آلان راس اندرسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آلان راس اندرسون
متولد۱۹۲۵
ملیتآمریکایی
رشته فعالیتفلسفه
منطق
دلیل شهرتمنطق تناسب
منطق تکلیفی
فلسفه‌ی منطق

آلان راس اندرسون (۱۹۲۵ – ۱۹۷۳) یک منطق‌دان آمریکایی و استاد فلسفه دانشگاه ییل و دانشگاه پیتسبورگ بود. وی با همکاری نوئل بلهپ در ایجاد منطق تناسب و منطق تکلیفی بسیار نقش‌آفرین بود. اندرسون در ۴۸ سالگی بر اثر سرطان درگذشت.

منطق تناسب[ویرایش]

اندرسون معتقد بود که شرط یک استنباط باید با فرض ربطی داشته باشد (متناسب باشد). به‌طور کلی، وی این "تناسب وضعیت" را بدین گونه تعریف کرد:

A به شرط B تنها اگر A و B حداقل در یک ثابت غیرمنطقی مشترک باشند.

با وجود آنکه این تعریف ساده به نظر می‌رسد، پیاده‌سازی آن بر روی یک سیستم صوری تقسیم‌بندی فوق‌العاده‌ای را از معناشناسی و منطق کلاسیک طلب می‌کند. اندرسون و بلهپ (به کمک جی. مایکل دان، کیت فاین، السدیر اورکهارت، رابرت کی. میر، آنیل گوپتا و دیگران) یک تابع صوری از تناسب وضعیت را کشف کردند.

اندرسون و بلهپ به سرعت دریافتند که مفهوم تناسب از دوران ارسطو پایهٔ اصلی منطق بوده اما از زمانی که گوتلوب فرگه و جرج بول اساس منطقی را (که از قضا "کلاسیک" نامیده می‌شود) ایجاد کردند، بی‌دلیل نادیده گرفته شده‌است.

منطق تکلیفی[ویرایش]

فلسفه‌ی منطق[ویرایش]

اندرسون به افلاطونی (یا واقع‌گرایی یا یگانه‌گرایی) در منطق معروف بود؛ به "تنها منطق صحیح" باور داشت و ادعا می‌کرد این تنها منطق صحیح، تناسب است.

منابع[ویرایش]

  • Anderson, A. R. 1967. Some nasty problems in the formal logic of ethics. Nous I(4): 345-60.
  • Anderson, A. R. and Belnap, N. D. 1975. Entailment: The Logic of Relevance and Necessity. Vol. 1. Princeton: انتشارات دانشگاه پرینستون.
  • Anderson, A. R., Belnap, N. D., and Dunn, J. M. 1992. Entailment: The Logic of Relevance and Necessity. Vol. 2. Princeton: Princeton University Press. ISBN 0-691-07339-2
  • Mares, E. D. 1992. Andersonian deontic logic. Theoria 58: 3-20.