg, Lida Gustava Heymann, and Helene Stöcker, felt forced to live in exile.[362] The League published the NS-Frauen-Warte, the only NSDAP-approved women's magazine in Nazi Germany;[363] despite some propaganda aspects, it was predominantly an ordinary woman's magazine.[364]

Women were encouraged to leave the workforce, and the creation of large families by racially suitable women was promoted through a propaganda campaign. Women received a bronze award—known as the Ehrenkreuz der Deutschen Mutter (Cross of Honour of the German Mother)—for giving birth to four children, silver for six, and gold for eight or more.[362] Large families received subsidies to help with expenses. Though the measures led to increases in the birth rate, the number of families having four or more children declined by five percent between 1935 and 1940.[365] Removing women from the workforce did not have the intended effect of freeing up jobs for men, as women were for the most part employed as domestic servants, weavers, or in the food and drink industries—jobs that were not of interest to men.[366] Nazi philosophy prevented large numbers of women from being hired to work in munitions factories in the build-up to the war, so foreign labourers were brought in. After the war started, slave labourers were extensively used.[367] In January 1943, Hitler signed a decree requiring all women under the age of fifty to report for work assignments to help the war effort.[368] Thereafter women were funnelled into agricultural and industrial jobs, and by September 1944 14.9 million women were working in munitions production.[369]

Nazi leaders endorsed the idea that rational and theoretical work was alien to a woman's nature, and as such discouraged women from seeking higher education. [370] A law passed in April 1933 limited the number of females admitted to university to ten percent of the number of male attendees.[371] This resulted in female enrolment in secondary schools dropping from 437,000 in 1926 to 205,000 in 1937. The number of women enrolled in post-secondary schools dropped from 128,000 in 1933 to 51,000 in 1938. However, with the requirement that men be enlisted into the armed forces during the war, women comprised half of the enrolment in the post-secondary system by 1944.[372]

Young women of the Bund Deutscher Mädel (League of German Girls) practising gymnastics in 1941

Women were expected to be strong, healthy, and vital.[373] The sturdy peasant woman who worked the land and bore strong children was considered ideal, and women were praised for being athletic and tanned from working outdoors.[374] Organisations were created for the indoctrination of Nazi values. From 25 March 1939 membership in the Hitler Youth was made compulsory for all children over the age of ten.[375] The Jungmädelbund (Young Girls League) section of the Hitler Youth was for girls age 10 to 14 and the Bund Deutscher Mädel (BDM; League of German Girls) was for young women age 14 to 18. The BDM's activities focused on physical education, with activities such as running, long jumping, somersaulting, tightrope walking, marching, and swimming.[376]

The Nazi regime promoted a liberal code of conduct regarding sexual matters and was sympathetic to women who bore children out of wedlock.[377] Promiscuity increased as the war progressed, with unmarried soldiers often intimately involved with several women simultaneously. Soldier's wives were frequently involved in extramarital relationships. Sex was sometimes used as a commodity to obtain better work from a foreign labourer.[378] Pamphlets enjoined German women to avoid sexual relations with foreign workers as a danger to their blood.[379]

With Hitler's approval, Himmler intended that the new society of the Nazi regime should destigmatise illegitimate births, particularly of children fathered by members of the SS, who were vetted for racial purity.[380] His hope was that each SS family would have between four and six children.[380] The Lebensborn (Fountain of Life) association, founded by Himmler in 1935, created a series of maternity homes to accommodate single mothers during their pregnancies.[381] Both parents were examined for racial suitability before acceptance.[381] The resulting children were often adopted into SS families.[381] The homes were also made available to the wives of SS and NSDAP members, who quickly filled over half the available spots.[382]

Existing laws banning abortion except for medical reasons were strictly enforced by the Nazi regime. The number of abortions declined from 35,000 per year at the start of the 1930s to fewer than 2,000 per year at the end of the decade, though in 1935 a law was passed allowing abortions for eugenics reasons.[383]

Health

Statues representing the ideal body were erected in the streets of Berlin for the 1936 Summer Olympics.

Nazi Germany had a strong anti-tobacco movement, as pioneering research by Franz H. Müller in 1939 demonstrated a causal link between smoking and lung cancer.[384] The Reich Health Office took measures to try to limit smoking, including producing lectures and pamphlets.[385] Smoking was banned in many workplaces, on trains, and among on-duty members of the military.[386] Government agencies also worked to control other carcinogenic substances such as asbestos and pesticides.[387] As part of a general public health campaign, water supplies were cleaned up, lead and mercury were removed from consumer products, and women were urged to undergo regular screenings for breast cancer.[388]

Government-run health care insurance plans were available, but Jews were denied coverage starting in 1933. That same year, Jewish doctors were forbidden to treat government-insured patients. In 1937, Jewish doctors were forbidden to treat non-Jewish patients and in 1938 their right to practice medicine was removed entirely.[389]

Medical experiments, many of them pseudoscientific, were performed on concentration camp inmates beginning in 1941.[390] The most notorious doctor to perform medical experiments was SS-Hauptsturmführer Dr. Josef Mengele, camp doctor at Auschwitz.[391] Many of his victims died or were intentionally killed.[392] Concentration camp inmates were made available for purchase by pharmaceutical companies for drug testing and other experiments.[393]

Environmentalism

Nazi society had elements supportive of animal rights and many people were fond of zoos and wildlife.[394] The government took several measures to ensure the protection of animals and the environment. In 1933, the Nazis enacted a stringent animal-protection law that affected what was allowed for medical research.[395] The law was only loosely enforced, and in spite of a ban on vivisection, the Ministry of the Interior readily handed out permits for experiments on animals.[396]

The Reich Forestry Office under Göring enforced regulations that required foresters to plant a variety of trees to ensure suitable habitat for wildlife, and a new Reich Animal Protection Act became law in 1933.[397] The regime enacted the Reich Nature Protection Act in 1935 to protect the natural landscape from excessive economic development. It allowed for the expropriation of privately owned land to create nature preserves and aided in long-range planning.[398] Perfunctory efforts were made to curb air pollution, but little enforcement of existing legislation was undertaken once the war began.[399]

Oppression of churches

When the Nazis seized power in 1933, roughly 67 percent of the population of Germany was Protestant, 33 percent was Roman Catholic, while Jews made up less than 1 percent.[400][401] According to 1939 census, 54 percent considered themselves Protestant, 40 percent Roman Catholic, 3.5 percent Gottgläubig (God-believing; a Nazi religious movement) and 1.5 percent nonreligious.[1]

Under the Gleichschaltung process, Hitler attempted to create a unified Protestant Reich Church from Germany's 28 existing Protestant state churches,[402] with the ultimate goal of eradication of the churches in Germany.[403] Pro-Nazi Ludwig Müller was installed as Reich Bishop and the pro-Nazi pressure group German Christians gained control of the new church.[404] They objected to the Old Testament because of its Jewish origins and demanded that converted Jews be barred from their church.[405] Pastor Martin Niemöller responded with the formation of the Confessing Church, from which some clergymen opposed the Nazi regime.[406] When in 1935 the Confessing Church synod protested the Nazi policy on religion, 700 of their pastors were arrested.[407] Müller resigned and Hitler appointed Hanns Kerrl as Minister for Church Affairs to continue efforts to control Protestantism.[408] In 1936, a Confessing Church envoy protested to Hitler against the religious persecutions and human rights abuses.[407] Hundreds more pastors were arrested.[408] The church continued to resist and by early 1937 Hitler abandoned his hope of uniting the Protestant churches.[407] Niemöller was arrested on 1 July 1937 and spent most of the next seven years in Sachsenhausen concentration camp and Dachau.[409] Theological universities were closed and pastors and theologians of other Protestant denominations were also arrested.[407]

Prisoner barracks at Dachau Concentration Camp, where the Nazis established a dedicated clergy barracks for clerical opponents of the regime in 1940[410]

Persecution of the Catholic Church in Germany followed the Nazi takeover.[411] Hitler moved quickly to eliminate political Catholicism, rounding up functionaries of the Catholic-aligned Bavarian People's Party and Catholic Centre Party, which along with all other non-Nazi political parties ceased to exist by July.[412] The Reichskonkordat (Reich Concordat) treaty with the Vatican was signed in 1933, amid continuing harassment of the church in Germany.[309] The treaty required the regime to honour the independence of Catholic institutions and prohibited clergy from involvement in politics.[413] Hitler routinely disregarded the Concordat, closing all Catholic institutions whose functions were not strictly religious.[414] Clergy, nuns and lay leaders were targeted, with thousands of arrests over the ensuing years, often on trumped-up charges of currency smuggling or immorality.[415] Several Catholic leaders were targeted in the 1934 Night of the Long Knives assassinations.[416][417][418] Most Catholic youth groups refused to dissolve themselves and Hitler Youth leader Baldur von Schirach encouraged members to attack Catholic boys in the streets.[419] Propaganda campaigns claimed the church was corrupt, restrictions were placed on public meetings and Catholic publications faced censorship. Catholic schools were required to reduce religious instruction and crucifixes were removed from state buildings.[420]

Pope Pius XI had the "Mit brennender Sorge" ("With Burning Concern") encyclical smuggled into Germany for Passion Sunday 1937 and read from every pulpit as it denounced the systematic hostility of the regime toward the church.[415][421] In response, Goebbels renewed the regime's crackdown and propaganda against Catholics. Enrolment in denominational schools dropped sharply and by 1939 all such schools were disbanded or converted to public facilities.[422] Later Catholic protests included the 22 March 1942 pastoral letter by the German bishops on "The Struggle against Christianity and the Church".[423] About 30 percent of Catholic priests were disciplined by police during the Nazi era.[424][425] A vast security network spied on the activities of clergy and priests were frequently denounced, arrested or sent to concentration camps – many to the dedicated clergy barracks at Dachau.[426] In the areas of Poland annexed in 1939, the Nazis instigated a brutal suppression and systematic dismantling of the Catholic Church.[427][428]

Alfred Rosenberg, head of the NSDAP Office of Foreign Affairs and Hitler's appointed cultural and educational leader for Nazi Germany, considered Catholicism to be among the Nazis' chief enemies. He planned the "extermination of the foreign Christian faiths imported into Germany", and for the Bible and Christian cross to be replaced in all churches, cathedrals, and chapels with copies of Mein Kampf and the swastika. Other sects of Christianity were also targeted, with Chief of the NSDAP Chancellery Martin Bormann publicly proclaiming in 1941, "National Socialism and Christianity are irreconcilable."[403] Shirer writes that opposition to Christianity within NSDAP leadership was so pronounced that, "the Nazi regime intended to eventually destroy Christianity in Germany, if it could, and substitute the old paganism of the early tribal Germanic gods and the new paganism of the Nazi extremists."[403]

Resistance to the regime

General Erich Hoepner at the Volksgerichtshof in 1944

While no unified resistance movement opposing the Nazi regime existed, acts of defiance such as sabotage and labour slowdowns took place, as well as attempts to overthrow the regime or assassinate Hitler.[429] The banned Communist and Social Democratic parties set up resistance networks in the mid-1930s. These networks achieved little beyond fomenting unrest and initiating short-lived strikes.[430] Carl Friedrich Goerdeler, who initially supported Hitler, changed his mind in 1936 and was later a participant in the July 20 plot.[431][432] The Red Orchestra spy ring provided information to the Allies about Nazi war crimes, helped orchestrate escapes from Germany, and distributed leaflets. The group was detected by the Gestapo and more than 50 members were tried and executed in 1942.[433] Communist and Social Democratic resistance groups resumed activity in late 1942, but were unable to achieve much beyond distributing leaflets. The two groups saw themselves as potential rival parties in post-war Germany, and for the most part did not co-ordinate their activities.[434] The White Rose resistance group was primarily active in 1942–43, and many of its members were arrested or executed, with the final arrests taking place in 1944.[435] Another civilian resistance group, the Kreisau Circle, had some connections with the military conspirators, and many of its members were arrested after the failed 20 July plot.[436]

While civilian efforts had an impact on public opinion, the army was the only organisation with the capacity to overthrow the government.[437][438] A major plot by men in the upper echelons of the military originated in 1938. They believed Britain would go to war over Hitler's planned invasion of Czechoslovakia, and Germany would lose. The plan was to overthrow Hitler or possibly assassinate him. Participants included Generaloberst Ludwig Beck, Generaloberst Walther von Brauchitsch, Generaloberst Franz Halder, Admiral Wilhelm Canaris, and Generalleutnant Erwin von Witzleben, who joined a conspiracy headed by Oberstleutnant Hans Oster and Major Helmuth Groscurth of the Abwehr. The planned coup was cancelled after the signing of the Munich Agreement in September 1938.[439] Many of the same people were involved in a coup planned for 1940, but again the participants changed their minds and backed down, partly because of the popularity of the regime after the early victories in the war.[440][441] Attempts to assassinate Hitler resumed in earnest in 1943, with Henning von Tresckow joining Oster's group and attempting to blow up Hitler's plane in 1943. Several more attempts followed before the failed 20 July 1944 plot, which was at least partly motivated by the increasing prospect of a German defeat in the war.[442][443] The plot, part of Operation Valkyrie, involved Claus von Stauffenberg planting a bomb in the conference room at Wolf's Lair at Rastenburg. Hitler, who narrowly survived, later ordered savage reprisals resulting in the execution of more than 4,900 people.[444]

Culture

If the experience of the Third Reich teaches us anything, it is that a love of great music, great art and great literature does not provide people with any kind of moral or political immunization against violence, atrocity, or subservience to dictatorship.

Richard J. Evans, The Coming of the Third Reich (2003)

The regime promoted the concept of Volksgemeinschaft, a national German ethnic community. The goal was to build a classless society based on racial purity and the perceived need to prepare for warfare, conquest and a struggle against Marxism.[445][446] The German Labour Front founded the Kraft durch Freude (KdF; Strength Through Joy) organisation in 1933. As well as taking control of tens of thousands of privately run recreational clubs, it offered highly regimented holidays and entertainment such as cruises, vacation destinations and concerts.[447][448]

The Reichskulturkammer (Reich Chamber of Culture) was organised under the control of the Propaganda Ministry in September 1933. Sub-chambers were set up to control aspects of cultural life such as film, radio, newspapers, fine arts, music, theatre and literature. Members of these professions were required to join their respective organisation. Jews and people considered politically unreliable were prevented from working in the arts, and many emigrated. Books and scripts had to be approved by the Propaganda Ministry prior to publication. Standards deteriorated as the regime sought to use cultural outlets exclusively as propaganda media.[449]

Radio became popular in Germany during the 1930s; over 70 percent of households owned a receiver by 1939, more than any other country. By July 1933, radio station staffs were purged of leftists and others deemed undesirable.[450] Propaganda and speeches were typical radio fare immediately after the seizure of power, but as time went on Goebbels insisted that more music be played so that listeners would not turn to foreign broadcasters for entertainment.[451]

Censorship

A Nazi book burning on 10 May 1933 in Berlin, as books by Jewish and leftist authors are burned[452]

Newspapers, like other media, were controlled by the state; the Reich Press Chamber shut down or bought newspapers and publishing houses. By 1939, over two-thirds of the newspapers and magazines were directly owned by the Propaganda Ministry.[453] The NSDAP daily newspaper, the Völkischer Beobachter ("Ethnic Observer"), was edited by Rosenberg, who also wrote The Myth of the Twentieth Century, a book of racial theories espousing Nordic superiority.[454] Goebbels controlled the wire services and insisted that all newspapers in Germany only publish content favourable to the regime. Under Goebbels, the Propaganda Ministry issued two dozen directives every week on exactly what news should be published and what angles to use; the typical newspaper followed the directives closely, especially regarding what to omit.[455] Newspaper readership plummeted, partly because of the decreased quality of the content and partly because of the surge in popularity of radio.[456] Propaganda became less effective towards the end of the war, as people were able to obtain information outside of official channels.[457]

Authors of books left the country in droves and some wrote material critical of the regime while in exile. Goebbels recommended that the remaining authors concentrate on books themed on Germanic myths and the concept of blood and soil. By the end of 1933, over a thousand books—most of them by Jewish authors or featuring Jewish characters—had been banned by the Nazi regime.[458] Nazi book burnings took place; nineteen such events were held on the night of 10 May 1933.[452] Tens of thousands of books from dozens of figures, including Albert Einstein, Sigmund Freud, Helen Keller, Alfred Kerr, Marcel Proust, Erich Maria Remarque, Upton Sinclair, Jakob Wassermann, H. G. Wells, and Émile Zola were publicly burned. Pacifist works, and literature espousing liberal, democratic values were targeted for destruction, as well as any writings supporting the Weimar Republic or those written by Jewish authors.[459]

Architecture and art

Plans for Berlin called for the Volkshalle (People's Hall) and a triumphal arch to be built at either end of a wide boulevard.

Hitler took a personal interest in architecture and worked closely with state architects Paul Troost and Albert Speer to create public buildings in a neoclassical style based on Roman architecture.[460][461] Speer constructed imposing structures such as the Nazi party rally grounds in Nuremberg and a new Reich Chancellery building in Berlin.[462] Hitler's plans for rebuilding Berlin included a gigantic dome based on the Pantheon in Rome and a triumphal arch more than double the height of the Arc de Triomphe in Paris. Neither structure was built.[463]

Hitler's belief that abstract, Dadaist, expressionist and modern art were decadent became the basis for policy.[464] Many art museum directors lost their posts in 1933 and were replaced by party members.[465] Some 6,500 modern works of art were removed from museums and replaced with works chosen by a Nazi jury.[466] Exhibitions of the rejected pieces, under titles such as "Decadence in Art", were launched in sixteen different cities by 1935. The Degenerate Art Exhibition, organised by Goebbels, ran in Munich from July to November 1937. The exhibition proved wildly popular, attracting over two million visitors.[467]

Composer Richard Strauss was appointed president of the Reichsmusikkammer (Reich Music Chamber) on its founding in November 1933.[468] As was the case with other art forms, the Nazis ostracised musicians who were deemed racially unacceptable and for the most part disapproved of music that was too modern or atonal.[469] Jazz was considered especially inappropriate and foreign jazz musicians left the country or were expelled.[470] Hitler favoured the music of Richard Wagner, especially pieces based on Germanic myths and heroic stories, and attended the Bayreuth Festival each year from 1933 to 1942.[471]

Film

Leni Riefenstahl (behind cameraman) at the 1936 Summer Olympics

Movies were popular in Germany in the 1930s and 1940s, with admissions of over a billion people in 1942, 1943 and 1944.[472][473] By 1934, German regulations restricting currency exports made it impossible for US film makers to take their profits back to America, so the major film studios closed their German branches. Exports of German films plummeted, as their antisemitic content made them impossible to show in other countries. The two largest film companies, Universum Film AG and Tobis, were purchased by the Propaganda Ministry, which by 1939 was producing most German films. The productions were not always overtly propagandistic, but generally had a political subtext and followed party lines regarding themes and content. Scripts were pre-censored.[474]

Leni Riefenstahl's Triumph of the Will (1935)—documenting the 1934 Nuremberg Rally—and Olympia (1938)—covering the 1936 Summer Olympics—pioneered techniques of camera movement and editing that influenced later films. New techniques such as telephoto lenses and cameras mounted on tracks were employed. Both films remain controversial, as their aesthetic merit is inseparable from their propagandising of National Socialist ideals.[475][476]

Legacy

Defendants in the dock at the Nuremberg trials

The Allied powers organised war crimes trials, beginning with the Nuremberg trials, held from November 1945 to October 1946, of 23 top Nazi officials. They were charged with four counts—conspiracy to commit crimes, crimes against peace, war crimes and crimes against humanity—in violation of international laws governing warfare.[477] All but three of the defendants were found guilty and twelve were sentenced to death.[478] Twelve Subsequent Nuremberg trials of 184 defendants were held between 1946 and 1949.[477] Between 1946 and 1949, the Allies investigated 3,887 cases, of which 489 were brought to trial. The result was convictions of 1,426 people; 297 of these were sentenced to death and 279 to life in prison, with the remainder receiving lesser sentences. About 65 percent of the death sentences were carried out.[479] Poland was more active than other nations in investigating war crimes, for example prosecuting 673 of the total 789 Auschwitz staff brought to trial.[480]

The political programme espoused by Hitler and the NSDAP brought about a world war, leaving behind a devastated and impoverished Europe. Germany itself suffered wholesale destruction, characterised as Stunde Null (Zero Hour).[481] The number of civilians killed during the Second World War was unprecedented in the history of warfare.[482] As a result, Nazi ideology and the actions taken by the regime are almost universally regarded as gravely immoral.[483] Historians, philosophers, and politicians often use the word "evil" to describe Hitler and the Nazi regime.[484] Interest in Nazi Germany continues in the media and the academic world. While Evans remarks that the era "exerts an almost universal appeal because its murderous racism stands as a warning to the whole of humanity",[485] young neo-Nazis enjoy the shock value the use Nazi symbols or slogans provides.[486] The display or use of Nazi symbolism such as flags, swastikas, or greetings is illegal in Germany and Austria.[487]

The process of denazification, which was initiated by the Allies as a way to remove Nazi Party members was only partially successful, as the need for experts in such fields as medicine and engineering was too great. However, expression of Nazi views was frowned upon, and those who expressed such views were frequently dismissed from their jobs.[488] From the immediate post-war period through the 1950s, people avoided talking about the Nazi regime or their own wartime experiences. While virtually every family suffered losses during the war has a story to tell, Germans kept quiet about their experiences and felt a sense of communal guilt, even if they were not directly involved in war crimes.[489]

The trial of Adolf Eichmann in 1961 and the broadcast of the television miniseries Holocaust in 1979 brought the process of Vergangenheitsbewältigung (coping with the past) to the forefront for many Germans.[486][489] Once study of Nazi Germany was introduced into the school curriculum starting in the 1970s, people began researching the experiences of their family members. Study of the era and a willingness to critically examine its mistakes has led to the development of a strong democracy in Germany, but with lingering undercurrents of antisemitism and neo-Nazi thought.[489]

In 2017 a Körber Foundation survey found that 40 percent of 14-year-olds in Germany did not know what Auschwitz was.[490] The journalist Alan Posener attributed the country's "growing historical amnesia" in part to a failure by the German film and television industry to reflect the country's history accurately.[491]

See also

References

Explanatory notes

 1. ^ On 12 July 1933, Reichsinnenminister Wilhelm Frick, the Interior Minister, ordered that the Horst-Wessel-Lied be played right after the standing national anthem Das Lied der Deutschen, better known as Deutschland Über Alles.Tümmler 2010, p. 63.
 2. ^ a b Including de facto annexed and incorporated territories.
 3. ^ a b as President
 4. ^ as Führer
 5. ^ In 1939, before Germany acquired control of the last two regions which had been in its control before the Versailles Treaty—Alsace-Lorraine, Danzig and the Polish Corridor—its area was 633,786 square kilometres (244,706 sq mi). See Statistisches Jahrbuch 2006.
 6. ^ According to Raeder, "Our Air Force could not be counted on to guard our transports from the British Fleets, because their operations would depend on the weather, if for no other reason. It could not be expected that even for a brief period our Air Force could make up for our lack of naval supremacy." Raeder 2001, pp. 324–325. Grand Admiral Karl Dönitz believed air superiority was not enough and admitted, "We possessed neither control of the air or the sea; nor were we in any position to gain it." Dönitz 2012, p. 114.
 7. ^ More such districts, such as the Reichskommissariat Moskowien (Moscow), Reichskommissariat Kaukasus (Caucasus) and Reichskommissariat Turkestan (Turkestan) were proposed in the event that these areas were brought under German rule.
 8. ^ "Nevertheless, the available evidence suggests that, on the whole, ordinary Germans did not approve. Goebbel's propaganda campaigns carried out in the second half of 1941 and again in 1943 had failed to convert them". Evans 2008, p. 561.

Citations

 1. ^ a b Ericksen & Heschel 1999, p. 10.
 2. ^ Soldaten-Atlas 1941, p. 8.
 3. ^ 1939 Census.
 4. ^ Lauryssens 1999, p. 102.
 5. ^ Childers 2017, pp. 22–23, 35, 48, 124–130, 152, 168–169, 203–204, 225–226.
 6. ^ Evans 2003, pp. 103–108.
 7. ^ Evans 2003, pp. 186–187.
 8. ^ Evans 2003, pp. 170–171.
 9. ^ Goldhagen 1996, p. 85.
 10. ^ Evans 2003, pp. 179–180.
 11. ^ a b Kershaw 2008, p. 81.
 12. ^ Evans 2003, pp. 180–181.
 13. ^ Evans 2003, pp. 181, 189.
 14. ^ Childers 2017, p. 103.
 15. ^ Shirer 1960, pp. 136–137.
 16. ^ Goldhagen 1996, p. 87.
 17. ^ Evans 2003, pp. 293, 302.
 18. ^ Shirer 1960, pp. 183–184.
 19. ^ Evans 2003, pp. 329–334.
 20. ^ Evans 2003, p. 354.
 21. ^ Evans 2003, p. 351.
 22. ^ Shirer 1960, p. 196.
 23. ^ Evans 2003, p. 336.
 24. ^ Evans 2003, pp. 358–359.
 25. ^ Shirer 1960, p. 201.
 26. ^ Shirer 1960, p. 199.
 27. ^ Evans 2005, pp. 109, 637.
 28. ^ McNab 2009, p. 14.
 29. ^ Bracher 1970, pp. 281–87.
 30. ^ a b Shirer 1960, p. 200.
 31. ^ Evans 2005, p. 109.
 32. ^ Koonz 2003, p. 73.
 33. ^ a b Shirer 1960, p. 202.
 34. ^ Shirer 1960, p. 268.
 35. ^ Evans 2005, p. 14.
 36. ^ Cuomo 1995, p. 231.
 37. ^ a b McNab 2009, p. 54.
 38. ^ McNab 2009, p. 56.
 39. ^ Kershaw 2008, pp. 309–314.
 40. ^ Evans 2005, pp. 31–34.
 41. ^ a b Kershaw 2008, pp. 306–313.
 42. ^ Overy 2005, p. 63.
 43. ^ Evans 2005, p. 44.
 44. ^ Shirer 1960, pp. 226–227.
 45. ^ Kershaw 2008, p. 317.
 46. ^ Shirer 1960, p. 230.
 47. ^ Kershaw 2001, pp. 50–59.
 48. ^ Hildebrand 1984, pp. 20–21.
 49. ^ Childers 2017, p. 248.
 50. ^ Evans 2003, p. 344.
 51. ^ Evans 2008, map, p. 366.
 52. ^ Walk 1996, pp. 1–128.
 53. ^ Friedländer 2009, pp. 44–53.
 54. ^ Childers 2017, pp. 351–356.
 55. ^ Shirer 1960, p. 209.
 56. ^ Shirer 1960, pp. 209–210.
 57. ^ Evans 2005, p. 618.
 58. ^ Shirer 1960, pp. 210–212.
 59. ^ Evans 2005, pp. 338–339.
 60. ^ Evans 2005, p. 623.
 61. ^ Kitchen 2006, p. 271.
 62. ^ Evans 2005, p. 629.
 63. ^ Evans 2005, p. 633.
 64. ^ a b Evans 2005, pp. 632–637.
 65. ^ Evans 2005, p. 641.
 66. ^ Shirer 1960, p. 297.
 67. ^ Steiner 2011, pp. 181–251.
 68. ^ Evans 2005, pp. 646–652.
 69. ^ Evans 2005, p. 667.
 70. ^ Kershaw 2008, p. 417.
 71. ^ Kershaw 2008, p. 419.
 72. ^ Evans 2005, pp. 668–669.
 73. ^ a b Evans 2005, pp. 671–674.
 74. ^ Evans 2005, pp. 679–680.
 75. ^ Evans 2005, pp. 682–683.
 76. ^ Kirschbaum 1995, p. 190.
 77. ^ Evans 2005, p. 687.
 78. ^ Mazower 2008, pp. 264–265.
 79. ^ Weinberg 2010, p. 60.
 80. ^ Evans 2005, pp. 689–690.
 81. ^ Kershaw 2008, p. 486.
 82. ^ Evans 2005, p. 691.
 83. ^ Kershaw 2008, p. 496.
 84. ^ Snyder 2010, p. 116.
 85. ^ Mazower 2008, chapter 9.
 86. ^ Evans 2008, p. 151.
 87. ^ Kershaw 2008, p. 584.
 88. ^ Shirer 1960, p. 803.
 89. ^ Weinberg 2005, p. 414.
 90. ^ Martin 2005, p. 279–80.
 91. ^ Evans 2005, pp. 699–701.
 92. ^ Beevor 2012, pp. 22, 27–28.
 93. ^ Beevor 2012, p. 32.
 94. ^ Longerich 2010, pp. 148–149.
 95. ^ Longerich 2010, p. 144.
 96. ^ Evans 2008, p. 15.
 97. ^ Beevor 2012, p. 40.
 98. ^ Mazower 2008, p. 260.
 99. ^ Tooze 2006, p. 332.
 100. ^ Beevor 2012, pp. 73–76.
 101. ^ Evans 2005, p. 120.
 102. ^ Shirer 1960, p. 709.
 103. ^ Beevor 2012, pp. 70–71, 79.
 104. ^ Shirer 1960, p. 715–719.
 105. ^ Shirer 1960, pp. 731–738.
 106. ^ a b Shirer 1960, pp. 696–730.
 107. ^ Kershaw 2008, p. 562.
 108. ^ Mazower 2008, p. 265.
 109. ^ Evans 2008, pp. 333–334.
 110. ^ Mazower 2008, p. 271.
 111. ^ Mazower 2008, pp. 272, 279.
 112. ^ a b Mazower 2008, p. 262.
 113. ^ Shirer 1960, pp. 753, 774–782.
 114. ^ Kershaw 2000b, pp. 301–303, 309–310.
 115. ^ Harding 2006.
 116. ^ Evans 2008, p. 149.
 117. ^ Evans 2008, p. 153.
 118. ^ Shirer 1960, pp. 815–816.
 119. ^ a b Tomasevich 1975, p. 52–53.
 120. ^ a b Richter 1998, p. 616.
 121. ^ Clark 2012, p. 73.
 122. ^ Evans 2008, pp. 160–161.
 123. ^ Evans 2008, pp. 189–190.
 124. ^ Stolfi 1982, pp. 32–34, 36–38.
 125. ^ Stolfi 1982, pp. 45–46.
 126. ^ Shirer 1960, pp. 900–901.
 127. ^ Evans 2008, p. 43.
 128. ^ Mazower 2008, pp. 284–287.
 129. ^ Mazower 2008, p. 290.
 130. ^ Glantz 1995, pp. 108–110.
 131. ^ Melvin 2010, pp. 282, 285.
 132. ^ Evans 2008, pp. 413, 416–417.
 133. ^ Evans 2008, pp. 419–420.
 134. ^ Kershaw 2011, p. 208.
 135. ^ Shirer 1960, p. 1007.
 136. ^ Evans 2008, p. 467.
 137. ^ Evans 2008, p. 471.
 138. ^ Evans 2008, pp. 438–441.
 139. ^ Evans 2008, p. 461.
 140. ^ Beevor 2012, pp. 576–578.
 141. ^ Beevor 2012, pp. 604–605.
 142. ^ Shirer 1960, p. 1072.
 143. ^ Shirer 1960, pp. 1090–1097.
 144. ^ a b Kershaw 2008, pp. 910–912.
 145. ^ Kershaw 2011, pp. 224–225.
 146. ^ Shirer 1960, p. 1108.
 147. ^ Kershaw 2008, pp. 954–955.
 148. ^ Beevor 2002, p. 386.
 149. ^ Shirer 1960, p. 1126.
 150. ^ Beevor 2002, p. 381.
 151. ^ Beevor 2002, pp. 400–403.
 152. ^ Evans 2008, p. 714.
 153. ^ Kershaw 2011, pp. 355–357.
 154. ^ Lakotta 2005, pp. 218–221.
 155. ^ Goeschel 2009, p. 165.
 156. ^ Hubert 1998, p. 272.
 157. ^ a b Overmans 2000, p. Bd. 46.
 158. ^ Overy 2014, pp. 306–307.
 159. ^ Germany Reports 1961, p. 62.
 160. ^ Bundesarchiv, "Euthanasie" im Nationalsozialismus.
 161. ^ Hoffmann 1996, p. xiii.
 162. ^ Beevor 2002, pp. 31–32, 409–412.
 163. ^ Evans 2003, p. 62.
 164. ^ Evans 2005, pp. 623, 646–652.
 165. ^ Shirer 1960, pp. 461–462.
 166. ^ Shirer 1960, p. 1005.
 167. ^ a b Evans 2008, p. 373.
 168. ^ Longerich 2010, p. 147.
 169. ^ Umbreit 2003, p. 26.
 170. ^ Shirer 1960, p. 1006.
 171. ^ Shirer 1960, pp. 824, 841.
 172. ^ Spielvogel 2016, p. 1.
 173. ^ Evans 2005, pp. 6–9.
 174. ^ Kershaw 2008, p. 204.
 175. ^ Kershaw 2008, pp. 146–147.
 176. ^ Evans 2008, p. 7.
 177. ^ a b Bendersky 2007, p. 161.
 178. ^ a b c Gellately 1996, pp. 270–274.
 179. ^ Bytwerk 1998.
 180. ^ a b Longerich 2010, p. 49.
 181. ^ a b c Evans 2008, p. 759.
 182. ^ Evans 2005, pp. 7, 443.
 183. ^ Evans 2005, pp. 210–211.
 184. ^ Evans 2005, pp. 121–122.
 185. ^ Kershaw 2008, pp. 170, 172, 181.
 186. ^ Evans 2005, p. 400.
 187. ^ Kershaw 2008, pp. 105–106.
 188. ^ Gill 2006, p. 259.
 189. ^ Kershaw 2001, p. 253.
 190. ^ Kershaw 2008, pp. 320–321.
 191. ^ McElligott, Kirk & Kershaw 2003, p. 6.
 192. ^ Speer 1971, p. 281.
 193. ^ Manvell & Fraenkel 2007, p. 29.
 194. ^ Evans 2005, pp. 48–49.
 195. ^ Freeman 1995, p. 6.
 196. ^ Evans 2005, pp. 14–15, 49.
 197. ^ Evans 2005, p. 49.
 198. ^ Evans 2005, pp. 43–44.
 199. ^ Evans 2005, p. 45.
 200. ^ Evans 2005, p. 46.
 201. ^ a b Evans 2005, p. 75.
 202. ^ Evans 2005, p. 76.
 203. ^ Evans 2005, pp. 79–80.
 204. ^ Evans 2005, pp. 68, 70.
 205. ^ Evans 2008, p. 514.
 206. ^ Evans 2005, p. 72.
 207. ^ Weale 2012, p. 154.
 208. ^ Evans 2005, p. 73.
 209. ^ Evans 2005, pp. 539, 551.
 210. ^ Gellately 2001, p. 216.
 211. ^ Kershaw 2008, p. 346.
 212. ^ a b Evans 2005, p. 544.
 213. ^ Kershaw 2008, p. 347.
 214. ^ Evans 2005, pp. 43–45.
 215. ^ Longerich 2010, p. 146.
 216. ^ Longerich 2010, pp. 242–247.
 217. ^ Kershaw 2000b, p. 467.
 218. ^ Longerich 2010, p. 198.
 219. ^ Longerich 2010, p. 207.
 220. ^ Constable 1988, pp. 139, 154.
 221. ^ Evans 2008, pp. 760–761.
 222. ^ Weale 2012, pp. 15–16.
 223. ^ Weale 2012, pp. 70, 166.
 224. ^ Weale 2012, p. 88.
 225. ^ Kershaw 2008, p. 306.
 226. ^ Tooze 2006, p. 67.
 227. ^ Weale 2012, pp. 1, 26–29.
 228. ^ Longerich 2012, pp. 113, 255.
 229. ^ Longerich 2012, pp. 122–123.
 230. ^ Stein 2002, pp. 18, 23, 287.
 231. ^ Weale 2012, p. 195.
 232. ^ Wegner 1990, pp. 307, 313, 325, 327–331.
 233. ^ Stein 2002, pp. 75–76, 276–280.
 234. ^ Longerich 2012, p. 215.
 235. ^ Kershaw 2008, pp. 518–519.
 236. ^ Bartrop & Jacobs 2014, p. 1424.
 237. ^ Rhodes 2002, p. 257.
 238. ^ Weale 2012, p. 116.
 239. ^ a b Evans 2008, p. 318.
 240. ^ Wiederschein 2015.
 241. ^ Longerich 2012, p. 125.
 242. ^ Longerich 2012, pp. 212–213.
 243. ^ Weale 2012, p. 411.
 244. ^ Sereny 1996, pp. 323, 329.
 245. ^ Evans 2008, p. 343.
 246. ^ a b c d DeLong 1997.
 247. ^ Evans 2005, p. 345.
 248. ^ Tooze 2006, p. 97.
 249. ^ Tooze 2006, pp. 125–127.
 250. ^ Tooze 2006, p. 131.
 251. ^ Tooze 2006, pp. 106, 117–118.
 252. ^ Tooze 2006, pp. 308–309.
 253. ^ Evans 2005, pp. 322–326, 329.
 254. ^ Evans 2005, p. 320.
 255. ^ Evans 2005, pp. 330–331.
 256. ^ Evans 2005, p. 166.
 257. ^ Evans 2005, pp. 327–328, 338.
 258. ^ Evans 2005, pp. 328, 333.
 259. ^ a b Evans 2005, p. 331.
 260. ^ a b Kershaw 2008, p. 289.
 261. ^ McNab 2009, pp. 54, 71.
 262. ^ Tooze 2006, pp. 61–62.
 263. ^ Evans 2005, pp. 357–360.
 264. ^ Evans 2005, p. 360.
 265. ^ Tooze 2006, p. 294.
 266. ^ Evans 2005, pp. 141–142.
 267. ^ McNab 2009, p. 59.
 268. ^ Overy 2006, p. 252.
 269. ^ Speer 1971, pp. 263–264.
 270. ^ Tooze 2006, pp. 354–356.
 271. ^ Evans 2008, p. 333.
 272. ^ Speer 1971, p. 337.
 273. ^ Fest 1999, pp. 142–44, 146–50.
 274. ^ Beyer & Schneider.
 275. ^ Panayi 2005, pp. 490, 495.
 276. ^ Hamblet 2008, pp. 267–268.
 277. ^ Nazi forced labour 1942.
 278. ^ Special treatment 1942.
 279. ^ USHMM, Women in the Third Reich.
 280. ^ Evans 2008, p. 361.
 281. ^ Evans 2008, pp. 358–359.
 282. ^ Davis 1995.
 283. ^ Speer 1971, pp. 524–527.
 284. ^ Overy 2006, pp. 128–130.
 285. ^ a b Shirer 1960, p. 943.
 286. ^ a b Shirer 1960, p. 945.
 287. ^ Spotts 2002, pp. 377–378.
 288. ^ Manvell 2011, pp. 283–285.
 289. ^ Shirer 1960, p. 946.
 290. ^ Evans 2008, p. 334.
 291. ^ Shirer 1960, p. 944.
 292. ^ Shirer 1960, pp. 943–944.
 293. ^ Longerich 2010, pp. 30–32.
 294. ^ Shirer 1960, p. 203.
 295. ^ Majer 2003, p. 92.
 296. ^ Majer 2003, p. 60.
 297. ^ Longerich 2010, pp. 38–39.
 298. ^ Longerich 2010, pp. 67–69.
 299. ^ Longerich 2010, p. 41.
 300. ^ Shirer 1960, p. 233.
 301. ^ Kitchen 2006, p. 273.
 302. ^ Longerich 2010, p. 112–113.
 303. ^ Longerich 2010, p. 117.
 304. ^ Longerich 2010, p. 127.
 305. ^ a b Evans 2005, pp. 555–558.
 306. ^ a b USHMM, Genocide of European Roma.
 307. ^ Longerich 2010, pp. 138–141.
 308. ^ Evans 2008, pp. 75–76.
 309. ^ a b Kershaw 2008, p. 295.
 310. ^ Longerich 2010, pp. 47–48.
 311. ^ Niewyk & Nicosia 2000, p. 45.
 312. ^ a b Kershaw 2000a, p. 111.
 313. ^ Berghahn 1999, p. 32.
 314. ^ Powszechna PWN 2004, p. 267.
 315. ^ Heinemann et al. 2006.
 316. ^ a b Snyder 2010, p. 416.
 317. ^ Overy 2005, p. 544.
 318. ^ Nicholas 2006, p. 247.
 319. ^ Lukas 2001, p. 113.
 320. ^ Sereny 1999.
 321. ^ Kershaw 2008, p. 683.
 322. ^ Snyder 2010, pp. 162–163, 416.
 323. ^ Dorland 2009, p. 6.
 324. ^ Rummel 1994, table, p. 112.
 325. ^ Hosking 2006, p. 242.
 326. ^ Smith 1994, p. 204.
 327. ^ Longerich, Chapter 17 2003.
 328. ^ Longerich 2012, pp. 555–556.
 329. ^ Evans 2008, pp. 256–257.
 330. ^ Browning 2005, pp. 188–190.
 331. ^ Longerich 2010, pp. 279–280.
 332. ^ USHMM, Children during the Holocaust.
 333. ^ Fleming 2014, pp. 31–32, 35–36.
 334. ^ Evans 2008, pp. 559–560.
 335. ^ Evans 2008, pp. 555–556, 560.
 336. ^ Evans 2008, pp. 560–561.
 337. ^ Materski & Szarota 2009, p. 9.
 338. ^ Wrobel 1999.
 339. ^ Shirer 1960, p. 952.
 340. ^ Goldhagen 1996, p. 290.
 341. ^ Evans 2008, pp. 295–296.
 342. ^ Shirer 1960, p. 954.
 343. ^ Shirer 1960, pp. 951, 954.
 344. ^ Nakosteen 1965, p. 386.
 345. ^ Pine 2011, pp. 14–15, 27.
 346. ^ Shirer 1960, p. 249.
 347. ^ Evans 2005, p. 270.
 348. ^ Evans 2005, p. 269.
 349. ^ Evans 2005, pp. 263–264, 270.
 350. ^ a b c Evans 2005, p. 264.
 351. ^ Shirer 1960, p. 255.
 352. ^ Pine 2011, pp. 13–40.
 353. ^ Evans 2005, pp. 263–265.
 354. ^ Farago 1972, p. 65.
 355. ^ Evans 2005, p. 265.
 356. ^ Evans 2005, p. 292.
 357. ^ Evans 2005, pp. 302–303.
 358. ^ Evans 2005, p. 305.
 359. ^ Evans 2005, pp. 295–297.
 360. ^ Evans 2005, p. 293.
 361. ^ Evans 2005, p. 299.
 362. ^ a b Evans 2005, pp. 516–517.
 363. ^ Heidelberg University Library.
 364. ^ Rupp 1978, p. 45.
 365. ^ Evans 2005, pp. 518–519.
 366. ^ Evans 2005, pp. 332–333.
 367. ^ Evans 2005, p. 369.
 368. ^ Kershaw 2008, p. 749.
 369. ^ McNab 2009, p. 164.
 370. ^ Stephenson 2001, p. 70.
 371. ^ Evans 2005, p. 297.
 372. ^ Pauley 2003, pp. 119–137.
 373. ^ Overy 2005, p. 248.
 374. ^ Rupp 1978, pp. 45–46.
 375. ^ Evans 2005, p. 272.
 376. ^ Grunberger 1971, p. 278.
 377. ^ Biddiscombe 2001, pp. 612, 633.
 378. ^ Biddiscombe 2001, p. 612.
 379. ^ Rupp 1978, pp. 124–125.
 380. ^ a b Longerich 2012, p. 370.
 381. ^ a b c Longerich 2012, p. 371.
 382. ^ Evans 2005, p. 521.
 383. ^ Evans 2005, p. 515.
 384. ^ Proctor 1999, p. 196.
 385. ^ Proctor 1999, p. 198.
 386. ^ Proctor 1999, p. 203.
 387. ^ Evans 2005, p. 319.
 388. ^ Proctor 1999, p. 40.
 389. ^ Busse & Riesberg 2004, p. 20.
 390. ^ Evans 2008, p. 611.
 391. ^ Evans 2008, p. 608.
 392. ^ Evans 2008, pp. 609–661.
 393. ^ Evans 2008, p. 612.
 394. ^ DeGregori 2002, p. 153.
 395. ^ Hanauske-Abel 1996, p. 10.
 396. ^ Uekötter 2006, p. 56.
 397. ^ Closmann 2005, pp. 30–32.
 398. ^ Closmann 2005, pp. 18, 30.
 399. ^ Uekötter 2005, pp. 113, 118.
 400. ^ Evans 2005, p. 222.
 401. ^ USHMM, The German Churches and the Nazi State.
 402. ^ Shirer 1960, p. 237.
 403. ^ a b c Shirer 1960, p. 240.
 404. ^ Shirer 1960, pp. 234–238.
 405. ^ Evans 2005, pp. 220–230.
 406. ^ Kershaw 2008, pp. 295–297.
 407. ^ a b c d Berben 1975, p. 140.
 408. ^ a b Shirer 1960, pp. 238–239.
 409. ^ Shirer 1960, p. 239.
 410. ^ Berben 1975, pp. 276–277.
 411. ^ Kershaw 2008, p. 332.
 412. ^ Kershaw 2008, p. 290.
 413. ^ Evans 2005, pp. 234–235.
 414. ^ Gill 1994, p. 57.
 415. ^ a b Shirer 1960, pp. 234–235.
 416. ^ Kershaw 2008, p. 315.
 417. ^ Lewis 2000, p. 45.
 418. ^ Conway 2001, p. 92.
 419. ^ Evans 2005, pp. 226, 237.
 420. ^ Evans 2005, pp. 239–240.
 421. ^ Evans 2005, pp. 241–243.
 422. ^ Evans 2005, pp. 245–246.
 423. ^ Fest 1996, p. 377.
 424. ^ Evans 2005, p. 244.
 425. ^ USHMM, Dachau.
 426. ^ Berben 1975, pp. 141–142.
 427. ^ Libionka, The Catholic Church in Poland.
 428. ^ Davies 2003, pp. 86, 92.
 429. ^ Klemperer 1992, pp. 4–5.
 430. ^ Cox 2009, pp. 33–36.
 431. ^ Shirer 1960, p. 372.
 432. ^ Hoffmann 1988, p. 2.
 433. ^ Evans 2008, pp. 626–627.
 434. ^ Evans 2008, pp. 625–626.
 435. ^ Evans 2008, pp. 626–269.
 436. ^ Evans 2008, pp. 634, 643.
 437. ^ Gill 1994, p. 2.
 438. ^ Evans 2008, p. 630.
 439. ^ Evans 2005, pp. 669–671.
 440. ^ Shirer 1960, p. 659.
 441. ^ Evans 2008, p. 631.
 442. ^ Evans 2008, p. 635.
 443. ^ Kershaw 2008, pp. 816–818.
 444. ^ Shirer 1960, pp. 1048–1072.
 445. ^ Grunberger 1971, p. 18.
 446. ^ Kershaw 2008, pp. 182, 203, 272.
 447. ^ Evans 2005, pp. 465–467.
 448. ^ Shirer 1960, p. 265.
 449. ^ Shirer 1960, pp. 241–242.
 450. ^ Evans 2005, pp. 133–135.
 451. ^ Evans 2005, p. 136.
 452. ^ a b Evans 2005, p. 16.
 453. ^ Evans 2005, pp. 143–144.
 454. ^ Shirer 1960, p. 149.
 455. ^ Dussel 2010, pp. 545, 555–557.
 456. ^ Evans 2005, pp. 146–147.
 457. ^ Dussel 2010, pp. 561.
 458. ^ Evans 2005, pp. 152–159.
 459. ^ Shirer 1960, p. 241.
 460. ^ Scobie 1990, p. 92.
 461. ^ Evans 2005, p. 181.
 462. ^ Speer 1971, pp. 92, 150–151.
 463. ^ Speer 1971, pp. 115–116, 190.
 464. ^ Evans 2005, p. 168.
 465. ^ Evans 2005, p. 169.
 466. ^ Shirer 1960, pp. 243–244.
 467. ^ Evans 2005, pp. 171, 173.
 468. ^ Evans 2005, p. 187.
 469. ^ Evans 2005, p. 199.
 470. ^ Evans 2005, p. 204.
 471. ^ Evans 2005, pp. 199–200.
 472. ^ Evans 2005, p. 130.
 473. ^ SPIO, Department of Statistics.
 474. ^ Evans 2005, pp. 130–132.
 475. ^ The Daily Telegraph, 2003.
 476. ^ Evans 2005, pp. 125–126.
 477. ^ a b Evans 2008, p. 741.
 478. ^ Shirer 1960, p. 1143.
 479. ^ Marcuse 2001, p. 98.
 480. ^ Rees 2005, pp. 295–96.
 481. ^ Fischer 1995, p. 569.
 482. ^ Murray & Millett 2001, p. 554.
 483. ^ Kershaw 2000a, pp. 1–6.
 484. ^ Welch 2001, p. 2.
 485. ^ Evans 2009, p. 56.
 486. ^ a b The Economist 2015.
 487. ^ Strafgesetzbuch, section 86a.
 488. ^ Evans 2008, pp. 748–749.
 489. ^ a b c Sontheimer 2005.
 490. ^ Goebel 2017.
 491. ^ Posener 2018.

Bibliography

External links