آلان راس اندرسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آلان راس اندرسون
متولد ۱۹۲۵
ملیت آمریکایی
رشته فعالیت فلسفه
منطق
دلیل شهرت منطق تناسب
منطق تکلیفی
فلسفه‌ی منطق

آلان راس اندرسون (۱۹۲۵ – ۱۹۷۳) یک منطق‌دان آمریکایی و استاد فلسفه دانشگاه ییل و دانشگاه پیتسبورگ بود. وی با همکاری نوئل بلهپ در ایجاد منطق تناسب و منطق تکلیفی بسیار نقش‌آفرین بود. اندرسون در ۴۸ سالگی بر اثر سرطان درگذشت.

منطق تناسب[ویرایش]

اندرسون معتقد بود که شرط یک استنباط باید با فرض ربطی داشته باشد (متناسب باشد). به طور کلی، وی این "تناسب وضعیت" را بدین گونه تعریف کرد:

A به شرط B تنها اگر A و B حداقل در یک ثابت غیرمنطقی مشترک باشند.

با وجود آنکه این تعریف ساده به نظر می‌رسد، پیاده‌سازی آن بر روی یک سیستم صوری تقسیم‌بندی فوق‌العاده‌ای را از معناشناسی و منطق کلاسیک طلب می‌کند. اندرسون و بلهپ (به کمک جی. مایکل دان، کیت فاین، السدیر اورکهارت، رابرت کی. میر، آنیل گوپتا و دیگران) یک تابع صوری از تناسب وضعیت را کشف کردند.

اندرسون و بلهپ به سرعت دریافتند که مفهوم تناسب از دوران ارسطو پایهٔ اصلی منطق بوده اما از زمانی که گوتلوب فرگه و جرج بول اساس منطقی را (که از قضا "کلاسیک" نامیده می‌شود) ایجاد کردند، بی‌دلیل نادیده گرفته شده است.

منطق تکلیفی[ویرایش]

فلسفه‌ی منطق[ویرایش]

اندرسون به افلاطونی (یا واقع‌گرایی یا یگانه‌گرایی) در منطق معروف بود؛ به "تنها منطق صحیح" باور داشت و ادعا می‌کرد این تنها منطق صحیح، تناسب است.

منابع[ویرایش]

  • Anderson, A. R. 1967. Some nasty problems in the formal logic of ethics. Nous I(4): 345-60.
  • Anderson, A. R. and Belnap, N. D. 1975. Entailment: The Logic of Relevance and Necessity. Vol. 1. Princeton: انتشارات دانشگاه پرینستون.
  • Anderson, A. R., Belnap, N. D., and Dunn, J. M. 1992. Entailment: The Logic of Relevance and Necessity. Vol. 2. Princeton: Princeton University Press. ISBN: 0-691-07339-2
  • Mares, E. D. 1992. Andersonian deontic logic. Theoria 58: 3-20.