آلفا کنده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلفا کنده
Alpha Condé 2014-10-09.jpg
رئیس‌جمهور گینه
مشغول به کار
۲۱ دسامبر ۲۰۱۰ – تا کنون
پس ازسکوبا کوناته (کفیل)
اطلاعات شخصی
زاده۴ مارس ۱۹۳۸ ‏(۸۳ سال)
بوکه، گینه فرانسه (گینه کنونی)
ملیت گینه
محل تحصیلدانشگاه سوربن
پیشه، سیاستمدار
دیناسلام


پروفسور آلفا کنده (به فرانسوی: Alpha Condé) (متولد ۴ مارس ۱۹۳۸ در شهر بوکه و اصالتاً از نژاد قوم مالینکه) رئیس‌جمهور وقت گینه از دسامبر ۲۰۱۰ تا کنون است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در سن ۱۵ سالگی جهت تحصیل به کشور فرانسه رفت و پس از گذراندن دوره دبیرستان وارد دانشگاه سوربن شد. پروفسورآلفا کنده پس از پایان تحصیلات در دانشگاه سوربن موفق به کسب دکترای حقوق از دانشکده حقوق پاریس شد. پس از گذراندن ۶ سال در دانشکده حقوق و علوم اقتصادی پاریس به درجه پروفسوری و استادی دانشگاه رسید و سپس وارد مدرسه عالی ارتباطات شد.

وی همزمان در سندیکای آموزش عالی ملی فرانسه فعالیت می‌نمود و انجمن دانشجویان گینه‌ای و اتحادیه دانشجویان آفریقای سیاه در فرانسه را تأسیس و رهبری نمود.

آلفا از ابتدای جوانی با سیاست‌های حکومت‌های حاکم در گینه مخالف بود. او به عنوان مخالف تاریخی گینه شناخته می‌شود. در سال ۱۹۷۰ و در زمان ریاست جمهوری احمد سکوتوره وی به صورت غیابی به مرگ محکوم شد و این امر باعث شد مدتی از کشور خود دور بماند.

پس از مرگ احمد سکو توره و به قدرت رسیدن ژنرال لانسانا کنته در کودتای ۱۹۸۴، آلفا کنده که رقیب جدی لانسانا کنته به شمارمی‌رفت، در سال ۱۹۹۳ خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری نمود. وی در این انتخابات (که به گفته ناظران بین‌المللی انتخاباتی پر تقلب بود) شکست خورد.

در سال ۱۹۹۸ آلفا مجدداً نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد ولی قبل از پایان رای‌گیری به همراه دیگر رهبران مخالفین دستگیر و به زندان انداخته شد و لانسانا کونته مجدداً پیروز انتخابات معرفی شد. آلفا کنده بیش از ۲۰ ماه قبل از برگزاری دادگاه زندانی بود و در سال ۲۰۰۰ به جرم اختلال در امنیت ملی به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد. فشارهای بین‌المللی و میانجیگر ی‌های مسئولین دولتهای غربی همچون ژاک شیراک و مادلین آلبرایت و سازمان‌های بین‌المللی باعث شد وی در سال ۲۰۰۱ و پس از گذشت مجموعاً ۲۸ ماه از زمان دستگیری از زندان آزاد گردد. پس از آزادی وی به فرانسه بازگشت و به ادامه تدریس در دانشگاه سوربن در کنار نویسندگی مشغول شد.

پس از مرگ ژنرال لانسانا کونته کاپیتان موسی دادیس کامارا در یک کودتای بدون خونریزی در دسامبر ۲۰۰۸ قدرت را به دست گرفت. اواخر سپتامبر ۲۰۰۹ تظاهرات آرام هواداران مخالفین در کوناکری به شدت توسط نیروهای امنیتی و پلیس گینه سرکوب شد. این حادثه خونین خشم و اعتراض گسترده جامعه بین‌المللی را برانگیخت. آلفا که پیشرو مخالفین این کشور بود تصمیم گرفت در جهت خارج کردن قدرت از دست نظامیان و در مسیر دمکراسی گام بردارد.

دادیس کامارا ۳ دسامبر ۲۰۰۹ به دست یکی از نظامیان نزدیک خود به نام ابوبکر سیدیکی جاکیته، معروف به «تومبا» از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفت و به شدت زخمی شد.

ژنرال سکوبا کوناته، کفیل ریاست جمهوری گینه از زمان سوءقصد نافرجام به موسی دادیس کامارا، اداره امور را در دست گرفت.

هیئت نظامی حاکم بر گینه کوناکری که تحت فشارهای شدید بین‌المللی و مخالفین داخلی قرار داشت برای آرام کردن اوضاع در داخل و کاهش فشارها و اعتراضات بین‌المللی قبول کرد که تا زمان برگزاری انتخابات سراسری در این کشور با همکاری جناح مخالف امور کشور را اداره کند به همین منظور حکومت انتقالی تشکیل شد.

در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۰ اولین انتخابات آزاد و دمکراتیک گینه از زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۵۸ برگزار شد و با توجه به تعدد نامزدها، این انتخابات به دور دوم کشیده شد. سر انجام در انتخابات ۷ نوامبر ۲۰۱۰ پرفوسور آلفا کنده به عنوان اولین رئیس‌جمهور گینه در انتخابات به پیروزی رسید.

وی پس از پیروزی به تمام اقوام و گروه‌های گینه‌ای پیشنهاد همکاری داده و اعلام کرده‌است که قصد تشکیل حکومت وحدت ملی را دارد.

آلفا کنده ۸۳ ساله همچنین کتاب و مقاله‌های مختلفی در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، حقوق و... در رابطه با گینه نوشته‌است.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای فرانسوی