خلاقیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آفرینندگی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

آفرینندگی یا آفرینشگری یا خلاقیت، مهم‌ترین و اساسی‌ترین قابلیت و توانایی انسان و بنیادی‌ترین عامل ایجاد ارزش است که در همهٔ ابعاد و جوانب زندگی وی نقش کاملاً حیاتی ایفا می‌کند. خلاقیت و نوآوری از والاترین ویژگی‌های انسان است. همهٔ علوم، تولیدات، فناوری‌ها، صنایع، ابداعات، اختراعات، هنرها، ادبیات، موسیقی، معماری و به‌طور کلی اساس انواع تمدن‌ها از ابتدا تاکنون و کلیهٔ دستاوردهای بشری، جلوه‌های گوناگونِ خلاقیت و نوآوری است. تمدن انسانی و زندگی وی بدون خلاقیت امکان‌پذیر نیست.

تعریف خلاقیت[ویرایش]

خلاقیت مفهومی است که تعریف‌های آن در طول زمان تغییراتی کرده‌است و پژوهشگران مختلف تعاریف متعددی برای آن ارائه نموده‌اند که البته اشتراک معنایی زیادی دارند.

به عنوان مثال تورنس، خلاقیت را به عنوان نوعی مسئله‌گشایی مد نظر قرار داده‌است. به نظر وی تفکرِ خلاقِ مختصر عبارتست از فرایند حس کردن مسائل یا کاستی‌های موجود در اطلاعات، فرضیه‌سازی دربارهٔ حل مسائل و رفع کاستی‌ها، ارزیابی و آزمودن فرضیه‎ها، بازنگری و بازآزمایی آن‌ها و سرانجام انتقال نتایج به دیگران.

خلاقیت شامل تولید چیزی است که هم اصیل و هم ارزشمند باشد و نشأت گرفته از فرایندهای خودآگاه و ناخودآگاه انسان می‌باشد. از نظر یک دیدگاه علمی محصولات تفکر خلاق گاهی اوقات به تفکر واگرا ارجاع داده می‌شود. همانند دیگر پدیده‌ها در علم یک دیدگاه یا تعریف یگانه از خلاقیت وجود ندارد و به‌طور متنوع به موارد زیر منسوب شده‌است: فرایند شناختی، محیطی اجتماعی، ویژگی فردی، شانس و همچنین مواردی مانند نبوغ، بیماری‌های روانی و شوخ‌طبعی پیوند داده شده‌است.

تعریف مناسب دیگر فرایند فرضیات شکسته است تفکرات خلاق زمانی تولید می‌شود که شخص پیش‌فرض‌ها را کنار گذاشته و یک دیدگاه جدیدی را جستجو کند که دیگران به آن نپرداخته‌اند. خلاقیت نیاز به حضور همزمان تعدادی از ویژگی‌ها از قبیل هوش، پشتکار، غیرمتعارف بودن و توانایی تفکر به سبکی خاص دارد. خلاقیت، خودکار و بدون زحمت و تلاش است و غالباً همچون تصورات ذهنی خودانگیخته به وجود می‌آید. برای آن مراحلی توسط هلم هولتز و والاس پیشنهاد شده‌است: ۱-آمادگی ۲-دوره نهفتگی ۳-الهام ۴-تحقق.

فرایند خلاقیت[ویرایش]

بعد از تعریف خلاقیت و درک چیستی آن، می‌بایستی با فرایندی که برای دستیابی به راه حل‌های خلاقانه طی می‌شود، آشنا شویم. فرایند حل خلاقانه مسائل، دارای الگویی شش مرحله‌ای است.

مرحله اول: حقیقت یابی[ویرایش]

حقیقت یابی شامل گام‌های زیر است:

 • تعریف مسئله: در این مرحله فرد مسائلی را که باید حل کند شناسایی و انتخاب می‌کند.
 • آماده‌سازی: جمع‌آوری و گزینش داده‌های مربوط به موضوع که این داده‌ها شامل دانشی که از قبل در ذهن وجود داشته به علاوه دانش‌هایی است که جدیداً برای حل خلاق مسئله جمع‌آوری می‌کنیم.

نکته‌ای که در مورد جمع‌آوری داده‌ها باید مورد توجه قرار گیرد این است که جمع‌آوری اطلاعات در حجم زیاد و با شیوه‌ای نامناسب، باعث عدم رشد خلاقیت می‌شود. جان لیتکس متخصص علوم تربیتی آمریکا گفته‌است: «اطلاعات ممکن است قدرت تصور را خفه کند.» به همین دلیل، روش صحیح جمع‌آوری داده‌ها باید مورد توجه قرار گیرد؛ لذا باید «به حقایق برجسته در زمینه مربوطه پرداخته و بعد شروع به تدبیر فرضیات ممکن کنیم سپس دوباره به مرحله ابتدایی برگشته و تمام حقایق موجود در آن زمینه را مورد بررسی قرار دهیم.» (ریمون کیوی و لوک وان کامپنهود ۱۹۸۸).

مرحله دوم: پالایش[ویرایش]

داده‌های جمع‌آوری شده نیاز به پالایش و طبقه‌بندی اساسی دارد تا اطلاعات سره از ناسره را از هم جدا کرده و میان اندیشه‌ها و مطالب مناسب و بیهوده تفکیک قائل شویم و آن‌هایی را که به درد نمی‌خورند در سطل زباله‌ای بزرگ بریزیم.

مرحله سوم: تجزیه و تحلیل[ویرایش]

در این مرحله، فرد در عمق اطلاعات دریافتی به کنکاش و جستجو می‌پردازد و مطابق با مسئله و هدفی که از حل مسئله دارد، از اطلاعات استفاده می‌کند. البته بخشی از این تلاش به صورت ناآگاهانه بوده و ذهن به‌طور ناخودآگاه به پردازش اطلاعات موجود می‌پردازد که به آن «دوره کمون» (والاس ۱۹۲۶) نیز گفته می‌شود.

مرحله چهارم: ایده‌یابی[ویرایش]

در این مرحله، به کمک داشته‌های ذهنی که در مراحل اول تا سوم طی فرایندهای ویژه‌ای جمع‌آوری و پردازش شده‌اند، فرد شروع به تولید ایده‌های خلاقانه می‌کند که شامل گام‌های زیر است:

 • ایجاد ایده‌ها: تدبیر ایده‌های آزمایشی موقت به عنوان سرنخ‌های ممکن
 • پروراندن ایده‌ها: این مرحله با انتخاب مفیدترین ایده‌های حاصله و افزودن یا تغییر و ترکیب آن‌ها که منجر به ایجاد ایده‌های جدیدتر و متکامل تر می‌شود انجام می‌پذیرد.

مرحله پنجم: راه حل یابی[ویرایش]

این مرحله شامل دو گام زیر است:

 • ارزشیابی فرد: فرد از این طریق بهترین ایده‌های تولید شده را انتخاب می‌کند.
 • گزینش: انتخاب راه حل نهایی از میان ایده‌های گزینش شده و پیاده‌سازی آن

مرحله ششم: دریافت بازخوردها[ویرایش]

این مرحله، پس از پیاده‌سازی ایده‌هایی که در مرحله پنجم گزینش شد، صورت می‌گیرد. با گرفتن بازخورد مناسب ضعف‌ها و کاستی‌های ایده‌ها مورد بررسی قرار گرفته و با استفاده از تجربیات عملی، ایده‌ها متکامل‎تر و عملی‎تر می‌شوند. طی این مراحل، در مرحله اول تا سوم فرد با استفاده از نیروی تعقل به جمع‌آوری اطلاعات و بازپروری آن‌ها می‌پردازد. در مرحله چهارم که اوج تعامل قوه تفکر و تخیل است و باید آن را هنگامه بروز جوانه‌های خلاقیت در ذهن آدمی دانست، با استفاده از قدرت تصور و خیال پردازی و با کمک داده‌های پردازش یافته مراحل قبل، ذهن موفق به ابداع ایده‌های درخشان می‌شود. در مرحله پنجم و ششم به کمک قوه داوری و قضاوت که خود از شئون تفکر است و پیشتر در مورد آن توضیح داده شد، بهترین و عملی‌ترین راه‌ها را انتخاب و با گرفتن بازخورد مناسب به کمک تفکر علت و معلولی و قضاوتی، یافته‌های ذهنی را به راه حل‌های عملی و کارامد تبدیل می‌کنیم. برخی دیگر بر اساس نظریه معرفت شناختی برای فرایند خلاقیت مراحل دیگری را بیان داشته‌اند.[نیازمند منبع]

خصوصیات افراد خلاق[ویرایش]

افراد خلاق خیال‌پرداز هستند و رویاهای خود را بهتر به خاطر می‌آورند و ساده‌تر از دیگران هیپنوتیزم می‌شوند. اسکیزوفرنی و خلاقیت به طرقی با هم ارتباط دارند. چون افراد بسیار خلاق در بین بستگان افراد اسکیزوفرن بسیار دیده شده ممکن است پیوند ژنتیکی مستقیمی بین این دو خصوصیت وجود داشته باشد.

مندلسون عنوان کرد تفاوت در تمرکز توجه، علت تفاوت در خلاقیت است. اگر کسی بتواند تنها به دو چیز در یک زمان توجه کند فقط یک قیاس ممکن در آن زمان می‌تواند کشف شود، اگر به چهار چیز توجه کند شش مقایسهٔ ممکن وجود خواهد داشت. افراد خلاق توجه نامتمرکز دارند که با سطوح پایین فعال‌سازی قشری همراه است، از سوی دیگر افراد غیر خلاق توجه خود را زیادتر متمرکز می‌کنند و این آن‌ها را از فکر کردن در ایده‌های نوآورانه بازمی‌دارد. مارتیندل وایزنک مطرح می‌کند خلاقیت یک سندرم بازداری زدایی است. افراد خلاق روش‌های گوناگون اغلب نامأنوسی را به کار می‌برند که معتقدند در خلاقیت بیش‌تر به آن‌ها کمک می‌کند. شاید رایج‌ترین روش، گوشه‌گیری باشد که نزدیک به محرومیت حسی است یعنی شرایطی که انگیختگی قشری را کاهش می‌دهد که این موضوع به علت حساسیت بیش از حد آن‌هاست. این افراد از نظر فیزیولوژیایی بیش‌واکنشی دارند.

افراد خلاق شیفتهٔ تازگی هستند و به دنبال تحریک ذهنی و نه محرک‌های قوی و مخاطره‌آمیز جهان واقعی هستند. با استفاده از پت، یافتهٔ جدید این است که هرس کردن نورونی که در میان سطح عادی و سطح سایکوپاتولوژی واقع شود می‌تواند موجب خلاقیت شود. دلایل دیگری که برای ارتباط نیمکرهٔ راست با خلاقیت وجود دارد این است که افراد خلاق تنها طی این فرایند و نه به‌طور کلی تکیه بیشتر بر نیمکرهٔ راست دارند.

افراد با خلاقیت بالا دچار ناکارایی در بازداری شناختی هستند که قطعهٔ پیشانی مسئول آن است، بنابراین باید سطوح پایین‌تری از فعال‌سازی قطعهٔ پیشانی را در افراد خلاق مشاهده کنیم که آزمایش‌ها و ارائهٔ تکالیف این فرضیه را تأیید کرده‌است.

افراد خلاق عموماً ویژگی‌های دارند که آن‌ها را از سایر مردم متمایز می‌کند. این ویژگی‌ها که همان ظهور و بروز نیروهای تفکری و تخیلی انسان در منظر و دیدگاه دیگران و تحقق عملکردهای آن‌ها در عالم خارج است، عبارتند از:

 • هوش:

افراد خلاق، همواره به اندازه کافی از هوش برخوردارند. یعنی لزوماً انسان‌های دارای هوش بالا، انسان‌های خلاقی نیستند. بلکه کسانی خلاق هستند که توانسته‌اند هوش خود را به نحو مطلوبی تربیت و سازماندهی کنند.

 • فکر سیال:

از توانایی ایجاد سریع تعداد زیادی ایده برخوردار است.

 • انعطاف‌پذیری ادراکی:

توانایی دست کشیدن از یک قاعده و قانون و چارچوب و یافتن چارچوب‌های جدید را دارند. به بیانی دیگر، ذهن آن‌ها بهتر و سریع تر می‌تواند قالب شکنی کند و به الگوهای جدید دست یابد.

 • ابتکار:

توانایی و تمایل به ایجاد جواب‌های غیرمعمول و مرسوم را در واکنش به محرک‌های محیطی دارند. تنوع طلبی و بیزاری از انجام کارها به صورت روتین از دیگر خاصیت‌های این ویژگی است.

 • استقلال رأی و داوری:

به خود متکی بودن و سنجش افکار و ایده‌ها بر مبنای منطق و استدلال به دور از وابستگی‌ها و غوغا سالاری‌ها و عدم تمایل به همرنگی با جماعت از دیگر ویژگی‌های این افراد است.

 • اعتماد به نفس:

به توانایی خود اعتماد و باور دارند و تصویری واقعی از امکانات و حدود توانمندی‌های خود دارند.

 • خطرپذیری:

از انتقاد و شکست ترسی ندارند و اشتباهات را فرصت‌هایی برای یادگیری تلقی می‌کنند.

 • تمرکز ذهنی:

به‌طور فعال و پرتلاش، هم از نظر ذهنی و هم از نظر عملی، به ایده می‌پردازند.

 • دانش:

افراد خلاق، سال‌های زیادی را برای کسب دانش و تسلط بر موضوع مورد علاقه خود صرف می‌کنند و علاوه بر آن همواره در حال توسعه دائمی دانش و آگاهی خود هستند.

 • پیشینه تاریخی:

افراد خلاق، عموماً در زندگی دچار رخدادهای متنوعی بوده‌اند و بعضاً فقدان‌های بزرگی نظیر والدین یا امکانات مالی داشته‌اند. این فقدان‌ها عموماً موجب برانگیختن احساس نیاز شده و فرد را واداشته‌اند تا در جهت رفع نیاز خود به راه حل‌های خلاقانه بیندیشد.

 • نیاز به کسب موفقیت:

افراد خلاق نیاز دارند در کسب هدف‌های خود، به موفقیت‌هایی دست پیدا کنند. این نیاز منبعی قوی و دلگرم‌کننده برای تلاش مضاعف فرد در زمینه دستیابی به راه حل‌های تازه، ریسک پذیری بیشتر و تمرکز قوی تر بر روی موضوع است.

موانع رفتاری و ارزشی بروز خلاقیت[ویرایش]

پاره‌ای از دلایل و عوامل باز دارنده خلاقیت عبارتند از:

 • گمان اینکه مسئله تنها یک راه حل درست دارد.
 • سعی بر اینکه همیشه منطقی باشیم.
 • طاعت بی چون و چرا از قوانین.
 • ترس از ابهامات و علاقه به مشخص بودن همه چیز.
 • اصرار بر اینکه همیشه عملی فکر کنیم.
 • ترس از شکست و پرهیز از انجام کارهای مخاطره انگیز.
 • عدم تفریح و سرگرمی.
 • تخصص پیدا کردن تنها در یک کار.
 • ترس از احمق جلوه داده شدن توسط دیگران.
 • تمایل به همرنگی با جماعت.
 • اعتقاد نداشتن به اینکه می‌توانیم خلاق باشیم.

موانع و زیرساخت معرفت شناختی خلاقیت و نوفهمی[ویرایش]

بر اساس برخی نظریه‌های معرفت شناختی، بخش بزرگی از موانع خلاقیت مربوط به ایدئولوژی غیر خلاق است.[نیازمند منبع] این ایدئولوژی حاکی و ناشی از نوعی معرفت‌شناسی است که روال فکری خاصی را پیشنهاد می‌کند. به عنوان مثال ادوارد دوبونو نهادینه شدن تفکر خطی را موجب خشک شدن چشمه خلاقیت می‌داند. تفکر خطی، خود از نوعی معرفت‌شناسی ناشی می‌شود و به عقیده برخی کارشناسان به تفکر و منطق ارسطویی بازمی‌گردد.[نیازمند منبع] در منطق ارسطویی، بنا به مقتضای کژکارد تعریف جنس و فصلی، ذهن بر مبنای اکتفاء بر یافتن تعریف واحد، کمتر انگیزه برای واکاوی‌های جانبی پیدا می‌کند.[نیازمند منبع]

راه‌های پرورش خلاقیت[ویرایش]

به خاطر پرورش خلاقیت باید کارهایی انجام دهیم که از طرفی دانش و تجربه ما را که به عنوان ماده خام خلاقیت هستند بالا ببرد و از طرف دیگر شیوه تفکر ما را اصلاح و هدایت کند و از سویی قدرت تخیل ما را بهبود بخشیده و امکان تصورسازی به ما بدهد. می‌دانیم که خلاقیت نوعی تکاپوی فکری و ذهنی برای دست یابی به اندیشه‌های بدیع است. پس کارهایی که بتواند ذهن را در این راستا به تکاپو وادارد و به ما فرصت اندیشیدن و تبلور آن را در جهان خارج بدهد، موجب افزایش خلاقیت می‌شود.

 • تجربه:

غنی‌ترین منبع سوخت و عاملی است که موجب می‌شود انسان بتواند ایده‌های خلاقانه ارائه بدهد. تجربه را می‌توان از انجام کارهای متنوع و مخاطره انگیز، مسافرت مخصوصاً با شرایط سخت و مصیبت بار و به مکان‌های دور افتاده، تماس‌های شخصی با دیگران به ویژه کودکان، خواندن شرح حال افراد، تماشا کردن تلویزیون، گوش کردن رادیو و ... به دست آورد.

 • بازی‌های فکری:

حل معما، جدول، شطرنج، کلمات متقاطع، بیست سوالی‌ها، بازی در هوای آزاد، حل مسائل ریاضی بخصوص مسائل هندسه و احتمال که نوعی ورزش ذهنی هستند در تقویت قدرت تفکر مؤثرند.

 • کوشش زیاد:

آنچه موجب خلاقیت می‌شود، لزوماً هوش و نبوغ فوق‌العاده نیست بلکه کوشش مضاعفی است که افراد خلاق انجام می‌دهند تا مغز را به تصور وادارند. سخت کوشی و عادت کردن به کار و تلاش ما را در هنگام تولید ایده‌های خلاقانه یاری می‌کند.

 • دانش:

بروز ایده‌های نو نیاز به دانش فراوان دارد. در حقیقت دانش ماده اولیه تصورسازی است توسعه دائمی دانش و اطلاعات وسیع در بروز ایده‌های خلاقانه نقش بی بدیلی دارند.

 • روحیه پرسش‌گری:

تقویت روحیه پرسش‌گری و اینکه انسان از طرح سؤال‌های به ظاهر کودکانه واهمه نداشته باشد و سؤال‌های چالش‌برانگیز مطرح کند، باعث پرورش کنجکاوی در انسان می‌شود و ساختارشکنی قالب‌های ذهنی را تسریع می‌کند.[۱]

 • زندگی انتزاعی:

تمام کارهایی که در زندگی انجام می‌شود یا حتی انسان‌های پیرامون، می‌توانند به صورت انتزاعی و سمبولیک باشند. به‌طور نمونه: کدام یک مثبت و کدام یک منفی است؟ احتمالاً برنامه‌هایی وجود دارد که هم مثبت هستند و هم منفی. این باعث می‌شود تا ذهن مدام بپرسد: چگونه می‌توانم مثبت را در زندگی‎ام افزایش دهم؟ اینگونه شخص زندگی خود را انتزاعی کرده و در نتیجه خلاقیت مغز را به کار انداخته است.[۲]

دیدگاه در مورد فرهنگ آفرینندگی در ایران[ویرایش]

در توصیف موانع خلاقیت در فرهنگ ایرانی موانع زیر را برشمرده‌اند:[۳]

۱- آموزش ناهمسو با کارآفرینی و خلاقیت

۲- استفاده از الگوهای قالبی

۳- شتابزدگی در ارزیابی

۴- تأکید بر مفروضات قبلی

۵- فشارهای اجتماعی

۶- چاره جویی‌های کوتاه مدت

۷- عدم تمایل به تغییر

بسیاری از اندیشمندان وضعیت آفرینندگی را در ایران وضعیت خوبی ارزیابی نمی‌کنند. علّت اینکه ما در تولید علوم انسانی اسلامی و نیز سازه‌های سخت، کُندیم، شاید این است که گاه اساساً (۱) به لحاظ نگرشی معتقد به ضرورت نوآوری نیستیم و آن را یک کالای لوکس تلقی می‌کنیم. (و اتفاقاً نیاز خود را به تولیدات نو، با تقلید و واردات حل می‌کنیم) علّت دیگر شاید این است که (۲) به روش‌های خلّاقانه فکر کردن، باور نداریم؛ یا (۳) نسبت و نوع تعامل ثوابت و باورهای دینی و نوفهمی و نوآوری را به‌طور شفاف نمی‌دانیم و میان ثابت و متحول، خط کشی‌های ذهنی و تجارب عینی الهام بخش نداریم.

بسیاری از صاحب نظران در زمینه آموزش و پرورش، یکی از دلایل عدم شکوفایی خلاقیت در امر تحصیل دانش آموزان ایرانی را تأکید بر حفظیات کتب درسی و حجم بالای کتب می‎دانند. همچنین آن‌ها بر این عقیده هستند که مواجهه با انبوهی از اطلاعات کم کاربرد و ثقیل و همچنین روند صرفاً معلم محور تدریس می‌تواند رشد خلاقیت را محدود کند.[۴]


منابع[ویرایش]

 • سیستم حل مسئله ابداعی و خلاقیت و نوآوری نظام یافته TRIZ. مجله مدیریت. انجمن مدیریت ایران، شماره ۵۹، فروردین ۱۳۸۱.
 • هنر خلاقیت در صنعت و فن. اوژان فانژه، حسن نعمتی، انتشارات امیر کبیر.
 • خلاقیت و نوآوری در انسان‌ها و سازمان‌ها» تیمور آقافیشانی انتشارات ترمه.
 • استرنبرگ، رابرت، راهنمای خلاقیت، تهران: دوران، ۱۳۸۷.
 • استرنبرگ، رابرت، روانشناسی شناختی. ترجمهٔ کمال خرازی و الهه حجازی، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهی (سمت)، ۱۳۸۷. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۳۰-۲۴۵-۲.
 • نظام‌الدین فقیه، علم و فناوری ۹۶۴-۶۸۱۰-۰۸-ایکس:شابک

پانویس[ویرایش]

 1. http://www.toluesoft.com/fa/article/view/1657
 2. پنج مرحله برای رسیدن به یک خلاقیت دست نیافتنی
 3. http://iranianpath.com/موانع-خلاقیت-چیست_9155.html
 4. حسنی، محمد. نقد و بررسی نظام ارزشیابی تحصیلی ایران از منظر ارزشیابی نظام آموزشی.
A picture of a lightbulb is associated to someone having an idea, a sign of creativity.

Creativity is a phenomenon whereby something new and somehow valuable is formed. The created item may be intangible (such as an idea, a scientific theory, a musical composition, or a joke) or a physical object (such as an invention, a literary work, or a painting).

Scholarly interest in creativity is found in a number of disciplines, primarily psychology, business studies, and cognitive science, but also education, technology, engineering, philosophy (particularly philosophy of science), theology, sociology, linguistics, and economics, covering the relations between creativity and general intelligence, personality type, mental and neural processes, mental health, or artificial intelligence; the potential for fostering creativity through education and training; the fostering of creativity for national economic benefit, and the application of creative resources to improve the effectiveness of teaching and learning.

Etymology

The English word creativity comes from the Latin term creare "to create, make": its derivational suffixes also come from Latin. The word "create" appeared in English as early as the 14th century, notably in Chaucer, to indicate divine creation[1] (in The Parson's Tale[2]). However, its modern meaning as an act of human creation did not emerge until after the Enlightenment.[1]

Definition

In a summary of scientific research into creativity, Michael Mumford suggested: "Over the course of the last decade, however, we seem to have reached a general agreement that creativity involves the production of novel, useful products" (Mumford, 2003, p. 110),[3] or, in Robert Sternberg's words, the production of "something original and worthwhile".[4] Authors have diverged dramatically in their precise definitions beyond these general commonalities: Peter Meusburger reckons that over a hundred different analyses can be found in the literature.[5] As an illustration, one definition given by Dr. E. Paul Torrance described it as "a process of becoming sensitive to problems, deficiencies, gaps in knowledge, missing elements, disharmonies, and so on; identifying the difficulty; searching for solutions, making guesses, or formulating hypotheses about the deficiencies: testing and retesting these hypotheses and possibly modifying and retesting them; and finally communicating the results."[6]

Creativity in general is usually distinguished from innovation in particular, where the stress is on implementation. For example, Teresa Amabile and Pratt (2016) defines creativity as production of novel and useful ideas and innovation as implementation of creative ideas,[7] while the OECD and Eurostat state that "Innovation is more than a new idea or an invention. An innovation requires implementation, either by being put into active use or by being made available for use by other parties, firms, individuals or organisations."[8]

Aspects

Theories of creativity (particularly investigation of why some people are more creative than others) have focused on a variety of aspects. The dominant factors are usually identified as "the four Ps" — process, product, person, and place (according to Mel Rhodes).[9] A focus on process is shown in cognitive approaches that try to describe thought mechanisms and techniques for creative thinking. Theories invoking divergent rather than convergent thinking (such as Guilford), or those describing the staging of the creative process (such as Wallas) are primarily theories of creative process. A focus on creative product usually appears in attempts to measure creativity (psychometrics, see below) and in creative ideas framed as successful memes.[10] The psychometric approach to creativity reveals that it also involves the ability to produce more.[11] A focus on the nature of the creative person considers more general intellectual habits, such as openness, levels of ideation, autonomy, expertise, exploratory behavior, and so on. A focus on place considers the circumstances in which creativity flourishes, such as degrees of autonomy, access to resources, and the nature of gatekeepers. Creative lifestyles are characterized by nonconforming attitudes and behaviors as well as flexibility.[11]

Conceptual history

Greek philosophers like Plato rejected the concept of creativity, preferring to see art as a form of discovery. Asked in The Republic, "Will we say, of a painter, that he makes something?", Plato answers, "Certainly not, he merely imitates."[12]

Ancient

Most ancient cultures, including thinkers of Ancient Greece,[12] Ancient China, and Ancient India,[13] lacked the concept of creativity, seeing art as a form of discovery and not creation. The ancient Greeks had no terms corresponding to "to create" or "creator" except for the expression "poiein" ("to make"), which only applied to poiesis (poetry) and to the poietes (poet, or "maker") who made it. Plato did not believe in art as a form of creation. Asked in The Republic,[14] "Will we say, of a painter, that he makes something?", he answers, "Certainly not, he merely imitates."[12]

It is commonly argued that the notion of "creativity" originated in Western culture through Christianity, as a matter of divine inspiration.[1] According to the historian Daniel J. Boorstin, "the early Western conception of creativity was the Biblical story of creation given in the Genesis."[15] However, this is not creativity in the modern sense, which did not arise until the Renaissance. In the Judaeo-Christian tradition, creativity was the sole province of God; humans were not considered to have the ability to create something new except as an expression of God's work.[16] A concept similar to that of Christianity existed in Greek culture, for instance, Muses were seen as mediating inspiration from the Gods.[17] Romans and Greeks invoked the concept of an external creative "daemon" (Greek) or "genius" (Latin), linked to the sacred or the divine. However, none of these views are similar to the modern concept of creativity, and the individual was not seen as the cause of creation until the Renaissance.[18] It was during the Renaissance that creativity was first seen, not as a conduit for the divine, but from the abilities of "great men".[18]

Post-Enlightenment

The rejection of creativity in favor of discovery and the belief that individual creation was a conduit of the divine would dominate the West probably until the Renaissance and even later.[16] The development of the modern concept of creativity begins in the Renaissance, when creation began to be perceived as having originated from the abilities of the individual, and not God. This could be attributed to the leading intellectual movement of the time, aptly named humanism, which developed an intensely human-centric outlook on the world, valuing the intellect and achievement of the individual.[19] From this philosophy arose the Renaissance man (or polymath), an individual who embodies the principals of humanism in their ceaseless courtship with knowledge and creation.[20] One of the most well-known and immensely accomplished examples is Leonardo da Vinci.

However, this shift was gradual and would not become immediately apparent until the Enlightenment.[18] By the 18th century and the Age of Enlightenment, mention of creativity (notably in aesthetics), linked with the concept of imagination, became more frequent.[21] In the writing of Thomas Hobbes, imagination became a key element of human cognition;[1] William Duff was one of the first to identify imagination as a quality of genius, typifying the separation being made between talent (productive, but breaking no new ground) and genius.[17]

As a direct and independent topic of study, creativity effectively received no attention until the 19th century.[17] Runco and Albert argue that creativity as the subject of proper study began seriously to emerge in the late 19th century with the increased interest in individual differences inspired by the arrival of Darwinism. In particular, they refer to the work of Francis Galton, who through his eugenicist outlook took a keen interest in the heritability of intelligence, with creativity taken as an aspect of genius.[1]

In the late 19th and early 20th centuries, leading mathematicians and scientists such as Hermann von Helmholtz (1896) and Henri Poincaré (1908) began to reflect on and publicly discuss their creative processes.

Modern

The insights of Poincaré and von Helmholtz were built on in early accounts of the creative process by pioneering theorists such as Graham Wallas[22] and Max Wertheimer. In his work Art of Thought, published in 1926, Wallas presented one of the first models of the creative process. In the Wallas stage model, creative insights and illuminations may be explained by a process consisting of 5 stages:

(i) preparation (preparatory work on a problem that focuses the individual's mind on the problem and explores the problem's dimensions),
(ii) incubation (where the problem is internalized into the unconscious mind and nothing appears externally to be happening),
(iii) intimation (the creative person gets a "feeling" that a solution is on its way),
(iv) illumination or insight (where the creative idea bursts forth from its preconscious processing into conscious awareness);
(v) verification (where the idea is consciously verified, elaborated, and then applied).

Wallas' model is often treated as four stages, with "intimation" seen as a sub-stage.

Wallas considered creativity to be a legacy of the evolutionary process, which allowed humans to quickly adapt to rapidly changing environments. Simonton[23] provides an updated perspective on this view in his book, Origins of genius: Darwinian perspectives on creativity.

In 1927, Alfred North Whitehead gave the Gifford Lectures at the University of Edinburgh, later published as Process and Reality.[24] He is credited with having coined the term "creativity" to serve as the ultimate category of his metaphysical scheme: "Whitehead actually coined the term – our term, still the preferred currency of exchange among literature, science, and the arts. . . a term that quickly became so popular, so omnipresent, that its invention within living memory, and by Alfred North Whitehead of all people, quickly became occluded".[25]

Although psychometric studies of creativity had been conducted by The London School of Psychology as early as 1927 with the work of H. L. Hargreaves into the Faculty of Imagination,[26] the formal psychometric measurement of creativity, from the standpoint of orthodox psychological literature, is usually considered to have begun with J. P. Guilford's address to the American Psychological Association in 1950.[27] The address helped to popularize the study of creativity and to focus attention on scientific approaches to conceptualizing creativity. Statistical analyses led to the recognition of creativity (as measured) as a separate aspect of human cognition to IQ-type intelligence, into which it had previously been subsumed. Guilford's work suggested that above a threshold level of IQ, the relationship between creativity and classically measured intelligence broke down.[28]

"Four C" model

James C. Kaufman and Beghetto introduced a "four C" model of creativity; mini-c ("transformative learning" involving "personally meaningful interpretations of experiences, actions, and insights"), little-c (everyday problem solving and creative expression), Pro-C (exhibited by people who are professionally or vocationally creative though not necessarily eminent) and Big-C (creativity considered great in the given field). This model was intended to help accommodate models and theories of creativity that stressed competence as an essential component and the historical transformation of a creative domain as the highest mark of creativity. It also, the authors argued, made a useful framework for analyzing creative processes in individuals.[29]

The contrast of terms "Big C" and "Little c" has been widely used. Kozbelt, Beghetto and Runco use a little-c/Big-C model to review major theories of creativity.[28] Margaret Boden distinguishes between h-creativity (historical) and p-creativity (personal).[30]

Robinson[31] and Anna Craft[32] have focused on creativity in a general population, particularly with respect to education. Craft makes a similar distinction between "high" and "little c" creativity.[32] and cites Ken Robinson as referring to "high" and "democratic" creativity. Mihaly Csikszentmihalyi[33] has defined creativity in terms of those individuals judged to have made significant creative, perhaps domain-changing contributions. Simonton has analysed the career trajectories of eminent creative people in order to map patterns and predictors of creative productivity.[34]

Process theories

There has been much empirical study in psychology and cognitive science of the processes through which creativity occurs. Interpretation of the results of these studies has led to several possible explanations of the sources and methods of creativity.

Incubation

Incubation is a temporary break from creative problem solving that can result in insight.[35] There has been some empirical research looking at whether, as the concept of "incubation" in Wallas' model implies, a period of interruption or rest from a problem may aid creative problem-solving. Ward[36] lists various hypotheses that have been advanced to explain why incubation may aid creative problem-solving, and notes how some empirical evidence is consistent with the hypothesis that incubation aids creative problem in that it enables "forgetting" of misleading clues. Absence of incubation may lead the problem solver to become fixated on inappropriate strategies of solving the problem.[37] This work disputes the earlier hypothesis that creative solutions to problems arise mysteriously from the unconscious mind while the conscious mind is occupied on other tasks.[38] This earlier hypothesis is discussed in Csikszentmihalyi's five phase model of the creative process which describes incubation as a time that your unconscious takes over. This allows for unique connections to be made without our consciousness trying to make logical order out of the problem.[39]

Convergent and divergent thinking

J. P. Guilford[40] drew a distinction between convergent and divergent production (commonly renamed convergent and divergent thinking). Convergent thinking involves aiming for a single, correct solution to a problem, whereas divergent thinking involves creative generation of multiple answers to a set problem. Divergent thinking is sometimes used as a synonym for creativity in psychology literature. Other researchers have occasionally used the terms flexible thinking or fluid intelligence, which are roughly similar to (but not synonymous with) creativity.[41]

Creative cognition approach

In 1992, Finke et al. proposed the "Geneplore" model, in which creativity takes place in two phases: a generative phase, where an individual constructs mental representations called preinventive structures, and an exploratory phase where those structures are used to come up with creative ideas. Some evidence shows that when people use their imagination to develop new ideas, those ideas are heavily structured in predictable ways by the properties of existing categories and concepts.[42] Weisberg[43] argued, by contrast, that creativity only involves ordinary cognitive processes yielding extraordinary results.

The Explicit–Implicit Interaction (EII) theory

Helie and Sun[44] more recently proposed a unified framework for understanding creativity in problem solving, namely the Explicit–Implicit Interaction (EII) theory of creativity. This new theory constitutes an attempt at providing a more unified explanation of relevant phenomena (in part by reinterpreting/integrating various fragmentary existing theories of incubation and insight).

The EII theory relies mainly on five basic principles, namely:

 1. The co-existence of and the difference between explicit and implicit knowledge;
 2. The simultaneous involvement of implicit and explicit processes in most tasks;
 3. The redundant representation of explicit and implicit knowledge;
 4. The integration of the results of explicit and implicit processing;
 5. The iterative (and possibly bidirectional) processing.

A computational implementation of the theory was developed based on the CLARION cognitive architecture and used to simulate relevant human data. This work represents an initial step in the development of process-based theories of creativity encompassing incubation, insight, and various other related phenomena.

Conceptual blending

In The Act of Creation, Arthur Koestler introduced the concept of bisociation — that creativity arises as a result of the intersection of two quite different frames of reference.[45] This idea was later developed into conceptual blending. In the 1990s, various approaches in cognitive science that dealt with metaphor, analogy, and structure mapping have been converging, and a new integrative approach to the study of creativity in science, art and humor has emerged under the label conceptual blending.

Honing theory

Honing theory, developed principally by psychologist Liane Gabora, posits that creativity arises due to the self-organizing, self-mending nature of a worldview. The creative process is a way in which the individual hones (and re-hones) an integrated worldview. Honing theory places emphasis not only on the externally visible creative outcome but also the internal cognitive restructuring and repair of the worldview brought about by the creative process. When faced with a creatively demanding task, there is an interaction between the conception of the task and the worldview. The conception of the task changes through interaction with the worldview, and the worldview changes through interaction with the task. This interaction is reiterated until the task is complete, at which point not only is the task conceived of differently, but the worldview is subtly or drastically transformed as it follows the natural tendency of a worldview to attempt to resolve dissonance and seek internal consistency amongst its components, whether they be ideas, attitudes, or bits of knowledge.

A central feature of honing theory is the notion of a potentiality state.[46] Honing theory posits that creative thought proceeds not by searching through and randomly ‘mutating’ predefined possibilities, but by drawing upon associations that exist due to overlap in the distributed neural cell assemblies that participate in the encoding of experiences in memory. Midway through the creative process one may have made associations between the current task and previous experiences, but not yet disambiguated which aspects of those previous experiences are relevant to the current task. Thus the creative idea may feel ‘half-baked’. It is at that point that it can be said to be in a potentiality state, because how it will actualize depends on the different internally or externally generated contexts it interacts with.

Honing theory is held to explain certain phenomena not dealt with by other theories of creativity, for example, how different works by the same creator are observed in studies to exhibit a recognizable style or 'voice' even though in different creative outlets. This is not predicted by theories of creativity that emphasize chance processes or the accumulation of expertise, but it is predicted by honing theory, according to which personal style reflects the creator's uniquely structured worldview. Another example is in the environmental stimulus for creativity. Creativity is commonly considered to be fostered by a supportive, nurturing, trustworthy environment conducive to self-actualization. However, research shows that creativity is also associated with childhood adversity, which would stimulate honing.

Everyday imaginative thought

In everyday thought, people often spontaneously imagine alternatives to reality when they think "if only...".[47] Their counterfactual thinking is viewed as an example of everyday creative processes.[48] It has been proposed that the creation of counterfactual alternatives to reality depends on similar cognitive processes to rational thought.[49]

Personal assessment

Creativity quotient

There was a creativity quotient developed similar to the intelligence quotient (IQ). It makes use of the results of divergent thinking tests (see below) by processing them further. It gives more weight to ideas that are radically different from other ideas in the response.[50]

Psychometric approach

J. P. Guilford's group,[40] which pioneered the modern psychometric study of creativity, constructed several tests to measure creativity in 1967:

 • Plot Titles, where participants are given the plot of a story and asked to write original titles.
 • Quick Responses is a word-association test scored for uncommonness.
 • Figure Concepts, where participants were given simple drawings of objects and individuals and asked to find qualities or features that are common by two or more drawings; these were scored for uncommonness.
 • Unusual Uses is finding unusual uses for common everyday objects such as bricks.
 • Remote Associations, where participants are asked to find a word between two given words (e.g. Hand _____ Call)
 • Remote Consequences, where participants are asked to generate a list of consequences of unexpected events (e.g. loss of gravity)

Originally, Guilford was trying to create a model for intellect as a whole, but in doing so also created a model for creativity. Guilford made an important assumption for creative research: creativity isn't one abstract concept.  The idea that creativity is a category rather than one single concept opened up the ability for other researchers to look at creativity with a whole new perspective.[51][52]

Additionally, Guilford hypothesized one of the first models for the components of creativity.  He explained that creativity was a result of having:

 1. Sensitivity to problems, or the ability to recognize problems;
 2. Fluency, which encompasses
  a. Ideational fluency, or the ability rapidly to produce a variety of ideas that fulfill stated requirements;
  b. Associational fluency, or the ability to generate a list of words, each of which is associated with a given word;                    
  c. Expressional fluency, or the ability to organize words into larger units, such as phrases, sentences, and paragraphs;
 3. Flexibility, which encompasses                      
  a. Spontaneous flexibility, or the ability to demonstrate flexibility;                          
  b. Adaptive flexibility, or the ability to produce responses that are novel and high in quality.

This represents the base model by which several researchers would take and alter to produce their new theories of creativity years later.[51] Building on Guilford's work, Torrance[53] developed the Torrance Tests of Creative Thinking in 1966.[54] They involved simple tests of divergent thinking and other problem-solving skills, which were scored on:

 • Fluency – The total number of interpretable, meaningful, and relevant ideas generated in response to the stimulus.
 • Originality – The statistical rarity of the responses among the test subjects.
 • Elaboration – The amount of detail in the responses.

Such tests, sometimes called Divergent Thinking (DT) tests have been both supported[55] and criticized.[56]

Considerable progress has been made in automated scoring of divergent thinking tests using semantic approach. When compared to human raters, NLP techniques were shown to be reliable and valid in scoring the originality.[57][58] The reported computer programs were able to achieve a correlation of 0.60 and 0.72 respectively to human graders.

Semantic networks were also used to devise originality scores that yielded significant correlations with socio-personal measures.[59] Most recently, an NSF-funded[60] team of researchers led by James C. Kaufman and Mark A. Runco[61] combined expertise in creativity research, natural language processing, computational linguistics, and statistical data analysis to devise a scalable system for computerized automated testing (SparcIt Creativity Index Testing system). This system enabled automated scoring of DT tests that is reliable, objective, and scalable, thus addressing most of the issues of DT tests that had been found and reported.[56] The resultant computer system was able to achieve a correlation of 0.73 to human graders.[62]

Social-personality approach

Some researchers have taken a social-personality approach to the measurement of creativity. In these studies, personality traits such as independence of judgement, self-confidence, attraction to complexity, aesthetic orientation, and risk-taking are used as measures of the creativity of individuals.[27] A meta-analysis by Gregory Feist showed that creative people tend to be "more open to new experiences, less conventional and less conscientious, more self-confident, self-accepting, driven, ambitious, dominant, hostile, and impulsive." Openness, conscientiousness, self-acceptance, hostility, and impulsivity had the strongest effects of the traits listed.[63] Within the framework of the Big Five model of personality, some consistent traits have emerged.[64] Openness to experience has been shown to be consistently related to a whole host of different assessments of creativity.[65] Among the other Big Five traits, research has demonstrated subtle differences between different domains of creativity. Compared to non-artists, artists tend to have higher levels of openness to experience and lower levels of conscientiousness, while scientists are more open to experience, conscientious, and higher in the confidence-dominance facets of extraversion compared to non-scientists.[63]

Self-report questionnaires

An alternative is using biographical methods. These methods use quantitative characteristics such as the number of publications, patents, or performances of a work. While this method was originally developed for highly creative personalities, today it is also available as self-report questionnaires supplemented with frequent, less outstanding creative behaviors such as writing a short story or creating your own recipes. For example, the Creative Achievement Questionnaire, a self-report test that measures creative achievement across 10 domains, was described in 2005 and shown to be reliable and valid when compared to other measures of creativity and to independent evaluation of creative output.[66] Besides the English original, it was also used in a Chinese,[67] French,[68] and German-speaking[69] version. It is the self-report questionnaire most frequently used in research.[67]

Intelligence

The potential relationship between creativity and intelligence has been of interest since the late 1900s, when a multitude of influential studies – from Getzels & Jackson,[70] Barron,[71] Wallach & Kogan,[72] and Guilford[73] – focused not only on creativity, but also on intelligence. This joint focus highlights both the theoretical and practical importance of the relationship: researchers are interested not only if the constructs are related, but also how and why.[74]

There are multiple theories accounting for their relationship, with the 3 main theories as follows:

 • Threshold Theory – Intelligence is a necessary, but not sufficient condition for creativity. There is a moderate positive relationship between creativity and intelligence until IQ ~120.[71][73]
 • Certification Theory – Creativity is not intrinsically related to intelligence. Instead, individuals are required to meet the requisite level intelligence in order to gain a certain level of education/work, which then in turn offers the opportunity to be creative. Displays of creativity are moderated by intelligence.[75]
 • Interference Theory – Extremely high intelligence might interfere with creative ability.[76]

Sternberg and O’Hara[77] proposed a framework of 5 possible relationships between creativity and intelligence:

 1. Creativity is a subset of intelligence
 2. Intelligence is a subset of creativity
 3. Creativity and intelligence are overlapping constructs
 4. Creativity and intelligence are part of the same construct (coincident sets)
 5. Creativity and intelligence are distinct constructs (disjoint sets)

Creativity as a subset of intelligence

A number of researchers include creativity, either explicitly or implicitly, as a key component of intelligence.

Examples of theories that include creativity as a subset of intelligence

 • Sternberg’s Theory of Successful intelligence[76][77][78] (see Triarchic theory of intelligence) includes creativity as a main component, and comprises 3 sub-theories: Componential (Analytic), Contextual (Practical), and Experiential (Creative). Experiential sub-theory – the ability to use pre-existing knowledge and skills to solve new and novel problems – is directly related to creativity.
 • The Cattell–Horn–Carroll theory includes creativity as a subset of intelligence. Specifically, it is associated with the broad group factor of long-term storage and retrieval (Glr). Glr narrow abilities relating to creativity include:[79] ideational fluency, associational fluency, and originality/creativity. Silvia et al.[80] conducted a study to look at the relationship between divergent thinking and verbal fluency tests, and reported that both fluency and originality in divergent thinking were significantly affected by the broad level Glr factor. Martindale[81] extended the CHC-theory in the sense that it was proposed that those individuals who are creative are also selective in their processing speed Martindale argues that in the creative process, larger amounts of information are processed more slowly in the early stages, and as the individual begins to understand the problem, the processing speed is increased.
 • The Dual Process Theory of Intelligence[82] posits a two-factor/type model of intelligence. Type 1 is a conscious process, and concerns goal directed thoughts, which are explained by g. Type 2 is an unconscious process, and concerns spontaneous cognition, which encompasses daydreaming and implicit learning ability. Kaufman argues that creativity occurs as a result of Type 1 and Type 2 processes working together in combination. The use of each type in the creative process can be used to varying degrees.

Intelligence as a subset of creativity

In this relationship model, intelligence is a key component in the development of creativity.

Theories of creativity that include intelligence as a subset of creativity

 • Sternberg & Lubart’s Investment Theory.[83][84] Using the metaphor of a stock market, they demonstrate that creative thinkers are like good investors – they buy low and sell high (in their ideas). Like under/low-valued stock, creative individuals generate unique ideas that are initially rejected by other people. The creative individual has to persevere, and convince the others of the ideas value. After convincing the others, and thus increasing the ideas value, the creative individual ‘sells high’ by leaving the idea with the other people, and moves onto generating another idea. According to this theory, six distinct, but related elements contribute to successful creativity: intelligence, knowledge, thinking styles, personality, motivation, and environment. Intelligence is just one of the six factors that can either solely, or in conjunction with the other five factors, generate creative thoughts.
 • Amabile’s Componential Model of Creativity.[85][86] In this model, there are 3 within-individual components needed for creativity – domain-relevant skills, creativity-relevant processes, and task motivation – and 1 component external to the individual: their surrounding social environment. Creativity requires a confluence of all components. High creativity will result when an individual is: intrinsically motivated, possesses both a high level of domain-relevant skills and has high skills in creative thinking, and is working in a highly creative environment.
 • Amusement Park Theoretical Model.[87] In this 4-step theory, both domain-specific and generalist views are integrated into a model of creativity. The researchers make use of the metaphor of the amusement park to demonstrate that within each of these creative levels, intelligence plays a key role:
  • To get into the amusement park, there are initial requirements (e.g., time/transport to go to the park). Initial requirements (like intelligence) are necessary, but not sufficient for creativity. They are more like prerequisites for creativity, and if an individual does not possess the basic level of the initial requirement (intelligence), then they will not be able to generate creative thoughts/behaviour.
  • Secondly are the subcomponents – general thematic areas – that increase in specificity. Like choosing which type of amusement park to visit (e.g. a zoo or a water park), these areas relate to the areas in which someone could be creative (e.g. poetry).
  • Thirdly, there are specific domains. After choosing the type of park to visit e.g. waterpark, you then have to choose which specific park to go to. Within the poetry domain, there are many different types (e.g. free verse, riddles, sonnet, etc.) that have to be selected from.
  • Lastly, there are micro-domains. These are the specific tasks that reside within each domain e.g. individual lines in a free verse poem / individual rides at the waterpark.

Creativity and intelligence as overlapping yet distinct constructs

This possible relationship concerns creativity and intelligence as distinct, but intersecting constructs.

Theories that include Creativity and Intelligence as Overlapping Yet Distinct Constructs

 • Renzulli’s Three-Ring Conception of Giftedness.[88] In this conceptualisation, giftedness occurs as a result from the overlap of above average intellectual ability, creativity, and task commitment. Under this view, creativity and intelligence are distinct constructs, but they do overlap under the correct conditions.
 • PASS theory of intelligence. In this theory, the planning component – relating to the ability to solve problems, make decisions and take action – strongly overlaps with the concept of creativity.[89]
 • Threshold Theory (TT). A number of previous research findings have suggested that a threshold exists in the relationship between creativity and intelligence – both constructs are moderately positively correlated up to an IQ of ~120. Above this threshold of an IQ of 120, if there is a relationship at all, it is small and weak.[70][71][90] TT posits that a moderate level of intelligence is necessary for creativity.

In support of the TT, Barron[71][91] reported finding a non-significant correlation between creativity and intelligence in a gifted sample; and a significant correlation in a non-gifted sample. Yamamoto[92] in a sample of secondary school children, reported a significant correlation between creativity and intelligence of r = .3, and reported no significant correlation when the sample consisted of gifted children. Fuchs-Beauchamp et al.[93] in a sample of preschoolers found that creativity and intelligence correlated from r = .19 to r = .49 in the group of children who had an IQ below the threshold; and in the group above the threshold, the correlations were r = <.12. Cho et al.[94] reported a correlation of .40 between creativity and intelligence in the average IQ group of a sample of adolescents and adults; and a correlation of close to r = .0 for the high IQ group. Jauk et al.[95] found support for the TT, but only for measures of creative potential; not creative performance.

Much modern day research reports findings against TT. Wai et al.[96] in a study using data from the longitudinal Study of Mathematically Precocious Youth – a cohort of elite students from early adolescence into adulthood – found that differences in SAT scores at age 13 were predictive of creative real-life outcomes 20 years later. Kim’s[97] meta-analysis of 21 studies did not find any supporting evidence for TT, and instead negligible correlations were reported between intelligence, creativity, and divergent thinking both below and above IQ's of 120. Preckel et al.,[98] investigating fluid intelligence and creativity, reported small correlations of r = .3 to r = .4 across all levels of cognitive ability.

Creativity and intelligence as coincident sets

Under this view, researchers posit that there are no differences in the mechanisms underlying creativity in those used in normal problem solving; and in normal problem solving, there is no need for creativity. Thus, creativity and Intelligence (problem solving) are the same thing. Perkins[99] referred to this as the ‘nothing-special’ view.

Weisberg & Alba[100] examined problem solving by having participants complete the 9-dot problem (see Thinking outside the box#Nine dots puzzle) – where the participants are asked to connect all 9 dots in the 3 rows of 3 dots using 4 straight lines or less, without lifting their pen or tracing the same line twice. The problem can only be solved if the lines go outside the boundaries of the square of dots. Results demonstrated that even when participants were given this insight, they still found it difficult to solve the problem, thus showing that to successfully complete the task it is not just insight (or creativity) that is required.

Creativity and intelligence as disjoint sets

In this view, creativity and intelligence are completely different, unrelated constructs.

Getzels and Jackson[70] administered 5 creativity measures to a group of 449 children from grades 6-12, and compared these test findings to results from previously administered (by the school) IQ tests. They found that the correlation between the creativity measures and IQ was r = .26. The high creativity group scored in the top 20% of the overall creativity measures, but were not included in the top 20% of IQ scorers. The high intelligence group scored the opposite: they scored in the top 20% for IQ, but were outside the top 20% scorers for creativity, thus showing that creativity and intelligence are distinct and unrelated.

However, this work has been heavily criticised. Wallach and Kogan[72] highlighted that the creativity measures were not only weakly related to one another (to the extent that they were no more related to one another than they were with IQ), but they seemed to also draw upon non-creative skills. McNemar[101] noted that there were major measurement issues, in that the IQ scores were a mixture from 3 different IQ tests.

Wallach and Kogan[72] administered 5 measures of creativity, each of which resulted in a score for originality and fluency; and 10 measures of general intelligence to 151 5th grade children. These tests were untimed, and given in a game-like manner (aiming to facilitate creativity). Inter-correlations between creativity tests were on average r = .41. Inter-correlations between intelligence measures were on average r = .51 with each other. Creativity tests and intelligence measures correlated r = .09.

Neuroscience

The neuroscience of creativity looks at the operation of the brain during creative behaviour. It has been addressed[102] in the article "Creative Innovation: Possible Brain Mechanisms." The authors write that "creative innovation might require coactivation and communication between regions of the brain that ordinarily are not strongly connected." Highly creative people who excel at creative innovation tend to differ from others in three ways:

Thus, the frontal lobe appears to be the part of the cortex that is most important for creativity.

This article also explored the links between creativity and sleep, mood and addiction disorders, and depression.

In 2005, Alice Flaherty presented a three-factor model of the creative drive. Drawing from evidence in brain imaging, drug studies and lesion analysis, she described the creative drive as resulting from an interaction of the frontal lobes, the temporal lobes, and dopamine from the limbic system. The frontal lobes can be seen as responsible for idea generation, and the temporal lobes for idea editing and evaluation. Abnormalities in the frontal lobe (such as depression or anxiety) generally decrease creativity, while abnormalities in the temporal lobe often increase creativity. High activity in the temporal lobe typically inhibits activity in the frontal lobe, and vice versa. High dopamine levels increase general arousal and goal directed behaviors and reduce latent inhibition, and all three effects increase the drive to generate ideas.[103] A 2015 study on creativity found that it involves the interaction of multiple neural networks, including those that support associative thinking, along with other default mode network functions.[104]

Working memory and the cerebellum

Vandervert[105] described how the brain's frontal lobes and the cognitive functions of the cerebellum collaborate to produce creativity and innovation. Vandervert's explanation rests on considerable evidence that all processes of working memory (responsible for processing all thought[106]) are adaptively modeled for increased efficiency by the cerebellum.[107] The cerebellum (consisting of 100 billion neurons, which is more than the entirety of the rest of the brain[108]) is also widely known to adaptively model all bodily movement for efficiency. The cerebellum's adaptive models of working memory processing are then fed back to especially frontal lobe working memory control processes[109] where creative and innovative thoughts arise.[110] (Apparently, creative insight or the "aha" experience is then triggered in the temporal lobe.[111])

According to Vandervert, the details of creative adaptation begin in "forward" cerebellar models which are anticipatory/exploratory controls for movement and thought. These cerebellar processing and control architectures have been termed Hierarchical Modular Selection and Identification for Control (HMOSAIC).[112] New, hierarchically arranged levels of the cerebellar control architecture (HMOSAIC) develop as mental mulling in working memory is extended over time. These new levels of the control architecture are fed forward to the frontal lobes. Since the cerebellum adaptively models all movement and all levels of thought and emotion,[113] Vandervert's approach helps explain creativity and innovation in sports, art, music, the design of video games, technology, mathematics, the child prodigy, and thought in general.

Essentially, Vandervert has argued that when a person is confronted with a challenging new situation, visual-spatial working memory and speech-related working memory are decomposed and re-composed (fractionated) by the cerebellum and then blended in the cerebral cortex in an attempt to deal with the new situation. With repeated attempts to deal with challenging situations, the cerebro-cerebellar blending process continues to optimize the efficiency of how working memory deals with the situation or problem.[114] Most recently, he has argued that this is the same process (only involving visual-spatial working memory and pre-language vocalization) that led to the evolution of language in humans.[115] Vandervert and Vandervert-Weathers have pointed out that this blending process, because it continuously optimizes efficiencies, constantly improves prototyping attempts toward the invention or innovation of new ideas, music, art, or technology.[116] Prototyping, they argue, not only produces new products, it trains the cerebro-cerebellar pathways involved to become more efficient at prototyping itself. Further, Vandervert and Vandervert-Weathers believe that this repetitive "mental prototyping" or mental rehearsal involving the cerebellum and the cerebral cortex explains the success of the self-driven, individualized patterning of repetitions initiated by the teaching methods of the Khan Academy. The model proposed by Vandervert has, however, received incisive critique from several authors.[117][118]

REM sleep

Creativity involves the forming of associative elements into new combinations that are useful or meet some requirement. Sleep aids this process.[119] REM rather than NREM sleep appears to be responsible.[120][121] This has been suggested to be due to changes in cholinergic and noradrenergic neuromodulation that occurs during REM sleep.[120] During this period of sleep, high levels of acetylcholine in the hippocampus suppress feedback from the hippocampus to the neocortex, and lower levels of acetylcholine and norepinephrine in the neocortex encourage the spread of associational activity within neocortical areas without control from the hippocampus.[122] This is in contrast to waking consciousness, where higher levels of norepinephrine and acetylcholine inhibit recurrent connections in the neocortex. It is proposed that REM sleep adds creativity by allowing "neocortical structures to reorganize associative hierarchies, in which information from the hippocampus would be reinterpreted in relation to previous semantic representations or nodes."[120]

Affect

Some theories suggest that creativity may be particularly susceptible to affective influence. As noted in voting behavior, the term "affect" in this context can refer to liking or disliking key aspects of the subject in question. This work largely follows from findings in psychology regarding the ways in which affective states are involved in human judgment and decision-making.[123]

Positive affect relations

According to Alice Isen, positive affect has three primary effects on cognitive activity:

 1. Positive affect makes additional cognitive material available for processing, increasing the number of cognitive elements available for association;
 2. Positive affect leads to defocused attention and a more complex cognitive context, increasing the breadth of those elements that are treated as relevant to the problem;
 3. Positive affect increases cognitive flexibility, increasing the probability that diverse cognitive elements will in fact become associated. Together, these processes lead positive affect to have a positive influence on creativity.

Barbara Fredrickson in her broaden-and-build model suggests that positive emotions such as joy and love broaden a person's available repertoire of cognitions and actions, thus enhancing creativity.

According to these researchers, positive emotions increase the number of cognitive elements available for association (attention scope) and the number of elements that are relevant to the problem (cognitive scope).

Various meta-analyses, such as Baas et al. (2008) of 66 studies about creativity and affect support the link between creativity and positive affect.[124][125] Research has shown that practicing creative leisure activities is interrelated with the emotional creativity.[126]

Computational creativity

Jürgen Schmidhuber's formal theory of creativity[127][128] postulates that creativity, curiosity, and interestingness are by-products of a simple computational principle for measuring and optimizing learning progress. Consider an agent able to manipulate its environment and thus its own sensory inputs. The agent can use a black box optimization method such as reinforcement learning to learn (through informed trial and error) sequences of actions that maximize the expected sum of its future reward signals. There are extrinsic reward signals for achieving externally given goals, such as finding food when hungry. But Schmidhuber's objective function to be maximized also includes an additional, intrinsic term to model "wow-effects." This non-standard term motivates purely creative behavior of the agent even when there are no external goals. A wow-effect is formally defined as follows. As the agent is creating and predicting and encoding the continually growing history of actions and sensory inputs, it keeps improving the predictor or encoder, which can be implemented as an artificial neural network or some other machine learning device that can exploit regularities in the data to improve its performance over time. The improvements can be measured precisely, by computing the difference in computational costs (storage size, number of required synapses, errors, time) needed to encode new observations before and after learning. This difference depends on the encoder's present subjective knowledge, which changes over time, but the theory formally takes this into account. The cost difference measures the strength of the present "wow-effect" due to sudden improvements in data compression or computational speed. It becomes an intrinsic reward signal for the action selector. The objective function thus motivates the action optimizer to create action sequences causing more wow-effects. Irregular, random data (or noise) do not permit any wow-effects or learning progress, and thus are "boring" by nature (providing no reward). Already known and predictable regularities also are boring. Temporarily interesting are only the initially unknown, novel, regular patterns in both actions and observations. This motivates the agent to perform continual, open-ended, active, creative exploration.

According to Schmidhuber, his objective function explains the activities of scientists, artists, and comedians.[129][130] For example, physicists are motivated to create experiments leading to observations obeying previously unpublished physical laws permitting better data compression. Likewise, composers receive intrinsic reward for creating non-arbitrary melodies with unexpected but regular harmonies that permit wow-effects through data compression improvements. Similarly, a comedian gets intrinsic reward for "inventing a novel joke with an unexpected punch line, related to the beginning of the story in an initially unexpected but quickly learnable way that also allows for better compression of the perceived data."[131] Schmidhuber argues that ongoing computer hardware advances will greatly scale up rudimentary artificial scientists and artists[clarification needed] based on simple implementations of the basic principle since 1990.[132] He used the theory to create low-complexity art[133] and an attractive human face.[134]

Creativity and mental health

A study by psychologist J. Philippe Rushton found creativity to correlate with intelligence and psychoticism.[135] Another study found creativity to be greater in schizotypal than in either normal or schizophrenic individuals. While divergent thinking was associated with bilateral activation of the prefrontal cortex, schizotypal individuals were found to have much greater activation of their right prefrontal cortex.[136] This study hypothesizes that such individuals are better at accessing both hemispheres, allowing them to make novel associations at a faster rate. In agreement with this hypothesis, ambidexterity is also associated with schizotypal and schizophrenic individuals. Three recent studies by Mark Batey and Adrian Furnham have demonstrated the relationships between schizotypal[137][138] and hypomanic personality[139] and several different measures of creativity.

Particularly strong links have been identified between creativity and mood disorders, particularly manic-depressive disorder (a.k.a. bipolar disorder) and depressive disorder (a.k.a. unipolar disorder). In Touched with Fire: Manic-Depressive Illness and the Artistic Temperament, Kay Redfield Jamison summarizes studies of mood-disorder rates in writers, poets, and artists. She also explores research that identifies mood disorders in such famous writers and artists as Ernest Hemingway (who shot himself after electroconvulsive treatment), Virginia Woolf (who drowned herself when she felt a depressive episode coming on), composer Robert Schumann (who died in a mental institution), and even the famed visual artist Michelangelo. A different case study suggested for Schumann a difference between bipolar disorder and "creative bipolarity".[140]

A study looking at 300,000 persons with schizophrenia, bipolar disorder, or unipolar depression, and their relatives, found overrepresentation in creative professions for those with bipolar disorder as well as for undiagnosed siblings of those with schizophrenia or bipolar disorder. There was no overall overrepresentation, but overrepresentation for artistic occupations, among those diagnosed with schizophrenia. There was no association for those with unipolar depression or their relatives.[141] Another case study suggested a difference between severe mood disorders and "creative melancholy", pointing out mild and moderate depression may inspire creative achievements while severe depression inhibits and may even destroy creative activity.[142]

Another study involving more than one million people, conducted by Swedish researchers at the Karolinska Institute, reported a number of correlations between creative occupations and mental illnesses. Writers had a higher risk of anxiety and bipolar disorders, schizophrenia, unipolar depression, and substance abuse, and were almost twice as likely as the general population to kill themselves. Dancers and photographers were also more likely to have bipolar disorder.[143]

As a group, those in the creative professions were no more likely to have psychiatric disorders than other people, although they were more likely to have a close relative with a disorder, including anorexia and, to some extent, autism, the Journal of Psychiatric Research reports.[143]

According to psychologist Robert Epstein, PhD, creativity can be obstructed through stress.[144]

Conversely, research has shown that creative activities such as art therapy, poetry writing, journaling, and reminiscence can promote mental well-being.[145]

Personality

Creativity can be expressed in a number of different forms, depending on unique people and environments. A number of different theorists have suggested models of the creative person. One model suggests that there are four "Creativity Profiles" that can help produce growth, innovation, speed, etc.[146]

(i) Incubate (Long-term Development)
(ii) Imagine (Breakthrough Ideas)
(iii) Improve (Incremental Adjustments)
(iv) Invest (Short-term Goals)

Research by Dr Mark Batey of the Psychometrics at Work Research Group at Manchester Business School has suggested that the creative profile can be explained by four primary creativity traits with narrow facets within each

(i) "Idea Generation" (Fluency, Originality, Incubation and Illumination)
(ii) "Personality" (Curiosity and Tolerance for Ambiguity)
(iii) "Motivation" (Intrinsic, Extrinsic and Achievement)
(iv) "Confidence" (Producing, Sharing and Implementing)

This model was developed in a sample of 1000 working adults using the statistical techniques of Exploratory Factor Analysis followed by Confirmatory Factor Analysis by Structural Equation Modelling.[147]

An important aspect of the creativity profiling approach is to account for the tension between predicting the creative profile of an individual, as characterised by the psychometric approach, and the evidence that team creativity is founded on diversity and difference.[148]

One characteristic of creative people, as measured by some psychologists, is what is called divergent production. Divergent production is the ability of a person to generate a diverse assortment, yet an appropriate amount of responses to a given situation.[149] One way of measuring divergent production is by administering the Torrance Tests of Creative Thinking.[150] The Torrance Tests of Creative Thinking assesses the diversity, quantity, and appropriateness of participants responses to a variety of open-ended questions.

Other researchers of creativity see the difference in creative people as a cognitive process of dedication to problem solving and developing expertise in the field of their creative expression. Hard working people study the work of people before them and within their current area, become experts in their fields, and then have the ability to add to and build upon previous information in innovative and creative ways. In a study of projects by design students, students who had more knowledge on their subject on average had greater creativity within their projects.[151]

The aspect of motivation within a person's personality may predict creativity levels in the person. Motivation stems from two different sources, intrinsic and extrinsic motivation. Intrinsic motivation is an internal drive within a person to participate or invest as a result of personal interest, desires, hopes, goals, etc. Extrinsic motivation is a drive from outside of a person and might take the form of payment, rewards, fame, approval from others, etc. Although extrinsic motivation and intrinsic motivation can both increase creativity in certain cases, strictly extrinsic motivation often impedes creativity in people.[152]

From a personality-traits perspective, there are a number of traits that are associated with creativity in people.[153] Creative people tend to be more open to new experiences, are more self-confident, are more ambitious, self-accepting, impulsive, driven, dominant, and hostile, compared to people with less creativity.

From an evolutionary perspective, creativity may be a result of the outcome of years of generating ideas. As ideas are continuously generated, the need to evolve produces a need for new ideas and developments. As a result, people have been creating and developing new, innovative, and creative ideas to build our progress as a society.[154]

In studying exceptionally creative people in history, some common traits in lifestyle and environment are often found. Creative people in history usually had supportive parents, but rigid and non-nurturing. Most had an interest in their field at an early age, and most had a highly supportive and skilled mentor in their field of interest. Often the field they chose was relatively uncharted, allowing for their creativity to be expressed more in a field with less previous information. Most exceptionally creative people devoted almost all of their time and energy into their craft, and after about a decade had a creative breakthrough of fame. Their lives were marked with extreme dedication and a cycle of hard-work and breakthroughs as a result of their determination.[155]

Another theory of creative people is the investment theory of creativity. This approach suggest that there are many individual and environmental factors that must exist in precise ways for extremely high levels of creativity opposed to average levels of creativity. In the investment sense, a person with their particular characteristics in their particular environment may see an opportunity to devote their time and energy into something that has been overlooked by others. The creative person develops an undervalued or under-recognised idea to the point that it is established as a new and creative idea. Just like in the financial world, some investments are worth the buy in, while others are less productive and do not build to the extent that the investor expected. This investment theory of creativity views creativity in a unique perspective compared to others, by asserting that creativity might rely to some extent on the right investment of effort being added to a field at the right time in the right way.[156]

Malevolent creativity

So called malevolent creativity is associated with the "dark side" of creativity.[157] This type of creativity is not typically accepted within society and is defined by the intention to cause harm to others through original and innovative means. Malevolent creativity should be distinguished from negative creativity in that negative creativity may unintentionally cause harm to others, whereas malevolent creativity is explicitly malevolently motivated. While it is often associated with criminal behaviour, it can also be observed in ordinary day-to-day life as lying, cheating and betrayal.[158]

Crime

Malevolent creativity is often a key contributor to crime and in its most destructive form can even manifest as terrorism. As creativity requires deviating from the conventional, there is a permanent tension between being creative and producing products that go too far and in some cases to the point of breaking the law. Aggression is a key predictor of malevolent creativity, and studies have also shown that increased levels of aggression also correlates to a higher likelihood of committing crime.[159]

Predictive factors

Although everyone shows some levels of malevolent creativity under certain conditions, those that have a higher propensity towards it have increased tendencies to deceive and manipulate others to their own gain. While malevolent creativity appears to dramatically increase when an individual is placed under unfair conditions, personality, particularly aggressiveness, is also a key predictor in anticipating levels of malevolent thinking. Researchers Harris and Reiter-Palmon investigated the role of aggression in levels of malevolent creativity, in particular levels of implicit aggression and the tendency to employ aggressive actions in response to problem solving. The personality traits of physical aggression, conscientiousness, emotional intelligence and implicit aggression all seem to be related with malevolent creativity.[157] Harris and Reiter-Palmon's research showed that when subjects were presented with a problem that triggered malevolent creativity, participants high in implicit aggression and low in premeditation expressed the largest number of malevolently-themed solutions. When presented with the more benign problem that triggered prosocial motives of helping others and cooperating, those high in implicit aggression, even if they were high in impulsiveness, were far less destructive in their imagined solutions. They concluded premeditation, more than implicit aggression controlled an individual’s expression of malevolent creativity.[160]

The current measure for malevolent creativity is the 13-item test Malevolent Creativity Behaviour Scale (MCBS) [158]

Cultural differences in creativity

Creativity is viewed differently in different countries.[161] For example, cross-cultural research centred on Hong Kong found that Westerners view creativity more in terms of the individual attributes of a creative person, such as their aesthetic taste, while Chinese people view creativity more in terms of the social influence of creative people e.g. what they can contribute to society.[162] Mpofu et al. surveyed 28 African languages and found that 27 had no word which directly translated to 'creativity' (the exception being Arabic).[163] The principle of linguistic relativity, i.e. that language can affect thought, suggests that the lack of an equivalent word for 'creativity' may affect the views of creativity among speakers of such languages. However, more research would be needed to establish this, and there is certainly no suggestion that this linguistic difference makes people any less (or more) creative; Africa has a rich heritage of creative pursuits such as music, art, and storytelling. Nevertheless, it is true that there has been very little research on ideas of creativity in Africa,[164] and there has also been very little research in Latin America.[165] Creativity has been more thoroughly researched in the northern hemisphere, but here again there are cultural differences, even between countries or groups of countries in close proximity. For example, in Scandinavian countries, creativity is seen as an individual attitude which helps in coping with life's challenges,[166] while in Germany, creativity is seen more as a process that can be applied to help solve problems.[167]

Organizational creativity

Training meeting in an eco-design stainless steel company in Brazil. The leaders among other things wish to cheer and encourage the workers in order to achieve a higher level of creativity.

It has been the topic of various research studies to establish that organizational effectiveness depends on the creativity of the workforce to a large extent. For any given organization, measures of effectiveness vary, depending upon its mission, environmental context, nature of work, the product or service it produces, and customer demands. Thus, the first step in evaluating organizational effectiveness is to understand the organization itself — how it functions, how it is structured, and what it emphasizes.

Amabile[168] argued that to enhance creativity in business, three components were needed:

 • Expertise (technical, procedural and intellectual knowledge),
 • Creative thinking skills (how flexibly and imaginatively people approach problems),
 • and Motivation (especially intrinsic motivation).

There are two types of motivation:

Six managerial practices to encourage motivation are:

 • Challenge – matching people with the right assignments;
 • Freedom – giving people autonomy choosing means to achieve goals;
 • Resources – such as time, money, space, etc. There must be balance fit among resources and people;
 • Work group features – diverse, supportive teams, where members share the excitement, willingness to help, and recognize each other's talents;
 • Supervisory encouragement – recognitions, cheering, praising;
 • Organizational support – value emphasis, information sharing, collaboration.

Nonaka, who examined several successful Japanese companies, similarly saw creativity and knowledge creation as being important to the success of organizations.[169] In particular, he emphasized the role that tacit knowledge has to play in the creative process.

In business, originality is not enough. The idea must also be appropriate—useful and actionable.[170][171] Creative competitive intelligence is a new solution to solve this problem. According to Reijo Siltala it links creativity to innovation process and competitive intelligence to creative workers.

Creativity can be encouraged in people and professionals and in the workplace. It is essential for innovation, and is a factor affecting economic growth and businesses. In 2013, the sociologist Silvia Leal Martín, using the Innova 3DX method, suggested measuring the various parameters that encourage creativity and innovation: corporate culture, work environment, leadership and management, creativity, self-esteem and optimism, locus of control and learning orientation, motivation, and fear.[172]

Similarly, social psychologists, organizational scientists, and management scientists who conduct extensive research on the factors that influence creativity and innovation in teams and organizations have developed integrative theoretical models that emphasize the roles of team composition, team processes, and organizational culture, as well as the mutually reinforcing relationships between them in promoting innovation.[173][174][175][176]

The investigation by Loo (2017) [177] on creative working in the knowledge economy brings together studies of creativity as delineated in this web page. It offers connections with the sections on the ‘”Four C” model’, ‘Theories of creative processes’, ‘Creativity as a subset of intelligence’, ‘Creativity and personality’, and ‘In organisations’ It is the last section that the investigation addresses.

Research studies of the knowledge economy may be classified into three levels: macro, meso and micro. Macro studies refer to investigations at a societal or transnational dimension. Meso studies focus on organisations. Micro investigations centre on the minutiae workings of workers. There is also an interdisciplinary dimension such as research from businesses (e.g. Burton-Jones, 1999; Drucker, 1999), economics (e.g. Cortada, 1998; Reich, 2001; Florida, 2003), education (e.g. Farrell and Fenwick, 2007; Brown, Lauder and Ashton, 2011), human resource management (e.g. Davenport, 2005), knowledge and organizational management (Alvesson, 2004; Defillippi, Arthur and Lindsay, 2006; Orr, Nutley, Russell, Bain, Hacking and Moran, 2016), sociology, psychology, and knowledge economy-related sectors – especially information technology (IT) software (e.g. O’Riain, 2004; Nerland, 2008) and advertising (e.g. Grabher, 2004; Lury, 2004) (Loo, 2017).

Loo (2017) studies how individual workers in the knowledge economy use their creativity and know-how in the advertising and IT software sectors. It examines this phenomenon across three developed countries of England, Japan and Singapore to observe global perspectives. Specifically, the study uses qualitative data from semi-structured interviews of the related professionals in the roles of creative directing and copywriting (in advertising), and systems software developing and software programme managing.

The study offers a conceptual framework (Loo, 2017, p. 49) of a two-dimensional matrix of individual and collaborative working styles, and single and multi-contexts. The investigation draws on literature sources from the four disciplines of economics (e.g. Reich, 2001; Quah, 2002), management (e.g. ,Drucker, 1994; Nonaka and Takeuchi, 1995; von Hippel, 2006), sociology (e.g. Zuboff, 1988; Bell, 1973; Lash and Urry, 1994; Castells, 2000; Knorr Cetina, 2005), and psychology (e.g. Gardner, 1984; Csikszentmihalyi, 1988; Sternberg, Kaufman and Pretz, 2004). The themes arising from the analysis of knowledge work and creativity literature serve to create a distinct theoretical framework of creative knowledge work. These workers apply their cognitive abilities, creative personalities and skill sets in the areas of science, technology, or culture industries to invent or discover new possibilities – e.g. a medium, product or service. These work activities may be done individually or collectively. Education, training and ‘encultured environments’ are necessary for the performance of these creative activities. Acts of creativity are viewed as asking new questions over and above those questions asked by an intelligent person, seeking novelty when reviewing a situation (Gardner, 1993), and creating something that is different and novel, i.e. a ‘variation’ on the idea of existing ideas in a domain (Csikszentmihalyi, 1988). This framework is evidenced by the empirical chapters on the micro-workings of creative workers in the two knowledge economy sectors from global perspectives.

This investigation identifies a definition of creative work, three types of work and the necessary conditions for it to occur. These workers use a combination of creative applications including anticipatory imagination, problem-solving, problem seeking, and generating ideas and aesthetic sensibilities. Taking aesthetic sensibilities as an example, for a creative director in the advertising industry, it is a visual imagery whether still or moving via a camera lens, and for a software programmer, it is the innovative technical expertise in which the software is written. There are specific creative applications for each of the sectors such as emotional connection in the advertising sector, and the power of expression and sensitivity in the IT software sector. In addition to the creative applications, creative workers require abilities and aptitudes to carry out their roles. Passion for one’s job is generic. For copywriters, this passion is identified with fun, enjoyment and happiness alongside attributes such as honesty (regarding the product), confidence, and patience in finding the appropriate copy. Knowledge is also required in the disciplines of the humanities (e.g. literature), the creative arts (e.g. painting and music) and technical-related know-how (e.g. mathematics, computer sciences and physical sciences). In the IT software, technical knowledge of computer languages (e.g. C++) is especially significant for programmers whereas the degree of technical expertise may be less for a programme manager, as only knowledge of the relevant language is necessary to understand the issues for communicating with the team of developers and testers.

There are three types of work. One is intra-sectoral (e.g. ‘general sponge’ and ’in tune with the zeitgeist’ [advertising], and ‘power of expression’ and ‘sensitivity’ [IT software]). The second is inter-sectoral (e.g. ‘integration of advertising activities’ [advertising], and ‘autonomous decentralized systems’ [ADS] [IT software]). The third relates to changes in culture/practices in the sectors (e.g. ‘three-dimensional trust’ and ‘green credentials’ [advertising], and ‘collaboration with HEIs and industry’ and ‘ADS system in the Tokyo train operator’ [IT software]).

The necessary conditions for creative work to exist are a supportive environment such as supportive information, communications and electronic technologies (ICET) infrastructure, training, work environment and education.

This investigation has implications for lifelong learning of these workers informally and formally. Teaching institutions need to offer multi-disciplinary knowledge of humanities, arts and sciences and it has impacts on the programme structure, delivery approaches and assessments. At a macro level, governments need to offer a rich diet of cultural activities, outdoor activities and sports fixtures that inform potential creative workers in the areas of video gaming and advertising. This study has implications for work organisations that support and encourage collaborative working alongside individual working, offer opportunities to engage in continuous professional development (formally and informally), and foster an environment, which promotes experiential functioning and supports experimentation.

Team composition

Diversity between team members’ backgrounds and knowledge can increase team creativity by expanding the total collection of unique information that is available to the team and introducing different perspectives that can integrate in novel ways. However, under some conditions, diversity can also decrease team creativity by making it more difficult for team members to communicate about ideas and causing interpersonal conflicts between those with different perspectives.[178] Thus, the potential advantages of diversity must be supported by appropriate team processes and organizational cultures in order to enhance creativity.[173][174][175][176][179][180]

Team processes

Team communication norms, such as respecting others’ expertise, paying attention to others’ ideas, expecting information sharing, tolerating disagreements, negotiating, remaining open to others’ ideas, learning from others, and building on each other’s ideas, increase team creativity by facilitating the social processes involved with brainstorming and problem solving. Through these processes, team members are able to access their collective pool of knowledge, reach shared understandings, identify new ways of understanding problems or tasks, and make new connections between ideas. Engaging in these social processes also promotes positive team affect, which facilitates collective creativity.[173][175][176][179]

Organizational culture

Supportive and motivational environments that create psychological safety by encouraging risk taking and tolerating mistakes increase team creativity as well.[173][174][175][176] Organizations in which help-seeking, help giving, and collaboration are rewarded promote innovation by providing opportunities and contexts in which team processes that lead to collective creativity can occur.[181] Additionally, leadership styles that downplay status hierarchies or power differences within an organization and empower people to speak up about their ideas or opinions also help to create cultures that are conducive to creativity.[173][174][175][176]

Constraints

There is a long standing debate on how material constraints (e.g., lack of money, materials, or equipment) affect creativity. In psychological and managerial research, two competing views in this regard prevail. In one view, many scholars propose a negative effect of material constraints on innovation and claim that material constraints starve creativity.[182] The proponents of this view argue that adequate material resources are needed to engage in creative activities like experimenting with new solutions and idea exploration.[182] In an opposing view, scholars assert that people tend to stick to established routines or solutions as long as they are not forced to deviate from them by constraints.[183][184][185] In this sense, Neren posits that scarcity is an important driver of creativity.[186] Consistently, Gibbert and Scranton demonstrated how material constraints facilitated the development of jet engines in World War II.[187]

To reconcile these competing views, contingency models were proposed.[188][189][190] The rationale behind these models is that certain contingency factors (e.g., creativity climate or creativity relevant skills) influence the relationship between constraints and creativity.[188] These contingency factors reflect the need for higher levels of motivation and skills when working on creative tasks under constraints.[188] Depending on these contingency factors, there is either a positive or negative relationship between constraints and creativity.[188][189]

Economic views

Economic approaches to creativity have focussed on three aspects — the impact of creativity on economic growth, methods of modelling markets for creativity, and the maximisation of economic creativity (innovation).

In the early 20th century, Joseph Schumpeter introduced the economic theory of creative destruction, to describe the way in which old ways of doing things are endogenously destroyed and replaced by the new. Some economists (such as Paul Romer) view creativity as an important element in the recombination of elements to produce new technologies and products and, consequently, economic growth. Creativity leads to capital, and creative products are protected by intellectual property laws.

Mark A. Runco and Daniel Rubenson have tried to describe a "psychoeconomic" model of creativity.[191] In such a model, creativity is the product of endowments and active investments in creativity; the costs and benefits of bringing creative activity to market determine the supply of creativity. Such an approach has been criticised for its view of creativity consumption as always having positive utility, and for the way it analyses the value of future innovations.[192]

The creative class is seen by some to be an important driver of modern economies. In his 2002 book, The Rise of the Creative Class, economist Richard Florida popularized the notion that regions with "3 T's of economic development: Technology, Talent and Tolerance" also have high concentrations of creative professionals and tend to have a higher level of economic development.

Fostering creativity

Several different researchers have proposed methods of increasing the creativity of an individual. Such ideas range from the psychological-cognitive, such as Osborn-Parnes Creative Problem Solving Process, Synectics, science-based creative thinking, Purdue Creative Thinking Program, and Edward de Bono's lateral thinking; to the highly structured, such as TRIZ (the Theory of Inventive Problem-Solving) and its variant Algorithm of Inventive Problem Solving (developed by the Russian scientist Genrich Altshuller), and Computer-Aided morphological analysis.

Daniel Pink, in his 2005 book A Whole New Mind, repeating arguments posed throughout the 20th century, argues that we are entering a new age where creativity is becoming increasingly important. In this conceptual age, we will need to foster and encourage right-directed thinking (representing creativity and emotion) over left-directed thinking (representing logical, analytical thought). However, this simplification of 'right' versus 'left' brain thinking is not supported by the research data.[193]

Nickerson[194] provides a summary of the various creativity techniques that have been proposed. These include approaches that have been developed by both academia and industry:

 1. Establishing purpose and intention
 2. Building basic skills
 3. Encouraging acquisitions of domain-specific knowledge
 4. Stimulating and rewarding curiosity and exploration
 5. Building motivation, especially internal motivation
 6. Encouraging confidence and a willingness to take risks
 7. Focusing on mastery and self-competition
 8. Promoting supportable beliefs about creativity
 9. Providing opportunities for choice and discovery
 10. Developing self-management (metacognitive skills)
 11. Teaching techniques and strategies for facilitating creative performance
 12. Providing balance

Managing the need for closure

Experiments suggest the need for closure of task participants, whether as a reflection of personality or induced (through time pressure), negatively impacts creativity.[195] Accordingly, it has been suggested that reading fiction, which can reduce the cognitive need for closure, may help to encourage creativity.[196]

Education policies

Some see the conventional system of schooling as stifling of creativity and attempt (particularly in the preschool/kindergarten and early school years) to provide a creativity-friendly, rich, imagination-fostering environment for young children.[194][197][198] Researchers have seen this as important because technology is advancing our society at an unprecedented rate and creative problem solving will be needed to cope with these challenges as they arise.[198] In addition to helping with problem solving, creativity also helps students identify problems where others have failed to do so.[194][197][199] See the Waldorf School as an example of an education program that promotes creative thought.

Promoting intrinsic motivation and problem solving are two areas where educators can foster creativity in students. Students are more creative when they see a task as intrinsically motivating, valued for its own sake.[197][198][200][201] To promote creative thinking, educators need to identify what motivates their students and structure teaching around it. Providing students with a choice of activities to complete allows them to become more intrinsically motivated and therefore creative in completing the tasks.[194][202]

Teaching students to solve problems that do not have well defined answers is another way to foster their creativity. This is accomplished by allowing students to explore problems and redefine them, possibly drawing on knowledge that at first may seem unrelated to the problem in order to solve it.[194][197][198][200] In adults, mentoring individuals is another way to foster their creativiy.[203] However, the benefits of mentoring creativity apply only to creative contributions considered great in a given field, not to everyday creative expression.[69]

Scotland

In the Scottish education system, creativity is identified as a core skillset for learning, life and work and is defined as “a process which generates ideas that have value to the individual. It involves looking at familiar things with a fresh eye, examining problems with an open mind, making connections, learning from mistakes and using imagination to explore new possibilities.” [1] The need to develop a shared language and understanding of creativity and its role across every aspect of learning, teaching and continuous improvement was identified as a necessary aim [2] and a set of four skills is used to allow educators to discuss and develop creativity skills across all subjects and sectors of education – curiosity, open—mindedness, imagination and problem solving. [3] Distinctions are made between creative learning (when learners are using their creativity skills), creative teaching (when educators are using their creativity skills) and creative change (when creativity skills are applied to planning and improvement). [4] Scotland’s national Creative Learning Plan [5] supports the development of creativity skills in all learners and of educators’ expertise in developing creativity skills. A range of resources have been created to support and assess this [6] including a national review of creativity across learning by Her Majesty’s Inspectorate for Education. [7]

Academic journals

See also

Notes

 1. ^ a b c d e Runco, Mark A.; Albert, Robert S. (2010). "Creativity Research". In James C. Kaufman; Robert J. Sternberg (eds.). The Cambridge Handbook of Creativity. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-73025-9.
 2. ^ "And eke Job saith, that in hell is no order of rule. And albeit that God hath created all things in right order, and nothing without order, but all things be ordered and numbered, yet nevertheless they that be damned be not in order, nor hold no order."
 3. ^ Mumford, M. D. (2003). "Where have we been, where are we going? Taking stock in creativity research". Creativity Research Journal. 15 (2–3): 107–120. doi:10.1080/10400419.2003.9651403.
 4. ^ Sternberg, Robert J. (2011). "Creativity". Cognitive Psychology (6 ed.). Cengage Learning. p. 479. ISBN 978-1-133-38701-5.
 5. ^ Meusburger, Peter (2009). "Milieus of Creativity: The Role of Places, Environments and Spatial Contexts". In Meusburger, P.; Funke, J.; Wunder, E. (eds.). Milieus of Creativity: An Interdisciplinary Approach to Spatiality of Creativity. Springer. ISBN 978-1-4020-9876-5.
 6. ^ Torrance, Paul. "Verbal Tests. Forms A and B-Figural Tests, Forms A and B.". The Torrance Tests of Creative Thinking-Norms-Technical Manual Research Edition. Princeton, New Jersey: Personnel Press. p. 6.
 7. ^ Amabile, Teresa M.; Pratt, Michael G. (2016). "The dynamic componential model of creativity and innovation in organizations: Making progress, making meaning". Research in Organizational Behavior. 36: 157–183. doi:10.1016/j.riob.2016.10.001.
 8. ^ OECD/Eurostat (2018). Oslo Manual 2018: Guidelines for Collecting, Reporting and Using Data on Innovation (4th ed.). Paris/Luxembourg: OECD/Eurostat. p. 44.
 9. ^ Rhodes, Mel (1961). "An Analysis of Creativity". The Phi Delta Kappan. 42 (7): 305–310. JSTOR 20342603.
 10. ^ Gabora, Liane (1997). "The Origin and Evolution of Culture and Creativity". Journal of Memetics – Evolutionary Models of Information Transmission. 1.
 11. ^ a b Sternberg, Robert J. (2009). Jaime A. Perkins; Dan Moneypenny; Wilson Co (eds.). Cognitive Psychology. CENGAGE Learning. p. 468. ISBN 978-0-495-50629-4.
 12. ^ a b c Władysław Tatarkiewicz, A History of Six Ideas: an Essay in Aesthetics, p. 244.
 13. ^ Albert, R. S.; Runco, M. A. (1999). ":A History of Research on Creativity". In Sternberg, R. J. (ed.). Handbook of Creativity. Cambridge University Press.
 14. ^ Plato, The Republic, Book X – wikisource:The Republic/Book X
 15. ^ Albert, R. S.; Runco, M. A. (1999). ":A History of Research on Creativity". In Sternberg, R. J. (ed.). Handbook of Creativity. Cambridge University Press. p. 5.
 16. ^ a b Niu, Weihua; Sternberg, Robert J. (2006). "The Philosophical Roots of Western and Eastern Conceptions of Creativity" (PDF). Journal of Theoretical and Philosophical Psychology. 26 (1–2): 18–38. doi:10.1037/h0091265. Archived from the original (PDF) on 18 December 2011. Retrieved 23 October 2010.; cf. Michel Weber, "Creativity, Efficacy and Vision: Ethics and Psychology in an Open Universe," in Michel Weber and Pierfrancesco Basile (eds.), Subjectivity, Process, and Rationality, Frankfurt/Lancaster, ontos verlag, Process Thought XIV, 2006, pp. 263-281.
 17. ^ a b c Dacey, John (1999). "Concepts of Creativity: A history". In Mark A. Runco; Steven R. Pritzer (eds.). Encyclopedia of Creativity, Vol. 1. Elsevier. ISBN 978-0-12-227076-5.
 18. ^ a b c Albert, R. S.; Runco, M. A. (1999). ":A History of Research on Creativity". In Sternberg, R. J. (ed.). Handbook of Creativity. Cambridge University Press. p. 6.
 19. ^ "Humanism - Rome Reborn: The Vatican Library & Renaissance Culture | Exhibitions - Library of Congress". www.loc.gov. 1993-01-08. Retrieved 2015-11-23.
 20. ^ "Leonardo da Vinci | Italian artist, engineer, and scientist". Encyclopædia Britannica. Retrieved 2015-11-23.
 21. ^ Tatarkiewicz, Władysław (1980). A History of Six Ideas: an Essay in Aesthetics. Translated from the Polish by Christopher Kasparek, The Hague: Martinus Nijhoff.
 22. ^ Wallas, G. (1926). Art of Thought.
 23. ^ Simonton, D. K. (1999). Origins of genius: Darwinian perspectives on creativity. Oxford University Press.
 24. ^ Whitehead, Alfred North (1978). Process and reality : an essay in cosmology ; Gifford Lectures delivered in the University of Edinburgh during the session 1927–28 (Corrected ed.). New York: Free Press. ISBN 978-0-02-934580-1.
 25. ^ Meyer, Steven (2005). "Introduction: Whitehead Now". Configurations. 1 (13): 1–33. doi:10.1353/con.2007.0010.. Cf. Michel Weber and Will Desmond (eds.). Handbook of Whiteheadian Process Thought (Frankfurt / Lancaster, Ontos Verlag, Process Thought X1 & X2, 2008) and Ronny Desmet & Michel Weber (edited by), Whitehead. The Algebra of Metaphysics. Applied Process Metaphysics Summer Institute Memorandum, Louvain-la-Neuve, Les Éditions Chromatika, 2010.
 26. ^ Hargreaves, H. L. (1927). "The faculty of imagination: An enquiry concerning the existence of a general faculty, or group factor, of imagination". British Journal of Psychology. Monograph Supplement 3: 1–74.
 27. ^ a b Sternberg, R. J.; Lubart, T. I. (1999). "The Concept of Creativity: Prospects and Paradigms". In Sternberg, R. J. (ed.). Handbook of Creativity. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-57285-9.
 28. ^ a b Kozbelt, Aaron; Beghetto, Ronald A.; Runco, Mark A. (2010). "Theories of Creativity". In James C. Kaufman; Robert J. Sternberg (eds.). The Cambridge Handbook of Creativity. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-73025-9.
 29. ^ Kaufman, James C.; Beghetto, Ronald A. (2009). "Beyond Big and Little: The Four C Model of Creativity". Review of General Psychology. 13 (1): 1–12. doi:10.1037/a0013688.
 30. ^ Boden, Margaret (2004). The Creative Mind: Myths And Mechanisms. Routledge. ISBN 978-0-297-82069-7.
 31. ^ Robinson, Ken (1998). All our futures: Creativity, culture, education (PDF). National Advisory Committee on Creative and Cultural Education. Archived from the original (PDF) on 16 October 2014. Retrieved 2 October 2010.
 32. ^ a b Craft, Anna (2001). "'Little C' creativity". In Craft, A.; Jeffrey, B.; Leibling, M. (eds.). Creativity in education. Continuum International. ISBN 978-0-8264-4863-7.
 33. ^ Csíkszentmihályi, Mihály (1996). Creativity:Flow and the Psychology of Discovery and Invention. Harper Collins. ISBN 978-0-06-092820-9.
 34. ^ Simonton, D. K. (1997). "Creative Productivity: A Predictive and Explanatory Model of Career Trajectories and Landmarks". Psychological Review. 104 (1): 66–89. doi:10.1037/0033-295X.104.1.66.
 35. ^ Smith, S. M. (2011). "Incubation". In M. A. Runco; S. R. Pritzker (eds.). Encyclopedia of Creativity Volume I (2nd ed.). Academic Press. pp. 653–657. ISBN 978-0-12-375039-6.
 36. ^ Ward, T. (2003). "Creativity". In Nagel, L. (ed.). Encyclopaedia of Cognition. New York: Macmillan.
 37. ^ Smith, Steven M. (1995). "Fixation, Incubation, and Insight in Memory and Creative Thinking". In Steven M. Smith; Thomas B. Ward; Ronald A. Finke (eds.). The Creative Cognition Approach. MIT Press.
 38. ^ "Anderson, J. R. (2000). Cognitive psychology and its implications. Worth Publishers. ISBN 978-0-7167-1686-0.
 39. ^ Csikszentmihalyi, Mihaly (1996). Creativity : Flow and the Psychology of Discovery and Invention. New York: Harper Perennial. ISBN 0-06-092820-4
 40. ^ a b Guilford, J. P. (1967). The Nature of Human Intelligence.
 41. ^ "The Relationship Between Individual Creativity Andcollective Intelligence in Modern Chinese Society". Knowledge Cultures. 7 (2): 35. 2019. doi:10.22381/kc7220197. ISSN 2327-5731.
 42. ^ Ward, T.B. (1995). What’s old about new ideas. In S. M. Smith, T. B. Ward & R. A. & Finke (Eds.) The creative cognition approach, 157–178, London: MIT Press.
 43. ^ Weisberg, R. W. (1993). Creativity: Beyond the myth of genius. Freeman. ISBN 978-0-7167-2119-2.
 44. ^ Helie S.; Sun R. (2010). "Incubation, insight, and creative problem solving: A unified theory and a connectionist model". Psychological Review. 117 (3): 994–1024. CiteSeerX 10.1.1.405.2245. doi:10.1037/a0019532. PMID 20658861.
 45. ^ Koestler, A. (1964). The Act of Creation. London: Pan Books. ISBN 978-0-330-73116-4.
 46. ^ Gabora, L. & Saab, A. (2011). Creative interference and states of potentiality in analogy problem solving. Proceedings of the Annual Meeting of the Cognitive Science Society. July 20–23, 2011, Boston MA.
 47. ^ Roese, N. J. & Olson, J. M. (1995). What Might Have Been: The Social Psychology of Counterfactual Thinking. Mahwah, New Jersey: Erlbaum
 48. ^ Markman, K. Klein, W. & Suhr, E. (eds) (2009). Handbook of mental simulation and the human imagination. Hove, Psychology Press
 49. ^ Byrne, R. M. J. (2005). The Rational Imagination: How People Create Counterfactual Alternatives to Reality. Cambridge, MA: MIT Press.
 50. ^ Snyder, Allan (2004). "The creativity quotient: An objective scoring of ideational fluency". Creativity Research Journal. 16 (4): 415–419. doi:10.1080/10400410409534552.
 51. ^ a b Sternberg, Robert J.; Grigorenko, Elena L. (8 June 2010). "Guilford's Structure of Intellect Model and Model of Creativity: Contributions and Limitations". Creativity Research Journal. 13 (3–4): 309–316. doi:10.1207/s15326934crj1334_08. ISSN 1040-0419.
 52. ^ Guilford, J. P. (1957). "Creative abilities in the arts". Psychological Review. 64 (2): 110–118. doi:10.1037/h0048280. ISSN 1939-1471.
 53. ^ (Torrance, 1974)
 54. ^ Kim, Kyung Hee (2006). "Can We Trust Creativity Tests?" (PDF). 18. Lawrence Erlbaum Associates. Cite journal requires |journal= (help)
 55. ^ Kim, K. H. (2006). "Can We Trust Creativity Tests? A Review of the Torrance Tests of Creative Thinking (TTCT)". Creativity Research Journal. 18: 3–14. doi:10.1207/s15326934crj1801_2.
 56. ^ a b Zeng, L.; Proctor, R. W.; Salvendy, G. (2011). "Can Traditional Divergent Thinking Tests Be Trusted in Measuring and Predicting Real-World Creativity?". Creativity Research Journal. 23: 24–37. doi:10.1080/10400419.2011.545713.
 57. ^ Forster, E. A., & Dunbar, K. N. (2009). Creativity evaluation through latent semantic analysis. In Proceedings of the 31st Annual meeting of the Cognitive Science Society (pp. 602–607).
 58. ^ Harbison, I. J., & Haarmann, H. (2014). Automated scoring of originality using semantic representations. In Proceedings of the 36th Annual meeting of the Cognitive Science Society (poster paper).
 59. ^ Acar, S.; Runco, M. A. (2014). "Assessing associative distance among ideas elicited by tests of Divergent Thinking". Creativity Research Journal. 26 (2): 229–238. doi:10.1080/10400419.2014.901095.
 60. ^ NSF SBIR Grant Number 1315053.
 61. ^ Other members include Kenes Beketayev PhD Computer Science; Liberty Lidz, PhD Linguistics; Perman Gochyyev, PhD Statistics
 62. ^ Beketayev, K.; Runco, M. A. (2016). "Scoring Divergent Thinking Tests by Computer With a Semantics-Based Algorithm". Europe's Journal of Psychology. 12 (2): 210–220. doi:10.5964/ejop.v12i2.1127. PMC 4894287. PMID 27298632.
 63. ^ a b Feist, G. J. (1998). "A meta-analysis of the impact of personality on scientific and artistic creativity". Personality and Social Psychological Review. 2 (4): 290–309. doi:10.1207/s15327957pspr0204_5. PMID 15647135.
 64. ^ Batey, M.; Furnham, A. (2006). "Creativity, intelligence and personality: A critical review of the scattered literature". Genetic, Social, and General Psychology Monographs. 132 (4): 355–429. doi:10.3200/mono.132.4.355-430. PMID 18341234.
 65. ^ Batey, M.; Furnham, A. F.; Safiullina, X. (2010). "Intelligence, General Knowledge and Personality as Predictors of Creativity". Learning and Individual Differences. 20 (5): 532–535. doi:10.1016/j.lindif.2010.04.008.
 66. ^ (Carson, 2005)
 67. ^ a b Ying-Yao, Wang, Chia-Chi|Ho, Hsiao-Chi|Cheng, Chih-Ling|Cheng (2014). "Application of the Rasch Model to the Measurement of Creativity: The Creative Achievement Questionnaire". Creativity Research Journal. 26 (1). ISSN 1040-0419.
 68. ^ Bendetowicz, David; Urbanski, Marika; Aichelburg, Clarisse; Levy, Richard; Volle, Emmanuelle (January 2017). "Brain morphometry predicts individual creative potential and the ability to combine remote ideas" (PDF). Cortex. 86: 216–229. doi:10.1016/j.cortex.2016.10.021. ISSN 0010-9452. PMID 27919546.
 69. ^ a b Form, Sven; Schlichting, Kerrin; Kaernbach, Christian (November 2017). "Mentoring functions: Interpersonal tensions are associated with mentees' creative achievement". Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts. 11 (4): 440–450. doi:10.1037/aca0000103. ISSN 1931-390X.
 70. ^ a b c Getzels, J. W., & Jackson, P. W. (1962). Creativity and intelligence: Explorations with gifted students. New York: Wiley.
 71. ^ a b c d Barron, F. (1963). Creativity and psychological health. Princeton: D. Van Nostrand Company.
 72. ^ a b c Wallach, M. A., & Kogan, N. (1965). Modes of thinking in young children: A study of the creativity-intelligence distinction. New York: Holt, Rinehart and Winston.
 73. ^ a b Guilford, J. P. (1967). The nature of human intelligence. New York: McGraw-Hill.
 74. ^ Plucker, J., & Renzulli, J. S. (1999). Psychometric approaches to the study of human creativity. In R. J. Sternberg (Ed.), Handbook of creativity (pp. 35–60). New York: Cambridge University Press.
 75. ^ Hayes, J. R. (1989). Cognitive processes in creativity. In J. A. Glover, R. R. Ronning, & C. R. Reynolds (Eds.), Handbook of creativity (pp. 135–145). New York: Plenum.
 76. ^ a b Sternberg, R. J. (1996). Successful Intelligence. NewYork: Simon & Schuster.
 77. ^ a b Sternberg, R. J., & O’Hara, L. A. (1999). Creativity and intelligence. In R. J. Sternberg (Ed.), Handbook of creativity (pp. 251–272). Cambridge, MA: Cambridge University Press.
 78. ^ Sternberg, R. J., Kaufman, J. C., & Grigorenko, E. L. (2008). Applied intelligence. Cambridge: Cambridge University Press.
 79. ^ Kaufman, J. C.; Kaufman, S. B.; Lichtenberger, E. O. (2011). "Finding creativity on intelligence tests via divergent production". Canadian Journal of School Psychology. 26 (2): 83–106. doi:10.1177/0829573511406511.
 80. ^ Silvia, P. J.; Beaty, R. E.; Nusbaum, E. C. (2013). "Verbal fluency and creativity: General and specific contributions of broad retrieval ability (Gr) factors to divergent thinking". Intelligence. 41 (5): 328–340. doi:10.1016/j.intell.2013.05.004.
 81. ^ Martindale, C. (1999). Biological bases of creativity. In R. J. Sternberg (Ed.), Handbook of creativity (pp. 137– 152). New York: Cambridge University Press.
 82. ^ Kaufman, J.C., Kaufman, S.B., & Plucker, J.A. (2013). Contemporary theories of intelligence. In J. Reisberg (Ed.), The Oxford Handbook of Cognitive Psychology (pp. 811-822). New York, NY: Oxford University Press
 83. ^ Sternberg, R. J.; Lubart, T. I. (1991). "An investment theory of creativity and its development". Human Development. 34: 1–32. doi:10.1159/000277029.
 84. ^ Sternberg, R. J.; Lubart, T. I. (1992). "Buy low and sell high: An investment approach to creativity". Current Directions in Psychological Science. 1 (1): 1–5. doi:10.1111/j.1467-8721.1992.tb00002.x.
 85. ^ Amabile, T. M. (1982). "Social psychology of creativity: A consensual assessment technique". Journal of Personality and Social Psychology. 43 (5): 997–1013. doi:10.1037/0022-3514.43.5.997.
 86. ^ Amabile, T. M. (1996). Creativity in context: Update to "The Social Psychology of Creativity". Boulder: Westview Press.
 87. ^ Baer, J.; Kaufman, J. C. (2005). "Bridging generality and specificity: The Amusement Park Theoretical (APT) Model of creativity". Roeper Review. 27 (3): 158–163. doi:10.1080/02783190509554310.
 88. ^ Renzulli, J. S. (1978). "What makes giftedness? Reexamining a definition". Phi Delta Kappan. 60: 180–261.
 89. ^ Naglieri, J. A.; Kaufman, J. C. (2001). "Understanding intelligence, giftedness, and creativity using PASS theory". Roeper Review. 23 (3): 151–156. doi:10.1080/02783190109554087.
 90. ^ Torrance, E. P. (1962). Guiding creative talent. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall.
 91. ^ Barron, F. (1969). Creative person and creative process. New York: Holt, Rinehart & Winston.
 92. ^ Yamamoto, K (1964). "Creativity and sociometric choice among adolescents". Journal of Social Psychology. 64 (2): 249–261. doi:10.1080/00224545.1964.9919564. PMID 14238998.
 93. ^ Fuchs-Beauchamp, K. D.; Karnes, M. B.; Johnson, L. J. (1993). "Creativity and intelligence in preschoolers". Gifted Child Quarterly. 37 (3): 113–117. doi:10.1177/001698629303700303.
 94. ^ Cho, S. H.; Nijenhuis, J. T.; van Vianen, N. E. M.; Kim, H.-B.; Lee, K. H. (2010). "The relationship between diverse components of intelligence and creativity". Journal of Creative Behavior. 44 (2): 125–137. doi:10.1002/j.2162-6057.2010.tb01329.x.
 95. ^ Jauk, E.; Benedek, M.; Dunst, B.; Neubauer, A. C. (2013). "The relationship between intelligence and creativity: New support for the threshold hypothesis by means of empirical breakpoint detection". Intelligence. 41 (4): 212–221. doi:10.1016/j.intell.2013.03.003. PMC 3682183. PMID 23825884.
 96. ^ Wai, J.; Lubinski, D.; Benbow, C. P. (2005). "Creativity and occupational accomplishments among intellectually precocious youths: An age 13 to age 33 longitudinal study". Journal of Educational Psychology. 97 (3): 484–492. doi:10.1037/0022-0663.97.3.484.
 97. ^ Kim, K. H. (2005). "Can only intelligent people be creative?". Journal of Secondary Gifted Education. 16 (2–3): 57–66. doi:10.4219/jsge-2005-473.
 98. ^ Preckel, F.; Holling, H.; Wiese, M. (2006). "Relationship of intelligence and creativity in gifted and non-gifted students: An investigation of threshold theory". Personality and Individual Differences. 40: 159–170. doi:10.1016/j.paid.2005.06.022.
 99. ^ Perkins, D. N. (1981) The mind’s best work. Cambridge, MA: Harvard University Press.
 100. ^ Weisberg, R. W.; Alba, J. W. (1981). "An examination of the alleged role of "fixation" in the solution of several "insight" problems". Journal of Experimental Psychology: General. 110 (2): 169–192. doi:10.1037/0096-3445.110.2.169.
 101. ^ McNemar, O (1964). "Lost: Our Intelligence? Why?". American Psychologist. 19 (12): 871–882. doi:10.1037/h0042008.
 102. ^ Kenneth M Heilman, MD, Stephen E. Nadeau, MD, and David Q. Beversdorf, MD. "Creative Innovation: Possible Brain Mechanisms" Neurocase (2003) Archived 2009-03-19 at the Wayback Machine
 103. ^ Flaherty AW (2005). "Frontotemporal and dopaminergic control of idea generation and creative drive". J Comp Neurol. 493 (1): 147–53. doi:10.1002/cne.20768. PMC 2571074. PMID 16254989.
 104. ^ Mayseless, Naama; Eran, Ayelet; Shamay-Tsoory, Simone G (2015). "Generating original ideas: The neural underpinning of originality". NeuroImage. 116: 232–9. doi:10.1016/j.neuroimage.2015.05.030. PMID 26003860. Lay summary. These results are in line with the dual model of creativity, according to which original ideas are a product of the interaction between a system that generates ideas and a control system that evaluates these ideas.
 105. ^ Vandervert 2003a, 2003b; Vandervert, Schimpf & Liu, 2007
 106. ^ Miyake & Shah, 1999
 107. ^ Schmahmann, 1997, 2004
 108. ^ Andersen, Korbo & Pakkenberg, 1992.
 109. ^ Miller & Cohen, 2001
 110. ^ Vandervert, 2003a
 111. ^ Jung-Beeman, Bowden, Haberman, Frymiare, Arambel-Liu, Greenblatt, Reber & Kounios, 2004
 112. ^ Imamizu, Kuroda, Miyauchi, Yoshioka & Kawato, 2003
 113. ^ Schmahmann, 2004,
 114. ^ Vandervert, in press-a
 115. ^ Vandervert, 2011, in press-b
 116. ^ Vandervert & Vandervert-Weathers, 2013
 117. ^ Brown, J.; et al. (2007). "On Vandervert et al. "Working memory cerebellum, and creativity"". Creat. Res. J. 19: 25–29. doi:10.1080/10400410709336875.
 118. ^ Abraham, A. (2007). "Can a neural system geared to bring about rapid, predictive, and efficient function explain creativity?". Creat. Res. J. 19: 19–24. doi:10.1080/10400410709336874.
 119. ^ Wagner U.; Gais S.; Haider H.; Verleger R.; Born J. (2004). "Sleep inspires insight". Nature. 427 (6972): 352–5. Bibcode:2004Natur.427..352W. doi:10.1038/nature02223. PMID 14737168.
 120. ^ a b c Cai D. J.; Mednick S. A.; Harrison E. M.; Kanady J. C.; Mednick S. C. (2009). "REM, not incubation, improves creativity by priming associative networks". Proc Natl Acad Sci U S A. 106 (25): 10130–10134. Bibcode:2009PNAS..10610130C. doi:10.1073/pnas.0900271106. PMC 2700890. PMID 19506253.
 121. ^ Walker MP, Liston C, Hobson JA, Stickgold R (November 2002). "Cognitive flexibility across the sleep-wake cycle: REM-sleep enhancement of anagram problem solving". Brain Res Cogn Brain Res. 14 (3): 317–24. doi:10.1016/S0926-6410(02)00134-9. PMID 12421655.
 122. ^ Hasselmo ME (September 1999). "Neuromodulation: acetylcholine and memory consolidation". Trends Cogn. Sci. (Regul. Ed.). 3 (9): 351–359. doi:10.1016/S1364-6613(99)01365-0. PMID 10461198.
 123. ^ Winkielman, P.; Knutson, B. (2007), "Affective Influence on Judgments and Decisions: Moving Towards Core Mechanisms", Review of General Psychology, 11 (2): 179–192, doi:10.1037/1089-2680.11.2.179
 124. ^ Mark A. Davis (January 2009). "Understanding the relationship between mood and creativity: A meta-analysis". Organizational Behavior and Human Decision Processes. 100 (1): 25–38. doi:10.1016/j.obhdp.2008.04.001. Archived from the original on 2012-09-09.
 125. ^ Baas, Matthijs; De Dreu Carsten K. W. & Nijstad, Bernard A. (November 2008). "A meta-analysis of 25 years of mood-creativity research: Hedonic tone, activation, or regulatory focus?" (PDF). Psychological Bulletin. 134 (6): 779–806. doi:10.1037/a0012815. PMID 18954157. Archived from the original (PDF) on 2011-07-18.
 126. ^ Trnka, Radek; Zahradnik, Martin; Kuška, Martin (2016-07-02). "Emotional Creativity and Real-Life Involvement in Different Types of Creative Leisure Activities". Creativity Research Journal. 28 (3): 348–356. doi:10.1080/10400419.2016.1195653. ISSN 1040-0419.
 127. ^ Schmidhuber, Jürgen (2006). "Developmental Robotics, Optimal Artificial Curiosity, Creativity, Music, and the Fine Arts". Connection Science. 18 (2): 173–187. CiteSeerX 10.1.1.474.6919. doi:10.1080/09540090600768658.
 128. ^ Schmidhuber, Jürgen (2010). "Formal Theory of Creativity, Fun, and Intrinsic Motivation (1990–2010)". IEEE Transactions on Autonomous Mental Development. 2 (3): 230–247. doi:10.1109/tamd.2010.2056368.
 129. ^ Video of Jürgen Schmidhuber's keynote at the 2011 Winter Intelligence Conference, Oxford: Universal AI and Theory of Fun and Creativity. Youtube, 2012
 130. ^ Video of Jürgen Schmidhuber's talk at the 2009 Singularity Summit, NYC: Compression Progress: The Algorithmic Principle Behind Curiosity and Creativity. Youtube, 2010
 131. ^ Kurzweil AI: Transcript of Jürgen Schmidhuber's TEDx talk (2012): When creative machines overtake man
 132. ^ Schmidhuber, J. (1991), Curious model-building control systems. In Proc. ICANN, Singapore, volume 2, pp 1458–1463. IEEE.
 133. ^ Schmidhuber, J. (2012), A Formal Theory of Creativity to Model the Creation of Art. In McCormack, Jon and M. d'Inverno (eds), Computers and Creativity, Springer 2012
 134. ^ Schmidhuber, J. (2007), Simple Algorithmic Principles of Discovery, Subjective Beauty, Selective Attention, Curiosity & Creativity. In V. Corruble, M. Takeda, E. Suzuki, eds., Proc. 10th Intl. Conf. on Discovery Science 2007 pp 26-38, LNAI 4755, Springer
 135. ^ (Rushton, 1990)
 136. ^ Folley, Bradley S.; Park, Sohee (2005). "Verbal creativity and schizotypal personality in relation to prefrontal hemispheric laterality: A behavioral and near-infrared optical imaging study". Schizophrenia Research. 80 (2–3): 271–282. doi:10.1016/j.schres.2005.06.016. PMC 2817946. PMID 16125369. Archived from the original on 2006-02-15. Retrieved 2006-02-19.
 137. ^ Batey, M. Furnham, A. (2009). The relationship between creativity, schizotypy and intelligence. Individual Differences Research, 7, p.272-284.
 138. ^ Batey, M.; Furnham, A. (2008). "The relationship between measures of creativity and schizotypy". Personality and Individual Differences. 45 (8): 816–821. doi:10.1016/j.paid.2008.08.014.
 139. ^ Furnham, A.; Batey, M.; Anand, K.; Manfield, J. (2008). "Personality, hypomania, intelligence and creativity". Personality and Individual Differences. 44 (5): 1060–1069. doi:10.1016/j.paid.2007.10.035.
 140. ^ Holm-Hadulla, Rainer Matthias; Koutsoukou-Argyraki, Asimina (2017). "Bipolar Disorder and/or Creative Bipolarity: Robert Schumann's Exemplary Psychopathology - Combining Symptomatological and Psychosocial Perspectives with Creativity Research". Psychopathology. 50 (6): 379–388. doi:10.1159/000479883. ISSN 0254-4962. PMID 29017153.
 141. ^ Kyaga, S.; Lichtenstein, P.; Boman, M.; Hultman, C.; Långström, N.; Landén, M. (2011). "Creativity and mental disorder: Family study of 300 000 people with severe mental disorder". The British Journal of Psychiatry. 199 (5): 373–379. doi:10.1192/bjp.bp.110.085316. PMID 21653945.
 142. ^ Holm-Hadulla, Rainer M.; Roussel, Martin; Hofmann, Frank-Hagen (December 2010). "Depression and creativity — The case of the german poet, scientist and statesman J. W. v. Goethe". Journal of Affective Disorders. 127 (1–3): 43–49. doi:10.1016/j.jad.2010.05.007. ISSN 0165-0327. PMID 20605219.
 143. ^ a b Roberts, Michelle. Creativity 'closely entwined with mental illness'. https://www.bbc.co.uk/news/health-19959565. 16 October 2012.
 144. ^ "The science of creativity". apa.org.
 145. ^ Flood, Meredith; Phillips, Kenneth D. (2007). "Creativity in older adults: a plethors of possibilities". Issues in Mental Health Nursing. 28 (4): 389–411. doi:10.1080/01612840701252956. PMID 17454290. Retrieved 27 August 2019.
 146. ^ (DeGraff, Lawrence 2002)
 147. ^ (Batey & Irwing, 2010) "Archived copy". Archived from the original on 2011-07-10. Retrieved 2010-09-09.CS1 maint: archived copy as title (link)
 148. ^ Nijstad B. A.; De Dreu C. K. (2002). "Creativity and Group Innovation". Applied Psychology. 51 (3): 400–406. doi:10.1111/1464-0597.00984.
 149. ^ (Guilford, 1950)
 150. ^ (Torrance, 1974, 1984)
 151. ^ (Christiaans & Venselaar, 2007)
 152. ^ (Amabile, 1996; Prabhu et al., 2008)
 153. ^ (Feist, 1998, 1999; Prabhu et al., 2008; Zhang & Sternberg, 2009)
 154. ^ (Campbell, 1960)
 155. ^ (Gardner, 1993a, Policastro & Gardner, 1999)
 156. ^ (Sternberg & Lubart, 1991, 1995, 1996)
 157. ^ a b McLaren, R. B. (1993). "The dark side of creativity". Creat. Res. J. 6 (1–2): 137–144. doi:10.1080/10400419309534472.
 158. ^ a b Hao, N; Tang, M; Yang, J; Wang, Q; Runco, MA (2016). "A New Tool to Measure Malevolent Creativity: The Malevolent Creativity Behavior Scale". Frontiers in Psychology. 7: 682. doi:10.3389/fpsyg.2016.00682. PMC 4870273. PMID 27242596.
 159. ^ Aggression: A social psychological analysis. Berkowitz, Leonard New York, NY, US: McGraw-Hill Aggression: A social psychological analysis. (1962). xv 361 pp
 160. ^ Harris, D. J.; Reiter-Palmon, R. (2015). "Fast and furious: The influence of implicit aggression, premeditation, and provoking situations on malevolent creativity". Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts. 9 (1): 54–64. doi:10.1037/a0038499.
 161. ^ Sternberg RJ 'Introduction' in Kaufman JC and Sternberg RJ (2006) (eds) The International Handbook of Creativity pp 1-9. Cambridge University Press ISBN 0-521-54731-8
 162. ^ Niu W (2006) 'Development of Creativity Research in Chinese Societies' in Kaufman JC and Sternberg RJ (eds) The International Handbook of Creativity pp 386-387. Cambridge University Press ISBN 0-521-54731-8
 163. ^ Mpofu E et al (2006) 'African Perspectives on Creativity' in Kaufman JC and Sternberg RJ (eds) The International Handbook of Creativity p 465. Cambridge University Press ISBN 0-521-54731-8
 164. ^ Mpofu E et al (2006) 'African Perspectives on Creativity' in Kaufman JC and Sternberg RJ (eds) The International Handbook of Creativity p 458. Cambridge University Press ISBN 0-521-54731-8
 165. ^ Preiss DD and Strasser K (2006) 'Creativity in Latin America' in Kaufman JC and Sternberg RJ (eds) The International Handbook of Creativity p 46. Cambridge University Press ISBN 0-521-54731-8
 166. ^ Smith GJW and Carlsson I (2006) 'Creativity under the Northern Lights' in Kaufman JC and Sternberg RJ (eds) The International Handbook of Creativity p 202. Cambridge University Press ISBN 0-521-54731-8
 167. ^ Preiser S (2006) 'Creativity Research in German-Speaking Countries' in Kaufman JC and Sternberg RJ (eds) The International Handbook of Creativity p 175. Cambridge University Press ISBN 0-521-54731-8
 168. ^ (Amabile, 1998; Sullivan and Harper, 2009)
 169. ^ (Nonaka, 1991)
 170. ^ Amabile, T. M. (1998). "How to kill creativity". Harvard Business Review
 171. ^ Siltala, R. 2010. Innovativity and cooperative learning in business life and teaching. University of Turku
 172. ^ Leal, S. y Urrea J. "Ingenio y Pasión" (2013), Lid Publishers (Spanish) and Forbes India Magazine http://forbesindia.com/article/ie/new-trends-in-innovation-management/33905/1#ixzz2iiuuDxVq
 173. ^ a b c d e Woodman, R. W.; Sawyer, J. E.; Griffin, R. W. (1993). "Toward a theory of organizational creativity". Academy of Management Review. 18 (2): 293–321. doi:10.5465/amr.1993.3997517.
 174. ^ a b c d Paulus, P. B.; Dzindolet, M. (2008). "Social influence, creativity and innovation". Social Influence. 3 (4): 228–247. doi:10.1080/15534510802341082.
 175. ^ a b c d e Salazar, M. R.; Lant, T. K.; Fiore, S. M.; Salas, E. (2012). "Facilitating innovation in diverse science teams through integrative capacity". Small Group Research. 43 (5): 527–5. doi:10.1177/1046496412453622.
 176. ^ a b c d e Harvey, S (2014). "Creative synthesis: Exploring the process of extraordinary group creativity". Academy of Management Review. 39 (3): 324–343. doi:10.5465/amr.2012.0224.
 177. ^ Loo, S. (2017) Creative Working in the Knowledge Economy. Abingdon, Oxfordshire: Routledge Ltd. ISBN 9781138211391; ISBN 9781315453095. https://www.routledge.com/Creative-Working-in-the-Knowledge-Economy/Loo/p/book/9781138211391
 178. ^ Harvey, S (2013). "A different perspective: The multiple effects of deep level diversity on group creativity". Journal of Experimental Social Psychology. 49 (5): 822–832. doi:10.1016/j.jesp.2013.04.004.
 179. ^ a b Paletz, S. B.; Schunn, C. D. (2010). "A social‐cognitive framework of multidisciplinary team innovation". Topics in Cognitive Science. 2 (1): 73–95. CiteSeerX 10.1.1.611.2475. doi:10.1111/j.1756-8765.2009.01029.x. PMID 25163622.
 180. ^ Polzer, J. T.; Milton, L. P.; Swarm Jr, W. B. (2002). "Capitalizing on diversity: Interpersonal congruence in small work groups". Administrative Science Quarterly. 47 (2): 296–324. CiteSeerX 10.1.1.198.3908. doi:10.2307/3094807. JSTOR 3094807.
 181. ^ Hargadon, A. B.; Bechky, B. A. (2006). "When collections of creatives become creative collectives: A field study of problem solving at work". Organization Science. 17 (4): 484–500. doi:10.1287/orsc.1060.0200.
 182. ^ a b Amabile, Teresa M.; Conti, Regina; Coon, Heather; Lazenby, Jeffrey; Herron, Michael (1996). "Assessing the Work Environment for Creativity". Academy of Management Journal. 39 (5): 1154–1184. doi:10.5465/256995. ISSN 0001-4273.
 183. ^ Ward, T.B. (1994). "Structured Imagination: the Role of Category Structure in Exemplar Generation". Cognitive Psychology. 27 (1): 1–40. doi:10.1006/cogp.1994.1010.
 184. ^ Stokes, Patricia D. (2007). "Using constraints to generate and sustain novelty". Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts. 1 (2): 107–113. doi:10.1037/1931-3896.1.2.107. ISSN 1931-390X.
 185. ^ Moreau, C. Page; Dahl, Darren W. (2005). "Designing the Solution: The Impact of Constraints on Consumers' Creativity". Journal of Consumer Research. 32 (1): 13–22. doi:10.1086/429597. ISSN 0093-5301.
 186. ^ Neren, Uri (2011-01-14). "The Number One Key to Innovation: Scarcity". Harvard Business Review. ISSN 0017-8012. Retrieved 2019-03-26.
 187. ^ Gibbert, Michael; Scranton, Philip (2009). "Constraints as sources of radical innovation? Insights from jet propulsion development". Management & Organizational History. 4 (4): 385–399. doi:10.1177/1744935909341781. ISSN 1744-9359.
 188. ^ a b c d Hoegl, Martin; Gibbert, Michael; Mazursky, David (2008). "Financial constraints in innovation projects: When is less more?". Research Policy. 37 (8): 1382–1391. doi:10.1016/j.respol.2008.04.018.
 189. ^ a b Weiss, Matthias; Hoegl, Martin; Gibbert, Michael (2011). "Making Virtue of Necessity: The Role of Team Climate for Innovation in Resource-Constrained Innovation Projects". Journal of Product Innovation Management. 28 (s1): 196–207. doi:10.1111/j.1540-5885.2011.00870.x.
 190. ^ Weiss, Matthias; Hoegl, Martin; Gibbert, Michael (2017). "How Does Material Resource Adequacy Affect Innovation Project Performance? A Meta-Analysis". Journal of Product Innovation Management. 34 (6): 842–863. doi:10.1111/jpim.12368.
 191. ^ Rubenson, Daniel L.; Runco, Mark (1992). "The psychoeconomic approach to creativity". New Ideas in Psychology. 10 (2): 131–147. doi:10.1016/0732-118X(92)90021-Q.
 192. ^ Diamond, Arthur M. (1992). "Creativity and Interdisciplinarity: A Response to Rubenson and Runco". New Ideas in Psychology. 10 (2): 157–160. doi:10.1016/0732-118X(92)90023-S.
 193. ^ "Creativity, the Brain, and Evolution". Psychology Today.
 194. ^ a b c d e Nickerson, R. S. (1999). "Enhancing creativity". In R. J. Sternberg (ed.). Handbook of Creativity. Cambridge University Press.
 195. ^ Chirumbolo, Antonio; Livi, Stefano; Mannetti, Lucia; Pierro, Antonio; Kruglanski, Arie W (2004). "Effects of need for closure on creativity in small group interactions". European Journal of Personality. 18 (4): 265–278. doi:10.1002/per.518.
 196. ^ Djikic, Maja; Oatley, Keith; Moldoveanu, Mihnea C. (2013). "Opening the Closed Mind: The Effect of Exposure toLiterature on the Need for Closure". Creativity Research Journal. 25 (2): 149–154. doi:10.1080/10400419.2013.783735.
 197. ^ a b c d Csíkszentmihályi, Mihály (1999). "Implications of a systems perspective for the study of creativity". In R. J. Sternberg (ed.). Handbook of Creativity. Cambridge University Press.
 198. ^ a b c d Robinson, K.; Azzam, A. M. (2009). "Why creativity now?". Educational Leadership. 67 (1): 22–26.
 199. ^ Paris, C., Edwards, N., Sheffield, E., Mutinsky, M., Olexa, T., Reilly, S., & Baer, J. (2006). How early school experiences impact creativity. In J. C. Kaufman & J. Baer (Eds.), Creativity and Reason in Cognitive Development (pp. 333–350). New York, NY: Cambridge University Press.
 200. ^ a b Byrge, C.; Hanson. S. (2009). "The creative platform: A new paradigm for teaching creativity". Problems of Education in the 21st Century. 18: 33–50.
 201. ^ Csikszentmihalyi, M. (1993). Evolution and flow. In M. Csikszentmihalyi (Ed.), The evolving self: A psychology for the third millennium (pp. 175–206). New York: Harper Perennial.
 202. ^ National Advisory Committee on Creative and Cultural Education (1998). All our futures: Creativity, culture, and education. UK: NACCCE
 203. ^ Torrance, E. Paul (Ellis Paul) (2002). The manifesto : a guide to developing a creative career. Westport, Conn.: Ablex Pub. ISBN 978-0313011863. OCLC 52769638.

References

Further reading

External links

Videos