آش جوش پره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آش جوش پره
سمبوسه یا جوش پره برای تهیه آش
Aash a traditional food in iran

آش جوش پره یا آش جوشواره آشی است که در خراسان به ویژه درخراسان رضوی و خراسان جنوبی از پختن سمبوسه دارای حبوبات و ادویه در آب درست می‌شود و نیازی به گوشت ندارد. در شهرهای شمال غربی ایران همانند اردبیل،با نام آش گوشواره معروف بوده و از آش‌های بسیار قدیمی و سنتی آن منطقه نیز محسوب می‌شود که بعلت فرایند طبخ زمان بر و سختش،امروزه کمتر رواج دارد

روش درست کردن[ویرایش]

خمیر را پهن کرده و به صورت برگ (ورق) درمی‌آورند و میانش را با پیاز خورد شده و عدس و نخود پخته شده و له شده و ادویه و اخیراً بخاطر غنی سازی گوشت و گردو پر کرده و برگ خمیر را روی همدیگر به صورت مثلث یا مستطیل تا می‌زنند و محکم بر روی هم فشار می‌دهند تا باز نشود. عدس و نخود باید از قبل پخته شده باشد و بعد آن را با سایر ادویه جات و سبزی‌ها مخلوط کرده و داخل ورق‌های خمیر بگذارند. سپس آن را در داخل آب جوش می‌گذارند تا پخته شود. در پایان بعد از از جوش افتادن آش مقداری کشک سابیده نیز به آن اضافه می‌کنند.[۱] سمبوسه یا جوش پره ابتدا در قدیم یک غذای اصلی در خراسان بوده‌است اما در خراسان سمبوسه را پس از آماده کردن و گذاشتن مواد (کوبیده نخود-پیاز- سبزیجات) و با تا کردن لایه‌های خمیر روی همدیگر و فشردن، آن را در آب جوش می‌انداختند و آشی درست می‌شد که به آن آش جوش پره می‌گفتند اما امروزه به جای پختن سمبوسه (جوش پره) در آب آن را در روغن سرخ می‌کنند و این شیوه امروزه در بیشتر نقاط جهان رایج شده‌است. اما در جنوب خراسان هنوز هم سمبوسه آب‌پز به عنوان یک آش خوشمزه در روستاها رایج است؛ و به ویژه برای میهمانی‌های خانوادگی این غذای رایج منطقه است درگناباد برای احترام و بزرگداشت میهمانان از آنان با آش جوش پره پذیرایی می‌کنند. البته تهیه و تدارک این غذا از سخت‌ترین و پر زحمت‌ترین غذاها است. همان‌طور که در تاریخ بیهقی آمده این غذا از دوران بسیار قدیم در خراسان رایج بوده‌است. از دیگر آش‌های رایج در گناباد آش سرموکی است.

در شهرهای گناباد، فردوس،سبزوار، قاین و منطقه براکوه روستای سنو و زیبد این آش غذای عمومی و سنتی فراگیر و مورد علاقه محسوب می‌شود و برای جشن‌ها و مناسبتهای عمومی پخته می‌شود همچنین نان سرموکی و آش پختیک همچنین اشکنه کشک یا کله جوش (قبل از جوش آمدن نباید به جوش آید می‌برد) از دیگر غذاهای سنتی خراسان جنوبی است. امروزه برای تهیه جوش پره یا سنبوسه مواد تشکیل دهنده (معمولا پیاز خوردشده- سبزیجات و نخود و عدس از قبل پخته شده) را در تکه‌ای بزرگ از نان لواش یا برگی از خمیر می‌ریزند و نان لواش یا برگ خمیر را به صورت سه گوش یا مستطیل می‌بندند و سپس آن را در قابلمه آب جوش می‌ریزند تا حدود ۲۰ دقیقه جوش بخورد و قبل از له شدن باید آن را برداشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. در باب طباخی و صنعت آن، به کوشش ایرج افشار، انتشارات سروش، ۱۳۶۰

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • تصویر مراحل و مواد آش جوش پره [۱]

طرز تهیه آش سبزی
طرز تهیه آش رشته
طرز تهیه آش جو
طرز تهیه آش شله قلمکار
طرز تهیه آش ماش
طرز تهیه آش آماج
طرز تهیه آش رشته
طرز تهیه آش جو
طرز تهیه آش شله قلمکار
طرز تهیه آش ماش
طرز تهیه آش آماج